IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Pomos okolu Premiere
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Pomos okolu Premiere

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Pomos okolu Premiere
    Испратена: 02.Септември.2009 во 23:06
Posle podolgo vreme, konecno resiv da stavam CS4 na laptopot, pa od vreme na vreme da porabotam i na nego. Megjutoa, sega primetiv deka Premiere Pro CS4 na Play od timeline, na preview monitorot dava cudna slika.

Inaku exportot si odi bez problem, duri i aplikacija na filter na vrakja slikata na normala.

Inaku e masinata e Vista SP2, AMD Turion i Ati RadeonX1200. Baram po netov i seuste ne mozam da najdam resenie
Pomos pls...into mi e
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 22:16
Da ne e do grafickata karta. Adobe se vencaa so nVidia.
Jas kako sto ednas napisav. Staviv cel paket CS4 za proba i edna rabota ne zavrsiv. SI se vrativ na CS3.
Nemav vakov problem, tuku nekako mi bese spor vo rabotata. renderot letase, ama nekako cudno se odnesuvase.
Inaku go imav staveno na Intel i7 so GeForce 9600 graficka. Ova mi e na rabota masinata.
Nikogas povekje so GeForce.
Doma imam Intel Quad so PNY Quadro 1500 Professional Video Edition i site video aplikacii rabotat kako sto treba iako sto celiot sistem e virusoiden, bagovit od mrza da go sredam тага. Ama cel CS3 paket raboti bez problem. I toa vo posledno vreme rabotam so DVCPRO HD fajlovi.

Preporaka - Kupete si Quadro graficka. Nema da zazalite. Skapi se i gi nema kaj nas regularno тага.

Mojata e so 256MB RAM i raboti pomazno odkolku GeForce so 1GB. Za video overlay memorijata ne igra nikakva uloga. Ima vrska za igri i za preview vo 3D aplikacii kako 3D Max.

Da ne dolzam. Probaj da pozajmis GeForce i vidi sto kje ti kaze. Ako ne, teraj so CS3 намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 22:26
Da pozajmam, ama laptop e . Inaku na Intel i7 so GeForce GTX275 e kako luda masina. Go rabotam i toj ,samo od vreme na vreme, mi treba nesto sitno da sredam po doma. Zatoa mi bese potreben za laptopot. A od CS4 na CS3 ne odat proektite. Zatoa me maci. CS4 mi e podoben samo poradi MediaEncoder-ot i nativnata podrska za 64-bit. Inaku Quadro mi e preskap za ona sto jas sega za sega rabotam. No, novata verzija za Quadro so podrska za Adobe programa e ista so GTX275 po arhitektura. Problem se samo drajverite. No najdov nekade deka rabotat na toa da gi sredat drajverite i da napravat crack za encoderot koj raboti na GPU. Sepak mi ostanuva makata uste da cepkam po forumi i da najdam resenie za problemot
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 22:47
I na SC3 ima dobar media encoder. Doduse nema batch proces, ama e super.
64bit ne rabotam. Ni sam ne znam zosto тага. Ne se site aplikacii razvieni za 64bit i nekako ne mi doslo da se svrtam.
Inaku i jas imam laptop so AMD i ATI i nikad povekje AMD. Toa gree, toa trosi struja.... Lenovo Intel sto ima zena mi po cela nokj raboti na baterija. Ovoj  nema uloga na prenosna masina, deka baterijata mu trae 45 minuti. A, go koristam za Internet, Zuma i Lightroom. Nisto povekje намигнување.
Inaku pred 4-5 godini se pravea krakovi od GeForce - Quadro. Ama povekje ne funkcionira toa, barem pred 2-3 godini.

Quadroto ima epten dobar i mazen TV out. Ne ti treba nisto drugo za da gledas na TV.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
kosta_kav Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kosta_kav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2010 во 19:33
proveri dali imas poddrska za grafickata, ako nemas oooo, tesko tebe bratu, jas imaf artefakti na preview monitorot, na cs3 neam maka
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2010 во 20:40
mora da ima poddrska, posto ne se pojavuva sekogas, ima nekoi problemi so dopolnitelni kodeci sto sum instaliral, posto posle nekoe vreme pocna i na desktopot da pravi taka, samo nema koj da go preinstalira (nemam vreme)...
Кон врв
within Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај within Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2010 во 11:37
Дали знае некој кај може да се спушти верзија од Adobe premiere (cs3 барем) но која нема да паѓа..?

Кога и да работам видео, првите сат-два монтирање е во ред, но како импортирам се повеќе видеа, почнува да се блокира - неможе да импортира видеа, лентата за видеа станува црна, не пушта preview на видеата.. и на крај ми се блокира. Ќе исклучам програм, пак истото се повторува на секои 5 минути.

Исто така кога ќе вклучам пак програма, ми вели дека Premiere има малку системска меморија.
Видеата просек по 2 минути, 640х480 на 30fps..а допрва треба да ставам уште неколку видеа кои се со траење над 5 минути...

помош?

Изменето од within - 26.Мај.2010 во 11:42
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2010 во 11:51

На страната на adobe. намигнување



Изменето од Александар_А - 26.Мај.2010 во 14:01
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2010 во 11:58
Originally posted by within within напиша:

Дали знае некој кај може да се спушти верзија од Adobe premiere (cs3 барем) но која нема да паѓа..?

Кога и да работам видео, првите сат-два монтирање е во ред, но како импортирам се повеќе видеа, почнува да се блокира - неможе да импортира видеа, лентата за видеа станува црна, не пушта preview на видеата.. и на крај ми се блокира. Ќе исклучам програм, пак истото се повторува на секои 5 минути.

Исто така кога ќе вклучам пак програма, ми вели дека Premiere има малку системска меморија.
Видеата просек по 2 минути, 640х480 на 30fps..а допрва треба да ставам уште неколку видеа кои се со траење над 5 минути...

помош?


sto konfiguracija imas?
Кон врв
within Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај within Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2010 во 12:21
Веќе половично ми е монтирано видеото, па незнам менувањето верзии колку би било паметно.
Моменално го работам на лап топ, али и на солиден PC ги имав истите проблеми претходно.

Laptopot е овој http://www.laptopreviewsonline.com/Asus/X59Sr/
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2010 во 13:01
E зошто да не е паметно? Ќе го изрендаш досега сработеното и ќе си продолжиш во друга верзија. Ај размисли па кажи. намигнување 
Кон врв
within Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај within Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2010 во 13:11
А на понова верзија нема да може да го отвори постариот работен фајл?

Александар, ако знаеш ода каде можам да спуштам каква била верзија, ќе се снајдам, важно да работи.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2010 во 14:05
Не би требало да ти прави проблеми понова верзија освен ако немаш премногу тракатанции во проектот. Портфолиото на времето што го имав правено пробував да го изменам но не го отвара, инаку дгуги проекти кои не се прекомплицирани поминуваат без проблем.
 
п.с. во портфолитото има над 8 леери, премини, корекции на боја... и што уште не.
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2010 во 14:47
CS4 otvara proekt praven vo CS3. Samo mora da gi preinstaliras site plagini sto gi koristis vo proektot. Ili da gi kopiras od CS3 folderot vo CS4. A za verzija, site CS3 verzii rabotat dobro. Samo baraj Premiere kade instalacijata e pogolema od 1 GB. Posto trial verziite koi posle se krakuvaat se posiromasni i mozat da napravat problem. Za CS4, baraj Adobe Premiere CS4 NoPE verzija na torrent, golema negde okolu 1.4GB
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.