IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугарин,бугарофон,мак.Бугарин во Македони
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаБугарин,бугарофон,мак.Бугарин во Македони

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2829303132 81>
Автор
Порака
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 16:12
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Го кажав она што имав да го кажам, а ти размисли во што е поентата на таа изјава.

Не е битно, кој ја кажал битно е што во нема има многу вистина.






Според непринципиелноста која ја покажуваш во однос на толкувањето на некои историски случувања и прпцеси, сметам дека доколку на пример утре Македонија и Бугарија би се обединиле, ти би бил во состојба мене да ме наклеветиш како србоман, и би повикал на мое линчување, а јас истото никогаш не би го сторил, од принципиелни прилини. Се надевам дека ме разбра.

А важно е кој го рекол тоа, се разбира дека е важно, а ќе ти кажам и зошто- таа мисла ја знае секој Македонец како мисла на Гоце Делчев, меѓутоа гледај до каде оди лицемерието на комунистичкиот воспитен систем. Тие слободно си ги читале романите на Талев, а во Македонија Талев бил забранет. Црвена буржоазија и декадентност во секој поглед. Уживање во материјални и духовни добра, а на народот му се сервираат материјални и духовни трошки. Јас како Македонец се срамам од тој што го пласирал тој фалсификат.




Изменето од Македон - 25.Март.2010 во 19:02
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
val Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 14.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 42
Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 16:20
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


...
Во духот на темата, Платеникот ќе изјави:

Онај кој ги застапува интересите на Албанците, Бугарите, Грците или Србите може да биде само добар Албанец, Бугарин, Грк или Србин , ама не и Македонец.
....


Sorry, Plateniche. Samo te naddopolniv (za da e spazen principot na ekvidistancija) i gi podrediv po azbuchen red (mnogu sum pedantichen ;-).

Mi se chini, shto ova does not change anything. Agree?
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 16:34
Originally posted by Pat Pat напиша:




Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Го кажав она што имав да го кажам, а ти размисли во што е поентата на таа изјава.

Не е битно, кој ја кажал битно е што во нема има многу вистина.




Според непринципиелноста која ја покажуваш во однос на толкувањето на некои историски случувања и прпцеси, сметам дека доколку на пример утре Македонија и Бугарија би се обединиле, ти би бил во состојба мене да ме наклеветиш како србоман, и би повикал на мое линчување, а јас истото никогаш не би го сторил, од принципиелни прилини. Се надевам дека ме разбра.А важно е кој го рекол тоа, се разбира дека е важно, а ќе ти кажам и зошто- таа мисла ја знае секој Македонец како мисла на Гоце Делчев, меѓутоа гледај до каде оди лицемерието на комунистичкиот воспитен систем. Тие слободно си ги читале романите на Талев, а во Македонија Талев бил забранет. Црвена буржоазија и декадентност во секој поглед. Уживање во материјални и духовни добра, а на народот му се сервираат материјални и духовни трошки. Јас како Македонец се срамам од тој што го пласирал тој фалсификат.



Секој со својата петрокрака или крст на челото.

Јас напротив се гордеам со мојата етничка и национална припадност. Тоа посебно доаѓа до израз кога некој се обидува да ми го негира моето самосознание. Компромис со бугаризираните и Грците неможе да има. Прагот на толеранција веќе одамна е поминат.

Кој што се срами од тоа што е, се разбира дека има алтерантива. Да го отфрли она од што се срами и да го прифати она со што се гордее, она што го исполнува, го прави среќен.

За хипотетичките интеграциски сонови несакам да дискутирам, а за мојот интегритет како човек неможеш да зборуваш.


Изменето од Македон - 25.Март.2010 во 19:21
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 16:48
Originally posted by val val напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


...
Во духот на темата, Платеникот ќе изјави:

Онај кој ги застапува интересите на Албанците, Бугарите, Грците или Србите може да биде само добар Албанец, Бугарин, Грк или Србин , ама не и Македонец.
....


Sorry, Plateniche. Samo te naddopolniv (za da e spazen principot na ekvidistancija) i gi podrediv po azbuchen red (mnogu sum pedantichen ;-).

Mi se chini, shto ova ne menuva nishto. Se soglasuvash?


Ценам педантност, прецизност, ажурност....

BTW, само да напоменам дека, изјавата е универзална, секој може да ја примени по сопствена желба и убедување.



Изменето од Македон - 25.Март.2010 во 19:20
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 17:52
Originally posted by Platenik Platenik напиша:




Секој со својата петрокрака или крст на челото.

Јас напротив се гордеам со мојата етничка и национална припадност. Тоа посебно доаѓа до израз кога некој се обидува да ми го негира моето самосознание. Компромис со бугаризираните и Грците неможе да има. Прагот на толеранција веќе одамна е поминат.

Кој што се срами од тоа што е, се разбира дека има алтерантива. Да го отфрли она од што се срами и да го прифати она со што се гордее, она што го исполнува, го прави среќен.



Никој не сака ништо да ти одземе на тебе, тоа само во твојата глава го има. Инаку не знам каков црн Фердинанд те мачи тебе, јас на пример се гордеам што сум од родот на Самуил, Теодосиј Синаитски, Теодосиј Гологанов, Кирил Пејчиновиќ, Гоце, Даме, Сугарев,  Ѓорче, Шапкарев, Прличев, Џинот, Миладинови, Мисирков, Лозарите (Пулески ми е сомнителен) Димо Хаџи Димов, Димитар Влахов, Тодор Александров ( и  Михајлов ќе го има во музејот на ВМРО. правилно намигнување ) Шатев, Шаторов, Брашнаров, Ченто итн.

Да не беше царевоселецот ти денес ќе си останеше горд Југословен, можеби тоа е тоа што те мачи. Југословенството беше совршена рамка за едно тесноградие.


Изменето од Македон - 25.Март.2010 во 19:22
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
val Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 14.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 42
Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 18:32
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by val val напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


...
Во духот на темата, Платеникот ќе изјави:

Онај кој ги застапува интересите на Албанците, Бугарите, Грците или Србите може да биде само добар Албанец, Бугарин, Грк или Србин , ама не и Македонец.
....


Sorry, Plateniche. Samo te naddopolniv (za da e spazen principot na ekvidistancija) i gi podrediv po azbuchen red (mnogu sum pedantichen ;-).

Mi se chini, shto ova ne menuva nishto. Se soglasuvash?


Ценам педантност, прецизност, ажурност.... .

BTW, само да напоменам дека, изјавата е универзална, секој може да ја примени по сопствена желба и убедување.


Izvini, ama pusti pedantizam - gi zaboravivme vlasite, ciganite i t.n.
Zatoa ti predlagam slednovo:
Онај кој ги застапува интересите на Македонците може да биде само добар Македонец, ама не и Македонец.
:)
Вака можит? ;-)

Изменето од Македон - 25.Март.2010 во 19:19
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 18:52
Originally posted by Pat Pat напиша:

Тие слободно си ги читале романите на Талев, а во Македонија Талев бил забранет. Црвена буржоазија и декадентност во секој поглед. Уживање во материјални и духовни добра, а на народот му се сервираат материјални и духовни трошки. Јас како Македонец се срамам од тој што го пласирал тој фалсификат.




Голема лага!
Јас го имам романот Преспанските камбани, издаден е во СР Македонија, во 1965 година.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 19:08
Originally posted by Pat Pat напиша:

  ( и  Михајлов ќе го има во музејот на ВМРО. правилно намигнување )


Koга слушнав дека ќе ги има и српскиот крал Караџорџевиќ, па и Михајлов, мрак ми падна на очи. Човекот кој уби илјадници Македонци, а од друга страна предавникот на својот народ, кој работеше и против својата држава по формирањето на НР Македонија...жално.тага
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 19:19
Originally posted by val val напиша:


Izvini, ama pusti pedantizam - gi zaboravivme vlasite, ciganite i t.n.
Zatoa ti predlagam slednovo:
Онај кој ги застапува интересите на Македонците може да биде само добар Македонец, ама не и Македонец.
:)
Вака можит? ;-)


А јас да ти предложам како на нов член да пишуваш македонски, а не половина постови да ти се на англиски, а од друга страна објасни го зацрвенетото, затоа што ако е тоа што мислам дека е, ќе има санкции.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 19:24
Platenik, опомена имаш за анализа, квалификации на други членови. На наредно такво нешто, ќе морам да те санкционирам.

Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 21:30
Originally posted by Македон Македон напиша:

[QUOTE=Pat]
Голема лага!
Јас го имам романот Преспанските камбани, издаден е во СР Македонија, во 1965 година.


Тогаш ти си еден од ретките. Да не го имаш и „Илинден“, бидејќи таму е спорниот цитат?
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 21:32
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:

  ( и  Михајлов ќе го има во музејот на ВМРО. правилно намигнување )


Koга слушнав дека ќе ги има и српскиот крал Караџорџевиќ...


изненадувањеизненадувањеизненадување Е сега ме отепа! Што зборуваш?



Изменето од Pat - 25.Март.2010 во 21:33
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 21:34
Аааа, всушност сега разбрав ОК е да Караџорџевич сигурно е нешто како трофеј да
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2010 во 00:57
Originally posted by Pat Pat напиша:

Аааа, всушност сега разбрав ОК е да Караџорџевич сигурно е нешто како трофеј да


Не, туку во тој музеј ќе ги има сите, позитивните личности, а и негативните. Михајлов и Караѓорѓевиќ се негатините чинам. намигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2829303132 81>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.