Испечати | Затвори го прозорот

Христородица V.S Богородица

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20697
Датум на принтање: 29.Март.2024 во 10:57
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Христородица V.S Богородица
Постирано од: ahmar1
Наслов: Христородица V.S Богородица
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 11:53
Се гледа дека на sola scriptum поклониците дека теологијата не им е јака страна,и послем православните се вакви и онакви..ајде по ред

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Што е толку контроверзно околку зборот Христородица? Тоа не менува ништо од нашата доктрина.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Блажената Марија Го роди Христос и затоа сосема е легитимно да се нарекува Христородица.


И то те како е КОНТРАВЕРЗНО и ТО ТЕ КАКО ЈА МЕНУВА ВАШАТА доктрина а за легитимноста исто така е достa дискутабилно.

Ајде сега малце час по лингвистика..Зборот Христос е грчки и на македоски би се превел како ПОМАЗАНИК,Од стариот завет сигурно знаеш дека таа титула им е дадена на многу старозаветни ликови кои биле помазани од Бога(Саул,Давид,Соломон и многу други).
Е сега сигурно Господ Исус Христос не е обичен ПОМАЗАНИК.
Он е помазаник но не како останатите бидејќи нели е Бог.

Затоа и за Марија не велиме дека е Христородица туку БОГОРОДИЦА.Бидејќи Она не родила само еден обичен помазаник туку Богочовекот Христос кој во себе ги инкорпорира титулите Пророк,Првосвештеник,Бог и човек(Богочовек),затоа може си забележала дека првославните никогаш не викаат само Исус(као за некој другар од маало) туку ГОСПОД ИСУС ХРИСТОС и со ова се потенцира дека он е помазаник и Бог.

Е сега..ако се потенцира дека марија е само ХРИСТОРОДИЦА а не и БОГОРОДИЦА тука имаме еден (и то побајаги голем) теолошки проблем..

Како прво ако е само обичен помазаник тогаш значи дека евреинот Исус од Назаретне не бил Бог туку обичен човек,тогаш дали обичен човек може да страда за човештвото и да го земе гревот на сите луѓе на себе?!
Ако на крстот бил распнат Бог тогаш се поставува прашањето а кога тоа човекот Исус од назарет станал Бог?!

Значи сума сумарум се доведува во прашање целиот концепт на спасението на човекот од гревот со таа дилема што уствари ШТО БИЛ распаниот Исус на крстот.


Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

И зарем вие не го користите?


Сега сфаќаш дека ние НИКОГАШ не го користиме тој термин од погоре објаснетите причини.Во историјата на светата Црква само еден човек го употребил овој термин и тој бил анатемисан за тоа.Тој (Несториј) велел дека му е понижување да се поклонува на некое бебе во јасли,и исповедал дека не верувал дека Исус се родил на земјава како Бог туку дека тоа станал на крштевањето и затоа и умрел од црви на неговиот јазик во прогонство.

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Тоа само се однесува на фактот дека таа го роди Христос Тоа е библиски факт-мајка на Месијата.


Знаеш ли што е најстрашното ,ја верувам дека вие тоа не дека свесно го велите за Господ Исус Христос,туку од незнаење и обременети од претходни теолошки заблуди.
Но како велат една грешка раѓа друга и така до недоглед.


Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

И Светото Тројство како термин не се содржи во Библијата, па сепак сите христијани го користат (вие на пример велите Света Троица) ама не ме читаш да мрчам за тоа.


Ја не би реагирал и на поголеми глупости ако не се произнесовте како sola scriptum.Ако си имавте некое си ваше предание(некој пастор ви кажал) тогаш пеки,колку и да не се сложуваме ако си имате некои ваше предание ок но сега велите дека сте само по библија ни буква плус ни минус и да користиоте такви ВОН БИБЛИСКИ ТЕЕРМИНИ, е тоа е навистина за мрчење

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++



Коментари:
Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 12:05

ahmar1, иако термините Христородица и Тројство не се буквално/дословно содржани термини во Библијата, тие сепак се Библиски термини затоа што истите многу лесно се докажуваат користејќи ја Библиата, додека пак богохулните термини кои вие и ги лепите на блажената Марија не се библиски и не можат да бидат докажани преку Библијата.

Ајде повели докажи некоја од православните титули на блажената Марија:
 
пресвета (титула која ниту Господ Бог ги нема во Библијата! )
преблагословена (титула која ниту Господ Бог ги нема во Библијата! )
Најголемата
Царица
Владетелка
Господарка на ангелите
Господарка на мирот
Господарка над сите
Таа што на ангелите слава им дава
Спасителка
Владетелка на светот
проповед и слово на сите пророци (иако има само едно пророштво за неа кај пророците, наспроти предавникот Јуда кој има 2 среќа).
Заштитничка на Скопје голема%20насмевка
итн.
 
А во однос на терминот "Богородица", одговорете ми дали Христос е потомок на Давид и лесно ќе ви докажам дека Бог не може да биде роден од човек намигнување


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 12:25
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

, иако термините Христородица и Тројство не се буквално/дословно содржани термини во Библијата, тие сепак се Библиски термини затоа што истите многу лесно се докажуваат користејќи ја Библиата,


Тоа не се вика докажување туку ГАТАЊЕ по библија.
Знаев и претпоставував сега дека ќе се вадите на ваков начин.
Додека за тие другите термини, по толку време не сфати дека ние имаме свето предание така да ние не паѓаме у несвест ако нешто не пишува во библијат како вас.(која очигледнио не ја познаве иако ја читате но никако да ја сфатите.)


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А во однос на терминот "Богородица", одговорете ми дали Христос е потомок на Давид и лесно ќе ви докажам дека Бог не може да биде роден од човек


Матеј 1:23 „И ете, девица ќе зачне во утробата своја и ќе роди Син, и ќе го наречат Емануил - што значи: со нас е Бог!”

Значи родила БОГ!Христос Е БОГ, не е обичен човек.
А кога Христос станал Бог (зашто гледам дека си ја ставил во наводници БОГОРОДИЦА)ако не бил роден од Богородица како Бог?



-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 12:49
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А во однос на терминот "Богородица", одговорете ми дали Христос е потомок на Давид и лесно ќе ви докажам дека Бог не може да биде роден од човек намигнување


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 12:53

Ni edniot ni drugiot termin ne se spomnati vo Biblijata.

Kade ima Hristorodica, ili Bogorodica? Zosto ne se spomnati, sto mislite?


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 12:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


А во однос на терминот "Богородица", одговорете ми дали Христос е потомок на Давид и лесно ќе ви докажам дека Бог не може да биде роден од човек намигнување


Ова прашање беше поставено прво:

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Ако на крстот бил распнат Бог тогаш се поставува прашањето а кога тоа човекот Исус од назарет станал Бог?!


Мислиш дека не гледаме како го заобиколуваш?

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 13:02
Ок, еве ќе одговорам прв на прашањето, ама прво ветете ми дека конечно ќе одговорите едно мое прашање на форумов? среќа
п.с. Морам вака да ве условам, инаку до утре сабајле ќе треба да ве бркам по темиве да ми одговорите едно прашање хи,%20хи...


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 13:08
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ок, еве ќе одговорам прв на прашањето, ама прво ветете ми дека конечно ќе одговорите едно мое прашање на форумов? среќа

п.с. Морам вака да ве условам, инаку до утре сабајле ќе треба да ве бркам по темиве да ми одговорите едно прашање хи,%20хи...


Демек сезнајкото ЕвАнгелос сите ги руши како пиончиња, само тој одговара и тој е врвен теолог, а другите немаат поим што зборуваат. Ајмоооо...

Ако имаш одговор, одговарај. Маченик се прогласи, сега и сезнајко ли?

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 13:38
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Ni edniot ni drugiot termin ne se spomnati vo Biblijata.
Kade ima Hristorodica, ili Bogorodica? Zosto ne se spomnati, sto mislite?


ајде сега и со тебе ајде кажи првин ти зашто не се спомнуваат тие термини,чисто да знам на која теолошка основа ти е верувањето.Зашто јас претходно мислам дека го кажав мојот став(кој усвари и не е мој став туку став на Светата Црква).

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 13:45
Евангелос не се замарам да читам: Знаеш ли што е ХИМНОГРАФИЈА И ПОЕЗИЈАА?

Размисли за ова... како ти понекогаш (или секогаш) користиш вонбиблиски термини кога сакаш нешто за кажеш...


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Ebu Muaz
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 17:33
Moze li da citame poveke na ovaa tema da pisuva nekoj?eve sto me interesira
Ako Marija go rodila Isus a toj e Bog (spored vas) togas znaci Bog ima majka, a neli Bog ne e roden i ne rodil?
Ako se kaze deka Marija ne rodila Bog znaci Isus e obicen covek = ne e Bog
znaci tuka ima 2 resenija za vas  a i dvete ne vi se vo korist
ili Isus ne e Bog
ili ispagja deka Bog e roden od zena?

p.s. kako ne ve boli glavata od vakvi nelogicnosti
doagjaJte vo cistata vera ISLAM


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 19:42
Ebu Muaz i ostanatite muslimanski chlenovi:

Mozheme li ednash da mineme preku muabetot dali Isus e Bog ili ne?

Imame edna tema za toa i bi ve zamolil da ne ja ufrluvate istata vo site drugi mozhni temi.

Ednash rekovme deka Hristijanstvoto se temeli na taa dogma i toa e dovolen odgovor. Koj saka da veruva - neka veruva, koj ne saka - ne mora.

Rekovme deka Hristijanstvoto ne mozhe da postoi bez Isus kako Bozhji sin i Bog, isto onaka kako sto Islamot ne mozhe da postoi bez Muhamed kako posleden Bozhji profet.

I sega sto treba da pravime? Da se raspravame do nedogled deka Muhamed ne e Bozhji profet i ushte pomalu deka e posleden?

Od sega, pa natamu kje gi brisham site ovie komentari i prashanja koi ne se sovpagjaat 100% so postavenite temi. Imajte malu razbiranje za redot na forumov, kako i respekt za veruvanjeto na ostanatite chlenovi.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Ebu Muaz
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 23:21
Ako veke treba da se bira neka bide Hristovarodica potocen naziv
zasto neznam dali znaete ama i vo k*ranot Marija se spomnuva kako majkata na Isusa, ama kako majkata na Isus pratenikot.
a ova Bogorodica iako mozebi podobro vije znaete makedonski od mene znaci deka taja go rodila Bog, sto nemoze da mi vlaga nikako vo glavata



Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 23:25
Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

Ako veke treba da se bira neka bide Hristovarodica potocen nazivzasto neznam dali znaete ama i vo k*ranot Marija se spomnuva kako majkata na Isusa, ama kako majkata na Isus pratenikot.a ova Bogorodica iako mozebi podobro vije znaete makedonski od mene znaci deka taja go rodila Bog, sto nemoze da mi vlaga nikako vo glavata



Da, ama vo Biblijata nema ni Hristorodica ni Bogorodica.

Zatoa sakam da slusnam mislenje na ovaa tema, pred se od Hristijanite. Zosto gi nema tie nazivi vo Biblijata?


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 00:02
Значи пак се замараме со Библијата...



Библијата не е SOLA SCRIPTURA ЗА ИСТОРИЈАТА И животот во Црквата.

Ако се повикуваме само на Библијата - тогаш светот не треба да постои - а треба да се ограничи САМО на БИБЛИЈАТА. Крајна сметка ХРИСТОС СОЗДАДЕ ЦРКВА - А НЕ БИБЛИЈА!!!  Библијата ја СОЗДАДОА ОТЦИТЕ НА ЦРКВАТА ЗА ПОТРЕБИТЕ НА ЦРКВАТА!!!

Бидејќи човекот (онтолошки) е разумно - словесно битие и има душа и разум па може да мисли и расудува... значи ако Богородица во својата утроба го смести Христос - Синот Божји, Кој стана Човек, за човекот да го избави од смртта и гревот и човекот да стане Бог по благодат, од таа причина таквите луѓе Марија избраната од Бога на нарекуваат Богородица ... бидејќи таа се удостои во својата утроба да го прими Христос и прекунеа Христос да стане човек.

Во црквата на богослужбата за РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО има прекрасни стихири (тоа е поетска композиција предназначена за пеење)

парафразирам: Земјата Ти принесе пештера, а родот човечки Богородица Приснодева... значи тоа е стилска фигура (метафора) за да се воспее и пофали онаа што го роди Бога - (Марија) и до таму Богородица...

п.с.
ова е еден глупав пример како човекот “со други зборови“ може да ги изрази чуствата за една иста работа... но за тие sola scriptura тоа е неразбирливо... како тие да не се луѓе... како тие да немата чуства ... како тие да не дишат... па да прашам : вие sola scriptura РОБОТИ ли сте или КНИЖНИЦИ И ФАРИСЕИ, штом имате закоравени срца?

работава не е плукни залепи... Треба да имаш живот во Црквата и вера во Бога за да ги разбереш овие работи... и затоа православните не сме агресивни и не ја наметнуваме нашата вера на сила ...

(секако на секаде има исклучоци)




-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 00:17
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Значи пак се замараме со Библијата...



Библијата не е SOLA SCRIPTURA ЗА ИСТОРИЈАТА И животот во Црквата.Ако се повикуваме само на Библијата - тогаш светот не треба да постои - а треба да се ограничи САМО на БИБЛИЈАТА. Крајна сметка ХРИСТОС СОЗДАДЕ ЦРКВА - А НЕ БИБЛИЈА!!!  Библијата ја СОЗДАДОА ОТЦИТЕ НА ЦРКВАТА ЗА ПОТРЕБИТЕ НА ЦРКВАТА!!!Бидејќи човекот (онтолошки) е разумно - словесно битие и има душа и разум па може да мисли и расудува... значи ако Богородица во својата утроба го смести Христос - Синот Божји, Кој стана Човек, за човекот да го избави од смртта и гревот и човекот да стане Бог по благодат, од таа причина таквите луѓе Марија избраната од Бога на нарекуваат Богородица ... бидејќи таа се удостои во својата утроба да го прими Христос и прекунеа Христос да стане човек.Во црквата на богослужбата за РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО има прекрасни стихири (тоа е поетска композиција предназначена за пеење)парафразирам: Земјата Ти принесе пештера, а родот човечки Богородица Приснодева... значи тоа е стилска фигура (метафора) за да се воспее и пофали онаа што го роди Бога - (Марија) и до таму Богородица...п.с.ова е еден глупав пример како човекот “со други зборови“ може да ги изрази чуствата за една иста работа... но за тие sola scriptura тоа е неразбирливо... како тие да не се луѓе... како тие да немата чуства ... како тие да не дишат... па да прашам : вие sola scriptura РОБОТИ ли сте или КНИЖНИЦИ И ФАРИСЕИ, штом имате закоравени срца?работава не е плукни залепи... Треба да имаш живот во Црквата и вера во Бога за да ги разбереш овие работи... и затоа православните не сме агресивни и не ја наметнуваме нашата вера на сила ...(секако на секаде има исклучоци)





Brate Tetratka, ako mislis deka Biblijata ne e Bozja Rec, slobodno ispisi se od Hristijanstvoto ...


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 00:22
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

Ako veke treba da se bira neka bide Hristovarodica potocen nazivzasto neznam dali znaete ama i vo k*ranot Marija se spomnuva kako majkata na Isusa, ama kako majkata na Isus pratenikot.a ova Bogorodica iako mozebi podobro vije znaete makedonski od mene znaci deka taja go rodila Bog, sto nemoze da mi vlaga nikako vo glavata



Da, ama vo Biblijata nema ni Hristorodica ni Bogorodica.

Zatoa sakam da slusnam mislenje na ovaa tema, pred se od Hristijanite. Zosto gi nema tie nazivi vo Biblijata?


А според тебе, зошто во сето Свето Писмо, и во Стар и во Нов Завет, не постои називот Света Троица?

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 00:27
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

Ako veke treba da se bira neka bide Hristovarodica potocen nazivzasto neznam dali znaete ama i vo k*ranot Marija se spomnuva kako majkata na Isusa, ama kako majkata na Isus pratenikot.a ova Bogorodica iako mozebi podobro vije znaete makedonski od mene znaci deka taja go rodila Bog, sto nemoze da mi vlaga nikako vo glavata



Da, ama vo Biblijata nema ni Hristorodica ni Bogorodica.

Zatoa sakam da slusnam mislenje na ovaa tema, pred se od Hristijanite. Zosto gi nema tie nazivi vo Biblijata?


А според тебе, зошто во сето Свето Писмо, и во Стар и во Нов Завет, не постои називот Света Троица?



Da, i toa go nema. Zosto e toa taka? Malku e cudno neli? .


P.S. Samo nemoj pak da me proglasis za eretik, samo baram mislenje, OK? Bas me interesira kakov e vasiot stav po ova prasanje. Pozdrav!


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 00:28
Абе царе Давид - ај турниго ѕидот со глава... или ТИ НЕ СИ ОД ОВОЈ СВЕТизненадувањеизненадувањеизненадување

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 00:29
КингДавид, Светото Предание е клучот за тие работи!

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 00:33
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

КингДавид, Светото Предание е клучот за тие работи!



Aham, razbiram sto sakas da kazes. OK, znaci ona sto go nema vo Biblijata go ima vo Predanijata, taka?



P.S. Tetratka brate, neli znaes deka Hristijanite ne treba da bidat del od ovoj svet,taka rece ISUS?


Pozdrav do vas


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 00:58
Токму така, Светото Предание е она кое го објаснува и разјаснува секој дел од Светото Писмо и нашата вера. Христос им открил на своите ученици се’ што треба да се знае за Бог, за тоа како да веруваме во Него. Тие не ги пренеле по писмен пат сите тие работи, туку проповедале, зборувале, кажувале... непишано дејство.

Не може едноставно да се прифаќа само она што е пишано во Библијата, а она кое што го кажувале усно апостолите и нивните наследници да се отфрла. Тогаш се доаѓа до еден ќор сокак, затоа што, излегува дека ниту на Библијата не треба да веруваме и дека е фалсификат, бидејќи, како што гледаме, и случката со жената која извршила прељуба е внесена во Светото Писмо после околу 10 века од Христос.

Сола Скриптура е ќор сокак, или поточно, илузија во која човекот настојува да верува, затоа што не сака да постои видлив авторитет над него т.е. Црквата. Но таа илузија нема никаква врска со Христос и Неговото учење.

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 01:03

Se soglasuvam so tebe Maranata, samo edno sakam da prasam.

Ako nekoj tekst od Predanijata protivreci na Biblijata, togas koj i sto ke bide vo pravo? Biblijata ili Svetoto Predanie?

Ako moze da mi odgovoris, sakam da go cujam tvoeto mislenje. Pozdrav!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 01:03
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Значи пак се замараме со Библијата...



Библијата не е SOLA SCRIPTURA ЗА ИСТОРИЈАТА И животот во Црквата.Ако се повикуваме само на Библијата - тогаш светот не треба да постои - а треба да се ограничи САМО на БИБЛИЈАТА. Крајна сметка ХРИСТОС СОЗДАДЕ ЦРКВА - А НЕ БИБЛИЈА!!!  Библијата ја СОЗДАДОА ОТЦИТЕ НА ЦРКВАТА ЗА ПОТРЕБИТЕ НА ЦРКВАТА!!!Бидејќи човекот (онтолошки) е разумно - словесно битие и има душа и разум па може да мисли и расудува... значи ако Богородица во својата утроба го смести Христос - Синот Божји, Кој стана Човек, за човекот да го избави од смртта и гревот и човекот да стане Бог по благодат, од таа причина таквите луѓе Марија избраната од Бога на нарекуваат Богородица ... бидејќи таа се удостои во својата утроба да го прими Христос и прекунеа Христос да стане човек.Во црквата на богослужбата за РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО има прекрасни стихири (тоа е поетска композиција предназначена за пеење)парафразирам: Земјата Ти принесе пештера, а родот човечки Богородица Приснодева... значи тоа е стилска фигура (метафора) за да се воспее и пофали онаа што го роди Бога - (Марија) и до таму Богородица...п.с.ова е еден глупав пример како човекот “со други зборови“ може да ги изрази чуствата за една иста работа... но за тие sola scriptura тоа е неразбирливо... како тие да не се луѓе... како тие да немата чуства ... како тие да не дишат... па да прашам : вие sola scriptura РОБОТИ ли сте или КНИЖНИЦИ И ФАРИСЕИ, штом имате закоравени срца?работава не е плукни залепи... Треба да имаш живот во Црквата и вера во Бога за да ги разбереш овие работи... и затоа православните не сме агресивни и не ја наметнуваме нашата вера на сила ...(секако на секаде има исклучоци)





Brate Tetratka, ako mislis deka Biblijata ne e Bozja Rec, slobodno ispisi se od Hristijanstvoto ...


Ne sum povikan, no kje si dadam sloboda da prokomentiram bidejki replikava e provokativna.

1. Mislam deka i samiot mozhesh lesno da uvidish deka SEKOJ ZBOR zapishan vo Biblijata ne e Bozhji zbor. Figurativno mozheme da recheme deka Iznesenoto vo Biblijata e Bozhja rech. Potochno bi bilo - inspiririano od Boga. Neshto e Bozhji zbor, a neshto e tolkuvanje, istorija, razmisluvanje, poezija i t.n.

2. Inaku, iako za Boga mozheme da recheme deka e Alfa i Omega, onoa shto e napishano vo Biblijata sigurno NE PRETSTAVUVA ALFA I OMEGA od Boga ili za Boga. Ednostavno, BOG NE MOZHE DA BIDE SOBRAN nitu vo edna kniga. Bog se otkriva i osoznava postojano i neprekinato.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 01:10

Brate messi, se soglasuvam deka BOG ne moze da bide sobran vo edna kniga.

No, ako eden Hristijanin ne ja smeta Biblijata za Bozja Rec, togas ne moze da se narece Hristijanin.

Znam deka ti poinaku veruvas, na poinakov nacin, no zboruvam za Hristijaninot ako ne go smeta Svetoto Pismo za Bozja Rec, togas... zosto se lutime na muslimanite sto ja napagaat Biblijata?

I kako vtoro, koj moze da kaze sto e vo Biblijata od Boga, a sto e covecko... Kade li ni e krajot togas?



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 01:16
E, dragi KINGDAVIDE, zarem navistina mislishe deka do prosvetluvanjeto se pristignuva samo so chitanje na edna kniga ili so reshavanje da se prifati edna vera? Ako beshe taka, togash ne kje mozhevme da se razmineme od prosvetleni lugje.

Patem, jas ne mu se lutam nikomu nishto. Ne znam zoshto bi im se lutele na lugejto sto veruvaat i razmisluvaat poinaku. Zarem tie treba da se lutat na nas zatoa sto ne mislime i ne veruvame kako niv?

Inaku, krajot kje ni bide onamu kade sto samite kje reshime da stigneme.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 01:38
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Se soglasuvam so tebe Maranata, samo edno sakam da prasam.

Ako nekoj tekst od Predanijata protivreci na Biblijata, togas koj i sto ke bide vo pravo? Biblijata ili Svetoto Predanie?

Ako moze da mi odgovoris, sakam da go cujam tvoeto mislenje. Pozdrav!


Jас ќе ти поставам реторичко прашање, кое само по себе го дава одговорот: Кој мислиш дека е критериумот што противречи, а што не на Библијата?

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 01:43
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Se soglasuvam so tebe Maranata, samo edno sakam da prasam.

Ako nekoj tekst od Predanijata protivreci na Biblijata, togas koj i sto ke bide vo pravo? Biblijata ili Svetoto Predanie?

Ako moze da mi odgovoris, sakam da go cujam tvoeto mislenje. Pozdrav!


Jас ќе ти поставам реторичко прашање, кое само по себе го дава одговорот: Кој мислиш дека е критериумот што противречи, а што не на Библијата?



Kriteriumot sto protivreci na Biblijata e ona sto ne se slozuva so napisanoto vo Biblijata. Mnogu jasno, neli?

Togas se javuva problem : Koj e vo pravo? Sto e vo pravo?


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 05:26
KINGDAVID, odgovori kratko i jasno: Svetiot Duh e kriterijumot... i kje se spasish.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 12:03
Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

Ako veke treba da se bira neka bide Hristovarodica potocen nazivzasto neznam dali znaete ama i vo k*ranot Marija se spomnuva kako majkata na Isusa, ama kako majkata na Isus pratenikot.a ova Bogorodica iako mozebi podobro vije znaete makedonski od mene znaci deka taja go rodila Bog, sto nemoze da mi vlaga nikako vo glavata


За муслиман ова е логична реченица и те разбирам потполно,бидејќи според исламот Господ(за нас) Исус Христос за вас е само обичен помазаник(пратеник,посланик и слично).
Така да според христијаните Марија е БОГОРОДИЦА а не Христородица.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 14:35


Sekogash sum se prashuval zoshto lugjeto ne gi pochituvaat tugjite veruvanja i zoshto sekogash se zamisluvaat posuperiorni od drugite samo zatoa shto nivnata vera tvrdi deka tie se vo pravo, a site drugi se vo "krivo".

I zoshto tokmu hristijanite i muslimnaite, onie na koi verata gi uchi na skromnost i poniznost, vsushnost najmalu go pokazhuvaat toa? Zoshto najgolemite raspravii gi pravat tokmu tie, sozhto najmnogu vojni bile organizirani i vodeni tokmu od niv?

Ova se raboti koi sekogash mi pagjale vo ochi i nikogash ne mi se dopagjale... sekogash sum gi sporeduval so onie koi sledat budizam, taoizam, konfuchijanstvo, hindiuzam i sum se prashuval sto e onoa vo tie veruvanja i filozofii koe go pravi lugjeto pospokojni, poskromni i pochovekoljubivi od prethodno spomnatite, iako nivnite doktrini nikogash ne chukale vo tapani proklamirajki deka tie se "verite na ljubovta".

So ovie zborovi bi gi zavrshil vash*te prepukuvanja na ovaa tema i bi ve zamolil da se restriktirate od lichni analizi, koristenje neprimerni atributi i patroniziranje na chlenovite koi ne gi spodeluvaat vash*te veruvanja.

Komentarite i replikite koi ne se vo vrska so temata se brishat zaedno so onie koi sodrzhat nekorektni repliki.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 14:38
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

KINGDAVID, odgovori kratko i jasno: Svetiot Duh e kriterijumot... i kje se spasish.



Ke najdea nesto mana i vo ova, veruvaj ...


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 14:45
И значи, што испадна? А да, Христородица е правилен термин. Со право. Бог никој не може да го роди. А под Бог спаѓаат Отецот, Синот и Светиот Дух.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 14:46
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Se soglasuvam so tebe Maranata, samo edno sakam da prasam.

Ako nekoj tekst od Predanijata protivreci na Biblijata, togas koj i sto ke bide vo pravo? Biblijata ili Svetoto Predanie?

Ako moze da mi odgovoris, sakam da go cujam tvoeto mislenje. Pozdrav!


Jас ќе ти поставам реторичко прашање, кое само по себе го дава одговорот: Кој мислиш дека е критериумот што противречи, а што не на Библијата?



Eve ne znam,ke me prosvetlis li?   


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 14:55
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

А да, Христородица е правилен термин. Со право. Бог никој не може да го роди.


Гледам имаш иста теологија со муслиманите
него ајде кингдавид кажи ти за кој термин си,Христородица или Богородица.
Поздрав


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 15:09
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

А да, Христородица е правилен термин. Со право. Бог никој не може да го роди.


Гледам имаш иста теологија со муслиманите
него ајде кингдавид кажи ти за кој термин си,Христородица или Богородица.
Поздрав




Ako me prasuvas sto mislam licno jas za toa, ke kazam deka ne treba ni edniot ni drugiot izraz da se upotrebuvaat, bidejki ne se Bibliski izrazi. Pozdrav i do tebe!


Постирано од: Pentakostalec
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 20:15
Abe "bogorodica" ima ime i se vika MARIJA!!!
So e tolku frknato tuka.

-------------
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух


Постирано од: al_islamia
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 21:53
sega ispadna ni hristorodica ni bogorodica
ednostavno   majka na isus
, a sto pordrazbirate pod poimot bogorodica demek mu bila nesto na bog, otecot ,.t.e negova zena


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 22:08

Има ли некој храбар од православните да одговори дали Христос е потомок на царот Давид?



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: skalica
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 22:16



Овде треба да се употреби онаа, Христовата, Евангелската... „Не фрлајте го бисерот пред свињите...

Како бе, пријатели - браќа и сестри во Христа Господа, не сфаќате дека безбожниците од сите видови и родови сакаат да ја понижат Онаа, Која се удостоила во својата пречиста утроба да Го носи и да Го донесе на свет Спасителот на светот - Христа Господа - Мајката Божја - Богородица.




-------------
Прости ми, Господи, јас сум грешен човек!


Постирано од: skalica
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 22:22


Вака светиот пророк и цар Давид, прв меѓу пророците, живописно ја врежа славата на Небескиот Цар и Неговата Царица: „Чуј, ќерко види, приклони го увото свое и заборави го твојот народ и домот на таткото твој.... Сета слава на царската ќерка е внатре: нејзината облека е везена со злато; во везена облека ќе ја доведуваат кај Царот; по неа водат при Тебе девици, нејзини другарки, ги доведуваат со веселба и радост, влегуваат во Царевиот дворец” (Пс. 44,10—15).




-------------
Прости ми, Господи, јас сум грешен човек!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 22:26
Originally posted by skalica skalica напиша:



Вака светиот пророк и цар Давид, прв меѓу пророците, живописно ја врежа славата на Небескиот Цар и Неговата Царица: „Чуј, ќерко види, приклони го увото свое и заборави го твојот народ и домот на таткото твој.... Сета слава на царската ќерка е внатре: нејзината облека е везена со злато; во везена облека ќе ја доведуваат кај Царот; по неа водат при Тебе девици, нејзини другарки, ги доведуваат со веселба и радост, влегуваат во Царевиот дворец” (Пс. 44,10—15).
 
Прекрасен цитат од Библијата. Ти благодарам што не облагороди со неговата содржина. Но прашањето ми беше многу јасно и прецизно: Дали Христос е потомок на царот Давид?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: skalica
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 22:59
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by skalica skalica напиша:

Вака светиот пророк и цар Давид, прв меѓу пророците, живописно ја врежа славата на Небескиот Цар и Неговата Царица: „Чуј, ќерко види, приклони го увото свое и заборави го твојот народ и домот на таткото твој.... Сета слава на царската ќерка е внатре: нејзината облека е везена со злато; во везена облека ќе ја доведуваат кај Царот; по неа водат при Тебе девици, нејзини другарки, ги доведуваат со веселба и радост, влегуваат во Царевиот дворец” (Пс. 44,10—15).

 

Прекрасен цитат од Библијата. Ти благодарам што не облагороди со неговата содржина. Но прашањето ми беше многу јасно и прецизно: Дали Христос е потомок на царот Давид?



Не сум ти одговарал тебе, нели не те имам цитирано?!

-------------
Прости ми, Господи, јас сум грешен човек!


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 23:24
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Има ли некој храбар од православните да одговори дали Христос е потомок на царот Давид?


file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml -

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - Од св. ап. и ев. Јован за Евангелос!!!

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml -  

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - 1. Во почетокот беше *Словото, и Словото беше +во Бога, и Бог беше Словото.

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - *1.Јов.1,1; *Откр.19,3; +Јован 17,5;

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - 2. Тоа во почетокот беше во Бога.

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - 3. *Сѐ стана преку Него и без Него ништо не стана, што стана.

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - *Кол.1,16; *Евр.1,2;

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - 4. *Во Него имаше Живот и Животот им беше светлина на луѓето.

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - *Јован 5,26;

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - 5. И Светлината во темнина свети и мракот на ја опфати.

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - 6. *Имаше еден човек по име Јован, пратен од Бога;

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - *Мат.3,1;

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - 7. тој дојде за сведоштво, да сведочи за Светлината, та сите да поверуваат преку него.

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - 8. Тој не беше Светлина, туку да сведочи за Светлината.

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - 9. Постоеше вистинска Светлина, Која го просветлува секој човек, што доаѓа на светов.

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - 10. Во светот беше и *светот преку Него стана, но светот не Го позна.

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - *Јован 1,3;

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - 11. Дојде при Своите и Своите не Го примија.

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - 12. А на сите *што Го примија - на сите што веруваа во Неговото име - им даде можност

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - да станат синови Божји:

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - *Гал.3,26;

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - 13. *кои не од крв, ни од похот машка, а од Бога се родија.

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - *Јован 3,5;

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - 14. И Словото стана тело и се всели во нас, полно со благодат и вистина; и ние ја *видовме Неговата слава, слава како на Единороден од Отецот.

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - *2.Петр.1,17;

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - 15. Јован сведочеше за Него и велеше зборувајќи: <Овој е за Кого реков: Оној, *Кој иде по мене, ме испревари, оти постоеше порано од мене!”

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - *Јован 1,27-30;

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - 16. И *од Неговата полнота ние сите примивме благодат врз благодат;

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - *Јован 3,34; *Кол.1,19;

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - 17. зашто Законот беше даден преку Мојсеја, а благодатта и вистината произлегоа од Исуса Христа.

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - 18. *Бога никој никогаш не Го видел; Единородниот Син, Кој е во крилото на Отецот - Он Го објави.

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - *Мат.11,27; *Јован 6,46; *1.Јов.4,12;

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - од Матеј за Евангелос!!!

file:///C:%5CUsers%5CGOCERI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - http://svetopismo.com.mk/index3.php - 1 Извештај за родословието на Исус, Месијата  потомок на царот Давид, кој, пак, е потомок на Авраам:

  http://svetopismo.com.mk/index3.php - 2 Од Авраам се роди Исак, од Исак се роди Јаков, од Јаков се родија Јуда и неговите браќа,

  http://svetopismo.com.mk/index3.php - 3 од Јуда и жена му Тамара се родија Перец и Зера, од Перец се роди Хецрон, од Хецрон се роди Рам,

  http://svetopismo.com.mk/index3.php - 4 од Рам се роди Аминадав, од Аминадав се роди Нашон, од Нашон се роди Салмон,

  http://svetopismo.com.mk/index3.php - 5 од Салмон и жена му Рахав се роди Боаз, од Боаз и жена му Рута се роди Овед, од Овед се роди Јишај,

  http://svetopismo.com.mk/index3.php - 6 од Јишај се роди царот Давид. Од Давид и поранешната жена на Урија се роди Соломон,

  http://svetopismo.com.mk/index3.php - 7 од Соломон се роди Рехавам, од Рехавам се роди Авија, од Авија се роди Асаф,

  http://svetopismo.com.mk/index3.php - 8 од Асаф се роди Јехошафат, од Јехошафат се роди Јорам, од Јорам се роди Узија,

  http://svetopismo.com.mk/index3.php - 9 од Узија се роди Јотам, од Јотам се роди Ахаз, од Ахаз се роди Езекија,

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 10 од Езекија се роди Манаше, од Манаше се роди Амос, од Амос се роди Јошијаху,

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 11 од Јошијаху се родија Јаканјаху и неговите браќа, за време на прогонството во Вавилон.

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 12 По прогонството во Вавилон, од Јаканјаху се роди Шеалтиел, од Шеалтиел се роди Зерубавел,

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 13 од Зерубавел се роди Авихуд, од Авихуд се роди Елијаким, од Елијаким се роди Азур,

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 14 од Азур се роди Цадок, од Цадок се роди Јакин, од Јакин се роди Елихуд,

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 15 од Елихуд се роди Елазар, од Елазар се роди Матан, од Матан се роди Јаков,

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 16 од Јаков се роди Јосиф  сопругот на Марија  од којашто се роди Исус, наречен Месијата.

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 17 Тоа се вкупно четиринаесет поколенија од Авраам до Давид, четиринаесет поколенија од Давид до прогонството во Вавилон и четиринаесет поколенија од прогонството во Вавилон до Месијата.


И од Лука за ЕВАНГЕЛОС!


http://svetopismo.com.mk/index3.php - 23 Исус имаше околу триесет години кога го започна Своето јавно дејствување. Според мислењето на луѓето, Исус беше син на Јосиф, кој, пак, беше син Хелиев,

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 24 потомок Мататов, Левиев, Малкиев, Јанаев, Јосифов,

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 25 Матитиев, Амоцов, Наумов, Хеслиев, Нагаев,

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 26 Маатов, Мататиев, Шимиев, Јосеков, Јодаев,

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 27 Јохананов, Реишинов, Зерубавелов, Шалтиелов, Нериев,

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 28 Малкиев, Адиев, Косамов, Елмаданов, Еров,

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 29 Јешуов, Елиезеров, Јорамов, Мататов, Левиев,

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 30 Шимонов, Јудин, Јосифов, Јонамов, Елијакимов,

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 31 Малахов, Манахов, Мататаов, Натанов, Давидов,

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 32 Јишајев, Оведов, Боазов, Салмонов, Нахшонов,

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 33 Аминадавов, Админов, Арниев, Хецронов, Перецов, Јудин,

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 34 Јаковов, Исаков, Авраамов, Тераов, Нахоров,

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 35 Серугов, Реуов, Пелегов, Еверов, Шелахов,

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 36 Кеинанов, Арпахшадов, Шемов, Ноев, Лемеков,

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 37 Метушелахов, Енохов, Јередов, Махалалелов, Кеинанов,

http://svetopismo.com.mk/index3.php - 38 Еношов, Шетов, Адамов, Божји.



Е сега нашиот толкувач нека го истолкува ова!!!





-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 23:32
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Se soglasuvam so tebe Maranata, samo edno sakam da prasam.

Ako nekoj tekst od Predanijata protivreci na Biblijata, togas koj i sto ke bide vo pravo? Biblijata ili Svetoto Predanie?

Ako moze da mi odgovoris, sakam da go cujam tvoeto mislenje. Pozdrav!


Jас ќе ти поставам реторичко прашање, кое само по себе го дава одговорот: Кој мислиш дека е критериумот што противречи, а што не на Библијата?



Eve ne znam,ke me prosvetlis li?   


Одговорот на твоето прашање го доби:

Светото Предание не се коси со Светото Писмо, туку само кога се зема неисправен критериум за да се оцени дали нешто се коси или не со Светото Писмо, тогаш доаѓа забуната.

Сега мислам дека си ти на ред: Кој е критериумот, според тебе, кој оценува дали Светото Предание се коси со Светото Писмо???

Од каде ти знаеш дека се коси?


-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 23:34
Тревата се коси со коса - светото предание не се коси со светото писмо - а го надополнува и толкува
голема%20насмевка
голема%20насмевка

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 23:54
Тетратка, на прашањето „Дали“ се одговара со „да“ или „не“. Само човек што е несигурен во својата вера и се плаши да одговори на ова толку едноставно и јасно прашање истото го заобиколува (скалица) или пак наместо одговор ми ја препишува Библијата (небаре јас ја немам Библијата на дофат среќа)
 
Околу тоа дали преданието се коси или не се коси со Светото Писмо може многу да се пишува на долго и широко. На темата „Тертулијан или Јустин“ јасно гледаме како овие двајца се косат еден со друг, па така невозможно е доколку Светото Писмо е во согласност со едниот, да биде во согласност со другиот или обратното.
Јас велам дека Светото Писмо (по тоа прашање) не се коси со Тертулијан, а се коси со Јустин.
Други велат обратно.
Но кој е тој што при здрав разум ќе каже дека Светото Писмо е во согласност со двете спротиставени учења? голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 23:55
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Тревата се коси со коса - светото предание не се коси со светото писмо - а го надополнува и толкуваголема%20насмевкаголема%20насмевка


Па ако го надополнува, зашто плукате по библиски доктрини? Зошто селектирате што ви чини, а што не? Ако е како преданието, така е! Ако не, у 10 век било додадено, затоа не го знаеле светите отци.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 23:56
Христос не одговара со Да и Не - а со прашање...   газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

Одговорот за ЕВ е во горните БИБЛИСКИ ЦИТАТИ - ТАМУ ЈАСНО СЕ НАПИШАНИ ТРИ РАЗЛИЧНИ ТЕЗИ


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk