IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Христородица V.S Богородица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Христородица V.S Богородица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Христородица V.S Богородица
    Испратена: 09.Ноември.2009 во 11:53
Се гледа дека на sola scriptum поклониците дека теологијата не им е јака страна,и послем православните се вакви и онакви..ајде по ред

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Што е толку контроверзно околку зборот Христородица? Тоа не менува ништо од нашата доктрина.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Блажената Марија Го роди Христос и затоа сосема е легитимно да се нарекува Христородица.


И то те како е КОНТРАВЕРЗНО и ТО ТЕ КАКО ЈА МЕНУВА ВАШАТА доктрина а за легитимноста исто така е достa дискутабилно.

Ајде сега малце час по лингвистика..Зборот Христос е грчки и на македоски би се превел како ПОМАЗАНИК,Од стариот завет сигурно знаеш дека таа титула им е дадена на многу старозаветни ликови кои биле помазани од Бога(Саул,Давид,Соломон и многу други).
Е сега сигурно Господ Исус Христос не е обичен ПОМАЗАНИК.
Он е помазаник но не како останатите бидејќи нели е Бог.

Затоа и за Марија не велиме дека е Христородица туку БОГОРОДИЦА.Бидејќи Она не родила само еден обичен помазаник туку Богочовекот Христос кој во себе ги инкорпорира титулите Пророк,Првосвештеник,Бог и човек(Богочовек),затоа може си забележала дека првославните никогаш не викаат само Исус(као за некој другар од маало) туку ГОСПОД ИСУС ХРИСТОС и со ова се потенцира дека он е помазаник и Бог.

Е сега..ако се потенцира дека марија е само ХРИСТОРОДИЦА а не и БОГОРОДИЦА тука имаме еден (и то побајаги голем) теолошки проблем..

Како прво ако е само обичен помазаник тогаш значи дека евреинот Исус од Назаретне не бил Бог туку обичен човек,тогаш дали обичен човек може да страда за човештвото и да го земе гревот на сите луѓе на себе?!
Ако на крстот бил распнат Бог тогаш се поставува прашањето а кога тоа човекот Исус од назарет станал Бог?!

Значи сума сумарум се доведува во прашање целиот концепт на спасението на човекот од гревот со таа дилема што уствари ШТО БИЛ распаниот Исус на крстот.


Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

И зарем вие не го користите?


Сега сфаќаш дека ние НИКОГАШ не го користиме тој термин од погоре објаснетите причини.Во историјата на светата Црква само еден човек го употребил овој термин и тој бил анатемисан за тоа.Тој (Несториј) велел дека му е понижување да се поклонува на некое бебе во јасли,и исповедал дека не верувал дека Исус се родил на земјава како Бог туку дека тоа станал на крштевањето и затоа и умрел од црви на неговиот јазик во прогонство.

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Тоа само се однесува на фактот дека таа го роди Христос Тоа е библиски факт-мајка на Месијата.


Знаеш ли што е најстрашното ,ја верувам дека вие тоа не дека свесно го велите за Господ Исус Христос,туку од незнаење и обременети од претходни теолошки заблуди.
Но како велат една грешка раѓа друга и така до недоглед.


Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

И Светото Тројство како термин не се содржи во Библијата, па сепак сите христијани го користат (вие на пример велите Света Троица) ама не ме читаш да мрчам за тоа.


Ја не би реагирал и на поголеми глупости ако не се произнесовте како sola scriptum.Ако си имавте некое си ваше предание(некој пастор ви кажал) тогаш пеки,колку и да не се сложуваме ако си имате некои ваше предание ок но сега велите дека сте само по библија ни буква плус ни минус и да користиоте такви ВОН БИБЛИСКИ ТЕЕРМИНИ, е тоа е навистина за мрчење

Изменето од ahmar1 - 09.Ноември.2009 во 11:54
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 12:05

ahmar1, иако термините Христородица и Тројство не се буквално/дословно содржани термини во Библијата, тие сепак се Библиски термини затоа што истите многу лесно се докажуваат користејќи ја Библиата, додека пак богохулните термини кои вие и ги лепите на блажената Марија не се библиски и не можат да бидат докажани преку Библијата.

Ајде повели докажи некоја од православните титули на блажената Марија:
 
пресвета (титула која ниту Господ Бог ги нема во Библијата! )
преблагословена (титула која ниту Господ Бог ги нема во Библијата! )
Најголемата
Царица
Владетелка
Господарка на ангелите
Господарка на мирот
Господарка над сите
Таа што на ангелите слава им дава
Спасителка
Владетелка на светот
проповед и слово на сите пророци (иако има само едно пророштво за неа кај пророците, наспроти предавникот Јуда кој има 2 среќа).
Заштитничка на Скопје голема%20насмевка
итн.
 
А во однос на терминот "Богородица", одговорете ми дали Христос е потомок на Давид и лесно ќе ви докажам дека Бог не може да биде роден од човек намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 12:25
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

, иако термините Христородица и Тројство не се буквално/дословно содржани термини во Библијата, тие сепак се Библиски термини затоа што истите многу лесно се докажуваат користејќи ја Библиата,


Тоа не се вика докажување туку ГАТАЊЕ по библија.
Знаев и претпоставував сега дека ќе се вадите на ваков начин.
Додека за тие другите термини, по толку време не сфати дека ние имаме свето предание така да ние не паѓаме у несвест ако нешто не пишува во библијат како вас.(која очигледнио не ја познаве иако ја читате но никако да ја сфатите.)


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А во однос на терминот "Богородица", одговорете ми дали Христос е потомок на Давид и лесно ќе ви докажам дека Бог не може да биде роден од човек


Матеј 1:23 „И ете, девица ќе зачне во утробата своја и ќе роди Син, и ќе го наречат Емануил - што значи: со нас е Бог!”

Значи родила БОГ!Христос Е БОГ, не е обичен човек.
А кога Христос станал Бог (зашто гледам дека си ја ставил во наводници БОГОРОДИЦА)ако не бил роден од Богородица како Бог?Изменето од ahmar1 - 09.Ноември.2009 во 12:27
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 12:49
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А во однос на терминот "Богородица", одговорете ми дали Христос е потомок на Давид и лесно ќе ви докажам дека Бог не може да биде роден од човек намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 12:53

Ni edniot ni drugiot termin ne se spomnati vo Biblijata.

Kade ima Hristorodica, ili Bogorodica? Zosto ne se spomnati, sto mislite?
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 12:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


А во однос на терминот "Богородица", одговорете ми дали Христос е потомок на Давид и лесно ќе ви докажам дека Бог не може да биде роден од човек намигнување


Ова прашање беше поставено прво:

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Ако на крстот бил распнат Бог тогаш се поставува прашањето а кога тоа човекот Исус од назарет станал Бог?!


Мислиш дека не гледаме како го заобиколуваш?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 13:02
Ок, еве ќе одговорам прв на прашањето, ама прво ветете ми дека конечно ќе одговорите едно мое прашање на форумов? среќа
п.с. Морам вака да ве условам, инаку до утре сабајле ќе треба да ве бркам по темиве да ми одговорите едно прашање хи,%20хи...
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 13:08
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ок, еве ќе одговорам прв на прашањето, ама прво ветете ми дека конечно ќе одговорите едно мое прашање на форумов? среќа

п.с. Морам вака да ве условам, инаку до утре сабајле ќе треба да ве бркам по темиве да ми одговорите едно прашање хи,%20хи...


Демек сезнајкото ЕвАнгелос сите ги руши како пиончиња, само тој одговара и тој е врвен теолог, а другите немаат поим што зборуваат. Ајмоооо...

Ако имаш одговор, одговарај. Маченик се прогласи, сега и сезнајко ли?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 13:38
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Ni edniot ni drugiot termin ne se spomnati vo Biblijata.
Kade ima Hristorodica, ili Bogorodica? Zosto ne se spomnati, sto mislite?


ајде сега и со тебе ајде кажи првин ти зашто не се спомнуваат тие термини,чисто да знам на која теолошка основа ти е верувањето.Зашто јас претходно мислам дека го кажав мојот став(кој усвари и не е мој став туку став на Светата Црква).
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 13:45
Евангелос не се замарам да читам: Знаеш ли што е ХИМНОГРАФИЈА И ПОЕЗИЈАА?

Размисли за ова... како ти понекогаш (или секогаш) користиш вонбиблиски термини кога сакаш нешто за кажеш...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 17:33
Moze li da citame poveke na ovaa tema da pisuva nekoj?eve sto me interesira
Ako Marija go rodila Isus a toj e Bog (spored vas) togas znaci Bog ima majka, a neli Bog ne e roden i ne rodil?
Ako se kaze deka Marija ne rodila Bog znaci Isus e obicen covek = ne e Bog
znaci tuka ima 2 resenija za vas  a i dvete ne vi se vo korist
ili Isus ne e Bog
ili ispagja deka Bog e roden od zena?

p.s. kako ne ve boli glavata od vakvi nelogicnosti
doagjaJte vo cistata vera ISLAM
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 19:42
Ebu Muaz i ostanatite muslimanski chlenovi:

Mozheme li ednash da mineme preku muabetot dali Isus e Bog ili ne?

Imame edna tema za toa i bi ve zamolil da ne ja ufrluvate istata vo site drugi mozhni temi.

Ednash rekovme deka Hristijanstvoto se temeli na taa dogma i toa e dovolen odgovor. Koj saka da veruva - neka veruva, koj ne saka - ne mora.

Rekovme deka Hristijanstvoto ne mozhe da postoi bez Isus kako Bozhji sin i Bog, isto onaka kako sto Islamot ne mozhe da postoi bez Muhamed kako posleden Bozhji profet.

I sega sto treba da pravime? Da se raspravame do nedogled deka Muhamed ne e Bozhji profet i ushte pomalu deka e posleden?

Od sega, pa natamu kje gi brisham site ovie komentari i prashanja koi ne se sovpagjaat 100% so postavenite temi. Imajte malu razbiranje za redot na forumov, kako i respekt za veruvanjeto na ostanatite chlenovi.


Изменето од Messenger - 09.Ноември.2009 во 21:30
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 23:21
Ako veke treba da se bira neka bide Hristovarodica potocen naziv
zasto neznam dali znaete ama i vo k*ranot Marija se spomnuva kako majkata na Isusa, ama kako majkata na Isus pratenikot.
a ova Bogorodica iako mozebi podobro vije znaete makedonski od mene znaci deka taja go rodila Bog, sto nemoze da mi vlaga nikako vo glavata

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 23:25
Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

Ako veke treba da se bira neka bide Hristovarodica potocen nazivzasto neznam dali znaete ama i vo k*ranot Marija se spomnuva kako majkata na Isusa, ama kako majkata na Isus pratenikot.a ova Bogorodica iako mozebi podobro vije znaete makedonski od mene znaci deka taja go rodila Bog, sto nemoze da mi vlaga nikako vo glavataDa, ama vo Biblijata nema ni Hristorodica ni Bogorodica.

Zatoa sakam da slusnam mislenje na ovaa tema, pred se od Hristijanite. Zosto gi nema tie nazivi vo Biblijata?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.