Испечати | Затвори го прозорот

Бугарин,бугарофон,мак.Бугарин во Македони

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Историја
Опис на форумот: Александар, Кирил, Самоил, Мисирков, Делчев
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20241
Датум на принтање: 26.Април.2024 во 15:06
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Бугарин,бугарофон,мак.Бугарин во Македони
Постирано од: Boogie
Наслов: Бугарин,бугарофон,мак.Бугарин во Македони
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 19:04
Веке некое време соседите сакаат да наметнат теза за постоење на вакви Македонци - Бугарофил,Бугарофон,МакедонскиБ`лгарин но мене не ми е јасно од каде ова,кога прв пат историјата спомнува вакви луѓе и дали тие се етнички припадници на некоја нација воопштозбунетост

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство



Коментари:
Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 19:25
Нашето е македонски Б`лгарин и прво за него да кажам. Континуитивно низ историјата населението на Македонија е документирано како бугарско. Како Бугари се определуваат сите без изклучок македонски преродбеници. Сите тие се сметаат како дел од бугарскиот народ кој живее во Бугарија (тогаш така се нарекувала само денешна северна Бугарија) Тракија и Македонија.
Народ кој зборува еден јазик (со повеќе дијалекти), кој има општи идејали - бугарска просвета и култура, бугарска црква, бугарска држава.
До 1878 се постигнати првите два, кои се општи за сите.
Во 1878 целината е раскината. Интересите на Бугарите во Кнежеството се едни, на Бугарите кои останале под ропство - други.
Постепено се појавува терминот македонски Бугарин, за да се разликува од Бугарин од државата Бугарија. Синоним на македонски Бугарин е и терминот Македонец.
Разликите се задлабочуваат со времето. През 20-30 години веќе се појавуваат национални сепаратисти, кои изјавуваат дека Македонците не се Бугари. Имало двојствена национална свест. Кога била создаде федералната единица Македонија во рамките на Титова Југославија, чисто македонската национална свест веќе се избистрила.
Политиката, образовниот систем, целата државна машинерија пропагира антибугаризам. Фалсификува се историјата, сите јасно декларирани Бугари од Македонија се претставуваат како етнички Македонци. И т.н.

Долга тема, ама тоа е од мене најопшто.

-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 19:30
Originally posted by Boromir Boromir напиша:

   Каков бугарофон телефон бугарофил,абе од секогаш се знаело дека Никола Карев бил Македонец,ништо чудно бе брат, и најголемиот душман ќе го присвоите.


Боромире, пак не читаш. Не бугарофон, бугарофрон, што значи бугаризиран Македонец.

Каков душман може да биде човек, кој и` служи на „бугарската пропаганда“ во Македонија?

Ги учи децата на „Аз с`м Б`лгарче“ па ќе биде душман. Не возможно.

Тоа што ти од секогаш си го знаел, не значи дека и Карев го знаел истото, што ти го знаеш.


-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 19:36
Дали тоа значи дека како што има Македонски Бугарин има и Грко Бугарин,Ромуно БУгарин, Србо Бугарин, Албано Бугарин па дури и Турко Бугаринзбунетост

И кој тоа Македонците ги крстил Бугари - дали по тој терк може ние Бугарите во Англија да ги крстиме за Англичани - дали воопшто ова обележување има етнички преглед или е само измислено,дали има етнички континуитет со оглед на тоа што Македонците и Бугарите се тотално различни етникумиплазење


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 19:39
Има, нема, лугето сами се нарекувале така и се сметале за дел од општобугарскиот народ.
И штом тие тврдат дека се Бугари, вие тоа не може да го промените, независно какви толкувања ќе приложите.

Фактите си се факти и тие треба да се почитуваат, независно што сакате вие.


-------------


Постирано од: Предраг
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 19:45
Срам и арам за нивните просветни работници.

Они треба да се наметнат со Македофони.



-------------
http://www.userbars.be">


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 19:47
Иако еве ке се сложам дека некои луѓе биле нарекувани како Бугарофили,Србомани или Гркомани тоа не било по нивна желба - обично други луѓе ги нарекувале така - дали тогаш тие стануваат Етнички Бугари,Срби или Грци ако се нарекувани како Бугарофили,Србомани или Гркофили.

Фактите инаку неможет да бидат желба како на пр. Бугарското потекло,колку и да сакате Македонското и Бугарското потекло да е од ист корен тоа не е точно,нема такви факти има само желби,се знае дека Македонците се староседелци а Бугарите ТуркоМонголска хорда која се населила со окупација на Балканотголема%20насмевка


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 19:56
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Разликите се задлабочуваат со времето. През 20-30 години веќе се појавуваат национални сепаратисти, кои изјавуваат дека Македонците не се Бугари. Имало двојствена национална свест. Кога била создаде федералната единица Македонија во рамките на Титова Југославија, чисто македонската национална свест веќе се избистрила.
Политиката, образовниот систем, целата државна машинерија пропагира антибугаризам. Фалсификува се историјата, сите јасно декларирани Бугари од Македонија се претставуваат како етнички Македонци. И т.н.

Долга тема, ама тоа е од мене најопшто.


газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

Циркус, ама на тоа болдираното никако не можев да се воздржам....
А за бугарофон, одма ќе кажам, не е етнички Бугарин ( според грчки стандарди )


-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 19:59
Воопшто не ми е јасно што е Бугарофон - Балон ли е,Телефон ли е,што езбунетост

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 20:21
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Воопшто не ми е јасно што е Бугарофон - Балон ли е,Телефон ли е,што езбунетост


Според грчката терминологија тоа е човек кој зборува "вулгарски"(синоним за варварски), значи не бугарски ( Драгумис е сосема јасен дека тоа за нив не е ниту јазик ), кој зборува јазик различен од грчкиот јазик. Значи бугарофон не може да е етнички Бугарин, затоа што доколку е така и славофон би бил етнички термин.

П.С. Дури и денес, ако играат два фудбалски тима, едниот е од Северна Грција, другиот од Јужна Грција, тие од Јужна ќе почнат да викаат: Вулгарос, Вулгарос ( Бугари, Бугари ), во никој случај не алудирајќи на етнички Бугари.


-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 20:29
Originally posted by Македон Македон напиша:


газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењеЦиркус, ама на тоа болдираното никако не можев да се воздржам....А за бугарофон, одма ќе кажам, не е етнички Бугарин ( според грчки стандарди )


Прво за бугарофон. И ти си ги прифатил финтите на Буги. Бугарофон значи човек кој зборува бугарски јазик, како телеФОН, микроФОН.

Во случајот со материалот за Карев не е бугарофон, туку БУГАРОФРОН.
Г-ѓа Вамбаковска ти го објаснува што значи - ЧОВЕК КОЈ РАЗМИСЛУВА ПО БУГАРСКИ, кој се смета за Бугарин, ама не е.
Како ЕТНИКОФРОН, исто многу добро објаснето.

Циркусот сами си го правите.
Да го земеме Димитар Влахов. Дали мислиш вечерта легнал да спие како Бугарин и на сабајле се собудил како Македонец?
Дали нема да се согласиш дека имало еден преходен период?
Истото и кај Мисирков, еднаш е Бугарин, друг пат Македонец.
Наместо да ти кажам, како го обвинувале неговите современици дека и самиот не се знае каков е, јас ти кажувам дека има двојствена свест, хем е Бугарин од Македонија, ама хем не ист со Бугарите од Бугарија и тогаш е Македонец.

Значи според тебе двојствена свест не може да постои , дури на теорија?



-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 20:36
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењеЦиркус, ама на тоа болдираното никако не можев да се воздржам....А за бугарофон, одма ќе кажам, не е етнички Бугарин ( според грчки стандарди )


Прво за бугарофон. И ти си ги прифатил финтите на Буги. Бугарофон значи човек кој зборува бугарски јазик, како телеФОН, микроФОН.

Во случајот со материалот за Карев не е бугарофон, туку БУГАРОФРОН.
Г-ѓа Вамбаковска ти го објаснува што значи - ЧОВЕК КОЈ РАЗМИСЛУВА ПО БУГАРСКИ, кој се смета за Бугарин, ама не е.
Како ЕТНИКОФРОН, исто многу добро објаснето.

Циркусот сами си го правите.
Да го земеме Димитар Влахов. Дали мислиш вечерта легнал да спие како Бугарин и на сабајле се собудил како Македонец?
Дали нема да се согласиш дека имало еден преходен период?
Истото и кај Мисирков, еднаш е Бугарин, друг пат Македонец.
Наместо да ти кажам, како го обвинувале неговите современици дека и самиот не се знае каков е, јас ти кажувам дека има двојствена свест, хем е Бугарин од Македонија, ама хем не ист со Бугарите од Бугарија и тогаш е Македонец.

Значи според тебе двојствена свест не може да постои , дури на теорија?



Не се финти на Буги, не рекол ништо Буги, тоа Грците го рекле, буни се кај нив, не кај мене. И ако е бугарски, тогаш славофони се различни од бугарофони! И ако се мисли на Бугарин ќе каже едноставно Бугарин ( грчки Вулгарос ) и завршена е приказната, ама вика Буагрофон. Јасно е нели?

Двојствена свест не постои, а ако мислиш на тоа, се сеќавам, едно време пишуваше дека имало двојствена свест кај Егејските Македонци до 1945 година, што е вистински циркус, додуша и трагично е...


-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 20:44
Штом ги замеша егејските Македонци, знам што да правам, за тоа само за финтите на Буги да појаснам - убаво си пишува булгарофРон со „Р“, а ти систематично пишуваш бугарофон, што е нешто различно.



-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 20:52
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Штом ги замеша егејските Македонци, знам што да правам, за тоа само за финтите на Буги да појаснам - убаво си пишува булгарофРон со „Р“, а ти систематично пишуваш бугарофон, што е нешто различно.



Хммм...не рабирам....што знаеш да правиш.... а Егејците ги споменав затоа што за нив колку што се сеќавам зборуваше дека имале двојна свест...ако грешам поправи мезбунетост
Јас не зборувам за бугарофРон, туку како темата што вели, бугарофон...не знам за што ме обвинуваш....


-------------


Постирано од: ibobac
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 21:27
Грците користеле и сеуште користат термин СЛАВОФОН не бугарофон!
За нив нема славофони бугари или македонци него само СЛАВОФОНИ ГРЦИ,темата што ми ја заклучивте објаснуваше се ама..


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 21:42
Originally posted by ibobac ibobac напиша:

Грците користеле и сеуште користат термин СЛАВОФОН не бугарофон!
За нив нема славофони бугари или македонци него само СЛАВОФОНИ ГРЦИ,темата што ми ја заклучивте објаснуваше се ама..


Во минатото користеле и бугарофони, читај го Каравангелис.


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 22:19
Citqam i ne mi e jasno zosto temata e ogranicena samo na ovie 3 kategorii?збунетостI bi sakala malku objasnenie, odnosno prosiruvanje na temata- Dali ima Amerikofoni, Anglofoni, Germanofoni. Zosto e staben akcent na Bugarofoni? Koja e poentata?

-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 23:23
Јас ја поставив темата од проста причина эа историски преглед од каде сега има такви луѓе и кои се тие воопшто,дали овие преэивки се етнички или само преэиме на предавници

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: ibobac
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 23:58
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by ibobac ibobac напиша:

Грците користеле и сеуште користат термин СЛАВОФОН не бугарофон!
За нив нема славофони бугари или македонци него само СЛАВОФОНИ ГРЦИ,темата што ми ја заклучивте објаснуваше се ама..
Во минатото користеле и бугарофони, читај го Каравангелис.

Да го читав Бугарскиот и македонскиот превод на мемоарите на Костурскиот владика но не можам да го најдам online англискиот,малку ми е нелогично ова
http://www.promacedonia.org/gk/index.html - МАКЕДОНСКА БОРБА(мак превод)
"III. ВО КОСТУР

     А. „Ќе бидеш епископ Костурски” (1900) — Бугарскиот комитет — Во конзулатот во Битола — „Да придобијам некој бугарофон војвода”: Коте од Рулја — Обиколка по сите славофонски села на Корештата (1901) — Нов извештај до Владата преку конзулот во Битола. „Да го фатиме Чакаларов во Атина”"

Да не Ташко Караџа преведувал директно од бугарскиот превод!каде што бугарофон е б'лгарогласен а славофон е славjaногласен!



Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 02:14
Каснакоски,

Многу си букавалист, а тоа не ти дозволува да гледаш на нештата од подруг, читај поширок агол. Повлечи се малку подалеку од предметот кој го обсервираш и ќе добиеш појасна слика.

Не се вика бугарофрон туку бугарофон, исто како што ќе кажеш за грамофон, микрофон, телефон, касетофон, славофон.... и многу други зборови. Суфиксот или додавката фон во буквален превод значи нешто како глас, звук. Каков е нашиот јазик? Нашиот јазик е фонетски, а не фронетски.

Понатаму, јас како Македонец сум англофон, србофон, хрватофон, словенофон, бугарофон и делумично русофон. Ниту сум англичанец,ниту србин, хрват, словенец бугарин, ниту пак рус. Во овај случај јас како македонец сум само полиглот.

Штета што Алекс корегираше еден од моите постови на темата Никола Карев. Таму имаше подетално објаснување на оваа проблематика.

Како и да е, за нас македонците, грците ниту во минатот, ниту пак сега нема да кажат дека сме луѓе кои зборуваат на македонски јазик. За нив етничките македонци или се бугарофони (според нив бугаризирани македонци)или славофони грци (словенизирани грци). Како гледаш и во двата случаи тоа е една добитна комбинација за грците и нивната пропаганда. Покрај нив и вие се обидувате да се протнете на мала врата. Кога тоа не ви оди од рака да ја докажете бугарската “вистина“ вие се свртувате кон планот Б и македонскито народ или го србизирате или пак го нарекувате производ на српската пропаганда, без разлика што за тоа нема никаква основа. Да не навлегувам во подетални објаснувања во кој контекст грците го употребуваат терминот вулгарос, вклучувајќи го тука и Драгоумис. Сепак тој е верен слуга на една грчка стратегија, односно пропаганда.

Значи во основа некој е бугарофон доколку зборува бугарски, а тоа не го прави етнички бугарин. Ако некој е бугарофон, незначи дека живее и размислува бугарски. Таквите карактеристики донекаде можат да им се припишат на бугарофилите, поточно на бугароманите.


Иако кај мене доминантни ми се мајчиниот македонски јазик и англискиот, слободно можеш да ме наречеш и бугарофон, но немој да ги извртуваш работите па да ме направиш бугарин.

Јас гледам дека ти си поголем македонофон отколку што сум јас бугарофон.

Овде правам компромис и го користам терминот бугарофон без разлика што кога ќе се спомне било кој поим со предзнак бугар, во контекст кој вие го разбирате, се коси со моите убедувања. За ова треба да им се заблагодариш на креаторите на политиката на овај форум. Асоцијација треба да се прави со нешто што е подалечно, поисточно, азиско.



-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 08:51
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Каснакоски,

Многу си букавалист, ...
Не се вика бугарофрон туку бугарофон, исто како што ќе кажеш за грамофон, микрофон, телефон, касетофон, славофон.... и многу други зборови. Суфиксот или додавката фон во буквален превод значи нешто како глас, звук. Каков е нашиот јазик? Нашиот јазик е фонетски, а не фронетски.




Платеник, јас може да сум буквалист, ама ти гледаш през прсти на напишаното. Разговорот тргна од признанието на Карев пред Гркот дека бил БУЛГАРОФРОН, што најопшто значи твоето бугаризиран Македонец (а за гркот Македонец е синоним на Грк)

А терминот „булгарофон“ (без Р) грците го користеле до појавата на Егзархијата најшироко. По тоа, а особено по создавањето на Кнежеството Бугарија „бугарофон“ е заменето од „славофон“. Имав најдено грчка анализа на грчката пропаганда, мислам во темата за Атанас Македонецот, каде тие се кајат сега од сопствената пропаганда, чии плодови денес им се враќаат како бумеранг. Станува збор за ПРОПАГАНДАТА ДЕКА СТЕ НАСЛЕДНИЦИ НА АЛЕКСАНДАР, како сега да докажат дека не сте, кога пред сто и кусур години ве убедувале токму во тоа.
Значи булгарофон е заменето од славофон, кога грците започнале да ве учат дека Бугарите се Татари, а вие сте наследници на Александар, само што сте го заборавиле сопствениот јазик и сте го прифатиле славјанскиот.



-------------


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 09:28
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Каснакоски,

Многу си букавалист, ...
Не се вика бугарофрон туку бугарофон, исто како што ќе кажеш за грамофон, микрофон, телефон, касетофон, славофон.... и многу други зборови. Суфиксот или додавката фон во буквален превод значи нешто како глас, звук. Каков е нашиот јазик? Нашиот јазик е фонетски, а не фронетски.




Платеник, јас може да сум буквалист, ама ти гледаш през прсти на напишаното. Разговорот тргна од признанието на Карев пред Гркот дека бил БУЛГАРОФРОН, што најопшто значи твоето бугаризиран Македонец (а за гркот Македонец е синоним на Грк)

А терминот „булгарофон“ (без Р) грците го користеле до појавата на Егзархијата најшироко. По тоа, а особено по создавањето на Кнежеството Бугарија „бугарофон“ е заменето од „славофон“. Имав најдено грчка анализа на грчката пропаганда, мислам во темата за Атанас Македонецот, каде тие се кајат сега од сопствената пропаганда, чии плодови денес им се враќаат како бумеранг. Станува збор за ПРОПАГАНДАТА ДЕКА СТЕ НАСЛЕДНИЦИ НА АЛЕКСАНДАР, како сега да докажат дека не сте, кога пред сто и кусур години ве убедувале токму во тоа.
Значи булгарофон е заменето од славофон, кога грците започнале да ве учат дека Бугарите се Татари, а вие сте наследници на Александар, само што сте го заборавиле сопствениот јазик и сте го прифатиле славјанскиот.




Боже, боже, сега испаднавме не само производ на српската туку и на грчката пропаганда. Ајде ќе те молам посериозно малку!

Патем, Карев никаде се нема изјаснето како бугарофон, таа задкулисна квалификација му е припишана од гркот.

Незаборавај дека и ден денеска кога грците полемизираат со нас и сакаат да не навредат тие ни викаат дека сме бугари. Мораш да признаеш дека се постојани во своите обиди, а вас тоа ви годи.

Меѓутоа ниту тогаш ниту денес македонците небиле бугари или грци. Знам само дека има индикации дека некои од денешните бугари своевремено го отфрлиле македонското име и се приклучиле на егзархијата и станале бугари.

Кај Карев случајот е сосема јасен, се декларирал за македоенц. За жал гркот го прави бугарофон, за тебе тоа е доволно да почнеш “аргументирано“ да дебатираш.




-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 11:30
Значи Бугарофон е само лингвистичка припадност и тоа го наметнуваат други,на пр. пропагандисти при што неможе да се класифицира етничката припадност.Тоа не ми беше јасно - БЛАГОДАРАМ

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 13:42
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Боже, боже, сега испаднавме не само производ на српската туку и на грчката пропаганда. Ајде ќе те молам посериозно малку!

Патем, Карев никаде се нема изјаснето како бугарофон, таа задкулисна квалификација му е припишана од гркот.



Platenik, bidi malku poseriozen ti. Никаде во текстот на Гркот нема бугарофон. Има бугарофРон. Никаде нема нешто напишано од Карев. Целиот текст е од некој Грк.

И ти како Буги читаш само дел од материалот. Не ме чуди тоа. За вас е карактеристично вадење на зборови од контекст.

Ако сакаш верувај си дека Карев се изјаснил за Македонец НЕБУГАРИН, ама те молам не се обидувај и мене да ме убедиш во тоа.

Убаво си напишал авторот „ми призна дека е БУГАРОФРОН И ЧЛЕН НА КОМИТЕТОТ“.

Ако овој дел од текстот го игнорираш и читаш само после ШТО СИ? од каде ќе знаеш дека воопшто станува збор за Карев???

Не мижи за фактите, а се обидај да ги објасниш такви, какви што се`.




-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 13:59
Ти си донесуваш заклучоци како сакаш - немој така,си размислил ли дека тоа Р на Бугарофон е печатна грешка,или толкава писменост на писателот.НИкаде нема такво нешто како Бугарофрон - погледај по речниците ке видиш - Бугарофон е сосема нешто другонамигнување

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 14:04
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Боже, боже, сега испаднавме не само производ на српската туку и на грчката пропаганда. Ајде ќе те молам посериозно малку!

Патем, Карев никаде се нема изјаснето како бугарофон, таа задкулисна квалификација му е припишана од гркот.



Platenik, bidi malku poseriozen ti. Никаде во текстот на Гркот нема бугарофон. Има бугарофРон. Никаде нема нешто напишано од Карев. Целиот текст е од некој Грк.

И ти како Буги читаш само дел од материалот. Не ме чуди тоа. За вас е карактеристично вадење на зборови од контекст.

Ако сакаш верувај си дека Карев се изјаснил за Македонец НЕБУГАРИН, ама те молам не се обидувај и мене да ме убедиш во тоа.

Убаво си напишал авторот „ми призна дека е БУГАРОФРОН И ЧЛЕН НА КОМИТЕТОТ“.

Ако овој дел од текстот го игнорираш и читаш само после ШТО СИ? од каде ќе знаеш дека воопшто станува збор за Карев???

Не мижи за фактите, а се обидај да ги објасниш такви, какви што се`.



Токуму ради тоа што текстот е напишан од грк пожелно е да се стави истиот под лупа и изнајдата мотивите и намерите на авторот. Многу добро ми се познати грчките и бугарските аспирации и нивните гнасни пропагандистички цели.

Ти очекуваш гркот да каже дека Карев е македонец член на комитетот?!

Барем тоа е познато, за грците сите македонци (етнички) кои не ја подржувале грчката линија и патријаршија биле бугари.

Да објаснам со едноставни зборови, НОВИНАРОТ го нарекува Карева бугарофон (односно овај наводно му шепнал дека е бугарофон и член на комитетот, ама никој да нечуе) без разлика што овај јасно и гласно кажува дека е македонец, а не грк.

Па и да бил бугарофон, па што, тоа сигурно не го прави бугарин. Гледам дека и ти си македонофон, ама не си македонец.



-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: чоли
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 14:34
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Да не читаме погрешни интервјуа - јас никаде не прочитав дека Карев тврди дека е Бугарин или Бугарофон,баш напротив јасно кажува дека никој од комитите нема никаква врска со Бугарија и Бугарите


Бугарофрон, во буквален превод би значело - човек што мисли на бугарски начин, којшто мисли како што мислат сите Бугари. Денес Грците имаат сличен термин - етникрофрон кој има слично значење, имено - човек што мисли на својата нација, односно Грк кој мисли на Грција. Денес Македонците во Егејска Македонија своите сонародници кои се погрчиле ги нарекуваат - етникофрони.

За нив во 50-те и 60-те години се издаваа и посебни уверенија дека се етникофрони, а заедно со нив се издаваа и уверенија за подобност, наречени - пистопиитикон киноникон фрониматон кои беа потребни дури и за полагање на приемните испити на факултетите.

http://www.mybulgaria.info/modules.php?name=Wiki&title=Talk:Nikola_Karev -


-------------
Мунгос - цензорот на Мисирков


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 14:44
Ти може да сакаш Бугарофон и Микрофон да значи но се знае дека Бугарофон како и Славофон е само име за луѓе кои знаат да зборуваат таков јазик,ништо повеке,никаква етничка припадност или љубов како што сакаш да прикажешголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Vercingetorix
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 15:26
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Boromir Boromir напиша:

   Каков бугарофон телефон бугарофил,абе од секогаш се знаело дека Никола Карев бил Македонец,ништо чудно бе брат, и најголемиот душман ќе го присвоите.


Боромире, пак не читаш. Не бугарофон, бугарофрон, што значи бугаризиран Македонец.

Каков душман може да биде човек, кој и` служи на „бугарската пропаганда“ во Македонија?

Ги учи децата на „Аз с`м Б`лгарче“ па ќе биде душман. Не возможно.

Тоа што ти од секогаш си го знаел, не значи дека и Карев го знаел истото, што ти го знаеш.
Да,во минатото бугарската војска кога ја окупирала македонија отворила нови училишта во кој македонците учеле бугарски,ги терале македонците да работат без плата,а ако не прифатат,биле стрелани,малтретирани.


Постирано од: Vercingetorix
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 15:27
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Boromir Boromir напиша:

   Каков бугарофон телефон бугарофил,абе од секогаш се знаело дека Никола Карев бил Македонец,ништо чудно бе брат, и најголемиот душман ќе го присвоите.


Боромире, пак не читаш. Не бугарофон, бугарофрон, што значи бугаризиран Македонец.

Каков душман може да биде човек, кој и` служи на „бугарската пропаганда“ во Македонија?

Ги учи децата на „Аз с`м Б`лгарче“ па ќе биде душман. Не возможно.

Тоа што ти од секогаш си го знаел, не значи дека и Карев го знаел истото, што ти го знаеш.
А исто така за Карев ако зборуваме ти рече дека е бугаризиран македонец, но јас мислам поинаку,ако бил бугаризиран македонец зошто он се борел за слободна македонска држава?


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 15:43
Originally posted by Boromir Boromir напиша:

А исто така за Карев ако зборуваме ти рече дека е бугаризиран македонец, но јас мислам поинаку,ако бил бугаризиран македонец зошто он се борел за слободна македонска држава?


А зошто да не се бори? Тој и во интервјуто му кажал на гркот дека се бори за таква Македонија, која ќе го има устројството на Швејцарија, каде неколку народности ќе живејат во братска љубов. Зошто ја исклучуваш можноста една од тие народности да биде нашата народност?


-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 15:50
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Boromir Boromir напиша:

А исто така за Карев ако зборуваме ти рече дека е бугаризиран македонец, но јас мислам поинаку,ако бил бугаризиран македонец зошто он се борел за слободна македонска држава?


А зошто да не се бори? Тој и во интервјуто му кажал на гркот дека се бори за таква Македонија, која ќе го има устројството на Швејцарија, каде неколку народности ќе живејат во братска љубов. Зошто ја исклучуваш можноста една од тие народности да биде нашата народност?


Не ги извртувај зборовите кои не ти одговараат! Не мисли на никакви народности, туку на три племиња. Колку што знам племе не е исто со народност, а и Карев сигурно не мисли дека имало во Македонија само 3 народности...


-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 16:02
Неможе тој тоа да го разбере - мозокот му е испран и не му одговара да го ресетира на новосмеењесмеењесмеењесмеењесмеење

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 18:22
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Boromir Boromir напиша:

А исто така за Карев ако зборуваме ти рече дека е бугаризиран македонец, но јас мислам поинаку,ако бил бугаризиран македонец зошто он се борел за слободна македонска држава?


А зошто да не се бори? Тој и во интервјуто му кажал на гркот дека се бори за таква Македонија, која ќе го има устројството на Швејцарија, каде неколку народности ќе живејат во братска љубов. Зошто ја исклучуваш можноста една од тие народности да биде нашата народност?


Гладна кока просо сонила!

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 18:30
1.Platenik, гледам си прочитал веќе дека има збор булгарофрон - човек кој размислува како сите Бугари или твоето бугаризиран Македонец.
2. Карев не го прашали каков е по националност. Мене ако ме праша некој дали сум Тракиец ќе му одговорам ДА, ако го прашаат некој од Добрич дали е Добруџанец, верувам и тој ќе одговори со Да.
3. И зошто признанието на почетокот кога гледал лево-десно да нема значење и Буги воопшто го крати материалот?



-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 18:36
Зошто бе Платеник, во сите устави пишува - член на организацијата може да биде секој Македонец, без разлика на народност и вера.

Значи никој не се борел за Македонија на етничките Македонци, туку за Македонија на сите нејзини народности.

А сакаш или не, една од тие народности била нашата народност.



-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 18:50
Затоа зошто имаш Македонци Муслимани,Македонци Католици,Македонци Православции др. - и во никој момент Македонците не ги оспорувале народностите во Македонија но сепак главен акцент секогаш го носеле Македонците како етнички најброен народ во Македонија.

И нормално дека имало и Бугари по народност во Македонија но тие воглавно биле шпиуни и предавници на Македонците,како што секој револуционер од Илинденскиот период ги опишуванамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 19:03
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Зошто бе Платеник, во сите устави пишува - член на организацијата може да биде секој Македонец, без разлика на народност и вера.

Значи никој не се борел за Македонија на етничките Македонци, туку за Македонија на сите нејзини народности.

А сакаш или не, една од тие народности била нашата народност.



Вашата народност во Македонија била малубројна како што е и денес и обично била против целите и интересите на македонскиот народ. Албаницте иако се државјани на Македонија никогаш нема да речат дека се македонци. Власите генерално се лојални на државата каде живеаат, а Македонија не била исклучок од тоа. Во македонското ослободително движење, покрај етничките македонци, биле добродојдени сите народи и народности кои живееле на територијата на Македонија.

Таквите македонци кои подпаднале под влијанието на пропагандите на соседните земји едноставно се одкажале од сопственито идентитет и станале грци, бугари или срби.

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 19:50
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

1.Platenik, гледам си прочитал веќе дека има збор булгарофрон - човек кој размислува како сите Бугари или твоето бугаризиран Македонец.
2. Карев не го прашали каков е по националност. Мене ако ме праша некој дали сум Тракиец ќе му одговорам ДА, ако го прашаат некој од Добрич дали е Добруџанец, верувам и тој ќе одговори со Да.
3. И зошто признанието на почетокот кога гледал лево-десно да нема значење и Буги воопшто го крати материалот?



1. Пак недаваш одговор, дали има разлика меѓу бугарофрон и бугарофон или пак се синоними?

2. Незнаев дека регионалната припадност има приоритет над националната или етничката припадност? Никој во Македонија нема да одговори дека е Пелагонец или Тиквешанец. Дури тешко ми е да направам кованица за некого да можам да го наречам според регионалната припадност. Едноставно такво нешто не постои. Ако некого прашаш што е, автоматски ќе ти одговори дека е македонец, албанец, србин, турчин, ром..., а ако го прашаш од каде е, пак автоматски ќе ти одговори дека битолчанец, скопјанец, велешанец, стумичанец....

3. Признанието го прераскажува гркот, а на гркот заради безброј причини неможам да му верувам. Веќе ти одговорив на ова, нив им одговара ние да бидеме бугари, аи вам тоа ви одговара. Знаеш што, кај нас народот вели, домашниот есап напазар не излегува. Сепак има 2,5-3 милиона луѓе ширум светов кои се македонско национално самосознание, а тука ниту вие ниту грците ќе можете нешто да сторите.
Ќе си останете со пропагандите од 19 век.



-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 20:34
Платник, ја проектираш сегашноста врз минатото.


Тоа што денес има толку и толку Македонци не значи дека така било и во минатото. Значи му веруваш на гркот за едно, а за другото не му веруваш.

Напротив,не си во право за Грците. точно на овој С. Т. Стам. му одговара Карев да биде бугаризиран Македонец, а не Бугарин, зошто Бугарите се Татари, а бугаризираните Македонци се наследници на Александар, т.е. грци, ама неосвестени.
Токму тоа било нивната пропаганда.

За булгарофрон мислев дека си ја прочитал г-ѓа Вамбаковска, ама изгледа сум се лажел. Иди на првата страна од темата па го прочитај првиот мој пост. Таму е статијата од Утрински, каде г-ѓата се` ти објаснува.
Кога ќе си ги објасниш КОНТРАДИКТОРНОСТИТЕ, кои и таа не може да си ги објасни, тогаш ќе можеме да продолжиме понатаму.



-------------


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 20:51
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Платник, ти го констатирав проблемот. Проектираш сегашноста врз минатото.


Тоа што денес има толку и толку Македонци не значи дека така било и во минатото. Значи му веруваш на гркот за едно, а за другото не му веруваш.

Напротив,не си во право за Грците. точно на овој С. Т. Стам. му одговара Карев да биде бугаризиран Македонец, а не Бугарин, зошто Бугарите се Татари, а бугаризираните Македонци се наследници на Александар, т.е. грци, ама неосвестени.
Токму тоа било нивната пропаганда.

За булгарофрон мислев дека си ја прочитал г-ѓа Вамбаковска, ама изгледа сум се лажел. Иди на првата страна од темата па го прочитај првиот мој пост. Таму е статијата од Утрински, каде г-ѓата се` ти објаснува.
Кога ќе си ги објасниш КОНТРАДИКТОРНОСТИТЕ, кои и таа не може да си ги објасни, тогаш ќе можеме да продолжиме понатаму.


Ако е така, тогаш зошто Карев самиот вели дека е Македонец (не Грк) и дека ако Бугарија мисли дека од Македонија ќе направи своја провинција се излажала? Објасни го тоа со твое видување.

Инаку, да те пофалам за твојот литературен македонски. Го владееш подобро отколку некои Македонци.

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 21:14
Originally posted by Pat Pat напиша:

Ако е така, тогаш зошто Карев самиот вели дека е Македонец (не Грк) и дека ако Бугарија мисли дека од Македонија ќе направи своја провинција се излажала? Објасни го тоа со твое видување.

Инаку, да те пофалам за твојот литературен македонски. Го владееш подобро отколку некои Македонци.


Тој одговара на прашањето ДАЛИ СИ МАКЕДОНЕЦ со ДА. На ЗНАЧИ ТОГАШ СИ ГРК, со НЕ, ЈАС СУМ МАКЕДОНЕЦ и толку, не сум Грк.

Т.е. Карев ја отфрлува грчката пропаганда, според која сите Македонци се Грци, ама едни се влахофони, други славофони, трети си останале такви какви што биле - Грци.

За провинцијата вчера коментиравме, да не се повторуваме.


Чекам некој да каже дали има некоја контрадикторност, како што тврди г-ѓата Вамбаковска или се` е во ред со интервјуто.
Ако е се` во ред зошто на секаде се тиражира само еден дел од него, а почетокот се премолчува.



-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 21:22
Но ти дали читаш убаво како се проиэнесол эа Бугарската држава и Бугарите / тој убаво кажува
— Со Бугарија сакате да се обединете?

— Не, не!

И понатака додава

— Ти одговорам дека Комитетот не е бугарски

Зар не е доволно јасно дека неговата декларација е потполно Македонска

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Vercingetorix
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 22:13
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Boromir Boromir напиша:

А исто така за Карев ако зборуваме ти рече дека е бугаризиран македонец, но јас мислам поинаку,ако бил бугаризиран македонец зошто он се борел за слободна македонска држава?


А зошто да не се бори? Тој и во интервјуто му кажал на гркот дека се бори за таква Македонија, која ќе го има устројството на Швејцарија, каде неколку народности ќе живејат во братска љубов. Зошто ја исклучуваш можноста една од тие народности да биде нашата народност?
ОМГ па како да не се бори,од една страна го правиш бугар,а од друга страна он се борел против бугарите, и вие го правите бугар.Тој убаво рекол дека комитетот не е бугарски и дека тој не сака да се обедини со бугарија.После исто и со Јане Сандански он е убиен по наредба на бугарскиот цар,и ОП сега он излезе дека е бугарин,NO SENCE!.


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 23:22
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Но ти дали читаш убаво како се проиэнесол эа Бугарската држава и Бугарите / тој убаво кажува
— Со Бугарија сакате да се обединете?

— Не, не!


рече членот на Бугарската Работническа Социалдемократическа партиjа


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 00:01
Шо ти е чудно - и Швабите партал ги правеа Бугарите пред Сан Стефано,нон стоп со Русите се јадеа па на крај истиот што викаше дека Бугарите се ТуркоМонголско просто племе стана Цар на Бугарија

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: depo
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 01:44
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:



Ако сакаш верувај си дека Карев се изјаснил за Македонец НЕБУГАРИН, ама те молам не се обидувај и мене да ме убедиш во тоа.

Убаво си напишал авторот „ми призна дека е БУГАРОФРОН И ЧЛЕН НА КОМИТЕТОТ“.

Ако овој дел од текстот го игнорираш и читаш само после ШТО СИ? од каде ќе знаеш дека воопшто станува збор за Карев???

Не мижи за фактите, а се обидај да ги објасниш такви, какви што се`.

Хаххаахаха. Му признал дека бил член на комитетот. Абе ти се читаш ли што пишуваш? Како да речеш му признал дека бил маж.

Од неговото интервју каде што јасно вели дека е Македонец , не Грк и не Бугарин и комитетот не е Бугарски , новинарот си донесол таков заклучок. Од тоа ти треба да донесеш заклучок дека кога Грците именувале некој со тој поим бугарофон тоа значи дека има големи шанси да се работи за човек што се смета за Македонец и не Бугарин како што знаете тоа да го искористите во ваши цели. Добро е што има вакви сведоштва па да знаеме дека за Грците се што не е Грчко е Бугарофоно и Славофоно иако добар дел од тоа население си се чуствува за етничко Македонско. Ај поздрав лека ноќ.



Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 05:04
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Платник, ја проектираш сегашноста врз минатото.


Тоа што денес има толку и толку Македонци не значи дека така било и во минатото. Значи му веруваш на гркот за едно, а за другото не му веруваш.

Напротив,не си во право за Грците. точно на овој С. Т. Стам. му одговара Карев да биде бугаризиран Македонец, а не Бугарин, зошто Бугарите се Татари, а бугаризираните Македонци се наследници на Александар, т.е. грци, ама неосвестени.
Токму тоа било нивната пропаганда.

За булгарофрон мислев дека си ја прочитал г-ѓа Вамбаковска, ама изгледа сум се лажел. Иди на првата страна од темата па го прочитај првиот мој пост. Таму е статијата од Утрински, каде г-ѓата се` ти објаснува.
Кога ќе си ги објасниш КОНТРАДИКТОРНОСТИТЕ, кои и таа не може да си ги објасни, тогаш ќе можеме да продолжиме понатаму.



Јас ништо не проектирам, само ги анализирам пропагандите на ново создадените држави од 19 век, Грција и Бугарија. И едната и другата се базирани на митиви и легенди, а не на историски факти.

Ниту вие, ниту грците имате историско право да се поврзувате со старите бугари (додуша тоа за вас е товар) или старите елини. Двете држави се производ на империјалистичките сили и нивните интереси. Дел од вашето население е моделирано, викам моделирано да смета дека се бугари и грци.

Што се однесува дека Александар бил грк, за среќа има доволно материјални докази дека ниту тој ниту пак старите македонците биле грци што отворено се конфронтираат со “официјалната“ историографија пред се докумнетирана од вашите креатори. Многу историски неправди мора да се корегираат.

Јас на гркот не му верувам, а верувам во она што го има кажано Карев. Ќе повторам, ние за грците сме и ќе бидеме бугари, а тоа вам ви оди во прилог. Само да те потсетам дека во минатото за византијците сите кои живееле по крајовите на византиската империја биле бугари, проста нецивилизирана маса. Ја помниш темата Вулгарија со седиште во Скопје која за лидер имала грк? Е и тој бил бугарин?! Таа квалификација во нико случај небила етноним. Етнонимот бугарин може да се поврзува само со аспаруховите орди.

Мојот поим бугаризиран македонец суштински се разликува со онај кој го употребува гркот. За него тоа во основа значи бугаризиран грк што е неспоиво со некој кој е бугаризиран македонец. Македонците небиле грци. Сега кога ти знаеш дека твојот јазик и култура не се грчки и дека не му припаѓа на туранската, иранската или турската група на јазици би требело лесно да можеш да дојдеш до заклучок за каков вид македонеци јас зборувам.

Твоите предци дошле од Егејска Македонија, се населиле во новата држава Бугарија, ја подржувале Егзархијата и опа, сте станале бугари. Некој ве крстил без да знаете што значи бугарин, а камо ли да можете да го објасните вашето национално име.

Со оглед дека бугарофрон непостои како збор во моите доминантни јазици, јас прашувам какво е неговото значење и дали е тоа синоним на бугарофон? Јас неможам да ја прашам Елефтерија Вамбаковска, ама те имам тебе, ти кој знаеш грчки. Дали тој збор може да се сретне само во грчкиот јазик, а со оглед дека непостои кај нас потребно е негово протолкување.

Ако двата збора се синоними, тогаш и едниот и другиот неможат некому да му ја одредат етничката припадност. Тоа покажува само дека човекот покрај на сопствениот јазик е елоквентен и на друг јазик. Импровизирам сега, мислам дека бугарофрон повеќе има допирни точки со некој кој е бугарофил или бугароман. Ова го пишувам ради себе, да научам нешто повќе, а не да го анлизирам Утрински весник и интервјуто со Карев. Карев јасно и гласно кажал што е и како се чувстувал.






-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 10:59
Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Твоите предци дошле од Егејска Македонија, се населиле во новата држава Бугарија, ја подржувале Егзархијата и опа, сте станале бугари. Некој ве крстил без да знаете што значи бугарин, а камо ли да можете да го објасните вашето национално име.



Платени, уште еден ваков пост и ќе те санкционирам дефинитивно.
Нема да дозволам тука да се расправа за нечии семејства ( освен можеби доколку некој навистина нема проблем со тоа, па самиот покрене дебата, но за неговото семејство ) и да се чепка во приватни работи ( кои некогаш се и болни ) од страна на некои кои ниту ги познава работите, ниту пак смее да го прави тоа!


-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 13:27
Originally posted by Македон Македон напиша:


Depo, намерно е ова оставено. Вакви генерализации и слични работи најдобро се удираат со факти, а кои верувај за другата страна после тоа не ќе се од полза. Сепак тоа е тезата негова за "македонски Бугари" кои според него постојат, а според нас НЕ!Не знам колку ги следиш темите, ама вакво залетување имаше и на темата за Црквите, па следуваше подоцна нагло запирање откако некои работи не можеа да се избегнат. Се надевам се разбираме!намигнување


Може би Депо нема аргументи, за разлика од тебе.

Кога немало македонски Бугари, како ќе објасниш тоа од Ангел Динев.



Револуционерите не му дале на народот најважното оружје, НЕ МУ ДАЛЕ ЕТНИЧКА СВЕСТ. Знаеле ја етнографската ИДЕЈА, ама не ја користеле.

Дали не се прашуваш, кога не му ја дале свеста, под каква свест работеле?

Кога немало македонски Бугари зошто Џинот на секаде пишува за себе си дека е Болгарин, односно народот болгарски?


Кажи кој од преродбениците се декларирал како етнички Македонец!



-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 13:56
Зошто да се класифицираш за нешто што по автоматизам се подразбира - тоа треба да се класифицираат луѓето како Бугарите,тие биле шопи,власи,турци,румуни,цигани и др. па по патријаршиството почнале да стануваат бугар.

Нема тука нејаснотии за нас - вие мислете му јанамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 14:43


Капетанот Мучитани го праша на бугарски јазик

- Како те викаат?
- Доне Мингас.
- Ти Бугарин ли си?
- Не! - му одговара Мингас. Јас сум Грк булгарофон, како што ти си Грк влахофон.



Мучитанов го праша Мингас што работи, Мингас му одговара дека е ревизор на грчките училишта во регионот и дека и служи на каузата на хеленизмот и ги убедува Власите и Бугарите дека тие се Грци влахофони и булгарофони. Дека идејата за независна Македонија е утопија и само возраѓањето на старата Византиска империја под религиозната власт на православната цариградска патриаршија и блескавата античко-хеленска култура ќе донесе мир и добрување на Балканот.

Од книгата „Орлите на Пинд“


Мучитанов во средината.



-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 15:14
ОООООООООООООООООО
Запази ја разликата во самиот одговор

— ‚Македонец ли си?‛, го прашувам.

— Да.

— И следователно Грк?

— ‚За ова не знам‛, ми одговори, ‚јас сум Македонец‛.


И внимавај како убаво ја разјаснува Карев работата - ко да знаел дека во иднина ке има вакви тврдења


— Ти одговорам дека Комитетот не е бугарски

— Со Бугарија сакате да се обединете?

— Не, не!

Карев неможел и да сака поубав одговор да даде на твојата нејасна класификацијанамигнување



-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: depo
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 15:17
Цитирај Нашето е македонски Б`лгарин и прво за него да кажам. Континуитивно низ историјата населението на Македонија е документирано како бугарско.

Точно бе , имало разни пропагандисти што го документирале како Бугарско, најчесто Бугари, но имало и такви што ја виделе вистината и ги разобличиле нивните претходници и современици патеписци. Значи сите тие про-бугарски патеписци се побиени како од странци така и од Македонци и јас знам за 1 Бугарин.

Цитирај Како Бугари се определуваат сите без изклучок македонски преродбеници. Сите тие се сметаат како дел од бугарскиот народ кој живее во Бугарија (тогаш така се нарекувала само денешна северна Бугарија) Тракија и Македонија.
Народ кој зборува еден јазик (со повеќе дијалекти), кој има општи идејали - бугарска просвета и култура, бугарска црква, бугарска држава.
Да видиме дали е така или Бугарот лаже. (Доколку не знае немаше да напишам дека лаже ама знае).    
ПУЛЕВСКИ


Понатака. ... Чуповски

Цитирај За да ги избегнеме жалните резултати од таквата раздробеност и за да имаме можност да се обединиме врз базата на единството на татковината, истото потекло и иднината, како и врз базата на заедничкото изучување на нашата татковина во историски, етнографски, фолклорен и јазичен поглед, ние долупотпишаните имаме чест најпокорно да го замолиме С. Петербуршкото словенско благотворно друштво да ни дозволи да се собираме во неговите простории врз истата основа врз којашто стануваат таквите собранија на чешката, бугарската и српската младина што учи во С. Петербург“


МИСИРКОВ



Цитирај Политиката, образовниот систем, целата државна машинерија пропагира антибугаризам. Фалсификува се историјата, сите јасно декларирани Бугари од Македонија се претставуваат како етнички Македонци. И т.н.

Обратно. Тие што се сметале за Бугари ги знаеме кои се. Ги знаеме и Србоманите и Гркоманите. Освен вашата историографија така и ти ја тераш работата да велиш дека сите се сметале за Бугари. Нема доволно силен збор за да се долови тоа што го правите.


Od
Цитирај Континуитивно низ историјата населението на Македонија е документирано како бугарско.

после само 2-3 поста си го смени исказот.
Цитирај Кога немало македонски Бугари, како ќе објасниш тоа од Ангел Динев.
демек некој негира дека имало такви отпадници и изроди.
Да беше на судење знаеш дека автоматски веднаш би те прогласиле за виновен за такво нешто. Имало бугарофили знаеме никој не вели дека немало.



Тука не си разбрал што сака да каже авторот. Вели дека револуционерите не ја разбрале силата на промовирањето на Македонството туку се одело повеќе на сила со пушка да се оствари идејата за своја држава.

Цитирај Дали не се прашуваш, кога не му ја дале свеста, под каква свест работеле?
Значи уште еднаш. Ако не ја ширеле свеста не значи дека ја немало кај обичниот човек.

Цитирај Кажи кој од преродбениците се декларирал како етнички Македонец!
Прочитај дел погоре.


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 15:25
Види сега. Имаме тема за Пулевски. Немој со еден исечок да докажуваш нешто. Да, за Пулевски и Чуповски си во право, нема документирано да се декларираат како Бугари. И за двајцата имам идеја зошто е така, ама не му е дојдено времето се уште.
За Мисирков исто има тема. Читај ги „За Македонцките работи“, па да видиме дали денешните ваши тези не се во дисонанс со Мисирковите, а тој е поблизу до времето за кое зборуваме.



-------------


Постирано од: depo
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 15:40
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Види сега. Имаме тема за Пулевски. Немој со еден исечок да докажуваш нешто. Да, за Пулевски и Чуповски си во право, нема документирано да се декларираат како Бугари. И за двајцата имам идеја зошто е така, ама не му е дојдено времето се уште.

Абе нема проблем не ти докажувам со еден исечок. Не е темата за тоа инаку ќе требаше многу страници да ти постирам бидејќи има оставено доволно наследство. Немој да се бламираш сега и да велиш со еден исечок ти докажувам.
Цитирај Како Бугари се определуваат сите без изклучок македонски преродбеници. Сите тие се сметаат како дел од бугарскиот народ кој живее во Бугарија (тогаш така се нарекувала само денешна северна Бугарија) Тракија и Македонија.
И вие ја имате изреката - На лагата и се кратки нозете. И навистина бил паметен народот што ја кажал таа изрека.

Цитирај За Мисирков исто има тема. Читај ги „За Македонцките работи“, па да видиме дали денешните ваши тези не се во дисонанс со Мисирковите, а тој е поблизу до времето за кое зборуваме.


Цитирај Така например М. Грашев одбележува, дека "За К. П. Мисирков ќе говори историята, /но/ нека не се плаши: тој се впишал в неа како туѓо орудие, како Херострат во храмот на Дијана". И натаму довршува: "От руски лев се хранел и се храни ... Пред неколку дена се прошетав со еден наш пријател и писа­тел по "гостоприемната" Србија ... Благодарност и женски прием ќе најдат таму и на друго место, но нашата јуначка мајка и нашиот трезвен народ ќе ги трпи со досада и презрение. Нашиот јарем е еден и никакви заби не ќе го прегризат". (Станува збор за посетата на Мисирков кон крајот на 1903 г. на Србија.)
На времето го напаѓале и плукале сите а сега бил голем Б'лгарин. Смешки. Знам дека и за тоа имаш објаснување ама поштеди ме те молам.

Уште ова по темата, кажано е од Мисирков.



Значи, кај Македонците името Бугарин е фалшива монета со која тие им плаќаат на Бугарија и нејзиниот кнез и на нивната татковина и нивниот народ. Време е да се раскрие тој фалш за да се престане да се експлоатира со него.

-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 15:50
Имам за се` објаснување, ама треба да почекам да дојдеш до сознањето на Македон, Буги и Платеник и да разговараш со аргументи, а не да сакаш да се кријат факти од минатото. Што било - било, крај, не може да се промени.

Во право си за едно -„На лагата и се кратки нозете“


-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 15:53
Originally posted by depo depo напиша:


Значи, кај Македонците името Бугарин е фалшива монета со која тие им плаќаат на Бугарија и нејзиниот кнез и на нивната татковина и нивниот народ. Време е да се раскрие тој фалш за да се престане да се експлоатира со него.


Чекај сега, нели немало македонски Бугари, па сега имало ама било фалсива монета?

Со одделни цитати ништо не се изјаснува. Читај ја целата книшка. Ако сега ја започнеш, до 8-9 часот ќе ја прочиташ.
Па тогаш ќе се префрлиме на соодветната тема.


-------------


Постирано од: depo
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 16:19
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Чекај сега, нели немало македонски Бугари, па сега имало ама било фалсива монета?

Со одделни цитати ништо не се изјаснува. Читај ја целата книшка. Ако сега ја започнеш, до 8-9 часот ќе ја прочиташ.
Па тогаш ќе се префрлиме на соодветната тема.
Не знам што е проблемот со тебе. Во претходен мој пост напишав дека имало луѓе што се сметале за такви. Имало и преродбеници од Македонија што се сметале за такви на пример Миладинови , Жинзифов. Зошто генерализираш за сите? Не ни е проблем што се сметеле за такви, бидејќи ако не биле тие голем дел од Македонското народно творештво би биле заборавен. Што е проблемот па да не можеш да соџвакаш такво нешто. Имало и комити и обични луѓе такви. Ама имало и Гркомани и Србомани. Со исти такви аргументи Грците се служат за да докажат дека сите во Егејска биле Грци што ни Бугарите не го прифаќаат. Како контратежа на сите нив се оние што сметале што си биле и останале Македонци, како од обичниот слој на луѓе, така и од преродбеници, револуционери па и црковни лица кои и покрај тоа што служеле за Бугарската егзархија бидејќи биле попаметни и поначитани имале доволно памет да не ја прифатат пропагандата која иако негативна им била најмало зло од другите. За тоа има други теми, извори документи што сведочат за посебноста на нашиот народ.


Да го додадам на списокот и Ангел Динев за да ти биде понезгодно кога ќе ми тврдиш дека зборувам без аргументи.


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 17:06
Тоа веќе е друго нешто.
Ние немаме претензии кон луѓе кои не се сметале за дел од бугарскиот народ. Ама мислам дека вие не сте коректни кога ги македонизирате луѓе кои насекаде си се изјаснувале како Бугари.

Пример друг. Евгениј Булгарис, сам си кажува дека е славјано-болгарин по произход, ама работел цело време во корист на хеленизмот. Штом се сметал за Грк и шири хеленизам зошто да го сметаме за свој?

Ако го сакате вие - земете го. Бил Македонец, роден на Корфу.


-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 17:09
Добродојде Адвизоре! Кој Булгарис?

Пишува славјано-болгарин. Одкаде сега Влав.

Вот ја славјано-болгарин по родоначатију, Грек по...

-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 17:29
Не бегајте од темата - Славјано - Б`лгарин е категорија бидејки имаш и Турко-Блгарин имаш и Влахо-Б`лгарин - тоа не е етникум,во тој период сеуште се создавала Бугарската нација затоа и такво нешто како Бугарски ентитет не постоел тогаш и биле нарекувани Тјурко-Б`лгарин,Влахо-Б`лгари,СлавјаноБ`лгарин и др.

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 17:34
Не бегајте од темата ке ве суспендирам и двајцаталутина

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: ADVISOR
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 17:38
Bugaroman ti e tie sto se nakloneti kon Bugarite .Bugarofon deka zboruva Bugarski, bugarofron-razmisluva na bugarski nacin , MakedonoBulgarin e Bugarin od Makedonija.
Gi rascistivme dilemite голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 17:46
Точно така - но што е моментот - Бугарите тврдат дека ако си Бугарофон тогаш си Бугарин автоматски,исто како што на пр. Каснакоски е Македонофон па по автоматизам треба да е Македонецголема%20насмевка

Бугарофрон е теза која е поставена од Бугарите и не е соодветно објаснето vsu[nost воопшто не се наоѓа во никаков лексикон и е измислица за да послужи во пропагирање на лажна вистинанамигнување

И МакедоБлгарин или БлгароМакедонец е човек кој живее во една држава а припаѓа на друг ентитет,при тоа не е соодветно да се крсти еден човек како се чувствувал од страна на друг човек бидејки етничкото чувство е лично и не се споделува во одредени случувањаплазење


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: ADVISOR
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 17:49
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Точно така - но што е моментот - Бугарите тврдат дека ако си Бугарофон тогаш си Бугарин автоматски,исто како што на пр. Каснакоски е Македонофон па по автоматизам треба да е Македонецголема%20насмевка

Бугарофрон е теза која е поставена од Бугарите и не е соодветно објаснето vsu[nost воопшто не се наоѓа во никаков лексикон и е измислица за да послужи во пропагирање на лажна вистинанамигнување

И МакедоБлгарин или БлгароМакедонец е човек кој живее во една држава а припаѓа на друг ентитет,при тоа не е соодветно да се крсти еден човек како се чувствувал од страна на друг човек бидејки етничкото чувство е лично и не се споделува во одредени случувањаплазење


Grcite gi vikaat Vlasite -vlahoi elini- dali se tie Grci? - ne se Arm'ni se .Sekoj razlcno si go tolkuva ova.


-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 17:51
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Depo, намерно е ова оставено. Вакви генерализации и слични работи најдобро се удираат со факти, а кои верувај за другата страна после тоа не ќе се од полза. Сепак тоа е тезата негова за "македонски Бугари" кои според него постојат, а според нас НЕ!Не знам колку ги следиш темите, ама вакво залетување имаше и на темата за Црквите, па следуваше подоцна нагло запирање откако некои работи не можеа да се избегнат. Се надевам се разбираме!намигнување


Може би Депо нема аргументи, за разлика од тебе.

Кога немало македонски Бугари, како ќе објасниш тоа од Ангел Динев.



Револуционерите не му дале на народот најважното оружје, НЕ МУ ДАЛЕ ЕТНИЧКА СВЕСТ. Знаеле ја етнографската ИДЕЈА, ама не ја користеле.

Дали не се прашуваш, кога не му ја дале свеста, под каква свест работеле?

Кога немало македонски Бугари зошто Џинот на секаде пишува за себе си дека е Болгарин, односно народот болгарски?


Кажи кој од преродбениците се декларирал како етнички Македонец!



Значи грешката на револуционерите е што ја зедоа пушката и се зазедоа за политичко ослободување на Македонија, потценувајќи ја агитацијата за етнографската свест! Инаку за тоа македонски Бугарин, кој според Динев е отфрлено во 1935 година, дадов доказ, односно весникот "Македонско дело", кој излегува неколку години пред 1935 година.
Од преродбениците, тие кои се сметале за Бугари, зошто определен период биле Грци? Зошто Прличев пред тоа учел грчко училиште? А и зошто вие подоцна го отфрливте Прличев? Зошто Каравелов се закануваше со тепање за Прличев? Зошто Прличев умирајќи се колнеше, па дури и отворено кажа дека грчките Архиереи биле подобри од бугарските?
Зошто Миладиновци биле Елини, се до влијанието на други луѓе, па не само тоа, туку дури и во меѓусебна кореспонденција со други луѓе употребувале грчки?



-------------


Постирано од: ADVISOR
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 17:57
Brakata Miladinovci pisuvale na grcki zatoa sto bile skoluvani od nivniot dedo od majka koj bil bogat ucen covek .Toj go finansiral nivnoto skoluvanje -na grcki .Tie pisuvale i na Vlaski no so grcki bukvi.Ne bile Elini zatoa sto upetrebuvale grcki jazik -so ova si se pobivas sam sebe.Inaku tie ne znaele kirilica koja ja naucile podocna.Sferite na vlijanie bile podeleni megju Bugarskata egzarhija i Grckata Patrijarsija .Makedoncite vo golem del se identifikuvale so Bugarskata egzarhija .Vlasite pak bile pod jurisdikcija na Grckata patrijarsija-Mnogu Arhiepiskopi vo Carigrad bile Vlasi.No tie se izborile sepak za bogosluzba na arm'nski jazik .

-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 18:14
Originally posted by ADVISOR ADVISOR напиша:

Brakata Miladinovci pisuvale na grcki zatoa sto bile skoluvani od nivniot dedo od majka koj bil bogat ucen covek .Toj go finansiral nivnoto skoluvanje -na grcki .Tie pisuvale i na Vlaski no so grcki bukvi.Ne bile Elini zatoa sto upetrebuvale grcki jazik -so ova si se pobivas sam sebe.Inaku tie ne znaele kirilica koja ja naucile podocna.Sferite na vlijanie bile podeleni megju Bugarskata egzarhija i Grckata Patrijarsija .Makedoncite vo golem del se identifikuvale so Bugarskata egzarhija .Vlasite pak bile pod jurisdikcija na Grckata patrijarsija-Mnogu Arhiepiskopi vo Carigrad bile Vlasi.No tie se izborile sepak za bogosluzba na arm'nski jazik .


Очигледно не ме разбра...
Сакав да кажам дека ако некој има факти да ги смета за Бугари, јас имам  такви да ги сметам за Грци.
А за Архиепископите во Царгиград, не сум баш уверен дека е така како што кажуваш, ама не е темата тоа сега.


-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 18:16
ИСКАЖУВАЊЕ НА ДИМИТАР БЛАГОЕВ ЗА НАРОДНОСТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ПРЕД БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ВО 1917 ГОДИНА*

Д. Благоев: ...Всушност во Бугарија се водеше една голема борба не за обединувањето, како што велат, на бугарското племе, а за владеењето на едно племе во Бугарија. И таа борба е една од причините за ослободувањето на самата таа бугарска држава. Таа борба се водеше меѓу бугарското племе и словенското племе на Балканскиот Полуостров. Бугарското племе, еден грст, но добро организирано дојде на Балканскиот полуостров и најде едно племе мирно, уште недоразвиено во својата општествена организација, уште кога тоа се наоѓаше во последниот степен на варварство, кога тука што се формираше како сојузи на племиња, за да мине понатака, во периодот на цивизацијата, во нација. И тој поорганизиран дел, кој главно стоеше на едно пониско варварско стопало, грабечки жесток, кој не познаваше никакво одвраќање кон какви да било средства, се нафрли врз словенските племиња да ги завладее. Но тие племиња, и покрај тоа што беа неорганизирани, својата борба ја водеа долго против тоа бугарско племе.

Ј. Сак`зов: Не заборавајте дека тие беа колонии на Византија и нејзинети потчинети.

Д. Благоев: Потчинети,но независни во својот внатрешен живот.

Некој од левицата: Не ја заборавајте историјата.

Д. Благоев: Која историја? Таа ли, која вие ја фалсификуате? (смеа) Таква историја ние не ви признаваме. Ние гледаме како е стварноста. Факт е г. г. народни претставници дека имало голема борба меѓу бугарските и словенските племиња на Балканскиот полуостров. И тој процес за кој што ни говори Ј. Сак`зов и кој што го подржуваат и другите не е за обединување на бугарското племе туку за завладување на словенските племиња на Балканскиот полуостров и затоа ние гледаме потиснување на словенските племиња на Балканскиот полуостров што масовно се преселуваат во Византија и Мала Азија, и од друга страна, одат на југ кон Македонија во која имено се запазува долго време словенското племе.

Г. Данилов: Ама вие сте родом од Загоричане.

Д. Благоев: Јас сум родом од Загоричане, меѓутоа јас не сум Бугарин, јас сум Македонец, Македонски Славјанин! (смеа) И како таков ако сакате да знаете, јас сум за Македонија како словенска земја, која ќе има сопствена управа.

Некој од десницата: Што бараш тогаш во Бугарија?

Д. Благоев: Така што процесот за којшто не се говори, е процес за завладување, а не за обединување на бугарското племе...

Министерот Х.И. Попов: Како се наречуваат во Загоричане Бугарите?

Д. Благоев: Ако ги прашате, тие се нарекуваат христијани.

Министерот Х.И. Попов: Тие се нарекуваат Бугари.

Д. Благоев: Јас не сакам да навлегувам во таа сфера, но сакам да истакнам какви опасности од ваша гледна точка, од бугарска гледна точка, теории се развиваат во нашата историја, односно за процесот на обединување на бугарското племе....

Министерот Х.И. Попов: Борбите за независноста на бугарската црква највеќе се развија во вашето село и затоа го изгорија.

Д.Благоев: Тоа сосема не е така, а процесот е во завојување на племињата на Балканскиот Полуостров од Бугарите. И ако говориме за историскиот процес, тогаш тој процес и денеска постои, имено бугарското племе да ги завладее местата кои му се неопходни, за да може тоа да излезе на море, за да може на големите водни патишта и Егејското Море. Ете ја смислата на историскиот процес.

Д.Благоев: Јас мислам дека од вас послабо информирани по тие прашања и позабркани глави нема. Особоне вие учителите, којшто секогаш врз тие фалшливи теории сте се воспитувале, воопшто вие не можете да ги разберете тие работи!

С. Костурков: (негодува)

Претседавачот д-р. И. Момчилов: Г Костурков! Ве молам не го прекинувајте ораторот.

Д. Благоев: “Ако вие сте убедени дека во Добружда се Бугари, дека во Мавровско, дека во Македонија се Бугари, дека во Серес, Драма и Кавала се Бугари, зошто вие се плашите од таа формула на рускиот мир.... Ако сте убедени дека некаде има Бугари, зошто вие се плашите да се направи референдум и да видиме што ќе кажат? Зошто се дерет? Значи несигурни сте, значи има нешто што ве тревожи, има некои области, завладеени од вас, кои, ако се подложат, на референдум....” (гласно негодување и прекинување на говорникот)

* Извор: Стенограми од Бугарскиот парламент, Современост, јануари1967, стр.79-81


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 18:19
од комунисти и тесни социалисти - толкоз

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 18:50
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Како се наречуваат во Загоричане Бугарите?Д. Благоев: Ако ги прашате, тие се нарекуваат христијани.Министерот Х.И. Попов: Тие се нарекуваат Бугари.Д.
Благоев: Јас не сакам да навлегувам во таа сфера,


Ако е коректен цитатот, основачот на Бугарската работничка социалдемократска партија (тесни социјалисти) зборува со пролетарски интернационалистички плам против империалистичките домогнувања на великобугарската шовинистичка експлоататорска буржоазија.
Кога американците ги прашале луѓето кои оделе за Америка какви се тие одговарале Бугари, а некои Македонци, и никој не кажал дека е христијанин, а уште помалку Словен. Тоа со Словените е измислено од Русите, сите пропагатори кои го нарекуваат населението во Македонија словенско лажат. Луѓето никогаш не се нарекувале Словени. Тоа е руска фалсификација.

Во пропагандата за некакви Словени или македонски Словени или Славомакедонци се вклучуваат Пјотр Драганов (чист пропагатор и фалсификатор), руските конзули, Мисирков (за еден период) и особено групата на Чуповски.

Ако некој знае некој да се нарекувал македонски Словен нека каже, јас такво нешто немам сретнато никаде.



ПС И кога Благоев не бил Бугарин, зошто не основал Македонска СДРП, ами бугарска?



-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 18:55
Тој се изјаснил околу тоа - точно убаво кажува дека е Руска пропаганда - на што се надоврзуваме и со Бугарските племињаголема%20насмевка

Е сега кои се Бугарски племиња и дали на тие племиња им било неопходно да постојат Бугарофони(луѓе кои зборуваат Бугарски а не се Бугари) Бугарски Македонци(луѓе кои се претопиле а никогаш не биле етнички Бугари) и др.


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 19:10
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Како се наречуваат во Загоричане Бугарите?Д. Благоев: Ако ги прашате, тие се нарекуваат христијани.Министерот Х.И. Попов: Тие се нарекуваат Бугари.Д.
Благоев: Јас не сакам да навлегувам во таа сфера,


Ако е коректен цитатот, основачот на Бугарската работничка социалдемократска партија (тесни социјалисти) зборува со пролетарски интернационалистички плам против империалистичките домогнувања на великобугарската шовинистичка експлоататорска буржоазија.
Кога американците ги прашале луѓето кои оделе за Америка какви се тие одговарале Бугари, а некои Македонци, и никој не кажал дека е христијанин, а уште помалку Словен. Тоа со Словените е измислено од Русите, сите пропагатори кои го нарекуваат населението во Македонија словенско лажат. Луѓето никогаш не се нарекувале Словени. Тоа е руска фалсификација.

Во пропагандата за некакви Словени или македонски Словени или Славомакедонци се вклучуваат Пјотр Драганов (чист пропагатор и фалсификатор), руските конзули, Мисирков (за еден период) и особено групата на Чуповски.

Ако некој знае некој да се нарекувал македонски Словен нека каже, јас такво нешто немам сретнато никаде.



ПС И кога Благоев не бил Бугарин, зошто не основал Македонска СДРП, ами бугарска?



Д.Благоев кога зборува за Загоричане, не зборува со тесносоцијалистички план, туку што видел во своето место. Тоа значи дека не може ниту еден од неговите политички противници да знае подобро од него што се случувало таму. Самиот факт што повикал да се организира референдум, па и стравот на власта од истиот, доволно кажува.
Петар Драганов е фалсификатор затоа што напишал некои работи кои за вас се во најмала рака страшни, а за жал се сосема вистинити. Тоа што не одговарало на вашата научна клика и  е друга работа, меѓутоа да се обвинува за фалсификат е нешто што треба да се докаже.
Славјаномакедонци користи и Пулески.

П.С. Благоев основал бугарска партија затоа што живеел во Бугарија. Ако основал македонска, тогаш другите немало да можат да се зачленат, а сепак била социјалистичка, отворена за сите.


-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 19:18
На Елис Ајланд нема ниту еден христијанин или словен од Македонија.

Ти си од поколение кое не учило никогаш марксизам-ленинизам, историја на БКП (ти да речеме на КПЈ) или историја на КПСС.

Дали знаеш што е пролетарски интернационализам?

ПС Драганов го запзнав пак благодарение на Андонов Бале. Ако сакаш отвори тема за него, па и за Карл Хрон да ги видиме што пишуваат, како го пишуваат и зошто го пишуваат.




-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 19:22
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

На Елис Ајланд нема ниту еден христијанин или словен од Македонија.

Ти си од поколение кое не учило никогаш марксизам-ленинизам, историја на БКП (ти да речеме на КПЈ) или историја на КПСС.

Дали знаеш што е пролетарски интернационализам?



Искрено, ниту имам потреба, а ниту сакам да учам марксизам-ленинизам, иако сум добро запознаен со идеологијата на марксизмот, бидејќи изучував социологија и социологија на правото, каде се говореше за сето ова. Ама бидејќи ова не е подфорум философија, само ќе одговорам на твоето прашање со реченицата "Пролетери од сите земји, обединете се", па ти пресуди дали го разбирам тој поим.


-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 16:28
Oтвори тема за Петар Драганов, јас ќе ги префрлам дискусиите таму, не е проблем.

П.С. Многу интересни констатации даваш, односно целиш дека се македонско е поттикнато од надвор, а сепак забораваш некои работи дека и кај вас ( кои се многу значајни ) се случиле благодарение на влијание однадвор.


-------------


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 05.Октомври.2009 во 23:46
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Кога американците ги прашале луѓето кои оделе за Америка какви се тие одговарале Бугари, а некои Македонци, и никој не кажал дека е христијанин, а уште помалку Словен. Тоа со Словените е измислено од Русите, сите пропагатори кои го нарекуваат населението во Македонија словенско лажат.
Во пропагандата за некакви Словени или македонски Словени или Славомакедонци се вклучуваат Пјотр Драганов (чист пропагатор и фалсификатор), руските конзули, Мисирков (за еден период) и особено групата на Чуповски.

Ако некој знае некој да се нарекувал македонски Словен нека каже, јас такво нешто немам сретнато никаде.



Абе во приказните на Марко Цепенков имаш едно чудо Рисјани. И немој така дека словенството е измислица на Русите- ги навредуваш Словенците и Словаците, а и Кирил и Методиј, Климент, Наум, Черноризец Храбар, а заборавив да го спомнам и Џинот

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 06.Октомври.2009 во 10:14
Шо прајме со Бугарите на Цепенков?



-------------


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 06.Октомври.2009 во 10:47
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Шо прајме со Бугарите на Цепенков?


Точно, има и Бугари, има и Рисјани, а има и Македонци- се’ си е тука на место и се’ во едно

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 06.Октомври.2009 во 16:52
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Шо прајме со Бугарите на Цепенков?



koj gi ebe


Лу, последен пат те предупредувам, внимавај на речникот малку и без непотребни навреди!


-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 09.Октомври.2009 во 16:45


Што и да зборува Буги, македонски Бугари си имало, ете и Болгаринот од Македонија Константин Петкович ги спомнува во својот речник од 1848 година.


-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 09.Октомври.2009 во 16:52
Неможе никој да каже дека немало Бугари во Македонија но тие се Бугари а не Македонци - исто како што Бугарите во Русија се Бугари а не Русинамигнување

Тоа што денес Бугарите не ги признаваат Македонците во Бугарија е друг проблемлутина


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 09.Октомври.2009 во 20:39
Пример за тоа како и зошто луѓето станувале етнички Бугари, а пред тоа не биле. Зарем е можно тоа?!




-------------


Постирано од: lav4eto
Датум на внесување: 13.Октомври.2009 во 16:10
Македонскиот преродбеник Григор Прличев во неговата Автобиографиjа-1894:

Толку ние бугарите сме понижувани и презирани од сите народности,бидеjки веке е време да се опомним!

...заради бугарскиот ми говор...
...и си збореа бугарски...

...Од каква народност си?
-Бугарин
-Не е можно бугарин да има црна коса и црни очи...

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=4oxKnX2GFbk&feature=index=3 - Востанички марш


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 13.Октомври.2009 во 16:22
Бугарин, ама треба да се разбира Македонец, така е насекаде. Енциклопедијата го прави и Хаџи Христо Б`лгарин на

Македонецот Хаџи Христо.




-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 13.Октомври.2009 во 17:01
Енциклопедијата е Македонска,објаснува моменти кои се случувале на Македонска територија,јас не гледам погоре дека за човекот е пишано дека е бугаринзбунетост

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 13.Октомври.2009 во 17:33
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Македонскиот преродбеник Григор Прличев во неговата Автобиографиjа-1894:

Толку ние бугарите сме понижувани и презирани од сите народности,бидеjки веке е време да се опомним!

...заради бугарскиот ми говор...
...и си збореа бугарски...

...Од каква народност си?
-Бугарин
-Не е можно бугарин да има црна коса и црни очи...


На крајот на животот, Григор Прличев се потпишал убитиј Б'лгарами или нешто слично, па дури и се свртел против Бугарската Егзархија, иако не е јасно дали повторно се вратил на Патријаршијата, бидејќи јасно подоцна кажува дека ахриереите на Патријаршијата биле подобри отколку оние на Егзархијата.


-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 13.Октомври.2009 во 17:36
Македон, дали зборува против Егзархијата нема врска со народноста. И јас еднаш ти зборував против нашата црква и ти можеби заклучи дека не сум тоа што сум?

Драган Цанков работел за унија и што да заклучиме сега/



-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 13.Октомври.2009 во 17:43
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Македон, дали зборува против Егзархијата нема врска со народноста. И јас еднаш ти зборував против нашата црква и ти можеби заклучи дека не сум тоа што сум?

Драган Цанков работел за унија и што да заклучиме сега/



За Црквите не велам дека не си во право ( само се замислив да не можеби на крајот повторно се враќа кон Патријарпијата ), ама тоа убитиј Болгарами е интересно да се анализира.


-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 13.Октомври.2009 во 17:55
Originally posted by Македон Македон напиша:


ама тоа убитиј Болгарами е интересно да се анализира.


Интересно е, ама да не како некрологот на Сандански.

И на каков јазик е тоа убитиј болгарами? Дај да го видиме.
Од каде го знаеш?



-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 13.Октомври.2009 во 18:13
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Енциклопедијата е Македонска,објаснува моменти кои се случувале на Македонска територија,јас не гледам погоре дека за човекот е пишано дека е бугаринзбунетост


Овој човек е познат како Хаџи Христо Бугарин и е херојот од грчката војна за независност. Ако има некој Хаџи Христо Македонец, покажи го да го видиме.


-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 13.Октомври.2009 во 18:32
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


ама тоа убитиј Болгарами е интересно да се анализира.


Интересно е, ама да не како некрологот на Сандански.

И на каков јазик е тоа убитиј болгарами? Дај да го видиме.
Од каде го знаеш?



Toa e дел од неговиот потпис ( Гр.С. Прличев убитиј Блгарами ) под преводот на Хомер и Калимах во 1889 година, односно четири години пред неговата смрт.


-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 14.Октомври.2009 во 13:13
Македоне, ако овој капацитет ти е единствениот источник на информација, нема што да се зборува.

СТЕФАН ВЛАХОВ-МИЦОВ ФИЛОЗОФСКИОТ КЛУЧ ЗА МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ (21)
Превртливоста на авторот на „Сердарот“
Во времето кога во „кујната“ на државните и религиозни институции надвор од Балканскиот Полуостров се коваат „национални“ стратегии, меѓу поробените христијани доминираат стремежите за политичко ослободување. Но, пред да го постигнат тоа, тие треба да им одолеат на поставените стапици, за кои веќе стана збор.
Со идеализам, што реалноста сурово го приземјува, можат да се објаснат главоломните пресврти на Прличев во елинофилство и бугарофилство. Не е толку чудно што во 1850 година, преминувајќи ја првпат османогрчката граница, слегува од коњот за да ја бакне светата за него грчка земја.
Кај Прличев традицијата на родното место се бори со елинистичкиот мит отелотворен во Хомеровата Грција. Од една страна, до средината на 19 век во неговиот роден Охрид дури и во црквите се проповеда на местен дијалект, а Евангелието се чита на охридски во превод од грчкото евангелие. Истовремено, прототип на поемата „О Арматолос“ („Сердарот“), со која Прличев победува на Атинскиот поетски конк*рс, е Македонецот Кузман Капидан – сердар на Џеладин беј, кој во почетокот на 19 век управува со Охрид и неговата околина како владетел независен од султанот. И тука, и во својата следна творба „Скендербег“, поетот ја лансира идејата за возможноста малата територија (родното место или држава) да победи голема империја, да биде еманципирана и независна од неа.
На прв поглед неочекувано, во 1866 година Прличев го заменува својот елинизам со бугарофилство, до степен да каже: „Прво сум се родил Бугарин, а потоа човек“. По што следува нова трансформација на „Арматолос“ – преведена веќе на словенски, наречен од авторот бугарски јазик. Прличев не само што ја возвраќа македонската народна ритмика, но го коригира своето сфаќање дека конфликтот меѓу хероите е на религиозна основа, во корист на алтернативата Албанци-Бугари. Политичкото салтомортале на поетот се заснова на две главни причини. Едната е недоволното оценување од атинската јавност, и покрај пофалбите. При се, како што забележува Рајмон Детрез, во својата „Автобиографија“ подоцна, Прличев малку и ќе шпекулира со тој момент. Факт е дека до неговото враќање во Охрид во 1862 година, Прличев, макар и разочаран, останува гркоман. Или во најдобрата варијанта за бугарската пропаганда, „Бугаринелино-фил“. Меѓутоа, последната за време на неговото враќање доста се актуализира во Охрид. А Прличев, освен честољубива личност е исклучително предан на својот роден град и од таа гледна точка логично се претвора во звучник на грцизмот. Финален рефрен на тоа отуѓување е неговиот потпис под преводот на Калимах и Хомер во 1889 година (четири години пред неговата смрт): „Гр. С. Прличев, убитиј Блгарами“. Зборовите се жестоки, но точни. Тие го илустрираат поведението на бугарската пропаганда, која шпекулира со чувствата на македонските книжевници, ги користи авторитетот и нивните умеења, а при згоден случај се подбива со нив. Доволно е да си спомнеме на заплашувањето на Ботев „со лобут“ (тепање) кон Прличев за неговиот превод на „Илијадата“ и реченото од Каравелов: „Бре, еј, празна лејка, кога не си знаел бугарски јазик, кој ѓавол те натерал да станеш бугарски литаратор, бугарски поет и бугарски просветител?“

Утре: Мисирков го подвлекува македонскиот космополитизам


-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 14.Октомври.2009 во 13:21

Ако нешто такво има напишано дали може да е поврзано со Волтер?!? http://biblioteka.org.ua/book.php?id=1120000850&p=34 - линк (руски)

( ПС навистина има напишано, сега најдов потврдување. Под преводот на "Гимн, Каллимаха и Омира" од 1889г., четири години пред смртта на Прличев, како потпис е оставено следното: "Г.С. Пърличев, убитий Българами" http://www.litclub.com/library/kritika/mdimitrova/purlichev.htm - link bugarski )




Изгледа овој Влахов Мицов е голем манипулатор, а да не кажам дека лаже, а кој лаже за едно, може да излаже и за второ.
Доволно е да си спомнеме на заплашувањето на Ботев „со лобут“ (тепање) кон Прличев за неговиот превод на „Илијадата“

Што разбираш од напишаното?
Јас разбирам дека едвај ли не Ботев ќе го тепал Прличев за лошиот превод на Илијадата.
А работата е сосема друга.




-------------


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 14.Октомври.2009 во 13:57
Големиот поет и револуционер Христо Ботев е написал стихове относно несполучливиот опит на Прличев да преведе Илиадата на Хомер:

Зошто не сум и Прличев,
да преведе Илијада;
но со таков превод, за кој
и лобуд да ми се паѓа?

http://translate.google.bg/translate?prev=hp&hl=bg&js=y&u=http%3A%2F%2Fwww.litclub.com%2Flibrary%2Fbg%2Fbotev%2Fpoezia%2Fzashto.htm&sl=bg&tl=mk&history_state0= - Зошто не сум


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 14.Октомври.2009 во 14:16
Чоли, корегирај малку. Ботев сака да биде и Прличев и тој (Ботев, бидејки како Прличев) да ја преведе Илијадата, значи треба да биде ДА ЈА ПРЕВЕДАМ ИЛИЈАДА.

Во духот на Мицов ако толкуваме, може да излезе дека Ботев се залјубил со бабата на Кр. Пишурка и имал голем мерак да и` пишува поеми на хурката.

Аман бре, еден од бугарските национални херои бил геронтофил.


-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 14.Октомври.2009 во 14:19
Што е поентата на муабетовзбунетост

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 14.Октомври.2009 во 14:20
Затоа критиката на Нешо Бончев - по острото честолубие, болна склоност кон меланхолиjа и внатрешна потреба за крајност во преземањето - е подеjствувала на Прличев, по зборовите на Д. Матов, силно, убиствено, и од таа критика почвата непросветлените веќе разочарувања, под притисок на кои се потпишува еднаш: "Гр. С. Прличев, убитиj б'лгарами"
http://translate.google.bg/translate?prev=hp&hl=bg&js=y&u=http%3A%2F%2Fliternet.bg%2Fpublish5%2Fvpundev%2Fgpyrlichev.htm&sl=bg&tl=mk&history_state0= - Григор Прличев


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 14.Октомври.2009 во 14:26
Од Автобиографиjата на Прличев односно преводот на "Илиада"-та:
http://translate.google.bg/translate?prev=hp&hl=bg&js=y&u=http%3A%2F%2Fwww.promacedonia.org%2Fgp%2Favtob_35.html%23%D0%94&sl=bg&tl=mk&history_state0= - Автобиографиjа на Гр. Прличев



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk