IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - DALI FOTOGRAFIJATA JA GUBI DUSATA
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

DALI FOTOGRAFIJATA JA GUBI DUSATA

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака Обратен редослед
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 17:30
Definitivno ja gubi stom "mora" da imas kamera od $10k za street/life fotografija. :D
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 14:48
E vaka drag prijatele,

edinstveno sushestvo sto ima dusa na zemjinava topka e chovekot iako nekoj religiozni ubeduvanja velat deka e nasekade.....no ako vistinski sakash da razgovarame za DUSHATA i za DUSHATA VO FOTOGRAFIJATA kje mora malko poopsezhen razgovor.

Znachi chovekovoto sushtestvo ima ogromna zadacha na zemjinava topka, edno da prezhivee, dva da sozdade i da obezbedi nasledstvo, tri da kontaktira so drugi lugje, da sozdava dobra, da ostane zdrav i taka natamu. Vo celiot toj proces treba da se posveti vnimanie i na DUSHATA koja ne e lesno da se oznachi nitu so medicinska terminologija, sakam da kazham deka chovek malku treba da posveti vreme i na spiritualnosta prevenstveno kaj sebe ( TOA E PRIDOBIVKATA NA Z. FREUD VO SVOITE DELA ZA PSIHOANALIZATA KADE VELI ZA DA MOZHESH DA SE BAVISH SO PSIHOANALIZA NA DRUGITE PRVENSTVENO MORASH DA OBAVISH AVTOPSIHOANALIZA ZA DA MOZHESH DA SE OSLOBODISH OD EGOTO I SVOITE MENTALNI FRUSTRACII KAKO BI MOZHEL POJASNO DA GLEDASH NA SVETOT ).

E SEGA DA GO PREFRLIME SETO OVA VO FOTOGRAFIJATA.

Znachi dushata e vo chovekot,
za da fotografijata ima dusha treba da go slikash chovekot i negoviot zhivot a toa e LIFE photography
za da mozhesh da ja fotografirash dushata na chovekot prvenstveno morash da ja poznavash svojata
se pomalku gledash takvi fotografii i zatoa ti izgleda deka fotografijata ja gubi dushata NE PRIJATELE NEMA FOTOGRAFI STO JA SLIKAAT DUSHATA PA NEMA NITU FOTOGRAFII SO DUSHA..)))))...kakov dobar rak*rs nametna ne mi se veruva....BRAVO

Normalno edka edna fotografija nema dusha ako na nea ima mrtva priroda, ako na nea ima makro shots of something, ako na nea ima moda, ako na nea se pretstavva shminka, ako na nea ima rastenija odnosno nema lugje vo zhivotni situacii.....!!

Pokraj seto ova mora da se napomene i deka dokolku se nafatish da go portretirash ZHIVOTOT vleguvash vo golemata igra vo fotografijata shto kje reche ima potreba od LJUBOV, ZNAENJE, POSVETENOST, OPREMA hehehe a toa vo momentov znachi Leica M 8/9 diskreten digitalen kvaliteten fotogparat od kogo mozhesh da si vadish prekrasni printovi....)))) se shalam no ne sum daleku od vistinata....


POZDRAV i super muabet
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 11:27
Ja nametnav temava od ednostavni sogleduvanja. Koga gi gledam fotografiite niz raznite sajtovi(i po fotografskite spisanija) nekako fotografiite se poveke kako da mi go gubat spojot so realnosta. Ova pred se so preteranoto dorabotuvanje so razlicni plug ini sto se nudat, premnogu zasituvanje, voostruvanje pa taka se mi lici na nekoja Hari Poter fotografija. Mislam deka fotografijata se poveke
stanuva TURBO FOLK fotografija. So moeto mislenje ne baram
da se slozite, pa za toa ja otvoriv temata da go slinam mislenjeto na drugite. Mozebi e nekakov generaciski sudir... Neise veruvam deka ke se razvie ubava debata. Isto taka nekako mi dosadija diskusiite dali e Canon podobar od Nikon i sl. Vsusnost parafrazirano bi rekol deka histogramot na fotografijata nekako se poveke mi se doblizuva do KIC koordinatata.
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 10:58
Originally posted by branko_k branko_k напиша:

mnogu silna filozofska diskusija... kade ke konzumiravme vakva duhovna hrana ako ne bese idividi...


Huh.... vo MS? So pivo?
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 10:13
mnogu silna filozofska diskusija... kade ke konzumiravme vakva duhovna hrana ako ne bese idividi...
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 23:29
Fotofrafijata nema dusa za da ja zagubi.
Covekot e toj koj vnesuva del od svojata dusa vo sekoe svoe delo. Koga covekot kje ja izgubi dusata togas i negovite dela nemaat nisto vo sebe.
No ova e vekje tema koja nema vrska so fotografijata tuku so sovremeniot nacin na ziveenje, razmisluvanje i deluvanje.

Novoto vreme ne nosi novi idei, nosi copy paste umetnost, nosi kvantitet, nosi lazni vrednosti........ zatoa pak jas mislam deka rabotite ne se dvizat napred tuku nanazad (zavisi od koja strana se gleda намигнување)
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 19:09
Sega, ne sum siguren dali fotografijata ja gubi dushata (kolku sto se sekjavam odsekogash neziniot status bil ist), kolku sto sum siguren deka kazhanoto e od Bresson za Bresson. Ne znam kolku bi bilo produktivno ako mislata se generalizira za site lugje...

Zamisli istoto da go rekol Picasso, so generaliziranje sega kje velevme deka likovnata umetnost ja gubi dushata, ako toa go rekol Eisenstein toa kje go govorevme za kinematografijata i t.n.

Ne velam deka vo umetnikovoto tvorenje ne se naogja i negovata dusha, tuku zborot mi e deka sekoj chovek ne e umetnik, sekomu ne mu e najmila fotografijata i ne sekoj ima vreme, zadovolstvo ili interes da se vpushti vo ovoj medijum kako sto toa go napravil Bresson.

Vprochem, ako pretpostavkata e vistinita, togash fotografskata umetnost i tehnika na obrabotka ne trebashe da mrdne nitu eden chekor posle Bresson.

A iskustvoto ni veli deka toa ne e taka.

S'e teche i s'e se menuva, doagjaat novi lugje so novi idei i talenti. Kje ima podignuvanja i pagjanja, kje ima bezbroj mediokriteti i nekolku supertelenti, kje ima otkrivanje na novi vrednosti i horizonti, kako i golemi promashuvanja i razocharuvanja, no neshtata globalno kje se dvizhat nanapred... taka bilo sekogash i taka kje ostane.
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 16:58
Kako voved vo temava ke citiram edna misla od Bresson.
POGLEDNETE GI MOITE FOTOGRAFII KE JA VIDITE MOJATA DUSA,
ZAGREBETE PODLABOKU KE GO VIDITE MOETO SRCE,
PRODOLZETE I KE GO VIDITE CELIOT SVET
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.