IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОЈА ЦРКВА СПАСУВА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОЈА ЦРКВА СПАСУВА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 16>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 21:20
Originally posted by Orthophill Orthophill напиша:

Свети седум тајни се:
Крштение
Миропомазание
Евхаристија (Света Причест)
Покајание
Свештенство
Брак
Елеосвештенство

тајни се, не затоа што се извршуваат тајно, туку што на таен начин се излива благодатта на Светиот Дух при овие свети чинови!
 
А зошто баш седум? Зарем само во овие седум благодатта на Светиот Дух се излива на таен начин? Дали тоа значи дека сите други случаи каде што се излива благодатта на Свеитот Дух ви се добро познати како на пример при слушањето на Божјото Слово. Ние во Библијата имаме случај каде што одредена група на луѓе слушајќи го Божјото Слово биле исполнети со Светиот Дух што значи дека врз нив се излеала благодатта на Светиот Дух.
Дали вие православните знаете точно на кој начин таа се излеала? Ако не значи и тоа е тајна. Значи не се седум, туку осум. А ако наведам уште еден пример ќе бидат и девет среќа Ако продолжам ќе станат и 10, 11, 12 итн.
Зошто баш седум?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Orthophill Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Orthophill Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 21:23
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Значи не е Исус Тој што ќе кажи кој да седи оддесно или одлево Него, туку Таткото.

Секако тука исклучок се православните кои бесрамно го узурпираат местото на Бог Таткото и се дрзнуваат да даваат почесни места на небото ставајќи ја блажената Марија на врвот на Небото рамо до рамо со Бог.


Браво! Ме откри дека не го знам на памет целото свето Евангелие. Но, сепак се гледа дека ти одговара титулата Судија на Василената. Осудувај не‘ и понатаму!
Шо ја мешаш сега Богородица? Нека таа на страшниот Христов Суд ти биди Обвинител!
Нема поголемо богатство од девственоста! - св Григориј Ниски
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 21:35
Originally posted by Orthophill Orthophill напиша:

Осудувај не‘ и понатаму!
Шо ја мешаш сега Богородица? Нека таа на страшниот Христов Суд ти биди Обвинител!


Откровение: 12:10 И чув силен глас во небото како зборува: „Сега дојде спасението и силата и царството на нашиот Бог и власта на Неговиот Помазаник, зашто е отфрлен обвинителот   на нашите браќа, кој ги обвинуваше пред нашиот Бог, дење и ноќе.

   Немој да ја именуваш Богородица како обвинител бидејки терминот обвинител се употребува за ѓаволот.






     
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 21:43
Originally posted by Orthophill Orthophill напиша:


Браво! Ме откри дека не го знам на памет целото свето Евангелие.
 
Не само напамет, православните ни бегло не ги познаваат евангелијата, а дури и оние ретки исклучоци кои ги познаваат, својата вера ја практикуваат обратно на Христовото учење. А од каде и би ги познавале, кога во православните цркви не се проповеда Христовото учење, туку учењето на Григориј Ниски (види си го твојот потпис намигнување), учењето на Григориј Палама, Симеон ткн. "нов Богослов" итн. Наспроти Христовата заповед:
 
"Така одејќи, направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги да пазат сè што Јас Сум ви заповедал! (а не она што подоцна ќе ви заповеда Палама)"
(Исус Христос во ев. Матеј 28:19)
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 22:25
Biblijata ima edna vistina a ne poveke vistini.
Biblijata ja tumaci koj kako saka, toa ne e dobra.
Tekstot treba da se stavi vo kontekst.
Ili vo istoriski kontekst, zatoa treba da se cita i knigi za istorija, arhiologija i tn., seto toa ke ni pomogne da polesno ja razbereme biblijata.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 22:32
Se slozhuvam deka Bibijata treba da se stavi vo istorijski kontekst. Avtorite na delata pishuvale za svoeto vreme i svoite potrebi. Gledano vo takov konteskt mnogu raboti vo nea stanuvat pojasni.

Problemot e sto taa sekogash bila interpretirana spored zhelbite na onie koi se povikuvale na nea.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 22:47
Isto taka i za tradicijata i Biblijata, sto ako Biblijata i tradiciite imaat sprotivnosti.
"Ako nekoj im dodade nesto, Bog ke im dodade od zlata opisani vo ovaa kniga.Ako nekoj odzeme nesto od zborovite na knigata na ovaa prorostvo, Bog ke mu go odzeme negoviot del od drvoto na zivotot i od svetiot grad, koi se opisani vo ovaa kniga." (Otkrovenie na Jovan 22:18-19).
Tradicijata i Biblijata se sprotivni.
Кон врв
Orthophill Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Orthophill Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 23:12
Откровение 12:10
(превод 1990)
И чув висок глас на небото да зборува: “Сега настана спасението и силата и царството на нашиот Бог и власта на Неговиот Христос, бидејќи е симнат клеветникотна браќата наши, кој ги клеветеше пред нашиот Бог дење и ноќе.
(Цариградска бугарска)
И чух глас голем който говореше на небеса: Сега биде спасението и силата и царството на Бога нашего, и властта на Христа негов; защото низринат биде клеветникът на нашите братя който ги клеветеше ден и нощ пред Бога нашего.
(синодска бугарска)
И чух на небето висок глас да говори: сега настана спасението и силата и царството на нашия Бог и властта на Неговия престол, понеже е свален клеветникът на братята ни, който ги клеветеше пред нашия Бог денем и нощем.

единствено во преводот од 1999 (динамичниот ако не се лажам) стои обвинител

А обвинител е различно од клеветник! Клеветникот е оној кој измислува обвиненија. Обвинителот ништо не измислува, ами обвинува според доказите кои ги поседува.
Нема поголемо богатство од девственоста! - св Григориј Ниски
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 23:14
Сигурно знаеме дека меѓу некои останати, нема спас преку евангелски цркви-штом дозволија хомосексуалци-проповедници!трепкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 23:18
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Сигурно знаеме дека меѓу некои останати, нема спас преку евангелски цркви-штом дозволија хомосексуалци-проповедници!трепкање



Ne veruvam deka site evangelski crkvi ke dozvolat, tuku samo taa konkretno navedenata.

Preku takvite crkvi nema spas, vo pravo si Maria Magdalena.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 23:19
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Сигурно знаеме дека меѓу некои останати, нема спас преку евангелски цркви-штом дозволија хомосексуалци-проповедници!трепкање
Te toa ni e poentata na poveketo Hrisitjani, zar ne gledate deka sekoja crkva moze da ne razocara, zatoa ne morame da posetuvame crkvi, mozeme da si veruvame i doma i da citame Biblija i da se molime, no mora da se angazirame se poveke i poveke za verata vo Hrista i da imame se poveke nasi duhovni braka i sestri, samo Hristos ne moze da ne razocara.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 23:20
Mrija vo pravosi Bog go osuduva homosksualstvoto, tuka nema diskusija .
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 23:29
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

E sega: Isus spasuva, no nie morame da odime vo Crkva bidejki toa e zapoved vo Noviot Zavet i e sodrzina na nekolku poslanija, na primer: kade shto pishuva za RED VO CRKVATA!!!
 
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Te toa ni e poentata na poveketo Hrisitjani, zar ne gledate deka sekoja crkva moze da ne razocara, zatoa ne morame da posetuvame crkvi, mozeme da si veruvame i doma
 
изненадување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 11:45
Мислам деке не си во првао благој....
За да се разбере"Библијата" треба да се биде свесен како прво КОЈ ја напишал и тој што ја напишал сигурно има најмногу право да ја толкува како што треба.

А кој е тоа?
Е тоа е Едната Света Католичка(соборна)и Апостолска Црква.
Да токму така.. колку да не им влегува во уши на протестантите сепак треба да се свесни дека Светото Писмо не паднало од небо како к*ранот и сега да се почитува речиси како идол!

Тоа со трдицијата vs Светото писмо, си само донекаде во право.Традицијата која не ни е предадена од светите апостоли и нивните ученици(народни преданија и слично)е навистина спротивно на Библијат па и на самата Света Црква.Па затоа не е фер кога кога некои таму луѓе си практикуваат некакви суеверија и паганизми и сега сето тоа да се припишува на Православието,као демек го проповеда тоа.

Додека тоа со последниот стих од отровението вие протестантите го претерувате и вадите од конектс нон стоп!
Како прво кога Светиот апсотол го пишувал тоа НЕ ПОСТОЕЛА    БИБЛИЈАТА како ти и ја што сега ја имаме.
Дури во 4 век библијата го попримила обликот(горе доле) како што е денес.
Значи тие стихови се однесуваат само на неговата пророчка книга!

Друго, ако е тоа така(а не е али ај по ваше да идеме) Тогаш од евангелието по јован треба да се исфрли еден многу битен дел а тоа е каменувањето на блудницата од 8 глава. Да токму така..не се нервирај...колку и да не тие за верување ТОЈ ДЕЛ Е ДОДАДЕН во 9 век.
И бил познат на Црквата зашто бил дел од СВЕТОТО ПРЕДАНИЕ.

Дискусија за ова имаше мислам минатата година,прочерупкај по архивата.(Не ми текнува сега под кој тема беше)ни Евангелос не беше присутен тогаш туку "православен" кој доста солидно ги "изеде стапот" на таа тема.


Изменето од ahmar1 - 01.Септември.2009 во 11:48
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.