IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Екологија
  Активни теми Активни теми RSS - Денот на дрвото
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Денот на дрвото

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Денот на дрвото
    Испратена: 29.Октомври.2009 во 18:05
 Со верба или недоверба една убава акција полека станува традиција. Почна со мотото ДЕНОТ НА ДРВОТО - ЗАСАДИ ЈА СВОЈАТА ИДНИНА
На 12 март 2008 година се насадија два милиона садници  за  2-та милиони жители на  Македонија . Некој се исушија ама некои се фатија.
 И така се заредија акциите се менуваше терминот, во интерес на подобар успех на акцијата па од март садење во ноември.За наша среќа ова лето немаше и пожари па дрвцата ни останаа.голема%20насмевка  Така и оваа година на 11 ноември одиме сите во акција Засади дрво-засади ја твојата иднина.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 19:57
Е вакви акции ценам, нешто еколошко, хумано. Овие денови треба да бидат неработни, а некој минимални државни празници можат да се искористат како обука и подготовка за овие прекрасни денови, а не да се има целосно отсуство од наставата и работата.намигнување
Засади дрво-засади ја твојата иднина.љубов
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 20:40
pak li nekoj,..nacionalen praznik?!изненадувањезбунетост


...da ...opbrazlozam,...zatoa shto,..povekjeto od lugjevo vo ovaa zemja,..samo vegetiraat!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 09:31
fala bogu..povtorno ke ima eftini drvca na Bit-pazar.среќа
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
ВАЖНА Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Оптимист

Регистриран: 09.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ВАЖНА Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 14:51
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Е вакви акции ценам, нешто еколошко, хумано. Овие денови треба да бидат неработни, а некој минимални државни празници можат да се искористат како обука и подготовка за овие прекрасни денови, а не да се има целосно отсуство од наставата и работата.намигнување
Засади дрво-засади ја твојата иднина.љубов


И јас исто вакви акции ценам ама малку ова минимални државни празници не  е на место...нема минимални државни празници сите си се на свој начин ГОЛЕМИнамигнувањеИ зошто други празници да се користат за обука?


Изменето од mamamd - 05.Ноември.2009 во 15:11
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 07:43
Постојат дилеми дали ке се одложи садењето дрвца заради препораките за  избегнување  масовни собири  поради опасноста од  свинскиот грип. Како и да е одбележувањата течат
Чајанка во чест на Денот на дрвото
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 12:13
Не ,знам можеби погрешно ќе бидам сфатен,но сите овие работи ми личат на оние акции од минатото,на кои некој ќе ликува потоа на ТВ,а и дрвцата што се садат колку стручно се садат ,после излегува 70-80% не се фатиле и слично.
Затоа си постои професионалност плати ,сработи и одржувај.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 12:21
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Не ,знам можеби погрешно ќе бидам сфатен,но сите овие работи ми личат на оние акции од минатото,на кои некој ќе ликува потоа на ТВ,а и дрвцата што се садат колку стручно се садат ,после излегува 70-80% не се фатиле и слично.
Затоа си постои професионалност плати ,сработи и одржувај.


Како што слушнав од оние кои се посадени во минатата акција фатени се 60% што е исклучително висок процент...
Првата акција мислам дека беше доста неуспешна, но во недостаток на организација и вистински професионалци секако дека како времето одминува ќе се учиме на грешките а процентот ќе се зголемува...
Јас ја поздравувам оваа акција и мислам дека е најмасовната во светски рамки , што секако е за пофалба...
Е сега друга прикаска е тоа што ние садиме а други сечат и тоа нелегално ...
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 16:37
Море не само што сечат ,туку и палат,а некои богами и доста добро,од кубик заработуваат,а за процентот,да секој си кажува по свое за успешноста,кај нас барем беше катастрофа.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 20:52
EEEEEEj....kakva debilnost.
Utresniov den nie ke go pomestime v petok, a petokot ke go odrabotuvame v sabota изненадување
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 07:03
Чим стручните лица од областа на шумарството велат дека треба вакво пошумување ние само треба да се согласиме и да ја спроведеме акцијата. Кој и да е предлагач, кој и да е одговорен идејата е добра бидејки никој не си го уредува сопствениот двор туку државата од што сите на некој начин ќе имаме фајде. Интересен напис во Дневник токму за оваа проблематика


Земјата ни бега во Солун
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 13:32
Извинете но кое фајде го имаме ние,ако сме 5-те подрачја на светско ниво погодени од климатските промени,ако 70-80% се греат граѓаните на цврсто гориво - ДРВА,ако некој цела западна Македонија ја исече безмилосно и да не редам повеќе,само би кажал,Земјата е од пред милиони години,па немало пошумување,а таа се обновувала,нека ги запрат девијантните појави,а другото природата ќе си го стори,и кога ќе почне државата на секому да му дава пристоен живот ,тогаш ќе има право и да бара!
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 13:52
...JAS na primer nemam nikakvo....a se nerviram koga me gnjavat so toa kolku zasadile,koj zasadil ,koj se izmocal na drvoto za da porasne...koja nevladina ili zelena organizacija go storila i sprovela proektot..i da ne redam..!
doaga letoto,gori Makedonija ,a nikoj ne mrdnuva so mal prst..zosto gori,koj toa podmetnuva pozari..koj toa sece na divo drva,koj toa izvezuva drvo za pari vo stranstvo..koj toa debelo se ofajduva vo vakvi situacii...marerijalno ili na drug nacin i ne e vazno...i mnogu ,mnogu drugi pricini i problemi..
 
...i za onie sto mnogu ne se razbiraat vo toa okolu drvjata NASI,das kazam deka skoro site vidovi koj gi rasaduvaat,mozat i vo prirodni uslovi ...od semka i od avin da se nasadat!bez pompeznosti slikanja intervjua...zabeleski ..i na kraj TROSOCI!
za KORNENJETO na drvcata po sadenje i ostetuvanje od PITOMITE zivotni da ne zborime..i toa si e.m..
 
p.s:jas ne sadam kolektivno...nitu pak Ve teram Vie da ne sadite...samo sakam da bideme SVESNI za se okolu nas ....
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 13:56
..kade se zelenite za ovoj slucaj?
 
 
 


Изменето од zagor - 12.Ноември.2009 во 13:57
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.