IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОЈА ЦРКВА СПАСУВА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОЈА ЦРКВА СПАСУВА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 16>
Автор
Порака
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 12:00
Sto se odnesuva do Katolickata crkva, jas nemam protiv nikoja vera , sekoj veruva vo ona sto misli deka e isprvno, no sakam da kazam prvo treba da se ispita vo sto se veruva da se istrazuva.
Niedna crkva pa koja da bilo nesmme da promenuva Bozji zakoni.
Koj e toj sto se stava nad Bozjiot avtoritet. Koj e toj sto saka da promeni i vreme i zakon. Prostimi ne ti go znam imeto no za ovaa tema moze da se diskutira mnogu.
NEe samo dase veruva nego i vo sto se veruva.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 14:42
Токму така брате,многу побитно е во што и како се верува бидејќи и демоните веруваат но треперат.
Затоа и го истакнав дека Црквата е врховниот репер за тоа дали верата е исправна.

И кога велам црква не мислам на градби и камењата тука на заедницата на верни.
Христос рекол дека ќе ја утврди Црквата на камен и ниту вратите на пеколот нема да ја надвладеат до крајот на времето.

Црквата е ЕДНА ,нема повеќе цркви.
За правоверните(на грчки-ортодоксни)има само една Црква а тоа е ЕДНАТА СВЕТА КАТОЛИЧКА(СОБОРНА)И АПОСТОЛСКА ЦРКВА.
Секако тука не мислам на РИМОкатоличката "Црква" која за жал навистина се стави над Бога со дрзнување да се менуваат работите што Христос ни рече да ги правиме(со додавањето на филиоквето како прво и основно)а потоа еден цел куп на ереси и застранувања од вистината која ги доведува до ваква состојба до која се.

Како вели Свети Кипријан Картагински..кој ја нема Црквата за мајка го нема ни Бога за Отец.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 15:40



Ahmar, respekt za ovoj komentar!

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Мислам деке не си во првао благој....
За да се разбере"Библијата" треба да се биде свесен како прво КОЈ ја напишал и тој што ја напишал сигурно има најмногу право да ја толкува како што треба.

А кој е тоа?
Е тоа е Едната Света Католичка(соборна)и Апостолска Црква.
Да токму така.. колку да не им влегува во уши на протестантите сепак треба да се свесни дека Светото Писмо не паднало од небо како к*ранот и сега да се почитува речиси како идол!


Samo edna mala, no sepak vazhna (barem za mene) korekcija - novozavetnite pisanija se sobrani od pretstavnicite na podocna narechenata Edna Sveta Katolichka i Apostolska Crkva spored nivnoto razbiranje za Isusovoto predanie. Znachi ovie tekstovi ne se napishani od Crkvata, tuku od lugje koi vo momentot na pishuvanjeto ne mozhele da bidat chlenovi na ovaa crkva. Popravi me ako gresham.

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Тоа со трдицијата vs Светото писмо, си само донекаде во право.Традицијата која не ни е предадена од светите апостоли и нивните ученици(народни преданија и слично)е навистина спротивно на Библијат па и на самата Света Црква.Па затоа не е фер кога кога некои таму луѓе си практикуваат некакви суеверија и паганизми и сега сето тоа да се припишува на Православието,као демек го проповеда тоа.


Mislam deka dokolku ova na nekoj ne mu e jasno, togash ednostavno ne saka da mu bide jasno.

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Додека тоа со последниот стих од отровението вие протестантите го претерувате и вадите од конектс нон стоп!
Како прво кога Светиот апсотол го пишувал тоа НЕ ПОСТОЕЛА    БИБЛИЈАТА како ти и ја што сега ја имаме.
Дури во 4 век библијата го попримила обликот(горе доле) како што е денес.
Значи тие стихови се однесуваат само на неговата пророчка книга!


Apsolutno tochno i toa vazhi za site pisanija vo Biblijata. Sekakvo podrugo komentiranje za niv, kako sto naveduvash i ti, e vadenje od kontekst.


Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Друго, ако е тоа така(а не е али ај по ваше да идеме) Тогаш од евангелието по јован треба да се исфрли еден многу битен дел а тоа е каменувањето на блудницата од 8 глава. Да токму така..не се нервирај...колку и да не тие за верување ТОЈ ДЕЛ Е ДОДАДЕН во 9 век.


Apsolutno tochno, kako sto ima i nekoi drugi delovi koi se dodavani ili menuvani vo pisanijata. Samo protestantite so toa nema nikogash da se soochat bidejki za niv vazhi doktrinata oti Biblijata e bukvalen Bozhji zbor koj nikogash ne bil promenet. Ako go prifatat faktot deka sepak imalo menuvanja (kako na primer onoj sto go navede ti) togash se rushi nivnata strategija na bukvalno sledenje i razbiranje na sekoj zbor napishan vo Knigata.

Изменето од Messenger - 01.Септември.2009 во 16:08
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 18:42
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Затоа и го истакнав дека Црквата е врховниот репер за тоа дали верата е исправна.




    Добро.Црквата викаш е врховен репер преку кој лугето ке се преиспитуваат во верата.Многупати се случува црковното старешинство (свештенство ) или дел од нив да забегаат.Како вчерашниот случај во Лутеранската црква во Америка.

   Тоа свештенство сакало или некело мора да ја има Библијата за репер и буквално да ја следи.За да не се отиде во погрешен правец, како што и сами го осудувате случајот со хомосексуалноста. Доколку не се почитува Библијата како уставот во една држава, човекот ке најде оправдувања за сите глупирања и ке ги убеди останатите дека таа истата глупост е од Бога оправдана.

   Незнам зошто толку се противите на Библиското учење што ви пречи толку напишаното во таа книга и нејзино буквално следење?

   

Изменето од izvoren - 01.Септември.2009 во 21:31
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 22:21
izvoren, dali ja sledish bukvalno celata Biblija (Stariot i Noviot Zavet) ili samo nekoj del od nea?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 22:32
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

izvoren, dali ja sledish bukvalno celata Biblija (Stariot i Noviot Zavet) ili samo nekoj del od nea?



    Се трудам да ја следам, особено Новиот Завет бидејки тој е за исполнување.Тој е сржта на христијанството. Така?

    Е сега колку во тоа успевам само Господ знае.Во секој случај секојдневно грешам.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 01:34
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Затоа и го истакнав дека Црквата е врховниот репер за тоа дали верата е исправна.

Колку неточно!

На истокот, црквата се воздигна себеси над Бога и Неговиот Дух. Таа сега управува со вистината и исправноста на верата. Но така е само според нив.

Ако Црквата е врховниот репер, тогаш сосема оправдано оние кои ги нарекувате еретици, ќе бидат спасени, бидејќи едно време ересите доминираа со црквата, а тие само ја следеле. Почнувајќи од Аријевците, Донатистите, иконоборците, католиците, па се до султано-патријаршијата за време турско. Сите овие ереси, биле ОФИЦИЈАЛНИ учења на црквата, во одреден период, се додека некој друг не дошол да ги промени и прогласи за еретички.

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Секако тука не мислам на РИМОкатоличката "Црква" која за жал навистина се стави над Бога со дрзнување да се менуваат работите што Христос ни рече да ги правиме(со додавањето на филиоквето како прво и основно)а потоа еден цел куп на ереси и застранувања од вистината која ги доведува до ваква состојба до која се.


Христос ви рече за филиоквето? Ова било хумористичен форум!

Да те прашам, зарем на вториот Васеленски Собор (Цариград 381), не се ДОДАДЕ кон Символот еден куп зборови? Зошто се додадоа? И зарем само затоа што ги додадоа, тие се еретици, ако суштинатата на додаденото е точна?

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Како вели Свети Кипријан Картагински..кој ја нема Црквата за мајка го нема ни Бога за Отец.


А да те прашам: да не беше случајно Кипријан католик? Се разбира, тогаш немаше исток-запад поделба, се уште, но во суштина, Картагина е папска територија. Мн си контрадикторен, со други зборови.
Баци!!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 02:30
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

izvoren, dali ja sledish bukvalno celata Biblija (Stariot i Noviot Zavet) ili samo nekoj del od nea?



    Се трудам да ја следам, особено Новиот Завет бидејки тој е за исполнување.Тој е сржта на христијанството. Така?

    Е сега колку во тоа успевам само Господ знае.Во секој случај секојдневно грешам.


Ami kade tamu, vo Noviot Zavet, se osuduvaat homoseksualcite?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 10:26
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

izvoren, dali ja sledish bukvalno celata Biblija (Stariot i Noviot Zavet) ili samo nekoj del od nea?



    Се трудам да ја следам, особено Новиот Завет бидејки тој е за исполнување.Тој е сржта на христијанството. Така?

    Е сега колку во тоа успевам само Господ знае.Во секој случај секојдневно грешам.


Ami kade tamu, vo Noviot Zavet, se osuduvaat homoseksualcite?


На многу места, меѓу нив:

2 Петрово послание 2:6,

Јуда 7

Римјани 1:18-32

1 Коринтјани 6:9-10.


Таму јасно стои дека Хомосексуалноста е спротивна на Божјата волја, па така не постои ни трунка веројатност истата да биде прифатена од христијанството 9а уште помалку геј свештеници, благослови на хомо-бракови и што ти не како што денес е случај со евангелистичките протестантски цркви ширум светот)

Апостол Павле потенцира дека овие луѓе (хомосексуалците) самите си се лишиле од спасението, и дека се соочуваат со осуда.

За Стариот Завет пак да не правиме моабетскелет, прашањето беше за новиот Завет...


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 11:57
Некои излегоа со тезата, дека практицирачката хомосексуалност, односно интима, е грев, но не и хомосексуалноста како нагон, чувство, инстинкт.

Што мислите по ова прашање?
Баци!!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 11:58

А што ќе кажете за хомосексуалните распаљотки меѓу православните монаси на ткн. "светата гора" во Грција?

http://www.gay-serbia.com/religija/2005/05-01-15-grcko-leto/index.jsp


Изменето од EvAngelos - 02.Септември.2009 во 11:59
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 12:15
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А што ќе кажете за хомосексуалните распаљотки меѓу православните монаси на ткн. "светата гора" во Грција?

http://www.gay-serbia.com/religija/2005/05-01-15-grcko-leto/index.jsp


Ќе кажеме дека не ти држи место очајничкиот обид да го одбраниш последниот потег на евангелската црква.

А изворов ти е...екстра, геј србија, ме изненади Евангелос.бакнеж

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 12:21
Originally posted by папата папата напиша:

Некои излегоа со тезата, дека практицирачката хомосексуалност, односно интима, е грев, но не и хомосексуалноста како нагон, чувство, инстинкт.

Што мислите по ова прашање?


Кои се тие “некои“ што излегле со таква теза?

Многу јасно е напишано

2 Петрово послание 2:6,

Јуда 7

Римјани 1:18-32

1 Коринтјани 6:9-10.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 12:25
Maria, каде виде дека јас го бранам потегот на таа евангелско-лутеранска црква? збунетост
Што му фали на изворот? Имаше едно време и на телевизија за овие скандали ама не можам да најдам на гугл.
 


Изменето од EvAngelos - 02.Септември.2009 во 12:51
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.