IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Љубов
  Активни теми Активни теми RSS - Тој/таа и нивниот “багаж“ од минатото
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Тој/таа и нивниот “багаж“ од минатото

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Тој/таа и нивниот “багаж“ од минатото
    Испратена: 30.Октомври.2009 во 14:35

Инспирирана од статијава ја отварам темата за да ги видиме нашите коментари и мислења...како ние би постапиле во вакви случаи...без разлика дали станува збор за маж или за жена(зошто статијава алудира на жената)...Целата статија е убаво скоцкана и напишана па во целост за пренесувам зошто е баш како вовед за темава!

Живееме во едно време кое не познава вредности, не знае за морал, нема перспектива... Живееме во време кое го фрламе за да жалиме по она што некогаш било. Време во кое љубовта која сите ја бараат не постои, не сфаќајќи дека ја уништуваме самите ние. Време во кое има повеќе луѓе кои не веруваат во институцијата брак, одколку што веруваат. Парови кои вечно живеат несврзани под исти кров. Деца кои не знаат што е родителска љубов, татковци кои не си ги познаваат своите родени деца, мајки кои бркаат кариера и заборават на фамилијата...

Време во кое има многу фини, згодни, млади, слатки девојки во океанот... Но, носат еден мал детал со себе - детето од претходниот брак!

Замислете се вие во една ваква ситуација - запознавате гром девојка. Во секој поглед. Таа ги поседува сите карактеристики кои ги бара вашиот критериум кога бирате жена. Таа е млада, згодна, паметна, амбициозна, прекрасна... МАЈКА!

Знам, знам можеби не очекувавте таков завршеток на реченицата, но знаете секогаш мора да има нешто, едноставно не може сè да е розево. Ете тоа е што е, земи или остави.

Кој би бил вашиот избор? Што би направиле во една таква ситуација?

...И пред да ми одговорите... замислете ја сликата на „вашето“ дете кога ќе го види својот „оригинален“ татко, кој му доаѓа во посета секоја недела...

 
men.mk
 


Изменето од blackeye - 30.Октомври.2009 во 14:36
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2009 во 14:38
problemot e kaj nas malogragjanstvoto, toa go sretnuvam na sekoj dve cekori
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2009 во 14:43
Lugje sme se menuvame. tolku imam da kazam
inace ne ja podnasam Helena Roza no denes citajki ja vo spisanieto KREMA tolku se pronajdov sto mislev nekoja moja kolumna drpnala. od zbor do zbor kako jas sto znam da kazam....slicno e na temava. predlagam da procitate.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2009 во 14:46
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Lugje sme se menuvame. tolku imam da kazam
inace ne ja podnasam Helena Roza no denes citajki ja vo spisanieto KREMA tolku se pronajdov sto mislev nekoja moja kolumna drpnala. od zbor do zbor kako jas sto znam da kazam....slicno e na temava. predlagam da procitate.



a vide li koj imase vo krema drugзадоволствозадоволство

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2009 во 14:47
aj ke si kazam-zatoa i go kupiv spisanieto голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 19:21
и што ако е мајка?!?..мене не може да ми влезе во глава мислата..таа е разведена мајка на две деца,што има да се мешам со неа?
и што ако е разведена;и што ако има деца?..

Време во кое има повеќе луѓе кои не веруваат во институцијата брак, одколку што веруваат. Парови кои вечно живеат несврзани под исти кров. Деца кои не знаат што е родителска љубов, татковци кои не си ги познаваат своите родени деца, мајки кои бркаат кариера и заборават на фамилијата...
секогаш ќе има такви што мислат дека не е се хартијата на која што пишува дека си во брак-но што ако создаваш се со некого и на крај-мил/а подобро е да не живееме веќе заедно..
што се однесува на децата-имало и секогаш ќе има такви родители што ќе им биде поважна кариерата од децата..во склоп на ова ме потсети една реченица:родителите во трката по пари забораваат на децата и наместо топол дом и прегратка им ги нудат парите како решение и лажните ветувања..е тие што се пронаоѓаат во последната реченица не заслужуваат да бидат родители..
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 19:26
сега...има една голема разлика помегу машкиот однос према дете од претходен брак...и женскиот...поради една едина причина: мажите го немат този инстинкт...маjчинскиот...една жена би прифатила маж со десет деца од преходен брак...а мажот...во многу случаеви за него детето од претходен брак е неприфатлива "приколица"...на жал...но Фала Богу има и исклучоци...ете имам свеж пример..комшиjата десно...со две деца си jа зема...сега си имат и свое...ипак...си знаеме ..."моите", "твоите" и "Нашето"намигнување



Изменето од pagane - 31.Октомври.2009 во 19:29
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 23:20
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

problemot e kaj nas malogragjanstvoto, toa go sretnuvam na sekoj dve cekori
 
Исто размислувам, иако сум поконзервативна по овие прашања кога станува збор за мене самата и дека отсекогаш знаев дека многу тешко би прифатила разведен човек со деца од претходниот брак, оти воопшто не е лесно да се балансираш помеѓу сопствените желби и обврските кои ќе се наметнат спрема тоа веќе постоечко семејство, НО ги поддржувам сите кои се решени да ја прифатат личноста која ја сакаат со се што носи со себе како наследство од минатото. Никогаш не сум сакала да се плеткам со мажи кои се веќе Разведени татковци, сепак сакав некој сличен на мене, слободен без обврски,некој со кој би можела да отпочнам свеж почеток, без никакви оптеретувања.
Во мојот потесен круг на пријатели постојат невенчани парови со деца од претходните бракови, мои другарки кои живееле со маќеи и оќуви,нивните деца од претходните бракови,полубраќа и полусестри....сите тие се нормални семејства, добро функционираат и општото мислење на околината е апсолутно нерелевантно за нивната семејна хармонија.
НО, бидејќи имам близок увид во нивната секојдневица само едно нешто ќе напоменам, дека, главните расправии или несогласувања се јавуваат околу децата. Тогаш секој родител застанува на страна на своите деца и се јавува тоа твоите деца и моите деца, што сигурно не е случај со пар кој живее со исклучиво заеднички деца.
Сепак сметам дека е погрешно да се анатемисуваат луѓето кои донеле одлуки во живот да бидат самохрани родители, да се разведат и сл. бидејќи како и сите други и тие имаат право на љубов и да го живеат својот живот како сметаат дека е правилно.
 


Изменето од GlenKlouz - 31.Октомври.2009 во 23:28
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
kapo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kapo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 23:54
mislam deka ne sme malogradjani ,tuku sme tradicionalni.

ne bi ziveel vo takva sredina kako ocuv na nekoe dete koe si go gleda tatkoto sekoja nedela. zatoa sto ne ja razbiram mojata funkcija vo toj dom(osven soprug na majkata).

Znaci ne sum tatko,ne sum maska figura za toa dete, ne sum avtoritetot koj treba da go posoci toa dete....ustvari ne sum nisto za nego bidejki si ima tatko za tie raboti.

ne bi mozel

Изменето од BisernA - 01.Ноември.2009 во 10:53
Кон врв
riki1899 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај riki1899 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 07:20
Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

и што ако е мајка?!?..мене не може да ми влезе во глава мислата..таа е разведена мајка на две деца,што има да се мешам со неа?
и што ако е разведена;и што ако има деца?..

Време во кое има повеќе луѓе кои не веруваат во институцијата брак, одколку што веруваат. Парови кои вечно живеат несврзани под исти кров. Деца кои не знаат што е родителска љубов, татковци кои не си ги познаваат своите родени деца, мајки кои бркаат кариера и заборават на фамилијата...
секогаш ќе има такви што мислат дека не е се хартијата на која што пишува дека си во брак-но што ако создаваш се со некого и на крај-мил/а подобро е да не живееме веќе заедно..
што се однесува на децата-имало и секогаш ќе има такви родители што ќе им биде поважна кариерата од децата..во склоп на ова ме потсети една реченица:родителите во трката по пари забораваат на децата и наместо топол дом и прегратка им ги нудат парите како решение и лажните ветувања..е тие што се пронаоѓаат во последната реченица не заслужуваат да бидат родители..

mnogu ubavo kazano,za zal najcesto sebicnosta kaj lugeto e pricina za se ova,koga mislejki samo na sebesi zaboravaat na svetot okolu niv.
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      
Кон врв
Mimi81 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mimi81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2010 во 15:30
За жал кај нас сеуште е присутно тоа дека полесно се прифака маж со деца од предходен брак отколку жена со деца од предходен брак, но тоа само на малограганските умови им смета.
Н сметам дека како што кажа Каро нема никаква функција во семејството (освен како сопруг на мајката) зашто кај нас не постои дете на разведени родители а секој викенд да го посетува таткото. Еднаш до двапати во месецет. Не е точно дека тој татко кој го гледа детето еден викенд во месецет има поголем авторитет. Тој нема никаков авторитет. нема начин како да го наметне, а Машка фигура од која детето зема пример е онаа која секојдневно е со него. Децата се воспитуваат по принцип на идентификација.И на тој начин развиваат слика за себе и светот околу себе.
Очувот може да биде поголем и пореален татко од биолошкиот.
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 21:44
Sekoj si go nosi svjot krst na svoite plekji .... nekogas tovarot e pretezok pa mu pokleknuvame ..... Dosta so udaranjeto vo gradi od tipot "Jas bi .... " .... zatoa sto vo prviot mig koga tvarot ke pocne da nateznuva sekoj ke pobegne ne svrtuvajki se nazad ..... Toa e vo prirodata na covekot .....
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 00:52
Sekade ,pa i vo brakot ili ljubovnata vrska bagazjot si go chini savoeto. 
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 00:56
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

problemot e kaj nas malogragjanstvoto, toa go sretnuvam na sekoj dve cekori
 
Исто размислувам, иако сум поконзервативна по овие прашања кога станува збор за мене самата и дека отсекогаш знаев дека многу тешко би прифатила разведен човек со деца од претходниот брак, оти воопшто не е лесно да се балансираш помеѓу сопствените желби и обврските кои ќе се наметнат спрема тоа веќе постоечко семејство, НО ги поддржувам сите кои се решени да ја прифатат личноста која ја сакаат со се што носи со себе како наследство од минатото. Никогаш не сум сакала да се плеткам со мажи кои се веќе Разведени татковци, сепак сакав некој сличен на мене, слободен без обврски,некој со кој би можела да отпочнам свеж почеток, без никакви оптеретувања.
Во мојот потесен круг на пријатели постојат невенчани парови со деца од претходните бракови, мои другарки кои живееле со маќеи и оќуви,нивните деца од претходните бракови,полубраќа и полусестри....сите тие се нормални семејства, добро функционираат и општото мислење на околината е апсолутно нерелевантно за нивната семејна хармонија.
НО, бидејќи имам близок увид во нивната секојдневица само едно нешто ќе напоменам, дека, главните расправии или несогласувања се јавуваат околу децата. Тогаш секој родител застанува на страна на своите деца и се јавува тоа твоите деца и моите деца, што сигурно не е случај со пар кој живее со исклучиво заеднички деца.
Сепак сметам дека е погрешно да се анатемисуваат луѓето кои донеле одлуки во живот да бидат самохрани родители, да се разведат и сл. бидејќи како и сите други и тие имаат право на љубов и да го живеат својот живот како сметаат дека е правилно.
 




Glen, vo celost si vo pravo i daj bozje site taka da mislat..........





Изменето од orlov - 27.Јануари.2010 во 00:56
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.