IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Никола Карев
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Никола Карев

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
Автор
Порака
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 14:44
Платеник, тоа што тебе те задоволува ние го знаеме, нас секогаш ни одговара вистината. Нема теми табу.
Зошто мислиш дека не ни одговара? Не те разбирам.

Ако беше кажал Карев не сум Бугарин, јас сум етнички Македонец, тогаш е друго прашање.

Тебе дали ти одговара дека Карев му признал на Гркот дека е БУГАРИЗИРАН МАКЕДОНЕЦ, БУГАРОФРОН, ЧОВЕК, КОЈ РАЗМИСЛУВА ПО БУГАРСКИ???

За прашањата кон Чоли - на едно не се согласувам со тврдењата на Чоли, за тоа нема да ти одговарам.
За Александар Македонски - за Карев тој бил Грк, така е според историјата и тоа го знае Карев, не кажува дека не бил Грк.
Значи за Карев античките Македонци не биле исти со него, но тој е потомак на Александар како роден во земјата на Александар.

Се едно јас да кажам дека сум потомак на Орфеј, за кој историјата тврди дека е Тракиец, и јас сум Тракиец, зошто сум од Тракија, ама не сум од ист етнос со Орфеј.

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 14:56
Каде воопшто во интервјуто се спомнува дека се смета за БУгарофон - човекот јасно изјавува дека е БугароМрзец,убива Бугари како и Турци,видиш убаво е напишано дека а Бугарин а Турчин за него е истоголема%20насмевка
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 15:14
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Каде воопшто во интервјуто се спомнува дека се смета за БУгарофон ...


Интервју нема. Има раскажано од некој Грк за средбата. Тоа што ти го викаш интервју е всушност расказ. Јас го прашав - тој ми кажа тоа и тоа.

Во Битола ја имав среќата и честа да
се запознаам СО ЕДЕН БУГАРИЗИРАН МАКЕДОНЕЦ - учител, член на Комитетот
кој се вика Карев. Со овој човек случајно се запознав во хот.
„Монастирион“, односно „Отел Монастир“, како што го викаат во Битола.
Карев се држеше многу резервирано кон мене се до оној момент кога
„Гркот од Крушево, по име Папагудас“ не ми го претстави. ПОТОА СЕ
ОСЛОБОДИ И ОТКАКО ПОГЛЕДА ЛЕВО-ДЕСНО МИ ПРИЗНА ДЕКА БИЛ „БУГАРОФРОН” И
ЧЛЕН НА КОМИТЕТОТ.

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 15:27
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Платеник, тоа што тебе те задоволува ние го знаеме, нас секогаш ни одговара вистината. Нема теми табу.
Зошто мислиш дека не ни одговара? Не те разбирам.

Ако беше кажал Карев не сум Бугарин, јас сум етнички Македонец, тогаш е друго прашање.

Тебе дали ти одговара дека Карев му признал на Гркот дека е БУГАРИЗИРАН МАКЕДОНЕЦ, БУГАРОФРОН, ЧОВЕК, КОЈ РАЗМИСЛУВА ПО БУГАРСКИ???

За прашањата кон Чоли - на едно не се согласувам со тврдењата на Чоли, за тоа нема да ти одговарам.
За Александар Македонски - за Карев тој бил Грк, така е според историјата и тоа го знае Карев, не кажува дека не бил Грк.
Значи за Карев античките Македонци не биле исти со него, но тој е потомак на Александар како роден во земјата на Александар.

Се едно јас да кажам дека сум потомак на Орфеј, за кој историјата тврди дека е Тракиец, и јас сум Тракиец, зошто сум од Тракија, ама не сум од ист етнос со Орфеј.



Карев вистината ја кажува јасно и гласно. Слободна, автономна Македонија, дека е македонец, а не бугарин или грк, дека Бугарија се лаже себеси доколку смета да ја направи Македонија нејзина провинција..... тепале турци ама и бугари....

Зошто ти очекуваш некој себеси да се дефинира како етнички Македонец?! Кога некој ќе ме праша што сум ( а верувам и останатите македонци го прават истото) јас му велам дека сум МАКЕДОНЕЦ. Ни на крај памет не ми паѓа да му кажам дека сум етнички македонец или недај боже географски. Знам дека тоа вам најмногу би ви одговарало.

Ниеден албанец или србин за себе нема да каже дека е македонец (кај овие вториве има и по некој исклучок) иако е државјанин на Македонија. Према тоа македонецот може да биде само македонец и нема потреба од дополнителна квалификација.

Ако некој некогаш сакал да докаже дека Александар бил грк, тоа незначи дека бил грк. Има доволно податоци со кои се побиваат историските неправди и грчко-бугарски “вистини“.






Изменето од Македон - 29.Септември.2009 во 17:26
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 15:32
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Платеник, тоа што тебе те задоволува ние го знаеме, нас секогаш ни одговара вистината. Нема теми табу.
Зошто мислиш дека не ни одговара? Не те разбирам.

Ако беше кажал Карев не сум Бугарин, јас сум етнички Македонец, тогаш е друго прашање.

Тебе дали ти одговара дека Карев му признал на Гркот дека е БУГАРИЗИРАН МАКЕДОНЕЦ, БУГАРОФРОН, ЧОВЕК, КОЈ РАЗМИСЛУВА ПО БУГАРСКИ???

За прашањата кон Чоли - на едно не се согласувам со тврдењата на Чоли, за тоа нема да ти одговарам.
За Александар Македонски - за Карев тој бил Грк, така е според историјата и тоа го знае Карев, не кажува дека не бил Грк.
Значи за Карев античките Македонци не биле исти со него, но тој е потомак на Александар како роден во земјата на Александар.

Се едно јас да кажам дека сум потомак на Орфеј, за кој историјата тврди дека е Тракиец, и јас сум Тракиец, зошто сум од Тракија, ама не сум од ист етнос со Орфеј.

Значи според твојата логика,ако бил александар грк,и ако никола гуревски е потомак на александар,а вие го правите бугар,дали тоа значи дека сте Грк ?

Изменето од Македон - 29.Септември.2009 во 17:27
"И сам Исус Христос ако слезит од небоно не можит да го уверит Македонеца оти тој е Блгарин иљи Србин" - Темко Попов
Кон врв
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 15:34

Ако беше кажал Карев не сум Бугарин, јас сум етничкиМакедонец, тогаш е друго прашање.
Oдговор:
А,тебе ако ти направат едно интервју и ако те прашаат што си ти? Ти,ако кажеш БУГАРИН,МАКЕДОНЕЦ ЛИ ЌЕ БИДЕШ?Бидејќи не си кажал етнички бугар?Немој бе .... ќе се удавите во споствени лажги.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 15:39
Платеник, едно читаме со тебе?
Карев му признал на Гркот дека е Бугарофрон и член на Комитетот.
Што значи тоа?
И зошто треба да му признава? Тоа дали било нешто престапно? Изгледа за Грците било така.

Ете види ги твоите термини како БУГАРИЗИРАН МАКЕДОНЕЦ се од арсеналот на грчката пропаганда.

Да, јас сум етнички Б`лгарин.

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 15:44
Originally posted by Boromir Boromir напиша:


Ако беше кажал Карев не сум Бугарин, јас сум етничкиМакедонец, тогаш е друго прашање.
Oдговор:
А,тебе ако ти направат едно интервју и ако те прашаат што си ти? Ти,ако кажеш БУГАРИН,МАКЕДОНЕЦ ЛИ ЌЕ БИДЕШ?Бидејќи не си кажал етнички бугар?Немој бе .... ќе се удавите во споствени лажги.


Боромире, читај убаво! Еднаш му признал дека е Бугарофрон, а по тоа му кажал дека е Македонец.

Дали според тебе му рекол ЈАС СУМ БУГАРОФРОН? Или му кажал ЈАС СУМ БУГАРИН, а Гркот влегол во схемата на грчката пропаганда во која еден Македонец не може да биде Бугарин, а само БУГАРИЗИРАН?



Изменето од Каснакоски - 29.Септември.2009 во 15:44
Кон врв
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 16:27
Јас убаво напишав само незнам што не ти годи на тебе.

ти го напиша следниов текст--->
Ако беше кажал Карев не сум Бугарин, јас сум етничкиМакедонец, тогаш е друго прашање. Со ова го правиш бугар,Па јас убаво напишав Oдговор:
А,тебе ако ти направат едно интервју и ако те прашаат што си ти? Ти,ако кажеш БУГАРИН,МАКЕДОНЕЦ ЛИ ЌЕ БИДЕШ?Бидејќи не си кажал етнички бугар?Немој бе .... ќе се удавите во споствени лажги. Не гледам што не тие јасно
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 17:25
Originally posted by чоли чоли напиша:

Взето назаем:





Но, да се вратам на интервјуто.
Во истиот миг Карев кажува две нешта кои се противречни едно на друго:
1. На прашањето што е тој, одговара - Македонец.
2. На прашањето дали е потомок на Александар Македонски вели - да.
3. На потпрашањето дали е Грк, вели - не, НО изјавува дека знае оти историската наука го смета Александар за грк.

И што можеме да разбереме од ова?
Значи, Никола Карев бил МАКЕДОНЕЦ, потомок на Александар Велики кој бил ГРК, но Карев не бил ГРК, туку МАКЕДОНЕЦ иако бил потомок на Александар. Каде е логиката овде? И што Никола Карев подразбирал под Македонец?

Дали можеби подразбирал жител на Македонија, без разлика на етничката припадност, а со тоа припадник на македонска нација која се стремеле да ја создадат преку создавање на држава Македонија?!

Да разјасниме нешто, нација и народ (етнос) не е исто. Нациите можат да се состојат од повеќе етноси, па и раси. А, Никола Карев никаде во ова интервју не кажува дека е етнички Македонец, т.е. припадник на македонски народ. Од ова интервју повеќе од очигледно е дека кога Карев вика дека е Македонец, мисли на нација која треба да се создаде со востанието и новата држава Македонија, отколку на етнос.


Воопшто не се противречни првиот и вториот одговор, независно дали тоа некому одговара или не.
1. Новинарот нема да го праша за регионалната припадност, тоа е бесмислено, кога веќе дејствува во Македонија, роден е во Македонија и слично. Никој не е заинтересиран за припадноста на регионално ниво. Новинарот знаел дека Карев е од Македонија. Тоа значи дека мисли на етнички Македонец.
2. Македонците се потомци на Александар (значи се исклучува хипотезата дека е етнички Бугарин).
3. Секако дека историската наука го сметала за Грк, сепак тој се школувал или во егзархиско или во патријаршиско училиште, каде се учело дека Александар е Грк.

Значи, жител на Македонија не подразбирал, затоа што новинарот знаел дека дејствува за Македонија, дека е дел од ВМРО и слично, ако не знаел, не би го интервјуирал.

Сите знаеме што е народ, а што нација, а и што од каде и од кога потекнува Чоли.

Од друга страна пак ќе кажам, ова е интервју со позната личност ( ниту еден новинар не интервјуира кого било ), за кој знаеле луѓето.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 17:32
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


ОСЛОБОДИ И ОТКАКО ПОГЛЕДА ЛЕВО-ДЕСНО МИ ПРИЗНА ДЕКА БИЛ „БУГАРОФРОН” И
ЧЛЕН НА КОМИТЕТОТ.




Ако веќе сметаш дека Карев е бугарофон, тогаш барем прочитај го Каравангелис и види што значи бугарофон, па потоа дојди и кажи дека Карев е Бугарин. Ако веќе одиш на варијантата на "бугарофон", тогаш следи ја дефиницијата која ја дале Грците, немој да се залажуваш со твои интерпретации и барање "вистини".
Од друга страна знаеш многу добро ( ти ми го прати тој текст ), во кој вашиот професор зборуваше за едно интервју, каде што кога селаните одговарале дека зборуваат "македонски", Грците тоа го преведувале како бугарски. Направи споредба со ова, па кажувај што е и како е, само без произволни ваши интерпретации!
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 17:58
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

ОСЛОБОДИ И ОТКАКО ПОГЛЕДА ЛЕВО-ДЕСНО МИ ПРИЗНА ДЕКА БИЛ „БУГАРОФРОН” И
ЧЛЕН НА КОМИТЕТОТ.

Ако веќе сметаш дека Карев е бугарофон, тогаш барем прочитај го Каравангелис и види што значи бугарофон, па потоа дојди и кажи дека Карев е Бугарин. Ако веќе одиш на варијантата на "бугарофон", тогаш следи ја дефиницијата која ја дале Грците, немој да се залажуваш со твои интерпретации и барање "вистини".Од друга страна знаеш многу добро ( ти ми го прати тој текст ), во кој вашиот професор зборуваше за едно интервју, каде што кога селаните одговарале дека зборуваат "македонски", Грците тоа го преведувале како бугарски. Направи споредба со ова, па кажувај што е и како е, само без произволни ваши интерпретации!


Каравангелис напишал:

'Требаше да се обидам да придобијам некој бугарофон војвода и да го убедам и превратам и да го направам грчки војвода. И така решив да се сретнам со Коте од Руља...
...Вие сте Грци уште од времето на Александар Велики, но поминаа Словените и ве словенизираа. Вашиот изглед е грчки и земјата што ја газиме е грчка. За тоа сведочат и спомениците што се скриени во неа, и тие се грчки и монетите што ги наоѓаме се грчки и натписите се грчки...

Изменето од Македон - 13.Ноември.2009 во 23:19
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 18:03
Ne Bulgarofon, a Bulgarofron.

Бугаризиран Македонец. Никој не сака да чита целиот материал. Ако бил етнички Македонец, зошто ќе му признава дека е Булгарофрон, човек кој размислува по бугарски, се мисли за Бугарин, ама според гркот не е.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 18:08
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Ne Bulgarofon, a Bulgarofron.

Бугаризиран Македонец. Никој не сака да чита целиот материал. Ако бил етнички Македонец, зошто ќе му признава дека е Булгарофрон, човек кој размислува по бугарски, се мисли за Бугарин, ама според гркот не е.


Булгарофрон може и да е грчка кованица за Македонците, самиот знаеш дека не е првпат, пак ќе кажам, ти ми даде текст од ваш професор за селаните кои одговарале деак говорат македонски, а Гркот запишувал дека говорат бугарски. А ако како што гледам Јон Драгумис е тој кој запишувал дека е бугарофрон, да те потсетам само, дека Драгумис говори за македонски јазик.

П.С. Ако имаш фототипен материјал, те молам презентирај го, да го видиме, па дали станува збор за булгарофон или булгрофрон.


Изменето од Македон - 29.Септември.2009 во 18:09
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,453 секунди.