IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугарин,бугарофон,мак.Бугарин во Македони
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаБугарин,бугарофон,мак.Бугарин во Македони

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4748495051 81>
Автор
Порака
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 18:05
Во 1915 проф. Ј. Иванов собрал немалку документи за присуство на б`лгарското име во Македонија низ вековите.

http://www.promacedonia.org/pdf/ivanov_bylgarete_v_makedonija.html
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 18:37
Originally posted by Pat Pat напиша:








Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


За да постојат Бугари како етнос во Македонија , како такви и треба да изјаснат самите .

Паисија - 1761 година ни кажува дека такви немало во Македонија (Да не го цитирам ).

Затоа се појавува бугаризмот за да создаде бугаромани , потоа Бугари , за да ја добиеме и категоријата бугарофили .

 Еве јас ќе го цитирам Пајсиј од Банско, и тоа онака како што треба, без вадење од контекст и со посочување на изворот:„Доста добро го обиколив б'лгарскиот  род и татковина и много труд
употребив да собирам од различни книги и истории, додека ја собрав и ја
обединив историјата на б’лгарскиот род во таа книгичка за ваша полза.. Ја напишав за вас, кои што го милувате својот род и б’лгарското
отечество и милувате да знаете за својот род и јазик. Препишувајте ја таа
историјка и платете,нека ви ја препишат, кои што умеат да пишат, и пазете ја
да не исчезне!

Но некои не милуваат да знаат за својот б’лгарски род,
а се свртуваат кон туѓа култура и туѓ јазик и не се грижат за својот
б’лгарски јазик, но се учат да читаат и говорат по грчки и се срамуваат да
се наречат б’лгари. О неразумни и јуроде! Зошто се срамиш да се наречеш
б’лгарин и не читаш, и не говориш на својот јазик? Дали б’лгарите немале царство и држава? Толку години царувале и биле славни и прочуени по целата земја и многу пати  земале данок од силните римјани и
од мудрите грци. И цареви, и кралеви  им ги давале своите царски ќерки за
сопруги, за да имаат мир и љубов со б’лгарските цареви. Од целиот славјански
род најславни биле б’лгарите, прво тие  се нарекле цареви, прво тие  имале патриарх, прво тие  се крстиле, најмногу земја тие завладеале.
Така од целиот славјански род биле најсилни и најпочитувани и првите
славјански светци и никнале от б’лгарскиот род и јазик, како што и за тоа
подред напишав во таа историја. И за тоа б’лгарите имаат свидетелство од
многу истории, затоа што се’ е вистина за б’лгарите, како што веќе и
споменав.“

Извор

Интересна книшка, има нешто и за Србите намигнување  Инаку, дали ние ја знаеме семантичката вредност на зборот НЕКОИ? Можеби подобро ќе ја сфатиме доколку ја спротивставиме на СЕКОИголемо%20гушкање И уште едно прашање од полето на логиката ме мачи: за кого ја напишал оваа книшка Пајсиј, за да ги бугаризира Србите и Грците ли? Србите ги споменува како одделен народ, има цело поглавје посветено на нив. Тука станува збор за почетоците на борбата со грчката пропаганда. Вреди да се прочита и автобиографијата на Прличев, чисто колку за споредба.

П.С. Пишувам Б’лгари за да биде што поверодостоен преводот, така онаму каде што пишува б'лгари се преведува Б’лгари, таму каде што пишува Болгари, си останува Болгари, а Бугари-Бугари.



Несмеам да те накитам со квалификација , дијагнози и сл. , поради правилата на форумов , но да ти кажам искрено дека мене не ме интересира фузија на атомот , што по автоматизам е доказ дека не сум ФИЗИЧАР .

Има и на формов “НЕКОИ“ кои тоа не ги интересира , дали се они физичари ?

Не , нема да коментирам повеќе

Изменето од Македон - 08.Април.2010 во 19:57
Тишината е гласникот на почетокот , пссс...т .
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 18:39
Никој не тврди дека во Македонија живеат само Македонци,се знае дека покрај Македонци има и многу други националности.Грешката е што и покрај скоро 1000 год вие си имате Бугарско име пробувате и нас Македонците да не Бугаризирате - мислам 1000 години не сте успеале па ни денес нема да успеете
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 18:59
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Никој не тврди дека во Македонија живеат само Македонци,се знае дека покрај Македонци има и многу други националности.Грешката е што и покрај скоро 1000 год вие си имате Бугарско име пробувате и нас Македонците да не Бугаризирате - мислам 1000 години не сте успеале па ни денес нема да успеете

Ба... имаме п`лен успех за цели 920 години. Само последните 80 години ни се развали хавата...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 19:02
Па немате баш полн успех - многу од луѓето знаат дека ТуркоМонголите се сосема различно од Македонците - нема многу ама тук таму ке излезе по некоја личност чисто да ве извести дека не сте завршиле тотално работа
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 19:12
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Па немате баш полн успех - многу од луѓето знаат дека ТуркоМонголите се сосема различно од Македонците - нема многу ама тук таму ке излезе по некоја личност чисто да ве извести дека не сте завршиле тотално работа


Да бе знаат... Откако Цвиич им го рече...
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 19:18
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

... мене не ме интересира фузија на атомот , што по автоматизам е доказ дека не сум ФИЗИЧАР .

Има и на формов “НЕКОИ“ кои тоа не ги интересира , дали се они физичари ?

Не , нема да коментирам повеќе


Че не си физичар - нема проблем... Но се пак си на историски форум, кое претполага што имаш неопхдниот минимум познаниjа за да учестваш активно во дискусиите. Можеш ли да искоментираш следните Паисиеви слова:

Така од целиот славјански род биле најсилни и најпочитувани и првите
славјански светци и никнале от б’лгарскиот род и јазик, како што и за тоа
подред напишав во таа историја. И за тоа б’лгарите имаат свидетелство од
многу истории, затоа што се’ е вистина за б’лгарите, како што веќе и
споменав.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 19:26
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Па немате баш полн успех - многу од луѓето знаат дека ТуркоМонголите се сосема различно од Македонците - нема многу ама тук таму ке излезе по некоја личност чисто да ве извести дека не сте завршиле тотално работа


Да бе знаат... Откако Цвиич им го рече...


Не не - тоа вие се надевате - СЕУШТЕ,знаат тие уште од порано,секогаш имало луѓе кои се бореле против ТуркоМонголштината
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 19:28
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

[QUOTE=Pat]


Несмеам да те накитам со квалификација , дијагнози и сл. , поради правилата на форумов , но да ти кажам искрено дека мене не ме интересира фузија на атомот , што по автоматизам е доказ дека не сум ФИЗИЧАР .

Има и на формов “НЕКОИ“ кои тоа не ги интересира , дали се они физичари ?

Не , нема да коментирам повеќе


Ти веќе  со тоа што велиш дека нема да ме китиш со „квалификација , дијагнози и сл. , поради правилата на форумов“ автоматски и го правиш тоа, и по се’ изгледа само тоа и ти останува, што си е лично твој проблем, и јас со тоа немам ништо, како што веќе неколку пати и ти напишав. И јас многу што за тебе мислам, нешто и напишав, бев санкциониран поради истите правила на форумов, така да не сум јас тој кој што е штитен како бела мечка- токму спротивното од тоа.

Е сега, ако имаш што да кометираш по темата, арно, ако не- развивај си забавни филозофии....
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 20:08
 
Originally posted by Pat Pat напиша:



 Извор

Интересна книшка, има нешто и за Србите намигнување  Инаку, дали ние ја знаеме семантичката вредност на зборот НЕКОИ? Можеби подобро ќе ја сфатиме доколку ја спротивставиме на СЕКОИголемо%20гушкање И уште едно прашање од полето на логиката ме мачи: за кого ја напишал оваа книшка Пајсиј, за да ги бугаризира Србите и Грците ли? Србите ги споменува како одделен народ, има цело поглавје посветено на нив. Тука станува збор за почетоците на борбата со грчката пропаганда. Вреди да се прочита и автобиографијата на Прличев, чисто колку за споредба.

П.С. Пишувам Б’лгари за да биде што поверодостоен преводот, така онаму каде што пишува б'лгари се преведува Б’лгари, таму каде што пишува Болгари, си останува Болгари, а Бугари-Бугари.




Книгата ја напишал за оние кои си биле под Грчката Црква со векови, кои веќе дури и богослужеле на грчки во Црквите, за оние кои во тоа време не биле под дијацезата на Охридската Архиепископија каде било запазено словенското име. Свети Отец Паисиј, како верно чедо на Константинополскиот Патријарх, проповедал во рамките на грчките епархии, а не на епархиите на Охридската Црква. Грчката пропагадна во Македонија во тоа време е само во зародиш, минорна и безначајна, додека во Бугарија ја има од периодот на 1393 година, со укинувањето на Бугарската Црква и припојување на епархиите од истата кон Грчката. Сам донеси заклучок дали во 1762 година, во време на постоење словенска Црква во Охрид имало потреба да се пишува вакво нешто, или пак книгата е наменета за места каде веќе одамна се заборавил славјанскиот јазик во Црквите, каде веќе наместо "Господи помилуј" со векови се пее "Кирие елеисон".


Изменето од Македон - 08.Април.2010 во 20:12
Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 20:56
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Во 1915 проф. Ј. Иванов собрал немалку документи за присуство на б`лгарското име во Македонија низ вековите.

http://www.promacedonia.org/pdf/ivanov_bylgarete_v_makedonija.html
Книгата е издадена во анти-македонската фабрика. Инаку кој нормален би се занимавал токму со тоа прашање ако било неоспорна бугарштината во Македонија. Само кога ќе се погледне предговорот кгоа секој втор збор е Србите ова Србите она и е јасна дека е порпагандистички напишана книгата во фабриката за измислици БАН.

цитат од таа книга „ туранска орда била ордата на Аспарух“ и почнале славјаните да се нарекуваат со „политичкото име бугари“.

Изменето од depo - 08.Април.2010 во 21:03
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 22:00
Всушност, Пајсиј ги употребува термините болгари, болгарски и сл. исто како во Кониковото евангелие. А јас употребив б’лгари затоа што така беше напишано во изворот кој го употребив.





Изменето од Македон - 09.Април.2010 во 14:48
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 23:10
Баш ќе ти велев за то болгари, оти колку ми е познато Паисиј сегде употребва „болгари“.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 01:29
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


Originally posted by Pat Pat напиша:








Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


За да постојат Бугари како етнос во Македонија , како такви и треба да изјаснат самите .

Паисија - 1761 година ни кажува дека такви немало во Македонија (Да не го цитирам ).

Затоа се појавува бугаризмот за да создаде бугаромани , потоа Бугари , за да ја добиеме и категоријата бугарофили .

 Еве јас ќе го цитирам Пајсиј од Банско, и тоа онака како што треба, без вадење од контекст и со посочување на изворот:„Доста добро го обиколив б'лгарскиот  род и татковина и много труд
употребив да собирам од различни книги и истории, додека ја собрав и ја
обединив историјата на б’лгарскиот род во таа книгичка за ваша полза.. Ја напишав за вас, кои што го милувате својот род и б’лгарското
отечество и милувате да знаете за својот род и јазик. Препишувајте ја таа
историјка и платете,нека ви ја препишат, кои што умеат да пишат, и пазете ја
да не исчезне!

Но некои не милуваат да знаат за својот б’лгарски род,
а се свртуваат кон туѓа култура и туѓ јазик и не се грижат за својот
б’лгарски јазик, но се учат да читаат и говорат по грчки и се срамуваат да
се наречат б’лгари. О неразумни и јуроде! Зошто се срамиш да се наречеш
б’лгарин и не читаш, и не говориш на својот јазик? Дали б’лгарите немале царство и држава? Толку години царувале и биле славни и прочуени по целата земја и многу пати  земале данок од силните римјани и
од мудрите грци. И цареви, и кралеви  им ги давале своите царски ќерки за
сопруги, за да имаат мир и љубов со б’лгарските цареви. Од целиот славјански
род најславни биле б’лгарите, прво тие  се нарекле цареви, прво тие  имале патриарх, прво тие  се крстиле, најмногу земја тие завладеале.
Така од целиот славјански род биле најсилни и најпочитувани и првите
славјански светци и никнале от б’лгарскиот род и јазик, како што и за тоа
подред напишав во таа историја. И за тоа б’лгарите имаат свидетелство од
многу истории, затоа што се’ е вистина за б’лгарите, како што веќе и
споменав.“

Извор

Интересна книшка, има нешто и за Србите намигнување  Инаку, дали ние ја знаеме семантичката вредност на зборот НЕКОИ? Можеби подобро ќе ја сфатиме доколку ја спротивставиме на СЕКОИголемо%20гушкање И уште едно прашање од полето на логиката ме мачи: за кого ја напишал оваа книшка Пајсиј, за да ги бугаризира Србите и Грците ли? Србите ги споменува како одделен народ, има цело поглавје посветено на нив. Тука станува збор за почетоците на борбата со грчката пропаганда. Вреди да се прочита и автобиографијата на Прличев, чисто колку за споредба.

П.С. Пишувам Б’лгари за да биде што поверодостоен преводот, така онаму каде што пишува б'лгари се преведува Б’лгари, таму каде што пишува Болгари, си останува Болгари, а Бугари-Бугари.



Несмеам да те накитам со квалификација , дијагнози и сл. , поради правилата на форумов , но да ти кажам искрено дека мене не ме интересира фузија на атомот , што по автоматизам е доказ дека не сум ФИЗИЧАР .

Има и на формов “НЕКОИ“ кои тоа не ги интересира , дали се они физичари ?

Не , нема да коментирам повеќе



И тие некои се физичари. Само ја претпочитаат фисијата наместо фузијата. Само со цепење се доаѓа до основата и констититувните елементи.

Изменето од Platenik - 09.Април.2010 во 01:44
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4748495051 81>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.