IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Помош при учењето-да или не
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Помош при учењето-да или не

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Помош при учењето-да или не
    Испратена: 19.Октомври.2009 во 22:01
Повеќето овдешни родители делиме една заедничка работа-им помагаме на децата при учењето.

Почнувајќи од прво одделение па нагоре-додека има потреба.
Им помагаме на децата да ги научат лекциите, да решат математика...Обемноста на наставната програма и нејзината оптовареност со често ирелевантни податоци кои засекогаш ќе бидат заборавени (пр. број на население во Уганда, површина на Чиле во квадратни км, години на почеток на некои движења во историјата, датуми на раѓање и смрт на личности)-честопати претставува извор на многу фрустрации како кај детето така и кај родителот.

Она што го заклучив е дека еден добар дел од поимите во учебниците се необјаснети, па детето ја учи лекцијата и раскажува, и кога ќе го прашаш што е тоа (декрет, декларација на пример) те гледа бледо.

Па така, кај пријателки сум била сведок на ситуации на “учење“ кои завршувале со шамари, каење и земање лексилиуми, фрлање и цепење книги, листови....лутина

Математика е посебна приказна. За тие што се “математичари“ не е страшно, ама ете има родители како мене  кои не се баш математичари, па мораат прво да ја учат лекцијата за да ја објаснат. А лекцијата, често пати знае да биде објаснета и вака “воочи како е решена задачата“. загриженост

Па така, следи губење време додека воочам како авторот на учебникот решил да се изживува со моите нерви.лутина

И така до некое одделение, кога станува неопходно да се повика и професор. Две деца х2 пати неделно...ухНавистина, човек треба да ја има пештерата на Али Баба за да го ишколува своето дете во МКД.

(за немањето учебници и додатни напори кои ги вложувам од моја страна за надополнување на дупките не сакам на оваа тема)

Па ме интересира драги родители, како стоите по однос на оваа работа?
Колку му помагате на вашето дете-а колку му оставате простор само да се потруди?
Барате ли помош од старна, професори и слично кога не сте сезнајковци по некои предмети?

Поделете овде се што имате да кажете за оваа работа.



Изменето од maria_magdalena - 19.Октомври.2009 во 22:03
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 22:09
во второ одд по предметот ,,основи на Демократија,, за домашна имаа прашање, кое гласеше буквално вака

- Наброј некои од одлуките на вашето гратско собрание!

Го чекавме тато да си дојде за да ни помогне, оти ни мама не знаеше, а камо ли тоа кутрото вторачезагриженост

И ај после да те видам осамостали го само да учитага


Изменето од kejt-d-grejt - 19.Октомври.2009 во 22:10
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 22:25
Моите ја учеа сестра ми две години, што е предходник, а што следбеник. Јас и ги решавав сите писмени и тестови до осмо одделение и така таа поминувше одлична. Ама, во средно јас бев кецарот, таа учење.голема%20насмевка


Изменето од bounty_hunter - 19.Октомври.2009 во 22:44
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 22:33
“Иницијална состојба-Акумулира податоци пред да почне трансформацискиот процес пред определен кинезиолошки третман во овој случај почетокот на учебната година па во оваа состојба влегуваат и параметрите кој ги покрива просторот на предметот на следењето или валоризацијата во антрополошките карактеристики“хипнотизиранхипнотизиранхипнотизиран

немој да помислите дека сум ги заборавила точките и запирките...НЕМА...ова е една реченица од скриптата по кинезиологија за прва година средно

е како да ја упростам дефиницијава...ако е воопшто  дефиницијалутина

мислев дека после четврто одделение ќе може да учи сама...и можеше..се досегане%20зборувам
 
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 22:58
ama , izgleda ...i odsega!намигнување...taa definicija,..ne bi mozel ni lektor...da ja"ispravi"...pa i da ima nekoja greshka!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 11:36
Значи горе долу, сите делиме иста мака.
А јас си мислев дека сега кога се поголеми, ќе имам малку повеќе оддишка бар што се однесува до учењето.

На што се должи оваа неопходност?
Често размислувам за тоа, особено кога ќе ми пукне филмот.
Проблемот го гледам во неквалитетните учебници,кои изобилуваат со ирелевантни податоци, а им недостига поголема систематичност. Во ниеден учлебник нема асален речник на поими кои се користат во лекциите.
Лекциите често се збрда здола напишани (ова особено може да се види во учебникот по историја, кој е напишан со таква сувопарност..Еднаш читајќи лекција ни сама не знаев кој нападнал, кој се повлекол. Редовно морам да помагам и по овој предмет, да ги објаснам поимите прво а потоа да раскажам за да сфати детето.

Каде вие го гледате проблемот?

Какви се учебниците од кои учат децата на нашите сонародници во странство? Имаат ли и тие вакви маки?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Ecy0 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 43
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ecy0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2009 во 19:03
Јас сум 8одд.И значи учебникот е премногу измешан да кажам...Првин во прва реченица кажува дека тој и тој го нападнал,после во втора кажува кога и како а во трета кажува која била и што направила ќерка му,сето тоа проследено од датуми кои се тешки за запамтување...
•     Come as you are, as you were
As I want you to be
As a trend, as a friend, as an old enemy
Take your time, hurry up
The choice is yours, don't be late.
     Come As You
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2009 во 19:22
Originally posted by Ecy0 Ecy0 напиша:

Јас сум 8одд.И значи учебникот е премногу измешан да кажам...Првин во прва реченица кажува дека тој и тој го нападнал,после во втора кажува кога и како а во трета кажува која била и што направила ќерка му,сето тоа проследено од датуми кои се тешки за запамтување...


Е, кажи бе мило, абре не се знае кој се родил, кој нападнал, кој освоил, или прво пишува што освоил-е, па после враќа назад од кого се бранел. Сувопарно, досадно до-зла-Бога, нејасно, испрепишано збрда здола од енциклопедии (историја на човештвото).
 
Срамотилаци, ако некој од “горните“ ЧИТА, НЕКА СТАВИ ПРСТ НА ЧЕЛО, учебникарството не е занает како чевларство, козметика, фризерај....

Генерации се воспитуваат алоооо!



Изменето од maria_magdalena - 22.Октомври.2009 во 19:23
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2009 во 20:28
верувајте дека не сакате цитати од учебникот по педагогија - секоја лекција има големи БЛА БЛА кои завршуваат со тоа дека воспитанието е општествена појава лутина за да научам една лекција, мора да ја прераскажам, па да си ја објаснам и да сфатам дека сето тоа влегло од едното, а излегло од другото уво !!!
 
математика, ги измачив тетка ми, тетин ми и дедо ми.... сите си ги повторија логоритмите, а богами треба и да им ја оставам математиката да ги проучат новите РЕЛАЦИИ НА ТРИГОНОМЕТРИСКИ ФУНКЦИИ ОД НЕКОИ АГЛИ тајм%20аут до 8мо одделение важев за математичар кој добиваше 5ки со 1 час вежбање... од 1ва година вежбам по цели а4 формат тетратки пред писмена, за едвај да закачам слаба петка или јака четворка... како и да е, среќа што имам кој да ми покаже, бидејќи некои сами се мачат и плаќаат приватни професори - како што спомна мариа_магдалена...
 
па добро бе мајка му стара, одбрав јазичен смер учам математики од факултет кубење%20коса
 
а за јазиците, англиски знам, одам на к*рс од релаксацијаголема%20насмевка доколку не одам на додатни часови ( т.е. к*рсеви ) по италијански и германски ќе бидам ,,тотели конфјузд рагаца италијана,, рамнодушност
 
другите предмети се за да се седнат и да се научат сите (не)потребни информации плазење%20злонамерно
 
Кон врв
G1RL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 103
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај G1RL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2009 во 23:42
Od edna strana mislam deka e dobro roditelite da poucat so decata bidejki taka na nekoj nacin deteto ke stekne navika za ucenje a se slozuvam so toa deka vo nekoi ucebnici objasnuvanjata se mnogu nejasni pa deteto samo nema sansi da go razbere toa.
Vo osnovno roditelite ''ucea'' so mene matematika, fizika i hemija - so drugo ne gi zamarav. Iako vo 7mo i 8mo odd po4na da mi preci koga ke mi recea aj da vidime sto e nejasno i kako sto pisa nekoj pogore toa zavrsuvase so skinati tetratki a ednas i so skinat u4ebnik... Sega vo sredno imam dobra osnova po site predmeti pa taka da mozam da se snajdam i taka zavrsi zaednickoto ''ucenje'' ...
Mislam deka tuka mnogu moze i treba da pomogne objasnuvanjeto i upatuvanjeto od profesorot/profesorkata - sepak tie se zadolzeni za taa rabota a ne roditelite...
TODAY COULD BE YOUR BEST, WORST OR LAST DAY IN YOUR LIFE...
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 10:32
Да, порано кога учев со мајка ми полесно сваќав така и пред некој ден ми текна да учам заедно со нејзе бидејќи завршила исто средно какво што учам и јас и ми објасни и некој дополнителни работи. Значи се согласувам со ова, но го негирам пишувањето на домашна со помош на родител, родителот пред тоа треба да објасни, а детето да напише.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 11:12
Originally posted by G1RL G1RL напиша:

Od edna strana mislam deka e dobro roditelite da poucat so decata bidejki taka na nekoj nacin deteto ke stekne navika za ucenje a se slozuvam so toa deka vo nekoi ucebnici objasnuvanjata se mnogu nejasni pa deteto samo nema sansi da go razbere toa.
Родителите да објаснат кога детето некаде ќе заглави ДА ама родителите да учат з адетето- НЕ. Има голема разлика во помош во учењето и учење на цел материјал, па прераскажување или изработка на проектите кои се даваат за домашно. Дури с еоди до таму што родителите ќе напишат се на ливче а детето потоа препишуватага
Vo osnovno roditelite ''ucea'' so mene matematika, fizika i hemija - so drugo ne gi zamarav. Iako vo 7mo i 8mo odd po4na da mi preci koga ke mi recea aj da vidime sto e nejasno i kako sto pisa nekoj pogore toa zavrsuvase so skinati tetratki a ednas i so skinat u4ebnik... Sega vo sredno imam dobra osnova po site predmeti pa taka da mozam da se snajdam i taka zavrsi zaednickoto ''ucenje'' ...
’’На здрав темел, се доградуваат спратови’’намигнување
Mislam deka tuka mnogu moze i treba da pomogne objasnuvanjeto i upatuvanjeto od profesorot/profesorkata - sepak tie se zadolzeni za taa rabota a ne roditelite...

Натсавниците/професорите објаснуваат еднакво за сите, нели? Зошто едни разбрале/едни незбунетост
Значи дека не можат сите да разберат се по сите предмети, значи дека сите не можат да имаат 5 по сите предмети, значи дека МОРА да постои диференцијација во усвоеност на материјалот, а со тоа автоматски и диференцијација во оцените (па затоа имаме оцени од 1-5).
И сега доаѓаме до уписната политика- скроз одлицен, просек 5, 00 за секаде. Зошто?
Па оној што ке оди во медицина треба да има знаење од природните науки, оној во економско, с езнае по кој предмети мора да има 5.  Има многу наталожени проблеми кои испливуваат на површина секогаш кога некој лично ќе биде засегнат, дотогаш штама и незаинтересираност.
И како една банална компарација- преметните наставници секогаш ги осудуваат учителките дека се многу толерантни,  благи  во односот со децата- демек ги галат и попуштаатзбунетост
 Ама ако случајно нивното дете се падне кај некоја учителка која ’’не попушта’’ веднаш реагираат. Двојни аршини има секад еи ке има. Човечки е.
А учебниците, тоа е друга приказна. Тоа не е за образование- засега само за во Бизнистага


Изменето од mamamd - 23.Октомври.2009 во 11:13
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 15:45
Не ви текнува на фактот дека никој не може ништо сам? Затоа родители фаќајте се за книгата пред вашите деца и повторете го тој материјал, им треба ваша помош.намигнување
Кон врв
AcaRank. Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AcaRank. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 16:08
Се во зависност од ученикот.
Toa shto ne se postigna vo 1966 da go npravime sega....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.