IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Верата и војната
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Верата и војната

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 11>
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 00:17
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

OK Majkl, te razbrav , ama izgleda ti ne me razbirash, no nema vrska, i bez gajle - Zemjava se strese pred malku, i kje se trese ushte mnogu pati, bitno e verata da ne se trese...?
Биди сигурен дека те разбрав. А верата не е лошо од време на време малце да се протресе, оти ако остане верата само вера, џабе е...

Изменето од Majkl - 07.Септември.2009 во 00:17
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 00:28
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

..Можеме да одиме уште напред низ историјата и ќе ги најдеме духовните причини за денешните балкански проблеми.

Na drugion topic sega pred malku bash pishuvav za neshto koe sega opvdeka go akcentirash - kakvi duhovni prichni barash...ok, ne mi se pishuva pak te edno isto, na drugionb topic za Religiite dali ne vodat kon spasenieto imam dadebno odgovor.


Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

OK Majkl, te razbrav , ama izgleda ti ne me razbirash, no nema vrska, i bez gajle - Zemjava se strese pred malku, i kje se trese ushte mnogu pati, bitno e verata da ne se trese...?
Биди сигурен дека те разбрав. А верата не е лошо од време на време малце да се протресе, оти ако остане верата само вера, џабе е...

Teshko odi tresenjeto na verite, seushte nema efikasna 'udiralka' za tresenje na verskata prashina, a Bogami i ne treba da se tresat poshteno, tuku samo da se protresuvaat 'lagano' oti vekje se pobajagi izliteni, kje se iskinat, nishto nema od niv da ostane...

Изменето од Marko sk - 07.Септември.2009 во 00:31
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 00:39
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

..Можеме да одиме уште напред низ историјата и ќе ги најдеме духовните причини за денешните балкански проблеми.

Na drugion topic sega pred malku bash pishuvav za neshto koe sega opvdeka go akcentirash - kakvi duhovni prichni barash...ok, ne mi se pishuva pak te edno isto, na drugionb topic za Religiite dali ne vodat kon spasenieto imam dadebno odgovor.
Се што се случува во светов има и духовни причини (во кои учествуваат и луѓето, особено кога станува збор за неубавите работи). Ништо не е случајно.
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


Teshko odi tresenjeto na verite, seushte nema efikasna 'udiralka' za tresenje na verskata prashina, a Bogami i ne treba da se tresat poshteno, tuku samo da se protresuvaat 'lagano' oti vekje se pobajagi izliteni, kje se iskinat, nishto nema od niv da ostane...
Не оди тешко. Треба само да се гледаат почесто Вести и да се користи разумот како и вистинските информации.

Се согласувам со тебе за излитеноста, но тоа се пасивните и честопати институционализираните вери кои не нудат никакво решени за некогашните но и современите проблеми, па дури и учествуваа во предизвикување на истите токму затоа што беа само гола вера, без реализација на верувањето од страна на прокламаторите на истата.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 16:18
Eva, eva ne mi se veruva begate od vojna, offfff zar tolku se plasite?
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 16:26
cudno kako tie dva zbora vistinski stojat eden do drug
i zalno
vo svetskata istorija najvise vojni imalo radi verata, i koga bile osvojuvacki za plen sepak se povikuvalo na vera , radi potik na tie sto trebaa da ratuvaat
nekako perfidno svatija deka izgovor vera. dava sila
oti plen nemozea da im vetat, oti go sakaa za sebe, pa upotrebile vera
kako izgovor

se lepat lujete za verata kako muvi na lepak... i vojnata e tuka,, cista so izgovor deka e pravicno. som e za gospod

vo denesno vreme. muslimanskata vera, cesto go koristi kako dobar pottik

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 16:32
Originally posted by anakin anakin напиша:

cudno kako tie dva zbora vistinski stojat eden do drug
i zalno
vo svetskata istorija najvise vojni imalo radi verata, i koga bile osvojuvacki za plen sepak se povikuvalo na vera , radi potik na tie sto trebaa da ratuvaat
nekako perfidno svatija deka izgovor vera. dava sila
oti plen nemozea da im vetat, oti go sakaa za sebe, pa upotrebile vera
kako izgovor

se lepat lujete za verata kako muvi na lepak... i vojnata e tuka,, cista so izgovor deka e pravicno. som e za gospod

vo denesno vreme. muslimanskata vera, cesto go koristi kako dobar pottik

Eehhh jas i Anakin prvi izlegovme vo vtorata svetska vojna, prvi so bombi i pushki, a denes ne pravite greshnici. Dodeka toj go drzheshe Hitler, jas go tepav, posle se zamenivme... Ne biva svirche od vas drugite!голема%20насмевка
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 16:51
голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 17:26

Kolku i da ne se slozuvame , fakt e deka ucenjeto na Hristos e nespoivo so vojuvanjeto.

ISUS HRISTOS e Knezot na Mirot... Iako, za zal, tokmu vo hristijanskite zemji i vo imeto na hristijanstvoto se prolevala najmnogu krv vo vojnite. Vo Prvata i vtorata svetska vojna vojuvaa hristijani edni megu drugi, vo imeto na dobroto na tatkovinata, pod mototo" Mojata tatkovina e sekogas vo pravo" i "Bog e so nas". Na cija strana bese vo vojnite togas BOG? Na cija strana bese ISUS?

Dokolku se sledi ucenjeto na ISUS od strana na Hristijanite vo celiot svet nema da ima vojni i nemase da se slucat ni dvete svetski vojni , nitu drugite pogolemi konflikti i stradanjata koi gi nosat tie kako posledici.

Vojnata i nacionalizmot se delo na Satana Gavolot.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 17:40
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Eva, eva ne mi se veruva begate od vojna, offfff zar tolku se plasite?




Eva , eva, izgleda ti mnogu gledas partizanski filmovi...

Golem merak imas za vojni a? Nemas strav...Bravo Darko,bravo...

Ako se smetas za vistinski vernik, prvo razmisli pred da napises nekoj post dali e toa bogougodno sto ke go napises.

Nikoj ne moze da sluzi na dvajca gospodari, rece ISUS.

P.S. tebe majka ti te isplasi da se otkazes od crkvata i da se svrtis kon partizanite, a ne pak puska da pukne...
Abre dete, ajde , da ne ti fakjam seir zaradi godinite,ama sepak pred da napises nesto razmisli i ostani na patot na Hristos, ne dozvoluvaj nikogo da ti zastane na Patot kon Boga i moli se za mir megju narodite, i ne se raduvaj na vojna .
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 21:24
Majka mi spasila edna dusha so toa bratche...среќа
Fala Mu na Gospod za nejze!


Изменето од DDarko - 07.Септември.2009 во 21:24
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 21:25
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Eva, eva ne mi se veruva begate od vojna, offfff zar tolku se plasite?




Eva , eva, izgleda ti mnogu gledas partizanski filmovi...

Golem merak imas za vojni a? Nemas strav...Bravo Darko,bravo...

Ako se smetas za vistinski vernik, prvo razmisli pred da napises nekoj post dali e toa bogougodno sto ke go napises.

Nikoj ne moze da sluzi na dvajca gospodari, rece ISUS.

P.S. tebe majka ti te isplasi da se otkazes od crkvata i da se svrtis kon partizanite, a ne pak puska da pukne...
Abre dete, ajde , da ne ti fakjam seir zaradi godinite,ama sepak pred da napises nesto razmisli i ostani na patot na Hristos, ne dozvoluvaj nikogo da ti zastane na Patot kon Boga i moli se za mir megju narodite, i ne se raduvaj na vojna .


Ne mislev nishto drugo osven toa deka Marija Magdalena koja e od ponezniot pol ve uci kako treba... Ehhh...тага
Zal mi e za nejze sto nikoj ne saka da ja slusa, si ima pravo taa...
I ako smeam da dopolnam, ako se somnevash vo moite strelachki sposobnosti toa mozheme lesno da go reshime vo Skopje ako sakash, ke pukame?
Lele zar site moram da gi predizvikuvam na neshto?изненадување


Изменето од DDarko - 07.Септември.2009 во 21:29
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 21:33
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Kolku i da ne se slozuvame , fakt e deka ucenjeto na Hristos e nespoivo so vojuvanjeto.

ISUS HRISTOS e Knezot na Mirot... Iako, za zal, tokmu vo hristijanskite zemji i vo imeto na ...


Така е брате Давиде, но дури ни големи теолози и мислители - како што е нобеловецот Алберт Швајцер - неможеа ништо да променат од она што Мудроста БОЖЈА (Исус) го претскажа а од Апостолите и Евангелистите е запишано во Најсветото Писмо!

Човечанството - од Каин и Авел па наваму - убивало и водело војни а и ќе убива и води војни се додека не се разбуди вистински, додека одново не се роди.
А има ли породување без болки?    Нема!    Освен ако вистински се разбудиме за Царот Небесен, за Светлината БОЖЈА во Исус и доживееме едно раѓање со “Царски рез“ отварајќи го срцето и очите за за Царот Небесен, за Светлината БОЖЈА - Исус во нас !

Јас верувам дека е можно да нè одмине оној оган што доаѓа врз целата планета земја, само ако вистински го жртвуваме индивидуалниот (вертикално) и колективниот (хоризонтално) егоизам. ТОа е крстната тајна на Мудроста БОЖЈА (Исус Христос)!

Јас верувам дека е можно да нè одмине она што доаѓа врз целата планета земја, само ако сите заедно се обрнеме како што се обрна сите во градот нинивеј во времето на пророкот Јона!

... а ете, тука е поголем од Јона.   (Извештајот на Лука 11:32)




      
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 21:48
A shto e so tie koj vo imeto na Gospod, crkvata, tatkovinata, semejstvoto ja prolejaa svojata krv vo 2001?
Vo pekolot se? - A ?
Da ne staneshe nikoj od krevet i da ne ja prifateshe pokanata, denes sigurno ke odevme vo dzamijata veruvajte...!лутина
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 21:54
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

... веруваш ли дека е случајно што некој тргнува со агресија врз друг народ? И зошто го одбира токму тој народ(или народи)? и како тоа да некои загинуваат при тоа а други не?

Веруваш ли во постоењето на законот „што човек сее тоа тој и ќе жнее?„ за кој предупреди Исус?


Значи дечињата во крагуевац, во концентрационите логори, во ирак, палестина, ...?


Интересно spiros како умееш да поставиш веднаш провокативни прашања а при тоа да не одговориш на претходно поставените.


Originally posted by spiros spiros напиша:

Малкл, дали се согласуваш со она што ал - џихат и ал каида го прават?
Не, токму затоа што знам за божјата заповед „Ти не треба да убиеш!„ и Исусовото предупредување „Кој за меч се фаќа, од меч ќе загине!„. Тоа би требало да го знаат сите христијани кои го имаат тоа знаење добиено од Исуса.

Доколку се држеше христијанскиот свет во минатото до тие заповеди, денеска не ќе постоеа такви злосторнички организации.
Originally posted by spiros spiros напиша:

Или можеби тие воопшто не го прават тоа, туку е законот :„што човек сее тоа тој и ќе жнее?„
Тие го прават тоа, но зошто? Затоа што некогаш нив им било правено истото или сличното, и тие заслепени од желбата за освета низ магнетизмот координиран од законот на сеење и жнеење ги наоѓаат некогашните сторители, нивните соучесници и подржувачи и сега ги претвораат во свои жртви. Но секој има слободна волја а од Бога заповед да простува и моли за прошка. Но...

Знаеш што е интересно во целата работа? Што заповедта за простување, препознавање на гредата во сопственото око во најочигледна и најјасна форма ја имаа и сеуште ја имаат токму христијанските верници! И наместо истите да ги применат, тие очекуваат од оние кои имаат помалце духовно знаење да бидат милозливи и спремни да го свртат другиот образ. Во тој став на очекување кој го имаат многумина христијани нешто не штима, бидејќи Исус порача: „Она што сакате вам другите да ви го прават, сторете им го вие ним!„

Некој може да приговори: „Ама во светите книги на некои вери пишува за убивање дека треба, ова-она...„ - можеби тоа е така. Но тоа си е нивен проблем... Ние христијаните имаме добиено сосема поинакви поуки. Зошто не се држиме до нашите, туку трчаме да ги обвинуваме другите кои истите поуки ги немаат?
Originally posted by spiros spiros напиша:

Во тој случај, сите заробени терористи од најразлични култури и светогледи на светот би требале да бидат ослободени. Зарем не?
Вистинското прашање треба да гласи: ЗОШТО станале терористи? Зошто се решиле на такви сатански методи за остварување на своите цели??? Или онака, им било досадно па решиле малце да си поиграат со оружје и туѓи животи?


Мајкл, немам намера да провоцирам, да игнорирам а уште помалку да Го преставувам Милостивиот БОГ во Исус како автоматон!

Ако Милоста БОЖЈА не е поголема од духовниот закон на “сеење и жнеење“ (кој е вистинит) тогаш никој нема да биде спасен!

Сè додека на човекот законот му е поважен од Милоста, ќе имаме свет каков што имаме. За тоа пишува и очевидецот Христов - Св. Ап. Павле - но за жал многумина се премудри за да ја сватат суштината на сведочанските и пророчки писма што се отврлени од мудрите!

Во односот на војната со тебе категорично се согласувам, жалејќи ја неверата во веродостојноста на писмата, оставени за човечанството од очевидците Христови!





Originally posted by DDarko DDarko напиша:

A shto e so tie koj vo imeto na Gospod, crkvata, tatkovinata, semejstvoto ja prolejaa svojata krv vo 2001?Vo pekolot se? - A ? Da ne staneshe nikoj od krevet i da ne ja prifateshe pokanata, denes sigurno ke odevme vo dzamijata veruvajte...!лутина


Даре, власта е допуштена од БОГА и секој што крева “рака“ врз неа, прави голем грев!

Тие се тие што треба да се грижат каде ќе им одат душите!

А што се работи за прифаќањето на поканите, БОГ е во состојба само со 300 праведни војници да ја уништи и најсилната неправедна војска!





Изменето од spiros - 07.Септември.2009 во 22:04
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.