IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - АФРОДИЗИЈАК ВО ИСХРАНАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

АФРОДИЗИЈАК ВО ИСХРАНАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16508
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: АФРОДИЗИЈАК ВО ИСХРАНАТА
    Испратена: 03.Октомври.2009 во 00:49
ЗАДОВОЛУВАЊЕ НА ГЛАДТТА СО ЗАДОВОЛСТВО.......
Вашето искуство и предлози ......

Моќта на афродизијаците секогаш го привлекува вниманието, а овде ги имате десетте што најдобро го задоволуваат гладот за задоволство. Со секој афродизијак добивате и предлог рецепт за вкусен почеток на уживањето.

berries-shlag.jpg
Шумско овошје

Шумските јагоди, малини и капини се многу богати со витамините Ц и Е - вистински двигатели на сексуалниот нагон. Рибизлите и боровниците се полни со Б витамини и овозможуваат нормално функционирање на бубрезите, без што сексот нема да биде тоа што сакате да биде.

Секси појадок: Чинија свежо шумско задоволство (со или без шлаг), а ако нема свежи, направете палачинки со џем од шумско овошје.pecivo_semki.jpg

  

Семки од тиква
Масните киселини и цинкот од семките не само што ја одржуваат млада вашата кожа и коса, туку и вашето либидо.

Секси појадок: Било какво пециво попрскано со семки од тиква.


Интегрални (нерафинирани) житаркиporridge.jpg


Заменете ги белиот леб, ориз и тестенини за нивните интегрални двојници. Ваквата храна содржи витамин Б кој директно ја поттикнува сексуалната желба. А со оглед на тоа дека нерафинираните житни производи се и диетални, ќе исчезне вишокот килограми, ќе се зголеми самодовербата, а поради тоа ќе се чувствувате и посекси.celer_sos.jpg


Секси појадок: Житна каша со сецкана банана, полумасно млеко, една шака шумско овошје и малку семки од тиква. Ако сакате пософистициран оброк може да направите мали тост сендвичи со препечен црн леб со чаден лосос.

Целер 

Можеби не изгледа примамливо, но целерот го стимулира мозочниот дел кој ги контролира т.н. секс хормони.

Секси ужинка
: Целер и чипс со сос.

losos_dinstan.jpgЛосос

Лососот е одлична основа за некоја романтична вечера по која ќе следуваат интензивирани оргазми. Омега 3 масните киселини го креваат нивото на допамин - невротрансмитер што ја поттикнува желбата, но и го засилуваат протокот на крв се` до гениталиите.

Секси вечера
: Динстан лосос со било каква комбинација на зеленчук.

Спанаќspanak_recept.jpg

Богат со витамин Б6 и фолна киселина, кои се клучни во создавањето на т.н. секс хормони, како и цинк за екстра страст.

Секси вечера:
Салата од спанаќ, тестенини со сос од спанаќ, риба со крем сос од спанаќ или рижото со спанаќ. Се` е вкусно!

Авокадо

orange_and_avocado.jpgОва божествено овошје е богато со витамин Е, важен фактор за здрави и убави коса, кожа и нокти, но и клучен фактор за зголемена сексуална желба и плодност.

Секси вечера
: Салата од авокадо и портокали
Исцедете сок од 3 портокали (2/3 од една чаша), а потоа во половина од исцедениот сок од портокал ставете една лажица свеж ѓумбир, 3 лажици диетален мајонез, 1 лажичка сенф, 2 лажички мед и малку сол и бибер. Исецкајте две авокада и додајте ги во сосот од ѓумбир и мед. Додајте две ситно сецкани главици црвен кромид, една лажица сецкани ливчиња нане и една лажица коријандер, и промешајте ги сите состојки. Во длабок сад ставете сецкана марула, 1 лажица маслиново масло, останатата половина од сокот од портокал и додајте ја подготвената смеса. За крај, исецкајте еден портокал и додадете го во салатата. almond_ice_cream.jpg

Бадем

Вкусен и полн со есенцијални масни киселини кои го одржуваат здравиот баланс на секс хормоните. Потпечените бадеми се богати и со манган, кој го чува здравјето на репродуктивните органи.

Секси појадок, ужинка, десерт или вечера
: Неколку бадеми или сладолед од бадеми попрскан со сецкани бадеми.
banana-split.jpg

Банани

Бананите ќе ја подобрат вашата изведба во кревет, а ќе ве обезбедат и со калиум и Б витамини - од витално значење во лачењето на секс хормоните.

Секси десерт: Банана сплит (со црно чоколадо и сецкани бадеми)
full-chocchocchippancakes.jpg

 

Црно чоколадо

Една од состојките во црното чоколадо е позната како „љубовна дрога“ затоа што го забрзува пулсот и го поттикнува мозокот да мисли дека почнува да се вљубува.

Секси десерт
: Чоколадни палачинки со сос од темно чоколадо, уште подобро ако користите кафеав шеќер во рецептот.

Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44672
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 00:52
Секси десерт:палачинки со многу мед и оревизадоволство
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 01:13
Бадем

Вкусен и полн со есенцијални масни киселини кои го одржуваат здравиот баланс на секс хормоните. Потпечените бадеми се богати и со манган, кој го чува здравјето на репродуктивните органи.

 
 
 
Затоа ли ми вртат пеперутки по стомак....збунетост црвенеење
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 16:28
Охохохо еве што ќе им готвам на срцките...плазење
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 22:47
Shkolkite se isto taka silen afrodizijak,probajte!
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 748
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2009 во 11:12
cccccc, na koj do so mu e dojdenoтага
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2009 во 11:59
Originally posted by konan konan напиша:

cccccc, na koj do so mu e dojdenoтага


Daleku od toa deka mi e potrebno,jas voopshto ne sakam shkolkiнамигнување
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2009 во 12:01
Originally posted by renatax renatax напиша:

Shkolkite se isto taka silen afrodizijak,probajte!


Ahmmm, se silen afrodizijak... posebno onie "srednite"...
DeepBlue
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 748
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2009 во 12:03
Originally posted by renatax renatax напиша:

Originally posted by konan konan напиша:

cccccc, na koj do so mu e dojdenoтага


Daleku od toa deka mi e potrebno,jas voopshto ne sakam shkolkiнамигнување
тагаznam , znam , SKRVAVENO ti e od skolkiгазење%20од%20смеење
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2009 во 12:07
Originally posted by konan konan напиша:

Originally posted by renatax renatax напиша:

Originally posted by konan konan напиша:

cccccc, na koj do so mu e dojdenoтага


Daleku od toa deka mi e potrebno,jas voopshto ne sakam shkolkiнамигнување
тагаznam , znam , SKRVAVENO ti e od skolkiгазење%20од%20смеење


Shto mi trebashe da komentiram  na ovaa temaлутина
Choveku voopshto nemam okuseno shkolkaплазење
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 748
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2009 во 12:15
Originally posted by renatax renatax напиша:

Originally posted by konan konan напиша:

Originally posted by renatax renatax напиша:

Originally posted by konan konan напиша:

cccccc, na koj do so mu e dojdenoтага


Daleku od toa deka mi e potrebno,jas voopshto ne sakam shkolkiнамигнување
тагаznam , znam , SKRVAVENO ti e od skolkiгазење%20од%20смеење


Shto mi trebashe da komentiram  na ovaa temaлутина
Choveku voopshto nemam okuseno shkolkaплазење

jok ,skrvavena neamгазење%20од%20смеење 
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16508
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 20:44
Пениси на животни во кинеските месарници kako афродизијак
Кинеските кувари одлучиле да се посветат во спремање на многу необични јадења - од животински пениси до тестиси и фетуси. Се чини дека во тоа се многу успешни бидејќи специјализираниот ресторан Guolizhuang во кој се припремаат овие специјалитети е многу добро посетен.

Новинар на BBC се обидел да го опише својот прв контакт со јадење кое е спремано од кучешки пениси.

"Келнерката пред мене стави чинија во која имало нешто сиво и светлечко, а потоа рекла: Тоа е руско куче. Големо куче, додадов јас. Да, голем кучешки пенис, ми одговори келнерката",

Кажува дека по дијалогот не бил веќе гладен иако лицата од ресторанот Guolizhuang во Пекинг, навистина се потрудиле да биде задоволен, нудејќи му најразлични јадења.

Но, покрај пенис од куче, му понудиле и кучешки тестиси, пенис на магаре, змија - за која тврделе дека е исклучително потента - дури секоја од нив имала по два пениса, овца, коњ и бик.

Послужувале и пенис од тигар, но доколку некој Кинез се одлучи да нарача, тоа морал да го направи неколку месеци однапред и за него да издвои сума од 3.000 фунти.

Јадењата од пениси станале голем хит во кинеската кујна. Во рестораните каде се служи овој тип на храна, чести гости се државни функционери и јака бизнис елите од многу земји ширум светот.

"Со пенис не се конзумира алкохол, така да тука не служиме многу алкохол", рекла нутриционистката на ресторанот, но на новинарите им понудила коктел од вотка и крв од елен.

Во ресторанот Guolizhuang се служи и фетус од елен. Кинеските нутриционисти кажуваат дека бил добар за кожата.

Менито во рестоарнот го осмислил 81 годишниот шеф на кујната Гео. Го истражувал делувањето на животинското место на човекот и открил дека кучињата имаат малку холестерол и дека се добри за лекување на сите видови на полесни болести.
............. хи,%20хи...
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 21:44
Уров
МИР со сите
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16508
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 20:39
Афродизијаци низ светот
Постојат многу теории за тоа кој е најсилниот афродизијак на светот. Меѓу нив, за жал, има и многу неточни тврдења. Време е да решиме неколку дилеми...

1. Лути пиперчиња

Лути пиперчиња

Лутите пиперчиња се користеле отсекогаш кога луѓето сакале да го зачинат својот сексуален живот.

Во 70-те години перуанската влада која очигледно се плашела од ефектот, го забранила чили сосот како затворска храна,со објаснување дека тоа не е во склоп со луѓето принудени да живеат со ограничувања. Теоријата за дејството на лутите пиперчиња вели дека тие влијаат на неколку начини.

Замислете што се случува кога јадете голема лута пиперка: дланките ви се потат, устата ве пече и дишењето ви се скратува. Болката го тера телото да лачи ендорфин, кој се обидува да ја блокира физичката нелагодност. Истиот вид ендорфин се лачи после вежбање или секс, создавајќи чувство на олеснување...............мечтаење

2. Шпанска мушичка

Шпанска мушичка

Старата легенда дека шпанската мушичка може да ги излуди жените е опасен мит. Шпанската мушичка е всушност зелена бубачка која се наоѓа во јужните делови на Европа. Со векови од нив се правело средство за иритација.

Инсектите се сушеле а телото им се дробело. Ако и се даде на жена, тогаш таа би завршила со иритација на уринарниот тракт, проследена со интензивно чувство на горење и чешање во вагиналната регија........плазење

Ова сигурно не треба да се спореди со нагон за секс. Денес шпанската мушичка се смета за отров, а состојките кои ги содржи можат да предизвикаат неправилна работа на бубрезите, гастроинтестинално крварење па дури и смрт...изненадување

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.