Испечати | Затвори го прозорот

Каква улога има кај православните светата водичка?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20184
Датум на принтање: 22.Септември.2024 во 02:49
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Каква улога има кај православните светата водичка?
Постирано од: izvoren
Наслов: Каква улога има кај православните светата водичка?
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 02:10
     Во православните цркви се осветува "света водичка" од страна на поповите и потоа верниците си ја носат дома за здравје за срека итн.

    Додека пак поповите за време на богослужение ги прскаат со оваа вода верниците.


Ако може едно објаснување од страна на православните членови на форумот за овој ритуал.


-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”



Коментари:
Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 02:55


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 03:02
   Значи тука нема кауција, како порано во самопослугите.

-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 13:15
Хехе нема вересија, умреа старите дуќанџии.

Чекај, а може да се плати со кредитна или само кеш примаат?

Некој ќе биде љубезен за да објасни за "светава" водичка?



-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 13:18

На фотката ти е објаснето многу подробно.

Подобро објаснување од тоа нема.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 13:25
Originally posted by fiks fiks напиша:

На фотката ти е објаснето многу подробно.


Подобро објаснување од тоа нема.



Добар си.

Да му се позлати раката на фотографот!
Стварно сликата вредела илјада збора.



-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 16:42
А да почекаме прво некој што знае да ни објасни, па потоа да дебатираме дали има логика или не, односно каква е примената на св. водичка?

И по што знаеме дека е света?

Помогнала ли некому за нешто? Како се применува? (една другарка пред испит ги прскаше книгите со крстена вода)...




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: camerlengo
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 16:45
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


И по што знаеме дека е света?Помогнала ли некому за нешто? Како се применува? (една другарка пред испит ги прскаше книгите со крстена вода)...



popot taka kazal i zatoa e sveta

za za drugovo - hahahaaaaaaaaaaaa siguren sum deka polozila radi vodickata


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 19:11
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

(една другарка пред испит ги прскаше книгите со крстена вода)...


Леле одамна вака никој не ме насмеал. Хихииии

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 01:36

Еве еден коментар на оваа тема од една поранешна форумџика:

Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Неверник ако ја осени водата со крсниот знак, таа се подобрува за 10 %
Обичен верник, ја подобрува 150%
Свештеник, ја подобрува 250% или дваипол пати
Испитувања се направени од руски научници
Некоја вода во Русија, била многу прљава, луѓето добивале стомачни вируси, болки..
Тие го повикале презвитерот да ја освети, и се случило големо чудо, таа станала здрава
 
Затоа луѓе, викнете си православен службеник и за симболични 500 до 1000ден. тој ќе ви ја освети водата дома и вие ќе бидете здрави како дрен голема%20насмевка
Инвестирајте во вашето здравје!
Руска православна црква
0800-123-666
(само титнете и ние ќе ви се јавиме!)


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 03:56
Originally posted by fiks fiks напиша:

На фотката ти е објаснето многу подробно.


Подобро објаснување од тоа нема.


Taka e...

Ubavo pishuva deka shisheto e 20 denari.

Vodata e besplatna.


Kje se javi li nekoj da ni objasni od kade poteknuva obichajot na svetenje voda?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 13:43
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by fiks fiks напиша:

На фотката ти е објаснето многу подробно.


Подобро објаснување од тоа нема.


Taka e...

Ubavo pishuva deka shisheto e 20 denari.

Vodata e besplatna.


Kje se javi li nekoj da ni objasni od kade poteknuva obichajot na svetenje voda?


Јас би рекла: водата е вклучена во цената.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 07:26
 
Еве нешто повеќе за светата вода...!!!среќа

Во чинот на на големото осветување на водата свој израз нашле многу од библиските слики, особено евангелскиот образец за «живата вода» – која е знак на благодатта на Светиот Дух. По зборовите на светиот пророк Исаија: „Зацврстете ги ослабнатите раце, и утврдете ги растреперените колена; кажете им на ропските по душа: бидете цврсти, не плашете се; еве го вашиот Бог… Тој ќе дојде и ќе ве спаси… и ќе се претвори пустината во езеро, и жедната земја – во водни извори (Ис. 35, 3–7), и со радост ќе црпите вода од изворите на спасението (Ис. 12, 3).

 Во водата со молитва се спушта крстот и таа, преку силата на распнатиот и воскреснат Христос – станува света. Така на водата ѝ се предава незвидливата Божја благодат.
 
Што значи и каква сила има осветувањето на водата што се извршува во Црквата?
Тоа значи дека на водната стихија ѝ се враќа првобитната чистота и светост, благословот Господов и благодатта на Пресветиот и Животворечки Дух....
Осветената вода – е една од најголемите светињи (на грчки светата вода се вика: агиасма = светиња). Таа нè придружува низ целиот христијански живот – во неа се крштеваме, со света вода нè поросуваат во храмовите, при осветување на домовите и други објекти. Светата вода е задолжителна и при осветување на храмовите и сите предмети, и конечно со неа оросува и упокоениот човек.
 
Светата вода не е е просто вода со духовно значење, таа е ново битие, духовно-телесно битие, взаемна поврзаност на небото и земјата, спој на Божјата благодат и материјата.
 
Осветувањето на водата не е магиско дејство. Благодатта не дејствува механички, туку според верата на христијанинот. Затоа христијанинот е должен да учествува во црковната молитва и да земе вода од црква. Но, ако човек не може да посети православен храм (заради болест или други оправдани пречки), тој може со вера и молитва да нацрпи вода во најблиската река или друга природна вода – и таа вода ќе ги има истите својства како водата што е осветена во црква, бидејќи со богојавленскиот водосвет се осветуваат сите води во природата.
Ќе добие ли човек полза од светата вода, зависи, пред сè, од верата на човекот во Бога – Светата и Живоначелна Троица. Во молитвата за осветувањето на водата се молиме «самиот Човекољубец Цар да дојде и со слегувањето на Светиот Свој Дух да ја освети водата и да ѝ даде благодат за избавување, благослов јордански: да ја направи извор на непропадливост, дар на осветување, за простување на гревовите, за исцелување на болестите, да биде погубна за демоните, за противничките сили непристапна, а исполнета со ангелска сила». Светата вода го осветува, обновува и преродува човекот за новиот живот во Христа.
Амин.
 


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 14:22
Offffffffff topic:
Messenger & M.Magdalena,
moram da reagiram i toa so GOLEM UKOR DO VAS:

Izvoren otvori tema, ( iako se znae od koja pozicija go pravi toa) sepak korektno i izdrzhano go postavi prashanjeto.
E sega, pogledajte gi komentarite podole, POGLEDAJTE OBJEKTIVNO, pochnuvajkji so komenarot na forumskiov avgust ( nema posoodveten termin od ova , a bogai i vie toa mu go dozvoluvate, da glumi GLUPI AVGUST, koj zaedno so drugarkamu sade azot od boza ispushataat po temive), i nema vrska so postavenata tema, zgora na toa i vie dvajcata uchestvuvate so kometari koi odat vo prilog na devalviranje na pravoslavieto, i iako sum ateist sepak vakviot odnos ne me ostava ramnodushen.

E sega pchelichka vi mavna eden shamar na site shto se majtapevte na ovaa tema - dade objasnuvanje od pravoslaven aspekt, i ajde moderatori moi, kroce- pokroce poglednete gi komentarite ushte ednashaka, osven prviot na izvoren i ovoj nejziniov, ( a pred se glupavata slika - koja vi beshe na site light motive da go pokazhete vashiot smisol za humor), kolku se mizerni i tragikomichni.

Sega normalno kje se mislite dali mojov post da go ostavite ili da go brishete,.... i normalno, kje nema kvalitetni diskutanti na podforumov, a zashto: pa forumnskive kolporteri koi se posveteni iskljuchivo na bibliskoto slovo od premnogu boza od kaj apche epetn azot ispushtaat- nikade da chueme niven koncept, tuku kako KOMARCI go napagjaat pravoslavieto, a neznaat deka samo so eden PIPS se usmrtuvaat ova bozhilacive. A vie kako moderatori igleda uzhivate vo takvata mirizaba - na azot od bozhilak.
Pa neli te pofaliv pred nekoj den deka se zalagash za respectabilen odnos, no ako na ovoj topic ima respektabilnost, togash seriozno zaprashaj se shto znachi toj poim.

PS: Da doobjasnam, nekoj kje reche : Marko pa ti si ateist, zashto reagirash koga vakvi raboti za tebe nishto ne znachat.
Regairam od repect prema verata na mojata pokojna majka, koja stalno imashe svetena voda doma.

I koga vo zhivo bi sretnal nekoj koj se majtapi so vakvi raboti, kje go ukoram, ako ne poslusha, pak kje mu stavam do znaenje deka poterbno e da se odnesuva pristojno, a ako pak se inati kako ova baptistive, prostestanti , izvorni i kakvi li se ushte ne zabegani sektanti koi defiliraat niz forumov, ima taka da mu vrzam nekolku shamari shto cel zhivot kje gi pameti.

Ok, se nadevam deka pravilno kje bidam razbran, i so respect prema pravoslavnite vernici, Marko.

PPS. Ako pak sakate malku majtap da se tera, togash prv za majtap e forumskiov klovn, koj kako mifka se zhali i plache do vas, do kaj adminite, ...a neznam zashto go tolerirate. Pa gledate kolku go zasmrduva celiov forum. I ne samo toj, tuku site ovie izvorni, tri temi im se vo opcija, Bogorodica, ikoni, i za svekjite, eve godina dena sum tuka i sade te edno isto verglanje na site temi, non stop, pa daj otkachi gi ednashka, ili pak ostavi gi na vetromnetina nezashtiteni, pamet da im se dotera...


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 14:37
Ние "секташите" кога ќе дадеме одговор од духовна гледна точка сме нападнати дека не сме рационални, дека веруваме во догми и невистини. Кога ќе кажеме нешто од секуларна гледна точка-почнувате: што не си се држите до Библијата туку извртувате атеистички верувања... дрн дрн...?
Па што ни останува? И ние ќе фаќаме сеир.

И објективно, и субјективно кога гледаш на вакви работи смешни се. А ако ти сакаш да си бидеш ирационален и да го оправдуваш тоа, во ред, не ти брани никој.

Сликата ја покажа вистината. Форумџиите пак, си го кажаа своето мислење во врска со тоа.

ПС. И да вистината боли нели? Болката од тие неколку шамари што планираш да ни ги пукнеш ќе помине, ама срамот поради вакви работи од страна на црквата ќе остане.




-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 16:16
Marko sk , ova ne e forum za pravoslavno hristijanstvo i sekoj ima pravo da komentira za bilo koj tema povrzana so bilo koja religija, dogma ili obichaj. Dozvolena e malu shega, no ne e dozvoleno navreduvanje. Znam deka linijata megju humorot i navreduvajeto ne e strogo zacrtana podradi razlichnto razbiranje na ovie raboti kaj lugjeto, no se obiduvame da vnimavame na toa kolku ste e mozhno.

Mojata replika ne ja sfakjam kako navreda, tuku kako pogled od svetlata strana na rabotite i istovremeno povikav da se javat so podetalni podatoci onie koi znaat neshto povekje za ovoj obichaj, bidejki rabotata so osvetuvanje voda ne e pojavena tuku taka. Postojat i drugi podatoci, nadvor od pravoslavieto koi govorat za chudesnite osobini na vodata, no ne sakav da govoram za toa dodeka prvin ne se iskazhat onie na koi im e postaveno toa prashanje.

Vo sekoj sluchaj, blagodaram sto se javi so kritichko viduvanje na rabotite i sto so toa pokazhuvash deka iskreno si zagrizhan za kvalitetot na diskusiite na ovoj forum.   


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 18:55
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Marko sk , ova ne e forum za pravoslavno hristijanstvo i sekoj ima pravo da komentira za bilo koj tema povrzana so bilo koja religija, dogma ili obichaj. Dozvolena e malu shega, no ne e dozvoleno navreduvanje.


Месинџер убаво пишуваш, но лошо работиш.

Темата уште на самиот почеток е ставено со ТЕНДЕНЦИЈА да се омаловажи односот на православните кон осветената вода.

Цитирам: „Во православните цркви се осветува "света водичка" од страна на поповите и потоа верниците си ја носат дома за здравје за срека итн. Додека пак поповите за време на богослужение ги прскаат со оваа вода верниците. Ако може едно објаснување од страна на православните членови на форумот за овој ритуал.“

а) „света водичка“ збунетост баш ме интересира кој православен употребува деминутивна форма за „осветената вода“?
б) поповитезбунетостколку што се сеќавам не толку одамна самиот ме подржа дека во Православната црква нема попови туку СВЕШТЕНИЦИ. Зарем и ова не е пишано со потсмев и сарказамзбунетост
в) на богослужение се прскаат верниците со оваа водазбунетостОд ова се огледа непознавањето на богослужението на Православната црква.
Во православната црква има 9 богослуженија и само на едно од нив има 2 мига во кои на едниот од нив ЕПИСКОПОТ врши МАЛ ВОЛДОСВЕТ и со таа вода ги поросува верниците во храмот.


За повеќе информации за самата вода и односот на православните кон неа погледајте го рускиот документарец: „Големата тајна на водата“ го имаше како додаток на весникот „ПРЕМИН“.


-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 21:08
Originally posted by Bronhi Bronhi напиша:

За повеќе информации за самата вода и односот на православните кон неа погледајте го рускиот документарец: „Големата тајна на водата“ го имаше како додаток на весникот „ПРЕМИН“.
 
 
За оние кои немаат проблем со Рускиот јазик (со превод на Бугарски јазик ако не се лажам), еве го линкот до првиот дел на youtube.com:  http://www.youtube.com/watch?v=Lz_4LiM8cuM - http://www.youtube.com/watch?v=Lz_4LiM8cuM


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 22:13
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


E sega pchelichka vi mavna eden shamar na site shto se majtapevte na ovaa tema - dade objasnuvanje od pravoslaven aspekt, i ajde moderatori moi, kroce- pokroce poglednete gi komentarite ushte ednashaka, osven prviot na izvoren i ovoj nejziniov, ( a pred se glupavata slika - koja vi beshe na site light motive da go pokazhete vashiot smisol za humor), kolku se mizerni i tragikomichni.


Види пчеличка тоа што го објасни во врска со светата водичка ништо не разјаснува за нејзината употреба во православната вера.

п.с. Со сета почит кон пчелка, сигурно текстот го позајмила од некој извор.


Е сега, за тоа што имаш некаков PIPS и усмртуваш комарци кои го напаѓаат православието, многу страшно звучи.

Никој не го напаѓа православието.

Поедини членови само се обидуваат да оделат делови од православната вера од христијанството.


-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 22:27
  До Бронхи и православие,


Темата или прашањето е улогата на осветената вода во православието, а не дали изворен  го познава православието или не.

преку осветената вода кои Христови заповеди ги исполнувате?

преку осветената вода колку и како сте Богоугодни?

кога Христос заповедал да се употребува осветена вода во христијанскиот начин на живеење?

и ред други работи кои се поврзани со Христовата наука.

на крајот од краиштата кажете буквално, што значи таа света вода и каква сила има?


-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 22:40
...


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 22:46
Темата е за улогата на светата водичка во православието.

Ако сакаш да дискутираме на оваа тема нема проблем, нормално да објасниш и да ја кажеш поврзаноста на светата водичка со христијанството.


-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 22:48
...


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 22:52
Не! мора да почнете конкретно да дискутирате за одредени прашања.

Секогаш кога немате храброст за дискусија по некое прашање, веднаш надвор од темата.


-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 23:38
Има ли историски податоци за тоа кога (во кој век) се вметнала оваа пракса во православието?
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 23:54
 
...Сакам да ве читам , сакам и да напишам по нешто, ама ич не ми
се допаѓа кога се карате ....тага
Еве уште некои податоци за светата вода, сигурно  не се мои
..измислици......читав и сакав само да ви пренесам нешто, а сите вие
како и на повеќе теми...забегавте.....тага...простете за изразот...тага...
 

Својствата на светата вода навистина се чудесни и восхитувачки! Во историјата на Црквата постојат многу примери за тоа. Уште свети Јован Златоуст, во IV век, говорел дека светата богојавленска вода во текот на многу години останува нерасиплива, свежа, чиста и пријатна, како тукушто да била донесена од жив извор. Тоа е чудото на Божјата благодат, кое и денес секој може да го види!

Светителот Теофан Задонски вели: „Целата благодат што доаѓа од Бога преку светиот Крст, светите икони, светата вода и др. – има сила само за оние, кои се достојни за таа благодат преку покајание, молитва, смирение, служење на луѓето, преку милосрдни дела и пројавување на другите христијански добродетели. Значи, благодатта не спасува и не дејствува автоматски, таа е бесполезна за нечестивите и лажните христијани (без добродетели).”

Светата вода е од голема полза за христијаните кои цврсто веруваат во силата на Божествената благодат и само во тој случај случај се отвора можноста за нејзиното исцелително дејство. Ако пак човекот не верува и ја зема само од љубопитност или како што некои размислуваат: „за секој случај” а, без покајание за своите гревови, тогаш не треба да се очекува помош. Благодатта на светата вода не може да дејствува во затворено и тврдо човеково срце. Човекот што чува зло во себе никогаш не ќе може да ги прими благодатните дарови кои ни ги дава Господ....!!!

Не треба да си дозволиме ни лоша мисла, ни лош збор, никаква неблагочестива постапка од кои светата вода ја губи светоста. Осветената вода останува света долго време, односно додека ние со нашите гревови не ја обезсветиме...!!!



-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 00:16
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 
Еве нешто повеќе за светата вода...!!!среќа

Во чинот на на големото осветување на водата свој израз нашле многу од библиските слики, особено евангелскиот образец за «живата вода» – која е знак на благодатта на Светиот Дух. По зборовите на светиот пророк Исаија: „Зацврстете ги ослабнатите раце, и утврдете ги растреперените колена; кажете им на ропските по душа: бидете цврсти, не плашете се; еве го вашиот Бог… Тој ќе дојде и ќе ве спаси… и ќе се претвори пустината во езеро, и жедната земја – во водни извори (Ис. 35, 3–7), и со радост ќе црпите вода од изворите на спасението (Ис. 12, 3).

 
Што мислиш ти pcelka, дали во наведените библиски цитати, водата има симболично или буквално значење?
Дали таму станува збор за водата или пак за нешто друго?
 
Прашање до сите: Зарем е можно некој да ги наведе овие цитати како "библиска подршка" за светата вода што се користи во православието за бркање демони и сл?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 00:18
пчелка, благодарам што си се потрудила да нешто ни објасниш од аспект на православни учители, меѓутоа нивното размислување во однос на таа света вода е смешно и чиста мангупско-гатачка измислица.

-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 00:22
  За жал од цврсто утврдените православни нема никаков сериозен коментар во однос на светата водичка.

Дали не постојат или не постоеле вистински православни верници на форумов?


-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 03:10
Месси, апсолутно се сложувам со коментарот на Марко Ск.

На оваа тема јас лично не почнав да пишувам затоа што гледам дека сите почнавте да се мајтапите. Сметам дека коректно би било наместо да се правда целата ситуација, да се признае за грешката. Би можела и јас истото да го направам, да наредам фотографии од Баптистичката црква каде го има и Евангелос, и сега да почнам тука да се мајтапам: ете ги баптистите што им е срам јавно да се произнесат како баптисти, а Господ рекол Кој се срами од Мене... Мислам дека ќе ме сфатиш што сакам да кажам.

Инаку, точно е и тоа што мошне објективно го вели Марко. Прво, темата беше отворена со тенденции да се исмее нешто што ниту самите баптисти не го познаваат (како што кажува и изворен), а второ, ај што беше отворена, нека се коментира, ама со разумни аргументи, а дај кажи ми пред коментарот на Марко колкумина имаше што напишале нешто во врска со отворената тема? Или сето тоа беше само исмевање?

Ве молам, бидете малку објективни!

п.с. и навистина е траги-комедично атеист да им кажува на протестантски христијани како не треба да се однесуваат. Чукнете си ја главата за тоа:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

таа света вода е смешно и чиста мангупско-гатачка измислица.


Токму затоа и избегав од вашите протестантски организации, затоа што како фарисеите не знаете што е љубов и милост, за жал, туку веднаш напаѓате ако некој не го дели вашето мислење. А Бог е Љубов, и на љубовен начин треба на човек да му се објасни ако греши!


-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 03:35
Јас не видов никој на темава да стави фотографии од адвентистичка црква каде што е Мараната и да се мајтапи: еве ги адвентистиве што им е срам јавно да се произнесат како адвентисти итн.
 
Јас ставив слика од света водичка, нешто што е сосема он-топик на темава и затоа ве молам не хистеришете непотребно среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 06:25
Maran Ata , mislam deka so Marko preteruvate okolu navodnata "navreda" za upotrebeniot termin "vodichka".

Kje beshe mnogu poproduktivno da se objaveshe izdrzhan komentar za svetenjeto voda i taka da ja storevte temava seriozna, dokolku mislete deka inaku ne e takva.

Vie so nepotrebni akcentiranje na upotrebenata termnologija ja naduvavte rabotata preku site normalni proporcii.

Ako ste navistina tolku chustvitelni na toj termin nema da mi prichine teshkotija da go zamenam vo site komentari dokolku vetite deka potoa kje objavite odgovor na postavenoto prashanje.

Se slozhuvash so ovoj predlog?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 08:08
Месинџер, или не ме разбираш што сакам да кажам, или се правиш дека не ме разбираш, само за да оправдаш некои девијации кои не ги спречуваш, а и самиот знаеш да паднеш на нив.

Каде јас и Марко спомнавме „водичка“? Зарем јас зборувам за некаква терминологија, или за начин на однесување, начин на пишување и исмевање на туѓите верувања?

И зарем мислиш дека на еден атеист, како што се претстави Марко, му е битна терминологијата дали ќе биде вода или во демунитив, или и тој, како и јас, зборува за исмевањето?

Мислам дека сум доволно јасна...



-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: camerlengo
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 08:34
Lele plackovci nevideni ste. Pa kako da vi kaze coek od koja crkva e, koga ke go rastrgnete poradi toa. Ete na primer znaete za EvAngelos i sto korisno proizleglo od toa? Pri sekoja prilika go vadite toa nebare e prljav vesh, a ne nesto na sto treba da se gordee. Maro prestani da places, ti kolku gi imas napagjano protestantite taka ste ne si nikakvo cvekence za mirisanje, a sto se odnesuva za Marko kako pravoslaven ateist ednostavno morase da se stavi so vakov komentar neli? Nazdravje neka vi e i dosta se ligavite za vakvi raboti, ovaj vistinata.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 08:49
Никој овде не се мајтапи со никого и со ништо.
Отварачот ма темата убаво праша.
Постираната фотографија е реалност и е во склоп на темава (незнам зошто не ја гледам повеќезбунетост).
Самата го насочив разговорот барајќи некој вистински познавач да ни објасни за светењето вода и нејзина примена (а примерот што го дадов е вистинит па следствено, некој ете може и не знае зошто се користи па и придава некаква моќ и ги прска и книгите пред испит).

Ако се санкционираат сите што мислат спротивно, форумов ќе треба да се вика Православен Форум и секој што мисли поинаку да биде исмеан (како што прават на ИЦ),

Евангелос...хмммм...врти сучи-тој е секогаш најповиканиот на одговорност.
Пред да се појават познавачи на православието на форумов, Евангелос за сите беше најдобар познавач на Словото и христијанството. Одеднаш, Евангелос за мнозина престана да чини, па дури и негови тајни “ученици“ (небаре Никодим) лицемерно му го свртеа грбот.

И сега, пак повикување на Евангелос и црквата.

Јас нема да толерирам лични обраќања, против било кој.

Маран Ата: нема никаква грешка која треба да се признае и која по секоја цена сакаш да ја натуриш. Према тоа нема потреба да се правда за било што. Евангелос не стави слика од тебе за ти да ставиш од него, а од баптистичка црква-стави слободно, но на релевантен топик како што постави он.


Продолжете на тема, инаку ќе бришам.
Без жалопојки.




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 09:51
Marija Magdalena

Originally posted by Messenger

Marko sk , ova ne e forum za pravoslavno hristijanstvo i sekoj ima pravo da komentira za bilo koj tema povrzana so bilo koja religija, dogma ili obichaj. Dozvolena e malu shega, no ne e dozvoleno navreduvanje.


Месинџер убаво пишуваш, но лошо работиш.

Темата уште на самиот почеток е ставено со ТЕНДЕНЦИЈА да се омаловажи односот на православните кон осветената вода.

Цитирам: „Во православните цркви се осветува "света водичка" од страна на поповите и потоа верниците си ја носат дома за здравје за срека итн. Додека пак поповите за време на богослужение ги прскаат со оваа вода верниците. Ако може едно објаснување од страна на православните членови на форумот за овој ритуал.“

а) „света водичка“ збунетост баш ме интересира кој православен употребува деминутивна форма за „осветената вода“?
б) поповитезбунетостколку што се сеќавам не толку одамна самиот ме подржа дека во Православната црква нема попови туку СВЕШТЕНИЦИ. Зарем и ова не е пишано со потсмев и сарказамзбунетост
в) на богослужение се прскаат верниците со оваа водазбунетостОд ова се огледа непознавањето на богослужението на Православната црква.
Во православната црква има 9 богослуженија и само на едно од нив има 2 мига во кои на едниот од нив ЕПИСКОПОТ врши МАЛ ВОЛДОСВЕТ и со таа вода ги поросува верниците во храмот.


За повеќе информации за самата вода и односот на православните кон неа погледајте го рускиот документарец: „Големата тајна на водата“ го имаше како додаток на весникот „ПРЕМИН“.



Значи погледајте го документарецот и ќе разберете што е водата и односот на православните кон неа и што се случува при нејзиното  БЛАГОСЛОВУВАЊЕ ОД СТРАНА НА СВЕШТЕНИКОТ (ПОП не постои во Православната црква, имате посебен текст за ова исто тука на форумот).


А слатко ме насмеа: „Евангелос...хмммм...врти сучи-тој е секогаш најповиканиот на одговорност.
Пред да се појават познавачи на православието на форумов, Евангелос за сите беше најдобар познавач на Словото и христијанството. Одеднаш, Евангелос за мнозина престана да чини, па дури и негови тајни “ученици“ (небаре Никодим) лицемерно му го свртеа грбот.“

Хехехе, не толку одамна Аџија го вадеше од каша Евангелос на секој тема што ќе постираше свое мислење. Ама Аџија го нема...

Станува беспредметно пишувањето на овој форум. Беспредметно, бидејќи на темите се бара Православните да го изложат она во што веруваат онака како што веруваат. Но ова е само маска и дволичност, бидејќи откако ќе се објасни веднаш следат нападите дека тоа не е така и дека сме во грешка.
Па луѓе мои ако сме во грешка НИЕ сме во грешка, а ВИЕ сте најмалку повикани да не спасувате. Или сметате дека на тој начин ќе го зголемите бројот на вашите следбеници.

Пред година, година и половина, овде се водеше силна дебата меѓу православните и муслиманите. Сега гледам муслимани скоро и да нема и тежиштето е свртено на „недијалог“ меѓу Православните и Протестантите.
Секоја втора тема има за цел да се понижи и исмее Православието.
Не видов тема која ќе бара некаково објаснување од Римокатолиците (зарем нема Римокатолици на овој форумзбунетост) или од Унијатите (Грчко-католички обред). Не видов тема во која една христијанска протестантска деноминација би побарала објаснување за  некој нејзин став од друга деноминација - неистомисленичка.

Зарем навистина на сите им пречи Православиетозбунетост Очигледно е така, а јас се РАДУВАМ дека е такаголемо%20гушкање

Што мислите зошто?







-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 10:34
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

....Ако се санкционираат сите што мислат спротивно, форумов ќе треба да се вика Православен Форум и секој што мисли поинаку да биде исмеан (како што прават на ИЦ)..

OK e da ima diskusii, debati i raspravii, seto toa e ok, no celo vreme ova izvornive postavuvaat prashanja i kritiki do pravoslavnite, a osobeno se imputiraat provokativni prashanja so cel na devalviranje na pravoslavnata Crkva ( i toa go razbiram) no koga kje gi prashash - a koja e vashata crkva, togash sledat mutni odgovori vo stilot: epaaaaaa ne e bitno toa, ne e sushtestveno, i slichni bozi odgovori.

Pravoslavnite celo vreme treba da objasnuvaat( da go branat pravoslavieto) I toa e ok, no redno e i izvornive da se izjasnat koja e nivnata crkva za da mozhat pravoslavnite a Bogami i nie ateistite da dademe kritichki osvrt na nivnata denominacija, crkva, na nivnite obredi, sveshtenici, rok padavicharski grupi koi im svirat na toa obredite i sl.

Kolku se sekjavam, ti ednashka napomena deka ova izvornive se sobirale vo nekoj hram kade bilo sobiralishte na razvedeni zheni ( a mozhebi sum greshka ?)....

Ako go prasham eve na primer Zlatnik , koj e ateist, vo koja crkva odi po osnov na nekoi povodi, sigurno kje mi kazhe, ako te prasham tebe siguren sum deka i ti kje kazhesh vo koja crkva odish, jas sinokja kazhav - odam vo Sv Petar I Pavel, no vernik na koj pena na ustata mu izleguva od propagiranje na izvornoto hristijanstvo da ja krie svojata crkva e povekje od zabeganost...

Sinokja izvoren mi veli deka nivnata crkva kje ja najdam vo noviot zavet, i kako da mu odgovoram a da ne go majtapish, kako, ednostavno ako toa se premolchi treba da izgruvam chovek so IQ na nivo na sobna teperatura,....logichkiot odgovor e: izgleda tie otvaraat biblija i opaaaa, pravat kvanten skok, vleguvaat vo MATRIX, vo nekoj viruelen svet, i tamu ja dozhivuvaat svojata idealna izvorna vera i crkva.

Kako i da e, tie ili nemaat crkva, ili nivnata crkava e nekoja zabegana institucija koja se sramat da ja pokazhat, nema drugo objasnuvanje, ili pak navistina se vlezeni vo film i zhiveat vo vremeto na progonot na hristijanite pa po peshteri se sobiraat, i ne kazhuvaat vo koja dupka se sobiraat od strav da ne gi pogubam so PIPS. Sega kje treche nekoj: Ma shto se opteretuvash so nivnata crkva, ich ne se opteretuvam tuku koga si zemaat sloboda da ja kritikuvaat PR. Crkva, koga si zemaat za sloboda da kazhuvaat kako treba a kako ne, togash logichki e da im se vozvrati poshteno, vo polna mera, ako se kriesh togash i po tavni spiesh i lazhesh i kradesh....

Abe zabegana rabota, se otepaa o pishuvanje a ja krijat svojata crkva.

Od dosegashnite pishuvanja, mozham da vidam deka tie nemaat nishto realno - suhtestveno, za razlika od pravoslavnite koi pokraj hramnovite imaat sveshtestvo, imaat obredi, i davaat posebno mesto na Bogorodica, ima monashtvo, imaat sveta voda, palat svekji, ima ikoni, ima crkovna muzika, ima sveti otci, ima sajtovi, publikacii, knigi....
E sega, ovie izvornive na ova bogatstvo na pravoslavieto, naogjaat sade zamerki i frlaat kritiki, shto e nivno pravo, no ajde da vidime shto imaat tie, za da mozhat pravoslavnite nivnoto "bogatstvo" da go iskomentiraat da se napravi komparacija..
No ochigledano deka nemaat nishto pa zatoa ne kazhuvaat koja im e crkvata...toa mu doagja kako nekoj koj gradi kukja po site normi i standardi, a komshijata kopuk, sade dofrla kako trebalo da se gradi, a da go vidsh voda u ochi nema nitu pak ima izdrzhani relevantni- iskustveni poznavanja, sade teorija mele i zhivee vo kartonska shupa.

I da zavrsham so edna parabola, ( belkim kje ja razberat)
Za nego ( izvorniot - koj se krie i po tavani spie) standardot e shupata i trskata, kaj znae kopuk shto e vkrsteno armirana betonska plocha - statichki po site oski definirana...



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 11:05
Marko, ако имаш искрена желба да посетиш некоја од протестантските цркви-тоа е остварливо и лесно.
Во Скопје има неколку такви цркви.

Лесно се наоѓаат.

Методистичка црква-близу до Грчкиот конзулат. Голема, масивна црква (единствена која личи на објект со намена).
Баптистичка црква-Дебар Маало-близу Апче слаткарницата.
Кај Палма (пак слаткарницаголема%20насмевка)-Новоапостолска црква.
Влае (кај Неуромедика)-Адвентистичка црква.
На Рузвелтова кога одиш кон Капиштец евангелско протестантска.
Близу неа е Евангелско конгрешанска црква.
Има уште во Аеродром, Шутка, Драчево (Методистичка), Волково (Евангелска).

Лесно ќе ги најдеш и на информации.

Само ти изрази добра волја, сигурна сум дека никој од начите форумџии нема да те одбие. Ако пак си изразил добра волја а те одбиваат-значи има нешто...issueтрепкање.




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 11:19
Ha, ha, ...abe M Magdalena, jas vo nashata pravoslavna crkva edvaj odam, a kamoli vo ovie shto gi nabroja. Sekoj den pominuvam pokraj onaa kaj Palma, kako nadgroben spomenik e, samo koja mrtvachka arhitektura i so kakov stud "zrachi"...A ovaaa kaj Vlae, ne mi zbori, tuka sum na nekolku stotina metri, znam...

I da, koristam prilikava, koga pishuvam za religijata, za veruvanjata i sl., koga velam deka taa e imanentna za pred logichni razmisluvnja i pogledi, navistina mi e krivo za pravolsalvnite, shto na nekoj nachin im gi povreduvam chuvstvata, a za ovie drugive, koga bi znael deka nema pravoslavni, ima maf da gi storam, mislam maf - intelektualno, ontoloshki, gnoseoloshki i sl.

OK e, rabotata beshe da ukazham deka koga nekoj saka da kazhuva gachki shto e isparvno a shto ne, red e da kazhe kade toa toj svoite verski potrebi gi zadovoluva, i na koj izvoren nachin toa go pravi../...ok, dosta e, jasno e kako den.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 11:42

Дечки отидевте премногу оф-топик и се чудам зошто сте толерирани во оваа насока. Објавување на лични податоци е забрането на форумов. (Сте ги прочитале правилата на форумов?). Личните податоци и личните обраќања се регулираат по лична порака - исто така регулирано со правилата на форумов.

Секој има право да ја изрази својата вероисповед како што сака (слобода на вероисповед се вика ова). Ќе дадам еден пример. Доколку некој се нарече католик на форумов, тогаш вие можете да му се обраќате со католик, но доколку некој се нарекол само христијанин, вие не можете да го нарекувате католик или било како поинаку, затоа што тоа спаѓа во доменот на етикетирање што пак исто така е забрането на форумов (чита некој правила на форумов?).
И најпосле, оф-топик пишување исто така е забрането на форумов, затоа да се вратиме на темата...
 
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Постираната фотографија е реалност и е во склоп на темава (незнам зошто не ја гледам повеќезбунетост).
 
Моментално е паднат серверот каде што е постирана сликата. Еве ја пак:
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 13:38
EvAngelose, според тебе тие што осветуваат вода ќе горат во пеколот или?

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 13:42
Maran Ata, мислам дека треба да одмориш малку од форум.
Кажав да не се изнесуваат лични податоци, а ти се заглави за Евангелос како слепец за стап.
Такво нешто не толерирам.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 14:04
Marko кажа СЕ што може и ТРЕБА да се каже на вака поставена пљувачка тема.
респект марко до тебе


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 14:16
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Marko кажа СЕ што може и ТРЕБА да се каже на вака поставена пљувачка тема.
респект марко до тебе


Еве ти го воведот на темата

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

     Во православните цркви се осветува "света водичка" од страна на поповите и потоа верниците си ја носат дома за здравје за срека итн.

    Додека пак поповите за време на богослужение ги прскаат со оваа вода верниците.


Ако може едно објаснување од страна на православните членови на форумот за овој ритуал.



Ништо лошо нема во истата.
Но никој не се јави со нормално објаснение (освен пчелка) па по таа основа да се развиеше некоја дискутија-зошто крстена, зошто не, што се случува,м што помага-што не, кога да-кога не......Можеше фино да се дискутира и да се нижеа прашања и прашања...Но....ВИЕ не сакавте.

Затоа, престанете со оф-топик и дадете шанса на оние кои навистина имаат што да кажат на темата-за и против.

Уште еден оф-топик на истово и следи бан.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 15:03
....

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 15:08
Изјасни се. Каде виде клетва, навреда и омртаза? На топиков мислам имам само 1 пост во кој ја насочувам дискусијата.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 15:19
Нешто се предомисли?Или така ти наложија?

Не е добро некој да ти диктира што да ми напипшеш ахмар.
Го разбирам гневот на Маран Ата, ама воопшто не е фер да не се почитува модератор. Јас никогаш не сум била банирана на овој форум ИДИВИДИ-секогаш сум го почитувала крајниот збор на модераторот кој треба да е доволно совесен пред дабанира некого.

Опоменав, но некој не фрли пепел на тоа.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 15:28
Го сменив зашто по твојота реплика видов дека тоа требаше да стои на другата тема,затоа и го префрлив и пишав sоrу..
а кога сме веќе тука ,како ја да го сфатам ова дека некој нешто ми наложил?!!
па уште и "Не е добро некој да ти диктира што да ми напипшеш ахмар."
ова е нешо ко обвинување?!или КЛЕВЕТЕЊЕ?!
п.с

"Релакс малку,
Господ не сака намргоќени луѓеплазење%20злонамерноне%20зборувам"



-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 15:37
Ahmar, смири се.

Уште еднаш ти велам-ако не ти се допаѓа моето модерирање, пожали се на админите.

Толку од мене.

Вратете се на тема, ако знае некој да каже за крстената вода, нека каже, ќе почекам, ако нема ништо, ќе ја заклучам темата.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 22:26
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Marko кажа СЕ што може и ТРЕБА да се каже на вака поставена пљувачка тема.
респект марко до тебе
Thx, no ushte ne sum zavrshil, sega sledi zavrshniot zbor :)))

Ok, da rezimirame:

Znachi, pchelichka postirashe dva teksta vo koi sublimirano beshe odgovoreno na prashanjeto na izvoren, odgovor vo koj e sodrzhano veruvanjeto na pravoslavnite za svetata voda.
E sega sledi IZVORNATA replika mnogu izdrzhana i konstruktivana:
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

пчелка, благодарам што си се потрудила да нешто ни објасниш од аспект на православни учители, меѓутоа нивното размислување во однос на таа света вода е смешно и чиста мангупско-гатачка измислица.

E sega vakviot "mudar' komentar iziskuva dodatno prashanje:

Kakov odgovor, objasnuvanje ili informacija treba da mu se dade na izvoren i negovite istomislenici ?

Gledam i Evangelos pogore ja potprashuva pchelichka, [samo potprashuvanja, kako komarcine koga peckaat), za nekakva si bukvalna ili simbolichna smisla za posocheniot citat od biblijata ( na strana 2 od topicov) ?

Ajde malku so poshirok “iskop” da im se objasni na ova posvetenive na izvorite, kako konceptualno – doktrinarno , taka i za nachinot na vodenbjeto na diskusiite:

Ako se pojde od izdrzhanata pretpostavka ( spored relevanten broj na antrpolozi, istorich. na religiite i dr.) deka veruvanjata se poimaat kako svoevidna forma na 'predlogichko' razmisluvanje i “maglovita’ percepcija ( bez racionalen concept), togash kolku e prozaichno i nesmasno koga ovie izvornive na takvi predlogichki pretpostavki baraat racionalni - logichki odgovori.

Znachi, koga prashuvash neshto a odnapred go znaesh odgovorot na zadadenoto prashanje, nekorektno e ( kaj mene vo maalo toa go vikaat – pacerizam ) da prashuvash i da se blesavish so nedovetni komentari kako vo tvojov slichaj- чиста мангупско-гатачка измислица).

Ili pak postavi prashanje, obrazlozhi ( ama samo ‘predlogichki’) kako toa veruvanjata na pravoslavnite za svetenata voda nemaat vrska, pa ochekuvaj nekoj ako sakaa da ti odgovori....

Vaka ispagjash dosta neseriozemn, da ne recham povrshen, ajde vidi si go povtorno komentarot koj go kvotirav( i nesamo ti, tuku i site onie koi se posvetile na bibliskoto slovo imate slichni izrazi, koi ukazhuvaat na elementaren nedostaok na vokabular i kako da nemate aber shto e toa vera, religija i slichno, ...chitnite i nekoja druga kniga, sinokja posochi deka vashata crkva e medju stranicite na Noviot Zavet, opasno e, od tolku zaribuvanje vo Biblijata nekoja bukva mozhe da ve mavne i ‘slepi’ za navek da ‘ostanete' ( ova prijatelski i parabolichno - metaforichno - simbolichno se nadevam kje bide razberano).




Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 22:52
Марко, убаво од тебе што како атеист го подржуваш православието.

Само конкретно за осветената вода веројатно немаш знаење од православна гледна точка.

Доколку пак сметаш дека нема допирни точки со христијанството, па однапред  во недостиг на аргументи  се откажуваш од светата водичка како христијански сегмент, па директно одиш општо и неврзано во одбрана на православието префрли се на некоја друга тема.


-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 22:57
Marko sk, проблемот е во тоа што дел од членовите на форумот доаѓаат да го презентираат своето его и да им ја крадат енергијата на другите а не за да искерно прашаат искоментираат или научат нешто ново...

Делумно кон темата: некои научници знаат дека водата има програмибилно својство. Таа може да се озрачи со чувствата и мислите. Значи клучниот момент не се ритуалите кои се изведуваат при осветувањето туку мислите и мотивите на оној кој тоа го прави. Во Индија реката Ганг се смета за света река од страна на хиндусите. И иако е една од најзагадените(со исклучок на изворот на Хималаите и Харидвар) со индустриски и друг отпад, постојат извештаи за чудесните својства на водата од Ганга.


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 23:06
Originally posted by Majkl Majkl напиша:



Делумно кон темата: некои научници знаат дека водата има програмибилно својство. Таа може да се озрачи со чувствата и мислите. Значи клучниот момент не се ритуалите кои се изведуваат при осветувањето туку мислите и мотивите на оној кој тоа го прави. Во Индија реката Ганг се смета за света река од страна на хиндусите. И иако е една од најзагадените(со исклучок на изворот на Хималаите и Харидвар) со индустриски и друг отпад, постојат извештаи за чудесните својства на водата од Ганга.


Значи водата ја озрачуваш со мисли и чуства и добиваш света вода.

многу вака несериозно размислување.


-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 23:12
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Значи водата ја озрачуваш со мисли и чуства и добиваш света вода.многу вака несериозно размислување.
Како што ти посочи Марко ск, ти за сериозни работи даваш многу несериозни коментари .

Јас не реков дека така се добива света вода. Свет е само Бог. Но водата може да поприми одредени својства токму со моќта на мислите. Науката сеуште е во почетна фаза во разбирањето на овој феномен но некои научници сметаат дека компјутерските мемориски единици на иднината ќе бидат од вода(сместена во нешто) токму поради тоа што е извонреден (но сеуште не доволно истражен) медиум на информации.


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 23:20
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Значи водата ја озрачуваш со мисли и чуства и добиваш света вода.многу вака несериозно размислување.
Како што ти посочи Марко ск, ти за сериозни работи даваш многу несериозни коментари .

Јас не реков дека така се добива света вода. Свет е само Бог. Но водата може да поприми одредени својства токму со моќта на мислите. Науката сеуште е во почетна фаза во разбирањето на овој феномен но некои научници сметаат дека компјутерските мемориски единици на иднината ќе бидат од вода(сместена во нешто) токму поради тоа што е извонреден (но сеуште не доволно истражен) медиум на информации.


Инаку дискутираме за светата вода.


-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 00:13
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Значи водата ја озрачуваш со мисли и чуства и добиваш света вода.многу вака несериозно размислување.
Како што ти посочи Марко ск, ти за сериозни работи даваш многу несериозни коментари .

Јас не реков дека така се добива света вода. Свет е само Бог. Но водата може да поприми одредени својства токму со моќта на мислите. Науката сеуште е во почетна фаза во разбирањето на овој феномен но некои научници сметаат дека компјутерските мемориски единици на иднината ќе бидат од вода(сместена во нешто) токму поради тоа што е извонреден (но сеуште не доволно истражен) медиум на информации.
Инаку дискутираме за светата вода.


Pa, mislam deka tokmu za toa diskutira Majkl - deka vodata sodrzhi izvesni kvaliteti preku koi mozhe da se transformira, konzervira, transportira i emitira energijata koja e emitirana vo nea.

Takvata voda vo verskite i religijskite krugovi sekako ne bi se narekla "industrisko/informativna voda", tuku "sveta voda".

Termninite se razlichni, no poentata e ista.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 00:33
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
 
Тоа што се гледа на сликата, случајно или не - е буквално точно како што е и напишано: ШИШЕТО е тоа што чини толку пари, Осветената Вода е бесплатна. Што значи, ако го сакаш тоа шише, земи го, ако не го сакаш не го земај самото шише, земи си Вода во СВОЕ ШИШЕ и крај!
 
Она што не се гледа на сликата, тоа е дека Верниците можат во свое шише, што си го понеле од дома, Водата да ја црпат во онолкави количини колку што им се потребни и колку што сакаат и за самата Вода никој никогаш не наплатил ниту еден денар. За да се уверите во ова, дојдете во еден Православен Христијански Храм БИЛО КОЈ ДЕН од седмицата (а предлагам тоа да биде во недела по Литургија или на било кој Православен Христијански Празник, бидејќи тогаш доаѓа повеќе народ) и погледнете каде стои казанот со Вода, застанете до него и следете преку цел ден кој кога доаѓа и колку и како црпи Вода и видете дали некој стои до казанот и наплаќа ЗА ВОДАТА, и дали до казанот има ставено ценовник ЗА ВОДАТА или има ливче со натпис “Дозволено е да се земе најмногу: толку и толку Вода“ или слично...
 
Дури кога ќе го ЗНАЕТЕ тоа, тогаш можеме да зборуваме за цената НА ВОДАТА.


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 01:04
pravoslavie, остави ги шишињата.

Каква моќ има светата вода според тебе?

И откаде таа моќ?






-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 02:40
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

pravoslavie, остави ги шишињата.

Каква моќ има светата вода според тебе?

И откаде таа моќ?
 
За да би можел добро да ти објаснам, а многу ми е важно и правилно да ме разбереш, те молам одговори ми прво: дали знаеш и дали разбираш што значи: “Божја БлагоДат?“ Што е тоа?


Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 08:34
Чинот на осветувањето на водата е многу стра, потекнува уште од првите векови на Христијанството, и е поврзан со почетокот на крштевањето.

Во првите векови постоел период на огласување или катихуменски период кога оние кои поверувале постепено се внесувале во верата и живото во Христос преку подвигот на очистувањето на срцето од страстите. И откако катихумените ( оние кои се подготвуваат за крштевање)ќе бидат подготвени и достојни за да се соединат и препородат со Христос на големиот празник богојавление, кој е воспоставен во спомен на Христовото крштение, се крштевале.

најпрво се читале молитви за осветување на водите која ќе биде вода за препородување... вода за осветување на душата и телто... вода за исцеление на душата и телото... и како што преку молитвите на епископите и свештениците   верата на верните преку водата, навистина се добивало препородување, исто така и со вера таа вода давала и исцеление на душата и телото, за кое имало и вистински сведоштва.

Знаејќи го тоа, верните си црпеле од та осветена вода и си носеле дома. Ова појава кај верните со текот на времето станала помасовна и затоа почнала посебна пракса на осветување само на восдата надвор од светата тајна Крштевање.

Значи, осветивањето на водата е старо колку и Христојанството.

Вода, преку молитвите на свештениците и благодатното дејство на Светиот Дух добива и нови, преобразени својства, односно, стаанува осветена или света. Таа, за разлика од неосветената вода, не се расипува. таа може да стои и со години а да не расипе. јас знам дека во домот на мајка ми може да се најде вода која е стара , мозе и до моето кршетвање и знам дека кога ми беше лошо, никогаш не ми даваше медикаменти туку ме измиваше со „крстена“ водичка и мене секогаш ми поминуваше. оваа пракса си ја практикувам и до денес и никогаш не ме изневерила.

се секавам на зборовите од блажено упокоениот архиепископ Михаил, на еден празник на Богојавление во својата прповед кажа еден пример, кога некои атеисти комунисти не верувале во чинот на осветувањето на водата, зеле сами да „осветат“ вода и таа ниван осветена вода и фатла црвчиња, за кое и подоцна се исповедале.

А во денешно време некои руски научници и научно го докажале тоа нејзино својство на осветената вода.

задоволни?

значи осветената вода е многу поизворна од вас самонаречените изворни христијани и не рипајте толку и се превознесувате и да мислите дека Православната Црква нема одговор на вашите прашања кои се повеќе провокации отколку прашања.





-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 09:28
Originally posted by Опитен Опитен напиша:


Значи, осветивањето на водата е старо колку и Христојанството.
 
Значи не. Доколку "осветувањето" на водата (и нејзиното идолизирање/фетиширање) беше старо колку и христијанството тогаш ние ќе имавме сведоштва за оваа пракса уште во првиот век, уште во животот на Христос и апостолите. Но такво нешто нема.
Оваа навика навлегува подоцна во официјалната црква.
Отпрво осветувањето било поврзано само со чинот на крштевање, при што оној што крштевал во молитва ја посветувал водата каде ќе бидат крстени верниците, а потоа суеверните верници црпеле од та вода мислејќи дека нешто магично има во неа и дека со неа ќе можат да се лечат, да бркаат демони и сл. иако тоа воопшто не била целта на посветувањето од страна на крштевачот. Но подоцна, откако официјалната "црква" ја видела оваа пракса на суеверните, одлучила да ја прифати истата, заедно со еден осветувањето на крстовите, моштите, а подоцна и иконите и ред други "осветени" (доходовни) реликвии во католичката, а подоцна и во православната црква.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 10:01
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Значи, осветивањето на водата е старо колку и Христојанството.

 

Значи не. Доколку "осветувањето" на водата (и нејзиното идолизирање/фетиширање) беше старо колку и христијанството тогаш ние ќе имавме сведоштва за оваа пракса уште во првиот век, уште во животот на Христос и апостолите. Но такво нешто нема.

Оваа навика навлегува подоцна во официјалната црква.

Отпрво осветувањето било поврзано само со чинот на крштевање, при што оној што крштевал во молитва ја посветувал водата каде ќе бидат крстени верниците, а потоа суеверните верници црпеле од та вода мислејќи дека нешто магично има во неа и дека со неа ќе можат да се лечат, да бркаат демони и сл. иако тоа воопшто не била целта на посветувањето од страна на крштевачот. Но подоцна, откако официјалната "црква" ја видела оваа пракса на суеверните, одлучила да ја прифати истата, заедно со еден осветувањето на крстовите, моштите, а подоцна и иконите и ред други "осветени" (доходовни) реликвии во католичката, а подоцна и во православната црква.

 


Докажи од каде ти се овие историски факти

-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 11:07
Originally posted by Опитен Опитен напиша:


Докажи од каде ти се овие историски факти


Сигурно не од приказните на баба ми. Постои една книга, се вика "Нов Завет" и таа всушност е колекција од 27 помали книгички кои се напишани во 1 век (векот кога настанало христијанството) и во нив се опишува ранохристијанската историја, учењето, верувањето и праксата на првите христијани (Христос, апостолите). Прелистај ги овие книги, од почеток до крај, потоа од крај па наназад, па удолж, па попреку, цеди ги колку што сакаш но од нив нема да излезе ни "о" од осветена водичка.
Или пак отиди на www.mkbible.net каде што имаш он-лајн Библија и можност за пребарување на одреден збор или фраза и напиши таму "осветена вода" (или света вода, или крстена вода како сакаш), притисни на копчето "Барај" и ќе се изненадиш кога како одговор ќе добиеш:

Резултати од пребарувањето на: "осветена вода":

 

http://www.mkbible.net/biblija/search.php - Библија   

не се среќава


Сурова вистина знам, но сепак вистина и како таква мора да се прифати од оние кои сакаат да го следат Христовото, изворно, библиско христијанство. А оние кои сакаат да ја следат онаа подоцнежна верзија на христијанството направена од одредени креативни великодостојници, бујрум нека си тераат по своето, но Христовите христијани остануваат верни и доследни на учењето на Исус Христос!



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 12:01
Oпитен, ако бараш историски докази за нешто да докажат баптистиве може комотно чекална да си отвориме.

Со теоријата на ЦРНА РУПА или некој МАТРИКС што според нив се случил по последната глава од делата апостолски тешко дека нешто може да кажат а па камоли па историски да докажат!

Што да се прави муабет за историја на црквата,канонот на Новиот завет(КОЈ тоа го напишал и слично)со човек(или луѓе) кои се сметаат како дел од протестантското анти-тројство Бог-ЈАС-Библија
.?!


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 12:36
Кривославен, Опитен не го праша баптистите, туку прашањето ми го постави мене и јас му одговорив. Но кога веќе се втурна во дискусијава, дали ќе можеш ти да наведеш некој историски доказ дека осветувањето на водичката (нејзино осенување со крсниот знак, лечење со неа, користење на пример за бркање демони и сл.) поттекнува од 1 век т.е. од времето на Христос и апостолите?
Ајде баш да видам како вие кривославните баратате со црковната историја голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 13:36
евангелосе да го парафразирам Месинџер за ова за кое ептен ме искара на друга дискусија....треба да кажеш "според мене(Евангелос)ти(Ахмар) си кривоверен".
Или бан може да ни бапнат


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 13:45
Јас кажав соодветно на тоа што ти кажа. Со каква мера мериш, со таква мера ќе ти се мери намигнување

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 14:17
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас кажав соодветно на тоа што ти кажа. Со каква мера мериш, со таква мера ќе ти се мери намигнување


Само што Господ е Тој што мери според мерката на останатите, а не ти

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 15:22
Ne sakam da zemam nichija strana okolu obichajot na svetenje voda bidejki ne go smetam kako sushtestven za verata (iako dokolku imam vreme kje napishajm neshto tokmu za nekoi najnovi soznanija za chudesnite raboti koi se sluchuvaat so nea koga ja upatuvame nashata intencija), no onoa sto postojano mi pagja vo ochi kako neodrzhliva propozicija e postojanoto tvrdenje od nekoi vernici deka ako neshto ne bilo napishano vo nekolkute knigi na Noviot Zavet togash toa SIGURNO ne postoi, ne treba da mu se obrne vnimanie, ne treba da mu se veruva i ushte povekje, treba potpolno da se otfrli kako izmislica, laga, sueverie ili gjavolska rabota.

Ova me potsekja na momentot koga se sobraa pred Aleksandrijskata biblioteka so knigata vo ednata raka i fakeli vo drugata, govorejki im na chuvarite: celata vistina se sodrzhi samo vo ovaa kniga. Ako vo onie, koi gi chuvate vo bibliotekava, pishuva neshto drugo, togash toa e laga. A ako vo niv pishuva isto kako vo ovaa kniga, togash tie ne se potrebni bidejki sigurno ne se sovrsheni kako Bozhjiot zbor zapishan tuka.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 15:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Опитен Опитен напиша:


Докажи од каде ти се овие историски факти
Сигурно не од приказните на баба ми. Постои една книга, се вика "Нов Завет" и таа всушност е колекција од 27 помали книгички кои се напишани во 1 век (векот кога настанало христијанството) и во нив се опишува ранохристијанската историја, учењето, верувањето и праксата на првите христијани (Христос, апостолите). Прелистај ги овие книги, од почеток до крај, потоа од крај па наназад, па удолж, па попреку, цеди ги колку што сакаш но од нив нема да излезе ни "о" од осветена водичка.Или пак отиди на www.mkbible.net каде што имаш он-лајн Библија и можност за пребарување на одреден збор или фраза и напиши таму "осветена вода" (или света вода, или крстена вода како сакаш), притисни на копчето "Барај" и ќе се изненадиш кога како одговор ќе добиеш:<table style="table-layout: fixed;" ="#ffffff" cellspacing="0"><t><tr><td width="89%">

Резултати од пребарувањето на: "осветена вода":

 

</td>
<td align="right" valign="top">
http://www.mkbible.net/biblija/search.php - Библија   
</td></tr>
<tr>
<td colspan="2">

не се среќава

</td></tr></t></table>Сурова вистина знам, но сепак вистина и како таква мора да се прифати од оние кои сакаат да го следат Христовото, изворно, библиско христијанство. А оние кои сакаат да ја следат онаа подоцнежна верзија на христијанството направена од одредени креативни великодостојници, бујрум нека си тераат по своето, но Христовите христијани остануваат верни и доследни на учењето на Исус Христос!



1.дали со запишаниот дел од Новиот Завет завршува животот на Црквата

2. дали во Новиот Завет е запишано се

3. најди ми каде пишува и дека не се осветувало водата

-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 23:07
Originally posted by Опитен Опитен напиша:


Знаејќи го тоа, верните си црпеле од та осветена вода и си носеле дома. Ова појава кај верните со текот на времето станала помасовна и затоа почнала посебна пракса на осветување само на восдата надвор од светата тајна Крштевање.

Значи, осветивањето на водата е старо колку и Христојанството.


Ако осветувањето вода е старо колку христијанството, самиот Христос кога ги поставуваше темелите на христијанството ке објаснеше за моќта на светата вода и ке ни посочеше како се употребува.

А не може да кажеш дека е стара колку христијанството, а за првпат се користи од луѓе кои мислеле дека случајно може ке ќарат некој благослов дополнителен.


-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 30.Септември.2009 во 23:08
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

1.дали со запишаниот дел од Новиот Завет завршува животот на Црквата

Не, туку се затвора корицата на Божјото пишано откровение и со тоа не им се дозволува на луѓето да си измислуваат свои приказни, свои човечки традиции и да ги додаваат на Божјиот Збор.

"И Јас му сведочам на секого, кој што ги слуша пророчките зборови на оваа книга. Ако некој нешто додаде кој нив, нему Бог ќе му наметне поразии напишани во оваа книга. Ако некој одземе од пророчките зборови на оваа книга, Бог ќе му одземе дел од книгата на животот, и од светиот град, и од она, што е напишано во оваа книга"
(Господ во Откровението 22:18-19, Библијата)
 
Originally posted by Опитен Опитен напиша:


2. дали во Новиот Завет е запишано се
Ниту во вашите небиблиски книги не е запишано се. Едноставно не може СЕ да се запише. Затоа Бог одредил една доволна количина на свети записи кои се доволни за христијаните да живеат еден богоугоден живот.
 
Originally posted by Опитен Опитен напиша:


3. најди ми каде пишува и дека не се осветувало водата
 
Христијанинот се раководи по она што е запишано во Библијата, а не по она што не е запишано. Најголемите ереси се појавиле токму од оние луѓе кои се обиделе да му "додадат" нешто на Божјиот Збор, некои свое новокомпонирано откровение, некоја нова и за Христос и апостолите непозната пракса.
Христос, кога беше искушуван од ѓаволот во пустината, се бранеше со цитати од Светото Писмо велејќи: "Пишано е!", а не со зборовите: "Не е запишано! Измислено е! Подоцна е додадено итн."


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 00:12
Ova se samo tvoi tolkuvanja so koi i jas nemora da se slozam. Jas od tebe pobarav konkretni bibliski i istoriski fakti.

istoto vazi i za Izvoren

Dosta manipuliranje so nedovolno upatenite luge i igra so zborovi



-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 00:25
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Ova se samo tvoi tolkuvanja so koi i jas nemora da se slozam. Jas od tebe pobarav konkretni bibliski i istoriski fakti.

istoto vazi i za Izvoren

Dosta manipuliranje so nedovolno upatenite luge i igra so zborovi



Не треба да бараш историски факти.

Треба да бараш Библиски!

А манипулираат тие што сакаат да ја извртат Божјата Реч.


-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 04:32
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Ova se samo tvoi tolkuvanja so koi i jas nemora da se slozam. Jas od tebe pobarav konkretni bibliski i istoriski fakti.

istoto vazi i za Izvoren

Dosta manipuliranje so nedovolno upatenite luge i igra so zborovi

Не треба да бараш историски факти.Треба да бараш Библиски!А манипулираат тие што сакаат да ја извртат Божјата Реч.


Мислиш на некои МАТРИКС библиски?

А Евенгелос што ваѓа цитати од Откровение, а не знае да ги толкува, тоа е друга работа. Познато ни е колку го разбирате Откровението од вашиот ДИНАМИЧЕН превод:


Откровение 2, 17Ако имате слух, послушајте го тоа што Божјиот Дух им го порачува на црквите! (динамичен баптистички превод)


Откровение 2, 17 Кој има уво, нека чуе што им зборува Духот на црквите: на оној што победува ќе му дадам да јаде од сокриената мана и ќе му дадам бело камче и на камчето напишано ново име, што никој не го знае, освен оној, што го добива! (МПЦ превод)

Затоа, ви се молам, не се расфрлајте со Откровението кое апсолутно не е јасно за читање и треба толкување од просветлен човек, а не од помрачен ум од гревови!


-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 08:50
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Ova se samo tvoi tolkuvanja so koi i jas nemora da se slozam. Jas od tebe pobarav konkretni bibliski i istoriski fakti.

istoto vazi i za Izvoren

Dosta manipuliranje so nedovolno upatenite luge i igra so zborovi

Не треба да бараш историски факти.Треба да бараш Библиски!А манипулираат тие што сакаат да ја извртат Божјата Реч.
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

[/QUOTE


Shto, nemate odgovor pa pak pochnuvate so istite finti?

Ne pali poveke.

Konkreten odgovor, a ne citati nadvort od kontekst i paushalni namenski tolkuvanja spored potrebata!



-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 09:41
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

"И Јас му сведочам на секого, кој што ги слуша пророчките зборови на оваа книга. Ако некој нешто додаде кој нив, нему Бог ќе му наметне поразии напишани во оваа книга. Ако некој одземе од пророчките зборови на оваа книга, Бог ќе му одземе дел од книгата на животот, и од светиот град, и од она, што е напишано во оваа книга"(Господ во Откровението 22:18-19, Библијата


Аман веќе со овој стих!
ова се граничи веќе со бесмислено инатeње и ступидност.
Значи(по којзане кој пат)Кога било напишано Отрковението НЕ ПОСТОЕЛ НОВИОТ ЗАВЕТ.
Значи има два заклучоци.Првиот е дека овој стих се однесува само на откровението на Апостолот и друго,секое толкувае поинаку е ЗЛОУПОТРЕБА на истото за да се совпаѓа со нечии престави и фантазии.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 10:39
Откровението е напишано во периодот од 90-100 година од нашата ера. Сите други новозаветни книги веќе биле напишани уште пред 80-тата година. Откровението е последната книга од Новиот Завет, последната книга од целата Библијата. Нормално дека тогаш сеуште не постоела Библијата собрана меѓу две корици (ниту пак тоа било можно), но бидеќи се било запишано пред тоа, бидејќи целото Божјо откровение било пренесено во пишана форма, во Божји очи постоела целата Библија. Библијата се нарекува и Божјото откровение кон човештвото, па оттаму и самата книга откровение му доаѓа како шлаг, како печат на Божјите пророштва.
 
Читајќи ја оваа книга, читателот не може а да не дојде до заклучокот дека тука завршува Божјата пишана објава. Не може а да не дојде до заклучок дека тука се заокружува Божјата објава.
 
Првата библиска книга (Битие) започнува со создавањето на небото и земјата.
Последната библиска книга (Откровение) завршува со создавањето на новото небо и новата земја.
Првата библиска книга започнува со дрвото на животот.
Последната библиска книга завршува со дрвото на животот.
Првата библиска книга започнува со добро.
Последната библиска книга завршува со добро.
Библијата започнува со создавањето на небото и земјата, создавањето на човекот, неговиот пад во гревот, протерувањето од Едемската градина, потоа доаѓа законот преку кој човекот со сопствени сили и со силата на законот се обидува да излезе од таа јама, но откако не успева, ја чувствувата потребата од Спасител, потоа Бог интервенира, Го испраќа Спасителот Исус Христос, Тој го завршува Своето дело, Бог го одложува Својот суд давајќи им доволно време на сите да се покајат, настапува Божјиот суд, злото, сатаната и сите негови сојузници се осудени, Божјите луѓе добиваат прославени тела, Бог ги враќа во Едемската градина, им го враќа дрвото на животот, тие добиваат ново небо и нова земја и со тоа Библиската објава е заокружена во една целосна Божествена промисла за рестарвација на човекот и Неговата животна околина.
 
Библијата изобилува со пророштва, речиси и нема библиска книга што не содржи пророштва. Дури и целата Библија е еден вид пророштво (библискиот термин за пророштво не значи секогаш и претскажување на иднината). И не е случајно што оваа Божја закана за недодавање и неодземање од ова пророштво се наоѓа во последната библиска книга, во Откровението, затоа што иако во времето кога било пишана книгата Откровение сите библиски книги не биле меѓу две корици (пак ќе речам: ниту пак тоа било можно) Бог знаел дека таа книга ќе биде последна книга (затоа што последна е и напишана) и затоа тука го ставил печатот на пророштвата, тука ја ставил заповедтта за недодавање и неодземање од неа.
 
И во прака и тоа се случило. Навистина денешната класична Библија не содржи ништо повеќе од Откровението. Проблем прават само католиците и православните кои се обидуваат да ги додадат усните преданија, делата на нивните ткн. "свети отци", житијата одлуките на вселенските собори, обичаите итн. Проблем прават адвентистите кои над Библијата ги додаваат и толкувањата и новите "објави" на Елена Вајт. Проблем прават прахристијаните кои ги додаваат новите "објави" на Габриеле. Потоа мормоните, муслиманите и ред други "пророци" со свои новокомпонирани "објави". Но заповедта за недодавање и неодземање од Божјото пророштво стои неизменета во последната книга од Библијата и таа заповед ќе им суди на сите нејзини прекршители, почнувајќи од мене - доколку направат такво нешто, па се до последното создание во Универзумов.
 
"И Јас му сведочам на секого, кој што ги слуша пророчките зборови на оваа книга. Ако некој нешто додаде кој нив, нему Бог ќе му наметне поразии напишани во оваа книга. Ако некој одземе од пророчките зборови на оваа книга, Бог ќе му одземе дел од книгата на животот, и од светиот град, и од она, што е напишано во оваа книга"
(Господ во Откровението 22:18-19, Библијата)
 
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

ступидност
 
Ступид (на англиски: stupid) значи "глупав". И затоа ќе ги замолам модераторите да реагираат на оваа навреда.
Поздрав!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 15:01
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

. И затоа ќе ги замолам модераторите да реагираат на оваа навреда.


Ја колку што се сеќавам,не се жалев кога ти не нарекуваше ИДОЛОПОКЛОНИЦИ ,дека практикуваме ВАМПИРИЗАМ И КАНИБАЛИЗАМ и последното дека сум КРИВОВЕРЕЦ,заборавајќи дека ова (барем би требало)да биде неутрален форум за тоа која вера е права затоа и треба да се пази кои термини и како се употребуваат.
Јас бев прозван од меси тоа да го корегирам,и го корегирав но на некои тоа не им влегува во глава очигледно.
Како што велат од К-15.. не од нив, толку им сече.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 17:40

Posle prochitanive zborovi...

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Дури и целата Библија е еден вид пророштво (библискиот термин за пророштво не значи секогаш и претскажување на иднината). И не е случајно што оваа Божја закана за недодавање и неодземање од ова пророштво се наоѓа во последната библиска книга, во Откровението, затоа што иако во времето кога било пишана книгата Откровение сите библиски книги не биле меѓу две корици (пак ќе речам: ниту пак тоа било можно) Бог знаел дека таа книга ќе биде последна книга (затоа што последна е и напишана) и затоа тука го ставил печатот на пророштвата, тука ја ставил заповедтта за недодавање и неодземање од неа.





...neodbeglivo mi doagja pred ochi prethodniot komentar na ahmar1 i potpolno se slohuvam so nego, samo nema da si dozvolam da go upotre*am istiot izraz, tuku kje recham - sekoj ima pravo da si zhivee so svoite zabludi.

Da se razbira Biblijata so site pisanija sobrani vo nea na vakov nachin, znachi deka ne se ima poznavanja za niv od aspekt na motivacijata na avtorite i vremeto koga se napishani, da ne se znaat promenite shto gi dozhiveale, kako i nachinot na nivnoto sobiranje. Da se tvrdi deka tie se lichniot Bozhji zbor rakopolozhen od Nego vrz glavite na pishuvachite, deka potpolno i nekorumpirano e prenesen i sostaven vo knigata koja denes ja narekuvame Biblija, i deka taa go sobrala Boga megju nejzinite korici, gi minuva site ramki na toleriranje na chovekovata zabluda. Ova ne e nishtio drugu tuku slep verski fundamentalizam. Od nego, pa do krstonosna vojna ne deli samo eden kus chekor.

Namesto da go citiram ahmar1, kje zavrsham so eden Biblijski citat koj najdobro go sintetizira prethodno kazhanoto:

Ete, Bog e golem, i nie NE MOZHEME DA GO POZNAEME, brojot na godinite Negovi e neispitan.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 17:58
Evangelose brate, da te potsetam deka temata e za svetenata voda, a ne za kanonot na biblijata iako i tuka greshish.

Otkrovenieto ne e poslednata napishanja kniga tuku Evangelieto od sv.ap. Jovan. ako sakash da sporesh za toa odi na soodvetnata tema.

-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 18:37
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Ступид (на англиски: stupid) значи "глупав". И затоа ќе ги замолам модераторите да реагираат на оваа навреда.
Поздрав!
[/QUOTE]

Овде ако не се лажам ахмар1 го нарекува инаетење и ступидност повторувањето на стихот, а не ти се обраќа тебе како личност. Да не бидеме сепак, пречувствителни, мислам дека навремено се реагира за се што треба.

И замисли, што би било ако се реагира на секој збор?

1. Модераторите ќе треба 100% од времето да седат и да читаат, бришат, опоменуваат.

2. Што мислиш кој ќе остане на форумов во таков случај?
Ај погоди?
НИКОЈ. Ни јас, ни ти, ни Трпе, ни Ислам, Перо...
Ашшшш.голема%20насмевка



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 01:28

Светата водичка кај православните има улога да изгонува демони. Доволно е да го попрскате опседнатиот со светата водичка и демонот ќе фати џом голема%20насмевка



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 03:42
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Светата водичка кај православните има улога да изгонува демони. Доволно е да го попрскате опседнатиот со светата водичка и демонот ќе фати џом голема%20насмевка




bibliski i istoriski fakti

-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 08:30
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Светата водичка кај православните има улога да изгонува демони. Доволно е да го попрскате опседнатиот со светата водичка и демонот ќе фати џом голема%20насмевка



Можеби ќе треба и пошироко да почнеме да ја применуваме, а не само во црква

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 09:12
Јас погоре споменав за колешка која ги прскаше книгите со света вода пред испит.

Некои се замиваат кога ги боли нешто (ова сум го сторила и јас ама искрено не ми помогнало).

Некои бајачки после баење ја даваат водата со која бајале и лицето требало со неа да се замива-и да прска дома. За бајарката и тоа е света вода.

Кога се осветува крстот-водата во Вардар станува света, како и Ганг.

Оној кој ќе го фати крстот добива телевизор од кумот за таа година (гледачката Дракче беше кума една година, онаа на сонови што гата, а на промоцијата на некоја книга нејзина почесни гости и беа некои владици) и верува дека ќе го среди среќа и здравје цела година. Истата Дракче често зборува за Светите води и ги испраќа луѓето да се замијат (некои места во МКД).

Кај малата црквичка посветена на Богородица во кругот на св. Јован, од брденцето извираат неколку водички за кои се смета дека се свети, и помагаат за болни очи. (За информација, на тоа брдо живеат буџи и скоројевичи, па колку е таа вода чиста и света и колку некој може да остане без вид поради можна инфекција со коли-бацили не сакам да мислам)...

Имам дома вода од реката Јордан.

Муслиманите за света ја сметаат водата од Зам-Зам (иам и таква).

Но сакам да знам-што е тоа што ја прави водата света?

Како правилно се применува светата вода за да има ефект?

И каков ефект можеме да очекуваме?




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 10:56
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Кај малата црквичка посветена на Богородица во кругот на св. Јован, од брденцето извираат неколку водички за кои се смета дека се свети, и помагаат за болни очи.


Да,има такви извори-на Света Гора.
Додека многу се проблематични, од православна гледана точка, ако единствена причина зашто некој извор се смета за лековит е ако на некој му се сонило дека тоа било света вода и слично.Света вода у принцип значи осветена вода од клирот на Црквата.Така не знам ни што толку се запнале со секави поточиња да ги прогласуваат свети.

Одамна се сеќавам гледав една језива емисија на МТВ за некое си село у струшко ли охридско беше(не ми текнува сега)каде на пола селани им се јавувал некој си "светител" кој им велел ако не напраите мал параклис на тој мал извор ќе ви потепам цела фамилија(!!)
Резултат бил едно 10-на параклиси на површина од 20 метри квадратни(!!).
Затоа мноооогу внимателно со тоа секакви непроверени "свети извори" за кој нема никаков благослов од Црквата.Не за друго,да не ни се ругаат демоните.



Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Муслиманите за света ја сметаат водата од Зам-Зам (иам и таква).Но сакам да знам-што е тоа што ја прави водата света?


Прв пат слушам за ова,дај кој знае повеќе за ова да каже што како.

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 11:10
Овие последни две реченици кои си ги цитирал во еден контекст не се поврзани една со друга.

За Зам-Зам изворот споменав дека и муслиманите имаат света вода, но прашањето што ја прави водата света беше за православната света вода, што е и наслов на темата.

Инаку Зам Зам е изворот кој и го покажал ангелот на Хагара, кога Сара и Авраам ја прогониле со Исмаила во пустината....

Значи, што е она што ја прави света водата во православието?
Што таа вода е различна од Зам-Зам, од Ганг и слично...


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 11:15
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Кај малата црквичка посветена на Богородица во кругот на св. Јован, од брденцето извираат неколку водички за кои се смета дека се свети, и помагаат за болни очи.


Да,има такви извори-на Света Гора.
Додека многу се проблематични, од православна гледана точка, ако единствена причина зашто некој извор се смета за лековит е ако на некој му се сонило дека тоа било света вода и слично.Света вода у принцип значи осветена вода од клирот на Црквата.Така не знам ни што толку се запнале со секави поточиња да ги прогласуваат свети.
...
.


Токму вчера разговарав со еден форумски член за тоа дали Бог може да даде откровение, видение на соне и на некој обичен грешник.
Одговорот беше дека Светите Оци рекле оти не треба да им веруваме на соновите, и дека само чист и праведен може да има такво видување (што е со Јосиф,Товија, фараонот-да, фараонот, Валтазар...)

А сега по ова испаѓа дека “
ако единствена причина зашто некој извор се смета за лековит е ако на некој му се сонило дека тоа било света вода и слично.“

Кој е во право?
дали едни православни христијани сметаат дека соннот може да е разговор меѓу Бог и човекот односно обичен грешник да добие откровение, за било што па еве и за света вода, а други мислат поинаку?



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 12:53
За зам замот моја грешка!Ја помислив дека тоа што прашуваш за тоа што ја прави света се однeсува на зам замот. Интересна информација во секој случај.

Додека за соновите e навистина шкакљива работата,не дека нема такви соништа(по Божја промисла) туки дека и демоните многу работат и на тоа поле.Затоа треба да се биде екстремно внимателен.И за обични грешници најдобро е воопшто да не се ослонуваат на соништата

Додека тоа што реков ако на некој(ојле дојле) му се сонило го мислев во тоа за кога демоните му се ругаат на тој човек ,и ај што него го зезнале тој пак сега и други увалува у таа заблуда.

Класичен пример од Светиниколско..на некој си таму му се појавил на сон некој си дух и му вика ај направи параклисче таму и таму и овој не направил и по некој ден овој ослепел(!!)и духот му рекол ете зашто не ме послуша те ослепев и сега ќе направиш незнам колку параклиси(сите еден до друг!!).
И сега типот седи таму у некоја куќарка ,околу него едно 10-на параклиси сите пуни со икони,направил таму и бунар и сега тој бил лековит а он нешо како исцелител.
И локалново населние ејјј лековит извор ејј лечел типов и грнале сите таму.
Додека на таа иста локација НИКАД НЕ СЕ ПОЈАВИЛ НИТУ ЕДЕН СВЕШТЕНИК НИТУ ЕПИСКОП за да даде некаков си благослов,или ај еве дури и некаква си служба у тоа од некои од тоа "параклисите".

Во таа епархија до тој степен се забегало со вакво си квази-"православие" што дури и синодот морал да реагира а кога се постави новиот Епископ Брегалнички Иларион,побара држава да ги урне тие ДИВИ "СВЕТИ" МЕСТА како дивоградби.

Еве еден класичен пример како таков лажен(демонски)сон може да направи штета.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 13:00
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Еве еден класичен пример како таков лажен(демонски)сон може да направи штета.
 
Друг сличен таков пример за лажен (демонски) сон е сонот на Григориј, каде што му се појавила Теодора и му раскажувала за наводните "митарства" каде што Христовата жртва не е доволна и каде што човекот ќе треба со своите "добрини што му ги направила на духовникот" да ги подмитува митниците за да ја пуштат на патот до небото.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 13:07
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Еве еден класичен пример како таков лажен(демонски)сон може да направи штета.

 

Друг сличен таков пример за лажен (демонски) сон е сонот на Григориј, каде што му се појавила Теодора и му раскажувала за наводните "митарства" каде што Христовата жртва не е доволна и каде што човекот ќе треба со своите "добрини што му ги направила на духовникот" да ги подмитува митниците за да ја пуштат на патот до небото.

 


Znachi nemozesh da sedesh miren a da ne bockash :) sekoja chest.



-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 13:11
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Еве еден класичен пример како таков лажен(демонски)сон може да направи штета.

 

Друг сличен таков пример за лажен (демонски) сон е сонот на Григориј, каде што му се појавила Теодора и му раскажувала за наводните "митарства" каде што Христовата жртва не е доволна и каде што човекот ќе треба со своите "добрини што му ги направила на духовникот" да ги подмитува митниците за да ја пуштат на патот до небото.

 


Не бееее, каков Григориј, каква Теодора - Нифонт, чедо, Нифонт од 4ти век кој си превзел некои исламски учења во своите митарства   

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 13:14
Вие знаете и посмирено да дискутирате, лично сум се уверила во тоа...
роза


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 13:38
Marija, vodata ba bide sveta, ja pravi pravata veroispovest i molitvite za sleguvanje na Svetiot Duh vrz nea.

Preku blagodatnoto dejstvo i moitvite na sveshtenikot vodata dobiva novo svojstvo, taa se osvetuva.

Vistina e toa deka lugeto od sueverni prichini, ja zamenuvaat nejsinata vistinaska namena i od nea pravat fetish. Toa e zalno i osudeno od Crkvata.

Prirodni Sveti vodi isto taka postojat no i kon niv treba da pristapuvame so pretpaliuvost i chista vera. kako shto kazuva i Ahmar, nemoze na sekogo kako ke mu tekne i da si proglasuva vodi za sveti. Neli i zdraviot razum toa ti go kazuva. No i toa ne najvazno. najvazno e preku toa chudotvorno dejstvo na vodta nie da mu oddeme slava na Tvorecot, zatoa shto ne vodata, tuku blagodatta na Svetiot Duh, koja Gospod sakal da ja izlie vrz nea, go pravi chudoto.


A za sonovite...

ova tema e vistinski kamen na sopnuvanje, no sekomu spored razumot i verata.

Iskreno eve i jas ke se ispovedam, mnogu i veruvav na tie sonishta i kako ideshe vremeto jas se poveke zabeguvav vo nerealnost, prelest se dodeka eden moj prijatel pokraj negovite mnogu obidi, mi dade edna kniga os eden svet Otec vo koja pishuvashe otprilika:

Vistinski mudar e onoj koj ne im veruva na sonovite. a onoj koj im veruva na sonovite licni na chovek koj odi po svojata senka i saka da ja fati.

ovie negovi zborovi mnogu me otreznaa i fala mu na Boga, se vrativ vo realnosta:)

-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 13:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
И не е случајно што оваа Божја закана за недодавање и неодземање од ова пророштво се наоѓа во последната библиска книга, во Откровението, затоа што иако во времето кога било пишана книгата Откровение сите библиски книги не биле меѓу две корици (пак ќе речам: ниту пак тоа било можно) Бог знаел дека таа книга ќе биде последна книга (затоа што последна е и напишана) и затоа тука го ставил печатот на пророштвата, тука ја ставил заповедтта за недодавање и неодземање од неа.
 


Од каде знаеш? Ова е ТВОЕ лично толкување! Дали ти мислиш дека АПСОЛУТНО СЕКОЈ ЕДЕН човек кој го има прочитано од книгата на Откровението на Свети Јован Богослов ова со недодавањето и неодземањето од неа, го толкува на ист начин како и ти? Дали исто како тебе размислувал секој еден кој ја прочитал оваа реченица ПРЕД да биде составен списокот на книги од Светото Писмо (до кога книгата на Откровението била САМА за себе) и секој еден кој ја прочитал оваа реченица ОТКАКО бил составен списокот на книги од Светото Писмо? На кој авторитет се повикуваш кога го кажуваш ова?


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 14:29
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Marija, vodata ba bide sveta, ja pravi pravata veroispovest i molitvite za sleguvanje na Svetiot Duh vrz nea.


Штооо?!! Светиот Дух слегува врз водата! Аууу... Каде го Библијата го има тоа?

Ова е мнооогу Библиски неподдржана изјава.

Внимавајте во обраќањата!!


-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 14:41
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Marija, vodata ba bide sveta, ja pravi pravata veroispovest i molitvite za sleguvanje na Svetiot Duh vrz nea.

Preku blagodatnoto dejstvo i moitvite na sveshtenikot vodata dobiva novo svojstvo, taa se osvetuva.

Vistina e toa deka lugeto od sueverni prichini, ja zamenuvaat nejsinata vistinaska namena i od nea pravat fetish. Toa e zalno i osudeno od Crkvata.

Prirodni Sveti vodi isto taka postojat no i kon niv treba da pristapuvame so pretpaliuvost i chista vera. kako shto kazuva i Ahmar, nemoze na sekogo kako ke mu tekne i da si proglasuva vodi za sveti. Neli i zdraviot razum toa ti go kazuva. No i toa ne najvazno. najvazno e preku toa chudotvorno dejstvo na vodta nie da mu oddeme slava na Tvorecot, zatoa shto ne vodata, tuku blagodatta na Svetiot Duh, koja Gospod sakal da ja izlie vrz nea, go pravi chudoto.


A za sonovite...

ova tema e vistinski kamen na sopnuvanje, no sekomu spored razumot i verata.

Iskreno eve i jas ke se ispovedam, mnogu i veruvav na tie sonishta i kako ideshe vremeto jas se poveke zabeguvav vo nerealnost, prelest se dodeka eden moj prijatel pokraj negovite mnogu obidi, mi dade edna kniga os eden svet Otec vo koja pishuvashe otprilika:

Vistinski mudar e onoj koj ne im veruva na sonovite. a onoj koj im veruva na sonovite licni na chovek koj odi po svojata senka i saka da ja fati.

ovie negovi zborovi mnogu me otreznaa i fala mu na Boga, se vrativ vo realnosta:)


Опитен, убав одговор, се разбира дека човек не треба да живее за сонот туку во реалноста, и со Бога.

Погоре Евангелос постави прашање за Блажена Теодора и нејзиниот сон за митарствата, околу кој и до денес во Православието имаме поделени мислења, едни го прифаќаат со резерва (о. Калпаковски) а други сметаат дека тоа верување е составен дел од Православното верување.

Слично нешто само малку различно сонила и монахињата Татјана...
Во Русија.

Патем, дали некој ја читал книгата “Теодора“ и дали е запознат со нејзиното потекло, историја...

Зошто сонот на блажена Теодора се зема за еден да речам, императив, или бар составен дел од верата, а доколку некој селанец, добие Откровение/Јавување и го препознае Бог во истото, би се сметал за демонски сон? Кој е критериумот?

Затоа верувам дека овие работи се прифаќаат со резерва, но доказ дека едно Откровение е Божествено а не демонско е токму неговото детално исполнување (сонот-видение на Даниел, Јосиф...и ред други).


Поздрав



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 14:54
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:


Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Marija, vodata ba bide sveta, ja pravi pravata veroispovest i molitvite za sleguvanje na Svetiot Duh vrz nea.


Штооо?!! Светиот Дух слегува врз водата! Аууу... Каде го Библијата го има тоа?

Ова е мнооогу Библиски неподдржана изјава.<font size="2" color="#ff0000">Внимавајте во обраќањата!!


Битие 1:2 Земјата беше безоблична и празна; и имаше темнина над бездната; Духот Божји лебдеше над водата.

Аххх, кога ќе почнеш веќе да ја читаш Библијата??? Почетокот т.е. основата не ја знаеш, а ни кажуваш дека откровенијата што ти дошле на сон се точниот начин на толкување на Светото Писмо.   

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 15:02
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:


Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Marija, vodata ba bide sveta, ja pravi pravata veroispovest i molitvite za sleguvanje na Svetiot Duh vrz nea.


Штооо?!! Светиот Дух слегува врз водата! Аууу... Каде го Библијата го има тоа?

Ова е мнооогу Библиски неподдржана изјава.<font size="2" color="#ff0000">Внимавајте во обраќањата!!


Битие 1:2 Земјата беше безоблична и празна; и имаше темнина над бездната; Духот Божји лебдеше над водата.

Аххх, кога ќе почнеш веќе да ја читаш Библијата??? Почетокот т.е. основата не ја знаеш, а ни кажуваш дека откровенијата што ти дошле на сон се точниот начин на толкување на Светото Писмо
.   



Маран Ата, а кој тоа добил откровение за Библиско толкување-во сон?збунетостНе видов такво нешто.

Зошто толкава иронија? Зошто таква жолч? Зар смеете така да си се обраќате едни на други, од висина, правејќи се кој е попаметен, кој прочитал или знае повеќе?

“Последните ќе бидат први-а првите последни“ -што мислел Исус кога го рекол ова?





-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk