Испечати | Затвори го прозорот

Трансформација на имотот

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Право
Опис на форумот: Tолкување и коментирање закони, правни совети, судска практика
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19969
Датум на принтање: 28.Април.2024 во 19:54
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Трансформација на имотот
Постирано од: meto69
Наслов: Трансформација на имотот
Датум на внесување: 31.Август.2009 во 17:02
K0GA ZAVRSUVA TRANSFORMACIJATA NA IMOTOT
DALI SO DOBIVANJE NA IMOTEN LIST ILI TREBA I PONATAKA NESTO DA SE PRAVI I STO E POENTATA NA TRANSFORMACIJATA ODNOSNO STO E KRAJNATA CEL



Коментари:
Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 01.Септември.2009 во 01:36
Originally posted by meto69 meto69 напиша:

K0GA ZAVRSUVA TRANSFORMACIJATA NA IMOTOT
DALI SO DOBIVANJE NA IMOTEN LIST ILI TREBA I PONATAKA NESTO DA SE PRAVI I STO E POENTATA NA TRANSFORMACIJATA ODNOSNO STO E KRAJNATA CEL
 
 
 
Ги плати 3 % данок ??????


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: meto69
Датум на внесување: 01.Септември.2009 во 14:42
ne se raboti za danokot
Nego za transformacija na imot


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 14:27
Angaziraj advokat,jas go napraviv toa i sega glavobolkite se negovi,jas samo kje iskeshiram.


Постирано од: lilica
Датум на внесување: 07.Октомври.2009 во 13:33
Originally posted by meto69 meto69 напиша:

K0GA ZAVRSUVA TRANSFORMACIJATA NA IMOTOT
DALI SO DOBIVANJE NA IMOTEN LIST ILI TREBA I PONATAKA NESTO DA SE PRAVI I STO E POENTATA NA TRANSFORMACIJATA ODNOSNO STO E KRAJNATA CEL


Ako na imotniot list ja imas sifrata 831 - oznacuva pravo na sopstvenost, togas nema sto poveke da pravis, ako ne e taka imas uste rabota.

-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 07.Октомври.2009 во 13:58
Ako zboruvame za denacionalizacija, mi aknaa obrznici vo vrednost od 3.650 eu ( oti bevme eden kup rodnini i toa se podeli) i kako gi ostaviv na drzavata da mi gi isplaka vo narednive 10 god. po 10 % godisno i nesto sitno kamata, inaku bese 70 % od vrednosta vo gotovo

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: RORAIMA
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 22:03
Ova e izmislica na Vladata

Toa se vika vtora nacinalizacija!

Koga Vi se molam Drzavata stana sopstvenik na mojot dbvor.

Toa e apsolutno nepoznavanjne na pravoto

Drzavata gi manipulira gragjanite.
Odkoga uvide drzavata deka kje si go odnesi ,zatoa sto vidni i pametni lica im onjasnija za sto se raboti i od koga vidoa deka ze zaebale , denesnata vlada ja namali cenata za samo 1 eur.

princip

Soberi gi glupacive kje mislat deka e ubav poteg na vladata.
Tie plukaat po nas a nie demek mislime deka vrni.

-------------
se sto e so pari , e bez pari !


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 02:14
Originally posted by RORAIMA RORAIMA напиша:



Koga Vi se molam Drzavata stana sopstvenik na mojot dbvor.

Toa e apsolutno nepoznavanjne na pravoto

Drzavata gi manipulira gragjanite.
Odkoga uvide drzavata deka kje si go odnesi ,zatoa sto vidni i pametni lica im onjasnija za sto se raboti i od koga vidoa deka ze zaebale , denesnata vlada ja namali cenata za samo 1 eur.

princip

Soberi gi glupacive kje mislat deka e ubav poteg na vladata.
Tie plukaat po nas a nie demek mislime deka vrni.


Во 1958 година, од тогашната држава, беше донесен Закон, со кој, сето земјиште премина во општествена сопственост ( согласно тогашниот систем ), додека на сопствениците на објектите кои се наоѓаа врз тоа земјиште им беше признато правото на трајно користење, па сега оние кои и пред тоа биле сопственици на тоа земјиште покренаа постапка без надомест, додека оние кои се стекнале со право на трајно користење без пред тоа да бидат сопственици на земјиштето, ќе платат 1 евро за еден метар квадратен.


-------------


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 22.Април.2010 во 02:01
За да се приватизира замјиштето треба да се соберат еден куп документи,не сум израчунала тачно, ама мислам ме коштаа едно 2000ден.отприлика,тоа док.од катастар.Ама не ми беше тоа проблем,проблемот беше што плус тие документи,требаше тапија или купопродажен договор како доказ за сопственост.Стварно незнам што беше тоа кога ни катестарот ни архивот,не можеа да ми најдат тапија од 1923год.а може да плаќаме данок на имот сите овие години.Интересно беше што приложив како доказ порески книшки од тие години од Српско време и не беа прифатени како доказ.За среќа ја најдов тапијата (дома)и ги предадов па сега чекам да видам колку се ажурни.Ако некој поминал по тој пат би го замолил да ми каже колку време се чека да се заврши оваа постапка.Ви благодарам унапред.А ако на некого му треба некоја информација слободно нека праша што можам ќе му помогнам.викаат НЕ СЛУШАЈ ГАТАЛЕЦ, СЛУШАЈ ПАТАЛЕЦ


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Април.2010 во 16:58
Normalno e deka drzhavata ke bara dokumenti za sopstvenost na zemjishteto (inaku sekoj "pameten" kje se javi kako "sopstvenik" na s'e i seshto), a nenormalno e na Balkanot da se ima neshto takvo.








-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Mramoren
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 02:03
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Normalno e deka drzhavata ke bara dokumenti za sopstvenost na zemjishteto (inaku sekoj "pameten" kje se javi kako "sopstvenik" na s'e i seshto), a nenormalno e na Balkanot da se ima neshto takvo.










abe se ubavo, ama problemot e sto drzavata ni go zema naseto, pa del ni dade, pa sega bara, pak da go kupuvame...abe ova li e drzava


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 03.Мај.2010 во 02:53
Originally posted by Mramoren Mramoren напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Normalno e deka drzhavata ke bara dokumenti za sopstvenost na zemjishteto (inaku sekoj "pameten" kje se javi kako "sopstvenik" na s'e i seshto), a nenormalno e na Balkanot da se ima neshto takvo.










abe se ubavo, ama problemot e sto drzavata ni go zema naseto, pa del ni dade, pa sega bara, pak da go kupuvame...abe ova li e drzava


Ne znam dali razbiram dobro, no Jugoslavija (nekoja druga drzhava, denes nepostoechka) vo minatoto izvrshila eksproprijacija na zemjishteto so odreden dogovor za objektite izgradeni na nego. E sega, Makedonija (nashata drzhava) dozvoluva pokrenuvanje na postapka za dokazhuvanje na sopstvenosta na ekspropriranoto zemjishte, kako i soodvetno reguliranje na negovata vrednost koristena od objektite koi stojat na nego.

Македон toa ubavo go objasnuva tuka:

Originally posted by Македон Македон напиша:



Во 1958 година, од тогашната држава, беше донесен Закон, со кој, сето земјиште премина во општествена сопственост ( согласно тогашниот систем ), додека на сопствениците на објектите кои се наоѓаа врз тоа земјиште им беше признато правото на трајно користење, па сега оние кои и пред тоа биле сопственици на тоа земјиште покренаа постапка без надомест, додека оние кои се стекнале со право на трајно користење без пред тоа да бидат сопственици на земјиштето, ќе платат 1 евро за еден метар квадратен.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 19.Мај.2010 во 01:52
И ако добро разбрав,и тие што ќе докажат сопственост на имот треба да платат 1евро м2? Ај ве молам ако некој завршил со трансформација на земјиште нека каже како е тачно,се плаќа или не и после колку време од предавање на документи се добива одговор.Јас кога се јавив да прашам,тој ми вика ’’оваа година ги подадовте документите?’’тоа значи треба да чекам неколку години? Катастрофаааааа страшнооооо......


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 07.Јули.2010 во 00:35
Шпекулација или не,ама разбрав дека во 12мес.оваа година ќе го мењаат оној закон 1евро м2 за замјиштето.Дали знаете нешто?


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Јули.2010 во 01:24
Originally posted by annaja annaja напиша:

Шпекулација или не,ама разбрав дека во 12мес.оваа година ќе го мењаат оној закон 1евро м2 за замјиштето.Дали знаете нешто?


Чинам дека оваа понуда трае до крајот на годината, потоа веќе нема да важи овој закон. Сепак не сум стопроцентно сигурен.

-------------


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 02.Септември.2010 во 00:36
Јас се уште тапкам во место.Немам одговор од општина центар,а некој вика дека сега рашава министерството за финансии.Што е работата,намерно дуговлачат?Дали има некој што ја завршил таа процедура? И друго ме интересира,дали за сите важи изработка на елаборат,и покрај тоа што имам тапија за сопственост.Во општината никој незнае ништо, ни во катастар.А за катастарот е друга прикаска,не наидов на таква тема иначе ќе кажев.


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 13.Октомври.2010 во 14:53
Ова е лудница,никој ништо незнае....за откуп на дворно земјиште.Еден приватен геодет,ме упати до правник во катастар да ми каже дали јас треба да си го откупам дворното место,што ми е наследено од баба ми,со тапија и сите пропратни документи што ми беа побарани,или не.И тој правник ми вика,по нивно (по катастар) НЕ ТРЕБА,ама сепак да прашам во општина по нивно дали треба или не.Значи,нема исти аршин за секого,без МИТО нема ништо,а јас тој МИТО не го познавам,нитупак имам врски.Совет и молба до вас,што да правам,кој пат да го фатам?


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Октомври.2010 во 17:28

Mito-to ,...da si go upoznaesh ,..pod hitno,изненадување

...dodeka ne stanale povekje...imenjaci !намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 13.Октомври.2010 во 17:37
Originally posted by annaja annaja напиша:

Ова е лудница,никој ништо незнае....за откуп на дворно земјиште.Еден приватен геодет,ме упати до правник во катастар да ми каже дали јас треба да си го откупам дворното место,што ми е наследено од баба ми,со тапија и сите пропратни документи што ми беа побарани,или не.И тој правник ми вика,по нивно (по катастар) НЕ ТРЕБА,ама сепак да прашам во општина по нивно дали треба или не.Значи,нема исти аршин за секого,без МИТО нема ништо,а јас тој МИТО не го познавам,нитупак имам врски.Совет и молба до вас,што да правам,кој пат да го фатам?


Aко е наследство од баба ти, со сите документи кои се потребни, нема потреба да откупуваш нешто што по е твое, затоа што земјиштето пред да го одземе државата, било на твојата баба, сега истото ти се враќа во сопственост, нема потреба да го откупуваш тоа кое ти се враќа.

Кога ќе одиш во општината, земи ја сета документација и прашај ги како да ја направиш трансформацијата, не прашувај дали треба пари или нешто, затоа што мислам дека ќе те упатат во катастар да си го запишеш правото на сопственост, што секако ќе те чини, односно ќе ги платиш оние административни трошоци, а не земјиштето.

-------------


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 13.Октомври.2010 во 18:39
Македон,фала ти на информациите,ова е првпат некој да ми одговори.Јас во април месец оваа година бев во општина центар со документите и ми рекоа да ги предадам и да чекам.Ми кажаа кој човек ке го води мојот предмет,и одвраме навреме да се јавувам.Кога пред 15дена се јавив дознав дека човекот заминал во пензија и нема замена од мин.за економија.На братучед ми (пошто со него делам)му рекле,треба елаборат да се прави.Јас колку сто знам елаборат прават само тие што треба да го купат.Незнам што е работата, ама ова е лудница,и кражба кај кој ке успеат.


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 13.Октомври.2010 во 18:41
Originally posted by brza brza напиша:

Mito-to ,...da si go upoznaesh ,..pod hitno,изненадување


...dodeka ne stanale povekje...imenjaci !намигнување
    Јас сакам да го запознаам,ама он не шири познатство,ке треба да дели.....


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 13.Октомври.2010 во 19:13
Originally posted by annaja annaja напиша:

Македон,фала ти на информациите,ова е првпат некој да ми одговори.Јас во април месец оваа година бев во општина центар со документите и ми рекоа да ги предадам и да чекам.Ми кажаа кој човек ке го води мојот предмет,и одвраме навреме да се јавувам.Кога пред 15дена се јавив дознав дека човекот заминал во пензија и нема замена од мин.за економија.На братучед ми (пошто со него делам)му рекле,треба елаборат да се прави.Јас колку сто знам елаборат прават само тие што треба да го купат.Незнам што е работата, ама ова е лудница,и кражба кај кој ке успеат.


Кога ќе можеш, ќе појдеш во општина, ќе објасниш дека барањето е поднесено пред повеќе месеци, како и дека очекуваш одговор, а и ќе ги потсетиш дека сите рокови се одамна пробиени.

Во однос на елаборатот, не знам, не сум слушнал досега за такво нешто.

Инаку, бидејќи роковите се пробиени, а ти сеуште немаш добиено одговор, по соодветно предупредување, можно е заведување спор пред Управниот суд.

Бидејќи веќе изминале 15 дена, појди повторно во општината и барај да дознаеш до каде е решавањето на предметот.

-------------


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 14.Октомври.2010 во 01:51
Ќе одам и ќе видам,само да ве прашам мислите на рокот одкако се предадени? И да кажам уште нешто,вечерва на вестите на А1 имаше прилог за оваа тема,и меѓу анкетираните имаше еден, што сигурно знам дека е адвокат, и тој со истиот проблем,како да докаже дека е негово и тоа од Турско време.Па нели е смешно,ако он за него неможе да ја заврши процедурата,а камоли за клиенти.Некој ми вика,фати адвокат и ќе го решиш проблемот.Во оваа наша држава тешко.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 14.Октомври.2010 во 15:52
Originally posted by annaja annaja напиша:

...........Некој ми вика,фати адвокат и ќе го решиш проблемот.Во оваа наша држава тешко.
pa, ne mora da go reshish , vazno e samo ( za advokatot),
 
...deka advokatot  ke te opeljeshi,...go reshil ili ne problemot tvoj!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 14.Октомври.2010 во 18:12
А проблемот останува,маката пак моја,ем без пари,ем со истиот проблем....хахаааа ме изнасмеа!


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 14.Октомври.2010 во 18:25
Originally posted by annaja annaja напиша:

Ќе одам и ќе видам,само да ве прашам мислите на рокот одкако се предадени? И да кажам уште нешто,вечерва на вестите на А1 имаше прилог за оваа тема,и меѓу анкетираните имаше еден, што сигурно знам дека е адвокат, и тој со истиот проблем,како да докаже дека е негово и тоа од Турско време.Па нели е смешно,ако он за него неможе да ја заврши процедурата,а камоли за клиенти.Некој ми вика,фати адвокат и ќе го решиш проблемот.Во оваа наша држава тешко.


Да, од денот кога се предадени треба да поминат 30 дена, за еден управен предмет да се реши, по тоа, органите на управата се предупредуваат, а ако изминат уште 30 дена, чинам, веќе може да се поведе постапка и пред Управен суд.

-------------


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 15.Октомври.2010 во 00:43


Постирано од: krkovicka_mala
Датум на внесување: 26.Ноември.2010 во 21:34
Originally posted by annaja annaja напиша:

А проблемот останува,маката пак моја,ем без пари,ем со истиот проблем....хахаааа ме изнасмеа!


Nekolku postapki si zgresila vo brkanjeto na ovie raboti,si pocnala od nazad pa nanapred.Prvo treba da izvades ekaborat so numericki podatoci,pa potoa da platis 1 evro,se drugo e laga i neznaenje.


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 26.Ноември.2010 во 23:37
Originally posted by krkovicka_mala krkovicka_mala напиша:

Originally posted by annaja annaja напиша:

А проблемот останува,маката пак моја,ем без пари,ем со истиот проблем....хахаааа ме изнасмеа!


Nekolku postapki si zgresila vo brkanjeto na ovie raboti,si pocnala od nazad pa nanapred.Prvo treba da izvades ekaborat so numericki podatoci,pa potoa da platis 1 evro,se drugo e laga i neznaenje.
      Не сум платила 1 евро,а и немам потреба да платам,имам тапија од баба ми и дедо ми,а во тек е трансформацијата на земјиштето,и пак со маки и проблеми.Живеам во Македонија во која што ништо не поминува лесно.И тоа се, затоа што имаме такви закони или такви луѓе што ја водат оваа држава.Страшно сум разочарана затоа што на некој му е овозможено нешто што не е негово,да си го добие,а некој што го наследил,да го изгуби,и тоа само затоа што има врски,пари или знае со кого да се дружи.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 03.Февруари.2011 во 12:52
http://www.pravo.org.mk/documentlaws.php?name=%D0%97%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD+%D0%B7%D0%B0+%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0+%D0%B8+%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D1%83%D0%BF+%D0%BD%D0%B0+%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%B6%D0%BD%D0%BE+%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D1%98%D0%B8%D1%88%D1%82%D0%B5+%D0%B2%D0%BE+%D0%B4%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B0+%D1%81%D0%BE%D0%BF%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82&number=&year=&category=0&keyword=&button=%D0%91%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%98 - Закон за приватизација и закуп на градежно земјиште во државна сопственост

Еве го законот и сите измени и дополнувања на истиот според кои се врши приватизацијата на градежното земјиште.

-------------


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 03.Февруари.2011 во 14:07
Originally posted by Македон Македон напиша:

http://www.pravo.org.mk/documentlaws.php?name=%D0%97%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD+%D0%B7%D0%B0+%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0+%D0%B8+%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D1%83%D0%BF+%D0%BD%D0%B0+%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%B6%D0%BD%D0%BE+%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D1%98%D0%B8%D1%88%D1%82%D0%B5+%D0%B2%D0%BE+%D0%B4%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B0+%D1%81%D0%BE%D0%BF%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82&number=&year=&category=0&keyword=&button=%D0%91%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%98 - Закон за приватизација и закуп на градежно земјиште во државна сопственост

Еве го законот и сите измени и дополнувања на истиот според кои се врши приватизацијата на градежното земјиште.
И уште еден апсурд во нашава држава...Ги предадов сите документи,дури и елаборат од приватен геодет,и разбрав нешто друго...мој роднина,кој на ист начин го наследил неговиот имот,неговата мајка и мојата баба беа сестри,ги предал документите за трансформација на земјиште без елаборат,без тапија,само со имотен лист и оставинска.И тоа се работи за иста општина,нели би требало исти аршин за сите...Немам зборови...а какви маки видов...


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 03.Февруари.2011 во 14:22
Originally posted by annaja annaja напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

http://www.pravo.org.mk/documentlaws.php?name=%D0%97%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD+%D0%B7%D0%B0+%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0+%D0%B8+%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D1%83%D0%BF+%D0%BD%D0%B0+%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%B6%D0%BD%D0%BE+%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D1%98%D0%B8%D1%88%D1%82%D0%B5+%D0%B2%D0%BE+%D0%B4%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B0+%D1%81%D0%BE%D0%BF%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82&number=&year=&category=0&keyword=&button=%D0%91%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%98 - Закон за приватизација и закуп на градежно земјиште во државна сопственост

Еве го законот и сите измени и дополнувања на истиот според кои се врши приватизацијата на градежното земјиште.
И уште еден апсурд во нашава држава...Ги предадов сите документи,дури и елаборат од приватен геодет,и разбрав нешто друго...мој роднина,кој на ист начин го наследил неговиот имот,неговата мајка и мојата баба беа сестри,ги предал документите за трансформација на земјиште без елаборат,без тапија,само со имотен лист и оставинска.И тоа се работи за иста општина,нели би требало исти аршин за сите...Немам зборови...а какви маки видов...


Не станува збор за двојни аршини, туку за непознавање на правните акти од страна на администрацијата. За жал, тоа е чест случај кај нас во Македонија.

-------------


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 03.Февруари.2011 во 14:32
За жал така е...а чаре нема!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk