IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Екологија
  Активни теми Активни теми RSS - Денот на дрвото
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Денот на дрвото

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
jack_sparrow23 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jack_sparrow23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2010 во 14:09
da ne znae nekoj kako da stavam slika na mojot profil???

Изменето од jack_sparrow23 - 09.Ноември.2010 во 14:10
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2010 во 12:49
а да ги соберевме прво лисјата по улициве и тревниците...
дрвца можеме и во декември да садиме!
...така?
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2010 во 09:30

Ден на дрвото: „Засади ја својата иднина“, шести пат

 
 

Почнува шестата по ред акција „Ден на дрвото: Засади ја твојата иднина“, под мотото „Садиме заедно за нас“, во која ќе бидат засадени седум милиони дрвца низ цела држава.

Иницијаторот на акцијата Борис Трајанов очекува голема излезност, како и на претходните пет . Тој најави дека шестата акција е замислена како заедничко садење на децата и родителите.

Тој изјави дека ова е една огромна иницијатива за која според излезноста се гледа дека е многу популарна.

Овој пат ќе се сади покрај автопатиштата и езерата, а во Скопје ќе се сади на Три Круши и на повеќе локации кај Петровец.

Како и во мартовската акција, и во оваа акција е предвидена погранична соработка со соседните земји, а за наредната година учество најавија Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора и Словенија.

Новинарите, претставниците на верските заедници, сопругата на претседателот на Македонија и на амбасадорите веќе насадија неколку садници.

Во досегашните пет акции кои беа спроведени од март 2008 година па се до оваа, беа засадени над 20 милиони садници.

За помасовно учество во акцијата Владата го прогласи овој ден за неработен, а ќе се одработи во сабота на 27 ноември.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2010 во 17:04

Македонија пошумена со седум милиони дрвца

 
  • Од Скопје, преку Прилеп, Демир Капија, Кавадарци и Велес. Во мисија на проверка. Како изгледа акцијата засади ја својата иднина.

Рој од луѓе кои неработниот ден го искористиле да ја поддржат шестата по ред акција. Годинава садеа заедно и млади стари. 20 милиони дрвца кои го добија своето место на македонско тло веќе ги зацврстиле своите корени.

Вака изгледа Македонија по пет изминати денови на дрвото.

Екипата на Сител беше и во скопско Ржаничино, и таму иста глетка. Полни автобуси со ученици, работници и пензионери, сите со желба да остават свој белег на традицијата.

Во Ржаничино го сретнавме и Миле Јанакиески. Не работниот ден го искористиле со сопругата за да дадат придонес кон акцијата.

Денес можеа и да прошетаа по скопскиот терен. Заедно засадија и зимзелени и листопадни дрвја. Помогнавме и ние.

Сопругата на Јанакиески немаше проблем да го искачи стрмниот терен. Се покажа како добра поддршка иако во наредните месеци очекуваат принова во семејството.

Дрвца садеа сите министри, пратеници, градоначалници. Едни во источна други во западна Македонија.

Ако во изминатите пет акции Македонија доби нови 20 милиони садници, само денес во државата свое место добија уште седум милиони дрвца.

Акцијата Ден дрвото продолжува.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2011 во 18:47
Денот на дрвото, 31 март, неработен 
 
овој ден ќе се одработи на 9 април 2011 година, сабота
 


Изменето од емил - 26.Март.2011 во 18:51
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2011 во 10:59

Во Струмичко утре ќе бидат пошумени 25 хектари со 110.000 садници

Во годинашнава пролетна еколошка акција што ја организира здружението „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“, утре на четири локации во Струмичкиот регион ќе бидат засадени околу 25 хектари со 110 илјади садници од чемпрес, багрем, бел и црн бор.

Во општина Струмица вкупно ќе бидат пошумени 13 хектари со 52 илјади садници, и тоа: на локалитетот „Цареви кули“ на три хектари ќе се засадат 12.000 млади фиданки од багрем, чемпрес и црн бор, а во месноста „Коџа Баир“ на Беласица е предвидено да бидат засадени десет хектари со 40 илјади дрвца од бел бор.

- На локалитетот Иловичка брана во општина Босилово на два хектара ќе се засадат осум илјади багреми, а во месноста Репетитор во општина Василево на 10 хектари ќе бидат засадени 40 илјади садници црн бор, чемпрес и багрем, изјави за Гончо Атанасовски, технички директор на ПШС „Беласица“ од Струмица.

Во акцијата за пошумување врз доброволен принцип ќе учествуваат граѓани и средношколци, младинци и пензионери од трите општини, а до сите предвидени локации ќе биде обезбеден бесплатен автобуски превоз. Во општина Василево во акцијата „Ден на дрвото“ ќе учествуваат и граѓани од општина Струмјани, Република Бугарија.


Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2011 во 15:28
акција за поздравување..барем ќе има на што да се грееме..
а и пироманите..а и трговците со огревно дрво тријат раце..
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2011 во 08:35
dobro e nikoj nema na forum ., znachi svesta e golema i site se na sadenje drvja
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2011 во 09:55
Јас во двор ќе засадам дрвце,за настинати ваква наредба има.голема%20насмевка
Оправдано нели?
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2011 во 05:55

Околу три милиони дрвца денеска беа засадени   на површина од 755 хектари, на 70 локации во 30 општини низ Македонија, во рамки на седмата акција „Ден на дрвото - пролет 2011“ што се реализира под мотото „Ајде на садење, батали политика бар денес“.

Иницијаторот, маестро Борис Трајанов, акцијата ја оцени како добра, а причина за тоа смета дека се добрите временски услови.

- Акцијата стана дел од социјалната култура на граѓаните. Со многу мали напори успеваме да го реализираме зацртаното, рече Трајанов.

Тој посочи дека екипи на јавното претпријатие Македонски шуми деновиве ќе работи на засадување на преостанатите садници.

- Со оглед на тоа што некои граѓани не се стручни за садење, од Македонски шуми ќе ги проверат садниците и во наредните три до пет дена ќе извршат контрола за тоа како се засадени дрвцата. Ако има оставени садници ќе ги засадат дополнително, вели Трајанов.

Традицонално во акцијата се вклучи  државниот врв,  членови на Владата, државната администрација, АРМ...

Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2011 во 12:25
Јас си засадив две дрвца, едно во мојот двор позади куќа и едно напред, една вишна и еден бадем и мн. се убавиљубов
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2011 во 12:32
cestit praznik na site drvaголема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2011 во 22:53
fala , brat!да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2011 во 01:32
Originally posted by zagor zagor напиша:

акција за поздравување..барем ќе има на што да се грееме..
а и пироманите..а и трговците со огревно дрво тријат раце..

,


стварно бе,од каде знаеш?
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.