IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Брак со 3 братучед во исламот- ДА или НЕ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Брак со 3 братучед во исламот- ДА или НЕ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
take that Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај take that Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Брак со 3 братучед во исламот- ДА или НЕ?
    Испратена: 17.Октомври.2009 во 23:38
BARAM INFORMACII KOJ E POUPATEN
Кон врв
take that Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај take that Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2009 во 23:48
Jas sum musliman no ne sum dovolno upaten po ova prasanje zatoa baram informacii pd poupatenite od mene so mislam deka gi ima mnogu
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 13:13
  Се надевам дека не ти е толку итна работата и дека може малку да почекаш. Овде има солидни познавачи на исламските закони па некој ќе ти одговори.

Јас колку што сум видела-се земаат и први братучеди ...

Ова инаку претставува родосквернување или инцест.




Изменето од maria_magdalena - 18.Октомври.2009 во 13:25
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
take that Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај take that Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 14:30
Pa imam vreme ama ne mnogu hmm.Pa se nadevam deka nabrvo ce mi odgovori nekoj dobar poznavac A inaku za toa sto si videla deka se zemaat i prvi bratucedi e strasna rabota.Mislam deka toa e nadvor od pametot a ova so tret bratuced moze nekako da se zamisli
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 14:43
Originally posted by take that take that напиша:

Pa imam vreme ama ne mnogu hmm.Pa se nadevam deka nabrvo ce mi odgovori nekoj dobar poznavac A inaku za toa sto si videla deka se zemaat i prvi bratucedi e strasna rabota.Mislam deka toa e nadvor od pametot a ova so tret bratuced moze nekako da se zamisli


Мислиш дека некој ти поверува кога се претстави како муслиман?

Одговор: - Во нормални услови, бракот треба да се вклучува со што подалечни роднини, како што рекол Пратеникот:" Женете се со што подалечни роднини!" Додека во вонредни услови може да се оди поблиску.
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 14:45
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


  Се надевам дека не ти е толку итна работата и дека може малку да почекаш. Овде има солидни познавачи на исламските закони па некој ќе ти одговори.Јас колку што сум видела-се земаат и први братучеди ...Ова инаку претставува родосквернување или инцест.


И јас сум видел. Дури и сум прочитал дека девер може да си ја ожени својата снаа. А знаете каде сум прочитал? Во БИБЛИЈАТА!
Кон врв
take that Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај take that Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 14:51
Pa sega,ne e dobro definirano koi se tie vonredni uslovi pa covek moze sam da si gi interpretira tie uslovi.Ama fala za odgovorot ocekuvam nekoj pokonkreten odg
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 14:53
"Кога браќата живеат заедно па едниот од нив умре, а да немал син, жената на покојниот нека не се премажува надвор од куќата, туку нека и пристапи кон неа нејзиниот девер и нека си ја земе за жена, па да ја изврши деверската должност."( Петта книга Мојсеева, 25:5 )

[:-&] [:-&] [:-&]
Кон врв
take that Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај take that Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 15:00
hmm ne sum tolku star.Znaci sepak gospod ni dal um sami da gi opredelime tie uslovi no ne i da preterame
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 15:24
Originally posted by take that take that напиша:

hmm ne sum tolku star.Znaci sepak gospod ni dal um sami da gi opredelime tie uslovi no ne i da preterame


Ете ти одговор на твоето прашање.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 17:08
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

"Кога браќата живеат заедно па едниот од нив умре, а да немал син, жената на покојниот нека не се премажува надвор од куќата, туку нека и пристапи кон неа нејзиниот девер и нека си ја земе за жена, па да ја изврши деверската должност."( Петта книга Мојсеева, 25:5 )



Убаво што си го цитирал Мојсеј, само што прашањето на take that е што вели исламот за земањето меѓу роднини кое е многу вообичаено меѓу муслиманите, а не што вели Мојсеевото Петтокнижие, дадено на Евреите.

А ова за девер и снаа-пак го имаш во к*ранот, и не им е страно на мислиманите.


Но на Христијаните-не им е својствено од проста причина што ние не сме под Мојсеевиот закон зашто Исус го исполни истиот и не ослободи од неговиот јарем.

Ете затоа, се додека некои народи се под ваков јарем, ќе се случуваат и-вакви бракови, а со тоа и ќе се раѓаат дегенерирани поколенија.
 

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
take that Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај take that Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 17:44
hmmm pak ne dobiv odgovor na moeto prasanje.Ce cekam nekoj poupaten.A za pokolenijata koi se degenerirani ne e samo od toa toa e bpzja kazna za nekoa si delo vo tekot na zivotot
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 17:51
За дегенерациите, не можеме баш се да припишеме на Божјата казна, не е Бог некој садист, злобен старец кој гледа од горе и се одмаздува постојано.

Не очекувајте да се земате вака со роднини-а кога ќе се родат деца со аномалиите да речете “Така сакал Бог“, “Ме казнил Бог итн“.
Зар не мислиш дека за некои работи сами ја сносиме одговорноста? Зар е можно да сакате братучеси со еротска љубов, па тие ви се иста крв, кај старите народи немало ни израз за братучед туку исто се викале браќа, сестри (како денес  во Србија-брат од стрико итн).


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
take that Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај take that Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 18:09
E da ama sepak 3 bratuced ne mislam deka e tolku blizok rodnina,barem ja taka mislam Koga posoi golema ljubov
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.