IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОЈА ЦРКВА СПАСУВА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОЈА ЦРКВА СПАСУВА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 16>
Автор
Порака
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 14:42
фала за исцрпниот одговор.
Во секој случај, колку што сум јас упознаена, зборот katholikos значи општо, универзално, значи да гледаш нешто како целина. А зборот ecclesia значи собир, собирање или повикување поради иста цел.
И нели беше православната црква која прва се отцепи од католичката?

A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 23:53
Смешно е да се тврди дека е католичка, црква што ја има одвај во 5-6 народи во светот, и тоа скоро сите словенски. Што е со останатите? Да не се они марсовци случајно?
Баци!!!
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 00:48
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

фала за исцрпниот одговор.
Во секој случај, колку што сум јас упознаена, зборот katholikos значи општо, универзално, значи да гледаш нешто како целина. А зборот ecclesia значи собир, собирање или повикување поради иста цел.
И нели беше православната црква која прва се отцепи од католичката?



Јуху!!! Ahmar ти поставив прашање...
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 01:53
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


За да постои Светат Црква доволно(ако до крај се разбвие православниот став) е само да има барем еден епископ и еден верник!!


Значи ова е најважното за опстојување на една црква.






Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 17:03
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


За да постои Светат Црква доволно(ако до крај се разбвие православниот став) е само да има барем еден епископ и еден верник!!


Значи ова е најважното за опстојување на една црква.









Хахаа... а што ако има само двајца верници?
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 17:16
Originally posted by папата папата напиша:

Смешно е да се тврди дека е католичка, црква што ја има одвај во 5-6 народи во светот, и тоа скоро сите словенски. Што е со останатите? Да не се они марсовци случајно?
Malkumina se onie koj ke go nasledat Nebesnoto Carstvo...
Vratata e otvorena, no prolazot preku nea e tesen, pa i Pravoslavjeto e tesno vo svetot, ushte eden dokaz deka e vistinito.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 20:01
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by папата папата напиша:

Смешно е да се тврди дека е католичка, црква што ја има одвај во 5-6 народи во светот, и тоа скоро сите словенски. Што е со останатите? Да не се они марсовци случајно?

Malkumina se onie koj ke go nasledat Nebesnoto Carstvo...

Vratata e otvorena, no prolazot preku nea e tesen, pa i Pravoslavjeto e tesno vo svetot, ushte eden dokaz deka e vistinito.


По стоти пат: православието нема да те спаси туку верата. Зборуваш за неговата доктрина? Тешко дека е целата вистинита. Ова као демек другите цркви не се вистинити?
Поентата на папата беше дека не може една црква да е универзална, општа (католичка) ако ја има во толку малку земји. Зборот католик се однесува на тоа дека кај нив нема националистичка поделба (за разлика од православните кои ќе се потепаат за да ја поделат) туку верниците од Шпанија, Франција, Северна и Јужна Америка... се под водството на Папата.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 20:04
Рита не те заборавив.
Сега немам толку време за елаборација,стрпи се до понеделник па ќе добиеш уште едно исцрпно образлагање(се надевам).
Поздрав!
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 20:29
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Vratata e otvorena, no prolazot preku nea e tesen, pa i Pravoslavjeto e tesno vo svetot, ushte eden dokaz deka e vistinito.



   Бог никогаш не објавил дека спасението доаѓа преку православието доколку се извршуваат православните обичаи и ритуали.

Христос е патот, вистината и животот.Треба да го следиме Христос односно Неговото учење.

Никогаш не рекол Христос дека за спасение е потребно да си член на православна,баптистичка,евангелска или пак некоја помалкубројна црква.

И уште нешто црквите нема да влегуваат во рајот во пакет.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 21:33
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


И уште нешто црквите нема да влегуваат во рајот во пакет.


Дај си рака за ова!
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 22:17
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Vratata e otvorena, no prolazot preku nea e tesen, pa i Pravoslavjeto e tesno vo svetot, ushte eden dokaz deka e vistinito.



   Бог никогаш не објавил дека спасението доаѓа преку православието доколку се извршуваат православните обичаи и ритуали.

Христос е патот, вистината и животот.Треба да го следиме Христос односно Неговото учење.

Никогаш не рекол Христос дека за спасение е потребно да си член на православна,баптистичка,евангелска или пак некоја помалкубројна црква.

И уште нешто црквите нема да влегуваат во рајот во пакет.




Luka [12;32] Ne boj se malo stado, zasto vasiot Tatko blagovoli da vi go dade Carstvoto.
Neznaci ako e ako crkvata e mnogubrojna i e vo pravo.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 22:21
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Vratata e otvorena, no prolazot preku nea e tesen, pa i Pravoslavjeto e tesno vo svetot, ushte eden dokaz deka e vistinito.


   Бог никогаш не објавил дека спасението доаѓа преку православието доколку се извршуваат православните обичаи и ритуали.

Христос е патот, вистината и животот.Треба да го следиме Христос односно Неговото учење.

Никогаш не рекол Христос дека за спасение е потребно да си член на православна,баптистичка,евангелска или пак некоја помалкубројна црква.

И уште нешто црквите нема да влегуваат во рајот во пакет.


Luka [12;32] Ne boj se malo stado, zasto vasiot Tatko blagovoli da vi go dade Carstvoto.
Neznaci ako e ako crkvata e mnogubrojna i e vo pravo.


Па не значи и дека не е во право. Бог некаде не рече дека ако е многубројна ќе ја фрли во пеколот.

Изменето од Rita.MD - 05.Септември.2009 во 22:21
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 22:36
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Vratata e otvorena, no prolazot preku nea e tesen, pa i Pravoslavjeto e tesno vo svetot, ushte eden dokaz deka e vistinito.


   Бог никогаш не објавил дека спасението доаѓа преку православието доколку се извршуваат православните обичаи и ритуали.

Христос е патот, вистината и животот.Треба да го следиме Христос односно Неговото учење.

Никогаш не рекол Христос дека за спасение е потребно да си член на православна,баптистичка,евангелска или пак некоја помалкубројна црква.

И уште нешто црквите нема да влегуваат во рајот во пакет.


Luka [12;32] Ne boj se malo stado, zasto vasiot Tatko blagovoli da vi go dade Carstvoto.
Neznaci ako e ako crkvata e mnogubrojna i e vo pravo.


Па не значи и дека не е во право. Бог некаде не рече дека ако е многубројна ќе ја фрли во пеколот.


Ovoj narod Me pocituva so usnite, a nivnoto srce e daleku od Mene, naprazno Me pocituvate, ucejki nauki, sto se covecki povelbi. Vie ja ostavivte Bozjata zapoved, a go drzite coveckoto predanije.Marko[7;6].
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2009 во 15:12
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:



Ovoj narod Me pocituva so usnite, a nivnoto srce e daleku od Mene, naprazno Me pocituvate, ucejki nauki, sto se covecki povelbi. Vie ja ostavivte Bozjata zapoved, a go drzite coveckoto predanije.Marko[7;6].


За кого се однесува ова? Им личи на повеќе.

Изменето од Rita.MD - 06.Септември.2009 во 15:12
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.