IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Чуда БОЖЈИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Чуда БОЖЈИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2011 во 15:14
Originally posted by Klara-D Klara-D напиша:

 
 Што мислите

 


 


Далеку е ова од чудо Божјо, затоа што чудата Божји се познаваат по целта поради која се појавуваат, а тоа е славење на Бога и зацврстување на верата на верните во Него.

Родителите, сведоци на ова, нека го пријават ова нешто, доколку е вистинито нивното тврдење, во некоја црква, свештениците нека го благословат местово и ваквите нешта нема да се повторуваат.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2011 во 23:29
Originally posted by Македон Македон напиша:



Точно е дека Бог не ги нарушува од Него поставените закони, но, зарем не е надвор од природните закони, на пример, докажаните појави на Богородица. Тоа не е во рамките на природните закони, законите на физиката, биологијата, хемијата и другите науки.
Дури и настаните на празникот Успение на Пресвета Богородица во Берово, противречеа на секаков можен природен закон. Ако гром удри човек, а тој држи бебе, согласно природните закони, зарем може бебето да остане без гребнатинка? Тоа е спротивно на секој природен закон.

A кој збор би бил поподобен од зборот чудо за вакви нешта?







Чудесна е Милоста БОЖЈА, Којашто е поголема од секој човек и Којашто Совршениот БОГ за спасение на сите - под верното срце на Дева Марија - ја отелотвори во Исус Христос!

Македоне, бебето преживеа баш поради Таа Милост БОЖЈА а не поради традиции коишто се прават попаметни од Апостолското предание, коешто ни сведочи дека има само Еден посредник помеѓу БОГА и човекот!

Тој посредник е Инкарнацијата на Милоста БОЖЈА, Којашто е многу поголема дури и од Дева Марија - најголемата и најблажената жена во универзумот!


Поздрав



   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2011 во 14:19
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:



Точно е дека Бог не ги нарушува од Него поставените закони, но, зарем не е надвор од природните закони, на пример, докажаните појави на Богородица. Тоа не е во рамките на природните закони, законите на физиката, биологијата, хемијата и другите науки.
Дури и настаните на празникот Успение на Пресвета Богородица во Берово, противречеа на секаков можен природен закон. Ако гром удри човек, а тој држи бебе, согласно природните закони, зарем може бебето да остане без гребнатинка? Тоа е спротивно на секој природен закон.

A кој збор би бил поподобен од зборот чудо за вакви нешта?







Чудесна е Милоста БОЖЈА, Којашто е поголема од секој човек и Којашто Совршениот БОГ за спасение на сите - под верното срце на Дева Марија - ја отелотвори во Исус Христос!

Македоне, бебето преживеа баш поради Таа Милост БОЖЈА а не поради традиции коишто се прават попаметни од Апостолското предание, коешто ни сведочи дека има само Еден посредник помеѓу БОГА и човекот!

Тој посредник е Инкарнацијата на Милоста БОЖЈА, Којашто е многу поголема дури и од Дева Марија - најголемата и најблажената жена во универзумот!


Поздрав



   


Токму така spirose, бебето преживеа поради милоста Божја. Човечките традиции, односно колењето јагниња и менување на празникот поради цревоугодништво и некакви жртви, во конкретниот случај, за кој верувам дека си запознаен, го предизвикаа Божјиот гнев поради осквернување на празникот на Успението на Пресвеа Богородица.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2011 во 22:04
Денес ми се случи нешто што ниту на крај памет не верував дека токму мене може да ми се случи.

Имено, пред две-три, ако не и повеќе години, братучед ми, враќајки се од Охрид, застанал малку во манастирот св. Јован Крстител-Бигорски, а од таму како благослов земал, колку што се сеќавам, памукчиња со миро од моштите на светиите, кои се ставени во пеубав материјал, кој е сошиен за да не испадне памукчето. На самиот материјал се наоѓа шпенагла. Тоа изгледа вака:



Големо е едвај еден центиметар.

Кога ми го подарија, го ставив во паричник и по некој месец истото го загубив. Го превртев паричникот, фиоките и целата куќа, но не го најдов. Потоа престанав да го барам, помирувајќи се со тоа дека сум ја загубил таа светиња.

Денес, случајно одејќи во Тинекс да купам се што е потребно, вадејќи ги слушалките од ушите, наеднаш погледнувам не земјата и го гледам она кое ми беше подарено на земјата,во прашината. Истиот материјал, истата боја, истите шари на материјалот и истата шпенагла, малку за'рѓана од тоа што била на земјата.

Кога го видов, прво помислив дека тоа е само лага на умот, или нешто што личи на тоа што го загубив. Кога погледнав подобро, го видов тоа што го загубив пред повеќе години, не верувајќи си на очите. Се наведнав, го кренав, ја тргнав прашинката на него и навистина беше токму тоа. Го кренав, го ставив в џеб и продолжив. Дома не веруваа кога го видоа тоа, останаа запрепастени и не знаеја што да кажат.

Дури и да не станува збор за истото и да не станува збор за некакво чудо, бидејќи постои таква можност затоа што градот редовно се чисти, мете, мие, сепак, за мене ова претставува вистинско чудо. Никогаш не очекував вакво нешто, а особено не овој период, кој навистина ми беше потежок.



Изменето од Македон - 29.Август.2011 во 22:07
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2011 во 22:42
Originally posted by Македон Македон напиша:

Денес ми се случи нешто што ниту на крај памет не верував дека токму мене може да ми се случи.
Случката е интересна, мене ми се случувале слични нешта. Но добро е да се прашаме што со таквиот тип на „чуда„ понатака? Чудата сами по себе не мора да значат ништо туку нашиот однос кон нив може да направи (или не направи) или да значи нешто.

Порано во периодот додека бев насочен кон една одредена верска заедница, чудесно се случуваше да се сретнам неочекувано со нејзините следбеници, најдам нејзина литература која беше невозможно да се најде и тн. Но тоа не значи дека се работело за некакво Чудо Божје туку поради мојата насоченост кон тоа, несвесно во својот мисловен свет(а мислите се вид енергија) сум станал магнет за таквите средби или откритија. Не сме постигнале многу ако се воодушевиме од самото „чудо„ или само површно констатираме како ете „ништо не е случајно!„ туку   се преиспитаме и погледнеме што тоа нам или на нашите ближни или дури и природата долгорочно ни донесува.
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2011 во 00:28
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:


Бог при дејствувањето не ги нарушува природните закони, бидејќи тие се произлезени од Него, но бидејќи голем број од луѓето и науката поради својата ограничена свест не ја согледуваат целината, понекогаш се чини дека се случило она невозможното.


Точно е дека Бог не ги нарушува од Него поставените закони, но, зарем не е надвор од природните закони, на пример, докажаните појави на Богородица. Тоа не е во рамките на природните закони, законите на физиката, биологијата, хемијата и другите науки.
Дури и настаните на празникот Успение на Пресвета Богородица во Берово, противречеа на секаков можен природен закон. Ако гром удри човек, а тој држи бебе, согласно природните закони, зарем може бебето да остане без гребнатинка? Тоа е спротивно на секој природен закон.

A кој збор би бил поподобен од зборот чудо за вакви нешта?



Prijatele, toa shto se sluchilo e TOKMU SPORED PRIRODNITE PRAVILA.

Strujata teche niz patot so najmal otpor. Spored toa taa protekla niz chovekot bidejkji toj stoel na zemjata i toj go zatvoril strujniot krug. Deteto bilo nadvor od krugot, nastrana od toa shto bilo oblecheno i na toj nachin dopolnitelno izolirano od chovekot.

Za da imash slikovit primer za toa shto se sluchilo kje ti go posocham primerot so pticite koi stojat na strujnite zhici megju banderite. Zoshto tie ne umiraat koga niz zhicite teche tolkava struja ?


Znachi ne se raboti za nikakvo chudo na Bogorodica tuku za ednostavna prirodna pojava koja gi sledi prirodnite zakoni i zakonot za prichina i posledica. Sekako deka neupateniot chovek vo ovie zakoni mozhe da si dade nekoe negovo posakuano objasnuvanje.

Taka bio sekogash.

I potoa takvite objasnuvanja se vrtat megju lugjeto i so vreme stanuvaat "vistini" nad koi se gradat religijskite veruvanja.







Изменето од Messenger - 30.Август.2011 во 00:34
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2011 во 01:02
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:


Бог при дејствувањето не ги нарушува природните закони, бидејќи тие се произлезени од Него, но бидејќи голем број од луѓето и науката поради својата ограничена свест не ја согледуваат целината, понекогаш се чини дека се случило она невозможното.


Точно е дека Бог не ги нарушува од Него поставените закони, но, зарем не е надвор од природните закони, на пример, докажаните појави на Богородица. Тоа не е во рамките на природните закони, законите на физиката, биологијата, хемијата и другите науки.
Дури и настаните на празникот Успение на Пресвета Богородица во Берово, противречеа на секаков можен природен закон. Ако гром удри човек, а тој држи бебе, согласно природните закони, зарем може бебето да остане без гребнатинка? Тоа е спротивно на секој природен закон.

A кој збор би бил поподобен од зборот чудо за вакви нешта?



Prijatele, toa shto se sluchilo e TOKMU SPORED PRIRODNITE PRAVILA.

Strujata teche niz patot so najmal otpor. Spored toa taa protekla niz chovekot bidejkji toj stoel na zemjata i toj go zatvoril strujniot krug. Deteto bilo nadvor od krugot, nastrana od toa shto bilo oblecheno i na toj nachin dopolnitelno izolirano od chovekot.

Za da imash slikovit primer za toa shto se sluchilo kje ti go posocham primerot so pticite koi stojat na strujnite zhici megju banderite. Zoshto tie ne umiraat koga niz zhicite teche tolkava struja ?


Znachi ne se raboti za nikakvo chudo na Bogorodica tuku za ednostavna prirodna pojava koja gi sledi prirodnite zakoni i zakonot za prichina i posledica. Sekako deka neupateniot chovek vo ovie zakoni mozhe da si dade nekoe negovo posakuano objasnuvanje.

Taka bio sekogash.

I potoa takvite objasnuvanja se vrtat megju lugjeto i so vreme stanuvaat "vistini" nad koi se gradat religijskite veruvanja.



Мессенгер пријателе, ајде прочитај уште еднаш што напишав. Ако бебето е во рацете на човекот, а тој е удрен од гром, зарем бебето ќе остане без гребнатинка? Кога громот го удрил човекот, бебето, секако, паднало. Според очевидци, "летнало" 10 метри и се удрило на земјата.
Ако мало бебе се удри на земјата и притоа од таква далечина и сила, ќе се прекрши. Не случајно лекарите им велат на родителите бебињата никако да не се удираат, затоа што сериозно може да се повредат.

Дури и да удри гром во таква маса народ, зарем само некои ќе умрат, а другите ќе си отидат без гребнатинка? Не говориме за двајца кои стојат некаде настрана, говориме за маса луѓе - илјадници.

Ако имаш слика од некој собир од Берово за овој празник, ќе сфатиш за што говорам.

П.С. Случката е мошне поопширна и со повеќе детали, но мислам дека нема потреба да се говори толку.

Изменето од Македон - 30.Август.2011 во 01:07
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2011 во 01:07
Jas ti go objasniv zakonot i ti dadov slikovit primer koj mozhesh da go proveruvash sekojdnevno.

Tvoj izbor e dali kje ja prifatish realnosta ili ne.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2011 во 01:08
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Jas ti go objasniv zakonot i ti dadov slikovit primer koj mozhesh da go proveruvash sekojdnevno.

Tvoj izbor e dali kje ja prifatish realnosta ili ne.



Јас тоа го прифаќам, само уште да им објасниш на лекарите зошто им велат на родителите малите деца никако да не се удрат од ништо и да не паднат особено од кревет.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2011 во 14:32
Svetov ne zavisi od mislenjeto na lekarite.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2011 во 14:44
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Svetov ne zavisi od mislenjeto na lekarite.


Ама здравјето на луѓето и тоа како зависи.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2011 во 14:46
OK, prijatele, tvojot zbor neka bide posleden.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2011 во 15:06
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Денес ми се случи нешто што ниту на крај памет не верував дека токму мене може да ми се случи.
Случката е интересна, мене ми се случувале слични нешта. Но добро е да се прашаме што со таквиот тип на „чуда„ понатака? Чудата сами по себе не мора да значат ништо туку нашиот однос кон нив може да направи (или не направи) или да значи нешто.

Порано во периодот додека бев насочен кон една одредена верска заедница, чудесно се случуваше да се сретнам неочекувано со нејзините следбеници, најдам нејзина литература која беше невозможно да се најде и тн. Но тоа не значи дека се работело за некакво Чудо Божје туку поради мојата насоченост кон тоа, несвесно во својот мисловен свет(а мислите се вид енергија) сум станал магнет за таквите средби или откритија. Не сме постигнале многу ако се воодушевиме од самото „чудо„ или само површно констатираме како ете „ништо не е случајно!„ туку   се преиспитаме и погледнеме што тоа нам или на нашите ближни или дури и природата долгорочно ни донесува.


Majkl, мене ова што ми се случи, ми се случува во значаен период.

Во однос на поставувањето кон самото нешто, искрен да бидам, на почетокот, кога го видов на улицата тој предмет, си помислив дека се збогувам со умот и дека тоа што го гледам не е реално. Сега го прифатив тоа, но да дадам одговор зошто тоа се случило, засега не можам, иако имам една претпоставка.

Патем, воопшто и не мислев на наоѓање или на самиот предмет. Јас одамна се помирив со губењето на таа светиња и ниту на крај памет не веруваv дека вакво нешто ќе се случи толку години после тоа...



Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2011 во 15:43
Originally posted by Македон Македон напиша:

Majkl, мене ова што ми се случи, ми се случува во значаен период.

Сега го прифатив тоа, но да дадам одговор зошто тоа се случило, засега не можам, иако имам една претпоставка.
Тоа е твоја приватна работа.
Originally posted by Македон Македон напиша:

Патем, воопшто и не мислев на наоѓање или на самиот предмет.
Тоа не е битно, туку дека во твојот свет предметот имал значење, тоа можело да биде магнетот. Зборот ми е дека врз тнр. чуда т.е. нивното случување понекогаш и самите ние влијаеме, секако, несвесно, преку нашиот мисловен и чувствен свет.

Драго ми е ако изгубениот и заборавениот предмет кој повторно си го нашол ти донел радост без никому да штети.

Изменето од Majkl - 30.Август.2011 во 15:44
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.