IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - "Татко, прости им..."
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"Татко, прости им..."

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 11:26
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Браво!!! Леле како ме среди, не ми се верува!! Туууу!!!

Уште да знаеше дека Исус имаше и човечка и божествена природа , дека беше богочовек, ќе ни беше најмангуп на форумов!


Rita,covecka i bozestvena priroda a ?
сега јас би рекол вака,според ова твое изнесување,дека он бил и "човек и бог",тогаш,изгледа Исус си играл ИГРЕ ОБОЖАВАЊА,, (spored vaseto ucenje)
"Бог" се сторил себеси во човек за сам да се обожава,така доаѓа


Врз основа на што донесе таков заклучок?

Originally posted by al_islamia al_islamia напиша:

rita dali go pogledna video klipceto mnogu dobri prasanja vi postavuva ibn- kajjim.

sepak toa sie vase veruvanje ,, i ne mi odgovori na prasanjeto zasto se molel na otecot koga on bil bog,
zasto imal potreba da se moli


Зашто Исус беше Бог, но и човек, а дојде на земјата да ја оствари волјата на Отецот. Јасно ли ти е? Тој ја бараше волјата на Таткото, бараше водство.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 15:15
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Браво!!! Леле како ме среди, не ми се верува!! Туууу!!!

Уште да знаеше дека Исус имаше и човечка и божествена природа , дека беше богочовек, ќе ни беше најмангуп на форумов!


Rita,covecka i bozestvena priroda a ?
сега јас би рекол вака,според ова твое изнесување,дека он бил и "човек и бог",тогаш,изгледа Исус си играл ИГРЕ ОБОЖАВАЊА,, (spored vaseto ucenje)
"Бог" се сторил себеси во човек за сам да се обожава,така доаѓа


Врз основа на што донесе таков заклучок?



врз основа на тоа што викаш дека он бил "Бог",па потоа себеси се претворил во човек,па потоа (како човек)го обожавал :Бога"("сам себеси"),затоа и кажав,дека според вашето верување он си игралИгре обожавања
се надевам дека разбираш сега!?

Изменето од Halid ibn Velid - 09.Ноември.2009 во 15:16
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 15:20
Originally posted by spiros spiros напиша:

Побратиме Halid ibn Velid , ако имаш барем една трошка вера дека Исус не е од земја, од машко семе или од билошто друго, туку од ВОЛЈАТА БОЖЈА, од МУДРОСТА БОЖЈА, од СЛОВОТО БОЖЈЕ, тогаш сигурно ќе имаш и акал дека во Исус    БОГ ја отелотвори Својата СОВРШЕНА НОГА, Својата СОВРШЕНА РАКА, Својот СОВРШЕН ПРСТ, Кој ни го покажа Совршената ВЕРА, Совршениот ПАТ, Совршениот ИСЛАМ, дури и до голготскиот спасителен крст!

Spiros,не ми "попувај",јас аналогно на изјавите на Рита,само кажав дека ова ми иде ко "игре Обожавања",а за Иса.а.с.(Исус),јас и секој Муслиман,имаme јасен став,а тоа е дека Иса.а..с.(Мир и спас врз него)е само Аллахов пејгамбер,кој максимално се трудел да ја(и ја) прооведа верата на Аллах.џ.ш.
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 20:56
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

А Исус рече: „Татко, прости им, оти не знаат што прават!”....-Лука: 23:34

Додека умираше на крстот, Исус вака се молеше за оние кои го распнаа. Што ни кажува тоа за Него? Како можеше Овој човек вака да зборува за непријателите додека умираше?

Што всушност го прави Исус толку посебен? Зашто Неговите следбеници ја сочинуваат најмногубројната вероисповед во светот?

За некои Исус е само историска личност, за други-познат морален учител. За христијаните, Тој е Господ, Спасителот.

Како и да е,Исус има голема репутација кај сите луѓе . Можеби многумина се против Него како Господ, како Син Божји, но никој до сега не се осмелил на плука по Неговото учење кое и до ден денешен е ненадминато, возвишено и безвременско.

Најбитната работа е што Тој го спроведе Своето учење на дело.Едно е да речеш "Љуби ги своите непријатели", а скроз друго е да се молиш за Нив додека те распнуваат. Едно е да речеш : "Ако некој те плесне по едниот, сврти го и другиот образ", а сосема друго, да молчиш додека те судат и камшикуваат. Едно е да да грабаш и се расфрлаш со богатство, а друго е да бидеш среќен без дом и пари.
Исус беше и ненадминлив учител кој изврши светско влијание и ја промени историјата на светот.

Исто така, Христовото поведение беше без дамка: Тој никогаш не уби, не отфрли некого, не излажа. Дојде на Земјата, исполнувајќи го сите старозаветни пророштва(многу повеќе од 100). Тоа не може да биде ниту случајно, ниту наместено.

За животот на Исус дознаваме од Евангелијата, кои се историски веродостојни книги. Многу скептици се обиделе да ги побијат, но тоа не им успеало. Во Евангелијата има многу историски точни факти, но и податоци кои доколку некој би ги измислувал Евагелијата, би ги сменил. На пример, апостолите не се претставени како посебно бистри додека Исус им говорел, потоа фактот што Марија Магдалена (не оваа нашата) прва го видела празниот гроб- "А кога воскресна рано, во првиот ден на седмицата, и се јави прво на Марија Магдалена, од која беше истерал седум демони." Марко16:9 (сведоштво на жена кај јудејците немало значење), ... На крајот на краиштата, доколку нешто во Евангелијата било измислено, имало доста луѓе од тоа време, кои што би ја знаеле вистинската приказна и би ги смениле исказите во Евангелијата. Тие се и потврдени и од надворешни извори, има 39 други текстови кои зборуваат за животот на Исус, потврдувајќи ја Неговата посебност.

Тој правеше чуда; смируваше бури, лекуваше болни, ја претвори водата во вино, изгонуваше демони, одеше по вода...

Дека Исус е Бог има доволно докази.
Тој не само што никогаш не згреши, туку и исполни многу други критериуми кои Го прават Бог да биде Бог. Полн со љубов, без предрасуди, совршено праведен, исцелувач, чудотворец, неверојатен учител...

Христос беше неправедно осуден. Фарисеите не успееа да најдат вина кај Него(Јован 23 Исус му одговори: „Ако реков лошо, докажи дека е лошо; а ако реков добро, зошто Ме удираш?”), па го наклеветија дека говори против цезарот. Дури и самиот Пилат кој го судеше, три пати изјави дека Тој е невин, а истото го кажа и војникот што го распна.

(Пилат пак им рече: „Какво зло направил?” Но тие извикаа уште посилно: „Распни Го!”--Марко 15:14

Пилат Му рече: „Што е вистина?” Штом го рече тоа, излезе пак при Јудејците и им рече: „Јас не наоѓам никаква вина во Него. -Јован 18:38

Потоа Пилат излезе пак и им рече: „Еве, Го изведувам пред вас, за да знаете дека не наоѓам никаква вина во Него.” -19:4

Но, кога првосвештениците и нивните службеници Го видоа, извикаа, велејќи: „Распни! Распни!” Пилат им рече: „Земете Го вие и распнете Го, зашто јас не наоѓам вина во Него.” 19:6

А Пилат штом виде дека ништо не помага, туку викотницата станува сè поголема, зеде вода и ги изми рацете пред народот и рече: „Невин сум за крвта на Овој Праведник! Вие гледајте!”-Матеј 27:24

А кога стотникот виде што се случи, почна да Го слави Бога, велејќи: „Навистина, Овој човек беше праведен!”)-Лука 23:47


На крајот, има доволно цврсти докази кои ја потврдуваат Неговата смрт на голготскиот крст (и кога дојдоа до Исуса и видоа дека е веќе умрен, не Му ги скршија нозете, туку еден од војниците го прободе со копје меѓу ребрата, и веднаш потече крв и вода. И очевидецот посведочи, и неговото сведоштво е веродостојно, и тој знае дека зборува вистина - за да верувате и вие.-Јован 19:33-35 ) и Неговото воскресение. Исус умре, беше положен во гроб и на третиот ден воскресна.

Дали има друг човек како Него којшто живеел на земјава? Можеме ли да најдеме посовршен пример од Исус Христос и да измислиме повозвишено учење од Неговото?

Поздрав!


Нема-и не ќе се роди.
Отелотворен Бог.

Имало многу учители, пророци, Божји избраници.
Но само Еден беше безгрешно зачнат и за време на Својот земен живот не направи никаков грев.
Еден и Единствен мегу чии зборови и пракса немало расчекор. Во негово присуство никој не умрел, но мнозина оживеале и се исцелиле, единствен совршен и воскреснат.

Има ли посовршено учење? До ден денес “проповедта на Гората“ е инспирација на многу учители и пророци. 
Но кој бил единствено доследен на Своите зборови освен Него?
Никој.

Божјите избраници и пророци Му беа послушни на Бог-и тие се сега во Неговото крило.

Но Кој е Живиот кој останува со нас до крајот на векот?
Сите Го напуштија во “густото“-но Тој не не остави.
Не одбил никого од оние кои Му се обраќаат за помош и Го следат и во денешни дни.

Единствениот кој има моќ да простува и да не застапува.

И јас не познавам посовршена вистина од ова, Амин.



Изменето од maria_magdalena - 09.Ноември.2009 во 20:56
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 18:06
Dzingis Kan, imash posebna tema za toa dali Isus bil ili ne bil Bog, pa zatoa ne odi nadvor od topikot na ovaa tema.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 19:36
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Spiros,не ми "попувај",јас аналогно на изјавите на Рита,само кажав дека ова ми иде ко "игре Обожавања",а за Иса.а.с.(Исус),јас и секој Муслиман,имаme јасен став,а тоа е дека Иса.а..с.(Мир и спас врз него)е само Аллахов пејгамбер,кој максимално се трудел да ја(и ја) прооведа верата на Аллах.џ.ш.


Да побратиме Halid ibn Velid, Иса (Исус) е и Пејгамбер БОЖЈИ и тоа неспоредлив со ниеден друг пејгамбер, бидејќи Верата, Исламот Исусов е СОВРШЕН, ЧИСТ и УНИКАТЕН со збор и дело!

Кажими барем еден единсвен друг пејгамбер (мир и благослов да е врз сите ними) кој СОВРШЕНО, ЧИСТО и безгрешно - како отелотворението на СЛОВОТО БОЖЈЕ - ја практицираше СОВРШЕНАТА ВЕРА!?

Кажи!



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 21:02
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Spiros,не ми "попувај",јас аналогно на изјавите на Рита,само кажав дека ова ми иде ко "игре Обожавања",а за Иса.а.с.(Исус),јас и секој Муслиман,имаme јасен став,а тоа е дека Иса.а..с.(Мир и спас врз него)е само Аллахов пејгамбер,кој максимално се трудел да ја(и ја) прооведа верата на Аллах.џ.ш.


Да побратиме Halid ibn Velid, Иса (Исус) е и Пејгамбер БОЖЈИ и тоа неспоредлив со ниеден друг пејгамбер, бидејќи Верата, Исламот Исусов е СОВРШЕН, ЧИСТ и УНИКАТЕН со збор и дело!

Кажими барем еден единсвен друг пејгамбер (мир и благослов да е врз сите ними) кој СОВРШЕНО, ЧИСТО и безгрешно - како отелотворението на СЛОВОТО БОЖЈЕ - ја практицираше СОВРШЕНАТА ВЕРА!?

Кажи!







Колку и да сакаш,за нас,за Муслиманите сите пејгамбери се чисти и сите го проповедале Аллаховиот збор,тие сите имаа Иста Мисија,да сите луѓе бидат упатени кон вистинскиот пат,да искрено му робуваат на Аллах.џ.ш.
Ние не правиме разлика помеѓу Аллаховите пејгамбери,сите се совршени и сите искрено го проповедале Исламот..
се надевам сега ти е јасно!?

Ако сакаш и да ти ги набројам,само многу се
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 21:08
Овде уште од старт е утната поентата на темата.Ако Исус за христијаните е тоа што е ( бидејќи ни самите немаат едногласна дефиниција околу него)но ете условно ќе речеме дека за нив е Бог или Божји син, не гледам никаква смисла на темата.

Рита уште на почетокот се слизна .


П.С. Кај ми отиде претходниот пост?
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 22:15
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:


Колку и да сакаш,за нас,за Муслиманите сите пејгамбери се чисти и сите го проповедале Аллаховиот збор,тие сите имаа Иста Мисија,да сите луѓе бидат упатени кон вистинскиот пат,да искрено му робуваат на Аллах.џ.ш.
Ние не правиме разлика помеѓу Аллаховите пејгамбери,сите се совршени и сите искрено го проповедале Исламот..
се надевам сега ти е јасно!?

Ако сакаш и да ти ги набројам,само многу се


На судниот ден сите што самите се нарекуваат муслимани ќе видат дека не го познавале нити вистинскиот Апостол Мухамед, нити Вистинскиот Ислам, туку биле под влијание на арабските книжници кои на гнасен начин го злоупотребиле името на Апостолот Мухамед (мир и благослов да е врз него) !

п.с. Кажими барем еден единсвен друг пејгамбер (мир и благослов да е врз сите ними) кој СОВРШЕНО, ЧИСТО и безгрешно - како отелотворението на СЛОВОТО БОЖЈЕ - ја практицираше СОВРШЕНАТА ВЕРА!?

Кажи!


Изменето од spiros - 10.Ноември.2009 во 22:17
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 22:23
Што има да се каже?
Почнувајќи од Авраам па натаму-ниеден пророк не беше безгрешен.

Исус е повеќе од пророк, на дело со својот земен чист живот и чуда ја прослави Вистината.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 00:49
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Овде уште од старт е утната поентата на темата.Ако Исус за христијаните е тоа што е ( бидејќи ни самите немаат едногласна дефиниција околу него)но ете условно ќе речеме дека за нив е Бог или Божји син, не гледам никаква смисла на темата.

Рита уште на почетокот се слизна .


П.С. Кај ми отиде претходниот пост?


Мооолам? Вие сте тие што мрчите. На нас кристално јасно ни е који што е Исус. Вие сте тие кои имате проблеми со Неговата боженственост.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 11:28
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:


Колку и да сакаш,за нас,за Муслиманите сите пејгамбери се чисти и сите го проповедале Аллаховиот збор,тие сите имаа Иста Мисија,да сите луѓе бидат упатени кон вистинскиот пат,да искрено му робуваат на Аллах.џ.ш.
Ние не правиме разлика помеѓу Аллаховите пејгамбери,сите се совршени и сите искрено го проповедале Исламот..
се надевам сега ти е јасно!?

Ако сакаш и да ти ги набројам,само многу се


На судниот ден сите што самите се нарекуваат муслимани ќе видат дека не го познавале нити вистинскиот Апостол Мухамед, нити Вистинскиот Ислам, туку биле под влијание на арабските книжници кои на гнасен начин го злоупотребиле името на Апостолот Мухамед (мир и благослов да е врз него) !

п.с. Кажими барем еден единсвен друг пејгамбер (мир и благослов да е врз сите ними) кој СОВРШЕНО, ЧИСТО и безгрешно - како отелотворението на СЛОВОТО БОЖЈЕ - ја практицираше СОВРШЕНАТА ВЕРА!?

Кажи!

site bre spirose razbiras li ili ne razbiras??
ili treba da ti nacrtam!??
site Allahovi pejgamberi ja prakticiraa i prenesuvaa verata cisto,samo problemot e vo toa sto,nekoj gi zloupotrebil,,nekoj pocnal Pejgamberite da gi pravi Bozestva..
e toa e problem vas,bidejci vie ste tie koi na pejgamberot Isa.a.s. go napravivte bozestvo..

a za Muhammed.a.s.i site drugi pejgamberi,kolku nie gi poznavame,ako sakas navistina da doznaes,daj nekako da se sretneme,Ova elektronskiov nacin na izrazuvanje ne e bas naj naj...

pa za da bi porazgovarale malku,nekad kad ides kod Jovan Bigorski,najavise na Lp kod mene,pa ke ti kazam koj bil Muhammed,a,s,Isa,a,s.Musa.a.s...........

Изменето од Halid ibn Velid - 11.Ноември.2009 во 11:29
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 12:16
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:


site bre spirose razbiras li ili ne razbiras??
ili treba da ti nacrtam!??
site Allahovi pejgamberi ja prakticiraa i prenesuvaa verata cisto,samo problemot e vo toa sto,nekoj gi zloupotrebil,,nekoj pocnal Pejgamberite da gi pravi Bozestva..
e toa e problem vas,bidejci vie ste tie koi na pejgamberot Isa.a.s. go napravivte bozestvo..

a za Muhammed.a.s.i site drugi pejgamberi,kolku nie gi poznavame,ako sakas navistina da doznaes,daj nekako da se sretneme,Ova elektronskiov nacin na izrazuvanje ne e bas naj naj...

pa za da bi porazgovarale malku,nekad kad ides kod Jovan Bigorski,najavise na Lp kod mene,pa ke ti kazam koj bil Muhammed,a,s,Isa,a,s.Musa.a.s...........


Исус чекореше на земјава 6 века пред твоите пергајмбери. Беше Бог од Почетокот, кога беше на земјава, па и сега на Небото.

Дај кажи јавно ако си толку подготвен. Знаеш дека ништо од вашето не е поддржано од Библијата. Ги имате само смешните обиди да се оправдате: Теврат вака, Инџил онака... Вие си имате нешто што е мешавина од повеќе учења, еден "пророк" и неколку негови следбеници.

Не можете (без разлика колку сакате) да го негирате влијанието на Исус Христос и неговата боженственост.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 12:20
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:


site bre spirose razbiras li ili ne razbiras??
ili treba da ti nacrtam!??
site Allahovi pejgamberi ja prakticiraa i prenesuvaa verata cisto,samo problemot e vo toa sto,nekoj gi zloupotrebil,,nekoj pocnal Pejgamberite da gi pravi Bozestva..
e toa e problem vas,bidejci vie ste tie koi na pejgamberot Isa.a.s. go napravivte bozestvo..

a za Muhammed.a.s.i site drugi pejgamberi,kolku nie gi poznavame,ako sakas navistina da doznaes,daj nekako da se sretneme,Ova elektronskiov nacin na izrazuvanje ne e bas naj naj...

pa za da bi porazgovarale malku,nekad kad ides kod Jovan Bigorski,najavise na Lp kod mene,pa ke ti kazam koj bil Muhammed,a,s,Isa,a,s.Musa.a.s...........


Исус чекореше на земјава 6 века пред твоите пергајмбери. Беше Бог од Почетокот, кога беше на земјава, па и сега на Небото.

Дај кажи јавно ако си толку подготвен. Знаеш дека ништо од вашето не е поддржано од Библијата. Ги имате само смешните обиди да се оправдате: Теврат вака, Инџил онака... Вие си имате нешто што е мешавина од повеќе учења, еден "пророк" и неколку негови следбеници.

Не можете (без разлика колку сакате) да го негирате влијанието на Исус Христос и неговата боженственост.


Амин!среќааплауз
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.