IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Калиопи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Калиопи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 07:51
Калиопи сними спот за „Не сум како ти”

Македонската поп дива Калиопи деновиве го заврши снимањето на спотот за нејзиниот моментален хит „Не сум како ти", кој е најавен сингл на нејзиниот нов поп албум „Порака” кој треба да излезе на крајот на септември


Спотот се снимаше на неколку атрактивни локации во луксузниот планиски ресорт „Радика” во Маврово. Режисер на спотот е Александар Ристовски Принц, костимите се на Александар Ношпал, а за шминкaта и фризурата се погрижи Сергеј Варошлија.
Спотот е едно сесема ново издание на Калиопи кое ќе биде вистинско изненадување за публиката и нејзините фанови. Калиопи се појавува во урбан ретро стил и изгледа поразлично од кога и да е досега. Дејството на спотот е страсна љубовна приказна со уверливи филмски кадри во кои доаѓат до израз одличните актерски способности на Калиопи и нејзината моќ за трансформација пред камерите.
До крајот на следната седмица, спотот ќе биде промовиран во Македонија, како и на ТВ станиците ширум Балканот.

извор: форум
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2010 во 23:26

Калиопи со албум на три јазика

Новиот албум на Калиопи "Порака" е снимен на три јазика: македонски, хрватски и на англиски јазик. Со овој проект, поп дивата, откако се врати на екс југословенскиот музички пазар, планира да го освојува и европскиот.
Во Скопје, албумот ќе се промовира со голем отворен концерт на Скопскиот плоштад, најави Калиопи на почетокот од летото. Поп дивата како најавен сингл веќе го промовираше хитот "Јас не сум како ти", песна за која неодамна излезе и видео спот. Минатата недела во Загреб, во просториите на "Јадран филм", Калиопи снимаше дел од новиот спот за синглот "Ти", кој ќе се промовира заедно со албумот. Со новиот сингл, Калиопи ја најавува својата соработка со хрватските видео продукции "5 груп" и "Д нок продукција".
Дел од спотот ќе се снима и во Македонија, а интересно е што некои од сцените во Загреб се снимени во "3Д" графика.
Музички продуцент на албумот е хрватсскиот музичар Дарко Јурановиќ, во соработка со Тихомир Прерадовиќ.
Тимот на поп дивата во моментов работи на обвивката на албумот, по што цедето ќе започне да се печати

Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2010 во 09:41
Најдобар , и највреден вокал и изведувач во околинава...среќада
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2010 во 19:25
Originally posted by Џо Џо напиша:

Најдобар , и највреден вокал и изведувач во околинава...среќада


да
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 17:40
Ги сакам нејзините песни,а фаворит ми е оваа!
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 17:48
Убаво пее, ама не ми се допаѓа нејзината музика....не
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 18:13


Калиопи има несекојдневен вокал, бојата посебно ми се допаѓа... Ексцентрична е понекогаш, емотивна до лудило...

Песнава со Васил ми е многу убава...љубов
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 13:19

Калиопи со бесплатен концерт за фановите

Калиопи ќе го промовира новиот албум "Порака" заедно со своите фанови. Поп-дивата ќе одржи бесплатен концерт на скопскиот плоштад на 30 октомври во 20 часот. На концертот во живо ќе бидат изведени единаесетте песни од албумот, како и старите хитови на Калиопи.
Албумот, кој е петти по ред студиски цеде-албум на Калиопи, има 11 песни. Осум се сосема нови, а за публиката познати се "Не сум како ти", "Ти" и бонус-песната "Засекогаш", која ја напиша Тоше Проески, а Калиопи ја сними за албумот "Тоше и пријателите". Музички продуцент на албумот е Дарко Јурановиќ од Загреб, а Тихомир Прерадовиќ е копродуцент. Материјалот е снимен во неколку студија во Хрватска и во Шведска. Освен Јурановиќ и Прерадовиќ, како автори се јавуваат и Калиопи, Мирослав Рус, Рамбо Амадеус, кој е гостин, котекстописец и коаранжер на песната "Дојди". Во песната "Денот се буди" гостува словенечкиот пејач Марко Возељ. Един Карамазов е гостин во песната "Ако уште еднаш падне снег".
Во својата 25-годишна кариера, Калиопи има снимено 11 албуми. Два со групата "Калиопи", пет поп-студиски албуми, две компилации со најголемите хитови, еден албум со музика за балетот "Јас Исидора" и последниот "Обливион" со Един Карамазов, со преработки на светските музички класици. Поп-дивата издаде и ДВД-издание од скопскиот концерт во 2006 година.

Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 15:38
Мозеби овде се нејзините фанови,ама јас не сум.Некако неможам ни да ја слушам ни да ја гледам.Вртам канал....
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2010 во 23:20
Калиопи вечерва одржа бесплатен концерт на плоштадот во Скопје.Го промовираше новиот албум,а секако тука беа и старите хитови..супер атмосфера,супер забава.
Браво за Калиопи
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 00:19
Originally posted by Calipso Calipso напиша:

Калиопи вечерва одржа бесплатен концерт на плоштадот во Скопје.Го промовираше новиот албум,а секако тука беа и старите хитови..супер атмосфера,супер забава.
Браво за Калиопи


да се надоврзам ...суперишка беше...малку повеќе само да траеше,уште поубаво ќе беше...како и да е супер помин
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 13:36
Калиопи многу сакам да ја слушам, ја ценам како музичар и уметник, само не можам да следам интервју со неа. Ми е некако непривлечна како личност.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2011 во 17:54
~Live the life you love, love the life you live~
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2011 во 23:29

Калиопи претставник на Македонија на Евросонг 2012 во Азербејџан


На претстојното 58-мо издание на најголемиот европски музички натпревар наречен песна на Евровизија, кој ќе се одржи во мај 2012 во Баку, Азербејџан, Македонија ќе ја претставува нашата поп-дива Калиопи. Така денес одлучи Македонската радио телевизија, која како полноправна членка на европската радиодифузна унија го има ексклузивното право на избор на македонскиот евровизиски претставник.

Раководството на МРТ, во договор со избраниот евровизиски тим и програмскиот колегиум на МТВ, одлучи оваа година да го промени досегашниот концепт на избор на песна и пејач кои ќе ја претставуваат Македонија на претстојното издание на Евровизија, кое ќе се оджи од 22-26 мај 2012 во новоизградената кристална палата во Баку, Азербејџан.

На ваквиот чекор-да се одвојат Скопскиот фестивал и Евросонг како посебни проекти, МРТ се одлучи по низа направени анализи, а со цел поголем успех на Мекедонија на најпрестижната музичка манифестација, како и подигнување на реномето на најголемиот музички фестивал кај на скопскиот, кој пак е веќе закажан за 13 –ти ноември 2012-та.

На покана на МРТ, ова се првите импресии на Калиопи: 

“ Ви благодарам многу на поканата, се разбира дека ја прифаќам, жал ми е што во највозбудливиот момент не сум во Македонија, почестена сум, одговорноста е огромна“.

Калиопи е најголемата македонска поп-ѕвезда и една од најголемите на балканот која зад себе има повеќе децениска успешна и плодна кариера како автор и интерпретатор на 9 соло албуми, преку 100 концерти ширум Македонија и надвор од неа, 3 големи концертни турнеи, голем број видео изданија на своите најголеми хитови, 3 документарни филмови, како и музика за филм, театар и современ балет. Воедно, Калиопи се истакнува и со својата соработка со други познати музички имиња од домашната, балканската, но и од светската музичка сцена, како и со своите хуманитарни активности.

По враќањето на Калиопи во Македонија ќе биде закажана и првата официјална средба со раководството на МРТ на која ќе бидат прецизирани сите детали врзани за проектот, како и првата средба со медиумите.



Изменето од Calipso - 19.Ноември.2011 во 23:30
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,437 секунди.