IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Никола Карев
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Никола Карев

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 10>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 15:13
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

— Хм! Ама како ќе се види дека е Бугарин дебелоглавец, ако не беше Бугарин не ќе кажуваше такви зборови, особено сега кога и ѕидовите имаат уши.




Ова кажува многу.
Значи иако Карев јасно кажува дека е Македонец, Грците од околината велат дека е Бугарин дебелоглав. Значи за Грците тој е Бугарин, сите забелешки се од Грците, не од нему.
Сега да го видиме и грчкиот текст, се надевам прочистен е од забелешки.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 15:23
Originally posted by Македон Македон напиша:


Сега да го видиме и грчкиот текст, се надевам прочистен е од забелешки.




Остана да го објасни некој овој дел од материалот.

Платеникот и Буги да ги сложат наочарите им подцртав што треба да гледат во оригиналот.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 15:58
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Интервјуто е јасно и гласно

— ‚Македонец ли си?‛, го прашувам.


— Да.


— И следователно Грк?


— ‚За ова не знам‛, ми одговори, ‚јас сум Македонец‛.




Од овој дел што може да се заклучи?
1. Гркот не го прашува каков е по националност, а дали е Македонец.
Карев му одговара Да. Ако каже Не значи ќе го излаже.
2. Гркот му наметнува дека штом е Македонец, значи треба да е Грк, а Карев му кажува дека не е Грк, ама пак е Македонец.

Значи тука нема изјаснување на Карев како етнички Македонец.
Пред прашањето дали е Македонец, Карев му признал дека е БугарофРон.
Тоа е шпекулација од страна на Гркот. Никој нема да му каже дека е некаков ФРОН, најверојатно Картев му признал дека е Бугарин. За Грците човек од Македонија не може да биде Бугарин, а само бугаризиран, за тоа Гркот го пишал Бугарофрон.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 16:01
Ако прашаш некој Бугарин дали си Грк а тој одговара не јас сум Бугарин - тогаш несомнено тој се изјаснува по етничка основа но ако прашаш Македонец дали е Грк а тој каже не јас сум Македонец тогаш не изјаснува етникумсмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеење

Посмешно тврдење од ова не сум сретнал

смеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеење
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 16:04
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Интервјуто е јасно и гласно

— ‚Македонец ли си?‛, го прашувам.


— Да.


— И следователно Грк?


— ‚За ова не знам‛, ми одговори, ‚јас сум Македонец‛.




Од овој дел што може да се заклучи?
1. Гркот не го прашува каков е по националност, а дали е Македонец.
Карев му одговара Да. Ако каже Не значи ќе го излаже.
2. Гркот му наметнува дека штом е Македонец, значи треба да е Грк, а Карев му кажува дека не е Грк, ама пак е Македонец.

Значи тука нема изјаснување на Карев како етнички Македонец.
Пред прашањето дали е Македонец, Карев му признал дека е БугарофРон.
Тоа е шпекулација од страна на Гркот. Никој нема да му каже дека е некаков ФРОН, најверојатно Картев му признал дека е Бугарин. За Грците човек од Македонија не може да биде Бугарин, а само бугаризиран, за тоа Гркот го пишал Бугарофрон.


Ова се твои шпекулации.
1. Гркот сигурно не го прашува од кој регион е, тоа сосема му е јасно, знае сигурно од каде е еден од највлијателните членови на ВМРО, а истотака не е интервјуто тајно, затоа што друг Грк слуша од страна и дофрла дека е Бугарин дебелоглав, а Карев штом признал не би имало потреба од страна некој дасе меша и да навредува.

А доколку не сакал да каже Гркот дека е Бугарин, тогаш немало друг Грк да го каже тоа, а истото да биде запишано.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 16:48
И двајцата го избегнувате одговорот на прашањето за признањето пред прашањето „Македонец ли си?“

Ајде кажете да видиме што мислите.

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 17:25
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Сега да го видиме и грчкиот текст, се надевам прочистен е од забелешки.




Остана да го објасни некој овој дел од материалот.

Платеникот и Буги да ги сложат наочарите им подцртав што треба да гледат во оригиналот.



Јас грчки неразбирам. Во македонскиот речник не сум сретанл поими кои завршуваат на фрон, а верувам дека истото важи и за вашиот јазик. Таков поим не сум сретнал ниту во англискиот јазик.

Со оглед дека ти разбираш и грчки ќе те молам да ни дадеш дефиницја за терминот бугарофрон? По можност не твоја слободна интерпретација туку дефиниција извадена од некој лексикон или речник.

Ако по некоја случајност тој збор постои само во грчкиот јазик и неговото значение е различно од бугарофон тогаш навистина имаме проблем со токлувањето на тој збор. Искрено, неверувам дедка има суштинска разлика.

Без разлика какво е значението на тој збор самиот факт дека таа квалификација доаѓа од грчка страна едноставно губи на кредибилитет. Знам дека тој нивен став вам во потполност ви одговара, инаку на која основа би ја бранеле тезата дека македонците биле бугари?!

Ја користам оваа прилика да те потсетам уште еднаш, фрнакофон или англофон незначи дека некој е французин или англичанец.

Убеден сум дека веќе почнуваш да цепиш влакна. Уживај додека можеш зошто не ќе можеш да го правиш долго.


Изменето од Македон - 30.Септември.2009 во 19:19
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 17:25
Карев убаво изјавува - ДА МАКЕДОНЕЦ СУМ - ти кажав кога би бил Бугарин на негово место и кога би изјавил ДА Б`лгарин сум тогаш што би имало разликазбунетост
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 17:31
Platenik, штом е напишано значи таков збор постои. Прочитај како го објаснува г-ѓа Вамбаковска за „Утрински весник“ Ако не ти се изјасни, тогаш ќе барам по лексикони.
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 17:32
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Карев убаво изјавува - ДА МАКЕДОНЕЦ СУМ - ти кажав кога би бил Бугарин на негово место и кога би изјавил ДА Б`лгарин сум тогаш што би имало разликазбунетост


македонец, македонец ама член на бугарска партиjа

Изменето од да бе - 30.Септември.2009 во 17:32
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 17:35
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

И двајцата го избегнувате одговорот на прашањето за признањето пред прашањето „Македонец ли си?“

Ајде кажете да видиме што мислите.





Кога некој тебе ќе те праша што си ти Коснаковски, како му одговараш?

а) Ја сум бугарин или
б) Јас сум етнички бугарин

Изменето од Platenik - 30.Септември.2009 во 18:01
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 17:49
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Platenik, штом е напишано значи таков збор постои. Прочитај како го објаснува г-ѓа Вамбаковска за „Утрински весник“ Ако не ти се изјасни, тогаш ќе барам по лексикони.


Во македонскиот и англискиот не постои, претпоставувам дека е транскрипција директно од грчкиот.

Јас те прашав да ми кажеш дали има разлика во значението меѓу овие два збора или пак се синоними? Ова прашање го поставувам ради себе лично, нема врска со текстот од интервјуто.

Квалификациите на гркот не ме интересираат. Ме интересира што Карев има официјално изјавено.



Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 17:52
Originally posted by да          бе да          бе напиша:


Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Карев убаво изјавува - ДА МАКЕДОНЕЦ СУМ - ти кажав кога
би бил Бугарин на негово место и кога би изјавил ДА Б`лгарин сум тогаш
што би имало разликазбунетост
македонец, македонец ама член на бугарска партиjа



ВМРО значи Внатрешна МАКЕДОНСКА Револуционерна Организација. Каде ти тука гледаш нешто бугарско?
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 17:55
не реков организациjа - реков партиа
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.