IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Стари карти
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Стари карти

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
Автор
Порака
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 17:14
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:





Од тука се гледа дека американското гледиште се совпаѓа со српското. Скопје е населено со Срби, Пиринска Македонија - со Бугари.



Мислам дека тука е земан дијалектот како белег на етносот , како на пример Географско... на призренско-тимошките говори.
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 19:51
Не е точно. Сите карти од тогаш се сербиан вју, нацртани се од Јован Цвијиќ, разликата е дека на некои има маседониан славс, на други мацедонианс.

Исклучок прави картата на Гркот Сотериадис.
И во тие карти е замешана политиката.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 19:52
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Не е точно. Сите карти од тогаш се сербиан вју, нацртани се од Јован Цвијиќ, разликата е дека на некои има маседониан славс, на други мацедонианс.

Исклучок прави картата на Гркот Сотериадис.
И во тие карти е замешана политиката.


Доказ за кажаново има ли? А посебно за Сотеријадис ме интересира, или ова е само слободна интерпретација?збунетост
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 19:53
А зошто не дадете картата на Чуповски - сепак таа е Македонска карта и релевантна за Македонциголема%20насмевка
http://2.bp.blogspot.com/_6FtJUgPMEqw/Sq0ub1CHGeI/AAAAAAAAAtg/tBR6h27lgL4/s400/karta-golema-karta-makedoni+cupovski.gif
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 19:54
Те убив колега, како не сме ја дале?!изненадување
Па јас ја поставив, на претходната страна е.лутинаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 19:59
За Сотериадис нели со тебе ја опсудивме картата?
За Цвијиќ ти ја покажав картата на француски јазик каде јасно се чита кој е авторот. Освен карта ВЈУ ДЕ СЕРВ ја има и картата ВЈУ ДЕ БУЛГАР. Изгледа сојузниците ги проучувале разните гледишта за етничките карактеристики на регионот.

Картата на германски јазик не е целата, исечени се информациите каде би можело да пишува кој е авторот.
Да не го покажувам пак клипчето за „германската карта“, знаеш го.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 20:04
Originally posted by Македон Македон напиша:

Те убив колега, како не сме ја дале?!изненадувањеПа јас ја поставив, на претходната страна е.лутинаголема%20насмевкаголема%20насмевка

И каква информација дава картата на Чуповски? Тоа си е една карта на географска Македонија и ништо повеќе. Секој знае каде е Македонија. За мене најважното што го гледам е дека Чуповски користи буквата I наместо сега користената во македонскиот стандарден јазик Ј.

Просветлете ме каква вредност има картата?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 20:07
Originally posted by Македон Македон напиша:

Те убив колега, како не сме ја дале?!изненадување
Па јас ја поставив, на претходната страна е.лутинаголема%20насмевкаголема%20насмевка



Извини колега а оваа карта ја имаме ли - мислам нема поубаво напишаноголема%20насмевка


Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 20:11
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

За Сотериадис нели со тебе ја опсудивме картата?
За Цвијиќ ти ја покажав картата на француски јазик каде јасно се чита кој е авторот. Освен карта ВЈУ ДЕ СЕРВ ја има и картата ВЈУ ДЕ БУЛГАР. Изгледа сојузниците ги проучувале разните гледишта за етничките карактеристики на регионот.

Картата на германски јазик не е целата, исечени се информациите каде би можело да пишува кој е авторот.
Да не го покажувам пак клипчето за „германската карта“, знаеш го.


И што ако ја разгледувавме? Некој одржлив аргумент има ли освен политиката дека некој сакал да го раздели "бугарското племе"?

А што ќе кажеш за британските карти? Немој да ме убедуваш дека и тие се српскиот поглед на нештата, затоа што Британија како свој сојузник ја имала пред се Грција, а не Србија, а како што гледаш и на нивните карти се споменуваат Македонци и во Грција.
Во однос на клипчето, знаеш што мислам за него.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 20:18
Originally posted by Македон Македон напиша:


Немој да ме убедуваш дека и тие се српскиот поглед на нештата, затоа што Британија како свој сојузник ја имала пред се Грција, а не Србија, а како што гледаш и на нивните карти се споменуваат Македонци и во Грција.Во однос на клипчето, знаеш што мислам за него.

Дај пак да видиме британските карти. Нешто не се сеќавам за кои ми зборуваш. Клипчето го направив пред повеќе од година и половина и со аргументите кои ги изнесувам се уште се гордејам. Не го покажувам поради некои крајни националистички изблици кои тогаш сум ги напишал.
За 1,5 г. многу работи научив. Еволуција!
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 20:24
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Те убив колега, како не сме ја дале?!изненадување
Па јас ја поставив, на претходната страна е.лутинаголема%20насмевкаголема%20насмевка



Извини колега а оваа карта ја имаме ли - мислам нема поубаво напишаноголема%20насмевка




Не ми одговори колегазбунетост
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 20:40
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Те убив колега, како не сме ја дале?!изненадување
Па јас ја поставив, на претходната страна е.лутинаголема%20насмевкаголема%20насмевка



Извини колега а оваа карта ја имаме ли - мислам нема поубаво напишаноголема%20насмевка




Не ми одговори колегазбунетост


Е оваа ја немаме. Секоја чест колега!аплаузголемо%20гушкање
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 21:17
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Немој да ме убедуваш дека и тие се српскиот поглед на нештата, затоа што Британија како свој сојузник ја имала пред се Грција, а не Србија, а како што гледаш и на нивните карти се споменуваат Македонци и во Грција.Во однос на клипчето, знаеш што мислам за него.

Дај пак да видиме британските карти. Нешто не се сеќавам за кои ми зборуваш. Клипчето го направив пред повеќе од година и половина и со аргументите кои ги изнесувам се уште се гордејам. Не го покажувам поради некои крајни националистички изблици кои тогаш сум ги напишал.
За 1,5 г. многу работи научив. Еволуција!


На страна два од оваа тема, има едни британски карти, црно-бели се, малку тешки за толкување, ама сепак, интересни. Погледни ги!
Во однос на другото....мислам дека ти е јасен мојот став за тоа.


Изменето од Македон - 19.Декември.2009 во 14:28
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2009 во 15:07








MAКЕДОНИЈА ВО ГРЧКИ УЧЕБНИЦИ














Карти од весникот "Борба", Белград, 1946 година






Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.