IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - "Татко, прости им..."
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"Татко, прости им..."

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
Автор
Порака
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 05:05
Originally posted by hleb20 hleb20 напиша:



Dobro be vaka, ne samo shto ja povreduvah mojata intelegencija tuku i intelegencijata na site.

Razlikata na hristijanite so mene e vo toa shto tie samite ne mu veruvaat na Isus tuku veruvaat vo ona shto bilo receno za Isus, od kogo beshe receno, od ljuge shto ne znaeme dali navistina postole???
Navistina zachuduvacki

p.s nikoj dosega ne mi odgovoril, ne deka ne sum zadovolen. Znash li zoshto ??? zashto ako kazat zoshto veruvaat deka e spasitel za celiot svet, mu odet vo kontradiknost na Isus.

Eve ti eden pr. komu veruvaat(zapomni , site se vdahnati od sv.duh t.e Bog):

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКО
Глава 14
1 А беа два дни до Пасха и до празникот на Бесквасните лебови. И главните свештеници и книжниците бараа како да Го фатат на измама и да Го убијат,

2 но зборуваа: „Не на празникот, за да не се побуни народот.”

3 И кога беше во Витанија, во куќата на Симон лепрозниот, додека беше прилегнат покрај трпезата, дојде една жена, која имаше сад од алабастер, со чисто скапоцено нардово миро; таа го скрши садот од алабастер и го излеа мирото врз Неговата глава

dva dni pred pasha, vo kucata na Simon leprozniot.

Евангелие според Јован
Глава 12


1 На шест дни пред Пасха дојде Исус во Витанија, каде што беше умрениот Лазар, кого го воскресна од мртвите.

2 Таму Му приготвија вечера и Марта послужуваше, а Лазар беше еден од оние што седеа на трпезата.

shest dni pred pasha, vo kuchata na Lazar.

Eveti jasen dokaz, kolku se za veruvanje evangelistite.

Posledica na ova, znaesh shto e?? Onoj rekol vaka, drugiot taka, ne ne cekaj onaka beshe ,ovaka ,vamu,ne be tamu, kasha popara.



Јас не ја сакам оваа тема но со ова ти потврдуваш една друга тема...

Ке ти одговорам на кратк...

Марко е еден од 70- апостоли ученик на Петар и Павле...
Тој никогаш не го видел Христос - и за Христос знае само од кажување на неговата мајка, бидејќи во неговиот дом тогаш се собирале христијаните за да го прекршат лебот...(Евхаристија) (п.с. доволно е за да ја запазиме суштината... не сакам да трупам информации copy - paste - не е мој стилголема%20насмевка)

Другиот евангелист Јован - да не забораваме дека бил најмладиот и  возљубениот ученик на Христос и тој бил единствениот пред Него додека Овој (Христос) бил на крстот... (нормално и Христовата макја - потсети се во ев. според Јован)  Нормално е тој (Јован) да има поточна информација за настаните бидејќи бил очевидец, сведок на сите настани..., но не е ислкучена можноста и тој да погреши бидејќи неговото евангелие е напишано последно од 4-те...

п.с.
Историјата не ја менува суштината

Да преминеме кон суштината:

Дали бројката (деновите) има некакво значење или ја менува суштината на тој настан? тоа не е битно - и двајцата (евангелисти) сведочат за ист настан (случка).

За нас - нема, бидејќи суштината не се менува со тоа... имаме двајца слободни неограничени автори... кои евангелијата ги напишале во различен период...

Но ако ги прашаме “библиските, изворни христијани (кои отворија ваква тема, а не знаат да одговорат) или како што самите си кажуваат за себе SOLA SCRIPTUM - ТОГАШ ТИЕ СЕ ФАТЕНИ ВО ЛАГА...

ЗА БОГ И БОЖЈОТО ОТКРОВЕНИЕ НЕ ПОСТОИ SOLA SCRIPTUM ... за некои (членови) болно - но вистинито...


п.с.
да ПОЈАСНАМ - ЗА ДА НЕ МЕ РАЗБЕРАТ ПОГРЕШНО...

ВИДОВМЕ ДЕКА БРОЈКАТА НЕ ЈА МЕНУВА СУШТИНАТА!!!
НИЕ ЈА РАЗБИРАМЕ (БАРАМЕ) СУШТИНАТА НА БОЖЈОТО ОТКРОВЕНИЕ И БИБЛИЈАТА А НЕ SOLA SCRIPTUM - ТАКВА РАБОТА НЕ ПОСТОИ!!!


Изменето од Tetratka - 12.Ноември.2009 во 05:27
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 10:45
Темава за мене е неисцрпна и инспиративна.
Ниту еден обичен пророк до сега не бил во состојба да го направи тоа-да им прости и вистински да ги возљуби своите непријатели.
Тоа е уште еден доказ дека пороците биле само луѓе, избрани и чисти пред Бог но сепак-луѓе.

Исус навистина е нешто повеќе од тоа, а тоа го покажа со својот земен живот.

Мислам дека постојат многу убави инспиративни книги на светов кои со задоволство ги читам, но само Библијата, поточно Новиот завет, комплетното Исусово учење има трансформациона моќ.


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 11:51
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Дали бројката (деновите) има некакво значење или ја менува суштината на тој настан? тоа не е битно - и двајцата (евангелисти) сведочат за ист настан (случка).

За нас - нема, бидејќи суштината не се менува со тоа... имаме двајца слободни неограничени автори... кои евангелијата ги напишале во различен период...
 
Да да, за православните нема врска бројката. Нив некој „отец“ да има каже и дека Исус бил воскреснат 6 дена пред Неговото распнување, тоа за нив нема никаква разлика, бидејќи бројката не е битна нели, туку само суштината и тоа по можност што е можно помистична
Како може бројката да нема значење? Ако нема, тогаш зошто евангелистите ја напишале?
Зошто едноставно не му признаеш на хлебов дека не знаеш, дека едноставно не си ја проучувал доволно Библијата затоа што цело време си го посветил на „светите отци“ и на нивните книги?
 
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Но ако ги прашаме “библиските, изворни христијани (кои отворија ваква тема, а не знаат да одговорат) или како што самите си кажуваат за себе SOLA SCRIPTUM - ТОГАШ ТИЕ СЕ ФАТЕНИ ВО ЛАГА...
 
Од каде знаеш дека не знаат да одговорат? Само затоа што не му обрнуваат внимание на монодискутантот хлеб?
Искрено кажано, вакви прашања воопшто не им се ни предизвик на библиските христијани, но како што гледам за вас православните се необјаснива мистерија која мора да ја заташкувате со „не се важни бројќите, важна е суштината“, не е важен редоследот, па ете што ако Исус е распнат после Неговото воскресение? Па што ако умрел пред да се родил? Па што ако идните настани се пред минатите? Ништо од ова не е важно, важна е слепата вера и учењето на оците.
 
Читај и разбери. Марко не кажува дека биле 2 дена пред Пасхата кога Исус бил во куќата на Симон лепрозниот, туку дека биле 2 дена пред Пасхата кога главните свештеници и книжниците кроеле планови како да го фатат и убијат Исус. Тоа што после тој текст Марко пишува за Христовото гостување во куќата на Симон лепрозниот не значи дека тој настан се случил временски пред неговата предходна изјава затоа што Марко не ги запишувал настаните нужно по хронолоши редослед - ниту пак тоа било обичај на тогашните историчари кои честопати користеле предметна наратива наспроти хронолошка.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 14:49
Originally posted by Messenger Messenger напиша:








Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Halid, nema potreba od nikakvo smeenje... ako ti im se smeesh na drugite, sto mislat i veruvaat podrugio od tebe, togash ochekuvaj da ti se smeat i tie tebe od istite prichini. A takvoto vzaemno smeenje ne vodi apsolutno nikade, a najmalu dokazhuva bilo shto. Ushte povekje sto toa ne dolikuva na seriozni lugje ili vernici na bilo kakva vera.


Mesinger,se smeam na nejzinoto neznaenje,a ne na toa sto veruva,go pocituvam sekogo,bez razlika na razlikite kaj nas,Razlikite ne spojuvaat




-
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Bez obzir kade se naogjal Isus, so svetot SEKOGASH vladee Bog. Isus go narekuva "mojot Otec'. Isus e Bozhji Sin, pa spored toa ima subordinirana uloga. Za hristijanite toa ne pravi nekoja sushtinska razlika, pa za niv toj pretstavuva Bog isto taka.


Toa sto za Hristijanite prestavuva ne e ednakvo na vistinata,neli?
sekoj blizok covek na boga,evreite go narekuvale "bozji sin"pa sega zosto Hristijanite ne gi narekuvaat na site bliski bozji ludze, Bozji sinovi?
zosto samo Isus e narekuvan taka?
dali se raboti za dvojni arsini?
neli vo Biblijata se spominjaat nekolku si "bozji sinovi"?
pa zosto ovie ne se tretirani na ist nacin od strana na hristijanite?
drugo,ako vikas deka Isus prestavuva "bog",togas dali se pojavuvaat dva bogovi?
eden Otecot,drugiot Isus?



-
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Bog ne treba da se sfati bezgranichen samo po dimenzii , iako mozhe i taka da se pretpostavi, tuku bezgranichen po svojata mokj.

bezgranicen po svojata mudrost,znaenje vladeneenje,bitstvuvanje.......itnnn...neli?


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kako takov toj mozhe da se manifestira vo sekoja forma i na sekoe mesto, kako shto vprochem pravi postojano.


koj ti e dokazot deka on se manifestirat vo se,i deka on postojano se manifestira,i deka nekogas se Manifestiral??
ova e samo tvoe filozofsko razmisluvanje,ili pak imas dokaz?

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

.Zatoa sfakjanjeto deka Bog ne mozhe da se manifestira kako chovechko bitie koe se ragja od utrobata na zemna zhena ne pretstavuva nikakov argument za diskusija.

da?
Materijata ne e e sposobna da go podnese Boga?
stvorenoto,ne e sposobno da go podnese Sovrsenoto?
onoj koj go Kreiral Televizorot ne moze sebesi da se manifestira vo Televizor,ili moze??


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Bog mozhe s'e i sekoko mozhe da stori i onoa shto nie nikogash ne kje mozheme nitu da pretpostavime. Bog izlaga bezgranichno nadvor od sekoj chovechki kapacitet na soznavanje i logika.

Da,Bog moze se,no,isto taka Bog ne obavestil deka ne e nisto SLICNO NA BOG?
taka da Bog ti kazal deka ne e nisto slicno na nego,sto znaci deka on ne se Manifestira vo nekoj negova kreacija,bidejci,ako se manifestira vo nekoja negova kreacija,togas ne bi bil Bog,bi bil ednakov na kreacijata,togas zborovite-" ne e nisto SLICNO NA BOG?"bi zaminale po voda
sigurno,Bog nema da si igra Igre kreiranja i Obozavanja?(sam sebesi)


-
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Toa shto Biblijata (Stariot i Noviot Zavet) se pishuvani od mnogu lugje e zatoa shto Bog postojanoim im se otkrival na lugjeto vo tekot na vremeto.


koj e kriteriumot za da na eden cobek mu se pojavi bog?
zosto na ovie 12 APOSTOLI?
Mozebi lukaviot im se pojavil?





Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vo vremeto koga tie lugje zhivele nemalo preziminja kako sto imame nie denes, a vremeto gi izbrishalo od sekjavanje i nivnite potpolni biografii. Seto toa ne pravi nivnite pisanija da bidat povekje ili pomalu vredni. Vrednosta lezhi vo nivnata sodrzhina, a ne vo biografiite i iminjata na avtorite.


ajdeee,neli Isus go vikale Isus od NAZARET,pa i na ovoj Jovan,Luka..mozele na primer da kazat JOVAN od VItleem,,,.....
da vrednosta e vo sodrzinata,no sodrzainata e vredna togas koga nie ke go znaeme nejzinoto poteklo

sto mislis MESINGERE,ides u Banka i mu vikas na Bankarot,daj mi cekot za Mesingera,on ke te prasa,koj e ovoj?PODATOCI,prezime,ne e eden Mesinger,i sto pravime??
pa zatao prasav,koi se ovie od kaj se sto se?
ne moze samo tuku taka,ako nemalo preziminja,imalo psevdonimi,pa ajde daj da vidime koi se?
ako i toa ne go ima,togas daj da ja videme nivnta Geneza,tatkovo ime..ne odi tuku taka ovaa rabota

-
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Evangelijata se narekuvaat "Spored..." za da se naznachi koj e nivniot avtor. Toa e kako da se kazhi "k*ran spored recitiranjeto na Muhamed" ili ushte podobro, "Interpretiranje na k*ranot spored...".

hehe,k*ranot si e k*ran i site vo svetov se edno glasni,deka toj mu e Objava na Muhammed.a.s.!!(i onie koi ne veruvaat,znaat deka e objava na Muhammed.a.s.)
zatoa logikava ne ti drzi,no nejse,ona sto sakav jas da potenciram e toa sto,sakav da kazam,deka nitu Marko nitu Luka nitu Matej nitu Jovan,ne pisuvale za Isus,nego nekoj Tret pisuval za Isus spored kazuvanjata na ovie 4-rica,me razbiras?
za ovie ne znaete nisto,(okolu biografijata)(Jovan,Matej,Marko,Luka),a togas jas postavuvam prasanje-KOI SE OVIE DRUGITE KOI GI PISALE EVANGELIJATA,sporedddd,Luka Marko,Matej,Jovan??/
se nadevam deka me razbiras/te,KOja e poentata na prasanjevo?
pozdrav,Mesingere


Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 15:48
Evangelos никој не го споменува твоето име и дај еднаш биди културен и “не јади бурек“... Ако не ја познаваш историјаѕта врати се во 1-во одделение и ПРЕСТАНИ ВЕЌЕ ЕДНАШ БЕЗ НИКАКОВ АРГУМЕНТ НА СЕКОЈА ТЕМА ДА ГИ НАВРЕДУВАШ СВЕТИТЕ ОТЦИ,,. АКО НЕ БЕА ТИЕ ТЕ НЕ КЕ ЗНАЕШЕ ШТО Е БИБЛИЈА...

ЗАТОА ЗАТВОРИЈА УСТАТА... - РЕДНО Е!!!!!

П.С.
и КОГА КАЖУВАШ ТАКВИ РАБОТИ - НАВЕДИ БАРЕМ ЕДЕН АРГУМЕНТ ЗА ТВОИТЕ ГЛУПОСТИ - НЕ САМО ДА КЛЕВЕТИШ

п.с.
модератори - редно е да преземете мерки...ова нема смисла на секоја теме некој без аргументи да говори невистини и лаги - и мене (и на сите ) да ми (ни) кажува како да мислиме
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 16:08
Tetratka , s'e dodeka nekoj komunicira vo opshtoprifatenite granici na korektnost ne mozhe da go "zamolkneme" samo zatoa shto ne se slozhuva so nas ili so nekoj drug chlen.    

EvAngelos ima potpolno pravo da se izjasni deka toj ne im veruva na pravoslavnite sveti otci, kako sto i ti imash potpolno pravo i sloboda da izjavish deka ti ne veruvash vo dogmata narechena SOLA SCRIPTUM.

Imanjeto razlichno mislenje ili veruvanje ne pretstavuva nikakva navreda. Navredlivo mozhe da bide samo NACHINOT na koj se prezentira toa mislenje ili veruvanje.

Dokolku soochuvanjeto so tugjite mislenja ne vi se dopagja i ve pravi nervozni, togash ne morate da se soochuvate so niv i ne morate da im replicirate na istite. Ne mozhe da gi naterame site lugje da veruvaat i da mislat kako nas za da bideme srekni i spokojni.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 16:14
Halid ibn Velid, jas apsolutno te razbiram, no se nadevam deka i ti me razbirash mene.

Poentata ne e da go naterame drugiot da misli i veruva kako nas, tuku da go razbereme zoshto toj veruva porazlichno i da go prifatime kako takov.

Oti sekoj ima pravo i sloboda da veruva vo onoa sto saka, sto go ispolnuva ili sto go pravi srekjen. Nie nemame nikakvo pravo da mu ja odzememe taa sloboda i zadovolstvo, zatoa sto toa mu e podareno i garantirano od Boga.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 16:14
Во таков случај се надевма дека и моите коментари кои нема да се навредливи за читателите а само за некои протестантскли секти и деноминации нема да бидат избришани - бидајќе јас неведувам аргументи а не клевети...

Јас сум согласен со тоа што го кажа и тоа го потврдивме од нашата досегашна форумска дружба...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 16:21
Mislam deka site se slozhuvame oti Imanjeto razlichno mislenje ili veruvanje ne pretstavuva nikakva navreda. Navredlivo mozhe da bide samo NACHINOT na koj se prezentira toa mislenje ili veruvanje.

Ako se pridrzhuvame do toa, togash ne gledam prichina za bilo kakvi konfrotacii pri razmenata na mislenjata.

Mozheme najdemokratski i nakulturno da se slozhime deka eventualno na krajot mozhebi nema da se slozhime i sekoj kje si ostane so svoeto ubeduvanje.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 22:39
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:





Originally posted by hleb20 hleb20 напиша:


Dobro be vaka, ne samo shto ja povreduvah mojata intelegencija tuku i intelegencijata na site.

Razlikata na hristijanite so mene e vo toa shto tie samite ne mu veruvaat na Isus tuku veruvaat vo ona shto bilo receno za Isus, od kogo beshe receno, od ljuge shto ne znaeme dali navistina postole???
Navistina zachuduvacki

p.s nikoj dosega ne mi odgovoril, ne deka ne sum zadovolen. Znash li zoshto ??? zashto ako kazat zoshto veruvaat deka e spasitel za celiot svet, mu odet vo kontradiknost na Isus.

Eve ti eden pr. komu veruvaat(zapomni , site se vdahnati od sv.duh t.e Bog):

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКО
Глава 14
1 А беа два дни до Пасха и до празникот на Бесквасните лебови. И главните свештеници и книжниците бараа како да Го фатат на измама и да Го убијат,

2 но зборуваа: „Не на празникот, за да не се побуни народот.”

3 И кога беше во Витанија, во куќата на Симон лепрозниот, додека беше прилегнат покрај трпезата, дојде една жена, која имаше сад од алабастер, со чисто скапоцено нардово миро; таа го скрши садот од алабастер и го излеа мирото врз Неговата глава

dva dni pred pasha, vo kucata na Simon leprozniot.

Евангелие според Јован
Глава 12


1 На шест дни пред Пасха дојде Исус во Витанија, каде што беше умрениот Лазар, кого го воскресна од мртвите.

2 Таму Му приготвија вечера и Марта послужуваше, а Лазар беше еден од оние што седеа на трпезата.

shest dni pred pasha, vo kuchata na Lazar.

Eveti jasen dokaz, kolku se za veruvanje evangelistite.

Posledica na ova, znaesh shto e?? Onoj rekol vaka, drugiot taka, ne ne cekaj onaka beshe ,ovaka ,vamu,ne be tamu, kasha popara.
Јас не ја сакам оваа тема но со ова ти потврдуваш една друга тема...Ке ти одговорам на кратк...Марко е еден од 70- апостоли ученик на Петар и Павле... Тој никогаш не го видел Христос - и за Христос знае само од кажување на неговата мајка, бидејќи во неговиот дом тогаш се собирале христијаните за да го прекршат лебот...(Евхаристија) (п.с. доволно е за да ја запазиме суштината... не сакам да трупам информации copy - paste - не е мој стилголема%20насмевка)Другиот евангелист Јован - да не забораваме дека бил најмладиот и  возљубениот ученик на Христос и тој бил единствениот пред Него додека Овој (Христос) бил на крстот... (нормално и Христовата макја - потсети се во ев. според Јован)  Нормално е тој (Јован) да има поточна информација за настаните бидејќи бил очевидец, сведок на сите настани..., но не е ислкучена можноста и тој да погреши бидејќи неговото евангелие е напишано последно од 4-те... п.с.Историјата не ја менува суштинатаДа преминеме кон суштината:Дали бројката (деновите) има некакво значење или ја менува суштината на тој настан? тоа не е битно - и двајцата (евангелисти) сведочат за ист настан (случка).За нас - нема, бидејќи суштината не се менува со тоа... имаме двајца слободни неограничени автори... кои евангелијата ги напишале во различен период...Но ако ги прашаме “библиските, изворни христијани (кои отворија ваква тема, а не знаат да одговорат) или како што самите си кажуваат за себе SOLA SCRIPTUM - ТОГАШ ТИЕ СЕ ФАТЕНИ ВО ЛАГА... ЗА БОГ И БОЖЈОТО ОТКРОВЕНИЕ НЕ ПОСТОИ SOLA SCRIPTUM ... за некои (членови) болно - но вистинито...п.с.да ПОЈАСНАМ - ЗА ДА НЕ МЕ РАЗБЕРАТ ПОГРЕШНО...ВИДОВМЕ ДЕКА БРОЈКАТА НЕ ЈА МЕНУВА СУШТИНАТА!!!НИЕ ЈА РАЗБИРАМЕ (БАРАМЕ) СУШТИНАТА НА БОЖЈОТО ОТКРОВЕНИЕ И БИБЛИЈАТА А НЕ SOLA SCRIPTUM - ТАКВА РАБОТА НЕ ПОСТОИ!!!


Hmmmm.

Znaci ko shto vikam i jas, Biblijata e pishuvana od REKLA-KAZALA, posledica na ovaa naogame dosta kontradikcii, koi najgolemite se Isus e Bog i "raspnuvanjeto" na Isus , .

Zaklucok: Biblijata e pishana od slushanje ne od gledanje.

Za koga vece go spomna na Jovan, siguren si deka bil "ocevidec" ili mu doshlo na SON????

Suhtinata se menuva eve eden prost primer: Vo shkolo redovni igravme edna igra, koja se vikashe RASIPAN TELEFON(sigurno ja pozinash), od edna zelena boja na krajot ispagashe crvena.

A ti spored koj kriterium sudish??? Spored tvoi zborovi, dodeka jas te sudam so zborovi na Isus.
Vo imeto na Allah Milostiviot,Somilosen.
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 23:04

Hej majkata, Bibliskiot Hristijanin se javi, pa cekaj malku, ti veruvash vo celata Biblija   , ne bi rekol taka, ti veruvash samo vo nekoi kriteriumi koi ne drzet voda, a dodeka Isusovoto propovedanje ni najmalku tie e vazno. Eve kolku si "opasen" eveti se celite citati:

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКО
Глава 14
1 А беа два дни до Пасха и до празникот на Бесквасните лебови. И главните свештеници и книжниците бараа како да Го фатат на измама и да Го убијат,

2 но зборуваа: „Не на празникот, за да не се побуни народот.”

3 И кога беше во Витанија, во куќата на Симон лепрозниот, додека беше прилегнат покрај трпезата, дојде една жена, која имаше сад од алабастер, со чисто скапоцено нардово миро; таа го скрши садот од алабастер и го излеа мирото врз Неговата глава.

4 А некои негодуваа, говорејќи меѓу себе: „Зошто да се растура така мирото!

5 Имено, мирото можеше да биде продадено за повеќе од триста денарии и да им се даде на сиромасите!” И негодуваа против неа.

6 Но Исус рече: „Оставете ја! Зошто и досадувате? Таа направи добро дело на Мене.

7 Зашто бедните ги имате секогаш со себе, и можете да им направите добро кога ќе посакате; а Мене Ме немате секогаш

Aj citaj dobro EvAngelose.

Евангелие според Јован
Глава 12


1 На шест дни пред Пасха дојде Исус во Витанија, каде што беше умрениот Лазар, кого го воскресна од мртвите.

2 Таму Му приготвија вечера и Марта послужуваше, а Лазар беше еден од оние што седеа на трпезата.

3 А Марија, ако зеде литар чисто миро, ги помаза нозете Исусови, и ги избриша со косата своја нозете Негови; и куќата се испокни со Мирото.

4 Еден од учениците Негови, Јуда Симонов Искариот, кој што подоцна Го предаде, рече:

5 “Зошто не се продаде ова миро за триста динарии, и да се раздадеше на сиромаси?”


Procitaj vo crvenoto EvAngelose, napravi razlika, dali za istiot nastan zboruvaat ili??? odluci.

Eve ushte eden prost primer shto mi pagat na pamet(okolu istata prikazna) :

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКО
Глава 14

12 А во првиот ден на Бесквасните лебови, кога колеа за Пасха, Неговите ученици Му рекоа: „Каде сакаш да отидеме и да приготвиме за да ја јадеш Пасхата?”

13 И испрати двајца од Своите ученици и им рече: „Отидете во град и ќе ве сретне човек, кој носи вода во врчва. Одете по него

14 и каде ќе влезе, речете му на домаќинот: „Учителот праша: „Каде е Мојата соба, каде ќе ја јадам Пасхата со Моите ученици?”

15 И тој ќе ви покаже голема соба - горница, послана, приготвена; згответе ни таму!”

16 И Неговите ученици излегоа и отидоа во градот, и најдоа како што Тој им рече, па ја приготвија Пасхата.

17 А кога се стемни, Он дојде со дванаестте..

Eve zoshto vikam deka ovie (evangelistive) , ni ja povreduvaat intelegencijava, neli?

Prvo vika pratil dvajca, a koga se stemnalo doshol so site dvanaeset. Prosto zachuduvaki.

A pak ako pogledneme spored Matej:

Евангелие според Матеј
Глава 26
17 А во првиот ден на празникот Бесквасници пристапија кон Исуса учениците и Му рекоа: "Каде сакаш да ти приготвиме да јадеш пасха?"

18 Он им рече: "Одете в град при тој и тој човек и кажете му: 'Учителот вели: времето Ми наближи, при тебе ќе ја прославам Пасхата со учениците Свои.'

19 учениците направија како што им заповеда и ја приготвија пасхата.

Ovde ispagat SITE gi pratil.

I site drugite (evangelija) pogledneme ovosha salata izlegat.

p.s do EvAngelos : Koj e povazen Isus ili Sv.Duh??? i dali se edno ovie dvajca???

Изменето од hleb20 - 12.Ноември.2009 во 23:09
Vo imeto na Allah Milostiviot,Somilosen.
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 23:19



Originally posted by Messender Messender напиша:

P.S. A boli ako nekoj zboruva na takov nachin za tvojot profet, a?


Normalno e deka ke boli. Veche ednash ti rekov, razlikata pomegu mene i tebe e shto jas vo moite postovi davam argumenti, a dodeka ti samo tvoe mislenje (filozofersko), koe go pocituvam, shtom si odlucil taka , taka neka e.

p.s ne treba prazno navreduvanje, trebet vistinata so argumenti.
Vo imeto na Allah Milostiviot,Somilosen.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 00:03
Добре бе hleb20 ако е така како што ти кажуваш - рекла казала за Библијата, тогаш ШТО Е к*рАНОТ...?

Јас прашав тука неколку пати - но никој од вас не говори за к*ранот...

Која е таа книга.збунетост
од каде езбунетост
Кога е напишана,збунетост
Од кого е напишана...збунетост
Има ли денес таа книга автограФ (Оргинален дел од нејзе, а можеби и целата и каде се наоѓа)?

Многу ме интересира тоа...трепкање

Како таа книга стигнала до нас денес... збунетост
Каде почнала да се шири и на кој начин...збунетостзбунетостзбунетост
Дај нешо објасните за к*ранот..

што учи таа книга?
Накратко кажи со неколку реченици...
Зашто не коментирате за содржината на таа книга...збунетост

Веќе неколку пати прашувам...

Дај да отвориме дискусија...

п.с.
Само пишувајте разбирливо... на македонски а не латиница copy - paste
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 00:17
А за тоа погоре  - нека ти одговори познатиот библеисти и теолог господин ЕвАнгелос - тој е по папирусите...

Јас за тоа ти одговорив да не се повторувам...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.