IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Христородица V.S Богородица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Христородица V.S Богородица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
skalica Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 64
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај skalica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 22:59
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by skalica skalica напиша:

Вака светиот пророк и цар Давид, прв меѓу пророците, живописно ја врежа славата на Небескиот Цар и Неговата Царица: „Чуј, ќерко види, приклони го увото свое и заборави го твојот народ и домот на таткото твој.... Сета слава на царската ќерка е внатре: нејзината облека е везена со злато; во везена облека ќе ја доведуваат кај Царот; по неа водат при Тебе девици, нејзини другарки, ги доведуваат со веселба и радост, влегуваат во Царевиот дворец” (Пс. 44,10—15).

 

Прекрасен цитат од Библијата. Ти благодарам што не облагороди со неговата содржина. Но прашањето ми беше многу јасно и прецизно: Дали Христос е потомок на царот Давид?Не сум ти одговарал тебе, нели не те имам цитирано?!
Прости ми, Господи, јас сум грешен човек!
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 23:24
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Има ли некој храбар од православните да одговори дали Христос е потомок на царот Давид?


Од св. ап. и ев. Јован за Евангелос!!!

 

1. Во почетокот беше *Словото, и Словото беше +во Бога, и Бог беше Словото.

*1.Јов.1,1; *Откр.19,3; +Јован 17,5;

2. Тоа во почетокот беше во Бога.

3. *Сѐ стана преку Него и без Него ништо не стана, што стана.

*Кол.1,16; *Евр.1,2;

4. *Во Него имаше Живот и Животот им беше светлина на луѓето.

*Јован 5,26;

5. И Светлината во темнина свети и мракот на ја опфати.

6. *Имаше еден човек по име Јован, пратен од Бога;

*Мат.3,1;

7. тој дојде за сведоштво, да сведочи за Светлината, та сите да поверуваат преку него.

8. Тој не беше Светлина, туку да сведочи за Светлината.

9. Постоеше вистинска Светлина, Која го просветлува секој човек, што доаѓа на светов.

10. Во светот беше и *светот преку Него стана, но светот не Го позна.

*Јован 1,3;

11. Дојде при Своите и Своите не Го примија.

12. А на сите *што Го примија - на сите што веруваа во Неговото име - им даде можност

да станат синови Божји:

*Гал.3,26;

13. *кои не од крв, ни од похот машка, а од Бога се родија.

*Јован 3,5;

14. И Словото стана тело и се всели во нас, полно со благодат и вистина; и ние ја *видовме Неговата слава, слава како на Единороден од Отецот.

*2.Петр.1,17;

15. Јован сведочеше за Него и велеше зборувајќи: <Овој е за Кого реков: Оној, *Кој иде по мене, ме испревари, оти постоеше порано од мене!”

*Јован 1,27-30;

16. И *од Неговата полнота ние сите примивме благодат врз благодат;

*Јован 3,34; *Кол.1,19;

17. зашто Законот беше даден преку Мојсеја, а благодатта и вистината произлегоа од Исуса Христа.

18. *Бога никој никогаш не Го видел; Единородниот Син, Кој е во крилото на Отецот - Он Го објави.

*Мат.11,27; *Јован 6,46; *1.Јов.4,12;

од Матеј за Евангелос!!!

1 Извештај за родословието на Исус, Месијата  потомок на царот Давид, кој, пак, е потомок на Авраам:

  2 Од Авраам се роди Исак, од Исак се роди Јаков, од Јаков се родија Јуда и неговите браќа,

  3 од Јуда и жена му Тамара се родија Перец и Зера, од Перец се роди Хецрон, од Хецрон се роди Рам,

  4 од Рам се роди Аминадав, од Аминадав се роди Нашон, од Нашон се роди Салмон,

  5 од Салмон и жена му Рахав се роди Боаз, од Боаз и жена му Рута се роди Овед, од Овед се роди Јишај,

  6 од Јишај се роди царот Давид. Од Давид и поранешната жена на Урија се роди Соломон,

  7 од Соломон се роди Рехавам, од Рехавам се роди Авија, од Авија се роди Асаф,

  8 од Асаф се роди Јехошафат, од Јехошафат се роди Јорам, од Јорам се роди Узија,

  9 од Узија се роди Јотам, од Јотам се роди Ахаз, од Ахаз се роди Езекија,

10 од Езекија се роди Манаше, од Манаше се роди Амос, од Амос се роди Јошијаху,

11 од Јошијаху се родија Јаканјаху и неговите браќа, за време на прогонството во Вавилон.

12 По прогонството во Вавилон, од Јаканјаху се роди Шеалтиел, од Шеалтиел се роди Зерубавел,

13 од Зерубавел се роди Авихуд, од Авихуд се роди Елијаким, од Елијаким се роди Азур,

14 од Азур се роди Цадок, од Цадок се роди Јакин, од Јакин се роди Елихуд,

15 од Елихуд се роди Елазар, од Елазар се роди Матан, од Матан се роди Јаков,

16 од Јаков се роди Јосиф  сопругот на Марија  од којашто се роди Исус, наречен Месијата.

17 Тоа се вкупно четиринаесет поколенија од Авраам до Давид, четиринаесет поколенија од Давид до прогонството во Вавилон и четиринаесет поколенија од прогонството во Вавилон до Месијата.


И од Лука за ЕВАНГЕЛОС!


23 Исус имаше околу триесет години кога го започна Своето јавно дејствување. Според мислењето на луѓето, Исус беше син на Јосиф, кој, пак, беше син Хелиев,

24 потомок Мататов, Левиев, Малкиев, Јанаев, Јосифов,

25 Матитиев, Амоцов, Наумов, Хеслиев, Нагаев,

26 Маатов, Мататиев, Шимиев, Јосеков, Јодаев,

27 Јохананов, Реишинов, Зерубавелов, Шалтиелов, Нериев,

28 Малкиев, Адиев, Косамов, Елмаданов, Еров,

29 Јешуов, Елиезеров, Јорамов, Мататов, Левиев,

30 Шимонов, Јудин, Јосифов, Јонамов, Елијакимов,

31 Малахов, Манахов, Мататаов, Натанов, Давидов,

32 Јишајев, Оведов, Боазов, Салмонов, Нахшонов,

33 Аминадавов, Админов, Арниев, Хецронов, Перецов, Јудин,

34 Јаковов, Исаков, Авраамов, Тераов, Нахоров,

35 Серугов, Реуов, Пелегов, Еверов, Шелахов,

36 Кеинанов, Арпахшадов, Шемов, Ноев, Лемеков,

37 Метушелахов, Енохов, Јередов, Махалалелов, Кеинанов,

38 Еношов, Шетов, Адамов, Божји.Е сега нашиот толкувач нека го истолкува ова!!!

Изменето од Tetratka - 10.Ноември.2009 во 23:27
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 23:32
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Se soglasuvam so tebe Maranata, samo edno sakam da prasam.

Ako nekoj tekst od Predanijata protivreci na Biblijata, togas koj i sto ke bide vo pravo? Biblijata ili Svetoto Predanie?

Ako moze da mi odgovoris, sakam da go cujam tvoeto mislenje. Pozdrav!


Jас ќе ти поставам реторичко прашање, кое само по себе го дава одговорот: Кој мислиш дека е критериумот што противречи, а што не на Библијата?Eve ne znam,ke me prosvetlis li?   


Одговорот на твоето прашање го доби:

Светото Предание не се коси со Светото Писмо, туку само кога се зема неисправен критериум за да се оцени дали нешто се коси или не со Светото Писмо, тогаш доаѓа забуната.

Сега мислам дека си ти на ред: Кој е критериумот, според тебе, кој оценува дали Светото Предание се коси со Светото Писмо???

Од каде ти знаеш дека се коси?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 23:34
Тревата се коси со коса - светото предание не се коси со светото писмо - а го надополнува и толкува
голема%20насмевка
голема%20насмевка
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 23:54
Тетратка, на прашањето „Дали“ се одговара со „да“ или „не“. Само човек што е несигурен во својата вера и се плаши да одговори на ова толку едноставно и јасно прашање истото го заобиколува (скалица) или пак наместо одговор ми ја препишува Библијата (небаре јас ја немам Библијата на дофат среќа)
 
Околу тоа дали преданието се коси или не се коси со Светото Писмо може многу да се пишува на долго и широко. На темата „Тертулијан или Јустин“ јасно гледаме како овие двајца се косат еден со друг, па така невозможно е доколку Светото Писмо е во согласност со едниот, да биде во согласност со другиот или обратното.
Јас велам дека Светото Писмо (по тоа прашање) не се коси со Тертулијан, а се коси со Јустин.
Други велат обратно.
Но кој е тој што при здрав разум ќе каже дека Светото Писмо е во согласност со двете спротиставени учења? голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 23:55
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Тревата се коси со коса - светото предание не се коси со светото писмо - а го надополнува и толкуваголема%20насмевкаголема%20насмевка


Па ако го надополнува, зашто плукате по библиски доктрини? Зошто селектирате што ви чини, а што не? Ако е како преданието, така е! Ако не, у 10 век било додадено, затоа не го знаеле светите отци.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 23:56
Христос не одговара со Да и Не - а со прашање...   газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

Одговорот за ЕВ е во горните БИБЛИСКИ ЦИТАТИ - ТАМУ ЈАСНО СЕ НАПИШАНИ ТРИ РАЗЛИЧНИ ТЕЗИ


Изменето од Tetratka - 10.Ноември.2009 во 23:58
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.