IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Фејсбукоманија кај учениците
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фејсбукоманија кај учениците

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 02:08
Добро, ајде кажете што е најлошото што може да му се случи на вашето дете на facebook?
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 02:58
Originally posted by scream4help scream4help напиша:

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Никој не смее да ги ограничи моите потреби и да навлегува во мојата интима уште од најмали години.

твоите потреби и твојата интима од најмали нозе е обврска на родителот да ги контролира и да направи личност со добри карактерни вредности...а,колку ќе дозволи и ограничи зависи од тоа како детето се гради како личност и дали ги почитува и применува воспитните мерки на родителот!


Мене отсекогаш ми беше објаснето што и како стојат работите со останатиот дел од светот, секогаш можев да прашам за совет, секогаш моите беа пред се другарски настроени кон мене, не помнам дека некогаш сум бил условен дека нешто не смеам да правам (се разбира ако е тоа за мое добро) и секогаш сум имал право на свој сопствен избор (иако многу пати тоа што сум го одбрал не било добро, никогаш немам зажалено...научена е лекција плус). Мислам дека и само така може да се изгради една личност.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 13:36
Баунти дечки, ти се си во право ама децата не попусто спаѓаат во ранливата група на луѓе. Бунтовник си си по природа и тебе како и на секој друг му е од животно значење слободата.
Сега зборуваш од гледна точка на еден полнолетна изградена личност која може да делува, да размислува и да се брани, како умствено така и физички. Децата не се во состојба да проценуваат опасни ситуации бидејќи немаат животно искуство. Секако дека инстиктот им работи но 14 годишен секако не гледа многу подалеку од носот (без навреда) ама се незрели. Родителот е морално и законски обврзан да го штити своето дете.
Да не должам, светската јавност постојано ја тресат монструозни приказни за приведени педофили, криминалци и насилници кои своите жртви ги демнеле подолг период на интернет. Интересното е што и тие се наоѓаат помеѓу себе без притоа да имале претходен физички контакт, туку психопатските умови ги нанеле еден кон друг.
Многу лесно можат да им се закачат на децата, да го откријат нивниот вистински идентитет и живеалиште, училиштето кое го посетуваат и да почнат да им се наметнуваат.
Генерално зборувам за сите типови на жива комуникација што се одвива на Интернет.
Секој родител треба да седне, внимателно, ненаметливо и детално да го испраша своето дете за контактите кое ги има во месинџерите и останатите социјални мрежи, колку навистина ги познава тие луѓе и на кој начин воспоставиле контакт.
Не знам колку во Македонија се следат Talk Show-уа на Опра, Рики Лејк и слични каде секојдневно се обработуваат овакви теми и се трудат да им ја прикажат реалноста на луѓето и лошите страни на Интернетот, каде присуствуваат и сведочат вистински жртви на сексуално малтретирање, роднини на трагично убиените.
Криминалците со брзина на светлоста се поврзуват сега и не треба да се потценува или да се избегнува фактот дека опасноста навистина постои.
Тоа не е ништо ново, постоело од памтивек но денеска Интернетот нуди уште  побрз и полесен пристап до луѓето и нивната интима.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 15:03
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Добро, ајде кажете што е најлошото што може да му се случи на вашето дете на facebook?


најлошото ?? слушна за девојчето што вчера се самоуби во велес ?? наводно, била член на некоја секта од холандија, и комуницирале токму на фејсбук да не зборувам колку вакви случаи има...

се е добро додека има граница,... откако ќе се премине границата време е да се превземат мерки
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 15:07
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Добро, ајде кажете што е најлошото што може да му се случи на вашето дете на facebook?


најлошото ?? слушна за девојчето што вчера се самоуби во велес ?? наводно, била член на некоја секта од холандија, и комуницирале токму на фејсбук да не зборувам колку вакви случаи има...

се е добро додека има граница,... откако ќе се премине границата време е да се превземат мерки
 
 
 
 
Ај те молам немој ова да го кажуваш .
Нејзините родители се пријатели со моите родители и нашите мајки работат во соседни канцеларии .
И не си терабала ова да го напишеш , нема врска со реалноста...чаршиски муабет .
 
 
 
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 15:31
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Originally posted by scream4help scream4help напиша:

Дали Фејсбук или Хајфајв ,не е важно која социјална мрежа е во прашање.Интернет опасноста демне.Како да ги спречиме нашите деца?Потребно е многу зборување ,а и голема контрола...Еве еден линк(иако местото можеби не е во оваа тема) од каде што може да симнете програм и да контролирате се што се гледа и пишува преку вашиот компјутер.Не е фер ,но корисно е за домашна контрола ,а и децата нема да знаат воедно дека се контролитани.

http://www.interfejs.tv/prilog.php?ID=5391

http://www1.k9webprotection.com/


Како да не, ако немаш доверба во твоето дете што прави на интернет, како ќе имаш доверба да го пуштиш да оди на пикник, прошетки и сл. со другарчиња за викенд. Или ќе одиш со него
ако седи по интернет, нема да оди на пикник и прошетки намигнување
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 17:08
Во право сте. Чувајте си ги децата дома, носете ги и враќајте ги на училиште, гледајте ги додека играат фудбал и др.....или кога ќе размислам подобро е да платите домашно обазование и никаде да не ги пуштате сами. Направете го сето тоа, само не шпионирајте што и како прават на интернет.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 22:27
НЕ гледам убавина во фајсбук. Колку што знам и единствен сум во класот кој не го користи.
Значи, градов е 60 000 жители и за 10 минути в крст можиш да го преодиш...не ми треба дружење преку нет со луѓето со кои можам да контактирам во живонамигнување
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 12:57
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

НЕ гледам убавина во фајсбук. Колку што знам и единствен сум во класот кој не го користи.
Значи, градов е 60 000 жители и за 10 минути в крст можиш да го преодиш...не ми треба дружење преку нет со луѓето со кои можам да контактирам во живонамигнување

Не лажи-ја посматраш твојана нонстоп преку фејсбук
А најлошото што може да му се случи на вашите деца ради фејсбук е да станат basement dwellers или да ги силува некој педофил или манијак(ако се поголемки)
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 18:03
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Во право сте. Чувајте си ги децата дома, носете ги и враќајте ги на училиште, гледајте ги додека играат фудбал и др.....или кога ќе размислам подобро е да платите домашно обазование и никаде да не ги пуштате сами. Направете го сето тоа, само не шпионирајте што и како прават на интернет.
 
Праша што е најлошто што може да му се деси на детето, ете јас ти одговорив а пишале и други. Ако тоа не доволно серизоно......што друго.
Ако сакаш да имаш на увид со кого твоето дете комуницира тоа не не никаква повреда на интимата. А тоа 24/7 опсервација и контрола врз детето кое ти го споменуваш е чиста патологија и нема врска со грижата спрема децата.
И јас размислував како тебе до скоро, па почнаа драстично да ми се менуваат ставовите. Впрочем гледано од аспект на родител ова е и многу тешко прашање.
намигнување
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 19:08
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

НЕ гледам убавина во фајсбук. Колку што знам и единствен сум во класот кој не го користи.
Значи, градов е 60 000 жители и за 10 минути в крст можиш да го преодиш...не ми треба дружење преку нет со луѓето со кои можам да контактирам во живонамигнување

Не лажи-ја посматраш твојана нонстоп преку фејсбук
А најлошото што може да му се случи на вашите деца ради фејсбук е да станат basement dwellers или да ги силува некој педофил или манијак(ако се поголемки)
Еееех, мали... ти објаснив јас тебе на школо, ама морам да го пишам постов за да не испадне дека лажам во очите на форумџиитесреќа
 
Значи, манијачам на нејзиниот HI5 профил пошо можам да го следам без да барам одобрение од незенамигнување, а фејсбук НЕ КОРИСТАМ


Изменето од volkswagen - 15.Октомври.2009 во 19:08
Кон врв
ace_boy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BADBOY

Регистриран: 04.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 158
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ace_boy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 21:54
Abe so vi e na vas zakon e fejsbuk be
Кон врв
G1RL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 103
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај G1RL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 22:03
a jas imam facebook i mislam deka nema nekoja golema opasnost od nego osven toa sto decata moze cel den da pominat pred kompjuterot neizvrsuvajki gi svoite obvrski ... Ima pooveke sli4ni stranici a ako gledame taka treba da se otkazeme od internetot da nemame ni msn,scype ni mail - nisto... Na kraj mislam deka ne bi trebalo fb-ot da se svaka tolku seriozno a ako nekoj misli deka nepoznatite lugje na fb se opasni neka prifakja samo lugjeto sto gi poznava...
TODAY COULD BE YOUR BEST, WORST OR LAST DAY IN YOUR LIFE...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 22:19
Da ne zaboravame deka zboruvame za mladi populacija koja mnogu teshko razgranicuva dobro od losho. Sum razgovarala so mnogu deca na ovaa tema i sami si kazuvale kako navleguvale vo zamkite na lugetp koi na lesen nacin im gi zemale broevite na telefon, odnosno podatoci koi mozebi zrela osoba tolku lesno ne bi gi dala. 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,227 секунди.