IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Верата и војната
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Верата и војната

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 91011
Автор
Порака Обратен редослед
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 00:36
Вистинскиот Христов следбеник никогаш нема да земе оружје во рака бидејќи се држи до заповедите и знае дека неговата Татковина не се државите во овој свет бидејќи во свеста ги има Исусовите зборови: „Моето Царство не е од овој свет!„ па така, тој сфаќа дека тнр. татковина - географското подрачје каде се родил не е наистина неговата татковина, туку привремено престојувалиште и е минливо како и целиот материјален свет. Вистинскиот Христов следбеник сериозно го сфаќа предупредувањето Христово „Кој со меч убива, од меч и ќе загине!„ бидејќи знае за каузалниот закон: „Што човекот сее тоа тој и ќе жнее!„

Демоните, божјите невидливи противници, сакајќи да ги искористат луѓето како генератори на енергија, ги поттикнуваат телепатски на завист и омраза едни кон други и преку своите сојузници на земјата кои седат во високите хиерархии на религиите, политиката, науката и шоу-бизнисот ги туркаат народите во немир. Неретко своите методи на заведување ги кријат и под христијанска(и друга верска) маска со цел да можат да влијаат и заведат што е можно поголем број на луѓе.

Исус се роди во земја која беше под римска окупација. Зилотите, група која работеше на ослободување од Римското царство и враќањето на надворешната слобода и самостојност на Израел му понуди на Исус да биде политички водач на востанието но тој тоа директно го одби.

Во својата Беседа на Гората тој рече: „Љубете ги непријателите свои!„

Од неколкуве работи јасно се гледа каков став би требало да завземат вистнските христијани по прашање на војните и тнр.одбрана на „татковината„.


Изменето од Majkl - 03.Септември.2009 во 00:38
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 22:09
Dare, овој пост покажува една голема зрелост кај тебе како за твои години, немам друг коментар на ова- БРАВО!!!

И навистина, мило ми е кога ќе видам вака некој толку млад човек кој трага по Бога и кој настојува да живее еден Богоугоден живот.
Кога сите твои врсници би оделе по тој пат....

големо%20гушкање

големо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 19:45
Vojnata kako vojna se sluchuva, no najmnogu mrazam znachi jasno iskazhuvam, najmnogu mrazam i me nervira koga vo 2001 "golemi" vernici otidoa vo vojnata i tamu zazedoa BOLNICHKI, KUVARSKI mesta... Bidejki bile SVETOVNI LICA I NE SAKALE DA UBIVAAT.голема%20насмевкаголема%20насмевка

Ima edna izreka: VO LJUBOVTA I VOJNATA NEMA PRAVILA...
I gledav eden partiznaski film koga mu reche sveshtenikot na partizanot: ZAR NE SE PLASHISH OD BOGA PORADI TOA SHTO UBIVASH, a partizanot mu reche TOGASH ODBERI GOSPOD ILI PUSHKA ( SLOBODA ILI ISKUSHENIE)!

Znachi zapochnav da zboruvam za 2001, koga od golemite patrioti koj prvi se izjasnija da odat da ja branat Makedonija i shto so zadovolstva im bea deleni pokanite za vezhba neshto slichno kako na tatko mi koga bev nakaj 7- 8 godini im bea namaleni pravata, a na sveshtenskite lica im beshe na raspolaganje se pa duri i da posetuvaat crkva..

Bilo Hristijanin ili ne, za Makedonija treba sekoj da izleze gordo, gordo vo imeto na Gospoda, nemozhe chovek da bide Hrisitjanin i krvnik, no mozhe da bide Hristijanin i BRANITEL NA SVOJATA DRZHAVA!
Gospod Isus Hristos da ne blagostvovi i da ne dozvoluva da ima poveke vojni, iako nie lugeto sme faktor za toa, da ne chuva od nesreki i da ni ja dari ljubovta BEZUSLOVNA. AMIN!

Najmnogu da ja blagostvovi Makedonija i sekoja Crkva koja se drzi do zapovedite na Otecot i Sinot : Pravoslavnata, Katolickata i Protestantskata. Amin, amin, amin.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 21:59
Вечерва на првата македонска национална телевизија, во една емисија којашто беше емитувана по повод на почетокот на втората светска војна, ја слушнав следнава мисла на г-н. Донев, кој што беше еден од тројцата гости во емисијата:“Благодарејќи на втората светска војна, ние македонците, добивме држава!„

Притоа истотака беше истакнато во емисијата дека без саможртвата на македонците и сите останати што учествуваа во илинденското востание, не ќе беше возможно да се дојде до државноста која што денес ја имаме.

Годинава - пред Илинден - бевме фамилијарно во посета на крушево а синот многу сакаше да влезе во маркантниот споменик “Македониум“ над крушево, кадешто непланирано се сретнавме со г-н. Тодор Петров и неговата придружба.

Внатре во Македониумот неколку слики посебно ми се “закачија“ за око.
Како што некои од вас веќе предпоставуваат, тоа беа сликите на кои што беше преставена Библијата со нож и пиштол, врз која се колнеле верните илинденци.

Какво е вашето мислење во врска со ова?

Дали вистинскиот верник, дали вистинскиот следбеник Христов зема оружје в рака и се бори за слобода, или пак можеби Христовото оружје и борба за слобода се сосема поинакви од оние на овој свет?

Дали нашата невера и нашето слепило за Мудроста БОЖЈА (Христос) е баш причината за братоубиствени војни и крвопролитија, од Каин па навака?

Со голема радост го очекувам мислењето на верниците и патриотите!

Поздрав до сите вас

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 91011
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,609 секунди.