IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Верата и војната
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Верата и војната

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 891011>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 01:20
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Не, туку мислам на свети Марко кој разурнал пагански храм во времето на Константин (значи не во самоодбрана, туку го прекршил верскиот закон за толеранција на другите религии и агресорски го нападнал тој храм).
Потоа истото го правеле и преподобните Јулиј и Јулијан кои од царот Теодосиј Помладиот добиле грамат за да ги уриваат идолиштата.
Потоа светите девет маченици: Леонтиј, Атиј, Александар, Киндеј, Минситеј, Киријак, Минеон, Катун и Евклеј кои биле обезглавени затоа што го урнале храмот на Артемида. Итн.
 
Ако, како што велиш, не е христијански да се биде агресор, тогаш зошто православието овие агресори ги нарекува светци, преподобни, маченици и сл?


Според римското право, секоја одлука на царот ( барем во периодот на Империјата ) е закон. Ако Императорот дал грамота,наредба и слично, тогаш тоа станува закон и не претставува никакво кршење на законот, така било според тогашното право, кое во тоа време, поради општествено-политичките услови во тоа време, потпаднало под силно влијание на Императорот!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 01:29

Христијаните се повикани да го почитуваат световниот закон само доколку истиот не се спротиставува на Божјиот, затоа што за христијаните Бог е поголем Авторитет отколку императорите, царевите, државните закони и сл.

 
"Треба да Го слушаме Бога повеќе, отколку луѓето." (Дела 5:29)
 
И самиот кажа дека не е христијански да се биде агресор. А сега велиш: освен доколку царот (човек) не заповеда да бидете агресори среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 01:48
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Христијаните се повикани да го почитуваат световниот закон само доколку истиот не се спротиставува на Божјиот, затоа што за христијаните Бог е поголем Авторитет отколку императорите, царевите, државните закони и сл.

 
"Треба да Го слушаме Бога повеќе, отколку луѓето." (Дела 5:29)
 
И самиот кажа дека не е христијански да се биде агресор. А сега велиш: освен доколку царот (човек) не заповеда да бидете агресори среќа



Ајде да почнам од Теодосиј Велики, кога веќе го спомнавме. Царот Теодосиј, забранил идолопоклонство, а секој што ќе бил фатен да практикува такво нешто бил убиван, по сила на римските закони, нели, како што кажав, правени од Императорот.  Ако некој со декрет од Царот ги рушел храмовите, светилиштата и слично, значи дека го спроведувал законот, а од друга страна пак, многумина биле спасени со тоа што храмовите биле срушени, бидејќи доколку некој заблуден од идолите, почнел да им кади, да се клања пред нив и слично, одма ќе бил погубен, со што ќе го загубел животот, а и душата.
А и не заборавај некои од паганските храмови биле градени врз Христијански свети места, со цел Христијаните да не се собираат на истите.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 01:58

А зошто денес не ги уривате на пример џамиите, за да ги спасите оние кои се заблудени и се клањаат на Аллах и сл? Не го правите тоа само затоа што законот не ви дозволува да ги спасувате на тој начин заблудените?

Или пак, зошто светиот апостол Павле не ги уривал нехристијанските храмови во Атина за да, според твојата логика, ги спаси заблудените кои се клањале таму?
 
Вољата на земниот цар/император ли е клучниот момент овде или вољата на Бог и мирољубивото (неагресорксо) учење на Исус Христос?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 14:57
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

KINGDAVID, dali si zadovolen od doobjasnuvanjeto na DDarko ?



Ne sum zadovolen od negovoto objasnuvanje, ama nema problem. Nema da gi citam negovite postovi, vie tolerirajte go i ponatamu , ne sakam da go rasipuvam forumot.


Ne grizi se KINGDAVIDE skoro ke dobijam ban, samo za tvoe zadovolstvo, a i razmisluvav vaka, sto ubavo si ziveev so tebe, no nema problem, kako sakas taka, nikoj ne te tera da gi citas moite postovi i taka retko nekoj da vlozi trud da gi procita...среќаAko dozvoli verata da stavi kraj na naseto prijatelstvo, ok... Nema problem ke se izbegnuvame i ke se pravime kako nisto da ne bilo, a predizvikot za pukanje se uste vazi... Pozdrav!



Rekov deka nema da te citam, ama pak procitav.

Ako dobies ban, ke dobies isklucivo zaradi tebe samiot, a ne zaradi mene.
Greska si, ne se lutam , samo sakam forumot malku da se sredi, i ti da naucis malku pred da napises nekoj post da vnimavas sto pisuvas.

A predizvikot so pukanje....ke ti kazam nesto decko, ti 2001 godina kolku godini imase? Zatoa ne mi zboruvaj za vojna , ok? Sto znaes ti za vojnata???

Se nadevam deka me razbiras , pozdrav vo Hrista !


Nemaj gajle KINGDAVID, imav samo 7 godini, no pitaj mi ja dusata kako mi bese koga ke mi se javese tatko mi na telefon...
Ili koga nekoj od drugarite me zaplasuvale deka tatko mi ke bide ubien, a bash oti sum bil malo dete, ne sum svakal bas naj naj...
Ili koga mi se plakalo pa me bilo sram da zaplakam i lazev deka me boli nesto deka sum se udaril od vratata ili slicno samo da gi opravdam moite solzi, a da ne izigruvam slabak...
Shto se sluchi so mojot font naednash be luge zoshto vaka pochna neshto vo koso da pisuva?
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2009 во 17:34
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Северна и Јужна Кореа се во лоши мировни односи. Група мои браќа и сестри пред две години беа таму на една христијанска конференција. Највпечатливото искуство што ми го пренесоа од таму беше случката кога група христијани од Јужна Кореа и група христијани од Северна Кореа, кога нивните земји војувале, тие заедно земале Господова вечера префрлајќи си леб преку границата јавно искажувајќи го заедништвото што го имаат во Христос и покрај тоа што нивните држави се во војна.

 

Ова е добар пример како ние, што се нарекуваме со Христовото Име, треба да се поставиме пред нашите браќа и сестри од Грција, Косово, Бугарија и да не гледаме во нив душмани заради нашите световни проблеми, туку да гледаме во нив наши браќа и сестри во Христос.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2009 во 19:20
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Северна и Јужна Кореа се во лоши мировни односи. Група мои браќа и сестри пред две години беа таму на една христијанска конференција. Највпечатливото искуство што ми го пренесоа од таму беше случката кога група христијани од Јужна Кореа и група христијани од Северна Кореа, кога нивните земји војувале, тие заедно земале Господова вечера префрлајќи си леб преку границата јавно искажувајќи го заедништвото што го имаат во Христос и покрај тоа што нивните држави се во војна.

 

Ова е добар пример како ние, што се нарекуваме со Христовото Име, треба да се поставиме пред нашите браќа и сестри од Грција, Косово, Бугарија и да не гледаме во нив душмани заради нашите световни проблеми, туку да гледаме во нив наши браќа и сестри во Христос.

Koj znae sto si podmetnale vo lebovite...збунетост
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 00:34
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Највпечатливото искуство што ми го пренесоа од таму беше случката кога група христијани од Јужна Кореа и група христијани од Северна Кореа, кога нивните земји војувале, тие заедно земале Господова вечера префрлајќи си леб преку границата јавно искажувајќи го заедништвото што го имаат во Христос и покрај тоа што нивните држави се во војна.

 

Ова е добар пример како ние, што се нарекуваме со Христовото Име, треба да се поставиме пред нашите браќа и сестри од Грција, Косово, Бугарија и да не гледаме во нив душмани заради нашите световни проблеми, туку да гледаме во нив наши браќа и сестри во Христос.


Во последниве неколку години немало војна меѓу Северна и Јужна Кореја, иако постојано односите им се лоши. Најверојатно станува збор за некоја поранешна војна.
Од друга страна, преку севернокорејската граница не може пиле да прелета, а не дај Боже некому да му текне да се доближи и да фрла со нешто. За секунда ќе го однесат таму од каде што големи се шансите и да не преживее. А и колку што знам, односите кон религијата таму се во склад со комунистичкото учење, па такво едно јавно демонстрирање на верата и единство со империјалистите, како што во Северна Кореја ги нарекуваат другите, со сигурност би ги одвела оние кои тоа го сториле на бесилка или стрелање. Извини, ама малку ми е неверојатен овој настан.

Точно дека во нашите соседи треба да гледаме пријатели, сепак форумов е пример за тоа ( на Историја пишуваат доста Бугари ) меѓутоа во никој случај не може да ми биде пријател оној кој во очи ми вели ти си ова, ти си она, јас не те признавам и слично. Како да бидам пријател со некој, за кого не постојам? Но, тоа не значи дека треба и да сме непријател со таквите, туку да се обидеме, доколку зависи од нас да останеме во мир со сите, како што вели Светиот Апостол Павле.


Изменето од Македон - 11.Септември.2009 во 00:37
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 23:59
Denes se navrshuvaat - ako ne se lazham - 8 godini od nahgolemiot teroristichki napad vrz civilni celi i civilno naselenie!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 11:48
Da, tocno, vcera pred 8 godini se sluci najgolemiot samoubistven napad, vrz bliznackite zgradi...
Lelee abe golema tragedija bese toa i sto sega amerikancite ako sedea so skrsteni race, amerika ke propadne.
Ako te udarat, po edniot obraz zavrti go i drugiot, no ako ti ja unistat ednata zgrada bliznacka, drugata socuvaj ja so odbrana, a najdobra odbrana e napadot!намигнување
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 23:26
1. Radosen sum koga nekoj ke pishe na ovaa tema ( koga temata ozhivee povtorno)
2. Navistina imash pravo, ako mu pravime dobro na neprijatelot nema da dojde do vojna, navistina Bozjata mudrost e najgolema.среќа

Spiros kade ti otide postot, prekrasen bese zosto go izbrisa?


Изменето од DDarko - 12.Септември.2009 во 23:27
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 23:34

Ддаре, нема поголема мудрост од онаа што БОГ ја отелотвори во Исус! Но за жал, колкумина и веруваат потполно ?

Замисли кога америкаците - пред 11 сптември 2001 - за демократизација на одредени држави како што се на пример: авганистан, судан, иран, северна кореа, куба, босна, косово, македонија ...би вложиле толку многу милијарди долари (можеби баш оние милијарди што им ги “лапна“ економската криза), исто како што го сторија тоа со маршал планот во германија непосредно после втората светска војна?!

Ако сакаш вистински да го победиш непријателот, тогаш следи ГО Христа со збор и дело. Љуби го непријателот! Прави му добро! Молисе и трудисе за негов успех и просперитет (развој)! Што побрзо се развие, тоа побрзо ќе му светне Светлината што е во Вистината и тој никогаш повеќе нема да биде алчен, нема да напаѓа, нема да води војни!

Само со мечот Христов вистински се добива војната, војната во која сите се победници а нема поразени, бидејќи сите со Љубовта, со Мудроста БОЖЈА, се потполно “заразени“!   


Ддаре, дали јаси и ти сме вистински “заразени“ со Љубовта БОЖЈА? Дали сме спремни за Него да го жртвуваме нашиот неверен егоистички ум?


Поздрав
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 23:37
Nie prvo ne ja svakame Bozjata Ljubov, poradi toa shto i postavuvame grenica, na primer nekako chudno ni e deka e bezkonechna, bezuslovna!
(mislev na mene deka ne ja bash svakam nejze i vechnosta, se slucuva da postavam granica na toa iaku nema granica)...
Shto e egoisticki um, lele vo skolo nekna se spomna ova i ne go zapamtiv, mislam deka e nekoj sto misli samo ne sebe, taka?

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 23:42
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


1. Radosen sum koga nekoj ke pishe na ovaa tema ( koga temata ozhivee povtorno)2. Navistina imash pravo, ako mu pravime dobro na neprijatelot nema da dojde do vojna, navistina Bozjata mudrost e najgolema.среќаSpiros kade ti otide postot, prekrasen bese zosto go izbrisa?


Еве го постот Се извинувам што малку го повлеков за да го допишам.

Среќен сум што што си радосен и што сè повеќе ни засветува Светлината БОЖЈА (Христос)!

Ддаре, немој да мислиш дека се чувствувам нешто подобар од сите оние што мислат поинаку од мене. Моите мисли и мојата мудрост воопшто ништо не се вредни, но Христовите Мисли, Христовата Глава, Христовите Дела се СОВРШЕНАТА МУДРОСТ!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 891011>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.