IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали начинот на облекување има врска со верата?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали начинот на облекување има врска со верата?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 15>
Автор
Порака
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали начинот на облекување има врска со верата?
    Испратена: 15.Ноември.2009 во 01:51
Mnogu luge rekle deka verata se gleda samo po dela, ama mislam deka sekoja licnost mora ocigledno da pokaze deka e vernik, za da bide ocigledno.
Nekoi naviki koi lugeto  gi imaat i od koi ne se sramat ne se odliki na vernici.
 (najtesko tuka mi e definicija na zbor vernik, zasto toa moze da bide sirok poim ssekoj vo nesto veruva) ama ajde da zemame za primer sostojbata vo nasata drzava.
Imate li vie hristijani propis kako treba da se oblecete za da pokazete deka ste poduhovni i deka ste hristijani, po shto ve poznavaat na ulica?
Kaj nas e jasno kakov e musliman: so brada, uredno potsisan, o pristojna garderoba, pantoloni malku pod gluzd ili iznad, da ne e tesna oblekata, od nakit samo srebro, za zenata da e pokriena se, osven liceto i dlankite a koja saka podobro e da se pokrie sve, samo ocite da se gledaat
Nie mislime deka toa ne identifikuva kako vernici i na nekoj nacin ne stiti od toa da ni priogat sekakvi.posebno za zenite.
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 02:36
JAS mislam deka lugjeto sto veruvaat vo BOG treba da se pristojno obleceni,mnogu im go cenam na Jehovinite svedoci oblekuvanjeto

Licno jas se nosam mnogu urbano no mislam deka toa ne me odale4uva od BOG:)
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 05:29
Da... postojat i vernichki uniformi.

Da sme sigurni koi se "nashi"... sluchajno da ne ni prijde nekoj koj e "tugj" pa da ja nagazime...

Za zhenite da ne zborime, tie se "nasha" sopstvenost i ako treba kje gi napravime da bidat takvi shto nikoj nema da saka da gi pogledne...

Izvini, no kako shto gledash nemam nikakov respekt prema uniformite, bez obzir dali se vojnichki ili verski. Tie se napraveni samo da gi razdeluvat lugjeto, a ne da gi zblizhuvaat.

Patem, chovekot ne go pravi oblekata... taa mozhe samo da go rasipe.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 07:02
Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

Mnogu luge rekle deka verata se gleda samo po dela, ama mislam deka sekoja licnost mora ocigledno da pokaze deka e vernik, za da bide ocigledno.
Nekoi naviki koi lugeto  gi imaat i od koi ne se sramat ne se odliki na vernici.
 (najtesko tuka mi e definicija na zbor vernik, zasto toa moze da bide sirok poim ssekoj vo nesto veruva) ama ajde da zemame za primer sostojbata vo nasata drzava.
Imate li vie hristijani propis kako treba da se oblecete za da pokazete deka ste poduhovni i deka ste hristijani, po shto ve poznavaat na ulica?
Kaj nas e jasno kakov e musliman: so brada, uredno potsisan, o pristojna garderoba, pantoloni malku pod gluzd ili iznad, da ne e tesna oblekata, od nakit samo srebro, za zenata da e pokriena se, osven liceto i dlankite a koja saka podobro e da se pokrie sve, samo ocite da se gledaat
Nie mislime deka toa ne identifikuva kako vernici i na nekoj nacin ne stiti od toa da ni priogat sekakvi.posebno za zenite.

Ахахаха олку одамна се немам смеано. Од желба секој да се покаже што повеќе, не е битно дали како верник, посветен работник, родител, бизнисмен итн. како да не е тоа доволно, па сега треба да се делиме по тоа и како се облекува еден христијанин. Ако мене ми е убаво, јас и гол на сред улица ќе се шетам и ич око нема да ми трепне за другите. (Ама, баталете ме мене, не сум религиозен, ова е само мое мислење.)

И облеката не е репер за тоа кој колку е религиозен. Ако еден поп се пијанчи по цел ден и не допринесува за ширење и пренесување на учењата за религијата, што е тој подобар од голиот човек на улица?
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 12:25
Има.
Не доликува на Христијанка да го покажува својот папок или да е полугола во општеството.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 19:00
znaci treba da bide kako kalugerkata stoe oblecena taka e relano neli , a kalugerkata nee slicna kako sto muslimankata e oblecena (hidzab) znaci se slozuvas so toa deka taka e realno da se bide oblecen zboruvam za ponezniot pol.
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 22:10
el vekser секој човек кој се нарекува следбеник на Господ треба да знае која е границата и до каде може да се оди во било која свера од животот. Така да, машко, женско нема врска, пристојноста е многу важна во Христијанството.
А за жената муслиманка не знам, но да го кријат своето лице знам една легенда, како жената го изневерувала својот маж со архитектот на џамијата која ја градела за поклон на мажот и. Тогаш мажот и наредил да носат таква облека за да не може друг маж да ги гледа и да изврши прељуба.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 22:45
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

znaci treba da bide kako kalugerkata stoe oblecena taka e relano neli , a kalugerkata nee slicna kako sto muslimankata e oblecena (hidzab) znaci se slozuvas so toa deka taka e realno da se bide oblecen zboruvam za ponezniot pol.


Си ја вртиш водата на своја воденица, за што сведочи и другата тема на која пишуваше муаз (http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20773.
Ако ти не можеш да ги контролираш своите нагони-каков човек си ти?
Сакаш да кажеш-тебе се те соблазнува, биди сигурен и сите жени да се облечат како калуѓерки уште позаинтригиран ќе бидеш да ѕирнеш што кријат одоздола, впрочем како што те соблазнуваат и безобразни погледи под хиџабите.

Се е до главата.
Ако окото ти е чисто-и душата ќе ти биде таква, и обратно.

И да, има норми како треба да биде облечена христијанката-да не звецка со накит, да не се кити како елка, да биде пристојна....хммм, обратно од она што го гледам кај жените со хиџаб.намигнување



Изменето од maria_magdalena - 15.Ноември.2009 во 22:50
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 13:21
Jas osven na telezija sto sum videl kalugerki vo zivo nemam videno devjoki taka da se oblakaat (a taka treba neli). Zassto e toa taka? I kalugerkata e hristijanka i kako taja moze da se oblaka pristojno, a drugite hristijanki ne?

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 14:41
Zatoa sto hristijanstvoto ne e vera na prisila.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 14:46
Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

Jas osven na telezija sto sum videl kalugerki vo zivo nemam videno devjoki taka da se oblakaat (a taka treba neli). Zassto e toa taka? I kalugerkata e hristijanka i kako taja moze da se oblaka pristojno, a drugite hristijanki ne?



Мое мислење е дека секој човек на оваа планета треба да се облекува пристојно како што долукува. Без разлика дали е верник или неверник. Облеката не го прави човекот човек, затоа треба да ја носиме повеќе од хигиенски значења, а не од естетски.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 15:01
Darko, potpolno se slozhuvam deka oblekata ne go pravi chovekot.

Od druga strana, onoa za esetetikata, ne e neshto sto mozhe taka lesno da se amputira od sekojdnevniot zhivot zatoa shto vo osnova e povrzano so chovekovata inteligencija i krativnost, onoa shto ne razlikuva od zhivotnite.

Zhivotnite nemaat chuvstvo za umetnost, estetika, muzika, harmonija i t.n.

Zaedno so slobodata, Bog mu gi podaril i mu gi garantira ovie neshta na chovekot za da gi koristi, a ne da gi zapostavuva.

Изменето од Messenger - 16.Ноември.2009 во 15:36
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 17:08
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zatoa sto hristijanstvoto ne e vera na prisila.

znaci kalugerkata ja prisiluva nekoj? NE
Taa svatila deka taka TREBA da se oblaka za da ne provocira i za da e jasno deka taa e vernicka i so nejze nemozze da se odnesuva sekoj kako sto ke mu  tekne. Pa hijabot kaj nasite zeni ima zastitna uloga! Mojata zena sama sakase da stavi nikab, toa e uste popokriveno od nijab za cel da bide po raat od sekakvi pogledi a i kako vernicka da izrazi pocit kon Allah dz.sh. i kon mene kako maz.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 21:12
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Darko, potpolno se slozhuvam deka oblekata ne go pravi chovekot.

Od druga strana, onoa za esetetikata, ne e neshto sto mozhe taka lesno da se amputira od sekojdnevniot zhivot zatoa shto vo osnova e povrzano so chovekovata inteligencija i krativnost, onoa shto ne razlikuva od zhivotnite.

Zhivotnite nemaat chuvstvo za umetnost, estetika, muzika, harmonija i t.n.

Zaedno so slobodata, Bog mu gi podaril i mu gi garantira ovie neshta na chovekot za da gi koristi, a ne da gi zapostavuva.


Messenger, daj tolku da ne se ponizhuvame nie lugeto deka sme razlichni od zhivotnite samo po umetnosta, estetikata, muzikata, harmonijata i t.n. Pa nashata obleka e isto od zhivotinsko i od sintetichko poteklo. Nas svesta ni e " chaos zhivotno, jas sum chovek "... Ne oblekata.
Nishto ama bash nishto ne se razlikuvame od zhivotnite po oblekata osven koga nosime sintetika...намигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.