IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Дивоградбите, како печурки после дожд
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дивоградбите, како печурки после дожд

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дивоградбите, како печурки после дожд
    Испратена: 19.Септември.2009 во 13:17
Ова не е нова појава ниту е измислена во последните 3 години...Но прашање е зошто никој не успеал да ја спречи...
Зошто воопшто постои државниот инспекторат а и министерството за транспорт и врски...
Сведоци бевме на узурпирањето на плажите во Струга, каде се одеше по принцип на посилен без никаков ред...
Деновиве актуелно е дивото градење во Дебар маало...
Сепак поттик за оваа тема ми се дивите градби околу езерото Козјак...
Иако узурпирањето на земјиштето и бесправното градење е почнато уште пред две години а тогаш е и пријавено , дури сега кога почна да се гради патот на некој му текна дека таму владее урбан хаос...
Мислам дека оваа афера е уште една причина поради која министерот Јанакиевски треба да си поднесе оставка, затоа што де факто човекот нема никаква контрола а ниту пак моќ да ја сопре урбаната мафија...

Повеќе од текстот во Нова Македонија:


Дивоградби го бетонираа езерото Козјак
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 19:44
а будаливе од влаасти па, наместо да испорушат и да испозатворат, сакаа да ги легализираат смешен
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 00:44
Pa nishto posebno.....pechurkite sekogash izzlevaat posle dozjdot................
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 09:02
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

а будаливе од влаасти па, наместо да испорушат и да испозатворат, сакаа да ги легализираат смешен
 
Праксата за постапување по овае ...нажалост е наследена...и е со децении наназад..
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 14:32
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

а будаливе од влаасти па, наместо да испорушат и да испозатворат, сакаа да ги легализираат смешен
 
Праксата за постапување по овае ...нажалост е наследена...и е со децении наназад..
намигнување


Jasno e toa , no dali toa znaci deka ovoj haos treba da se legalizira???


Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 14:44
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

а будаливе од влаасти па, наместо да испорушат и да испозатворат, сакаа да ги легализираат смешен
 
Праксата за постапување по овае ...нажалост е наследена...и е со децении наназад..
намигнување
добро бе зошто постојано се обидувате да ја најдете вината во децениите наназад, тоа е минато, а денес е сегашност и фатете се малку на поправање на проблемите кои за жал беа создадени порано

се што треба е полиција и булдожер намигнување
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Момче Македонче Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Август.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Момче Македонче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 14:47
После дождот... сонце изгрева... па кад-тад, и Горданче ќе изгрее со акција т.н. „облакодер“
„Јас го разбирам светот како поле за културен натпревар меѓу народите“ - Гоце Делчев
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 14:53
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

а будаливе од влаасти па, наместо да испорушат и да испозатворат, сакаа да ги легализираат смешен
 
Праксата за постапување по овае ...нажалост е наследена...и е со децении наназад..
намигнување
добро бе зошто постојано се обидувате да ја најдете вината во децениите наназад, тоа е минато, а денес е сегашност и фатете се малку на поправање на проблемите кои за жал беа создадени порано

се што треба е полиција и булдожер намигнување



Ako e taka kako sto vika NOVACE togas jas negledam kraj na MIZERIJATA koja se slucuva vo Makedonija...
Krajno vreme e da i se zastane na patot na urbanata mafija bidejki drzavata ni se pretvori vo Diznilend...
A iskreno mislam deka i mediumite ne se dovolno dosledni i ne informiraat navreme za ovie divogradbi , ocigledno i oni se lesno podmitlivi...
A kako sto citav na A1 mnogu cesto im se zakanuvaat na novinarite koi ke se obidat da izvestuvat...
Se na se TOTALEN HAOS i nekoj treba da podnese odgovornost za toa...

A muabetite deka nekogas nebilo podobro nedrzat voda i se dodeka sme SLEPI PARTISKI VOJNICI nema da mozeme da se dvizime napred...
Zosto kakva e motivacijata na VLADEACKATA partija koga znae deka i so i bez sreduvanje na rabotite pozadi nea ima 300.000 verni PARTISKI VOJNICINJA , osobeno vo momenti koga se znae deka OPOZICIJA prakticno i da ne postoi vo drzavata...
Znaci edinstveno sto mu ostanuva na narodot e sam da se bori za svoite prava...

Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 14:55
Originally posted by Момче Македонче Момче Македонче напиша:

После дождот... сонце изгрева... па кад-тад, и Горданче ќе изгрее со акција т.н. „облакодер“



Urbanata MAFIJA ne e vo nadleznost na Gordance...
Tuku na ministerstvoto za transpot i vrski , pa posle doaga sudstvoto i na kraj Gordance moze samo da go sprovede nalogot koj ke go dobie od ovie dve institucii....
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 15:03
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Момче Македонче Момче Македонче напиша:

После дождот... сонце изгрева... па кад-тад, и Горданче ќе изгрее со акција т.н. „облакодер“



Urbanata MAFIJA ne e vo nadleznost na Gordance...
Tuku na ministerstvoto za transpot i vrski , pa posle doaga sudstvoto i na kraj Gordance moze samo da go sprovede nalogot koj ke go dobie od ovie dve institucii....
е, и сега ај нека ми кажат дека министерот си ја врши работата
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 17:30
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:



Ako e taka kako sto vika NOVACE togas jas negledam kraj na MIZERIJATA koja se slucuva vo Makedonija...
 
Дека МИЗЕРИЈАТА е (сеуште) евидентна..земете го ...како за на пример..
Осудувањето и (непринципиелната) реакцијата на сдсм..пред извесно време...
И зашто тој сеуште не е во Идризово...при јавно изречена и извршна правосудна казна?
пс
Кога на ова некој ќе ми одговори..тогаш и јас ќе ви одговорам ....и за илјадниците (закочени) за извршување спремни правосудни и секакви други предмети...
намигнување


Изменето од Анастеа - 20.Септември.2009 во 17:55
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 17:49
Ako vlasta nemoze da rascisti so starite strukturi togas e NESPOSOBNA....
Mene licno ne me interesira kako bilo vo vladeenjeto na SDS i nema da bidam zadovolen ako ovaa vlast e pomalku losa od SDS (sto raka na srce i ne e mnogu tesko)...
Narodot gi podrza i gi podrzuva tokmu zatoa, za da rascistat so minatoto i konecno da ne butnat nanapred...
Inaku vakvata politika e samo vrtenje vo krug...

Samiot zbor VLAST oznacuva kontrola i upravuvanje so instituciite osobeno onie drzavnite, a ako ne se sposobni za toa togas ne se sposobni ni da vladeat...
Zatoa i ne mi e celta partiski da se prepukuvam i onaka za mene SDS se samo eden politicki VIC i BLAMAZA...Celta mi e da ukazam na propustite koi ovaa vlada gi pravi , a gi ima mnogu...

Licno veruvam vo dobrite nameri na Gruevski no okolu nego ima opsen krug na totalno nesposbni funkcineri koi neznaat sto im se slucuva pred nosot a kamoli vo drzavata,....

Eden od tie e i Janakievski...


Изменето од Анастеа - 20.Септември.2009 во 17:55
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 17:59
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

 
Ako vlasta nemoze da rascisti so starite strukturi togas e NESPOSOBNA....
Inaku vakvata politika e samo vrtenje vo krug...

Samiot zbor VLAST oznacuva kontrola i upravuvanje so instituciite osobeno onie drzavnite, a ako ne se sposobni za toa togas ne se sposobni ni da vladeat...
Zatoa i ne mi e celta partiski da se prepukuvam i onaka za mene SDS se samo eden politicki VIC i BLAMAZA...Celta mi e da ukazam na propustite koi ovaa vlada gi pravi , a gi ima mnogu...

Licno veruvam vo dobrite nameri na Gruevski no okolu nego ima opsen krug na totalno nesposbni funkcineri koi neznaat sto im se slucuva pred nosot a kamoli vo drzavata,....

Eden od tie e i Janakievski...
 
Се е тоа точно..но сигурно ја знаеш приказната за чистењето на Авгиевите Штали...
Е овде ...ние го немаме Херкул...та да измие се што е таложено со децении..и за тоа му треба ...секако и повеќе време...за да (се) дојде до видлив и посакуван од секого резултат.
пс
Инаку..(се) лажат тие кои велат дека се неопределни...
Штом (некој-а) гласа...секој (си) се определува..прашање е само:
ДО КОГА...и ЗА КОГО...од актуелната понуда..секако.
намигнување
 


Изменето од Анастеа - 21.Септември.2009 во 02:25
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2009 во 20:50

КАТНА ГАРАЖА ВО ДВОРОТ НА СРЕДНОТО УМЕТНИЧКО УЧИЛИШТЕ

Средното државно уметничко училиште “Лазар Личеноски” остана без училишен двор. Инвеститорската фирма ”Палата Млин Балкан” на чело со Адем Кочан на ова место гради катна гаража и деловен простор. Имаат одобрение и уредни документи за работење.

Но директорот на училиштето Ицко Петрески не бил известен од никого дека ќе биде одземено дворното место.

Општина Центар минатата година кога градоначалник беше Аларова на фирмата “Палата Млин Балкан” и издала одобрение за градба, кое треба да го започне на 28 Ноеври и  да го заврши во рок од две години.

Во овој просторт е зафатен и школскиот двор, кој претходно бил во државна сопственост и доделен на средното училиште на користење.

Од општина Центар велат дека фирмата “Палата Млин Балкан” работи  според прописите и не можат да сторат ништо за тоа што средното училиште “Лазар Личеноски” ќе остане без училишен двор.



Izvor SITEL


BRAVO taka treba...

Da zivee urbaniot HAOS...

Nesakam da znam kako mu bilo na direktorot, koga dosol sabajle na rabota i koga gi videl bagreite vo dvorot....


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.