IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Фејсбукоманија кај учениците
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фејсбукоманија кај учениците

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 06:39
фејсбук ти е закон нема врска ништо само ако некој претера, еве на пример кај мене на профил и нема ништо ама баш ништо лошо, ниту правам такви некој негативни тестови или да правам сексбук само комуницирам и постирам некој видеа кој се нормални.
Кон врв
ace_boy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BADBOY

Регистриран: 04.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 158
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ace_boy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 15:25
I ja isto kako Darko i plus igram igri se dopisuvam so drugarite abe zakon eголема%20насмевка Eden od moj klas nema facebook go zezame celo vremeголема%20насмевка

Изменето од mamamd - 16.Октомври.2009 во 17:30
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 13:33
секоја нова работа, во нејзината почетна фаза е интересна.
но има нешто поинтересно во внесувањето дел од себе во facebook-от.
таму излегуваат и оние најскриените делови од човечката душа, она што секој порано си го носел во себе и тешко го давал на увид на пошироката јавност.
што правиме со тоа!?
излезе дека facebook е нешто што лесно се учи, лесно се практицира, но тешко се контролира.
дали на крај една веб страна ќе ги контролира нашите животи!?
сади, вади, бери, ждери.
каде е границата!?
дали човекот може да си поставува граници или опиени од визната либерализација, ќе посакаме сите, буквално секакви граници да ги снема!?
ни требаат ли некои граници, морални, законски, физички?
некој спомна 10-12 години.
границата на facebook колку што знам е 13 години.
значи сите поголеми од тоа.
и кај води сето ова на крај!?
ете почнува полека да се движи кон мобилните телефони.
значи пристапноста е подобрена, но откачувањето е тешко.
време ли е за аларм, „опасност од зависност“ или не!?
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 19:57
Децата се многу искрени а и сакаат да с епофалат што знаатголема%20насмевка
Училишните компјутери за игра и фејсбук
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 10:34
Originally posted by ace_boy ace_boy напиша:

I ja isto kako Darko i plus igram igri se dopisuvam so drugarite abe zakon eголема%20насмевка Eden od moj klas nema facebook go zezame celo vremeголема%20насмевка

Е не е убаво што го зезата, можеби детето и нема услови да има фејсбук, можеби не е доволно упатен во информатичките науки, треба да му помогнете и да го упатите подобро кон тоа, а можеби и од чиста мира не сака, мислејќи дека тоа му го одвлекува вниманието да не учи, сваќаш?намигнување
Инаку не е наша кривица што ги користиме компјутерите во школо за фејсбуци и форуми, тоа е кривица на донаторот.среќа
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 15:20
кога тогаш ќе им се здосади на децата ова
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 15:40
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

кога тогаш ќе им се здосади на децата ова

ма.... не верувам, тоа е опседнатост... исто како алкохол, може да ти здосади од пиво на тебе? или од филозофирање на мене?намигнување
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 19:25
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

кога тогаш ќе им се здосади на децата ова

ма.... не верувам, тоа е опседнатост... исто како алкохол, може да ти здосади од пиво на тебе? или од филозофирање на мене?намигнување
зборот ми беше дека тоа е моментален тренд кој кога тогаш ќе помине како и секој друг тренд, јас го отворив заради тоа, дека сите имаат фејсбук, ама го отварам до три четири пати месечно
но убаво рече, дека е зависност, но многу луѓе се откажале од зависност среќа
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 19:14
Јас не сум ученик ниту во основно ниту во средно, но немам фејсбук, уште тој ми фали покрај MSN, Skype и Yahoo.голема%20насмевка
Не ќе можам да постигнам.голема%20насмевка
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 19:36
Originally posted by Македон Македон напиша:

Јас не сум ученик ниту во основно ниту во средно, но немам фејсбук, уште тој ми фали покрај MSN, Skype и Yahoo.голема%20насмевка
Не ќе можам да постигнам.голема%20насмевка

па затоа што не си ученик неможеш, на учениците од учење се во форма и добра кондиција па можат свеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 19:55
Фејсбук според мене а и гледам повеќето од нас го потенцираат тоа,еден тренд моментален кој е во многу голем замав низ интернет популацијата.
Како што беа популарни форумите пред неколку години така и сега фејсбук ги има своите 5 минути.
За разлика од другите интернет програми за комуникација и дружење е многу понапред во смисла на ставање фотографии,пишување и коментари на истите,он лајн игрички и слично.
Се сеќавате на мирц?-И тој си имаше 5 минути инстант слава и потоа замина во историјата,како и предходно што беше популарно меил да имаш на мсн,па да напишеш нешто интересно да ти стои и така натамо.
Повеќето корисници на фејсбук го користат поради една голема предност што ја има,а тоа е се на едно место,можеш да имаш пристап да сите пријателства,да муабетиш со сите,тука се игричките кои ги има повеќе така да секој може да си најде некоја што му одговара и слично.
Гледам голем број фејсбук го користат исклучиво за играње покер тексас холд ем додека другото многу им е занемарено.
Сум забележал дека женската популација е многу активна во решавањето на некои од глупи до најглупи квизови и триста глупости,не знам што е финтата во тоа да "дознаеш" кој ти е пријател или непријател на денот и слично.
Иначе сајтот е идеален за губење на време во неограничени количини,со разни зезанции и триста глупости.

Имам многу пријатели на кои сајтот им е влезен во крв и се зависни од него и постојано киснат на фб,но како што мене ми беше интересно на почеток сега одеднаш интересирањето ми спадна некако а и на повеќето членови им се губи интересот.

Факт е дека е многу популарен но како и за се друго од врвот ќе го исфрли нешто ново со нов концепт и тематика кое бидете сигурни ќе се појави за брзо време бидејќи тоа е некој непишан закон кој мора да се испочитува,единствено е под знак прашалник само временскиот распон во кој ќе се случи тоа.

Но опасноста се крие баш во тоа.
Што ако тоа ново место за одземање на времето најчесто без врска потрошено и за глупости биде позаразно од сегашниов фејсбук????
-Како што оди технологијава напред според мене следно нешто што ќе се случи а тоа сигурно ќе биде најдоцна за 10 години е тоа да со едно приклучување на некој сајт ќе можеме и во живо да контактираме со сите пријатели истовремено користејќи и слика и звук заедно,скајп или мсн нема да ни бидат веќе потребни оти ќе заминат во историјата а се ова ќе биде во 3D технологија,со холограми и слични технолошки достигнувања,што би се рекло ќе напредне само заразата и зависноста.

Според мене нема опасност од вакви и слично сајтови за дружење се додека човек си ги извршува своите дневни должности,доколку се пречекори тоа е тука е време за едно СТОП!!!!!!!!
Не смееме да си дозволиме интернетот да ни го контролира животот,ние треба да го контролираме него.
Но според мене самиот недостаток на време ќе не натера да поставиме секој една своја граница која ќе бидеме приморани да ја почитуваме и тоа до секунда.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 19:56
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Јас не сум ученик ниту во основно ниту во средно, но немам фејсбук, уште тој ми фали покрај MSN, Skype и Yahoo.голема%20насмевка
Не ќе можам да постигнам.голема%20насмевка

па затоа што не си ученик неможеш, на учениците од учење се во форма и добра кондиција па можат свеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Ама затоа сум студент!задоволство
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 21:29
Originally posted by fiks<br>
<br>Според мене нема опасност од вакви и слично сајтови за дружење се додека човек си ги извршува своите дневни должности,доколку се пречекори тоа е тука е време за едно СТОП!!!!!!!! [/QUOTE fiks

Според мене нема опасност од вакви и слично сајтови за дружење се додека човек си ги извршува своите дневни должности,доколку се пречекори тоа е тука е време за едно СТОП!!!!!!!! [/QUOTE напиша:



Da ne zaboravime, ne zboruvame za nas, tuku za decat od 10, 12 pa i 15 godini


Da ne zaboravime, ne zboruvame za nas, tuku za decat od 10, 12 pa i 15 godini



Изменето од mamamd - 24.Октомври.2009 во 21:30
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 21:34
Не заборавив Мамамд.
Тука се вклучуваме ние возрасните како родители и кажуваме Стоп.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.