IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Христородица V.S Богородица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Христородица V.S Богородица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:02
Значи пак се замараме со Библијата...Библијата не е SOLA SCRIPTURA ЗА ИСТОРИЈАТА И животот во Црквата.

Ако се повикуваме само на Библијата - тогаш светот не треба да постои - а треба да се ограничи САМО на БИБЛИЈАТА. Крајна сметка ХРИСТОС СОЗДАДЕ ЦРКВА - А НЕ БИБЛИЈА!!!  Библијата ја СОЗДАДОА ОТЦИТЕ НА ЦРКВАТА ЗА ПОТРЕБИТЕ НА ЦРКВАТА!!!

Бидејќи човекот (онтолошки) е разумно - словесно битие и има душа и разум па може да мисли и расудува... значи ако Богородица во својата утроба го смести Христос - Синот Божји, Кој стана Човек, за човекот да го избави од смртта и гревот и човекот да стане Бог по благодат, од таа причина таквите луѓе Марија избраната од Бога на нарекуваат Богородица ... бидејќи таа се удостои во својата утроба да го прими Христос и прекунеа Христос да стане човек.

Во црквата на богослужбата за РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО има прекрасни стихири (тоа е поетска композиција предназначена за пеење)

парафразирам: Земјата Ти принесе пештера, а родот човечки Богородица Приснодева... значи тоа е стилска фигура (метафора) за да се воспее и пофали онаа што го роди Бога - (Марија) и до таму Богородица...

п.с.
ова е еден глупав пример како човекот “со други зборови“ може да ги изрази чуствата за една иста работа... но за тие sola scriptura тоа е неразбирливо... како тие да не се луѓе... како тие да немата чуства ... како тие да не дишат... па да прашам : вие sola scriptura РОБОТИ ли сте или КНИЖНИЦИ И ФАРИСЕИ, штом имате закоравени срца?

работава не е плукни залепи... Треба да имаш живот во Црквата и вера во Бога за да ги разбереш овие работи... и затоа православните не сме агресивни и не ја наметнуваме нашата вера на сила ...

(секако на секаде има исклучоци)
Изменето од Tetratka - 10.Ноември.2009 во 00:03
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:17
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Значи пак се замараме со Библијата...Библијата не е SOLA SCRIPTURA ЗА ИСТОРИЈАТА И животот во Црквата.Ако се повикуваме само на Библијата - тогаш светот не треба да постои - а треба да се ограничи САМО на БИБЛИЈАТА. Крајна сметка ХРИСТОС СОЗДАДЕ ЦРКВА - А НЕ БИБЛИЈА!!!  Библијата ја СОЗДАДОА ОТЦИТЕ НА ЦРКВАТА ЗА ПОТРЕБИТЕ НА ЦРКВАТА!!!Бидејќи човекот (онтолошки) е разумно - словесно битие и има душа и разум па може да мисли и расудува... значи ако Богородица во својата утроба го смести Христос - Синот Божји, Кој стана Човек, за човекот да го избави од смртта и гревот и човекот да стане Бог по благодат, од таа причина таквите луѓе Марија избраната од Бога на нарекуваат Богородица ... бидејќи таа се удостои во својата утроба да го прими Христос и прекунеа Христос да стане човек.Во црквата на богослужбата за РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО има прекрасни стихири (тоа е поетска композиција предназначена за пеење)парафразирам: Земјата Ти принесе пештера, а родот човечки Богородица Приснодева... значи тоа е стилска фигура (метафора) за да се воспее и пофали онаа што го роди Бога - (Марија) и до таму Богородица...п.с.ова е еден глупав пример како човекот “со други зборови“ може да ги изрази чуствата за една иста работа... но за тие sola scriptura тоа е неразбирливо... како тие да не се луѓе... како тие да немата чуства ... како тие да не дишат... па да прашам : вие sola scriptura РОБОТИ ли сте или КНИЖНИЦИ И ФАРИСЕИ, штом имате закоравени срца?работава не е плукни залепи... Треба да имаш живот во Црквата и вера во Бога за да ги разбереш овие работи... и затоа православните не сме агресивни и не ја наметнуваме нашата вера на сила ...(секако на секаде има исклучоци)

Brate Tetratka, ako mislis deka Biblijata ne e Bozja Rec, slobodno ispisi se od Hristijanstvoto ...
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:22
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

Ako veke treba da se bira neka bide Hristovarodica potocen nazivzasto neznam dali znaete ama i vo k*ranot Marija se spomnuva kako majkata na Isusa, ama kako majkata na Isus pratenikot.a ova Bogorodica iako mozebi podobro vije znaete makedonski od mene znaci deka taja go rodila Bog, sto nemoze da mi vlaga nikako vo glavataDa, ama vo Biblijata nema ni Hristorodica ni Bogorodica.

Zatoa sakam da slusnam mislenje na ovaa tema, pred se od Hristijanite. Zosto gi nema tie nazivi vo Biblijata?


А според тебе, зошто во сето Свето Писмо, и во Стар и во Нов Завет, не постои називот Света Троица?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:27
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

Ako veke treba da se bira neka bide Hristovarodica potocen nazivzasto neznam dali znaete ama i vo k*ranot Marija se spomnuva kako majkata na Isusa, ama kako majkata na Isus pratenikot.a ova Bogorodica iako mozebi podobro vije znaete makedonski od mene znaci deka taja go rodila Bog, sto nemoze da mi vlaga nikako vo glavataDa, ama vo Biblijata nema ni Hristorodica ni Bogorodica.

Zatoa sakam da slusnam mislenje na ovaa tema, pred se od Hristijanite. Zosto gi nema tie nazivi vo Biblijata?


А според тебе, зошто во сето Свето Писмо, и во Стар и во Нов Завет, не постои називот Света Троица?Da, i toa go nema. Zosto e toa taka? Malku e cudno neli? .


P.S. Samo nemoj pak da me proglasis za eretik, samo baram mislenje, OK? Bas me interesira kakov e vasiot stav po ova prasanje. Pozdrav!
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:28
Абе царе Давид - ај турниго ѕидот со глава... или ТИ НЕ СИ ОД ОВОЈ СВЕТизненадувањеизненадувањеизненадување
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:29
КингДавид, Светото Предание е клучот за тие работи!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:33
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

КингДавид, Светото Предание е клучот за тие работи!Aham, razbiram sto sakas da kazes. OK, znaci ona sto go nema vo Biblijata go ima vo Predanijata, taka?P.S. Tetratka brate, neli znaes deka Hristijanite ne treba da bidat del od ovoj svet,taka rece ISUS?


Pozdrav do vas
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:58
Токму така, Светото Предание е она кое го објаснува и разјаснува секој дел од Светото Писмо и нашата вера. Христос им открил на своите ученици се’ што треба да се знае за Бог, за тоа како да веруваме во Него. Тие не ги пренеле по писмен пат сите тие работи, туку проповедале, зборувале, кажувале... непишано дејство.

Не може едноставно да се прифаќа само она што е пишано во Библијата, а она кое што го кажувале усно апостолите и нивните наследници да се отфрла. Тогаш се доаѓа до еден ќор сокак, затоа што, излегува дека ниту на Библијата не треба да веруваме и дека е фалсификат, бидејќи, како што гледаме, и случката со жената која извршила прељуба е внесена во Светото Писмо после околу 10 века од Христос.

Сола Скриптура е ќор сокак, или поточно, илузија во која човекот настојува да верува, затоа што не сака да постои видлив авторитет над него т.е. Црквата. Но таа илузија нема никаква врска со Христос и Неговото учење.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 01:03

Se soglasuvam so tebe Maranata, samo edno sakam da prasam.

Ako nekoj tekst od Predanijata protivreci na Biblijata, togas koj i sto ke bide vo pravo? Biblijata ili Svetoto Predanie?

Ako moze da mi odgovoris, sakam da go cujam tvoeto mislenje. Pozdrav!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 01:03
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Значи пак се замараме со Библијата...Библијата не е SOLA SCRIPTURA ЗА ИСТОРИЈАТА И животот во Црквата.Ако се повикуваме само на Библијата - тогаш светот не треба да постои - а треба да се ограничи САМО на БИБЛИЈАТА. Крајна сметка ХРИСТОС СОЗДАДЕ ЦРКВА - А НЕ БИБЛИЈА!!!  Библијата ја СОЗДАДОА ОТЦИТЕ НА ЦРКВАТА ЗА ПОТРЕБИТЕ НА ЦРКВАТА!!!Бидејќи човекот (онтолошки) е разумно - словесно битие и има душа и разум па може да мисли и расудува... значи ако Богородица во својата утроба го смести Христос - Синот Божји, Кој стана Човек, за човекот да го избави од смртта и гревот и човекот да стане Бог по благодат, од таа причина таквите луѓе Марија избраната од Бога на нарекуваат Богородица ... бидејќи таа се удостои во својата утроба да го прими Христос и прекунеа Христос да стане човек.Во црквата на богослужбата за РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО има прекрасни стихири (тоа е поетска композиција предназначена за пеење)парафразирам: Земјата Ти принесе пештера, а родот човечки Богородица Приснодева... значи тоа е стилска фигура (метафора) за да се воспее и пофали онаа што го роди Бога - (Марија) и до таму Богородица...п.с.ова е еден глупав пример како човекот “со други зборови“ може да ги изрази чуствата за една иста работа... но за тие sola scriptura тоа е неразбирливо... како тие да не се луѓе... како тие да немата чуства ... како тие да не дишат... па да прашам : вие sola scriptura РОБОТИ ли сте или КНИЖНИЦИ И ФАРИСЕИ, штом имате закоравени срца?работава не е плукни залепи... Треба да имаш живот во Црквата и вера во Бога за да ги разбереш овие работи... и затоа православните не сме агресивни и не ја наметнуваме нашата вера на сила ...(секако на секаде има исклучоци)

Brate Tetratka, ako mislis deka Biblijata ne e Bozja Rec, slobodno ispisi se od Hristijanstvoto ...


Ne sum povikan, no kje si dadam sloboda da prokomentiram bidejki replikava e provokativna.

1. Mislam deka i samiot mozhesh lesno da uvidish deka SEKOJ ZBOR zapishan vo Biblijata ne e Bozhji zbor. Figurativno mozheme da recheme deka Iznesenoto vo Biblijata e Bozhja rech. Potochno bi bilo - inspiririano od Boga. Neshto e Bozhji zbor, a neshto e tolkuvanje, istorija, razmisluvanje, poezija i t.n.

2. Inaku, iako za Boga mozheme da recheme deka e Alfa i Omega, onoa shto e napishano vo Biblijata sigurno NE PRETSTAVUVA ALFA I OMEGA od Boga ili za Boga. Ednostavno, BOG NE MOZHE DA BIDE SOBRAN nitu vo edna kniga. Bog se otkriva i osoznava postojano i neprekinato.

Изменето од Messenger - 10.Ноември.2009 во 01:10
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 01:10

Brate messi, se soglasuvam deka BOG ne moze da bide sobran vo edna kniga.

No, ako eden Hristijanin ne ja smeta Biblijata za Bozja Rec, togas ne moze da se narece Hristijanin.

Znam deka ti poinaku veruvas, na poinakov nacin, no zboruvam za Hristijaninot ako ne go smeta Svetoto Pismo za Bozja Rec, togas... zosto se lutime na muslimanite sto ja napagaat Biblijata?

I kako vtoro, koj moze da kaze sto e vo Biblijata od Boga, a sto e covecko... Kade li ni e krajot togas?

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 01:16
E, dragi KINGDAVIDE, zarem navistina mislishe deka do prosvetluvanjeto se pristignuva samo so chitanje na edna kniga ili so reshavanje da se prifati edna vera? Ako beshe taka, togash ne kje mozhevme da se razmineme od prosvetleni lugje.

Patem, jas ne mu se lutam nikomu nishto. Ne znam zoshto bi im se lutele na lugejto sto veruvaat i razmisluvaat poinaku. Zarem tie treba da se lutat na nas zatoa sto ne mislime i ne veruvame kako niv?

Inaku, krajot kje ni bide onamu kade sto samite kje reshime da stigneme.

Изменето од Messenger - 10.Ноември.2009 во 01:19
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 01:38
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Se soglasuvam so tebe Maranata, samo edno sakam da prasam.

Ako nekoj tekst od Predanijata protivreci na Biblijata, togas koj i sto ke bide vo pravo? Biblijata ili Svetoto Predanie?

Ako moze da mi odgovoris, sakam da go cujam tvoeto mislenje. Pozdrav!


Jас ќе ти поставам реторичко прашање, кое само по себе го дава одговорот: Кој мислиш дека е критериумот што противречи, а што не на Библијата?

Изменето од Maran Ata - 10.Ноември.2009 во 01:39
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 01:43
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Se soglasuvam so tebe Maranata, samo edno sakam da prasam.

Ako nekoj tekst od Predanijata protivreci na Biblijata, togas koj i sto ke bide vo pravo? Biblijata ili Svetoto Predanie?

Ako moze da mi odgovoris, sakam da go cujam tvoeto mislenje. Pozdrav!


Jас ќе ти поставам реторичко прашање, кое само по себе го дава одговорот: Кој мислиш дека е критериумот што противречи, а што не на Библијата?Kriteriumot sto protivreci na Biblijata e ona sto ne se slozuva so napisanoto vo Biblijata. Mnogu jasno, neli?

Togas se javuva problem : Koj e vo pravo? Sto e vo pravo?

Изменето од KINGDAVID - 10.Ноември.2009 во 01:43
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.