Испечати | Затвори го прозорот

"Татко, прости им..."

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20643
Датум на принтање: 28.Април.2024 во 05:48
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: "Татко, прости им..."
Постирано од: Rita.MD
Наслов: "Татко, прости им..."
Датум на внесување: 05.Ноември.2009 во 14:38
А Исус рече: „Татко, прости им, оти не знаат што прават!”....-Лука: 23:34

Додека умираше на крстот, Исус вака се молеше за оние кои го распнаа. Што ни кажува тоа за Него? Како можеше Овој човек вака да зборува за непријателите додека умираше?

Што всушност го прави Исус толку посебен? Зашто Неговите следбеници ја сочинуваат најмногубројната вероисповед во светот?

За некои Исус е само историска личност, за други-познат морален учител. За христијаните, Тој е Господ, Спасителот.

Како и да е,Исус има голема репутација кај сите луѓе . Можеби многумина се против Него како Господ, како Син Божји, но никој до сега не се осмелил на плука по Неговото учење кое и до ден денешен е ненадминато, возвишено и безвременско.

Најбитната работа е што Тој го спроведе Своето учење на дело.Едно е да речеш "Љуби ги своите непријатели", а скроз друго е да се молиш за Нив додека те распнуваат. Едно е да речеш : "Ако некој те плесне по едниот, сврти го и другиот образ", а сосема друго, да молчиш додека те судат и камшикуваат. Едно е да да грабаш и се расфрлаш со богатство, а друго е да бидеш среќен без дом и пари.
Исус беше и ненадминлив учител кој изврши светско влијание и ја промени историјата на светот.

Исто така, Христовото поведение беше без дамка: Тој никогаш не уби, не отфрли некого, не излажа. Дојде на Земјата, исполнувајќи го сите старозаветни пророштва(многу повеќе од 100). Тоа не може да биде ниту случајно, ниту наместено.

За животот на Исус дознаваме од Евангелијата, кои се историски веродостојни книги. Многу скептици се обиделе да ги побијат, но тоа не им успеало. Во Евангелијата има многу историски точни факти, но и податоци кои доколку некој би ги измислувал Евагелијата, би ги сменил. На пример, апостолите не се претставени како посебно бистри додека Исус им говорел, потоа фактот што Марија Магдалена (не оваа нашата) прва го видела празниот гроб- "А кога воскресна рано, во првиот ден на седмицата, и се јави прво на Марија Магдалена, од која беше истерал седум демони." Марко16:9 (сведоштво на жена кај јудејците немало значење), ... На крајот на краиштата, доколку нешто во Евангелијата било измислено, имало доста луѓе од тоа време, кои што би ја знаеле вистинската приказна и би ги смениле исказите во Евангелијата. Тие се и потврдени и од надворешни извори, има 39 други текстови кои зборуваат за животот на Исус, потврдувајќи ја Неговата посебност.

Тој правеше чуда; смируваше бури, лекуваше болни, ја претвори водата во вино, изгонуваше демони, одеше по вода...

Дека Исус е Бог има доволно докази.
Тој не само што никогаш не згреши, туку и исполни многу други критериуми кои Го прават Бог да биде Бог. Полн со љубов, без предрасуди, совршено праведен, исцелувач, чудотворец, неверојатен учител...

Христос беше неправедно осуден. Фарисеите не успееа да најдат вина кај Него(Јован 23 Исус му одговори: „Ако реков лошо, докажи дека е лошо; а ако реков добро, зошто Ме удираш?”), па го наклеветија дека говори против цезарот. Дури и самиот Пилат кој го судеше, три пати изјави дека Тој е невин, а истото го кажа и војникот што го распна.

(Пилат пак им рече: „Какво зло направил?” Но тие извикаа уште посилно: „Распни Го!”--Марко 15:14

Пилат Му рече: „Што е вистина?” Штом го рече тоа, излезе пак при Јудејците и им рече: „Јас не наоѓам никаква вина во Него. -Јован 18:38

Потоа Пилат излезе пак и им рече: „Еве, Го изведувам пред вас, за да знаете дека не наоѓам никаква вина во Него.” -19:4

Но, кога првосвештениците и нивните службеници Го видоа, извикаа, велејќи: „Распни! Распни!” Пилат им рече: „Земете Го вие и распнете Го, зашто јас не наоѓам вина во Него.” 19:6

А Пилат штом виде дека ништо не помага, туку викотницата станува сè поголема, зеде вода и ги изми рацете пред народот и рече: „Невин сум за крвта на Овој Праведник! Вие гледајте!”-Матеј 27:24

А кога стотникот виде што се случи, почна да Го слави Бога, велејќи: „Навистина, Овој човек беше праведен!”)-Лука 23:47


На крајот, има доволно цврсти докази кои ја потврдуваат Неговата смрт на голготскиот крст (и кога дојдоа до Исуса и видоа дека е веќе умрен, не Му ги скршија нозете, туку еден од војниците го прободе со копје меѓу ребрата, и веднаш потече крв и вода. И очевидецот посведочи, и неговото сведоштво е веродостојно, и тој знае дека зборува вистина - за да верувате и вие.-Јован 19:33-35 ) и Неговото воскресение. Исус умре, беше положен во гроб и на третиот ден воскресна.

Дали има друг човек како Него којшто живеел на земјава? Можеме ли да најдеме посовршен пример од Исус Христос и да измислиме повозвишено учење од Неговото?

Поздрав!

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther



Коментари:
Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Ноември.2009 во 18:14
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Дали има друг човек како Него којшто живеел на земјава? Можеме ли да најдеме посовршен пример од Исус Христос и да измислиме повозвишено учење од Неговото?
 
Нема, нема друг Рита и нема повозвишено учење од Неговото, Рита кончита бонита големо%20гушкање


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 05.Ноември.2009 во 20:40
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Дали има друг човек како Него којшто живеел на земјава? Можеме ли да најдеме посовршен пример од Исус Христос и да измислиме повозвишено учење од Неговото?
 
Нема, нема друг Рита и нема повозвишено учење од Неговото, Рита кончита бонита големо%20гушкање


Mnogumina se obiduvaat da go vmetnat Buda pred Isus, deka Buda bil po prosvetlen i svet, no za zhal toa ne im uspeva Rita, konchita bonita gushkita.големо%20гушкање
Inaku temata e za аплауз.


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Ноември.2009 во 21:20
Ne znam kako si dozvoluvame da sporeduvame prosvetleni lugje... demek, koj bil poporosvetlen... i koj kje go prvi toa - nie, najprosvetelnite. Nie kje gi evaluirame site niv i kje odluchime koj koe mesto treba da dobie...

Ajde da napravime edna top-lista nadrealista, da pochneme da navivame kako na sportski natprevar i da vidime koj kogo kje go nadvika. Mnogu duhovno i prosvetleno...

I mene Isus mi e verojatno najomileniot lik, no nikogash ne bi go stavil vo bilo kakov natprevar... a veruvam deka Toj samiot bi bil krajno razocharan od takvo neshto.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 05.Ноември.2009 во 23:12
Темава ја отворив поради муслиманите кои не Го признаваат Исус за Господ.

Сакав да видам дали ќе се најде некој да Го спореди со Мухаммед, ама очигледно нема таков јунак. И со право, Исусовото учење и живот се над оние на Мухамед.

Даре, зашо ме нема на твојата листа?

=> Ова е само за Ев.   



-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: Dzingis Kan
Датум на внесување: 05.Ноември.2009 во 23:33
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Темава ја отворив поради муслиманите кои не Го признаваат Исус за Господ.

Сакав да видам дали ќе се најде некој да Го спореди со Мухаммед, ама очигледно нема таков јунак. И со право, Исусовото учење и живот се над оние на Мухамед.

Даре, зашо ме нема на твојата листа?

=> Ова е само за Ев.   





Славен да е Бог/Аллах. Па зарем муслиман би споредувал помеѓу Божји избраници?!!!!!!! За нас се сите подеднакво вредни. За нас се сите алки од Божјиот синџир на посебно обележани луѓе.

Ти мила моја, очекуваше некој муслиман,да го деградира Исуса ( Иса а.с.)?!!!!!

Славен нека е Бог/Аллах. Далеку е тој од она што вие му го припишувате. Тој е Еден. Не родил и не е роден. И Нему никој и ништо не Му е слично!

Рита, со отварањето на темава покажа и докажа дека Исус бил човек а не Бог!

Бог не се мери со овие споредби кои ги направи за Исуса. Бог е далеку над нив.

Знам дека се лизна на лушпа од банана. Наздравје нека тие!

Пробај со уште некоја друга тема, навистина ми постана интересна за читање Рита, бонита, чикита.
     


Постирано од: Dzingis Kan
Датум на внесување: 05.Ноември.2009 во 23:51
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

А Исус рече: „Татко, прости им, оти не знаат што прават!”....-Лука: 23:34

Додека умираше на крстот, Исус вака се молеше за оние кои го распнаа. Што ни кажува тоа за Него? Како можеше Овој човек вака да зборува за непријателите додека умираше?




Се е кажано!



Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 06.Ноември.2009 во 00:06
Браво!!! Леле како ме среди, не ми се верува!! Туууу!!!

Уште да знаеше дека Исус имаше и човечка и божествена природа, дека беше богочовек, ќе ни беше најмангуп на форумов!

Римјаните: 5:15 Но дарот на благодатта не е како престапувањето; зашто ако преку престапувањето на еден изумреа мнозина; многу поизобилно се излеа на мнозина Божјата благодат и дарот преку благодатта на еден Човек, Исус Христос.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: al_islamia
Датум на внесување: 06.Ноември.2009 во 18:46
bogo covek prosto nesvatlivo

ako bil bog zasto imal potreba da se molii ,, rita odgovorimi te molam
on se molel

on se povlekuvase vo osameni mesta i se molese luka5,16,

kako moze bog da se moli so toa se dokazuva deka ne bil bog , ako imal bozestvena priroda nemase potreba da se moli


'' utre denta vo temni zori stana izlze i otide vo pusto mesto i tamu se molese,,, marko1,35,

ova dokazuva deka isus e covecko sustestvo koj imal potreba da se moli .t.e se pokoruval na boga

zarem bog da se pokoruva

islam znaci pokornost na boga siite iskreni vernici muslimani stanuvaat utredenta vo temni zori i izvrsuvaat molitva sabah namaz

zarem isus ne go pravel toa, analizirajki go ovoj citat na marko 1,35,




ako bil bog isus zasto vo citat na ivan 5,37, veli deka nikoj ne moze da go vidi bog i da go slusne

''a vie ni glasot negov nikogas ne ste go cule nitu liceto negovo ne ste go videle (ivan5,37,
koga nikoj od lugeto ne go videle nitu moze da go vidi   timotej6,,16

no liceto moe ne ke moze da go vidis zasto ne moze covek da go vidi liceto moe i da ostane ziv   ishod33,20
e kako sega isus bog neli isus go gledaa go slusa ako bil on bog   nemamolo zivi da ostanat ,,

pagaat vo voda ovi tvrdenja vasi   rita   no nemam namera poveke da diskutirame   toa sie vase veruvane   pa neka ostane taka sekoj so svojata vera vam vasata vera nam nasata vera ,,,   bidi pozdravena ritaaa




http://www.youtube.com/watch?v=9lU6GnQqGgk - http://www.youtube.com/watch?v=9lU6GnQqGgk


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 13:34
Исус дојде да ја оствари Божјата волја, волјата на Отецот. Тој се понижи т.е. стана човек на земјава, но сепак ја имаше својата божесвена природа. Тоа веројатно нема да го сфатиш. Тука нема ништо чудно. Колку беше Бог, толку беше и човек-двојна природа.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: Dzingis Kan
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 15:03
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Исус дојде да ја оствари Божјата волја, волјата на Отецот. Тој се понижи т.е. стана човек на земјава, но сепак ја имаше својата божесвена природа. Тоа веројатно нема да го сфатиш. Тука нема ништо чудно. Колку беше Бог, толку беше и човек-двојна природа.


Ако Исус дошол за да ја оствари Божјата волја ( што апсолутно е точно), тогаш повеќе од јасно е дека тој не е Бог туку Божји Пратеник.И нема тука двојна, тројна природа. Енд оф стори!


Постирано од: al_islamia
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 16:26
rita dali go pogledna video klipceto mnogu dobri prasanja vi postavuva ibn- kajjim.

sepak toa sie vase veruvanje ,, i ne mi odgovori na prasanjeto zasto se molel na otecot koga on bil bog,
zasto imal potreba da se moli


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 20:49
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Браво!!! Леле како ме среди, не ми се верува!! Туууу!!!

Уште да знаеше дека Исус имаше и човечка и божествена природа , дека беше богочовек, ќе ни беше најмангуп на форумов!


Rita,covecka i bozestvena priroda a ?
сега јас би рекол вака,според ова твое изнесување,дека он бил и "човек и бог",тогаш,изгледа Исус си играл ИГРЕ ОБОЖАВАЊА,, (spored vaseto ucenje)
"Бог" се сторил себеси во човек за сам да се обожава,така доаѓа

-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 21:53
Побратиме Halid ibn Velid , ако имаш барем една трошка вера дека Исус не е од земја, од машко семе или од билошто друго, туку од ВОЛЈАТА БОЖЈА, од МУДРОСТА БОЖЈА, од СЛОВОТО БОЖЈЕ, тогаш сигурно ќе имаш и акал дека во Исус    БОГ ја отелотвори Својата СОВРШЕНА НОГА, Својата СОВРШЕНА РАКА, Својот СОВРШЕН ПРСТ, Кој ни го покажа Совршената ВЕРА, Совршениот ПАТ, Совршениот ИСЛАМ, дури и до голготскиот спасителен крст!

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 11:26
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Браво!!! Леле како ме среди, не ми се верува!! Туууу!!!

Уште да знаеше дека Исус имаше и човечка и божествена природа , дека беше богочовек, ќе ни беше најмангуп на форумов!


Rita,covecka i bozestvena priroda a ?
сега јас би рекол вака,според ова твое изнесување,дека он бил и "човек и бог",тогаш,изгледа Исус си играл ИГРЕ ОБОЖАВАЊА,, (spored vaseto ucenje)
"Бог" се сторил себеси во човек за сам да се обожава,така доаѓа


Врз основа на што донесе таков заклучок?

Originally posted by al_islamia al_islamia напиша:

rita dali go pogledna video klipceto mnogu dobri prasanja vi postavuva ibn- kajjim.

sepak toa sie vase veruvanje ,, i ne mi odgovori na prasanjeto zasto se molel na otecot koga on bil bog,
zasto imal potreba da se moli


Зашто Исус беше Бог, но и човек, а дојде на земјата да ја оствари волјата на Отецот. Јасно ли ти е? Тој ја бараше волјата на Таткото, бараше водство.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 15:15
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Браво!!! Леле како ме среди, не ми се верува!! Туууу!!!

Уште да знаеше дека Исус имаше и човечка и божествена природа , дека беше богочовек, ќе ни беше најмангуп на форумов!


Rita,covecka i bozestvena priroda a ?
сега јас би рекол вака,според ова твое изнесување,дека он бил и "човек и бог",тогаш,изгледа Исус си играл ИГРЕ ОБОЖАВАЊА,, (spored vaseto ucenje)
"Бог" се сторил себеси во човек за сам да се обожава,така доаѓа


Врз основа на што донесе таков заклучок?



врз основа на тоа што викаш дека он бил "Бог",па потоа себеси се претворил во човек,па потоа (како човек)го обожавал :Бога"("сам себеси"),затоа и кажав,дека според вашето верување он си игралИгре обожавања
се надевам дека разбираш сега!?

-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 15:20
Originally posted by spiros spiros напиша:

Побратиме Halid ibn Velid , ако имаш барем една трошка вера дека Исус не е од земја, од машко семе или од билошто друго, туку од ВОЛЈАТА БОЖЈА, од МУДРОСТА БОЖЈА, од СЛОВОТО БОЖЈЕ, тогаш сигурно ќе имаш и акал дека во Исус    БОГ ја отелотвори Својата СОВРШЕНА НОГА, Својата СОВРШЕНА РАКА, Својот СОВРШЕН ПРСТ, Кој ни го покажа Совршената ВЕРА, Совршениот ПАТ, Совршениот ИСЛАМ, дури и до голготскиот спасителен крст!

Spiros,не ми "попувај",јас аналогно на изјавите на Рита,само кажав дека ова ми иде ко "игре Обожавања",а за Иса.а.с.(Исус),јас и секој Муслиман,имаme јасен став,а тоа е дека Иса.а..с.(Мир и спас врз него)е само Аллахов пејгамбер,кој максимално се трудел да ја(и ја) прооведа верата на Аллах.џ.ш.

-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 20:56
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

А Исус рече: „Татко, прости им, оти не знаат што прават!”....-Лука: 23:34

Додека умираше на крстот, Исус вака се молеше за оние кои го распнаа. Што ни кажува тоа за Него? Како можеше Овој човек вака да зборува за непријателите додека умираше?

Што всушност го прави Исус толку посебен? Зашто Неговите следбеници ја сочинуваат најмногубројната вероисповед во светот?

За некои Исус е само историска личност, за други-познат морален учител. За христијаните, Тој е Господ, Спасителот.

Како и да е,Исус има голема репутација кај сите луѓе . Можеби многумина се против Него како Господ, како Син Божји, но никој до сега не се осмелил на плука по Неговото учење кое и до ден денешен е ненадминато, возвишено и безвременско.

Најбитната работа е што Тој го спроведе Своето учење на дело.Едно е да речеш "Љуби ги своите непријатели", а скроз друго е да се молиш за Нив додека те распнуваат. Едно е да речеш : "Ако некој те плесне по едниот, сврти го и другиот образ", а сосема друго, да молчиш додека те судат и камшикуваат. Едно е да да грабаш и се расфрлаш со богатство, а друго е да бидеш среќен без дом и пари.
Исус беше и ненадминлив учител кој изврши светско влијание и ја промени историјата на светот.

Исто така, Христовото поведение беше без дамка: Тој никогаш не уби, не отфрли некого, не излажа. Дојде на Земјата, исполнувајќи го сите старозаветни пророштва(многу повеќе од 100). Тоа не може да биде ниту случајно, ниту наместено.

За животот на Исус дознаваме од Евангелијата, кои се историски веродостојни книги. Многу скептици се обиделе да ги побијат, но тоа не им успеало. Во Евангелијата има многу историски точни факти, но и податоци кои доколку некој би ги измислувал Евагелијата, би ги сменил. На пример, апостолите не се претставени како посебно бистри додека Исус им говорел, потоа фактот што Марија Магдалена (не оваа нашата) прва го видела празниот гроб- "А кога воскресна рано, во првиот ден на седмицата, и се јави прво на Марија Магдалена, од која беше истерал седум демони." Марко16:9 (сведоштво на жена кај јудејците немало значење), ... На крајот на краиштата, доколку нешто во Евангелијата било измислено, имало доста луѓе од тоа време, кои што би ја знаеле вистинската приказна и би ги смениле исказите во Евангелијата. Тие се и потврдени и од надворешни извори, има 39 други текстови кои зборуваат за животот на Исус, потврдувајќи ја Неговата посебност.

Тој правеше чуда; смируваше бури, лекуваше болни, ја претвори водата во вино, изгонуваше демони, одеше по вода...

Дека Исус е Бог има доволно докази.
Тој не само што никогаш не згреши, туку и исполни многу други критериуми кои Го прават Бог да биде Бог. Полн со љубов, без предрасуди, совршено праведен, исцелувач, чудотворец, неверојатен учител...

Христос беше неправедно осуден. Фарисеите не успееа да најдат вина кај Него(Јован 23 Исус му одговори: „Ако реков лошо, докажи дека е лошо; а ако реков добро, зошто Ме удираш?”), па го наклеветија дека говори против цезарот. Дури и самиот Пилат кој го судеше, три пати изјави дека Тој е невин, а истото го кажа и војникот што го распна.

(Пилат пак им рече: „Какво зло направил?” Но тие извикаа уште посилно: „Распни Го!”--Марко 15:14

Пилат Му рече: „Што е вистина?” Штом го рече тоа, излезе пак при Јудејците и им рече: „Јас не наоѓам никаква вина во Него. -Јован 18:38

Потоа Пилат излезе пак и им рече: „Еве, Го изведувам пред вас, за да знаете дека не наоѓам никаква вина во Него.” -19:4

Но, кога првосвештениците и нивните службеници Го видоа, извикаа, велејќи: „Распни! Распни!” Пилат им рече: „Земете Го вие и распнете Го, зашто јас не наоѓам вина во Него.” 19:6

А Пилат штом виде дека ништо не помага, туку викотницата станува сè поголема, зеде вода и ги изми рацете пред народот и рече: „Невин сум за крвта на Овој Праведник! Вие гледајте!”-Матеј 27:24

А кога стотникот виде што се случи, почна да Го слави Бога, велејќи: „Навистина, Овој човек беше праведен!”)-Лука 23:47


На крајот, има доволно цврсти докази кои ја потврдуваат Неговата смрт на голготскиот крст (и кога дојдоа до Исуса и видоа дека е веќе умрен, не Му ги скршија нозете, туку еден од војниците го прободе со копје меѓу ребрата, и веднаш потече крв и вода. И очевидецот посведочи, и неговото сведоштво е веродостојно, и тој знае дека зборува вистина - за да верувате и вие.-Јован 19:33-35 ) и Неговото воскресение. Исус умре, беше положен во гроб и на третиот ден воскресна.

Дали има друг човек како Него којшто живеел на земјава? Можеме ли да најдеме посовршен пример од Исус Христос и да измислиме повозвишено учење од Неговото?

Поздрав!


Нема-и не ќе се роди.
Отелотворен Бог.

Имало многу учители, пророци, Божји избраници.
Но само Еден беше безгрешно зачнат и за време на Својот земен живот не направи никаков грев.
Еден и Единствен мегу чии зборови и пракса немало расчекор. Во негово присуство никој не умрел, но мнозина оживеале и се исцелиле, единствен совршен и воскреснат.

Има ли посовршено учење? До ден денес “проповедта на Гората“ е инспирација на многу учители и пророци. 
Но кој бил единствено доследен на Своите зборови освен Него?
Никој.

Божјите избраници и пророци Му беа послушни на Бог-и тие се сега во Неговото крило.

Но Кој е Живиот кој останува со нас до крајот на векот?
Сите Го напуштија во “густото“-но Тој не не остави.
Не одбил никого од оние кои Му се обраќаат за помош и Го следат и во денешни дни.

Единствениот кој има моќ да простува и да не застапува.

И јас не познавам посовршена вистина од ова, Амин.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 18:06
Dzingis Kan, imash posebna tema za toa dali Isus bil ili ne bil Bog, pa zatoa ne odi nadvor od topikot na ovaa tema.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 19:36
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Spiros,не ми "попувај",јас аналогно на изјавите на Рита,само кажав дека ова ми иде ко "игре Обожавања",а за Иса.а.с.(Исус),јас и секој Муслиман,имаme јасен став,а тоа е дека Иса.а..с.(Мир и спас врз него)е само Аллахов пејгамбер,кој максимално се трудел да ја(и ја) прооведа верата на Аллах.џ.ш.


Да побратиме Halid ibn Velid, Иса (Исус) е и Пејгамбер БОЖЈИ и тоа неспоредлив со ниеден друг пејгамбер, бидејќи Верата, Исламот Исусов е СОВРШЕН, ЧИСТ и УНИКАТЕН со збор и дело!

Кажими барем еден единсвен друг пејгамбер (мир и благослов да е врз сите ними) кој СОВРШЕНО, ЧИСТО и безгрешно - како отелотворението на СЛОВОТО БОЖЈЕ - ја практицираше СОВРШЕНАТА ВЕРА!?

Кажи!





-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 21:02
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Spiros,не ми "попувај",јас аналогно на изјавите на Рита,само кажав дека ова ми иде ко "игре Обожавања",а за Иса.а.с.(Исус),јас и секој Муслиман,имаme јасен став,а тоа е дека Иса.а..с.(Мир и спас врз него)е само Аллахов пејгамбер,кој максимално се трудел да ја(и ја) прооведа верата на Аллах.џ.ш.


Да побратиме Halid ibn Velid, Иса (Исус) е и Пејгамбер БОЖЈИ и тоа неспоредлив со ниеден друг пејгамбер, бидејќи Верата, Исламот Исусов е СОВРШЕН, ЧИСТ и УНИКАТЕН со збор и дело!

Кажими барем еден единсвен друг пејгамбер (мир и благослов да е врз сите ними) кој СОВРШЕНО, ЧИСТО и безгрешно - како отелотворението на СЛОВОТО БОЖЈЕ - ја практицираше СОВРШЕНАТА ВЕРА!?

Кажи!







Колку и да сакаш,за нас,за Муслиманите сите пејгамбери се чисти и сите го проповедале Аллаховиот збор,тие сите имаа Иста Мисија,да сите луѓе бидат упатени кон вистинскиот пат,да искрено му робуваат на Аллах.џ.ш.
Ние не правиме разлика помеѓу Аллаховите пејгамбери,сите се совршени и сите искрено го проповедале Исламот..
се надевам сега ти е јасно!?

Ако сакаш и да ти ги набројам,само многу се

-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: Dzingis Kan
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 21:08
Овде уште од старт е утната поентата на темата.Ако Исус за христијаните е тоа што е ( бидејќи ни самите немаат едногласна дефиниција околу него)но ете условно ќе речеме дека за нив е Бог или Божји син, не гледам никаква смисла на темата.

Рита уште на почетокот се слизна .


П.С. Кај ми отиде претходниот пост?

-------------
" Get united… I came here not to divide but to unify "


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 22:15
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:


Колку и да сакаш,за нас,за Муслиманите сите пејгамбери се чисти и сите го проповедале Аллаховиот збор,тие сите имаа Иста Мисија,да сите луѓе бидат упатени кон вистинскиот пат,да искрено му робуваат на Аллах.џ.ш.
Ние не правиме разлика помеѓу Аллаховите пејгамбери,сите се совршени и сите искрено го проповедале Исламот..
се надевам сега ти е јасно!?

Ако сакаш и да ти ги набројам,само многу се


На судниот ден сите што самите се нарекуваат муслимани ќе видат дека не го познавале нити вистинскиот Апостол Мухамед, нити Вистинскиот Ислам, туку биле под влијание на арабските книжници кои на гнасен начин го злоупотребиле името на Апостолот Мухамед (мир и благослов да е врз него) !

п.с. Кажими барем еден единсвен друг пејгамбер (мир и благослов да е врз сите ними) кој СОВРШЕНО, ЧИСТО и безгрешно - како отелотворението на СЛОВОТО БОЖЈЕ - ја практицираше СОВРШЕНАТА ВЕРА!?

Кажи!


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 22:23
Што има да се каже?
Почнувајќи од Авраам па натаму-ниеден пророк не беше безгрешен.

Исус е повеќе од пророк, на дело со својот земен чист живот и чуда ја прослави Вистината.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 00:49
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Овде уште од старт е утната поентата на темата.Ако Исус за христијаните е тоа што е ( бидејќи ни самите немаат едногласна дефиниција околу него)но ете условно ќе речеме дека за нив е Бог или Божји син, не гледам никаква смисла на темата.

Рита уште на почетокот се слизна .


П.С. Кај ми отиде претходниот пост?


Мооолам? Вие сте тие што мрчите. На нас кристално јасно ни е који што е Исус. Вие сте тие кои имате проблеми со Неговата боженственост.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 11:28
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:


Колку и да сакаш,за нас,за Муслиманите сите пејгамбери се чисти и сите го проповедале Аллаховиот збор,тие сите имаа Иста Мисија,да сите луѓе бидат упатени кон вистинскиот пат,да искрено му робуваат на Аллах.џ.ш.
Ние не правиме разлика помеѓу Аллаховите пејгамбери,сите се совршени и сите искрено го проповедале Исламот..
се надевам сега ти е јасно!?

Ако сакаш и да ти ги набројам,само многу се


На судниот ден сите што самите се нарекуваат муслимани ќе видат дека не го познавале нити вистинскиот Апостол Мухамед, нити Вистинскиот Ислам, туку биле под влијание на арабските книжници кои на гнасен начин го злоупотребиле името на Апостолот Мухамед (мир и благослов да е врз него) !

п.с. Кажими барем еден единсвен друг пејгамбер (мир и благослов да е врз сите ними) кој СОВРШЕНО, ЧИСТО и безгрешно - како отелотворението на СЛОВОТО БОЖЈЕ - ја практицираше СОВРШЕНАТА ВЕРА!?

Кажи!

site bre spirose razbiras li ili ne razbiras??
ili treba da ti nacrtam!??
site Allahovi pejgamberi ja prakticiraa i prenesuvaa verata cisto,samo problemot e vo toa sto,nekoj gi zloupotrebil,,nekoj pocnal Pejgamberite da gi pravi Bozestva..
e toa e problem vas,bidejci vie ste tie koi na pejgamberot Isa.a.s. go napravivte bozestvo..

a za Muhammed.a.s.i site drugi pejgamberi,kolku nie gi poznavame,ako sakas navistina da doznaes,daj nekako da se sretneme,Ova elektronskiov nacin na izrazuvanje ne e bas naj naj...

pa za da bi porazgovarale malku,nekad kad ides kod Jovan Bigorski,najavise na Lp kod mene,pa ke ti kazam koj bil Muhammed,a,s,Isa,a,s.Musa.a.s...........

-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 12:16
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:


site bre spirose razbiras li ili ne razbiras??
ili treba da ti nacrtam!??
site Allahovi pejgamberi ja prakticiraa i prenesuvaa verata cisto,samo problemot e vo toa sto,nekoj gi zloupotrebil,,nekoj pocnal Pejgamberite da gi pravi Bozestva..
e toa e problem vas,bidejci vie ste tie koi na pejgamberot Isa.a.s. go napravivte bozestvo..

a za Muhammed.a.s.i site drugi pejgamberi,kolku nie gi poznavame,ako sakas navistina da doznaes,daj nekako da se sretneme,Ova elektronskiov nacin na izrazuvanje ne e bas naj naj...

pa za da bi porazgovarale malku,nekad kad ides kod Jovan Bigorski,najavise na Lp kod mene,pa ke ti kazam koj bil Muhammed,a,s,Isa,a,s.Musa.a.s...........


Исус чекореше на земјава 6 века пред твоите пергајмбери. Беше Бог од Почетокот, кога беше на земјава, па и сега на Небото.

Дај кажи јавно ако си толку подготвен. Знаеш дека ништо од вашето не е поддржано од Библијата. Ги имате само смешните обиди да се оправдате: Теврат вака, Инџил онака... Вие си имате нешто што е мешавина од повеќе учења, еден "пророк" и неколку негови следбеници.

Не можете (без разлика колку сакате) да го негирате влијанието на Исус Христос и неговата боженственост.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 12:20
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:


site bre spirose razbiras li ili ne razbiras??
ili treba da ti nacrtam!??
site Allahovi pejgamberi ja prakticiraa i prenesuvaa verata cisto,samo problemot e vo toa sto,nekoj gi zloupotrebil,,nekoj pocnal Pejgamberite da gi pravi Bozestva..
e toa e problem vas,bidejci vie ste tie koi na pejgamberot Isa.a.s. go napravivte bozestvo..

a za Muhammed.a.s.i site drugi pejgamberi,kolku nie gi poznavame,ako sakas navistina da doznaes,daj nekako da se sretneme,Ova elektronskiov nacin na izrazuvanje ne e bas naj naj...

pa za da bi porazgovarale malku,nekad kad ides kod Jovan Bigorski,najavise na Lp kod mene,pa ke ti kazam koj bil Muhammed,a,s,Isa,a,s.Musa.a.s...........


Исус чекореше на земјава 6 века пред твоите пергајмбери. Беше Бог од Почетокот, кога беше на земјава, па и сега на Небото.

Дај кажи јавно ако си толку подготвен. Знаеш дека ништо од вашето не е поддржано од Библијата. Ги имате само смешните обиди да се оправдате: Теврат вака, Инџил онака... Вие си имате нешто што е мешавина од повеќе учења, еден "пророк" и неколку негови следбеници.

Не можете (без разлика колку сакате) да го негирате влијанието на Исус Христос и неговата боженственост.


Амин!среќааплауз


-------------


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 15:25
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:


site bre spirose razbiras li ili ne razbiras??
ili treba da ti nacrtam!??
site Allahovi pejgamberi ja prakticiraa i prenesuvaa verata cisto,samo problemot e vo toa sto,nekoj gi zloupotrebil,,nekoj pocnal Pejgamberite da gi pravi Bozestva..
e toa e problem vas,bidejci vie ste tie koi na pejgamberot Isa.a.s. go napravivte bozestvo..

a za Muhammed.a.s.i site drugi pejgamberi,kolku nie gi poznavame,ako sakas navistina da doznaes,daj nekako da se sretneme,Ova elektronskiov nacin na izrazuvanje ne e bas naj naj...

pa za da bi porazgovarale malku,nekad kad ides kod Jovan Bigorski,najavise na Lp kod mene,pa ke ti kazam koj bil Muhammed,a,s,Isa,a,s.Musa.a.s...........


Исус чекореше на земјава 6 века пред твоите пергајмбери. Беше Бог од Почетокот, кога беше на земјава, па и сега на Небото.

Дај кажи јавно ако си толку подготвен. Знаеш дека ништо од вашето не е поддржано од Библијата. Ги имате само смешните обиди да се оправдате: Теврат вака, Инџил онака... Вие си имате нешто што е мешавина од повеќе учења, еден "пророк" и неколку негови следбеници.

Не можете (без разлика колку сакате) да го негирате влијанието на Исус Христос и неговата боженственост.



ne ми преостанува ништо сем да ти се,
Рита,додека Исус беше "бог" на земјава тогаш кој владееше со небото?
dodeka Исус беше во утробата на Марија,тогаш кој беше бог?
зарем е толкав вашиот бог,што и една човечка утроба(Марија) го збрала?
аман де,рита дај освестетесе,земете малку,размислувајте логички,не само Аминувајте еден со друг,

ние за разлика од вас и вашата Библија(полна со контардикторности),и која е пишувана од некои си автори(марко,матеј ,лука,јован) кои немаат никаква биографија,го имаме к*ранот,Аллаховата објава,која што е решение за сите работи,и за сите светови и за сите народи?
к*ранот е јасна објава...
а Библијата после колку години по Иса.а.с.(Исус) е пишувана!?
и едно прашање до тебе(Пошо гледам дека добро познаваш библија)

Кои се овие авториве на вашава Библија??
од кај се,кои се, нивните презимиња...биографија??
ке можеш ли?
и зошто во евангелијата се вели-ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД Лука?
она што најмногу ме интересира е,зборот СПОРЕД,дали се работи за некоја ТРЕТА личност,која пишувала за ИСУС?





-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: Dzingis Kan
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 15:53
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Овде уште од старт е утната поентата на темата.Ако Исус за христијаните е тоа што е ( бидејќи ни самите немаат едногласна дефиниција околу него)но ете условно ќе речеме дека за нив е Бог или Божји син, не гледам никаква смисла на темата.

Рита уште на почетокот се слизна .


П.С. Кај ми отиде претходниот пост?


Мооолам? Вие сте тие што мрчите. На нас кристално јасно ни е који што е Исус. Вие сте тие кои имате проблеми со Неговата боженственост.


Јок. Ние сме јасни и единствени: Исус е Божји Пратеник. А вие сте поделени, немате сите еден став. Тоа доволно зборува кој е мрчатор.

-------------
" Get united… I came here not to divide but to unify "


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 15:56
Dzingis Kan, ne sme na fudbalski natprevar... potochno ne sme na nikakov natprevar za da se naviva za bilo kogo.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 15:59
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Овде уште од старт е утната поентата на темата.Ако Исус за христијаните е тоа што е ( бидејќи ни самите немаат едногласна дефиниција околу него)но ете условно ќе речеме дека за нив е Бог или Божји син, не гледам никаква смисла на темата.

Рита уште на почетокот се слизна .


П.С. Кај ми отиде претходниот пост?


Мооолам? Вие сте тие што мрчите. На нас кристално јасно ни е који што е Исус. Вие сте тие кои имате проблеми со Неговата боженственост.


Јок. Ние сме јасни и единствени: Исус е Божји Пратеник. А вие сте поделени, немате сите еден став. Тоа доволно зборува кој е мрчатор.


Toa ne kazhuva apsolutno nishto okolu verodostojnosta na religiite... ako voopshto ima nekoja apsolutna verodostojnost vo niv. Patem, dokolku ne si znael, i vo Islamot ima podelbi... shija, suni, sufi, dervishi... samo seto toa e za nekoja druga tema, a ne za ovaa.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 16:33
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:


site bre spirose razbiras li ili ne razbiras??
ili treba da ti nacrtam!??
site Allahovi pejgamberi ja prakticiraa i prenesuvaa verata cisto,samo problemot e vo toa sto,nekoj gi zloupotrebil,,nekoj pocnal Pejgamberite da gi pravi Bozestva..
e toa e problem vas,bidejci vie ste tie koi na pejgamberot Isa.a.s. go napravivte bozestvo..

a za Muhammed.a.s.i site drugi pejgamberi,kolku nie gi poznavame,ako sakas navistina da doznaes,daj nekako da se sretneme,Ova elektronskiov nacin na izrazuvanje ne e bas naj naj...

pa za da bi porazgovarale malku,nekad kad ides kod Jovan Bigorski,najavise na Lp kod mene,pa ke ti kazam koj bil Muhammed,a,s,Isa,a,s.Musa.a.s...........


Исус чекореше на земјава 6 века пред твоите пергајмбери. Беше Бог од Почетокот, кога беше на земјава, па и сега на Небото.

Дај кажи јавно ако си толку подготвен. Знаеш дека ништо од вашето не е поддржано од Библијата. Ги имате само смешните обиди да се оправдате: Теврат вака, Инџил онака... Вие си имате нешто што е мешавина од повеќе учења, еден "пророк" и неколку негови следбеници.

Не можете (без разлика колку сакате) да го негирате влијанието на Исус Христос и неговата боженственост.



ne ми преостанува ништо сем да ти се,
Рита,додека Исус беше "бог" на земјава тогаш кој владееше со небото?
dodeka Исус беше во утробата на Марија,тогаш кој беше бог?
зарем е толкав вашиот бог,што и една човечка утроба(Марија) го збрала?
аман де,рита дај освестетесе,земете малку,размислувајте логички,не само Аминувајте еден со друг,

ние за разлика од вас и вашата Библија(полна со контардикторности),и која е пишувана од некои си автори(марко,матеј ,лука,јован) кои немаат никаква биографија,го имаме к*ранот,Аллаховата објава,која што е решение за сите работи,и за сите светови и за сите народи?
к*ранот е јасна објава...
а Библијата после колку години по Иса.а.с.(Исус) е пишувана!?
и едно прашање до тебе(Пошо гледам дека добро познаваш библија)

Кои се овие авториве на вашава Библија??
од кај се,кои се, нивните презимиња...биографија??
ке можеш ли?
и зошто во евангелијата се вели-ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД Лука?
она што најмногу ме интересира е,зборот СПОРЕД,дали се работи за некоја ТРЕТА личност,која пишувала за ИСУС?






Halid, nema potreba od nikakvo smeenje... ako ti im se smeesh na drugite, sto mislat i veruvaat podrugio od tebe, togash ochekuvaj da ti se smeat i tie tebe od istite prichini. A takvoto vzaemno smeenje ne vodi apsolutno nikade, a najmalu dokazhuva bilo shto. Ushte povekje sto toa ne dolikuva na seriozni lugje ili vernici na bilo kakva vera.

Jas ne se smetam za hristijanski vernik bidejki ne gi prifakjam site hristijanski dogmi, no kje si dozvolam da ti odgovoram na nekoi prashanja, onolku kolku shto e kapacitetot na moeto znaenje. Dokolku nekade pogresham, togash dozvoluvam hristijanskite vernici da me popravat.

- Bez obzir kade se naogjal Isus, so svetot SEKOGASH vladee Bog. Isus go narekuva "mojot Otec'. Isus e Bozhji Sin, pa spored toa ima subordinirana uloga. Za hristijanite toa ne pravi nekoja sushtinska razlika, pa za niv toj pretstavuva Bog isto taka.

- Bog ne treba da se sfati bezgranichen samo po dimenzii , iako mozhe i taka da se pretpostavi, tuku bezgranichen po svojata mokj. Kako takov toj mozhe da se manifestira vo sekoja forma i na sekoe mesto, kako shto vprochem pravi postojano. Zatoa sfakjanjeto deka Bog ne mozhe da se manifestira kako chovechko bitie koe se ragja od utrobata na zemna zhena ne pretstavuva nikakov argument za diskusija. Bog mozhe s'e i sekoko mozhe da stori i onoa shto nie nikogash ne kje mozheme nitu da pretpostavime. Bog izlaga bezgranichno nadvor od sekoj chovechki kapacitet na soznavanje i logika.


- Toa shto Biblijata (Stariot i Noviot Zavet) se pishuvani od mnogu lugje e zatoa shto Bog postojanoim im se otkrival na lugjeto vo tekot na vremeto. Zatoa, isto taka, argumentot deka taa e napishana od povekjemina, a k*ranot e izrecitiran od eden chobvek vo period od dvaesettina godini, ne znachi apsolutno nishto. Toa nitu potvrduva, nitu pobiva neshto vo vrednosta na bilo koe pisanie.

- Jasnotijata ili nejasnotijata na bilo koja objava ne ja pravi taa objava "tochna" ili "pogreshna". Toa samo znachi deka e sostavena onaka za da mozhe da ja razbere i najprostiot chovek na koja taa e upatena vo odredeniot moment.

- Mislam deka nekolku pati napishav oti ne se ima apsolutno tochni podatoci za sekoj avtor na pisanijata vo Biblijata. Vo vremeto koga tie lugje zhivele nemalo preziminja kako sto imame nie denes, a vremeto gi izbrishalo od sekjavanje i nivnite potpolni biografii. Seto toa ne pravi nivnite pisanija da bidat povekje ili pomalu vredni. Vrednosta lezhi vo nivnata sodrzhina, a ne vo biografiite i iminjata na avtorite.

- Evangelijata se narekuvaat "Spored..." za da se naznachi koj e nivniot avtor. Toa e kako da se kazhi "k*ran spored recitiranjeto na Muhamed" ili ushte podobro, "Interpretiranje na k*ranot spored...". Sekako deka nekoi lichnosti pishuvale za Isus bidejki samiot Isus ne pishuval, nitu mu diktiral na bilo kogo sto da pishuva. Lugjeto pishuvale za Boga kako sto Muhamed recitiral za Nego i drugitre gi zabelezhuvale negovite zborovi.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 21:00
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:


Јок. Ние сме јасни и единствени: Исус е Божји Пратеник. А вие сте поделени, немате сите еден став. Тоа доволно зборува кој е мрчатор.


Денот доаѓа - и веќе настапува - кога Тој што е СОВРШЕНА ЉУБОВ ќе ги обедини сите во Еден ЕДИНСТВЕН ОРГАНИЗАМ, сите што и веруваат повеќе на ЉУБОВТА БОЖЈА одколку на својите поносни индивидуални и колективни егоизми и тогаш оптужителот (кој е непријател БОЖЈИ и најголем душман на човекот) не ќе може да ја шири својата лажна радост, негирајќи Ја Радосната Вест (Исус Христос)!



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 21:05
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Овде уште од старт е утната поентата на темата.Ако Исус за христијаните е тоа што е ( бидејќи ни самите немаат едногласна дефиниција околу него)но ете условно ќе речеме дека за нив е Бог или Божји син, не гледам никаква смисла на темата.

Рита уште на почетокот се слизна .


П.С. Кај ми отиде претходниот пост?


Мооолам? Вие сте тие што мрчите. На нас кристално јасно ни е који што е Исус. Вие сте тие кои имате проблеми со Неговата боженственост.


Јок. Ние сме јасни и единствени: Исус е Божји Пратеник. А вие сте поделени, немате сите еден став. Тоа доволно зборува кој е мрчатор.



Raka na srce, ima podelenost i razni religiozni grupi i vo Islamot.


Постирано од: hleb20
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 22:50
Do Messenger.

Ne e za smeenje , tuku da se otepash od smeenje.

Chovekot Isus Hristot velet edno neshto , a dodeka Jovan, Marko,Luka,Pavle i kompanija velat sosem razlicno:

Pa sega se prashuvam ,komu ke veruvame na Isus ili na drugite(evangelisti) ??? Chudno na ovaa prashanje nikoj dosega ne mi odgovoril.

Ako ja citash biblijata evangelistite kazuvaat sosema kontaradikno na Isus ili obratno???? shto vikate vie.

Eve eden pr. koj e fondametalen vo veruvanjeto na hristijanite, evangelistite velet Isus e doen za spasenie na celiot svet, dodeka Isus velet ona sprotivnoto.

Евангелие според Матеј 15 (ред 22-25)

И ете , една жена Хананејка, како излезе од овие краишта, повика кон него, велееќи> помилујме "Господи" сине давидов ! Ќерками жестоко ја мачи демон.< Но он не и одврати ниту збор. И пристапуваеќи до него, учениците негови го молеа и велеа: отпуштија оти вика по нас!
А он одговори и рече: Јас сум пратен само при загубените овци на домот Израелев .

Jasno sega tie deka ljugeto shto ja pishuvale biblijata,bile obicni ljuge i greshele, sosema razbirlivo, dodeka Bog ne greshet,On e Sovrhen .   SubahanAllah(slaven neka e Allah).

Isto taka nikoj dosega ne mi odgovoril shto stana so zenata(hananejka) dali e taa od na ovoj svet , ili padnala od na Mesecina??

-------------
Vo imeto na Allah Milostiviot,Somilosen.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 23:07
hleb20, ne e deka ne ti odgovorile na site tie prashanja, tuku ti ne si zadovolen od tie odgovori. I toa e vo red, zatoa ti ne veruvash vo nivnata religja, a tie ne veruvaat vo tvojata.

Sekoe natamoshno insistiranje na odgovor, onakov kako sto sakash ti da dobiesh, e kako chukanje vo dupnat tapan...

Religiite se baziraat na odredeni dogmi i onie koi sakat da bidat nivni vernici mora da gi prifatat tie dogmi.

Istoto e i so tebe. Hristijanite mozhat da ti rechat deka Muhamed ne bil prorok, a ushte pomalu posleden prorok, a ti kje im vozvratish deka ti veruvash tokmu vo toa. Ne deka imash nekakov dokaz osven Muhamedoviot zbor, ama dogmata na tvojata vera te obvrzuva na neshto takvo.

Kako sto ne mozhesh ti da se smetash za musliman ako ne veruvash vo Muhamed kako posleden Alahov prorok, taka i hristijanite ne mozhat da se smetaat za Hristijani ako ne veruvaat vo onoa sto go velat za Isus.

Ako imavme tuka i nekoj budista, toj kje vi recheshe deka nitu eden od vas ne e vo pravo.

Nema potreba od nikakvo razubeduvanje i raspravanje. Onoa shto e nezmislivo za edni, pretstavuva zakon za drugi.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Dzingis Kan
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 23:09
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Toa ne kazhuva apsolutno nishto okolu verodostojnosta na religiite... ako voopshto ima nekoja apsolutna verodostojnost vo niv. Patem, dokolku ne si znael, i vo Islamot ima podelbi... shija, suni, sufi, dervishi... samo seto toa e za nekoja druga tema, a ne za ovaa.


Добро е да се читаме убаво, за да немаме забуни.Јас посочив на разбирањето и сфаќањето на Бога во христијанството, а не на некои други разединувања кои ги имаат многубројните деноминации. Точно е дека во Исламот постојат фракционерства и поделби, но исто така точно е дека кај сите овие поимот за Бог е ист.

Мислам дека сега ми ја рзбравте поентата.


-------------
" Get united… I came here not to divide but to unify "


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 23:13
Togash ti ne gi razbirash hristijanite i nivnite denominacii (frakcii).

Site hristijani, bez obzir na denominaciite, imaat isto razbrianje za Boga i Svetoto Troistvo.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Dzingis Kan
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 23:17
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Togash ti ne gi razbirash hristijanite i nivnite denominacii (frakcii).

Site hristijani, bez obzir na denominaciite, imaat isto razbrianje za Boga i Svetoto Troistvo.


Сигурен си?

Еве на пример Јеховините сведоци не го прифаќаат Тројството,а со тоа и Исуса како дел од него.


-------------
" Get united… I came here not to divide but to unify "


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 23:22
Во “Татко прости им, не знаат што прават“ Исус на дело го спроведе Своето учење за милоста, љубовта и проштевањето. Измачуван и заслабнат, Тој никого не намрази, туку се застапи за избавување.

Тој ни докажа дека ова е вера на љубов и прошка а не на меч и одмаздољубивост.

Над овие последни Исусови зборови на земјата ние христијаните треба секојдневно да се потсетуваме себеси, кога сме лути, нервозни...
Зашто, во спротивно, како ќе не разликуваат од неверниците?

“По љубовта ќе ве познаат дека сте мои ученици“

Амин.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Dzingis Kan
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 23:26
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Во “Татко прости им, не знаат што прават“ Исус на дело го спроведе Своето учење за милоста, љубовта и проштевањето. Измачуван и заслабнат, Тој никого не намрази, туку се застапи за избавување.Тој ни докажа дека ова е вера на љубов и прошка а не на меч и одмаздољубивост.Над овие последни Исусови зборови на земјата ние христијаните треба секојдневно да се потсетуваме себеси, кога сме лути, нервозни...Зашто, во спротивно, како ќе не разликуваат од неверниците?“По љубовта ќе ве познаат дека сте мои ученици“Амин.




Се извинувам каде тоа Христос ја именува вашата вера како христијанство, која е вашата љубов која денеска ја покажувате, за да ве препознаат верниците од неверниците.

Јас според се она што го правите би рекол, дека немате ниту 1% од верата Исусова и љубовта негова. А и така е, кога други и дале име на таа вера, а не самиот Исус.


-------------
" Get united… I came here not to divide but to unify "


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 23:26
Hristijanite ne gi smetaat Jehovinite svedoci za vistinski hristijani i za niv tie pretstavuvaat edna frakcija koja vo devetnaesettiot vek se oddelila so doktrinata na grupa lugje predvodeni od Charles Taze Russell. Ovie ja imaat Biblijata prevedeno na svoj poseben nachin i si imaat svoja doktrina na interpretiranje.

Ekstremni frakcii postojat i kaj muslimanite, pa vie samite se distancirate od niv tvrdejki deka, iako i tie veruvaat vo Alah, ne se vistinski muslimani.

Znachi poentata mi e deka, ako se otstranat ekstremnite frakcii kaj obete religii, site vernici, bez razlika na denominaciite, imaat isti ili mnogu bliski veruvanja.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 23:27
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Togash ti ne gi razbirash hristijanite i nivnite denominacii (frakcii).

Site hristijani, bez obzir na denominaciite, imaat isto razbrianje za Boga i Svetoto Troistvo.


Сигурен си?

Еве на пример Јеховините сведоци не го прифаќаат Тројството,а со тоа и Исуса како дел од него.



Тие не се христијани. Затоа и ги викаме Јеховини сведоци. Се надевам дека ти е јасно.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: Dzingis Kan
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 23:31
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Hristijanite ne gi smetaat Jehovinite svedoci za vistinski hristijani i za niv tie pretstavuvaat edna frakcija koja vo devetnaesettiot vek se oddelila so doktrinata na grupa lugje predvodeni od Charles Taze Russell. Ovie ja imaat Biblijata prevedeno na svoj poseben nachin i si imaat svoja doktrina na interpretiranje.

Ekstremni frakcii postojat i kaj muslimanite, pa vie samite se distancirate od niv tvrdejki deka, iako i tie veruvaat vo Alah, ne se vistinski muslimani.

Znachi poentata mi e deka, ako se otstranat ekstremnite frakvcii kaj obete eligii, islafga deka site vernici, bez razlika na denominaciite, imaat isti ili mnogu bliski veruvanja.


Поентата ти е утната од старт.И нема потреба да се вадиш. Зборуваме за поимањето на Бога. Завршена приказна.   

-------------
" Get united… I came here not to divide but to unify "


Постирано од: Dzingis Kan
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 23:34
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Togash ti ne gi razbirash hristijanite i nivnite denominacii (frakcii).

Site hristijani, bez obzir na denominaciite, imaat isto razbrianje za Boga i Svetoto Troistvo.


Сигурен си?

Еве на пример Јеховините сведоци не го прифаќаат Тројството,а со тоа и Исуса како дел од него.



Тие не се христијани. Затоа и ги викаме Јеховини сведоци. Се надевам дека ти е јасно.


Јасно ми е дека вие се што е надвор од sola scriptura, ги сметате за кривославни и нехристијани. Ако грешам поправи ме.

Нели Рита?
   

-------------
" Get united… I came here not to divide but to unify "


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 23:34
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Hristijanite ne gi smetaat Jehovinite svedoci za vistinski hristijani i za niv tie pretstavuvaat edna frakcija koja vo devetnaesettiot vek se oddelila so doktrinata na grupa lugje predvodeni od Charles Taze Russell. Ovie ja imaat Biblijata prevedeno na svoj poseben nachin i si imaat svoja doktrina na interpretiranje.

Ekstremni frakcii postojat i kaj muslimanite, pa vie samite se distancirate od niv tvrdejki deka, iako i tie veruvaat vo Alah, ne se vistinski muslimani.

Znachi poentata mi e deka, ako se otstranat ekstremnite frakvcii kaj obete eligii, islafga deka site vernici, bez razlika na denominaciite, imaat isti ili mnogu bliski veruvanja.


Поентата ти е утната од старт.И нема потреба да се вадиш. Зборуваме за поимањето на Бога. Завршена приказна.   




Ochigledno tebe ne ti e do doznavanje na neshto novo i nepoznato bidejki veruvash oti s'e znaesh.

Jas pak se obiduvam najiskreno da i ti gi objasnam neshtata...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Dzingis Kan
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 23:36
Не сум јас таков лошко каков што ме ( се) претставуваш/м!

-------------
" Get united… I came here not to divide but to unify "


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 23:36
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Togash ti ne gi razbirash hristijanite i nivnite denominacii (frakcii).

Site hristijani, bez obzir na denominaciite, imaat isto razbrianje za Boga i Svetoto Troistvo.


Сигурен си?

Еве на пример Јеховините сведоци не го прифаќаат Тројството,а со тоа и Исуса како дел од него.



Тие не се христијани. Затоа и ги викаме Јеховини сведоци. Се надевам дека ти е јасно.


Јасно ми е дека вие се што е надвор од sola scriptura, ги сметате за кривославни и нехристијани. Ако грешам поправи ме.

Нели Рита?
   


Ова ти се вика шуто, а боде.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: hleb20
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 23:42
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

hleb20, ne e deka ne ti odgovorile na site tie prashanja, tuku ti ne si zadovolen od tie odgovori. I toa e vo red, zatoa ti ne veruvash vo nivnata religja, a tie ne veruvaat vo tvojata.

Sekoe natamoshno insistiranje na odgovor, onakov kako sto sakash ti da dobiesh, e kako chukanje vo dupnat tapan...

Religiite se baziraat na odredeni dogmi i onie koi sakat da bidat nivni vernici mora da gi prifatat tie dogmi.

Istoto e i so tebe. Hristijanite mozhat da ti rechat deka Muhamed ne bil prorok, a ushte pomalu posleden prorok, a ti kje im vozvratish deka ti veruvash tokmu vo toa. Ne deka imash nekakov dokaz osven Muhamedoviot zbor, ama dogmata na tvojata vera te obvrzuva na neshto takvo.

Kako sto ne mozhesh ti da se smetash za musliman ako ne veruvash vo Muhamed kako posleden Alahov prorok, taka i hristijanite ne mozhat da se smetaat za Hristijani ako ne veruvaat vo onoa sto go velat za Isus.

Ako imavme tuka i nekoj budista, toj kje vi recheshe deka nitu eden od vas ne e vo pravo.

Nema potreba od nikakvo razubeduvanje i raspravanje. Onoa shto e nezmislivo za edni, pretstavuva zakon za drugi.


Dobro be vaka, ne samo shto ja povreduvah mojata intelegencija tuku i intelegencijata na site.

Razlikata na hristijanite so mene e vo toa shto tie samite ne mu veruvaat na Isus tuku veruvaat vo ona shto bilo receno za Isus, od kogo beshe receno, od ljuge shto ne znaeme dali navistina postole???
Navistina zachuduvacki

p.s nikoj dosega ne mi odgovoril, ne deka ne sum zadovolen. Znash li zoshto ??? zashto ako kazat zoshto veruvaat deka e spasitel za celiot svet, mu odet vo kontradiknost na Isus.

Eve ti eden pr. komu veruvaat(zapomni , site se vdahnati od sv.duh t.e Bog):

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКО
Глава 14
1 А беа два дни до Пасха и до празникот на Бесквасните лебови. И главните свештеници и книжниците бараа како да Го фатат на измама и да Го убијат,

2 но зборуваа: „Не на празникот, за да не се побуни народот.”

3 И кога беше во Витанија, во куќата на Симон лепрозниот, додека беше прилегнат покрај трпезата, дојде една жена, која имаше сад од алабастер, со чисто скапоцено нардово миро; таа го скрши садот од алабастер и го излеа мирото врз Неговата глава

dva dni pred pasha, vo kucata na Simon leprozniot.

Евангелие според Јован
Глава 12


1 На шест дни пред Пасха дојде Исус во Витанија, каде што беше умрениот Лазар, кого го воскресна од мртвите.

2 Таму Му приготвија вечера и Марта послужуваше, а Лазар беше еден од оние што седеа на трпезата.

shest dni pred pasha, vo kuchata na Lazar.

Eveti jasen dokaz, kolku se za veruvanje evangelistite.

Posledica na ova, znaesh shto e?? Onoj rekol vaka, drugiot taka, ne ne cekaj onaka beshe ,ovaka ,vamu,ne be tamu, kasha popara.

-------------
Vo imeto na Allah Milostiviot,Somilosen.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 23:47
hleb20, ne povreduvam nichija inteligencija, tuku apeliram na nea.    


Ti i ponatamu chukash vo dupnat tapan. Neli ti rekov oti sekoja religija si ima svoi dogmi i nikoj ne go tera nikogo da veruva vo niv.

Eve, jas ne veruvam deka Muhamed bil prorok i nikoj ne me tera da veruvam vo toa so sila, pa od respekt prema muslimanskiot sentiment ne otvaram temi so koi kje gi ubeduvam muslimanite deka toa sto veruvaat tie nema nikakva smisla.

Znachi ne povreduvam nichija inteligencija i chuvstva, tuku apeliram na niv.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: hleb20
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 00:04
Koga vece apelirash , ne znam koja IQ bi go prifatila i objasnla ona pogore. kako i da e sekoj za sebe odlucuvat vo shto ke veruvat.
Ama ne mozam da svatam, koga mi velet veruvam vo Isus, a vsuhnost mu odet vo sprotivost na Isus.

p.s. tuka lezi gavolot, ikoni,krhtevki,obazavnje na "svetci",bogohulie,paganizam itn.

Do filozofot Messenger.

-------------
Vo imeto na Allah Milostiviot,Somilosen.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 00:07
A sto te s'kldisuva toa tebe kako musliman???

Imash prochitano tuka nekoj hristijanin da govori za Islamot i da mu se sekira zoshto sufite pijat, pejat i tancuvaat, a spored k*ranot toa e zabraneto?

Si prochital nekoj hristijanin da reche "aha, tuka lezhi shejtanot". Nema nikogash, tuku kje prochitash samo pofalbi za nivnite pesni i mudrosta napishana vo nivnata poezija,a za haramot nema da vidish eden zbor.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: hleb20
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 00:35
Slaba memorija imash be barte(ko riba), pred 3 min. TI napisha deka gavolot bil toj koj mu izjavuval na Muhamed a.s.

-------------
Vo imeto na Allah Milostiviot,Somilosen.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 01:26
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Togash ti ne gi razbirash hristijanite i nivnite denominacii (frakcii).

Site hristijani, bez obzir na denominaciite, imaat isto razbrianje za Boga i Svetoto Troistvo.


Сигурен си?

Еве на пример Јеховините сведоци не го прифаќаат Тројството,а со тоа и Исуса како дел од него.



Тие не се христијани. Затоа и ги викаме Јеховини сведоци. Се надевам дека ти е јасно.


Јасно ми е дека вие се што е надвор од sola scriptura, ги сметате за кривославни и нехристијани. Ако грешам поправи ме.

Нели Рита?
   



Mora da ve ispravam vo vrska so Jehovinite svedoci. Tie samite se smetaat za Hristijani. Ne go otfrlaat ISUS no ne veruvaat vo Trojstvo.

Kako sto site drugi zaednici imaat ime za da se razlikuvaat od drugite zaednici, na pr. Pravoslavni, Katolici, Metodisti, Baptisti, Pentakostalci, Adventisti, taka i Jehovinite svedoci imaat svo ime.

I tie mislat za drugite Hristijanski zaednici deka ne se
vistinski Hristijani.

Toa go zboruvam bidejki go znam dobro nivnoto ucenje, kako i na gornite navedeni verski zaednici.

Nakratko, tie sebesi se smetaat za Hristijani.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 04:08
Originally posted by hleb20 hleb20 напиша:

Slaba memorija imash be barte(ko riba), pred 3 min. TI napisha deka gavolot bil toj koj mu izjavuval na Muhamed a.s.


hleb20, obidi se zlaten da razberesh zoshto tamu go terav muabetot taka... ajde kje ti pomognam so posledniot moj komentar na taa tema:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

E taka be dragi Dzingis Kan. Znachi kako ubavo objasni so svoi zborovi vo shto veruvash :

Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Одговорот е: к*р'анот!Неговата уникатност, совршенство и недостижност.


E sega, mozham i jas da ti go dadam istiot odgovor na temata ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?

Odgovorot e: Biblijata! Nejzinata unikatnost, sovrshenstvo i nedotizhnost.



Poentata e deka SITE vernici si ja sledat svojata Kniga i svoite dogmi i SITE VERUVAAT vo niv iako nemozhat da gi dokazhat.

A toa e istoto sto go pishuvam i na ovaa tema.

So drugi zborovi, vakvite raspravanjea se neplodni i sozdavaat samo nervozi, raspravii i ostavaat gorchina vo srceto. Zatoa ti velam, nema potreba od chukanje vo skinat tapan.

Aman, se nadevam deka sega kje razberesh...


P.S. A boli ako nekoj zboruva na takov nachin za tvojot profet, a?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 05:05
Originally posted by hleb20 hleb20 напиша:



Dobro be vaka, ne samo shto ja povreduvah mojata intelegencija tuku i intelegencijata na site.

Razlikata na hristijanite so mene e vo toa shto tie samite ne mu veruvaat na Isus tuku veruvaat vo ona shto bilo receno za Isus, od kogo beshe receno, od ljuge shto ne znaeme dali navistina postole???
Navistina zachuduvacki

p.s nikoj dosega ne mi odgovoril, ne deka ne sum zadovolen. Znash li zoshto ??? zashto ako kazat zoshto veruvaat deka e spasitel za celiot svet, mu odet vo kontradiknost na Isus.

Eve ti eden pr. komu veruvaat(zapomni , site se vdahnati od sv.duh t.e Bog):

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКО
Глава 14
1 А беа два дни до Пасха и до празникот на Бесквасните лебови. И главните свештеници и книжниците бараа како да Го фатат на измама и да Го убијат,

2 но зборуваа: „Не на празникот, за да не се побуни народот.”

3 И кога беше во Витанија, во куќата на Симон лепрозниот, додека беше прилегнат покрај трпезата, дојде една жена, која имаше сад од алабастер, со чисто скапоцено нардово миро; таа го скрши садот од алабастер и го излеа мирото врз Неговата глава

dva dni pred pasha, vo kucata na Simon leprozniot.

Евангелие според Јован
Глава 12


1 На шест дни пред Пасха дојде Исус во Витанија, каде што беше умрениот Лазар, кого го воскресна од мртвите.

2 Таму Му приготвија вечера и Марта послужуваше, а Лазар беше еден од оние што седеа на трпезата.

shest dni pred pasha, vo kuchata na Lazar.

Eveti jasen dokaz, kolku se za veruvanje evangelistite.

Posledica na ova, znaesh shto e?? Onoj rekol vaka, drugiot taka, ne ne cekaj onaka beshe ,ovaka ,vamu,ne be tamu, kasha popara.



Јас не ја сакам оваа тема но со ова ти потврдуваш една друга тема...

Ке ти одговорам на кратк...

Марко е еден од 70- апостоли ученик на Петар и Павле...
Тој никогаш не го видел Христос - и за Христос знае само од кажување на неговата мајка, бидејќи во неговиот дом тогаш се собирале христијаните за да го прекршат лебот...(Евхаристија) (п.с. доволно е за да ја запазиме суштината... не сакам да трупам информации copy - paste - не е мој стилголема%20насмевка)

Другиот евангелист Јован - да не забораваме дека бил најмладиот и  возљубениот ученик на Христос и тој бил единствениот пред Него додека Овој (Христос) бил на крстот... (нормално и Христовата макја - потсети се во ев. според Јован)  Нормално е тој (Јован) да има поточна информација за настаните бидејќи бил очевидец, сведок на сите настани..., но не е ислкучена можноста и тој да погреши бидејќи неговото евангелие е напишано последно од 4-те...

п.с.
Историјата не ја менува суштината

Да преминеме кон суштината:

Дали бројката (деновите) има некакво значење или ја менува суштината на тој настан? тоа не е битно - и двајцата (евангелисти) сведочат за ист настан (случка).

За нас - нема, бидејќи суштината не се менува со тоа... имаме двајца слободни неограничени автори... кои евангелијата ги напишале во различен период...

Но ако ги прашаме “библиските, изворни христијани (кои отворија ваква тема, а не знаат да одговорат) или како што самите си кажуваат за себе SOLA SCRIPTUM - ТОГАШ ТИЕ СЕ ФАТЕНИ ВО ЛАГА...

ЗА БОГ И БОЖЈОТО ОТКРОВЕНИЕ НЕ ПОСТОИ SOLA SCRIPTUM ... за некои (членови) болно - но вистинито...


п.с.
да ПОЈАСНАМ - ЗА ДА НЕ МЕ РАЗБЕРАТ ПОГРЕШНО...

ВИДОВМЕ ДЕКА БРОЈКАТА НЕ ЈА МЕНУВА СУШТИНАТА!!!
НИЕ ЈА РАЗБИРАМЕ (БАРАМЕ) СУШТИНАТА НА БОЖЈОТО ОТКРОВЕНИЕ И БИБЛИЈАТА А НЕ SOLA SCRIPTUM - ТАКВА РАБОТА НЕ ПОСТОИ!!!


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 10:45
Темава за мене е неисцрпна и инспиративна.
Ниту еден обичен пророк до сега не бил во состојба да го направи тоа-да им прости и вистински да ги возљуби своите непријатели.
Тоа е уште еден доказ дека пороците биле само луѓе, избрани и чисти пред Бог но сепак-луѓе.

Исус навистина е нешто повеќе од тоа, а тоа го покажа со својот земен живот.

Мислам дека постојат многу убави инспиративни книги на светов кои со задоволство ги читам, но само Библијата, поточно Новиот завет, комплетното Исусово учење има трансформациона моќ.




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 11:51
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Дали бројката (деновите) има некакво значење или ја менува суштината на тој настан? тоа не е битно - и двајцата (евангелисти) сведочат за ист настан (случка).

За нас - нема, бидејќи суштината не се менува со тоа... имаме двајца слободни неограничени автори... кои евангелијата ги напишале во различен период...
 
Да да, за православните нема врска бројката. Нив некој „отец“ да има каже и дека Исус бил воскреснат 6 дена пред Неговото распнување, тоа за нив нема никаква разлика, бидејќи бројката не е битна нели, туку само суштината и тоа по можност што е можно помистична
Како може бројката да нема значење? Ако нема, тогаш зошто евангелистите ја напишале?
Зошто едноставно не му признаеш на хлебов дека не знаеш, дека едноставно не си ја проучувал доволно Библијата затоа што цело време си го посветил на „светите отци“ и на нивните книги?
 
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Но ако ги прашаме “библиските, изворни христијани (кои отворија ваква тема, а не знаат да одговорат) или како што самите си кажуваат за себе SOLA SCRIPTUM - ТОГАШ ТИЕ СЕ ФАТЕНИ ВО ЛАГА...
 
Од каде знаеш дека не знаат да одговорат? Само затоа што не му обрнуваат внимание на монодискутантот хлеб?
Искрено кажано, вакви прашања воопшто не им се ни предизвик на библиските христијани, но како што гледам за вас православните се необјаснива мистерија која мора да ја заташкувате со „не се важни бројќите, важна е суштината“, не е важен редоследот, па ете што ако Исус е распнат после Неговото воскресение? Па што ако умрел пред да се родил? Па што ако идните настани се пред минатите? Ништо од ова не е важно, важна е слепата вера и учењето на оците.
 
Читај и разбери. Марко не кажува дека биле 2 дена пред Пасхата кога Исус бил во куќата на Симон лепрозниот, туку дека биле 2 дена пред Пасхата кога главните свештеници и книжниците кроеле планови како да го фатат и убијат Исус. Тоа што после тој текст Марко пишува за Христовото гостување во куќата на Симон лепрозниот не значи дека тој настан се случил временски пред неговата предходна изјава затоа што Марко не ги запишувал настаните нужно по хронолоши редослед - ниту пак тоа било обичај на тогашните историчари кои честопати користеле предметна наратива наспроти хронолошка.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 14:49
Originally posted by Messenger Messenger напиша:








Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Halid, nema potreba od nikakvo smeenje... ako ti im se smeesh na drugite, sto mislat i veruvaat podrugio od tebe, togash ochekuvaj da ti se smeat i tie tebe od istite prichini. A takvoto vzaemno smeenje ne vodi apsolutno nikade, a najmalu dokazhuva bilo shto. Ushte povekje sto toa ne dolikuva na seriozni lugje ili vernici na bilo kakva vera.


Mesinger,se smeam na nejzinoto neznaenje,a ne na toa sto veruva,go pocituvam sekogo,bez razlika na razlikite kaj nas,Razlikite ne spojuvaat




-
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Bez obzir kade se naogjal Isus, so svetot SEKOGASH vladee Bog. Isus go narekuva "mojot Otec'. Isus e Bozhji Sin, pa spored toa ima subordinirana uloga. Za hristijanite toa ne pravi nekoja sushtinska razlika, pa za niv toj pretstavuva Bog isto taka.


Toa sto za Hristijanite prestavuva ne e ednakvo na vistinata,neli?
sekoj blizok covek na boga,evreite go narekuvale "bozji sin"pa sega zosto Hristijanite ne gi narekuvaat na site bliski bozji ludze, Bozji sinovi?
zosto samo Isus e narekuvan taka?
dali se raboti za dvojni arsini?
neli vo Biblijata se spominjaat nekolku si "bozji sinovi"?
pa zosto ovie ne se tretirani na ist nacin od strana na hristijanite?
drugo,ako vikas deka Isus prestavuva "bog",togas dali se pojavuvaat dva bogovi?
eden Otecot,drugiot Isus?



-
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Bog ne treba da se sfati bezgranichen samo po dimenzii , iako mozhe i taka da se pretpostavi, tuku bezgranichen po svojata mokj.

bezgranicen po svojata mudrost,znaenje vladeneenje,bitstvuvanje.......itnnn...neli?


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kako takov toj mozhe da se manifestira vo sekoja forma i na sekoe mesto, kako shto vprochem pravi postojano.


koj ti e dokazot deka on se manifestirat vo se,i deka on postojano se manifestira,i deka nekogas se Manifestiral??
ova e samo tvoe filozofsko razmisluvanje,ili pak imas dokaz?

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

.Zatoa sfakjanjeto deka Bog ne mozhe da se manifestira kako chovechko bitie koe se ragja od utrobata na zemna zhena ne pretstavuva nikakov argument za diskusija.

da?
Materijata ne e e sposobna da go podnese Boga?
stvorenoto,ne e sposobno da go podnese Sovrsenoto?
onoj koj go Kreiral Televizorot ne moze sebesi da se manifestira vo Televizor,ili moze??


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Bog mozhe s'e i sekoko mozhe da stori i onoa shto nie nikogash ne kje mozheme nitu da pretpostavime. Bog izlaga bezgranichno nadvor od sekoj chovechki kapacitet na soznavanje i logika.

Da,Bog moze se,no,isto taka Bog ne obavestil deka ne e nisto SLICNO NA BOG?
taka da Bog ti kazal deka ne e nisto slicno na nego,sto znaci deka on ne se Manifestira vo nekoj negova kreacija,bidejci,ako se manifestira vo nekoja negova kreacija,togas ne bi bil Bog,bi bil ednakov na kreacijata,togas zborovite-" ne e nisto SLICNO NA BOG?"bi zaminale po voda
sigurno,Bog nema da si igra Igre kreiranja i Obozavanja?(sam sebesi)


-
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Toa shto Biblijata (Stariot i Noviot Zavet) se pishuvani od mnogu lugje e zatoa shto Bog postojanoim im se otkrival na lugjeto vo tekot na vremeto.


koj e kriteriumot za da na eden cobek mu se pojavi bog?
zosto na ovie 12 APOSTOLI?
Mozebi lukaviot im se pojavil?





Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vo vremeto koga tie lugje zhivele nemalo preziminja kako sto imame nie denes, a vremeto gi izbrishalo od sekjavanje i nivnite potpolni biografii. Seto toa ne pravi nivnite pisanija da bidat povekje ili pomalu vredni. Vrednosta lezhi vo nivnata sodrzhina, a ne vo biografiite i iminjata na avtorite.


ajdeee,neli Isus go vikale Isus od NAZARET,pa i na ovoj Jovan,Luka..mozele na primer da kazat JOVAN od VItleem,,,.....
da vrednosta e vo sodrzinata,no sodrzainata e vredna togas koga nie ke go znaeme nejzinoto poteklo

sto mislis MESINGERE,ides u Banka i mu vikas na Bankarot,daj mi cekot za Mesingera,on ke te prasa,koj e ovoj?PODATOCI,prezime,ne e eden Mesinger,i sto pravime??
pa zatao prasav,koi se ovie od kaj se sto se?
ne moze samo tuku taka,ako nemalo preziminja,imalo psevdonimi,pa ajde daj da vidime koi se?
ako i toa ne go ima,togas daj da ja videme nivnta Geneza,tatkovo ime..ne odi tuku taka ovaa rabota

-
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Evangelijata se narekuvaat "Spored..." za da se naznachi koj e nivniot avtor. Toa e kako da se kazhi "k*ran spored recitiranjeto na Muhamed" ili ushte podobro, "Interpretiranje na k*ranot spored...".

hehe,k*ranot si e k*ran i site vo svetov se edno glasni,deka toj mu e Objava na Muhammed.a.s.!!(i onie koi ne veruvaat,znaat deka e objava na Muhammed.a.s.)
zatoa logikava ne ti drzi,no nejse,ona sto sakav jas da potenciram e toa sto,sakav da kazam,deka nitu Marko nitu Luka nitu Matej nitu Jovan,ne pisuvale za Isus,nego nekoj Tret pisuval za Isus spored kazuvanjata na ovie 4-rica,me razbiras?
za ovie ne znaete nisto,(okolu biografijata)(Jovan,Matej,Marko,Luka),a togas jas postavuvam prasanje-KOI SE OVIE DRUGITE KOI GI PISALE EVANGELIJATA,sporedddd,Luka Marko,Matej,Jovan??/
se nadevam deka me razbiras/te,KOja e poentata na prasanjevo?
pozdrav,Mesingere




-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 15:48
Evangelos никој не го споменува твоето име и дај еднаш биди културен и “не јади бурек“... Ако не ја познаваш историјаѕта врати се во 1-во одделение и ПРЕСТАНИ ВЕЌЕ ЕДНАШ БЕЗ НИКАКОВ АРГУМЕНТ НА СЕКОЈА ТЕМА ДА ГИ НАВРЕДУВАШ СВЕТИТЕ ОТЦИ,,. АКО НЕ БЕА ТИЕ ТЕ НЕ КЕ ЗНАЕШЕ ШТО Е БИБЛИЈА...

ЗАТОА ЗАТВОРИЈА УСТАТА... - РЕДНО Е!!!!!

П.С.
и КОГА КАЖУВАШ ТАКВИ РАБОТИ - НАВЕДИ БАРЕМ ЕДЕН АРГУМЕНТ ЗА ТВОИТЕ ГЛУПОСТИ - НЕ САМО ДА КЛЕВЕТИШ

п.с.
модератори - редно е да преземете мерки...ова нема смисла на секоја теме некој без аргументи да говори невистини и лаги - и мене (и на сите ) да ми (ни) кажува како да мислиме


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 16:08
Tetratka , s'e dodeka nekoj komunicira vo opshtoprifatenite granici na korektnost ne mozhe da go "zamolkneme" samo zatoa shto ne se slozhuva so nas ili so nekoj drug chlen.    

EvAngelos ima potpolno pravo da se izjasni deka toj ne im veruva na pravoslavnite sveti otci, kako sto i ti imash potpolno pravo i sloboda da izjavish deka ti ne veruvash vo dogmata narechena SOLA SCRIPTUM.

Imanjeto razlichno mislenje ili veruvanje ne pretstavuva nikakva navreda. Navredlivo mozhe da bide samo NACHINOT na koj se prezentira toa mislenje ili veruvanje.

Dokolku soochuvanjeto so tugjite mislenja ne vi se dopagja i ve pravi nervozni, togash ne morate da se soochuvate so niv i ne morate da im replicirate na istite. Ne mozhe da gi naterame site lugje da veruvaat i da mislat kako nas za da bideme srekni i spokojni.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 16:14
Halid ibn Velid, jas apsolutno te razbiram, no se nadevam deka i ti me razbirash mene.

Poentata ne e da go naterame drugiot da misli i veruva kako nas, tuku da go razbereme zoshto toj veruva porazlichno i da go prifatime kako takov.

Oti sekoj ima pravo i sloboda da veruva vo onoa sto saka, sto go ispolnuva ili sto go pravi srekjen. Nie nemame nikakvo pravo da mu ja odzememe taa sloboda i zadovolstvo, zatoa sto toa mu e podareno i garantirano od Boga.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 16:14
Во таков случај се надевма дека и моите коментари кои нема да се навредливи за читателите а само за некои протестантскли секти и деноминации нема да бидат избришани - бидајќе јас неведувам аргументи а не клевети...

Јас сум согласен со тоа што го кажа и тоа го потврдивме од нашата досегашна форумска дружба...


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 16:21
Mislam deka site se slozhuvame oti Imanjeto razlichno mislenje ili veruvanje ne pretstavuva nikakva navreda. Navredlivo mozhe da bide samo NACHINOT na koj se prezentira toa mislenje ili veruvanje.

Ako se pridrzhuvame do toa, togash ne gledam prichina za bilo kakvi konfrotacii pri razmenata na mislenjata.

Mozheme najdemokratski i nakulturno da se slozhime deka eventualno na krajot mozhebi nema da se slozhime i sekoj kje si ostane so svoeto ubeduvanje.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: hleb20
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 22:39
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:





Originally posted by hleb20 hleb20 напиша:


Dobro be vaka, ne samo shto ja povreduvah mojata intelegencija tuku i intelegencijata na site.

Razlikata na hristijanite so mene e vo toa shto tie samite ne mu veruvaat na Isus tuku veruvaat vo ona shto bilo receno za Isus, od kogo beshe receno, od ljuge shto ne znaeme dali navistina postole???
Navistina zachuduvacki

p.s nikoj dosega ne mi odgovoril, ne deka ne sum zadovolen. Znash li zoshto ??? zashto ako kazat zoshto veruvaat deka e spasitel za celiot svet, mu odet vo kontradiknost na Isus.

Eve ti eden pr. komu veruvaat(zapomni , site se vdahnati od sv.duh t.e Bog):

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКО
Глава 14
1 А беа два дни до Пасха и до празникот на Бесквасните лебови. И главните свештеници и книжниците бараа како да Го фатат на измама и да Го убијат,

2 но зборуваа: „Не на празникот, за да не се побуни народот.”

3 И кога беше во Витанија, во куќата на Симон лепрозниот, додека беше прилегнат покрај трпезата, дојде една жена, која имаше сад од алабастер, со чисто скапоцено нардово миро; таа го скрши садот од алабастер и го излеа мирото врз Неговата глава

dva dni pred pasha, vo kucata na Simon leprozniot.

Евангелие според Јован
Глава 12


1 На шест дни пред Пасха дојде Исус во Витанија, каде што беше умрениот Лазар, кого го воскресна од мртвите.

2 Таму Му приготвија вечера и Марта послужуваше, а Лазар беше еден од оние што седеа на трпезата.

shest dni pred pasha, vo kuchata na Lazar.

Eveti jasen dokaz, kolku se za veruvanje evangelistite.

Posledica na ova, znaesh shto e?? Onoj rekol vaka, drugiot taka, ne ne cekaj onaka beshe ,ovaka ,vamu,ne be tamu, kasha popara.
Јас не ја сакам оваа тема но со ова ти потврдуваш една друга тема...Ке ти одговорам на кратк...Марко е еден од 70- апостоли ученик на Петар и Павле... Тој никогаш не го видел Христос - и за Христос знае само од кажување на неговата мајка, бидејќи во неговиот дом тогаш се собирале христијаните за да го прекршат лебот...(Евхаристија) (п.с. доволно е за да ја запазиме суштината... не сакам да трупам информации copy - paste - не е мој стилголема%20насмевка)Другиот евангелист Јован - да не забораваме дека бил најмладиот и  возљубениот ученик на Христос и тој бил единствениот пред Него додека Овој (Христос) бил на крстот... (нормално и Христовата макја - потсети се во ев. според Јован)  Нормално е тој (Јован) да има поточна информација за настаните бидејќи бил очевидец, сведок на сите настани..., но не е ислкучена можноста и тој да погреши бидејќи неговото евангелие е напишано последно од 4-те... п.с.Историјата не ја менува суштинатаДа преминеме кон суштината:Дали бројката (деновите) има некакво значење или ја менува суштината на тој настан? тоа не е битно - и двајцата (евангелисти) сведочат за ист настан (случка).За нас - нема, бидејќи суштината не се менува со тоа... имаме двајца слободни неограничени автори... кои евангелијата ги напишале во различен период...Но ако ги прашаме “библиските, изворни христијани (кои отворија ваква тема, а не знаат да одговорат) или како што самите си кажуваат за себе SOLA SCRIPTUM - ТОГАШ ТИЕ СЕ ФАТЕНИ ВО ЛАГА... ЗА БОГ И БОЖЈОТО ОТКРОВЕНИЕ НЕ ПОСТОИ SOLA SCRIPTUM ... за некои (членови) болно - но вистинито...п.с.да ПОЈАСНАМ - ЗА ДА НЕ МЕ РАЗБЕРАТ ПОГРЕШНО...ВИДОВМЕ ДЕКА БРОЈКАТА НЕ ЈА МЕНУВА СУШТИНАТА!!!НИЕ ЈА РАЗБИРАМЕ (БАРАМЕ) СУШТИНАТА НА БОЖЈОТО ОТКРОВЕНИЕ И БИБЛИЈАТА А НЕ SOLA SCRIPTUM - ТАКВА РАБОТА НЕ ПОСТОИ!!!


Hmmmm.

Znaci ko shto vikam i jas, Biblijata e pishuvana od REKLA-KAZALA, posledica na ovaa naogame dosta kontradikcii, koi najgolemite se Isus e Bog i "raspnuvanjeto" na Isus , .

Zaklucok: Biblijata e pishana od slushanje ne od gledanje.

Za koga vece go spomna na Jovan, siguren si deka bil "ocevidec" ili mu doshlo na SON????

Suhtinata se menuva eve eden prost primer: Vo shkolo redovni igravme edna igra, koja se vikashe RASIPAN TELEFON(sigurno ja pozinash), od edna zelena boja na krajot ispagashe crvena.

A ti spored koj kriterium sudish??? Spored tvoi zborovi, dodeka jas te sudam so zborovi na Isus.

-------------
Vo imeto na Allah Milostiviot,Somilosen.


Постирано од: hleb20
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 23:04

Hej majkata, Bibliskiot Hristijanin se javi, pa cekaj malku, ti veruvash vo celata Biblija   , ne bi rekol taka, ti veruvash samo vo nekoi kriteriumi koi ne drzet voda, a dodeka Isusovoto propovedanje ni najmalku tie e vazno. Eve kolku si "opasen" eveti se celite citati:

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКО
Глава 14
1 А беа два дни до Пасха и до празникот на Бесквасните лебови. И главните свештеници и книжниците бараа како да Го фатат на измама и да Го убијат,

2 но зборуваа: „Не на празникот, за да не се побуни народот.”

3 И кога беше во Витанија, во куќата на Симон лепрозниот, додека беше прилегнат покрај трпезата, дојде една жена, која имаше сад од алабастер, со чисто скапоцено нардово миро; таа го скрши садот од алабастер и го излеа мирото врз Неговата глава.

4 А некои негодуваа, говорејќи меѓу себе: „Зошто да се растура така мирото!

5 Имено, мирото можеше да биде продадено за повеќе од триста денарии и да им се даде на сиромасите!” И негодуваа против неа.

6 Но Исус рече: „Оставете ја! Зошто и досадувате? Таа направи добро дело на Мене.

7 Зашто бедните ги имате секогаш со себе, и можете да им направите добро кога ќе посакате; а Мене Ме немате секогаш

Aj citaj dobro EvAngelose.

Евангелие според Јован
Глава 12


1 На шест дни пред Пасха дојде Исус во Витанија, каде што беше умрениот Лазар, кого го воскресна од мртвите.

2 Таму Му приготвија вечера и Марта послужуваше, а Лазар беше еден од оние што седеа на трпезата.

3 А Марија, ако зеде литар чисто миро, ги помаза нозете Исусови, и ги избриша со косата своја нозете Негови; и куќата се испокни со Мирото.

4 Еден од учениците Негови, Јуда Симонов Искариот, кој што подоцна Го предаде, рече:

5 “Зошто не се продаде ова миро за триста динарии, и да се раздадеше на сиромаси?”


Procitaj vo crvenoto EvAngelose, napravi razlika, dali za istiot nastan zboruvaat ili??? odluci.

Eve ushte eden prost primer shto mi pagat na pamet(okolu istata prikazna) :

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКО
Глава 14

12 А во првиот ден на Бесквасните лебови, кога колеа за Пасха, Неговите ученици Му рекоа: „Каде сакаш да отидеме и да приготвиме за да ја јадеш Пасхата?”

13 И испрати двајца од Своите ученици и им рече: „Отидете во град и ќе ве сретне човек, кој носи вода во врчва. Одете по него

14 и каде ќе влезе, речете му на домаќинот: „Учителот праша: „Каде е Мојата соба, каде ќе ја јадам Пасхата со Моите ученици?”

15 И тој ќе ви покаже голема соба - горница, послана, приготвена; згответе ни таму!”

16 И Неговите ученици излегоа и отидоа во градот, и најдоа како што Тој им рече, па ја приготвија Пасхата.

17 А кога се стемни, Он дојде со дванаестте..

Eve zoshto vikam deka ovie (evangelistive) , ni ja povreduvaat intelegencijava, neli?

Prvo vika pratil dvajca, a koga se stemnalo doshol so site dvanaeset. Prosto zachuduvaki.

A pak ako pogledneme spored Matej:

Евангелие според Матеј
Глава 26
17 А во првиот ден на празникот Бесквасници пристапија кон Исуса учениците и Му рекоа: "Каде сакаш да ти приготвиме да јадеш пасха?"

18 Он им рече: "Одете в град при тој и тој човек и кажете му: 'Учителот вели: времето Ми наближи, при тебе ќе ја прославам Пасхата со учениците Свои.'

19 учениците направија како што им заповеда и ја приготвија пасхата.

Ovde ispagat SITE gi pratil.

I site drugite (evangelija) pogledneme ovosha salata izlegat.

p.s do EvAngelos : Koj e povazen Isus ili Sv.Duh??? i dali se edno ovie dvajca???

-------------
Vo imeto na Allah Milostiviot,Somilosen.


Постирано од: hleb20
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 23:19



Originally posted by Messender Messender напиша:

P.S. A boli ako nekoj zboruva na takov nachin za tvojot profet, a?


Normalno e deka ke boli. Veche ednash ti rekov, razlikata pomegu mene i tebe e shto jas vo moite postovi davam argumenti, a dodeka ti samo tvoe mislenje (filozofersko), koe go pocituvam, shtom si odlucil taka , taka neka e.

p.s ne treba prazno navreduvanje, trebet vistinata so argumenti.

-------------
Vo imeto na Allah Milostiviot,Somilosen.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 13.Ноември.2009 во 00:03
Добре бе member_profile.asp?PF=20921&FID=47 - hleb20 ако е така како што ти кажуваш - рекла казала за Библијата, тогаш ШТО Е к*рАНОТ...?

Јас прашав тука неколку пати - но никој од вас не говори за к*ранот...

Која е таа книга.збунетост
од каде езбунетост
Кога е напишана,збунетост
Од кого е напишана...збунетост
Има ли денес таа книга автограФ (Оргинален дел од нејзе, а можеби и целата и каде се наоѓа)?

Многу ме интересира тоа...трепкање

Како таа книга стигнала до нас денес... збунетост
Каде почнала да се шири и на кој начин...збунетостзбунетостзбунетост
Дај нешо објасните за к*ранот..

што учи таа книга?
Накратко кажи со неколку реченици...
Зашто не коментирате за содржината на таа книга...збунетост

Веќе неколку пати прашувам...

Дај да отвориме дискусија...

п.с.
Само пишувајте разбирливо... на македонски а не латиница copy - paste


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 13.Ноември.2009 во 00:17
А за тоа погоре  - нека ти одговори познатиот библеисти и теолог господин ЕвАнгелос - тој е по папирусите...

Јас за тоа ти одговорив да не се повторувам...


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 13.Ноември.2009 во 02:36
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

А за тоа погоре  - нека ти одговори познатиот библеисти и теолог господин ЕвАнгелос - тој е по папирусите...
 
Јас веќе му одговорив, само хлебот не сака да чуе одговор, туку целта му е... добро позната нели.
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Читај и разбери. Марко не кажува дека биле 2 дена пред Пасхата кога Исус бил во куќата на Симон лепрозниот, туку дека биле 2 дена пред Пасхата кога главните свештеници и книжниците кроеле планови како да го фатат и убијат Исус. Тоа што после тој текст Марко пишува за Христовото гостување во куќата на Симон лепрозниот не значи дека тој настан се случил временски пред неговата предходна изјава затоа што Марко не ги запишувал настаните нужно по хронолоши редослед - ниту пак тоа било обичај на тогашните историчари кои честопати користеле предметна наратива наспроти хронолошка.
 
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


П.С.
и КОГА КАЖУВАШ ТАКВИ РАБОТИ - НАВЕДИ БАРЕМ ЕДЕН АРГУМЕНТ ЗА ТВОИТЕ ГЛУПОСТИ - НЕ САМО ДА КЛЕВЕТИШ
 
На која конкретна „глупост“ мислиш? Што не ти е јасно од горниот текст? Да не сакаш да ти го нацртам истиот?
Каков аргумент сакаш да ти наведам? Читај внимателно и ќе видиш дека аргументите се во самиот текст.
 
„А беа два дни до Пасха и до празникот на Бесквасните лебови. И главните свештеници и книжниците бараа како да Го фатат на измама и да Го убијат, но зборуваа: „Не на празникот, за да не се побуни народот.”
И кога беше во Витанија (веќе од тука Марко пишува за настанот што се случил 6 дена пред Пасхата), во куќата на Симон лепрозниот...“ (Марко 14:1-3)
 
Околу честото нехронолошкото запишување на настаните во евангелието по Марко нема потреба да се даваат дополнителни аргументи - доволно е да се прочита истото и лесно ќе се забележи тоа. Аргумент? Одвој време и прочитај го евангелието.
Покрај внатрешниот доказ, постојат и надворешни аргументи кои го потврдуваат она што е лесно забележливо во самото евангелие. За ова ни сведочи и Папиј (околу 130 година) кој вели:

"Марко, кој бил преведувач на Петар, точно напишал се што спомнал тој (Петар), без оглед дали се работело за кажувањата или за делата на Христос, но пишувањето не било редоследно (хронолошки).."
(Цитат на Папиј, цитиран од Евзебиј во Историја на Црквата 3:39
 
Добро е сега? среќа
Значи хронолошкото пишување не било императив во тоа време (историско-културолошка разлика: тогаш таму и денес тука) и затоа Марко не бил приморан/обврзан да пишува по хронолошки редослед, туку се трудел да запише се од она што го слушал од апостолот Петар и да не испушти ништо од тоа. (сакаш аргумент и за ова? среќа)
 
п.с. Следниот пат верувај ми дека не зборам од ветар, затоа што ме мрзи нон стоп да превртувам низ книгите, особено не кога знам дека тој што прашува не бара одговор, туку си тера некаков монолог по карактеристичниот исламски т.е. антихристијански терк.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Pentakostalec
Датум на внесување: 13.Ноември.2009 во 04:36
Lugje ne si igrajte so BOG ISUS,ne e bog,bog e,voa e toa

Duri samiot tatko vo noviot zavet da li vo evreite ili vo solunjanite kazuva deka ISUS E BOG ke go najdam i kje vi go nacrtam da stavime tocka na ova protivenje na Muslimanite:)
so muhamed go ramnat so ISUS A coekov ne znam ni da li ke bide u rajot:)

-------------
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 13.Ноември.2009 во 06:10
ДОБРО ПОЗНАТИОТ ЕВАНГЕЛОС!!!
КАКО СЕКОГАШ - ВО СЕКОЕ ВРЕМЕ СПРЕМЕН ДА ИЗМИСЛУВА ЛАГИ...

Ајде врати се една страница поназад и види за што е мојот коментар... дали за тој текст или за НЕШТО ДРУГО!!!!!!!!!!!!!!

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Evangelos никој не го споменува твоето име и дај еднаш биди културен и “не јади бурек“... Ако не ја познаваш историјаѕта врати се во 1-во одделение и ПРЕСТАНИ ВЕЌЕ ЕДНАШ БЕЗ НИКАКОВ АРГУМЕНТ НА СЕКОЈА ТЕМА ДА ГИ НАВРЕДУВАШ СВЕТИТЕ ОТЦИ,,. АКО НЕ БЕА ТИЕ ТЕ НЕ КЕ ЗНАЕШЕ ШТО Е БИБЛИЈА...

ЗАТОА ЗАТВОРИЈА УСТАТА... - РЕДНО Е!!!!!


П.С.
и КОГА КАЖУВАШ ТАКВИ РАБОТИ - НАВЕДИ БАРЕМ ЕДЕН АРГУМЕНТ ЗА ТВОИТЕ ГЛУПОСТИ - НЕ САМО ДА КЛЕВЕТИШ

п.с.
модератори - редно е да преземете мерки...ова нема смисла на секоја теме некој без аргументи да говори невистини и лаги - и мене (и на сите ) да ми (ни) кажува како да мислиме


ДОБРО СЕ ГЛЕДА БОЛДИРАНОТО НА ШТО СЕ ОДНЕСУВА - А ОВА ТВОЕТО РЕДНО Е ДА СЕ САНКЦИОНИРА - ПРЕТЕРУВАШ ВО СЕКОЈ ПОГЛЕД...


КОРИСТИШ МОЈ ЦИТАТ ШТО СЕ ОДНЕСУВА НА ДРУГ КОМЕНТАР - ЗА ДА ЛЕЧИШ КОМПЛЕКСИ И НА МОЈОТ ЦИТАТ ШТО Е ЗА ДРУГ КОМЕНТАР СТАВАШ (ОДГОВАРАШ) НА ТЕКСТ ШО НЕМА ВРСКА СО МОЈАТА ИЗЈАВА - - - ПА ОВА СТВАРНО НЕМА НИ У БЕОГРАДУ...


МОДЕРАТОРИИИИИИИИИИ..........

па ајде јас да земам твој коментар од некоја тема и да го наместам така ти да си ЛУД!!! АЛО!!!!!!!!! СВЕСТИ СЕ!


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 13.Ноември.2009 во 10:57

Доста се дереш бре, за момент си помислив дека се давиш ох

Во мојот коментар јас никаде не ги навредив ткн. „свети отци“ кои беа маргинално спомнати и тоа не во контекст на темата за која дискутиравме, туку во контекст на твоето недоволно познавање на Библијата со кое ти се дрзна да одговараш на „дилемата“ на хлебот, а при тоа да клеветиш дека библиските христијани не знаеле да одговорат на ова азбучно прашање од Библијата.
 
Во мојата реченица „Нив некој „отец“ да има каже и дека Исус бил воскреснат 6 дена пред Неговото распнување...“ јас не велам дека некој отец вам веќе ви кажал такво нешто (доколку реков така, тогаш ќе требаше да го цитирам отецот, во спротивно ќе беше клевета), но јас реков (парафразирам) „дури и кога би ви кажал такво нешто...“.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 13.Ноември.2009 во 14:37
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

ДОБРО ПОЗНАТИОТ ЕВАНГЕЛОС!!!
КАКО СЕКОГАШ - ВО СЕКОЕ ВРЕМЕ СПРЕМЕН ДА ИЗМИСЛУВА ЛАГИ...

Ајде врати се една страница поназад и види за што е мојот коментар... дали за тој текст или за НЕШТО ДРУГО!!!!!!!!!!!!!!



ДОБРО СЕ ГЛЕДА БОЛДИРАНОТО НА ШТО СЕ ОДНЕСУВА - А ОВА ТВОЕТО РЕДНО Е ДА СЕ САНКЦИОНИРА - ПРЕТЕРУВАШ ВО СЕКОЈ ПОГЛЕД...


КОРИСТИШ МОЈ ЦИТАТ ШТО СЕ ОДНЕСУВА НА ДРУГ КОМЕНТАР - ЗА ДА ЛЕЧИШ КОМПЛЕКСИ И НА МОЈОТ ЦИТАТ ШТО Е ЗА ДРУГ КОМЕНТАР СТАВАШ (ОДГОВАРАШ) НА ТЕКСТ ШО НЕМА ВРСКА СО МОЈАТА ИЗЈАВА - - - ПА ОВА СТВАРНО НЕМА НИ У БЕОГРАДУ...


МОДЕРАТОРИИИИИИИИИИ..........

па ајде јас да земам твој коментар од некоја тема и да го наместам така ти да си ЛУД!!! АЛО!!!!!!!!! СВЕСТИ СЕ!


Тетратка, добро што е ова? Ти умееш да дискутираш смирено или не? Престани веќе да врескаш и да бамбориш како некое раздразливо жениште!



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 13.Ноември.2009 во 14:40
па да ти кажам - ако те гледам тебе како си ја вршиш работава - а богами и твоиве пријатли (шо ги браниш тука)А ОНИ ПОСТОЈАНИ ПЛАЧАТ!!! - И КАКО ШО ГЛЕДАМ СЕКОЈ ДЕН КАКО МОДЕРАТОР НЕПРЕКИНАТО СЕ ГРИШИШ ЗА ФОРУМОВ... не да врискам... коси ке кубам..

ај сега банирај ме... ТАКА ??????????

И ако сакаш вака да си спасител а со денови да ни идеш тука и како модератор да си ја вршиш работата тоа е твој проблем - НЕ БИДИ МОДЕРАТОР - ОТКАЖИСЕ!!!


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 13.Ноември.2009 во 14:42
И модератор може да се разболи некогаш па и да заврши во болница. затоа е тука Меси.

Ако не ти се бендисува како работам, слободно поплачи се на погорните инстанци и побарај замена-можеби ти ќе бидеш новиот.намигнување


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 13.Ноември.2009 во 15:38
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

Lugje ne si igrajte so BOG ISUS,ne e bog,bog e,voa e toa

Duri samiot tatko vo noviot zavet da li vo evreite ili vo solunjanite kazuva deka ISUS E BOG ke go najdam i kje vi go nacrtam da stavime tocka na ova protivenje na Muslimanite:)
so muhamed go ramnat so ISUS A coekov ne znam ni da li ke bide u rajot:)


големо%20гушкање
samo taka... da... luge ne si igrajte so Bog Isus. среќа


големо%20гушкање

-------------


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 13.Ноември.2009 во 15:55
 
 
  Што ви е денес на сите ??? 
 
  Татко   прости им ...!!!
 
  А прости ми и мене, оти ми надојдоа  грешни мисли ...  тага


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 13.Ноември.2009 во 16:52
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 
 
  Што ви е денес на сите ??? 
 
  Татко   прости им ...!!!
 
  А прости ми и мене, оти ми надојдоа  грешни мисли ...  тага


Батали, мисла си е мисла, МИСЛАМ ЗНАЧИ ПОСТОЈАМ...намигнување
Едната е од Светиот Дух, едната е од сатаната, таа од сатаната многу лесно доваѓа, а таа од Духот Свети треба да се бара и да се моли за нејзе, така да не се секирај за мислите, пази што ќе кажеш, а во мисла може се да се помисли.намигнувањеголемо%20гушкање


-------------


Постирано од: hleb20
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 13:19

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:



Читај и разбери. Марко не кажува дека биле 2 дена пред Пасхата кога Исус бил во куќата на Симон лепрозниот, туку дека биле 2 дена пред Пасхата кога главните свештеници и книжниците кроеле планови како да го фатат и убијат Исус. Тоа што после тој текст Марко пишува за Христовото гостување во куќата на Симон лепрозниот не значи дека тој настан се случил временски пред неговата предходна изјава затоа што Марко не ги запишувал настаните нужно по хронолоши редослед - ниту пак тоа било обичај на тогашните историчари кои честопати користеле предметна наратива наспроти хронолошка.




ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКО
Глава 14
1 А беа два дни до Пасха и до празникот на Бесквасните лебови. И главните свештеници и книжниците бараа како да Го фатат на измама и да Го убијат,

2 но зборуваа: „Не на празникот, за да не се побуни народот.”

3 И кога беше во Витанија, во куќата на Симон лепрозниот, додека беше прилегнат покрај трпезата, дојде една жена, која имаше сад од алабастер, со чисто скапоцено нардово миро; таа го скрши садот од алабастер и го излеа мирото врз Неговата глава.

4 А некои негодуваа, говорејќи меѓу себе: „Зошто да се растура така мирото!

5 Имено, мирото можеше да биде продадено за повеќе од триста денарии и да им се даде на сиромасите!” И негодуваа против неа.

6 Но Исус рече: „Оставете ја! Зошто и досадувате? Таа направи добро дело на Мене.

7 Зашто бедните ги имате секогаш со себе, и можете да им направите добро кога ќе посакате; а Мене Ме немате секогаш

Aj citaj dobro EvAngelose.

Евангелие според Јован
Глава 12


1 На шест дни пред Пасха дојде Исус во Витанија, каде што беше умрениот Лазар, кого го воскресна од мртвите.

2 Таму Му приготвија вечера и Марта послужуваше, а Лазар беше еден од оние што седеа на трпезата.

3 А Марија, ако зеде литар чисто миро, ги помаза нозете Исусови, и ги избриша со косата своја нозете Негови; и куќата се испокни со Мирото.

4 Еден од учениците Негови, Јуда Симонов Искариот, кој што подоцна Го предаде, рече:

5 “Зошто не се продаде ова миро за триста динарии, и да се раздадеше на сиромаси?”


Dali za istiot nastan zboruvaat???

Eve ushte eden prost primer shto mi pagat na pamet(okolu istata prikazna) :

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКО
Глава 14

12 А во првиот ден на Бесквасните лебови, кога колеа за Пасха, Неговите ученици Му рекоа: „Каде сакаш да отидеме и да приготвиме за да ја јадеш Пасхата?”

13 И испрати двајца од Своите ученици и им рече: „Отидете во град и ќе ве сретне човек, кој носи вода во врчва. Одете по него

14 и каде ќе влезе, речете му на домаќинот: „Учителот праша: „Каде е Мојата соба, каде ќе ја јадам Пасхата со Моите ученици?”

15 И тој ќе ви покаже голема соба - горница, послана, приготвена; згответе ни таму!”

16 И Неговите ученици излегоа и отидоа во градот, и најдоа како што Тој им рече, па ја приготвија Пасхата.

17 А кога се стемни, Он дојде со дванаестте..

Eve zoshto vikam deka ovie (evangelistive) , ni ja povreduvaat intelegencijava, neli?

Prvo vika pratil dvajca, a koga se stemnalo doshol so site dvanaeset. Prosto zachuduvaki.

A pak ako pogledneme spored Matej:

Евангелие според Матеј
Глава 26
17 А во првиот ден на празникот Бесквасници пристапија кон Исуса учениците и Му рекоа: "Каде сакаш да ти приготвиме да јадеш пасха?"

18 Он им рече: "Одете в град при тој и тој човек и кажете му: 'Учителот вели: времето Ми наближи, при тебе ќе ја прославам Пасхата со учениците Свои.'

19 учениците направија како што им заповеда и ја приготвија пасхата.

Ovde ispagat SITE gi pratil.

I site drugite (evangelija) pogledneme ovosha salata izlegat.



Jas ubavo si zboruvam,koga velam: Mi ja povreduvaat intelegencijava. Ne znam za vas ??


p.s napravete sporedba, i hronolshki(vremenski) i prostorno, i odlucite dali za istata prikazna zboruvaat ili???



Originally posted by hleb20 hleb20 напиша:

p.s do EvAngelos : Koj e povazen Isus ili Sv.Duh??? i dali se edno ovie dvajca???


NE deka te mrzet da proveruvah vo knigite, tuku veruvash vo nesho sosema kontradikno, eve ti eden fakt (za prashanjeto pogore):

И ако некој каже збор против Синот Човечки, ќе му се прости; но ако каже нешто против Светиот Дух, нема да му се прости ни на овој, ни на оној свет (Матеј, 12:32)


Ako se edno,ajde "opasen" vidi sega: Ako recesh nesho protiv Isus mozet da ti bidet prosteno, a dodeka ako rece neso protiv Sv.Duh nema da ti bide prosteno,ni na ovoj,ni na onoj svet.

Ajde "opasen biblicar" .

Ako se edno, so samiot fakt da go navredish na Isuu go navreduvah i Sv.Duh.

Ako pak se dvajca razlicni togash za Isus ke ti se prosti (sosema druga licnost), a dodeka za Sv. Duh NEMA (znaci druga licnost)

p.s Odovde zaklucuvame deka Sv. duh e pogolem(poznacaen) od Isus "Bog"

Razlikata pomegu mojata cel, i tvojata e slednava.

Jas se obiduvam da ja pokazam vistinata(od samata Bilija), a dodeka ti se obiduvash da ja SOKRIESH.

-------------
Vo imeto na Allah Milostiviot,Somilosen.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 14:30
Хлеб, доста спамираш бре дете, не ли приметуваш дека си досаден веќе со ова? Инаку јас веќе одамна се решив да ги прескокнувам твоите монолози кои одамна ги имам изгустирано со едни муслимани што доаѓаа порано на форумов. Ако има некој на кого му се интересни овие работи што ти ги пишуваш, нека ти одговара, мене џабе ме повикуваш, зафатен сум, пецам риба на Радика среќа

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 19:56
Marko sk, mnogu e poefektno koga zabeleshkite vo vrska so moderiranjeto gi prakjash po LP do dvata moderatori.

Temite ne se mesto za toa.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 20:40
Иако не чувствувам потреба и не сум должна да образложувам на членовите околу моето модерирање, ќе направам еден исклучок.

Прво, ако ен сте знаеле, секое обраќање со големи букви е врескање и дерење, а друго, ако нешто не толерирам, тоа е навредлив однос со меѓусебно ословување и користење погрдни имиња, навреди, пред се невропсихијатриски дијагнози, небаре саде доктори се овде, потоа изнесување лични информации за членови против нивна волја.
Тоа е за мене одраз на некултура, малограѓанштина, Марко, да, добро прочита, простотилак, некултивираност.

Сите банирања кои сум ги сторила до сега биле од тие причини.
Допуштам “мавање“ со аргументи, допуштам “шкакливи“ теми и предизвици,(тука Меси е помалку толерантен), но џангризавост и невротичност, дијагностицирање и слично-не.

Па така, Тетратка пред некој ден го опоменав за речникот по ЛП (употреби збор “смотан“ во лично обраќање, а вчера “врескаше“ (caps lock) и навредуваше. Затоа е баниран, не се секирајте, Марко, Пентакосталец и останатите, не банирам повеќе од 2-3 дена.

Форумов не е моја своина, јас сум само една од многуте кои минале низ него.
Ако имате замерки, негодувајте кај Перун и Маммд, можеби вие ќе бидете следните модератори на подфорумов (што да не) и јас се надевам дека ќе биде така.

Сметам дека постапив правилно, а бидејќи сум човек, можно е да сум погрешила некаде.
Исто како и вие, впрочем.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Dzingis Kan
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 20:46
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

... не се секирајте, Марко, Пентакосталец и останатите, не банирам повеќе од 2-3 дена.


Не би рекол дека е така. Се извинувам за оф топикот.

-------------
" Get united… I came here not to divide but to unify "


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 20:48
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

... не се секирајте, Марко, Пентакосталец и останатите, не банирам повеќе од 2-3 дена.


Не би рекол дека е така. Се извинувам за оф топикот.


А како е?



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Dzingis Kan
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 20:50
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

... не се секирајте, Марко, Пентакосталец и останатите, не банирам повеќе од 2-3 дена.


Не би рекол дека е така. Се извинувам за оф топикот.
А како е?



Па некои богами добивале и добиваат и пермаментни банови.

-------------
" Get united… I came here not to divide but to unify "


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 20:52
I taa merka postoi vo pravilnikot... i ponekogash, koga nema drug izbor, se koristi i taa.

A sega, da zastaneme so odenje off-topic i da se vratime na temata.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Dzingis Kan
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 20:53
Ок, во ред е, потполно ве разбирам.

-------------
" Get united… I came here not to divide but to unify "


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 20:55
За да се добие перманентен бан-треба посебна заслуга.
Во целост ги поддржувам администраторите кои го направиле тоа.
Штета е само што и тоа не е доволно-истите членови се кријат зад динамичните ИП адреси.

А сега вратете се на темата. “Татко прости им“
Најубава, најтрогателна реченица, коскена срж на нашата вера, да се бара прошка за злобниците, кривоклетниците....
Кој го може тоа, веќе се победил себе и се доближил до Бог.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 21:01
gledam bajagi off topici, sega go editiram mojot popst, izvinete za off t...ama sepak smetam deka e poterbno da se proiznesam:

Marija, kako prvo ti posakuvam pobrzo da zakrepnesh i bez nervozi, razberi gi moite postovi iskljuchivo vo pozitivna smisla.

Da moderiream, odavno mi e pominat keifot ....tuku zabeleshkite se iskljuchivo samo kon podobar kavlitet, vprochem i vo moite diskusii ( barem se obiduvam da preovladuva seriozen prsitap) toa i go pokazhuvaat...

Reagiram od prichina (a mozham da konstatiram ) deka mozhebi ova sega za sega e edinstvenoto inet mesto kade po ovie tematiki kolu tolku seriozno i izdrzhano se debatira, zboram vo odnos na drugite...i da ne se padne ispod ova nivo, tuku naprotiv, kritikite gi pishuvam so namera da se krene nivoto i komunikacijata.

I ne se zalagam samo za tetratka, istoto i za Asya sum go pravel, utre ako vidam i Evangelos vaka da bide baniran i za nego kje reagiram...ok, mislam deka se razbirame.
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

... не банирам повеќе од 2-3 дена.

Inaku za ova te pozdravuvam, istoto i na Messeenger mu go velam ama....so suvoparni baniranja nishto ne se postignuv, a najmalku so dolgotrani banovi, zashto samo preku medjusebni diskusii se doagja do podobar kriterium, podbro sogleduvanje, podbro razbiranje a nikako so blokiranja...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 21:02
Originally posted by hleb20 hleb20 напиша:


... Jas ubavo si zboruvam,koga velam: Mi ja povreduvaat intelegencijava. Ne znam za vas ??


p.s napravete sporedba, i hronolshki(vremenski) i prostorno, i odlucite dali za istata prikazna zboruvaat ili???



Мене тие ситници воопшто не ми ја повредуваат интелегенцијата на која воопшто не се наслонувам, туку се наслонувам на Мудроста БОЖЈА, На Милоста БОЖЈА Која БОГ за спасение на сите ја отелотвори во Исус!

Библијата била ремек дело, è ремек дело а и ќе остане ремек дело и Книга над книгите што се пишани со човечка рака, бидејќи сведочи за Најсветата БОЖЈА Рака во Исуса Христа!

Поздрав

п.с. Еден од најгенијалните уметници на 20-иот век (после Христа) - кој што е роден 1881 година во Малага - рекол:    Јас им го цртам носот на ликовите намерно крив, со тоа ги приморувам луѓето подетаљно да ги гледаат.




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Dzingis Kan
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 21:03
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

За да се добие перманентен бан-треба посебна заслуга.Во целост ги поддржувам администраторите кои го направиле тоа.Штета е само што и тоа не е доволно-истите членови се кријат зад динамичните ИП адреси.А сега вратете се на темата. “Татко прости им“Најубава, најтрогателна реченица, коскена срж на нашата вера, да се бара прошка за злобниците, кривоклетниците....Кој го може тоа, веќе се победил себе и се доближил до Бог.


Првин треба да се тргне од себе. Првин треба љубовта да го обвие твоето битие за да биде спремно да ја шири на другите и за да им простува.

Во битката на Ухуд ( битка која муслиманите ја изгубиле), асхабите (другарите) на Мухаммед а.с. му рекле да го проколни на непријателот. Им одговорил: "Јас не сум испратен да проколнувам, туку да простувам! Прости им Боже, не знаат што прават!"




-------------
" Get united… I came here not to divide but to unify "


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 21:06
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:


Првин треба да се тргне од себе. Првин треба љубовта да го обвие твоето битие за да биде спремно да ја шири на другите и за да им простува.

Во битката на Ухуд ( битка која муслиманите ја изгубиле), асхабите (другарите) на Мухаммед а.с. му рекле да го проколни на непријателот. Им одговорил: "Јас не сум испратен да проколнувам, туку да простувам! Прости им Боже, не знаат што прават!"








Не се фали со Христовиот Ислам, побратиме!   




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Dzingis Kan
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 21:12
Originally posted by spiros spiros напиша:




Не се фали со Христовиот Ислам, побратиме!   




Не,воопшто! Јас се фалам со Аллаховиот/Божјиот Ислам.

-------------
" Get united… I came here not to divide but to unify "


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 21:19
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

За да се добие перманентен бан-треба посебна заслуга.Во целост ги поддржувам администраторите кои го направиле тоа.Штета е само што и тоа не е доволно-истите членови се кријат зад динамичните ИП адреси.А сега вратете се на темата. “Татко прости им“Најубава, најтрогателна реченица, коскена срж на нашата вера, да се бара прошка за злобниците, кривоклетниците....Кој го може тоа, веќе се победил себе и се доближил до Бог.


Првин треба да се тргне од себе. Првин треба љубовта да го обвие твоето битие за да биде спремно да ја шири на другите и за да им простува.

Во битката на Ухуд ( битка која муслиманите ја изгубиле), асхабите (другарите) на Мухаммед а.с. му рекле да го проколни на непријателот. Им одговорил: "Јас не сум испратен да проколнувам, туку да простувам! Прости им Боже, не знаат што прават!"




Што имаш ти со мене, човеку.
Она што за човек не е можно, можно е само за Бог.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 21:22
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by spiros spiros напиша:




Не се фали со Христовиот Ислам, побратиме!   




Не,воопшто! Јас се фалам со Аллаховиот/Божјиот Ислам.



СОВРШЕНИОТ БОГ и Совршениот Ислам се лично во Исус, Кој никого немал потреба да убие бидејќи во Него била и е СОВРШЕНАТА ЉУБОВ, за разлика од многу други верзии кои очајнички пробувале и пробуваат да му се доближат!

Не заборави дека само ТОЈ БОГ Сéдржател во Прачистиот Исус Христос Кој ни ја престави Совршената Вера (Совршениот Ислам) е моќен да го победи сето зло во безкрајниот универзум!   


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Dzingis Kan
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 21:25
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

За да се добие перманентен бан-треба посебна заслуга.Во целост ги поддржувам администраторите кои го направиле тоа.Штета е само што и тоа не е доволно-истите членови се кријат зад динамичните ИП адреси.А сега вратете се на темата. “Татко прости им“Најубава, најтрогателна реченица, коскена срж на нашата вера, да се бара прошка за злобниците, кривоклетниците....Кој го може тоа, веќе се победил себе и се доближил до Бог.


Првин треба да се тргне од себе. Првин треба љубовта да го обвие твоето битие за да биде спремно да ја шири на другите и за да им простува.

Во битката на Ухуд ( битка која муслиманите ја изгубиле), асхабите (другарите) на Мухаммед а.с. му рекле да го проколни на непријателот. Им одговорил: "Јас не сум испратен да проколнувам, туку да простувам! Прости им Боже, не знаат што прават!"


Што имаш ти со мене, човеку.Она што за човек не е можно, можно е само за Бог.


Погрешно си ме разбрала.Јас со тебе немам ништо, и реченицата не се однесуваше за тебе туку за сите нас луѓето смртници.

-------------
" Get united… I came here not to divide but to unify "


Постирано од: Dzingis Kan
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 21:30
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by spiros spiros напиша:




Не се фали со Христовиот Ислам, побратиме!   




Не,воопшто! Јас се фалам со Аллаховиот/Божјиот Ислам.



СОВРШЕНИОТ БОГ и Совршениот Ислам се лично во Исус, Кој никого немал потреба да убие бидејќи во Него била и е СОВРШЕНАТА ЉУБОВ, за разлика од многу други верзии кои очајнички пробувале и пробуваат да му се доближат!

Не заборави дека само ТОЈ БОГ Сéдржател во Прачистиот Исус Христос Кој ни ја престави Совршената Вера (Совршениот Ислам) е моќен да го победи сето зло во безкрајниот универзум!   



Да де, и јас тоа велам.Има голема разлика Исусовиот Ислам со денешните следбеници Христови. Впрочем, подотвори ги очите и тоа ќе го видиш насекаде.Не треба само празни реторики да се пишуваат.

Тоа, "Татко, прости им....", одамна го нема. Го попала маца. Ашш....


-------------
" Get united… I came here not to divide but to unify "


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 21:30
Обвиткај се со љубов и шири ја...само љубовта и грипот не можат да се сопрат.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk