IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОЈА ЦРКВА СПАСУВА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОЈА ЦРКВА СПАСУВА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 16>
Автор
Порака
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 13:25
Za protestantite pricesta e samo da se napijat edna goltka vince...
Da imat opravdanie pred Gospod zosto se napile!!!голема%20насмевка
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 13:29
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Za protestantite pricesta e samo da se napijat edna goltka vince...
Da imat opravdanie pred Gospod zosto se napile!!!голема%20насмевка


  Ако можеш терминот причест да ни го објасниш наравно за православната црква.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 13:33
Ke se obidam da ti go objasnam terminot pricest, no ke ti objasnam i malku makedonski jazik, (znaes toa "naravno" e na srbski)!

Preku pricesta i ostanatite sveti tajni Hristos se vseluva vo srcata na vernikot.


Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 13:43
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Ke se obidam da ti go objasnam terminot pricest, no ke ti objasnam i malku makedonski jazik, (znaes toa "naravno" e na srbski)!

Preku pricesta i ostanatite sveti tajni Hristos se vseluva vo srcata na vernikot.




Ке причекам и ahmar1 да ми објасни па ке ви реплицирам и на двајцата во врска со терминот причест.

А за зборчето " наравно" баш ми е мило што забележуваш такви работи и ти пречат.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 15:11
Drzhete se do temata i vnimavajte na tonot na vash*te repliki.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 15:37
Rita.MD, dokolku komentirash na ovoj forum ochekuvaj da primish repliki so prashanja i bidi spremna da odgovorish na niv.

Jas nishto ne izmisluvam koga te citiram. Samata velish deka Biblijata e verodostojna i simbolichna istovremeno, deka e nerazbirliva i relativna, i deka nemash kriterijum po osnov na koj kje ja interpretirash.

Ako za protestantite pishaniot zbor vo Biblijata e verodostoen vo negovata bukvalna smisla, pa zatoa postojano povikuvaat na nejzino doslovno sledenje, spored onoa sto go tvrdish ti toa voopshto ne drzhi voda.

Poentata na dijalogot sto go povedov so tebe na osnova na tvoite veruvanja i tvrdenja, koi korespondiraat so doktrinata sto ja sledish, e tokmu onoa sto vo edna rechenica go sintetizira ahmar1 vo konstatacijata:

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:



Најпрвин им постави на Баптистиве доста логичко прашање..
Ако библијата може да се сфати буквално и преносно кој е тој врховен критериум кој одлучува за тоа што е исправно?!



Vo respekt na seto dosega kazhano, tvrdenjeto deka Biblijata mozhe da se sfati i bukvalno i prenosno i deka ne se poseduva kluch za nejzinoto intepretiranje, celiot postulat na protestanstvoto deka samo doslovnoto sledenje na pishaniot zbor vo Biblijata e vistinskiot pat e samo iluzorna propozicija.

Изменето од Messenger - 11.Септември.2009 во 15:43
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 18:31
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Jas nishto ne izmisluvam koga te citiram. Samata velish deka Biblijata e verodostojna i simbolichna istovremeno, deka e nerazbirliva i relativna, i deka nemash kriterijum po osnov na koj kje ja interpretirash.

Ako za protestantite pishaniot zbor vo Biblijata e verodostoen vo negovata bukvalna smisla, pa zatoa postojano povikuvaat na nejzino doslovno sledenje, spored onoa sto go tvrdish ti toa voopshto ne drzhi voda.

Poentata na dijalogot sto go povedov so tebe na osnova na tvoite veruvanja i tvrdenja, koi korespondiraat so doktrinata sto ja sledish, e tokmu onoa sto vo edna rechenica go sintetizira ahmar1 vo konstatacijata:

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:



Најпрвин им постави на Баптистиве доста логичко прашање..
Ако библијата може да се сфати буквално и преносно кој е тој врховен критериум кој одлучува за тоа што е исправно?!


Vo respekt na seto dosega kazhano, tvrdenjeto deka Biblijata mozhe da se sfati i bukvalno i prenosno i deka ne se poseduva kluch za nejzinoto intepretiranje, celiot postulat na protestanstvoto deka samo doslovnoto sledenje na pishaniot zbor vo Biblijata e vistinskiot pat e samo iluzorna propozicija.


Јас сум отворена за прашања, но не и за навреди.

Реков дека е како теоријата на релативитетот: не може баш секој да ја разбере, зашто не секој и се труди во тоа. Никаде не дадов ниту импликација дека е релативна.
Вистината не може да биде релативна.

При читање на Библијата не треба да преферираме едно: фигуративно или буквално. За да ја разбереме, треба да се интерпретира на начин на кој Бог сака тоа ние да го сфатиме.

Некаде метафорите се премногу јасни, а на други места имаме побуквална намена за тој пасус. Некаде се присутни и двете. Мора да си премногу малодушен и уште нешто ( ) за да го утнеш значењето на зборовите. Битен е контекстот. Сфати го тоа како критериум.

Објасни ми зашто ако е симболична, не може да биде веродостојна? Што е тука толку несфатливо? Не си ми јасен. Што уште сакаш да ти кажам, кога не ме ни читаш како што треба?

Протестантите веруваат во правилно толкување на Библиските вистини, без разлика дали се со буквално или преносно значење.

И самиот Исус некогаш зборуваше во параболи, а некогаш во лице им ги кажуваше работите. Би била огромна манипулација да се фатиме за едно, а да го отфрлиме другото.


A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 20:47

Така е! Само треба да земе човек мапа на која е обележан Божјиот пат за да знае точно кој е тој пат а не да лута натаму наваму и да мисли дека чекори по Божјиот пат,
Izvoren,mapa ne ti treba, ti treba vera golema, ti treba crkva, treba da postis ,da se pokajuvas, da nemas losi misli,sekoja losa misla da ja zamenis so dobra misla, treba da ja citas biblijata, i ti treba DUHOVNIK, lice koe ke te vodi po bozjiot pat.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 21:51
Originally posted by sneska_v sneska_v напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Така е! Само треба да земе човек мапа на која е обележан Божјиот пат за да знае точно кој е тој пат а не да лута натаму наваму и да мисли дека чекори по Божјиот пат,

Izvoren,mapa ne ti treba, ti treba vera golema, ti treba crkva, treba da postis ,da se pokajuvas, da nemas losi misli,sekoja losa misla da ja zamenis so dobra misla, treba da ja citas biblijata, i ti treba DUHOVNIK, lice koe ke te vodi po bozjiot pat.
 
sneska, бидејќи со izvoren споделуваме еден ист Свет Дух, 100% сум сигурен дека неговата "мапа" го симболизира Божјото Слово - Библијата.
(Сега веројатно messenger и ahmar1 се чудат по кој критериум јас протолкував дека izvoren во горната изјава зборува симболички голема%20насмевка)
 
sneska, мапа и те како ти треба, а таа мапа како што кажав е Божјото Слово - Библијата. Постојат илјадници најразлични цркви. Некои од нив го поучуваат изворното Христово учење, а некои од нив поучуваат некои други човечки учења, традиции, фолклорни обичаи и сл. Затоа, за да провериме дали сме во вистинската црква, треба добро да го познаваме Божјото Слово - Библијата и со неа да го проверуваме учење на нашата локална црква, како и учењето на нашиот ткн. "духовник".
 
Можеби ќе си речеш: "Па која сум јас да го проверувам учењето на мојот духовник?" Но, доколку светиот апостол Павле бил проверуван, колку повеќе треба да ги проверуваме локалните наши духовници.
 
"А браќата веднаш, уште во ноќта, ги испратија Павле и Сила во Берија; тие, кога дојдоа таму, отидоа во јудејската синагога. Овие беа поблагородни од оние во Солун, зашто го примија Словото сосем подготвено, и секој ден го испитуваа Писмото дали е така."
(Дела 17:10-11, Библијата)
 
Како што читаш во овој цитат, Павле и Сила отишле во црквата во градот Берија и го проповедале словото (евангелието) таму, но тамошните верници не го прифаќале нивното учење здраво за готово, туку секојдневно го испитуваа Писмото (Библијата) дали е вистина она што Павле и Сила им го проповедаат.
 
Тоа треба да биде и нашата пракса. Божјиот Збор (Библијата) да биде нашиот врховен авторитет за она што е вистина и преку него да го испитуваме секое учење, со него да го испитуваме учењето на нашата локална црква во која си ја негуваме верата, со него да го испитуваме и учењето на нашиот духовник затоа што постојат илјадници "духовници" кои поучуваат се и сешто, а најголемиот број од нив не го поучуваат Христовото учење.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 23:15
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Poentata na dijalogot sto go povedov so tebe na osnova na tvoite veruvanja i tvrdenja, koi korespondiraat so doktrinata sto ja sledish, e tokmu onoa sto vo edna rechenica go sintetizira ahmar1 vo konstatacijata:

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:



Најпрвин им постави на Баптистиве доста логичко прашање..
Ако библијата може да се сфати буквално и преносно кој е тој врховен критериум кој одлучува за тоа што е исправно?!


Vo respekt na seto dosega kazhano, tvrdenjeto deka Biblijata mozhe da se sfati i bukvalno i prenosno i deka ne se poseduva kluch za nejzinoto intepretiranje, celiot postulat na protestanstvoto deka samo doslovnoto sledenje na pishaniot zbor vo Biblijata e vistinskiot pat e samo iluzorna propozicija.



При читање на Библијата не треба да преферираме едно: фигуративно или буквално. За да ја разбереме, треба да се интерпретира на начин на кој Бог сака тоа ние да го сфатиме.

Битен е контекстот. Сфати го тоа како критериум.



Rita, ako se obiduvash da go osoznaesh i razberesh Boga toa znachi deka ne go poznavash. Koga e taka, kako mozhash da interpretirash kako sto saka Toj da go sfatime?

Ako sakashe Toj da go sfatime "на начин на кој Бог сака тоа ние да го сфатиме" togash nemashe da ima tolku mnogu razlichni sfakjanja.

Zatoa, za kakov kontekst kako kriterijum zboruvash??? Protestantski? Pravoslaven? Katolichki? Gnostichki? Majan? Zoroaterski?

Tokmu poradi takvite bezbroj konceptualni priodi na osoznavanjeto na Boga vechno se se postavuvalo prashanjeto КОЈА ЦРКВА СПАСУВА?


Изменето од Messenger - 11.Септември.2009 во 23:15
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 00:30

Спасува онаа црква чиј темел и глава е Господ Исус Христос, која се темели на Неговото учење, на Неговите заповеди.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 03:15
... i vo zavisnost od toa koj kako gi razbira i interpretira parabolite i simbolite.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 19:35
Ili navistina ne razbirash ili razbirash, ama se inatish i se pravish deka ne razbirash.

Vo sekoj sluchaj toa si e tvoj izbor...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 04:59
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Togash spored koj kriterijum reshavash sto e vistina, a sto e simbolika?


Според кој критериум? Според „светото тројство“ како што вели брат ахмар:

Јас, Бог и Библијата, и јас сум си критериум сам на себе и решавам што е буквално, а што е символично, и како да се толкува!

Изменето од Maran Ata - 15.Септември.2009 во 05:02
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.