IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - "Татко, прости им..."
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"Татко, прости им..."

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: "Татко, прости им..."
    Испратена: 05.Ноември.2009 во 14:38
А Исус рече: „Татко, прости им, оти не знаат што прават!”....-Лука: 23:34

Додека умираше на крстот, Исус вака се молеше за оние кои го распнаа. Што ни кажува тоа за Него? Како можеше Овој човек вака да зборува за непријателите додека умираше?

Што всушност го прави Исус толку посебен? Зашто Неговите следбеници ја сочинуваат најмногубројната вероисповед во светот?

За некои Исус е само историска личност, за други-познат морален учител. За христијаните, Тој е Господ, Спасителот.

Како и да е,Исус има голема репутација кај сите луѓе . Можеби многумина се против Него како Господ, како Син Божји, но никој до сега не се осмелил на плука по Неговото учење кое и до ден денешен е ненадминато, возвишено и безвременско.

Најбитната работа е што Тој го спроведе Своето учење на дело.Едно е да речеш "Љуби ги своите непријатели", а скроз друго е да се молиш за Нив додека те распнуваат. Едно е да речеш : "Ако некој те плесне по едниот, сврти го и другиот образ", а сосема друго, да молчиш додека те судат и камшикуваат. Едно е да да грабаш и се расфрлаш со богатство, а друго е да бидеш среќен без дом и пари.
Исус беше и ненадминлив учител кој изврши светско влијание и ја промени историјата на светот.

Исто така, Христовото поведение беше без дамка: Тој никогаш не уби, не отфрли некого, не излажа. Дојде на Земјата, исполнувајќи го сите старозаветни пророштва(многу повеќе од 100). Тоа не може да биде ниту случајно, ниту наместено.

За животот на Исус дознаваме од Евангелијата, кои се историски веродостојни книги. Многу скептици се обиделе да ги побијат, но тоа не им успеало. Во Евангелијата има многу историски точни факти, но и податоци кои доколку некој би ги измислувал Евагелијата, би ги сменил. На пример, апостолите не се претставени како посебно бистри додека Исус им говорел, потоа фактот што Марија Магдалена (не оваа нашата) прва го видела празниот гроб- "А кога воскресна рано, во првиот ден на седмицата, и се јави прво на Марија Магдалена, од која беше истерал седум демони." Марко16:9 (сведоштво на жена кај јудејците немало значење), ... На крајот на краиштата, доколку нешто во Евангелијата било измислено, имало доста луѓе од тоа време, кои што би ја знаеле вистинската приказна и би ги смениле исказите во Евангелијата. Тие се и потврдени и од надворешни извори, има 39 други текстови кои зборуваат за животот на Исус, потврдувајќи ја Неговата посебност.

Тој правеше чуда; смируваше бури, лекуваше болни, ја претвори водата во вино, изгонуваше демони, одеше по вода...

Дека Исус е Бог има доволно докази.
Тој не само што никогаш не згреши, туку и исполни многу други критериуми кои Го прават Бог да биде Бог. Полн со љубов, без предрасуди, совршено праведен, исцелувач, чудотворец, неверојатен учител...

Христос беше неправедно осуден. Фарисеите не успееа да најдат вина кај Него(Јован 23 Исус му одговори: „Ако реков лошо, докажи дека е лошо; а ако реков добро, зошто Ме удираш?”), па го наклеветија дека говори против цезарот. Дури и самиот Пилат кој го судеше, три пати изјави дека Тој е невин, а истото го кажа и војникот што го распна.

(Пилат пак им рече: „Какво зло направил?” Но тие извикаа уште посилно: „Распни Го!”--Марко 15:14

Пилат Му рече: „Што е вистина?” Штом го рече тоа, излезе пак при Јудејците и им рече: „Јас не наоѓам никаква вина во Него. -Јован 18:38

Потоа Пилат излезе пак и им рече: „Еве, Го изведувам пред вас, за да знаете дека не наоѓам никаква вина во Него.” -19:4

Но, кога првосвештениците и нивните службеници Го видоа, извикаа, велејќи: „Распни! Распни!” Пилат им рече: „Земете Го вие и распнете Го, зашто јас не наоѓам вина во Него.” 19:6

А Пилат штом виде дека ништо не помага, туку викотницата станува сè поголема, зеде вода и ги изми рацете пред народот и рече: „Невин сум за крвта на Овој Праведник! Вие гледајте!”-Матеј 27:24

А кога стотникот виде што се случи, почна да Го слави Бога, велејќи: „Навистина, Овој човек беше праведен!”)-Лука 23:47


На крајот, има доволно цврсти докази кои ја потврдуваат Неговата смрт на голготскиот крст (и кога дојдоа до Исуса и видоа дека е веќе умрен, не Му ги скршија нозете, туку еден од војниците го прободе со копје меѓу ребрата, и веднаш потече крв и вода. И очевидецот посведочи, и неговото сведоштво е веродостојно, и тој знае дека зборува вистина - за да верувате и вие.-Јован 19:33-35 ) и Неговото воскресение. Исус умре, беше положен во гроб и на третиот ден воскресна.

Дали има друг човек како Него којшто живеел на земјава? Можеме ли да најдеме посовршен пример од Исус Христос и да измислиме повозвишено учење од Неговото?

Поздрав!
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 18:14
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Дали има друг човек како Него којшто живеел на земјава? Можеме ли да најдеме посовршен пример од Исус Христос и да измислиме повозвишено учење од Неговото?
 
Нема, нема друг Рита и нема повозвишено учење од Неговото, Рита кончита бонита големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 20:40
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Дали има друг човек како Него којшто живеел на земјава? Можеме ли да најдеме посовршен пример од Исус Христос и да измислиме повозвишено учење од Неговото?
 
Нема, нема друг Рита и нема повозвишено учење од Неговото, Рита кончита бонита големо%20гушкање


Mnogumina se obiduvaat da go vmetnat Buda pred Isus, deka Buda bil po prosvetlen i svet, no za zhal toa ne im uspeva Rita, konchita bonita gushkita.големо%20гушкање
Inaku temata e za аплауз.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 21:20
Ne znam kako si dozvoluvame da sporeduvame prosvetleni lugje... demek, koj bil poporosvetlen... i koj kje go prvi toa - nie, najprosvetelnite. Nie kje gi evaluirame site niv i kje odluchime koj koe mesto treba da dobie...

Ajde da napravime edna top-lista nadrealista, da pochneme da navivame kako na sportski natprevar i da vidime koj kogo kje go nadvika. Mnogu duhovno i prosvetleno...

I mene Isus mi e verojatno najomileniot lik, no nikogash ne bi go stavil vo bilo kakov natprevar... a veruvam deka Toj samiot bi bil krajno razocharan od takvo neshto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 23:12
Темава ја отворив поради муслиманите кои не Го признаваат Исус за Господ.

Сакав да видам дали ќе се најде некој да Го спореди со Мухаммед, ама очигледно нема таков јунак. И со право, Исусовото учење и живот се над оние на Мухамед.

Даре, зашо ме нема на твојата листа?

=> Ова е само за Ев.   

A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 23:33
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Темава ја отворив поради муслиманите кои не Го признаваат Исус за Господ.

Сакав да видам дали ќе се најде некој да Го спореди со Мухаммед, ама очигледно нема таков јунак. И со право, Исусовото учење и живот се над оние на Мухамед.

Даре, зашо ме нема на твојата листа?

=> Ова е само за Ев.   





Славен да е Бог/Аллах. Па зарем муслиман би споредувал помеѓу Божји избраници?!!!!!!! За нас се сите подеднакво вредни. За нас се сите алки од Божјиот синџир на посебно обележани луѓе.

Ти мила моја, очекуваше некој муслиман,да го деградира Исуса ( Иса а.с.)?!!!!!

Славен нека е Бог/Аллах. Далеку е тој од она што вие му го припишувате. Тој е Еден. Не родил и не е роден. И Нему никој и ништо не Му е слично!

Рита, со отварањето на темава покажа и докажа дека Исус бил човек а не Бог!

Бог не се мери со овие споредби кои ги направи за Исуса. Бог е далеку над нив.

Знам дека се лизна на лушпа од банана. Наздравје нека тие!

Пробај со уште некоја друга тема, навистина ми постана интересна за читање Рита, бонита, чикита.
     
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 23:51
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

А Исус рече: „Татко, прости им, оти не знаат што прават!”....-Лука: 23:34

Додека умираше на крстот, Исус вака се молеше за оние кои го распнаа. Што ни кажува тоа за Него? Како можеше Овој човек вака да зборува за непријателите додека умираше?




Се е кажано!

Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2009 во 00:06
Браво!!! Леле како ме среди, не ми се верува!! Туууу!!!

Уште да знаеше дека Исус имаше и човечка и божествена природа, дека беше богочовек, ќе ни беше најмангуп на форумов!

Римјаните: 5:15 Но дарот на благодатта не е како престапувањето; зашто ако преку престапувањето на еден изумреа мнозина; многу поизобилно се излеа на мнозина Божјата благодат и дарот преку благодатта на еден Човек, Исус Христос.

Изменето од Rita.MD - 06.Ноември.2009 во 15:38
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
al_islamia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_islamia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2009 во 18:46
bogo covek prosto nesvatlivo

ako bil bog zasto imal potreba da se molii ,, rita odgovorimi te molam
on se molel

on se povlekuvase vo osameni mesta i se molese luka5,16,

kako moze bog da se moli so toa se dokazuva deka ne bil bog , ako imal bozestvena priroda nemase potreba da se moli


'' utre denta vo temni zori stana izlze i otide vo pusto mesto i tamu se molese,,, marko1,35,

ova dokazuva deka isus e covecko sustestvo koj imal potreba da se moli .t.e se pokoruval na boga

zarem bog da se pokoruva

islam znaci pokornost na boga siite iskreni vernici muslimani stanuvaat utredenta vo temni zori i izvrsuvaat molitva sabah namaz

zarem isus ne go pravel toa, analizirajki go ovoj citat na marko 1,35,




ako bil bog isus zasto vo citat na ivan 5,37, veli deka nikoj ne moze da go vidi bog i da go slusne

''a vie ni glasot negov nikogas ne ste go cule nitu liceto negovo ne ste go videle (ivan5,37,
koga nikoj od lugeto ne go videle nitu moze da go vidi   timotej6,,16

no liceto moe ne ke moze da go vidis zasto ne moze covek da go vidi liceto moe i da ostane ziv   ishod33,20
e kako sega isus bog neli isus go gledaa go slusa ako bil on bog   nemamolo zivi da ostanat ,,

pagaat vo voda ovi tvrdenja vasi   rita   no nemam namera poveke da diskutirame   toa sie vase veruvane   pa neka ostane taka sekoj so svojata vera vam vasata vera nam nasata vera ,,,   bidi pozdravena ritaaa




http://www.youtube.com/watch?v=9lU6GnQqGgk

Изменето од al_islamia - 07.Ноември.2009 во 13:07
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 13:34
Исус дојде да ја оствари Божјата волја, волјата на Отецот. Тој се понижи т.е. стана човек на земјава, но сепак ја имаше својата божесвена природа. Тоа веројатно нема да го сфатиш. Тука нема ништо чудно. Колку беше Бог, толку беше и човек-двојна природа.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 15:03
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Исус дојде да ја оствари Божјата волја, волјата на Отецот. Тој се понижи т.е. стана човек на земјава, но сепак ја имаше својата божесвена природа. Тоа веројатно нема да го сфатиш. Тука нема ништо чудно. Колку беше Бог, толку беше и човек-двојна природа.


Ако Исус дошол за да ја оствари Божјата волја ( што апсолутно е точно), тогаш повеќе од јасно е дека тој не е Бог туку Божји Пратеник.И нема тука двојна, тројна природа. Енд оф стори!
Кон врв
al_islamia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_islamia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 16:26
rita dali go pogledna video klipceto mnogu dobri prasanja vi postavuva ibn- kajjim.

sepak toa sie vase veruvanje ,, i ne mi odgovori na prasanjeto zasto se molel na otecot koga on bil bog,
zasto imal potreba da se moli

Изменето од al_islamia - 08.Ноември.2009 во 16:29
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 20:49
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Браво!!! Леле како ме среди, не ми се верува!! Туууу!!!

Уште да знаеше дека Исус имаше и човечка и божествена природа , дека беше богочовек, ќе ни беше најмангуп на форумов!


Rita,covecka i bozestvena priroda a ?
сега јас би рекол вака,според ова твое изнесување,дека он бил и "човек и бог",тогаш,изгледа Исус си играл ИГРЕ ОБОЖАВАЊА,, (spored vaseto ucenje)
"Бог" се сторил себеси во човек за сам да се обожава,така доаѓа

Изменето од Halid ibn Velid - 08.Ноември.2009 во 20:51
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 21:53
Побратиме Halid ibn Velid , ако имаш барем една трошка вера дека Исус не е од земја, од машко семе или од билошто друго, туку од ВОЛЈАТА БОЖЈА, од МУДРОСТА БОЖЈА, од СЛОВОТО БОЖЈЕ, тогаш сигурно ќе имаш и акал дека во Исус    БОГ ја отелотвори Својата СОВРШЕНА НОГА, Својата СОВРШЕНА РАКА, Својот СОВРШЕН ПРСТ, Кој ни го покажа Совршената ВЕРА, Совршениот ПАТ, Совршениот ИСЛАМ, дури и до голготскиот спасителен крст!

Изменето од spiros - 08.Ноември.2009 во 21:55
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.