IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Вежбате ли дома?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вежбате ли дома?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 18>
Автор
Порака
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2006 во 14:15
дома ....искрено последниов период ...повеке ментално........мегу другото ,косултација со  видео матерјали анализа барање грешки ..........така... 
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2006 во 11:36
Дома се вежбам малку малку
идам серија горен и среден стомак
па бицепс и заден дел нозе
Кон врв
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2006 во 13:48

batt's, Се гледа дека имаш доста познавања од Кинезиологија односно наука за движењата.

Секој оној кој почнува да вежба мора да знае дека само со вежбање ниту ќе ослабе ако сака да слабее ниту ќе нарпави мускулатура ако не направи добар детален план на исхрана. Исхраната е таа која и де*елее и слабее. Многу мислат дека ако вежбаат ќе ослабат а притоа или воопшто не ослабеле туку може и качиле некое кило. Организмот има таква способност на возобновување на сите клети за определено време. Така мускулните клетки при невежбање се возобновуваат за 15 дена а при вежбање за 10. Со вежбање се подобрува целата состојба на телот, телото подобро функционира и работи, со што има потреба од поголем внес на енергија . Во ваква состојба организмот има потреба од поголема егергија и сега ако сакаме ние да ослабеме треба исхраната да ја сведеме само на есенцијалните материи кои му се потребни на организмот но не онолку колку ќе ни побара он. Со планирана исхрана ќе дојде до побрзо трошење на гликогените резерви кои секогаш при вежбање треба да се дополнуваат со од 5 до 10 проценти сок пожелно со минерали или витамини.  После тој момент во  организмот се разложуваат трошат јаглехидратите па најтешко растворливите масит. Сепак за еден солиден третман мора да се подготви од специјалист или Нутриционист, Кинезиолог, или лекар специјалист во оваа област. Зошто сите дитеи се прават индивидуално и зависно од човекот. Во сите диети мора да има сите есенцијални елементи потребни за организмот. Многу мислат дека доколку не внесуваат само масти ќе ослабат. Ќе дадам само еден пример мембраната на клетката е изградедена од масни елементи така да дококу дневно не внесеме количество масти може само да предизвикаме распаѓање на клетката со што би дошло до некоја болест.Изменето од bojan81
Кон врв
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2006 во 13:58

Странава е екстра.

http://www.bodybuilding.com/fun/exercises.htm

 

 

Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2006 во 14:19

TRENING + ISHRANA  + ODMOR ............site tri imaat podednakvo znacenje nieden ne dominira ...............so pravilni varijacii na ovie faktori se postignuva se ....

Кон врв
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2006 во 15:11

Да но кога имаш насекаед околу те*е луѓе кои држат некои ненормални диети таканаречени протениски, јаглехидратни, по крвни групи, нулта диети без никаков внес на материи итн мора да се предочи дека со неправилна диета и а исто и со неправилно вежбање може само да се постигне или спротивен ефект или да се навлече некоја болест.

Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2006 во 15:14
apsolutno se soglasuvam !!!
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2006 во 11:28
poslednite 2 nedeli vezbam doma za da oslabeam malce
Кон врв
babyy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај babyy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2006 во 19:03
Секој ден редовно вежбам пред компјутер
Кон врв
kokolo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2960
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kokolo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2006 во 11:12
си вежбам преку еден ден по 2 саати, ми се отпушта цела снага али после една добра масажа инаку како скаменет сум
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW
Кон врв
mishel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 306
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mishel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2006 во 11:16
DA SI VEZBAM NORMALNO SEKOJ VTOR DEN PO 1 SAAT
Кон врв
blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5922
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2006 во 11:43
skoro sekoj den igram na dobro izbrana muzika za vreme od da receme 30 - 40 minuti bez prestan, i posle toa se cuvstvuvam i podobro otkolku klasichno da vezbam
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2006 во 18:43

Originally posted by blue blue напиша:

skoro sekoj den igram na dobro izbrana muzika za vreme od da receme 30 - 40 minuti bez prestan, i posle toa se cuvstvuvam i podobro otkolku klasichno da vezbam

Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2006 во 19:12
i uste vezbam i vezbam i vezbam i se taka sekoj den po malce
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.