IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Трансформација на имотот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Трансформација на имотот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2010 во 01:24
Originally posted by annaja annaja напиша:

Шпекулација или не,ама разбрав дека во 12мес.оваа година ќе го мењаат оној закон 1евро м2 за замјиштето.Дали знаете нешто?


Чинам дека оваа понуда трае до крајот на годината, потоа веќе нема да важи овој закон. Сепак не сум стопроцентно сигурен.
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2010 во 00:36
Јас се уште тапкам во место.Немам одговор од општина центар,а некој вика дека сега рашава министерството за финансии.Што е работата,намерно дуговлачат?Дали има некој што ја завршил таа процедура? И друго ме интересира,дали за сите важи изработка на елаборат,и покрај тоа што имам тапија за сопственост.Во општината никој незнае ништо, ни во катастар.А за катастарот е друга прикаска,не наидов на таква тема иначе ќе кажев.
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2010 во 14:53
Ова е лудница,никој ништо незнае....за откуп на дворно земјиште.Еден приватен геодет,ме упати до правник во катастар да ми каже дали јас треба да си го откупам дворното место,што ми е наследено од баба ми,со тапија и сите пропратни документи што ми беа побарани,или не.И тој правник ми вика,по нивно (по катастар) НЕ ТРЕБА,ама сепак да прашам во општина по нивно дали треба или не.Значи,нема исти аршин за секого,без МИТО нема ништо,а јас тој МИТО не го познавам,нитупак имам врски.Совет и молба до вас,што да правам,кој пат да го фатам?
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2010 во 17:28

Mito-to ,...da si go upoznaesh ,..pod hitno,изненадување

...dodeka ne stanale povekje...imenjaci !намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2010 во 17:37
Originally posted by annaja annaja напиша:

Ова е лудница,никој ништо незнае....за откуп на дворно земјиште.Еден приватен геодет,ме упати до правник во катастар да ми каже дали јас треба да си го откупам дворното место,што ми е наследено од баба ми,со тапија и сите пропратни документи што ми беа побарани,или не.И тој правник ми вика,по нивно (по катастар) НЕ ТРЕБА,ама сепак да прашам во општина по нивно дали треба или не.Значи,нема исти аршин за секого,без МИТО нема ништо,а јас тој МИТО не го познавам,нитупак имам врски.Совет и молба до вас,што да правам,кој пат да го фатам?


Aко е наследство од баба ти, со сите документи кои се потребни, нема потреба да откупуваш нешто што по е твое, затоа што земјиштето пред да го одземе државата, било на твојата баба, сега истото ти се враќа во сопственост, нема потреба да го откупуваш тоа кое ти се враќа.

Кога ќе одиш во општината, земи ја сета документација и прашај ги како да ја направиш трансформацијата, не прашувај дали треба пари или нешто, затоа што мислам дека ќе те упатат во катастар да си го запишеш правото на сопственост, што секако ќе те чини, односно ќе ги платиш оние административни трошоци, а не земјиштето.
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2010 во 18:39
Македон,фала ти на информациите,ова е првпат некој да ми одговори.Јас во април месец оваа година бев во општина центар со документите и ми рекоа да ги предадам и да чекам.Ми кажаа кој човек ке го води мојот предмет,и одвраме навреме да се јавувам.Кога пред 15дена се јавив дознав дека човекот заминал во пензија и нема замена од мин.за економија.На братучед ми (пошто со него делам)му рекле,треба елаборат да се прави.Јас колку сто знам елаборат прават само тие што треба да го купат.Незнам што е работата, ама ова е лудница,и кражба кај кој ке успеат.
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2010 во 18:41
Originally posted by brza brza напиша:

Mito-to ,...da si go upoznaesh ,..pod hitno,изненадување


...dodeka ne stanale povekje...imenjaci !намигнување
    Јас сакам да го запознаам,ама он не шири познатство,ке треба да дели.....
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2010 во 19:13
Originally posted by annaja annaja напиша:

Македон,фала ти на информациите,ова е првпат некој да ми одговори.Јас во април месец оваа година бев во општина центар со документите и ми рекоа да ги предадам и да чекам.Ми кажаа кој човек ке го води мојот предмет,и одвраме навреме да се јавувам.Кога пред 15дена се јавив дознав дека човекот заминал во пензија и нема замена од мин.за економија.На братучед ми (пошто со него делам)му рекле,треба елаборат да се прави.Јас колку сто знам елаборат прават само тие што треба да го купат.Незнам што е работата, ама ова е лудница,и кражба кај кој ке успеат.


Кога ќе можеш, ќе појдеш во општина, ќе објасниш дека барањето е поднесено пред повеќе месеци, како и дека очекуваш одговор, а и ќе ги потсетиш дека сите рокови се одамна пробиени.

Во однос на елаборатот, не знам, не сум слушнал досега за такво нешто.

Инаку, бидејќи роковите се пробиени, а ти сеуште немаш добиено одговор, по соодветно предупредување, можно е заведување спор пред Управниот суд.

Бидејќи веќе изминале 15 дена, појди повторно во општината и барај да дознаеш до каде е решавањето на предметот.

Изменето од Македон - 13.Октомври.2010 во 19:13
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2010 во 01:51
Ќе одам и ќе видам,само да ве прашам мислите на рокот одкако се предадени? И да кажам уште нешто,вечерва на вестите на А1 имаше прилог за оваа тема,и меѓу анкетираните имаше еден, што сигурно знам дека е адвокат, и тој со истиот проблем,како да докаже дека е негово и тоа од Турско време.Па нели е смешно,ако он за него неможе да ја заврши процедурата,а камоли за клиенти.Некој ми вика,фати адвокат и ќе го решиш проблемот.Во оваа наша држава тешко.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2010 во 15:52
Originally posted by annaja annaja напиша:

...........Некој ми вика,фати адвокат и ќе го решиш проблемот.Во оваа наша држава тешко.
pa, ne mora da go reshish , vazno e samo ( za advokatot),
 
...deka advokatot  ke te opeljeshi,...go reshil ili ne problemot tvoj!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2010 во 18:12
А проблемот останува,маката пак моја,ем без пари,ем со истиот проблем....хахаааа ме изнасмеа!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2010 во 18:25
Originally posted by annaja annaja напиша:

Ќе одам и ќе видам,само да ве прашам мислите на рокот одкако се предадени? И да кажам уште нешто,вечерва на вестите на А1 имаше прилог за оваа тема,и меѓу анкетираните имаше еден, што сигурно знам дека е адвокат, и тој со истиот проблем,како да докаже дека е негово и тоа од Турско време.Па нели е смешно,ако он за него неможе да ја заврши процедурата,а камоли за клиенти.Некој ми вика,фати адвокат и ќе го решиш проблемот.Во оваа наша држава тешко.


Да, од денот кога се предадени треба да поминат 30 дена, за еден управен предмет да се реши, по тоа, органите на управата се предупредуваат, а ако изминат уште 30 дена, чинам, веќе може да се поведе постапка и пред Управен суд.
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 00:43
Кон врв
krkovicka_mala Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krkovicka_mala Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2010 во 21:34
Originally posted by annaja annaja напиша:

А проблемот останува,маката пак моја,ем без пари,ем со истиот проблем....хахаааа ме изнасмеа!


Nekolku postapki si zgresila vo brkanjeto na ovie raboti,si pocnala od nazad pa nanapred.Prvo treba da izvades ekaborat so numericki podatoci,pa potoa da platis 1 evro,se drugo e laga i neznaenje.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,578 секунди.