IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Верата и војната
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Верата и војната

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 11>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 03:22
Taka e KINGDAVID.

Ako sme cvrsto i potpolno vtemeleni vo LJUBOV bez da imame tronka somnenie ili vtora pomisla okolu toa, togas avtomatski sme cvrsto i potpolno vtemelen vo nenasilie. Ednoto go implicira drugoto.

Takvata LJUBOV ne ne podrazbira samo nas, tuku i seto onoa sto postoi i za sto sme svesni. Vo toj sluchaj nie poveke ne sme nabljuduvachi koi go nabljuduvame svetot okolu sebe, tuku istovremeno sme nabljuduvach i nabljuduvanoto, kako edno edinstveno i nedelivo bitie.

Togas, koga megju nas i nabljuduvanoto nema razlika, nemoze da ima nitu fragmentacija.

Koga nema fragmentacija, togas nema konflikti.

Koga nema konflikti, nema nedorazbiranja i nema nasilie.

Krugot e zatvoren.

Ako go razbereme ova, togas moze da se postavi prashanjeto dali takvata LUBOV i NENASILIE, dokolku se samo ednostrano postignati, mozat da vlijaat i vrz onie koi ne uspeale da dostignat do takvoto nivo? Istorijata dava afirmativen odgovor na takvoto prashanje.

Taka, vo Amerika s'e uste gordo go spomnuvaat uspeshniot eksperiment na nenasilie napraven od William Penn koj vo 17 vek go osnova Amidst, kolonija na Kvekeri vo Pennsylvania. Vo nea nemase tvrdini, vojnici, milicija i bilo kakvo voeno oruzhje, iako se naogjashe na krstopatot na najkrvavite kasapnici megju domorodnite Indijanci i novodojdenite kolonizatori od Evropa. Vo vremeto na nevideni zlostorstva ovie Kvekeri bea potpolno sigurni, negibnati od nikogo. Nitu edna nivna zena ne bese napadnata, nitu edno dete ne bese otepano i nuti eden maz ne bese machen. Koga Kvekerite na krajot bea primorani da se otkazat od rakovodenjeto so svojata teritorija, izbuvna vojna i nekoi od pensilvancite zaginaa. No samo tri Kvekeri gi zagubija svoite zivoti i toa bea onie trojca koi dozvolija da gi napustat svoite veruvanja i ideali i zemaa oruzhje vo svoite race!   

Tuka ke navedam uste eden primer, onoj na Gurudev, koj zhiveeshe sam vo Indiskite dzhungli celi 40 godini. Koga na krajot pojdoa da go najdat za da mozhe Indijskata vlada da mu dodeli specijalno priznanie za negovoto prosvetitelsko vlijanie, go prashaa:

- Kako mozhese taka da zhiveesh sam megju otrovni zmii i izgladneti tigari?

- Kakvi otrovni zmii i izgladneti tigari? – odgovori Gurudev - Jas samo go gledav Boga nasekade okolu mene. Zmiite mi se obvitkuvaa okolu nozete, a tigarite legnuvaa do mene da gi miluvam. Gospod sekogas bese so mene.

I toa e poentata sto sakam da ja istaknam so ovie primeri. Koga kje se napravi takva radikalna promena vo chovechkata svest, togash celiot svet zazema kompletno druga dispozicija vo odnos na nas. Togash nemozhna e egzistencijata na “Jas” i “Ti”, “Nie” i “Vie”, moi pogledi i tvoi pogledi, nashi interesi i vashi interesi. Taka stanuvame navistina SVESNI deka seto onoa sto postoi, vidlivo i nevidlivo, vkluchuvajki ne i nas, e edno isto, ednistveno i nedelivo Sebstvo.

Togas podelbite i antagonizmite kompletno ischeznuvaat.

Togas i samata pomisla za nasilie stanuva tolku apsurdna, sto voopsto ne moze nitu da bide rodena.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 11:27
Мислам дека нема искрен читател на Христовите проповеди, кој нема да се сложи дека тие заговараат апсолутно ненасилство.

Но проблемот се јавува кога ќе почнеме работите да ги ставаме во рамки, како на пример што проба мариа_магдалена со примерите (поробувач те окупира, македонија е нападната, итн.).

Ова е истиот аргумент за секое искушение. Сите ние знаеме дека не треба да убиеме, ама ако некој го чепне нашето најмило . Знаеме дека не треба да лажеме... ама за да се спаси нашата кожа...

Така да мислам и ова прашање е јасно од христијански аспект. Повеќе останува борбата со нашата свест, нашата стара природа која се бунтува против се божествено.
Баци!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 11:39
Originally posted by папата папата напиша:

Мислам дека нема искрен читател на Христовите проповеди, кој нема да се сложи дека тие заговараат апсолутно ненасилство.

Но проблемот се јавува кога ќе почнеме работите да ги ставаме во рамки, како на пример што проба мариа_магдалена со примерите (поробувач те окупира, македонија е нападната, итн.).

Ова е истиот аргумент за секое искушение. Сите ние знаеме дека не треба да убиеме, ама ако некој го чепне нашето најмило . Знаеме дека не треба да лажеме... ама за да се спаси нашата кожа...

Така да мислам и ова прашање е јасно од христијански аспект. Повеќе останува борбата со нашата свест, нашата стара природа која се бунтува против се божествено.



Па добро, како ти би сеоднесувал во услови на војна, кога би бил лично загрозен и нападнат (морам пак да се послужам со “рамкирање„ на поимите кои во услови на војна претставуваат сурова реалност), каде имаме агресор од една страна, и мирољубив Христов следбеник (следбеници) од др. страна.

Конкретно прашање-бара конкретен одговор.трепкање


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 11:43
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Taka e KINGDAVID.

Ako sme cvrsto i potpolno vtemeleni vo LJUBOV bez da imame tronka somnenie ili vtora pomisla okolu toa, togas avtomatski sme cvrsto i potpolno vtemelen vo nenasilie. Ednoto go implicira drugoto.

Takvata LJUBOV ne ne podrazbira samo nas, tuku i seto onoa sto postoi i za sto sme svesni. Vo toj sluchaj nie poveke ne sme nabljuduvachi koi go nabljuduvame svetot okolu sebe, tuku istovremeno sme nabljuduvach i nabljuduvanoto, kako edno edinstveno i nedelivo bitie.

Togas, koga megju nas i nabljuduvanoto nema razlika, nemoze da ima nitu fragmentacija.

Koga nema fragmentacija, togas nema konflikti.

Koga nema konflikti, nema nedorazbiranja i nema nasilie.

Krugot e zatvoren.

Ako go razbereme ova, togas moze da se postavi prashanjeto dali takvata LUBOV i NENASILIE, dokolku se samo ednostrano postignati, mozat da vlijaat i vrz onie koi ne uspeale da dostignat do takvoto nivo? Istorijata dava afirmativen odgovor na takvoto prashanje.

Taka, vo Amerika s'e uste gordo go spomnuvaat uspeshniot eksperiment na nenasilie napraven od William Penn koj vo 17 vek go osnova Amidst, kolonija na Kvekeri vo Pennsylvania. Vo nea nemase tvrdini, vojnici, milicija i bilo kakvo voeno oruzhje, iako se naogjashe na krstopatot na najkrvavite kasapnici megju domorodnite Indijanci i novodojdenite kolonizatori od Evropa. Vo vremeto na nevideni zlostorstva ovie Kvekeri bea potpolno sigurni, negibnati od nikogo. Nitu edna nivna zena ne bese napadnata, nitu edno dete ne bese otepano i nuti eden maz ne bese machen. Koga Kvekerite na krajot bea primorani da se otkazat od rakovodenjeto so svojata teritorija, izbuvna vojna i nekoi od pensilvancite zaginaa. No samo tri Kvekeri gi zagubija svoite zivoti i toa bea onie trojca koi dozvolija da gi napustat svoite veruvanja i ideali i zemaa oruzhje vo svoite race!   

Tuka ke navedam uste eden primer, onoj na Gurudev, koj zhiveeshe sam vo Indiskite dzhungli celi 40 godini. Koga na krajot pojdoa da go najdat za da mozhe Indijskata vlada da mu dodeli specijalno priznanie za negovoto prosvetitelsko vlijanie, go prashaa:

- Kako mozhese taka da zhiveesh sam megju otrovni zmii i izgladneti tigari?

- Kakvi otrovni zmii i izgladneti tigari? – odgovori Gurudev - Jas samo go gledav Boga nasekade okolu mene. Zmiite mi se obvitkuvaa okolu nozete, a tigarite legnuvaa do mene da gi miluvam. Gospod sekogas bese so mene.

I toa e poentata sto sakam da ja istaknam so ovie primeri. Koga kje se napravi takva radikalna promena vo chovechkata svest, togash celiot svet zazema kompletno druga dispozicija vo odnos na nas. Togash nemozhna e egzistencijata na “Jas” i “Ti”, “Nie” i “Vie”, moi pogledi i tvoi pogledi, nashi interesi i vashi interesi. Taka stanuvame navistina SVESNI deka seto onoa sto postoi, vidlivo i nevidlivo, vkluchuvajki ne i nas, e edno isto, ednistveno i nedelivo Sebstvo.

Togas podelbite i antagonizmite kompletno ischeznuvaat.

Togas i samata pomisla za nasilie stanuva tolku apsurdna, sto voopsto ne moze nitu da bide rodena.



Многу убаво кажано, сосема се согласувам.
Но дали тоа би било остварливо навистина доколку тие радикални промени во свеста настапат само кај едната страна? Или е потребно да настапат кај сите (во кој случај војните и насилствата би биле апсурдни?)

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 12:47
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Па добро, како ти би сеоднесувал во услови на војна, кога би бил лично загрозен и нападнат (морам пак да се послужам со “рамкирање„ на поимите кои во услови на војна претставуваат сурова реалност), каде имаме агресор од една страна, и мирољубив Христов следбеник (следбеници) од др. страна.Конкретно прашање-бара конкретен одговор.трепкање


Добро е прашањето. Класично. Но јас би го поставил вака, за да добие на тежина:

Како Христос би се однесувал во услови на војна, ако неговата земја е окупирана, ако неговиот народ е угнетуван, ако тој лично е нападнат?
Баци!!!
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 12:50
Marija Magdalena e totalno vo pravo i ne me ohrabruva tuku samo se soglasuva so mene, a dali mojot post e detski toa mozhe da go kazhe samo psiholog ili samiot jas ( DA DETSKI E) bidejki sum dete...

I ZA SITE HRISTIJANI: ZAMISLETE DA BEVME POD VLAST NA ALBANCITE VO MAKEDONIJA? DALI KE GI POSETUVAVTE VAsh*tE ZAEDNICI...
ILI KE SE KLANJAVTE TOGAS NA DZAMIJATA!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 12:58
На оваа тема од духовен аспект би имало многу нешто да се каже, но тука накратко.
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Истово прашање се однесува и на Мајкл.
Јас кажав како постапил Исус. Исус рекол „Следете ме!„ - до нас е да одбереме сакаме ли навистина да бидеме следбеници Христови и во делата, или само на зборови.

maria_magdalena веруваш ли дека е случајно што некој тргнува со агресија врз друг народ? И зошто го одбира токму тој народ(или народи)? и како тоа да некои загинуваат при тоа а други не?

Веруваш ли во постоењето на законот „што човек сее тоа тој и ќе жнее?„ за кој предупреди Исус?
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Дали да се љуби непријателот значи и пасивно набљудување?
Нема што да се набљудува, треба да се бега на место кое не е зафатено од ниските вибрации на војната. Исто така потребна е и активна молитва. Но пред се треба да се постави прашањето зошто дојде до војна? Пред да настапат такви големи судбински удари, низ дневната енергија се испраќаат серија знаци и опомени. Но нив можат да ги препознаат само оние кои се будни и работат врз себе.

Но, доколку бегството не е возможно и на човека му предстои сигурна смрт, тогаш тој реба да се праша себе си зошто западнал во таква ситуација? Тој тогаш би требал исто така во таа ситуација себе си да се препознае дека се што сака на овој свет да се задржи по секоја цена значи негова пропаст. Тоа е сурова но голема шанса да постигне такаречи преку ноќ преобраќање што резеултира со проширување на свеста и отплаќање на гревот кој довел до тоа да се најде во таква ситуација. Придобивката за таквата душа може да биде огромна. Сепак, тој/таа да беше благовремено буден и да се држеше до заповедите воопшто не ќе се најдеше во таква ситуација(на пр. ќе се создадоа услови да избега, или со месеци, години пред да почне војната, навидум случајно ќе се преселеше на друг континент) а доколку цел еден народ се однесува така, тогаш тој нема ниту да привлече војна. Магнетот за војната се наоѓал во аурата на таа држава.

Напротив, доколку тој земе учество во војната и при тоа убие други, тогаш тој може да биде сигурен дека штототуку испрограмирал во својата иднина ситуации кои ќе го доведат во нова војна(или вооружена пресметка) каде тој ќе пострада. И така до недголед... Кругот мора некаде да се прекине.
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

На пр. непријателот-освојувач ја поробил твојата татковина, убива, пали, уништува...Дали ти рамнодушно ќе гледаш што се случува?
Токму тој концепт е основа за војна: моја-твоја татковина. Која е нашата татковина??? Државите на земјата или Царството Небесно? Што мислиш кој во невидливото им сервира на луѓето идеи од типот: „Чесно е храбро да се загине за татковината!„(дел од една античка песна) Кој? Бог сигурно не...

Оти... Исус рече „Моето Царство не е од овој свет!„

Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 13:02
Дете, не знам дали можеби ова ќе те изненади, ама и во Албанија има христијани и цркви. И во турско имало. И во римско. Значи, тие аргументи од ксенофобија и национализам, се примитивен порив на една не до крај созреана свест.
Баци!!!
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 13:04
Vo Albanija ima poveke Katolicki Crkvi kade shto ima PAPAIZAM, pa mozhe ova ke te iznenadi, imam i drugar albanec Katolik, ima i katolichko ime, VJOSAR!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 13:06
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

I ZA SITE HRISTIJANI: ZAMISLETE DA BEVME POD VLAST NA ALBANCITE VO MAKEDONIJA?

DDarko, не ги мешај албанците со религија. Постојат албанци кои се муслимани(има и македонци муслимани), но има и такви кои се католици, православни(цела јужна Албанија), протестанти или атеисити.
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

DALI KE GI POSETUVAVTE VAsh*tE ZAEDNICI...

Веројатно да, ако не воведат некој законкој ќе забрани. Тогаш собирањата веројатно би биле тајни.
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

ILI KE SE KLANJAVTE TOGAS NA DZAMIJATA!
Дозволи и тука една исправка: муслиманиите не се клањаат на џамијата, туку на Бог. Кога го прават тоа во заедништво, ја користат џамијата за собирање во поголеми бројки.

Изменето од Majkl - 04.Септември.2009 во 13:07
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 13:07
Папата е изненаден дека во Албанија имало паписти.

Уште едно изненадување за тебе, христијанството НАСТАНА во поробена земја, окупирана, со наметната религија и данок.
Баци!!!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 13:14
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Toa shto go kazhav ili ke se klanjate posle na dzamijata beshe po narodski kazhano, taka velat vo mojata okolina, ( ajdee ojdea vie da se klanjat na dzamijata )голема%20насмевка...A iskreno sum anti - albanist, pa ne se vozdrzhuvam od komentar za niv!
Биди внимателен со таквите ставови. Албанците и сите други народи, гледано од духовен аспект се исто така наши ближни. Тоа што некои од нив се однесуваат некултурно или насилно, не значи дека се сите исти. Впрочем познавам некултурнни и насилни македонци, срби, власи... па сите тие сепак не се исти.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 13:26
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Паганите не почитувале демони, туку (според нас) лажни богови, разни идоли, кипови, слики (икони) како што и денес се почитуваат во некои делови од светот.


ААууу братче..да те молев да го напишеш ова немаше да ми биде криво но вака сам?! ЛЕЛЕ ЛЕЛЕ..
Ајде по ред..

1 коринтјани 10:20 Но она што го принесуваат незнабошците како жртва,го принесуваат на демони, а не на Бога; јас, пак, не сакам да бидете во заедништво со демоните.
21 Не можете да пиете од Господовата чаша и од чашата на демоните; не можете да учествувате на Господовата трпеза и на трпеза на демоните.

Псалми: 95:5 Бидејќи сите богови на незнабожците се бесови, а Господ го создаде небото.


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Сепак христијаните не се повикани да извршуваат агресорски напади врз другите верски објект како што тоа го правеле оние луѓе кои вие денес ги чевствувате и нарекуваате светци, преподобни, а оние пак кои си ја добиле соодветната казна за нивниот вандализам - маченици.


Броеви (4 Moj.): 33:52 погубете ги од пред себе сите жители на оваа земја, разрушете ги сите нивни храмови и сите излеани идоли, разрушете ги и сите нивни жртвеници, разорете ги;

2 Летописи 34:4*Зашто пред лицето негово ги разрушија жртвениците на Вааловци и идолите, што се издигаа над нив; ги исече посветените дрвја,а извајаните и излеаните идоли ги скрши и разби во прав , растурајќи ги по гробовите на оние, што им беа принесувале жртви;
34:7тој ги собори жртвениците и посветените дрвја,ги разби во прав ликовите и ги скрши сите идоли по целата Израилска земја , и се врати во Ерусалим.

Зар Бог е вандалски расположен агитатор според тебе кога давал заповед идолските храмови да се разрушуваат?!


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Гледам се повикуваш на апостолот Павле. Кога Павле посетил еден незнабожечки храм во Грција, тој не го разурнал, тој не извршил агресорски напад врз него, туку им проповедал на тамуприсутните..


Знам дека не поштуваш житија на светиите но еве еден само пример од житието на Свети Апостол Јован Богослов

...Еднаш во Ефес многу свечено се празнуваше празникот на Артемида: народот бше во бела облака, славејќи и ликувајќи кај храмот на Артемида; а спроти храмот стоеше идолот на таа божица. Тогаш свети апостол Јован се качи на една висинка блиску тој идол и громогласно го разобличи слепилото на незнабошците,дека тие не знаат кому се клањаат и наместо Бога ги почитуваат демоните . Народот страшно се разгневи и почнаа да го каменуваат светиот апостол, но ниту еден камен не падна на него, туку сите камења се враќаа и ги погодуваа оние кои ги фрлаа. Свети Јован, поддигајќи ги рацете кон небото, се помоли на Бога, и веднаш настана страшна жештина и топлина, од која 200 луѓе паднаа и умреа. А останатите едвај доаѓајќи на себе од страв, го молеа светиот апостол да се смилува на нив, затоа што ги снајде страв и ужас. А кога свети Јован се помоли на Бога, сите умрени воскреснаа, и сите припаднаа кон Јован, и поверувајќи во Христа се крстија...


Брат што да ти кажам друго?!вакво бламирање од "библист" одмна немаме видено.
Jа на твое место нема да бидам активен неко време на форумов,од пусти срам!Нели времето лечи се'.






Изменето од ahmar1 - 04.Септември.2009 во 13:34
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 14:36
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Сепак христијаните не се повикани да извршуваат агресорски напади врз другите верски објект како што тоа го правеле оние луѓе кои вие денес ги чевствувате и нарекуваате светци, преподобни, а оние пак кои си ја добиле соодветната казна за нивниот вандализам - маченици.


Броеви (4 Moj.): 33:52 погубете ги од пред себе сите жители на оваа земја, разрушете ги сите нивни храмови и сите излеани идоли, разрушете ги и сите нивни жртвеници, разорете ги;

2 Летописи 34:4*Зашто пред лицето негово ги разрушија жртвениците на Вааловци и идолите, што се издигаа над нив; ги исече посветените дрвја,а извајаните и излеаните идоли ги скрши и разби во прав , растурајќи ги по гробовите на оние, што им беа принесувале жртви;
34:7тој ги собори жртвениците и посветените дрвја,ги разби во прав ликовите и ги скрши сите идоли по целата Израилска земја , и се врати во Ерусалим.

Зар Бог е вандалски расположен агитатор според тебе кога давал заповед идолските храмови да се разрушуваат?!





Прво и основно: БОГ СЕ ГНАСИ ОД ИДОЛАТРИЈА. Втората Божја Заповед гласи: "Не прави за себе идол, ниту некаква слика..." Затоа давал заповеди таквите храмови и статуи да бидат срушени.
Второ, сите овие примери што ги наведе се од Стариот Завет. Тоа го правеле ИЗРАЕЛЦИТЕ, а не ХРИСТИЈАНИТЕ. Има некои разлики помеѓу учењата во Стариот и Новиот Завет. За Израелците некои јадења беа забранети, но во Новиот пишува дека Бог дозволи јадење на секаква храна. Мојсеевиот закон дозволуваше ограничена одмазда (око за око, заб за заб). Исус отиде подалеку и ги забрани и одмаздата, грешните желби, а им донесе прошка на сите кои ја побараа од него: и блудници, и убијци, кои според Старозаветното учење требаше да бидат погубени. Христијаните не добија заповед да бидат вандали, туку преку проповедање на Словото и љубов кон сите да ги придобијат другите за Бог.


Изменето од Rita.MD - 04.Септември.2009 во 14:37
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.