IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Pomos okolu Premiere
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Pomos okolu Premiere

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2010 во 16:12
Originally posted by within within напиша:

Дали знае некој кај може да се спушти верзија од Adobe premiere (cs3 барем) но која нема да паѓа..?

Кога и да работам видео, првите сат-два монтирање е во ред, но како импортирам се повеќе видеа, почнува да се блокира - неможе да импортира видеа, лентата за видеа станува црна, не пушта preview на видеата.. и на крај ми се блокира. Ќе исклучам програм, пак истото се повторува на секои 5 минути.

Исто така кога ќе вклучам пак програма, ми вели дека Premiere има малку системска меморија.
Видеата просек по 2 минути, 640х480 на 30fps..а допрва треба да ставам уште неколку видеа кои се со траење над 5 минути...

помош?


Imas problem so samite fajlovi. Treba da gi prekonvertiras vo format koj Premierot kje moze nativno da go raboti. Sega site laptop masini vrtat Preiere bez problem. Ti treba samo 2GB ram.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
within Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај within Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2010 во 17:19
Во кој смисол проблем со самите фајлови?
Програмата убаво си работеше на почетокот.. но сега само што ќе ја стартувам, после 2 минути, ако сакам да ипортирам фајл, иконите стануваат бели, ако кликнам импорт на некјо фајл ми излегува порака дека неможе да се импортира, ниту со влечење од фолдер.. не ги стартува клиповите, лентата станува црна.. и на крај се блокира.

Денес дознав опција да може да се подеси Premiere да користи повеќе рам меморија, па ќе видам дали ќе го имам истиот проблем.
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2010 во 01:33
Originally posted by within within напиша:

Во кој смисол проблем со самите фајлови?
Програмата убаво си работеше на почетокот.. но сега само што ќе ја стартувам, после 2 минути, ако сакам да ипортирам фајл, иконите стануваат бели, ако кликнам импорт на некјо фајл ми излегува порака дека неможе да се импортира, ниту со влечење од фолдер.. не ги стартува клиповите, лентата станува црна.. и на крај се блокира.

Денес дознав опција да може да се подеси Premiere да користи повеќе рам меморија, па ќе видам дали ќе го имам истиот проблем.


Posle koja akcija pocnal da pravi problem? Vo koj kodek se kodirani fajlovite sto gi montiras. Ne bi trebalo da imas problem so RAM, zatoa sto Premiere pri instalacija rezervira dovolno vo zavisnost od raspolozivost na memorija. Probaj napravi nov proekt i importiraj DV fajlovi (istite prekodirani) i vidi kako ke raboti togas. Probaj pred da go startuvas Premiere da vklucis Task Manager i negoviot Resouce Monitor i vidi kako odi iskoristuvanjeto na RAM, protokot na HDD i iskoristenosta na procesorot. Mozno e nekoj virus da ima vlezeno vo nekoj procis i da cica resursi. Pa kazi sto kako se menuva i kazi koj kodek se fajlovite.
Кон врв
within Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај within Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2010 во 20:10
Ја инсталирав Premiere CS5, работи одлично, зголемив да користи меморија до 3gb.

Имам уште едно прашање во врска со Premiere.

Дури снимав, не заприметив дека опцијата за намалување на ветерот при снимање на звук ми беше исклучена, а времето беше баш облачно и ветровито, па сега ветерот е многу изразит во видето, а се работи за интервју па би сакал да го корегирам тоа.

Дали некој знае како би можело ова да се корегира во Premiere? Ги разгледав опциите во Audio effects но на наидов баш на нешто што би ми помогнало.

фала однпред.
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2010 во 23:23
Vo Premiere imas DeNoiser, samo moja preporaka e da go montiras videoto sega, a audio naknadno, posle export ili vo Soundbooth, a se pristapuva so desen klik na audio, pa Edit in Soundbooth. Samo sepak, najdobro e prvo da napravis export na audio, pa da go koregiras vo nekoj podobar softver za audio obrabotka i dobri VST plugin-i
Кон врв
within Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај within Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2010 во 23:46
Од Auidio effects одбрав Bass и го намалив до кај -13 и добив задоволителен резулутат.

Фала за советот, ќе понатака, поздрав.
Кон врв
within Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај within Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2010 во 23:04
Пак јас во врска со видеото,

Го средив, направив квалитетен рендер, 10 минути видео дојде со околу 2гб големина.

Но, ми треба уште еден фајл но со многу помала големина бидејки треба да го испратам по интернет, најверојатно по rapidshare и сл., па дали може 10мин видео да се смали на под 100мб, ако треба и да се намали резолуцијата, али да има колку толку ОК квалитет и звук?
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2010 во 23:50
mozes, vo wmv, flv, DivX, XviD, RM itn... WMV so 640x480 i soodveten bitrate moze da odi na net.
I Adobe ima online calculator za bitrate za FLV
Calculator
Кон врв
within Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај within Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2010 во 01:33
Пробав со WMV, на 25fps, и ми стигна до кај 100мб, квалитетот на сликата е ОК но самата слика премногу трепери, посебно во долниот дел. Дали е тоа поради намалените фрејмови (од оригинални 30 на 25)?
Истово го забележав кога пробав рендер со Quicktime само таму беше помалку изразито.
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2010 во 09:44
Togas stavi 30fps, i vkluci deinterlace na slikata.
Кон врв
within Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај within Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2010 во 18:16
Направив рендер со 30fps и сега сликата не мрда.

Ангелчо, Фала ти многу за сите совети.
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2011 во 11:30
Zdravo,

montirav edno video so premiere cs4, i posle toa, instalirav cs 5.5... i sea, ne mozam da go otvoram proektot vo cs5. ima nekoja finta da se "migrira" proektot?

Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2011 во 18:09
Ne moze da se otvori vo novata verzija? Treba da migrira bez problem, osven ako ne se koristeni nekoi dopolnitelni filtri ili efekti, koi ne se del od noviot CS5. Toa se najcesto 32bit plugini, koi nema da rabotat so CS5. Za downgrade na proekt ne sum siguren, ama mislam deka i toa bi trebalo da pomine. Ti dava li nekoja greska pri otvaranje?
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 10:35
Pa, dava, vika deka vo proektot so sakam da go otvoram nemalo sekvenca... MME
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.