IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Верата и војната
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Верата и војната

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Верата и војната
    Испратена: 01.Септември.2009 во 21:59
Вечерва на првата македонска национална телевизија, во една емисија којашто беше емитувана по повод на почетокот на втората светска војна, ја слушнав следнава мисла на г-н. Донев, кој што беше еден од тројцата гости во емисијата:“Благодарејќи на втората светска војна, ние македонците, добивме држава!„

Притоа истотака беше истакнато во емисијата дека без саможртвата на македонците и сите останати што учествуваа во илинденското востание, не ќе беше возможно да се дојде до државноста која што денес ја имаме.

Годинава - пред Илинден - бевме фамилијарно во посета на крушево а синот многу сакаше да влезе во маркантниот споменик “Македониум“ над крушево, кадешто непланирано се сретнавме со г-н. Тодор Петров и неговата придружба.

Внатре во Македониумот неколку слики посебно ми се “закачија“ за око.
Како што некои од вас веќе предпоставуваат, тоа беа сликите на кои што беше преставена Библијата со нож и пиштол, врз која се колнеле верните илинденци.

Какво е вашето мислење во врска со ова?

Дали вистинскиот верник, дали вистинскиот следбеник Христов зема оружје в рака и се бори за слобода, или пак можеби Христовото оружје и борба за слобода се сосема поинакви од оние на овој свет?

Дали нашата невера и нашето слепило за Мудроста БОЖЈА (Христос) е баш причината за братоубиствени војни и крвопролитија, од Каин па навака?

Со голема радост го очекувам мислењето на верниците и патриотите!

Поздрав до сите вас

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 19:45
Vojnata kako vojna se sluchuva, no najmnogu mrazam znachi jasno iskazhuvam, najmnogu mrazam i me nervira koga vo 2001 "golemi" vernici otidoa vo vojnata i tamu zazedoa BOLNICHKI, KUVARSKI mesta... Bidejki bile SVETOVNI LICA I NE SAKALE DA UBIVAAT.голема%20насмевкаголема%20насмевка

Ima edna izreka: VO LJUBOVTA I VOJNATA NEMA PRAVILA...
I gledav eden partiznaski film koga mu reche sveshtenikot na partizanot: ZAR NE SE PLASHISH OD BOGA PORADI TOA SHTO UBIVASH, a partizanot mu reche TOGASH ODBERI GOSPOD ILI PUSHKA ( SLOBODA ILI ISKUSHENIE)!

Znachi zapochnav da zboruvam za 2001, koga od golemite patrioti koj prvi se izjasnija da odat da ja branat Makedonija i shto so zadovolstva im bea deleni pokanite za vezhba neshto slichno kako na tatko mi koga bev nakaj 7- 8 godini im bea namaleni pravata, a na sveshtenskite lica im beshe na raspolaganje se pa duri i da posetuvaat crkva..

Bilo Hristijanin ili ne, za Makedonija treba sekoj da izleze gordo, gordo vo imeto na Gospoda, nemozhe chovek da bide Hrisitjanin i krvnik, no mozhe da bide Hristijanin i BRANITEL NA SVOJATA DRZHAVA!
Gospod Isus Hristos da ne blagostvovi i da ne dozvoluva da ima poveke vojni, iako nie lugeto sme faktor za toa, da ne chuva od nesreki i da ni ja dari ljubovta BEZUSLOVNA. AMIN!

Najmnogu da ja blagostvovi Makedonija i sekoja Crkva koja se drzi do zapovedite na Otecot i Sinot : Pravoslavnata, Katolickata i Protestantskata. Amin, amin, amin.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 22:09
Dare, овој пост покажува една голема зрелост кај тебе како за твои години, немам друг коментар на ова- БРАВО!!!

И навистина, мило ми е кога ќе видам вака некој толку млад човек кој трага по Бога и кој настојува да живее еден Богоугоден живот.
Кога сите твои врсници би оделе по тој пат....

големо%20гушкање

големо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 00:36
Вистинскиот Христов следбеник никогаш нема да земе оружје во рака бидејќи се држи до заповедите и знае дека неговата Татковина не се државите во овој свет бидејќи во свеста ги има Исусовите зборови: „Моето Царство не е од овој свет!„ па така, тој сфаќа дека тнр. татковина - географското подрачје каде се родил не е наистина неговата татковина, туку привремено престојувалиште и е минливо како и целиот материјален свет. Вистинскиот Христов следбеник сериозно го сфаќа предупредувањето Христово „Кој со меч убива, од меч и ќе загине!„ бидејќи знае за каузалниот закон: „Што човекот сее тоа тој и ќе жнее!„

Демоните, божјите невидливи противници, сакајќи да ги искористат луѓето како генератори на енергија, ги поттикнуваат телепатски на завист и омраза едни кон други и преку своите сојузници на земјата кои седат во високите хиерархии на религиите, политиката, науката и шоу-бизнисот ги туркаат народите во немир. Неретко своите методи на заведување ги кријат и под христијанска(и друга верска) маска со цел да можат да влијаат и заведат што е можно поголем број на луѓе.

Исус се роди во земја која беше под римска окупација. Зилотите, група која работеше на ослободување од Римското царство и враќањето на надворешната слобода и самостојност на Израел му понуди на Исус да биде политички водач на востанието но тој тоа директно го одби.

Во својата Беседа на Гората тој рече: „Љубете ги непријателите свои!„

Од неколкуве работи јасно се гледа каков став би требало да завземат вистнските христијани по прашање на војните и тнр.одбрана на „татковината„.


Изменето од Majkl - 03.Септември.2009 во 00:38
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 01:12

Ranite Hristijani ne odele vo vojna i onie koi stanuvale Hristijani ne sluzele voen rok.

ISUS rekol da gi ljubime neprijatelite, a kako ke gi ljubime ako vojuvame protiv niv>?
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 09:21
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Ranite Hristijani ne odele vo vojna i onie koi stanuvale Hristijani ne sluzele voen rok.

ISUS rekol da gi ljubime neprijatelite, a kako ke gi ljubime ako vojuvame protiv niv>?


Дали да се љуби непријателот значи и пасивно набљудување?
На пр. непријателот-освојувач ја поробил твојата татковина, убива, пали, уништува...

Дали ти рамнодушно ќе гледаш што се случува?


Истово прашање се однесува и на Мајкл.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 13:00
За воља на вистината за времето на раната Црква,навистина како катихумени не се примале вајари на идоли, блудници и војници.Ај за вајарите и блуднице е јасно само по себе но за војниците е друга работата.

Римските војници всушност ритуално го почитувале култот на императорот (кој се состоел во жртвопринесување на идолски жртви)затоа се велело дека активен војник(кој го почитува секојденвно култот кон императорот),не можел да стане христијанин.

Но сепак житија на светиите се преполни со светители-римски војници кои одбиле да принесат жртви на идолите па заради тоа маченички пострадале.
Тие светители лесно ќе ги препознаваат на фреските и иконите затоа што се облечени како што им било и звањето-римски војници.

На некои што ми текнува во моментот се на пример светите маченици Марин,Прокопиј,Ѓорѓи,Димитрија Солунски,Мерк*риј(кој е преставен како држи сабја во рацете)и многу други.

Но ова не значи дека тие не си ја извршувале своја војничка задача,напротив!!
на пример за светри мерк*риј на пример всушнот е главен и одговорен за големата римска победа над варварските народи во приовинцијата пајонија(мислам дека беше)а маченички пострадал зашто по битката одбил да му се придружи на императоро Декиј во идолопоклоничкиот ритуал.

На крај краева војната само по себе не е добра,но сепак живееме во свет повреден од гревот.
Сетете се само од евангелијата кога дошле војници кај свети Јован Крстиотел и го прашале што да прават.
Он не им рекол ај мрш од тука убијци туку им рекол бидете задоволни од своите плати и никого со сила не присилувајте.
За пхисолошка анализа е зошто некои новопротестантски групи(значи не сите)се многу построги за ова и од самиот Свети Јован Крстител!!

Но да не зборам сам од себе, сега ќе прафразирам еден интересен разговор меѓу Свети Кирил со муслиманите додека бил на дипломатска мисија кај арапите..

Учените муслимани го запрашале:
-зашто не ги исполнувате заповедите на Иса кој ви вели дека ко некој те удри по едниот образ не му го свртете и другиот.Зошто и покрај ова наредба се вооружувате и воено ни се спротиставувате?

На тоа одговорл Свети Кирил(тогаш Константин):
-Но исто така има речено дека нема поголем љубов од таа некој да ја положи душата своја за ближниот.
Па така и ние правиме,кога гледаме дека за нашите браќа не само што можат да паднат во телесно ропство туку дека можат и душата да ја загубат(тука сигурно алудира на насилната исламизација која ја практикувале врз заробениците).
Па затоа и се обидуваме да ги одбраниме и заштиме нашите ближни од поголемото зло,дури и со воени средства.

Заклучок..Ако се серизно загрозени животите и душите на нашите ближни од насилието на некои групи(еве сега праиме муабет нели за војна)Христијанинот е ДОЛЖЕН да ги заштито своите блични(во рамките на неговите можности секако)дури и со оружје и примена на сила.


Изменето од ahmar1 - 03.Септември.2009 во 13:09
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 13:20
А што ќе кажете за активните војници (агресори) како што се православните светци пример: свети Марко кој разурнал пагански храм во времето на Константин (значи не во самоодбрана, туку го прекршил верскиот закон за толеранција на другите религии и агресорски го нападнал тој храм).
Потоа истото го правеле и преподобните Јулиј и Јулијан кои од царот Теодосиј Помладиот издејствуваа грамат за да ги уриваат идолиштата, а да градат христијански цркви.
Потоа светите девет маченици: Леонтиј, Атиј, Александар, Киндеј, Минситеј, Киријак, Минеон, Катун и Евклеј кои биле обезглавени затоа што го урнале храмот на Артемида.
Итн итн.
 
Кој е вашиот коментар за ваквиот вид на агресорска војна од страна на православните светители и маченици од минатото?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 14:24
Го заборави Свети Никола кој има разурнато (додуша напуштен),но сепак идолски храм.
За ова имаш разговарано со цел куп правоверни христијани и порано(се сеќавам дека тогаш се вклучив на форумов) но еве заради другите тука ќе го дадам и својот коментар.
(не ми е заради тебе зашто ти си си убеден и ова реторички го поставуваш.но нејсе)

Прво што ми паѓа во очи е дека ко да плачеш што идолски храмови биле рушени.
Инаку идолски храмови се оние места во кои се почитуваат демоните,сигорно знаеш за што зборам,има цел куп стихови за тие "пагански богови" во стариот завет и секако во новиот завет во посланијата на Светиот апостол Павле.
Но ти и твојат тајфа сте потолератни и поголеми христијани и од Апостолот Павле па затоа неможам да делувам тука многу многу.

Друго,се надевам го прочита делот кога светиот Кирил раговара со муслиманите,ваљда и тој стих знаеш е за кој се збори и ваљда ја сфати поентата на истото.
А ако не си ја сфатил кажи пак ќе ти објаснам но ако си ја сфатил но пак упорствуваш само за да се инатиш ,за жал тогаш ни тука не можам многу многу да ти помогнам.


Изменето од ahmar1 - 03.Септември.2009 во 14:24
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 14:29
Vo red togash nie ke go ljubime Gospoda i nema da se zamarame so vojna dokolku eve na primer nekoj ni objavi i sega site shto se Hristijani nema da odat, ok taka neka bide...
Nekoj greshnici ke umiraat samo za vas, za Hristijanite, na primer eve nekoj ateist odi so polno srce ispolnet so tatkovinsko patriotski duh za odbrana na naselenieto i drzavata.
Vo naselenieto spagate i vie Hristijanite, epa ke dozvolite li nekoj da umira za vas, a vie da si propovedate vo vash*te Crkvi i samo da se molite za vojnite lica...
Eden chovek veleshe: RABOTA SO MOTIKA NE SO MOLITVA...
Jas velam: VOJNA SO ORUZHJE NE SO BOGOSLUZHJE.среќа


Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 14:31
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А што ќе кажете за активните војници (агресори) како што се православните светци пример: свети Марко кој разурнал пагански храм во времето на Константин (значи не во самоодбрана, туку го прекршил верскиот закон за толеранција на другите религии и агресорски го нападнал тој храм).
Потоа истото го правеле и преподобните Јулиј и Јулијан кои од царот Теодосиј Помладиот издејствуваа грамат за да ги уриваат идолиштата, а да градат христијански цркви.
Потоа светите девет маченици: Леонтиј, Атиј, Александар, Киндеј, Минситеј, Киријак, Минеон, Катун и Евклеј кои биле обезглавени затоа што го урнале храмот на Артемида.
Итн итн.
 
Кој е вашиот коментар за ваквиот вид на агресорска војна од страна на православните светители и маченици од минатото?


Evangelose, a dali ti si zapoznaen deka vo SAD ima Evangelska POLICIJA, BRZA POMOSH, POZHARNA i SLUZHBENICI ZA VOJSKA...
NE ZNAESH DEKA TIE POLICAJCI SE OBVRZANI AKO TEBA NEKOGASH DA IZVADAT PISHTOL I DA POVREDAT NEKOJ?

AKO OVA NE TI SE VERUVA RASPITAJ SE PO PASTORITE VO TVOJATA ILI SOSEDNITE CRKVI PA KE VIDISH SHTO KE TI KAZHAT...
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 23:59
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Dare, овој пост покажува една голема зрелост кај тебе како за твои години, немам друг коментар на ова- БРАВО!!!И навистина, мило ми е кога ќе видам вака некој толку млад човек кој трага по Бога и кој настојува да живее еден Богоугоден живот.Кога сите твои врсници би оделе по тој пат....големо%20гушкањеголемо%20гушкање


Секоја чест на охрабрувањето што му го даваш, и не сакам да одземам од тоа што кажа како добра психолошка мерка за развој на личноста, но сепак, ако бидеме искрени и коректни, ставовите по ова прашање му се повеќе од детски. Прво и основно, треба човек да ја прележи детската болест на национализмот, да ги прошири своите гледишта на општо-божјата љубов кон човекот (од секој народ, јазик, племе и ВЕРА), па да зборува за војната и верата. Многу јасно станува тогаш дека војната може да биде добра и прифатлива во Божји очи, исто колку што може да биде прифатливо братоубиство (од било кои причини) за нивниот родител.
Баци!!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 00:13
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Инаку идолски храмови се оние места во кои се почитуваат демоните,сигорно знаеш за што зборам,има цел куп стихови за тие "пагански богови" во стариот завет и секако во новиот завет во посланијата на Светиот апостол Павле.
Но ти и твојат тајфа сте потолератни и поголеми христијани и од Апостолот Павле па затоа неможам да делувам тука многу многу. 
 
Паганите не почитувале демони, туку (според нас) лажни богови, разни идоли, кипови, слики (икони) како што и денес се почитуваат во некои делови од светот.
Сепак христијаните не се повикани да извршуваат агресорски напади врз другите верски објект како што тоа го правеле оние луѓе кои вие денес ги чевствувате и нарекуваате светци, преподобни, а оние пак кои си ја добиле соодветната казна за нивниот вандализам - маченици.
 
Гледам се повикуваш на апостолот Павле. Кога Павле посетил еден незнабожечки храм во Грција, тој не го разурнал, тој не извршил агресорски напад врз него, туку им проповедал на тамуприсутните...
 
"Тогаш Павле застана среде Ареопагот и рече: „Луѓе Атињани! Гледам по сè дека сте многу побожни. Имено, минувајќи и набљудувајќи ги вашите светини, најдов и жртвеник, на кого е напишано: ‘На непознатиот Бог.’ И така, тоа што вие не познавајќи го - го почитувате, јас ви го проповедам тоа. "
(Дела 17:22-23)
 
Очигледно верата на апостолот Павле дијаметрално се разликувало од верата на светите разурнувачи кои вие православните ги чевствувате и славите денес.
 
Верата на апостолот Павле следела дирекно од учењето на Исус Христос, кој не подучувал ниту практикувал разурнување на храмовите на другите религии, туку ни нареди мирољубиво и толерантно да ја шириме нашата вера.
 
”Ете, Јас ве испраќам како овци меѓу волци; затоа бидете мудри како змии и безопасни како гулаби."
(Матеј 10:16)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 00:46

Jasno e deka ucenjata na Hristos ne odat zaedno so vojnata. Taka bilo i so ranite Hristijani, taka TREBA DA BIDE so site koi se izjasnuvaat za sledbenici na HRISTOS.

Zatoa ISUS rece deka Negovoto carstvo ne e od ovoj svet, bidejki ako bese od ovoj svet, Negovite slugi nemase da dozvolat da bide uapsen.

Ziveeeme vo svet vo koj se odvivaat vojni, predizvikani od Satana , a Hristijanite togas se napagaat edni so drugi vo ime na ljubovta kon tatkovinata . Dali togas go ljubime neprijatelot? Ili: dali nasiot sovernik od druga zemja ni e neprijatel zatoa sto pripagja na druga nacija?

Ova e delikatna tema za diskusija. Samo edno e jasno: SEKOJ koj se izjasnuva za sledbenik na ISUS ne treba da vojuva, zatoa sto toa e nespoivo so ucenjata na nasiot Gospod ISUS HRISTOS.

ISUS propovedase mir,ljubenje na neprijatelot iako toj ne mrazi.... Kamo srekja cel svet da go prifati ucenjeto na mladiot ucitel od Galileja, nema povekje da ima vojni na ovoj svet ....SHALOM!




Изменето од KINGDAVID - 04.Септември.2009 во 00:47
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.