IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Брак со 3 братучед во исламот- ДА или НЕ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Брак со 3 братучед во исламот- ДА или НЕ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
take that Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај take that Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 16:38
Ok ce cekam na tvojot odgovor KINGDAVID a ova poslednovo ne me interesira kako sakate tolkuvajtego ne e vo moj smer hehe
Кон врв
HTML Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај HTML Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 16:46
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Сепак, не е за газење од смеење.

Наместо на момчето да му дадевте одговор дека бракот со братучеди е дозволен, и тоа и меѓу први братучеди, вие успешно го заобиколивте одговорот префрлајќи ја топката на Мојсееви закони.

Брак со братучед во Ислам е дозволен
In surat al-Ahzab (33:50), Allah mentioned to the Prophet that he may marry the daughters of his uncles and aunts from the father's side or the mother's side. It is the consensus of the jurists that this permission was not only for the Prophet, but it is also a permission for other believers. Muslims have practiced marriages between first cousins in all countries since the time of the Prophet. изненадување

Аллах му рекол на Мухамед дека може да се зема со ќерките на чичковците и тетките од двете страни, а тој пример го следат муслиманите од цел свет.

Па според тоа, не гледам ништо смешно...Мене ме радува, нека има што повеќе вакви бракови за светот да биде повесело место за живеење
 


Мене ме чуди како воопшто некој нема срам, па лаже? Или некој друг ти го дал ајетот па го цитираш?

Во ајетот не пишува:
, but it is also a permission for other believers. Muslims have practiced marriages between first cousins in all countries since the time of the Prophet. (ова е лага)

туку
O Prophet! Lo! We have made lawful unto thee thy wives unto whom thou hast paid their dowries, and those whom thy right hand possesseth of those whom Allah hath given thee as spoils of war, and the daughters of thine uncle on the father's side and the daughters of thine aunts on the father's side, and the daughters of thine uncle on the mother's side and the daughters of thine aunts on the mother's side who emigrated with thee, and a believing woman if she give herself unto the Prophet and the Prophet desire to ask her in marriage - a privilege for thee only, not for the (rest of) believers - We are Aware of that which We enjoined upon them concerning their wives and those whom their right hands possess - that thou mayst be free from blame, for Allah is ever Forgiving, Merciful.  - Surah al-Ahzab 33:50

Исто така, ако мислиш дека разговараш коректно, тогаш кога бараш грешка на она на кое се противиш, немој да гледаш со накоштреност и со сила да си ја ваѓаш грешката. Верувајми дека Ѓаволот е по паметен од нас (го видол цел свет пред нам) па лесно ќе те заведе... Затоа, ако бараш со искреност и искрено да го пренесуваш она што ќе го откриеш, секогаш ќе бидеш на правиот пат или блиску до него.

Читам оддамна и се што гледам е само инаетење и неписменост. Се е само копирање, препишување, едни копираат од А страни други од Б и цело време така. Стварно не ми е јасна поентата на вашето инаетење и ЗАШТО ВИ Е ЌЕЈФ ДА ГО ГУБИТЕ ВРЕМЕТО САМО ВО ИНАЕТЕЊЕ...

За разлика од Вас, ние барем го признаваме Исус а.с. како пророк Божји на земјава, Вие не го признавате Мухаммед с.а.в.с.

За разлика од Вас, Ние не веруваме на сајенс фикшен работи кои никогаш не си ги имате докажано себеси прво, та да ги пренесете на други.

За разлика од Вас, кај Нас к*ранот е еднаш напишан и каков што е таков е - а кога ќе имате прилика да го прочитате на АРАПСКИ тогаш ќе дискутираме - Ама да го прочитате со љубопитност и со цел да ги разоткриете неговите убавини а не со негативен став... 2-3 страни прочитај 3 прескокни (досадно е или не е по мој вкус).

За разлика од Вас, кај нас создателот на к*ранот е АЛЛАХ Џ.Ш. (Го викаме АЛЛАХ за да има УНИКАТНО ИМЕ бидејќи како што знаете денес  и луѓето се нарекуваат себеси Богови, Господари и слично - да нема забуна), Аллах џ.ш. го објавил к*ранот, а кај вас кој ја напишал Библијата?

Матеј?
Марко?
Лука?
Јован?

Кој? Тие? Оние кои немаат ПРЕЗИМЕ? (А камоли татко-мајка)
Оние кои никогаш ни го виделе, ни го слушнале, ни јаделе заедно ни пиеле заедно со Исус (Иса) ? Кои се тие? Каде е Вашиот доказ дека НЕКОЈ ДО НИВ СТВАРНО ПОСТОЕЛ или ви ја тутнале Римјаните од тогаш (со своја цел, се разбира) ?

Немам ни намера да продолжам да пишам на место кадешто нема реална слика за работите.

ПРИЈАТЕЛИ, МУСЛИМАНИТЕ НЕ СЕ ОДЛИКА НА ИСЛАМОТ! ДА СЕ РАЗБЕРЕМЕ! НИЕ СМЕ ГРЕШНИ И МНОГУ ОД НАС ПОРАДИ РАЗНИ ПРИЧИНИ: НЕКОЈ ПОГРЕШНО СВАТИЛ НЕКОЈ БИЛ ПА НАДЛАЖАН ОД ДРУГИ ЛУЃЕ (КОИ ИМААТ НЕКОЈА ИКС ЦЕЛ), НЕКОЈ КАКО ВАС РОДЕН, ОДГОЈАН И ДРЕСИРАН ДА БИДЕ КОНТРА ИСЛАМОТ... ВАМ БУКВАЛНО ВЕ УЧАТ ДА БИДЕТЕ КОНТРА ИСЛАМОТ, НО НЕ ДА БИДЕТЕ ПРАВИ ХРИСТИЈАНИ (ИНДИРЕКТНО ДА!) - СЕ РАЗБИРА ЃАВОЛОТ НЕМА ЗАЛУДНО ДА СТОИ НА ЗЕМЈАВА, НЕКОЈ КАКО ВАС МОРА ДА ГО ПОСЛУША...

НЕ ГО ГЛЕДАЈТЕ ИСЛАМОТ СПОРЕД ТОА КАКО НЕКОЈ МУСЛИМАН НАПРАВИЛ ГРЕШКА. ВО ТОЈ СЛУЧАЈ ИМА И ДОСТА ХРИСТИЈАНИ КОИ ПРААТ ПА И ПОГОЛЕМИ ГРЕШКИ, НО НИЕ НЕ ЗЕМАМЕ ЗА ПРИМЕР САМО 1 ЛИЦЕ. ЈАС ГО ПОЧИТУВАМ И САКАМ ИСА А.С. ОНАКА КАКО ШТО НЕ МОЖЕТЕ ДА ЗАМИСЛИТЕ... ПА ТОЈ Е ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ (ФАЛАМУ НА БОГА) ПРАТЕНИЦИ НА ЗЕМЈАВА! ЧОВЕКОТ КОЈШТО НАЈЧИСТО МОЖЕЛ ДА ГО ПРЕНЕСЕ ОНА ЗНАЕЊЕ КОЕ МЕЛЕКОТ МУ ГО ДОСТАВУВАЛ (КАКО НА СИТЕ ПРАТЕНИЦИ), ПА КАКО ДА НЕ ГО САКАМ КОГА Е МЕЃУ ОДБРАНИТЕ ЛУЃЕ НА БОГА...

И да не одам понатака бидејќи гледам дека не сте разбрани... Повелете на кафе да се видиме кога сакате и да поразговараме. Ако се интересира некој да се видиме во живо, еве ви мој меил: hksad@live.com

И за крај едно добро видео за сите :) - за освежување - http://www.youtube.com/watch?v=T5dPqw_SK84

П.С. Ставот на правите муслимани е така што не се земаат воопшто со блиски роднини - оној став кој е и медицински дозволив поради потомството, а за тоа што вели Исламот ако сте "паметни", читајте ја тука magdalena а ако стварно сте паметни тогаш отворете книгите, прочитајте к*ран, ако не ви се јасни некои ајети, сура, прочитајте Хадиси си конкретни примери и објасненија... Барем за тоа имаме цела литература, и што е најбитно к*ранот не е ни ТОЧКА ПРОМЕНЕТ!


Изменето од HTML - 19.Октомври.2009 во 16:52
Кон врв
HTML Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај HTML Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 16:49
Originally posted by take that take that напиша:

Ok ce cekam na tvojot odgovor KINGDAVID a ova poslednovo ne me interesira kako sakate tolkuvajtego ne e vo moj smer hehe


Лично според мене, најбитно е прво дали Вие се знаете како роднини? Идете одете за Бајрам? Вашите идат одат едни кај други? Ако е ДА тогаш забрането е! Ако е Не, повторно врз основа на она што го познавам сметам дека не е во ред, бидејќи постои можност (медицински) да децата после бидат со одредени аномалии...

Не ги гледај примерите на неуки муслимани или оние кои себеси се нарекуваат муслимани а всушност се бетер и од сите останати.

Кога само би Имал денес ПРИМЕР НА ЕДЕН МУСЛИМАН каков треба да биде, тогаш верувам дека и Христијаниве на форумов не би разговарале оволку арогантно.
Кон врв
HTML Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај HTML Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 16:55
[дополнително]
Или... take_that, можеш да си прашаш на www.islamqa.com и мислам дека таму ќе добиеш најдетален одговор, иако сепак сметам дека 3 братучеди не е дозволено особено ако ептен се знаете и се почитувате како братучеди.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 17:27
Да ви поставам прашање на сите, без разлика христијани или муслимани.

Господ го создаде светот, потоа од кал го создаде Адам, а од неговото ребро ја создаде Ева. Дали е точно ова збунетост
Кон врв
take that Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај take that Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 17:58
Fala za odgovorot i objasnuvanjeto HTML.nie ne odime ni pak tie tie doagaat kaj nas ni za bajram ni za nisto a se doznavme odkoga silno se zaljubivme i sega oppppppp dali e dozvoleno pa tragame po vistinski odgovor pa se nadevam deka ce najdeme DOBAR odgovor koj moze da stavi kraj na ovie dilemi
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 19:08
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Да ви поставам прашање на сите, без разлика христијани или муслимани.

Господ го создаде светот, потоа од кал го создаде Адам, а од неговото ребро ја создаде Ева. Дали е точно ова збунетост


Оф-топик си, постави го кај ошто за религии.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 19:13
Originally posted by HTML HTML напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Сепак, не е за газење од смеење.

Наместо на момчето да му дадевте одговор дека бракот со братучеди е дозволен, и тоа и меѓу први братучеди, вие успешно го заобиколивте одговорот префрлајќи ја топката на Мојсееви закони.

Брак со братучед во Ислам е дозволен
In surat al-Ahzab (33:50), Allah mentioned to the Prophet that he may marry the daughters of his uncles and aunts from the father's side or the mother's side. It is the consensus of the jurists that this permission was not only for the Prophet, but it is also a permission for other believers. Muslims have practiced marriages between first cousins in all countries since the time of the Prophet. изненадување

Аллах му рекол на Мухамед дека може да се зема со ќерките на чичковците и тетките од двете страни, а тој пример го следат муслиманите од цел свет.

Па според тоа, не гледам ништо смешно...Мене ме радува, нека има што повеќе вакви бракови за светот да биде повесело место за живеење
 


Мене ме чуди како воопшто некој нема срам, па лаже? Или некој друг ти го дал ајетот па го цитираш?

...


Убаво што си објаснил, но нема потреба да набедуваш некој дека лаже, нема срам и лично. Навистина не ти доликува.
Многу добро знаеме колку е распространета оваа појава во исламските земји.
По која основа? Традиција или оваа к*ранска поткрепа? Ако јас сум излажала, што не сум, тогаш кој го излажал цел исламски свет? Јас ли?
Зошто не го ставиш македонскиот превод па на сите да им биде појасно?

Се надевам дека некој добронамерник ќе ја прифати поканата и ќе се дообјасните тет-а-тет.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 19:21
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Да ви поставам прашање на сите, без разлика христијани или муслимани.

Господ го создаде светот, потоа од кал го создаде Адам, а од неговото ребро ја создаде Ева. Дали е точно ова збунетост


Оф-топик си, постави го кај ошто за религии.


Не сум офф-топик, тесно е поврзано со темата само ми треба одговор. Инаку, знам кај да прашам општо за религии.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 19:43
ОК.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 20:36
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Да ви поставам прашање на сите, без разлика христијани или муслимани.Господ го создаде светот, потоа од кал го создаде Адам, а од неговото ребро ја создаде Ева. Дали е точно ова збунетост


Da, taka e spored Biblijata i mislam deka znam kade kje odish so slednoto prashanje...

Ako go zememe toa Biblijsko objasnuvanje, zaedno so teoloshkoto tvrdenje deka Adam i Eva se prvite lugje, izlaga deka choveshtvoto e sozdadeno so incest (Adam legnuval so kjerkite, Eva so sinovite, kejrkite i sinovite legnuvale zaedno...). Takvo neshto ne pishuva vo Biblijata iako pishuva, na primer, za incesniot odnos megju Lot i negovite kjerki koi se spaseni od unishtuvanjeto na Sodom.

Sosem na mesto e prahanjeto kako mozhe da se zabelezhi ne tolku vazhniot incesten moment na Lot, a ne kapitalniot temel na sozdavanjeto na choveshtvoto???

Za ova neodamna vekje diskutiravme, pa ne bi se povtoruval... problemot e sto teolozite gi zemaat Adam i Eva kako prvi lugje i potoa se obiduvaat da go opravdaat toa tvrdenje so dozvoluvanje na incest (Gospod toa nikogash ne go rekol) bidejki navodno genskiot kod bil perfekten i nekorumpiran. Zatoa, isto taka, sozdavanje na lugjeto vo Biblijata (koe odi kako prethodnica na sozdavanjeto na Adam) go objasnuvaat kako nekakva brza rekapitulacija na kreacijata, za da potoa narativnosta vo Biblijata da se vrati navodno nanazad za davanje pogolemi detali.

Vakvoto postavuvanje na rabotite e neminovno od strana na teologijata za da se opravda tvrdenjeto deka site lugje se greshni poradi greshnosta na Adam i Eva. Ako imashe nekoi drugi lugje sozdadeni pred niv, togash ova tvrdenje nemozhe da fati mesto i celata "grehnost" na lugjeto bi padnala vo voda, a so toa i pridruzhnata hristijanska teologija i dogma...

Seto ova go velam za da na nekoj nachin te odvratam od poentata deka lugjeto se sozdadeni so incest. Za toa ne postoi nikakov podatok vo Bibilijata. Takvata ideologija e proizvod na teologijata i na onie koi ja sledat.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 20:55
Messenger не дека јас застапувам или следан некаква идеологија, која може да биде производ на било што, или пак дека оправдувам брак помеѓу роднински врски, но ако една религија ги учи верниците, дека целиот човечки род е настанат само од еден маж и една жена, нормално и логично е да се постави прашањето дека сите ние сме создадени со инцест. И ако еден верник ја прифати таа теза, не гледам проблем помеѓу брак со братучеди, браќа, сестри.

Значи, не застапувам идеологии и не следам некакви ставови, не го оправдувам бракот помеѓу роднински врски и сум против него.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 23:06
Originally posted by take that take that напиша:

Ok ce cekam na tvojot odgovor KINGDAVID a ova poslednovo ne me interesira kako sakate tolkuvajtego ne e vo moj smer hehe



Prijatele, razgovarav so prijatelot musliman i toj rece deka NE e dobro da vlezes vo brak so 3 bratuced.
Кон врв
take that Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај take that Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 23:32
Fala za informacijata prijatele,od dosega navedenoto svativ deka ne e zabraneto no ne e ni pozelno se pretpolaga brak so sto podalecen.Ama toa e toa pusta LJUBOV nema granici se raga tamu kaj sto najmalku ocekuvame,toa e sudbina nemozeme protiv nea,no sepak dokolku se skluco toj brak nema da se dobie kazna od gospod tuku toa bi moxzelo da bide genetski predizvokana anomalija na plodot i nisti dr,Ok toa e toa
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.