IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Честит 8-ми Септември - Ден на независноста
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Честит 8-ми Септември - Ден на независноста

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 10>
Автор
Порака Обратен редослед
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 20:49
Glasanjeto ne e samo ednash, edinstveno i za sekogash vrezhano vo kamen.

Rabotata e shto narodot s'e ushte nema dovolno iskustvo so demokratijata i ne si ja znae mokjta na svojot glas.

No vremeto raboti za nego i neshtata kje se menuvaat.

Se'narodnata proslava na 8-mi Spetemvri e dobar pokazatel za toa.

Svesta poleka pochnuva da se menuva ...    















Изменето од Messenger - 12.Септември.2011 во 03:55
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 20:09
Се вртиме у круг, ама ај...
па они веќе гласале за нив...
и нивната бројка е прилично голема, да не се повторувам...
напишав веќе...
и навистина е јасно како ден...
ама не е решение...

и овој пат твоето нека биде последно...намигнување
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 19:51


Reshenieto lezhi vo glasachkata sila na narodot !


Ako na narodot mu e mila nezavisnosta na Makedonija togash neka glasa za onie pratenici koi toa javno kje go manifestiraat.


Ednostavno i jasno kako sred bel den.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 19:35
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Odsustvuvanjeto od javnata senarodna proslava na eden javen drzhaven funkcioner od najvisoka polozhba e prakjanje nedvosmislena poraka deka ne se slozhuva so nezavisnosta na drzhavata.

I negovoto neprisustvuvanje ne smee da se poistoveti so neprisustvoto na nekoj gragjanin od provincijata bidejkji ne mozhat site gragjani da se soberat na ploshtadot, no zatoa site nivni delegati vo parlamentot treba da go storat toa .

Mislam deka rabotata e potpolno jasna.

Добро бе Меси...
каде виде религии, филозофии, креации, доживувања на креации...збунетост
остави ја таа приказна со интелектуализирањето за друга тема...намигнување

И јас мислам дека работата е потполно јасна...
и целосно и апсолутно се сложувам со тоа што погоре го напиша...
тоа и ми беше поентата...
ама ете без многу вртење окулу ти ја напиша пред мене...

јавните функционери испратија недвосмислена порака дека не се сложуваат со независноста на државата...
ваква каква што е моментално конституирана...
иако ова повеќе би го насочил кон Албанскиот блок...
а не видов дека членството на опозицијата се побуни против одлуката на своите претставници...

како и да е...
тоа се факти...
и сега што...?
ќе затвораме очи...
или ќе им кажуваме дека имаат пасош...
тоа е решението...????збунетост


Изменето од којсумјас - 11.Септември.2011 во 19:35
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 19:15
којсумјас, temava ne e koj kako ja dozhivuva realnosta na Kreacijava, tuku e konkretno za     
drzhavniot praznik na nezavisnosta za koj sme se dogovorile deka e konkreten za site gragjani na Makedonija.

Ne znam dali se razbirame bidejkji imam nekoe chuvstv9o oti toa ne e tokmu taka...

... ne govorime za veruvanja, religii, filozofii, dali beloto e potpolno isto belo za mene i za tebe, tuku za konkreten den vo godinata vo koj konkretno sme se izborile za drzhavna nezavisnost i konkretno sme se dogovorile da go slavime kako drzhaven jubilej.

Mislam deka nema potreba od prazno intelektualiziranje okolu tochno odredena rabota od interes na drzhavata i nejzinite gragjani.

Ako nekoj koj e oficijalen pretstavnik na narodot vo drzhavata kako pozicija ili opozicija, toj togash nema izbor dali kje se pojavi ili nema da se pojavi na najvazhnata drzhavna proslava bez da prati tochno odredena poraka so svojata odluka.

Ako se pojavi kje pokazhi deka ja podrzhuva nezavisnosta na drzhavata, a ako ne se pojavi kje pokazhi deka ne se slozhuva so nea i ne ja podrzhuva.

Odsustvuvanjeto od javnata senarodna proslava na eden javen drzhaven funkcioner od najvisoka polozhba e prakjanje nedvosmislena poraka deka ne se slozhuva so nezavisnosta na drzhavata.

I negovoto neprisustvuvanje ne smee da se poistoveti so neprisustvoto na nekoj gragjanin od provincijata bidejkji ne mozhat site gragjani da se soberat na ploshtadot, no zatoa site nivni delegati vo parlamentot treba da go storat toa .

Mislam deka rabotata e potpolno jasna.






Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 19:14
Додека вистината се затрупува и се живее во лаги,се дотогаш нема мир и вистинска држава да имаме.
Патриотизам во оваа држава нема ,ама ни трунка,се е евтин популизам,грдни пари се потрошија како за споменици,така и шарлатанство во таа вечер.
Мене автобуси од паторот не ми требаат,ако имам задоволство,работа,стандард,образование солидно за моето дете,тогаш јас и пешки ќе дојдев на таа прослава,и ете сега да прашам,ШТО прославивте?
Паторот ви кажа дека сте разединети и треба да се обединиме,
ПА само пред некој месец,водеше највалкана кампања и повикуваше на КОНЕЧНО УНИШТУВАЊЕ НА ОПОЗИЦИЈАТА,ја малтретираа администрацијата да гласа за него,заплашуваа,КРАДЕА од КРЕДИТОТ пари и на крај ве убеди дека сте МАкедонци,ај отворете ги учебниците по македонски јазик за 6-то одд.деветтолетка(тоа ВИ Е НОВ ОБРАЗОВЕН СИСТЕМ)ќе видите дека децата ги учат оти потекнуваат од СЛОВЕНИТЕ и говрат на дијалект од ПРАСЛОВЕНСКИОТ ЈАЗИК.
Добро кој е овде будала,по се изгледа паторот,оти тој си го накладе и неговите ПОДАНИЦИ,па сега простава раја ќе ја лажеме,на секоја ДИКТАТУРА,па и на оваа ќе и дојде крајот,а за држава,е држава се гради со ЖРТВИ,ние ги дадовме,и за тоа не погазија,сега да го видиме ПАТОРОТ,ама тој и неговите да се жртвуваат ,ДА НЕ ГО ВИКА НАРОДОТ.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 18:55
Значи "требаше" е клучниот збор...
вашето или моето "требаше" стои наспроти...
нивното "не требаше"...
кое мислење има поголема тежина е прашање...
за дискусија...
без разлика на светски воспоставените норми...
тие на Балканот едноставно не важат...
сакал некој реално да гледа или не...

па така, фактот е тој...
голем дел од народот на РМ...
не учествуваше на прославата на независноста...
прашањето "зошто"...
нема едноставен одговор...
секоја страна има своја вистина...
и таа е различна...

но суштината е многу подлабока...
можеби исто како што и визијата за иднината на државата...
на учесницте на прославата...
и на оние кои не учествуваа...
е сосема различна...

мислите дека тоа е во ред...?
или само мојата вистина е вистина...
а твојата вистина е вистина само ако е иста како и мојата вистина...

да не се разбереме погрешно...
важи како за едните, така и за другите...


Изменето од којсумјас - 11.Септември.2011 во 18:57
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 16:48
Опозицијата што не се појави на прославата- голем минус.
Дел од власта што не се појави- минус на квадрат.

Ќе ми простите на искреноста, ама имам желба да кажам:

У.П.М. сите партии, лидери, позиција и опозиција, можеби во моментов какви сме и како се однесуваме такви како вас и заслужуваме; ама сепак ќе си речам дека искрено се надевам дека подобри денови доаѓаат за оваа држава.

Ме фати некоја патриотска жичка на овој ден 8ми септ, која мислев дека ја изгубив после сите политички глупости кои се случуваат во државава последниве години, или да не речам, откако сме независни. 

Па се полигавив малку на музичкиот делплазење...убаво ми дојде на душава... вистински ја сакам Македонија, иако воопшто не ми се допаѓа правецот во кој се движиме, иако се плашам дека многу незгодни работи не очекуваат во иднина, а ние не сме спремни да се соочиме со нив поради тоа што зрелоста како држава ни е ужасно ниска.

Сепак, надежта останува, дека некои нешта сепак не можат да се предвидат како ќе се одвиваат, тоа е донекаде и предноста на ограниченоста на нашите способности како човечки суштестванамигнување Факторот - изненадување- секогаш ќе биде присутен. Па кој е добар коцкар, веројатно би играл на таа карта....



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 14:16
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:




Originally posted by MyWay MyWay напиша:

Ovde trebase da prisustvuvaat site..
ne kako lideri na partii tuku kako gragani na Makedonija...ama toa e...se pokazaa kolku vredat..
Од напишаното "овде требаше да присуствуваат сите"... ми боде очи она "требаше"...
Да де, и јас велам - да, требаше сите политички лидери да присуствуваат. Независно од тоа што се во опозиција или од друга етничка заедница.Токму поради тоа што ти го велиш:
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


... моето да биде па моето...
... тие не дојдоа. Токму поради таа нивна суета - да биде по нивно.Во нивните глави сигурно се вртела следнава мисла: „Како да му одиме на прослава? Што ќе помислат нашиве членови? Ами што ќе помислат и од неговата партија? На крај, што ќе помисли народот? Сите тие ќе си речат, види ги Бране, Али, Мендух ... му потклекнаа на Никола ... Никола ги победи сите. “А не е така. Многу, многу ќе добиеја во очите на народот (и кај мене лично) ако дојдеа на прославата. Со тоа тие ќе испаднеа како победници. Впрочем тоа не беше прослава на ВМРО-ДПМНЕ * па да го избегнуваат, туку беше државен празник. И тоа не било каков, туку празник со кој се обележува самостојноста на една држава. Само големи личности имаат доблест да се соочат со реалноста (дека тие не се на власт) и истата достоинствено да ја прифатат.Овака испаѓа дека Македонија:
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:




... како да не е нивна држава...



Tokmu taka.

Edna partija mora da bide na vlast na sekoj drzhaven praznik. Sega toa e DPMNE, drugiot pat mozhebi kje bide SDSM...

Drzhavniot praznik e praznik na drzhavata, a so toa indirektno i na site partii, bez obzir koja e na vlast.

Nedoagjanjeto na vodachot na opozicijata i na vodachite na partiite koi se pretstavnici na narodot na taa drzhava i koi go sochinuvaat parlamentot na drzhavata koja go slavi jubilejot e neoprostivo.

Jas ne mozham nitu da si zamislam opozicijskite vodachi vo Amerika da ne se pojavat na Independence Day ( 4 Juli ) ! Toa bi bilo kako da ja plukaat drzhavata i narodot shto gi izbral !






Изменето од Messenger - 11.Септември.2011 во 14:56
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DameMak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 617
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DameMak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 14:00
Нема проблем, брат, не ме врејџаш а и слични мисли имаме за многу рабоќе. Не, не су член, ама како тутунар гледам и мерам.

Го гласам Грујо од 2006 навака. Го критикувам понекогаш, (се глупираа со црквите на плоштад, па се закочија, мислам дека се изглупира и за Веле Самак - мрзливец кој нишчо нема донесено, ама нејсе, че го видиме до нова година) ама сепак најпојче Грујота го ценам.

Го гласав и предавникот-лопов-бугарин во 1998, па после за да ми се мафне од пред очи тоа лоповче перверзно дури го гласав и БЦ во 2002.

Јас само си мерам кој премиер појче му дал на народов. И народов че го клај Грујо мејџу великаните шо напрајле нешто за народот.
Illegitimi Non Carborundum
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 13:39
Originally posted by DameMak DameMak напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... Морам да кажам дека Премиерот со својот говор го злоупотреби празникот за себепромовирање. Тоа можеше да го прави на партиски митинг, но никако во таа прилика. Требаше многу кратко и јасно, со само 2-3 збора да повика на единство во Македонија. Вака и тој многу изгуби во моите очи, а и кај некои членови од неговата партија, кои исто така го осудија за прекумерното (50-тина минути) говорење.


Како да не. Ова беше најдобриот говор на Груевски од 2005 до сега. Говорот беше повик за обединување во однос на најзначајните прашања за Македонија меѓу кои најважното беше дека треба да сме обединети во врска со името - Дека треба да имаме црвена линија која гласи: Нема промена на уставното име „Република Македонија“.

Даме, не зборувам за квалитетот на говорот.
Ти, како член* на неговата партија можеш да мислиш и да зборуваш што сакаш за Груевски и за неговите говори, но овде се работи за сосема друг повод.
Тој требаше да се обрати како Премиер на РМ, а не како лидер на партија.
А за да беше така, тој требаше само со неколку збора да повика на единство.
На пример:
„ Дајте сите ние, независно од тоа дали сме на власт или во опозиција,  дали сме македонци, албанци, турци ... да застанеме на нашата црвена линија, а таа е, да не дозволиме да се промени нашето уставно име под никакви уцени и условувања ... “ Или нешто во тој стил.
И толку.
Само неколку збора и, да си заминеше од говорницата.
Ефектот од тој настап верувам ќе беше страшен. (Се разбира во позитивна смисла на зборот „страшен“)
Овака, тоа беше 50 минутно живо измачување на народот (и неговите блиски) Сигурно слушна/вте како пред крајот на говорот некој од насобраните му довикна: „ало, доста е“!

* - Претпоставувам дека си член. Во спротивно ти се извинувам
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
DameMak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 617
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DameMak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 13:02
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... Морам да кажам дека Премиерот со својот говор го злоупотреби празникот за себепромовирање. Тоа можеше да го прави на партиски митинг, но никако во таа прилика. Требаше многу кратко и јасно, со само 2-3 збора да повика на единство во Македонија. Вака и тој многу изгуби во моите очи, а и кај некои членови од неговата партија, кои исто така го осудија за прекумерното (50-тина минути) говорење.


Како да не. Ова беше најдобриот говор на Груевски од 2005 до сега. Говорот беше повик за обединување во однос на најзначајните прашања за Македонија меѓу кои најважното беше дека треба да сме обединети во врска со името - Дека треба да имаме црвена линија која гласи: Нема промена на уставното име „Република Македонија“.
Illegitimi Non Carborundum
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 11:49
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Originally posted by MyWay MyWay напиша:

Ovde trebase da prisustvuvaat site..
ne kako lideri na partii tuku kako gragani na Makedonija...ama toa e...se pokazaa kolku vredat..

Од напишаното "овде требаше да присуствуваат сите"... ми боде очи она "требаше"...

Да де, и јас велам - да, требаше сите политички лидери да присуствуваат. Независно од тоа што се во опозиција или од друга етничка заедница.

Токму поради тоа што ти го велиш:
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

... моето да биде па моето...

... тие не дојдоа. Токму поради таа нивна суета - да биде по нивно.
Во нивните глави сигурно се вртела следнава мисла:
„Како да му одиме на прослава? Што ќе помислат нашиве членови? Ами што ќе помислат и од неговата партија? На крај, што ќе помисли народот? Сите тие ќе си речат, види ги Бране, Али, Мендух ... му потклекнаа на Никола ... Никола ги победи сите. “
А не е така.
Многу, многу ќе добиеја во очите на народот (и кај мене лично) ако дојдеа на прославата. Со тоа тие ќе испаднеа како победници. Впрочем тоа не беше прослава на ВМРО-ДПМНЕ * па да го избегнуваат, туку беше државен празник. И тоа не било каков, туку празник со кој се обележува самостојноста на една држава.
Само големи личности имаат доблест да се соочат со реалноста (дека тие не се на власт) и истата достоинствено да ја прифатат.
Овака испаѓа дека Македонија:
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

... како да не е нивна држава...


* - Морам да кажам дека Премиерот со својот говор го злоупотреби празникот за себепромовирање. Тоа можеше да го прави на партиски митинг, но никако во таа прилика. Требаше многу кратко и јасно, со само 2-3 збора да повика на единство во Македонија. Вака и тој многу изгуби во моите очи, а и кај некои членови од неговата партија, кои исто така го осудија за прекумерното (50-тина минути) говорење.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 10:44
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

Ovde trebase da prisustvuvaat site..
ne kako lideri na partii tuku kako gragani na Makedonija...ama toa e...se pokazaa kolku vredat..

Bitno i jas po neznam koj pat go gledam na tv nastanot...i se ustve seum vozbudena od celata organizacija...

Gordi bevme site taa vecer sto sme Makedonci taka i ke ostaneme..

И така како и се друго си помина и празникот...
и сега можеме да продолжиме...намигнување

Од напишаното "овде требаше да присуствуваат сите"...
ми боде очи она "требаше"...
види вака...
требаше да присуствуваат...
да, ама не присуствуваа лидери на партии...
зошто, е тоа е прашање, но изборот е нивни...
којсумјас или којасити да му кажувам на некого што да прави и како да се чувствува...

но види...
не присуствуваа ни Албанците...
го почитувале празникот, ама не го чувствувале како свој - така некако сфатив, нека ме исправи некој ако грешам...
значи некаде оклулу 400 илјади народ не ја слави независноста на државата...

ај сега земи ја бројката на оние кои гласаа за опозицијата и за партии чии лидери се кои затворени, кои маргинализирани...
а тоа се некаде исто окулу 400 илјади, мање више...

види сега...
кога ќе собереш сето тоа излегува дека 40%  и повеќе не го есапат денот на независноста, барем во оваа ситуација и атмосфера...
они 600 илјади кои воопшто не излегоа на гласање на изборите нема да ги коментирам...
голем дел од очигледно не се замара со држава, независнот, празник или било што...

и тебе тоа ти е супер...
горда си...
знаеш, и јас сум горд што живеам во независна држава, моја држава...
ама ме загрижува тоа што го кажав погоре...
кога некој со сила го натура само своето...
моето да биде па моето...
ама не можеш да ги игнорираш оние другите...
тие не се воздух...

или ај, како што викаш ти, сите они си имаат пасоши, па ако не им се допаѓа нека си одат...збунетост
нели никој не ги држи со сила...

но, кога еуфоријата ќе ја снема...
кога по неколку месеци и Аце, упс, Воинот на коњот, и сите скулптури ќе станат секојдневие...
ваљда некој ќе застане и ќе се праша...
и сега што...?
што сме славеле...?
независност на држава во која половина од народот не прославува...
како да не е нивна држава...
тогаш, каква тоа држава имаме ние...
или и по една година некој ќе рече...
а можеби на телевизија ќе не опсипува со изјави од типот...
треба сите да излезете на прославата, зошто тие што нема да излезат не се патриоти...

затоа што мислат дека патриотизмот се негува со реклами...
се поттикнува со пароли...
со прогласување на предавници...

затоа што некој мисли дека му е дозволено да каже...
требаше да излезат...
и око да не му трепне за туѓото мислење...
затоа што он е презадоволен од тоа како си живее и се чувствува...
па треба и сите да бидат еуфорични како него...

не е проблем ако тоа го каже некој обичен човек...
но кога тоа го мислат политичарите...
и едните и другите и третите...
тогаш...
треба да се прашаме...
а што и кои  ние тоа славевме на 8-ми Септември...?

или кој се прашува...збунетост
нека си го земе пасошот и нека си бара чаре...


Изменето од којсумјас - 11.Септември.2011 во 10:48
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.