IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - За најголемите филозофи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За најголемите филозофи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 13:48
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Сократ (4 јуни, 470 п.н.е. - 399 п.н.е), (грчки: Σωκράτης, Сократис) е старогрчки (атински) философ и една од најзначајните икони на Западната философска традиција.Сократ е родум од Атина. Го напуштил занаетот на татка си (каменорежач) и сиот свој живот го посветил на философијата. Тој одел меѓу луѓето, разговарал со нив, ги терал на размислување, едностојно им поставувал прашања, а на одговорите други прашања. За него основен проблем е човекот, пред сѐ; неговото однесување во етичката сфера и во политичката. Тој решително им се спротиставувал на софистите, а пред сѐ; на нивниот реализам и субјективизам, сметајќи дека човекот можел да пронајде знаења кои важат општо и нужно. Сократовата основна поставка била „Јас знам дека ништо не знам!“Уникатниот метод на подучување на учениците на Сократ се состоел во тоа што ученикот преку прашања и одговори доаѓал до сопствени заклучоци. При тоа Сократ играл улога на „акушер“ кој помагал да се раѓаат здрави духовни деца.


СОКРАТ СМЕТАЛ ДЕКА ЗНАЕЊЕТО Е ДОБРО, А НЕ ЗНАЕЊЕТО Е ЗЛО, А ТОГАШ ЗНАЕЛ ДЕКА НИШТО НЕ ЗНАЕЛ!намигнување ( СЕПАК ИМАЛ ЗНАЕЊЕ)среќа
да надокнадим, оти мислам дека и тоа е наj важното во неговата биографиjа, оти и покажува и какво влиjание е имала неговата филозофиjа врз младите атинjани...Осуден од државта за богохулство и поквареност, за ширен на поквара сред младежта...умира...испиваjки чаша со отрова...таква му била казната ..бучиниш...му нуделе план за бегство...но Сократ е Сократ...и ставил црта...инаку немаше и да биде наj значимиот филозоф како идеjна проекциjа за во иднина.
Исто ...мудро заклучил:" Кога си женет за зла жена...неизбежно е да станеш филозоф."
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 13:58
Originally posted by pagane pagane напиша:

Дарко, одма да се коригираш за наj познати современни филозофи...не%20зборувам


Да надополнам за современите филозофи: Сејмон Блекбурн, Нед Блок, Дејвид Чалмерс, Саул Крипке, Жан Бодријар, Мишел Фуко.среќа
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 14:02
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

размислување.....не%20зборувам....нека%20ти%20е%20срам
филозофи...мажи...

Жената е како осакатен маж, а месечниот тек е семе, само нечисто семе. Бидејќи нејзе и недостасува само едно нешто, изворот на живот... бидејќи тој извор на живот го носи машкото семе“.

јас би рекла вака-
човекот без својата подобра половина односно без сродна душа е осакатен човек...
а семето...каде би посеале семе ако немате почва,а?
сепак изворот на животот не е само семето туку и почвата.
семето расфрлено низ ветар  е само обично јалово семе  кога нема каде да се посеенамигнување


Многу убаво кажано... И за крај, каде би била љубовта, дали таа би постоела, ако не постоел и другиот пол, во движење и сила како енергија, но не и поделена на две, а еднаква на една.среќа
Затоа во секоја држава во секоја религија жената треба да има поголеми права, бидејќи мажот е причинителот, а жената е волјата.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 14:06
Жан Бодријар (29 јули 1929 Ремс, Франција - 6 март 2007) е француски социолог и философ. Неговото дело се поврзува со постмодернизмот и пост-структурализмот.


Здравје и живот за неколку 10000 години од него и биста ќе постирам.смеењеКон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 14:07
И што спомнавме за жената, само погледнете го мојот потпис и ќе ви стане јасно што преставува и каква е улогата на жената во животот на мажот и обратно.среќа
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 15:57
DDarko, bravo za otvorenata tema!


Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Пример од Аристотел: граѓани во неговите очи се
само оние што се ослободени од куќните производни и репродукциски активности.
На робовите, странците, жените и децата им е забрането учеството во политичкиот
живот, бидејќи им недостасуваат неопходните предуслови.....

... Жената за Аристотел е деформација на природата создадена од оплодување со недостатоци, еден вид дефицитарен предстепен кон мажот. Таа не поседува ниту разум ниту репродуктивни способности. Нејзе <font face="MAC C Swiss" size="2"><span lang="en">?</span><font face="Verdana" size="2"> се припишува за двете само пасивна, дополнувачка улога:<font face="Verdana" size="2">„Како што имено од сакатите потекнуваат понекогаш сакати, а понекогаш и не несакати, така од една жена се создава понекогаш повторно жена, но понекогаш и момче. Жената е како осакатен маж, а месечниот тек е семе, само нечисто семе. Бидејќи нејзе и недостасува само едно нешто, изворот на живот... бидејќи тој извор на живот го носи машкото семе“.


Ako gi stavime strancite i robovite na strana, togash spored Aristotel izlaga deka nemozhe bilo koj da upravuva so drzhavata. Chovek treba svojot zhivot da go posveti na toa, a ne na sekojdnevna manuelna rabota koja nema nekoi posushtestveni dopirni tochki so baranite kvaliteti. So drugi zborovi, folozofot e popodaten za upravuvanje i rakovodenje so drzhavata otkolku kamenorezachot (inspiriran od Sokrat) ili domakjinka koja sekojdnevno gotvi, chisti, pere i trcha po svoite deca. Denes vakviot stav nekoj mozhebi kje go okarakterizira kako nedemokratski i shovinistichki.

A za opisot na kvalitetite na zhenata... toa e dokaz deka nikoj ne e sovrshen, pa nitu Aristotel.

Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Сократовата основна поставка била „Јас знам дека ништо не знам!“Уникатниот метод на подучување на учениците на Сократ се состоел во тоа
што ученикот преку прашања и одговори доаѓал до сопствени заклучоци.


Sokrat e "zapadna varijanta" na "istochen prosvetlen chovek" , genijalec bez kogo evropskata civilizacija bi bila fundamentalno osakatena. So negovata misla "Sega znam deka nishto ne znam" uspeal da ja sintetizira esencijata na mudrosta i prosvetlenosta kako nikoj do togash. Toa e negoviot moment na prosvetluvanje, kako sto bilo za Buda sedenjeto pod drvoto posle iscrpuvachkata borba so rekata. Onoa sto e esencijalno da se razbere e deka do toa prosvetluvanje i dvajcata doagjaat otkoga nauchuvaat s'e sto bilo poznato dotogash. Za da mozhe chovek da osoznae deka vo sushtina ne znae nishto, prvin treba da doznae s'e. Za da se osoznae deka blagosostojbata ne e s'e na svetov, treba prvin taa da se poseduva. So drugi zborovi kazhano, slepiot chovek nikogash nema da osoznae sto znachi temnina. Istochniot pandan na Sokrat, vo metodot na komuniciranje i poduchuvanje e J.Krishnamurti.


Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Гледајќи го ова кратко "житие" дознаваме дека и Буда бил филозоф, паметно момче ( просветлено ), живо, имал одлично сваќање за животот, само не ми е јасно зошто денес се слави како што се слави некоја Виша Сила од страна на религија и која е целта за будизамот да стане религија?


Koga Sokrat rekol "Duri sega doznav oti nishto ne znam...", Buda prodolzhil "...no edno sum siguren - postoi samo sega i toa e onakvo kakvo sto e, a ne onakvo kakvo sto sum mislel deka e... So toa de facto raskrsttil so site mozhni religii i veruvanja (koi detelno gi prouchil od denta koga go napushtil svoeto carstvo) kako chovekovi pretpostavki, tolkuvanja ili iluzii za sepostoechkoto. Za zhal, lugje kako lugje, vo aktot na svojata vechna ignorantost i nego go "unapredija" vo Bog... pojava koja znaeme deka postojano se povtoruvala vo chovekovata istorija megju site narodi na svetov.
Изменето од Messenger - 23.Октомври.2009 во 16:03
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 16:15
Според стандардно размислување државата е народот, а народот сме ние! Државата е и робот, државата е и странецот кој се придомил. Државата е ниско работната класа, високо работната класа, учениците, предучениците, бебињата, без присуство на homo - sapiens државата би била само територија и зоолошка, гледано од природен аспект, а гледано од општествен таа би била територија на туѓинци кој ја освоиле. Е сега човекот се дели анатомски на полови, на рамнини...итн! Се дели етички на празноглавец и на просветлен. Се дели на стар и млад. Уште каква поделба би немало, но основата на политиката се децата, нивна е иднината, а законите би требало да се донесуваат не по нивна одлука, но по нивната тежина во образованието и друѓите обврски, спорт, рекреации и друго. Значи за да има добра основа државата пред се треба да има народ во собрание, а не поединци кој го представуваат народот, бидејќи во Р. Македонија има 2000000 мислења, мислења на просјакот, на ромот, на албанецот, на турчинот, на работникот, на ученикот, е со нив не може да мислат само едно 50 души. Е сега Messenger ако ми кажеш, е како можат да влезат 2000000 луге во собрание, би ти одговорил, така што во времето на Аристотел се можело може и сега во современиот свет.намигнување
Значи треба власт која пред се ќе мисли на децата и владетел кој пред се ќе му бидат државата и децата во нејзе, без жена и деца целосно посветен на нејзе.среќа
Гледам дека Аристотел кој го имам во потписот под никот ни е овде нај трач тема.среќа
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 17:03
Редно е да се почне од почетната буква, нелинамигнување, а некој беше кажал дека после Аристотел, се’ е повторување.
Кога сме кај Аристотел и политиката, позната е неговата изрека: “човекот по природа е zoon politikon“ или тој човекот го гледа како политичко суштество, чие најдобро дело (од неговиот труд) е државата-полисот, бидејќи човекот како единка најдобро се реализира во заедница и група.
Во таа смисла е и неговата: “оној што може да биде сам е или ѕвер или Бог.“
Заедно со другите единки, човекот во највисоката форма на човечка заедница (државата) ги реализира своите поединечни и општи потреби, преку политиката.

Политичката филозофија на Аристотел (и Платон) е актуелна и денес и се смета за една од највлијателните политички концепции.

Платон во неговата "Држава" човечките суштества првпат ги третира како граѓани на една заедница и прв прави диференцијација помеѓу владетел и владеани.


Друг пат повеќе, ве оставам да пишувате на темата, само да не испишете се’ додека се вратамплазење

Одлична тема Даркоголемо%20гушкање, знам дека Аристотел кога рекол дека “се’ друго освен бавење со филозофија е губење време“ мислел баш на тебеплазење

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 17:35
Лелеее каква привилегија, да мислел некој на мене пред 2000 и повеќе години ахх...среќа Се сложувама дека преку општеството, државата можеме да ги реализираме своите мислења, идеи и чуства, само прашање е колку општеството обраќа внимание на тоа?намигнување
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 19:23
За блажениот учител наш Константин ФИЛОЗОФ:

Син на Лав и Марија учителот наш Константин не сакал да цица од туѓа дојка освен од мајчината. На седум години му се сонило да оди во градот на некој стратег и да си земе сопруга и помошничка спрема него, а тој ја одбрал најубавата украсена со златни ѓердани по име Софија т.е мудрост. Кога почнал да се школува напредувал во учењето повеќе од било кој ученик дури и замолил некој познат математичар да го научи на вештините на геометријата, но овој го одбил поради тоа што бил заречен да не учи никого во животот повеќе. Тогаш Константин му го понудил наследството од татка си, а го добил она што го бара. Бил љубен од сите и дал многу одговори за тоа што претставуваат елементите на Православието за кои некој мислат дека се пагански материјали.
На прашањето што е тоа филозофија?, тој без размислување одговорил: - "разбирање на на Божјите и човековите работи, колку човек може да се доближи до Бога, го учи човека со делата да биде слика на прилика на тој што створил. " Денес Православните Христијани го славиме како Светец заедно со неговиот поголем брат Методиј.

Целта на Константин Филозоф ( СВ. КИРИЛ ) и на СВ. Методиј не била само да го описменат старословенското население, но да го отргнат паганизмот донесен од Карпатите и да ја прифатат верата Православна која денес е најраспространета на балканот.среќа


Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 19:26

Еве го и споменикот на Светите Браќа Кирил и Методиј.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 21:02

Платон.
(грчки: Πλάτων) (427 п.н.е.347 п.н.е.) е исклучително влијателен класичен грчки философ, ученик на Сократ, учител на Аристотел, писател и основач на Академијата во Атина.Платон ја обожавал математиката, сметајќи ја за идеален производ на човечкиот дух и за совршено знаење. Таа љубов ја споделил со питагорејците. Над вратата на својата школа го ставил известувањето: „Нека не влегува никој кој не знае геометрија“.Главно влијание врз Платон извршил Сократ на кој му ги посветил речиси сите свои дела - дијалози, главно компонирајќи ги како Сократови разговори со личности познати во Атина во тоа време и други градови - држави. Овие дела се зачувани во целост - вкупно 35 дијалошки расправи и 13 писма. Главни негови дела се „Држава“, „Гозба“, „Федон“, „Софист“ и „Тимај“.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 12:47

Мишел Фуко (15 октомври 192626 јуни 1984) бил француски философ со катедра на Collège de France, катедра на која и ја дал титулата „Историја на Системите на Мисла“. Неговите текстови се од огромно значење за хуманистичките и општествените науки. Делото на Фуко често се среќава во дисциплини како философија, историја, културни студии, социологија, образование, литература, менаџмент студии, урбан дизајн, како и многу други.Фуко е добро познат по неговата критика на општествените иституции, особено на системите поврзани на различни начини за области како психијатрија, медицина и затвор. Неговите општи теории за моќ и односот меѓу моќта и знаењето во однос на историјата на западната мисла се дискутираат и применуваат нашироко.Делото на Фуко често се опишува како постмодернист или пост-структуралист. За време на ’60-те, сепак, тој е почесто поврзуван со структуралистичкото движење. Иако тој на почетокот е среќен со овој опис, тој подоцна ја истакнува неговата одалеченост од структуралистичкиот пристап, тврдејќи дека за разлика од структуралистите, тој го нема прифатено формалистички пристап. Тој исто така не е заинтересиран ни со постмодерната, тврдејќи дека многу поинтересна за дискусија е дефиницијата на „модерноста“.


Кон врв
kladence Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 25.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 88
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kladence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2021 во 16:42
Сакам да ве замолам ако имате материјал за Џордано Бруно да го постирате,бидејќи тоа што го има на интернет е многу оскудно ,а мене ми требаат и негови дебати,негови дела,биографија итн...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.