IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОЈА ЦРКВА СПАСУВА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОЈА ЦРКВА СПАСУВА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 16>
Автор
Порака
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 19:28
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Да те потцетам дека муабетов со рита го почнаве за ова зашто она тврдеше дека сите христијани,без разлика, се дел од Христовата Црква,кога елаборираше некаква нејзина дефиниција за тоа што и кој е член на Црквата(види ги претходните дискусии).
Епа сега кога некој/а "сам себе го убила" ќе мора постариот батко да ја вади од бламажата со мењање на темата.



Со кое лице тука се декларираш како христијанин? Се што до сега го пиша не му личи на некој што е толку посветен "католик". Како смееш така да ги судиш другите според деноминацијата дали ќе идат во пекол или рај? Бог заповеда да ги љубиме и своите непријатели, а во твоиве зборови осеќам таква омраза... испаѓа дека сум и самиот црн ѓавол.
Арно ама биди убеден дека Бог нема да не праќа во Рајот или Пеколот во однос на нашата деноминација, туку според верата.

"...та секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот. Зашто Бог не Го испрати Својот Син за да му суди на светот, туку светот да се спаси преку Него"
Јован 3:16-17

Таму пишува светот, а не православните или како и да ги викаш.
И запамти, многу работи во Библијата не се толку буквални , треба и да ја сфатиш малку симболиката (зборувам за тоа што си го напишал за Господовата вечера).
И ти реков, престани да исмејаваш.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 22:49
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:



Јован 6.52-57Јудејците пак почнаа да се препираат меѓу себе ,велејќи како може овој да ни го даде телото свое да го јадеме?
А Исус им рече:Вистина,вистина ви кажувам:ако не го јадете Телото на Синот Човечки и не ја пиете крвта Негова не ќе имате живот во себе.
Кој го јаде Моето Тело и ја пие Мојат Крв,има живот вечен и Јас ќе го воскреснам во последниот ден.
Зашто моето тело е вистинска Храна и мојата Крв е вистинска напивка
Кој јаде од Моето Тело и пие од Мојата Крв,ќе биде во Мене и Јас во него.


    ЈОВАН 6 50-51 Ова е лебот што слегува од небото, за да не умре оној, кој јаде од него.

51 Јас Сум живиот леб што слезе од небото. Ако некој јаде од овој леб ќе живее довека; а лебот, што ќе го дадам, Јас, е Моето тело, што ќе го предадам за животот на светот.”

ОВИЕ ДВА СТИХА СИ ГИ ПРОПУШТИЛ СО КОЈ ЗАПОЧНУВА ЦЕЛАТА СИМБОЛИКА

Христос се нарекува леб што слезе од небото, понатаму вели кој јаде од овој леб ке живее вечно.

Според тебе уште тогаш требало да го изедат Христос, да станат христијаните човекојадци

Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 23:11
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Аха!! значи ова што го вели Христос уставри се збунил изгледа:

Јован 6.52-57Јудејците пак почнаа да се препираат меѓу себе ,велејќи како може овој да ни го даде телото свое да го јадеме?
А Исус им рече:Вистина,вистина ви кажувам:ако не го јадете Телото на Синот Човечки и не ја пиете крвта Негова не ќе имате живот во себе.
Кој го јаде Моето Тело и ја пие Мојат Крв,има живот вечен и Јас ќе го воскреснам во последниот ден.
Зашто моето тело е вистинска Храна и мојата Крв е вистинска напивка
Кој јаде од Моето Тело и пие од Мојата Крв,ќе биде во Мене и Јас во него.


Јудејците размислувајќи телесно, а не духовно (слично на православните денес), не ја разбрале метафората што овде ја користи Исус и затоа помислиле дека Исус буквално ќе им го даде Неговото тело да го јадат (канибализам?) и буквално ќе им ја даде Неговата крва да ја пијат (вампиризам?), но доколку се прочита целото 8-мо поглавје од евангелието по Јован духовниот човек лесно ќе забележи дека Христос таму користи метафора и не зборува за буквално јадење на Неговото тело и буквално пиење на Неговата крв.
Откако Јудејците почнале да мрморат "Како може Овој да ни го даде Своето тело да го јадеме?" и се соблазнале затоа што Христос им рекол дека Неговото Тело е вистинска храна и Неговата крв вистински пијалок, потоа Тој им рекол:
 
"Духот е оној, кој оживува; телото не помага ништо. Зборовите што ви ги реков се дух и живот."
(Исус Христос во ев. Јован 8:63)
 
Оттука јасно се гледа дека Христос зборува симболички, зборувајќи за духовна храна и духовно пиење.
 
Православните велат дека затоа што Христос на Спомен вечерата за лебот и виното рекол: "Ова е Моето тело и оваа е Мојата крв" затоа лебот и виното буквално се претворале во телото и крвта Христови.
Но доколку одиме по оваа логика, тогаш што е со оние стихови каде што Исус вели: "Јас сум Патот, Јас сум Вратата, Јас сум пастирот, Јас сум светлината"? Дали Исус буквално е пат по кој газиме, или врата, или пастир? Дали ние сме буквални овци?
Понатаму Исус на едно место вели: Јас сум лозата, вие сте лозинките, а Мојот Татко е Лозарот (Јован 15). Дали тоа значи дека Исус е буквално Лоза? Дали ние сме буквални лозинки? ахмаре, види се во огледало и кажи ми што гледаш, човек или буквална лозинка?
 
Но, настрана од овие мајтапи, Исус јасно рекол: "Правете го ова за Мој спомен" и "секојпат кога ќе јадете од лебот и виното вие ќе ја навестувате Мојата смрт" и од тогаш Христовите христијани ги јадат лебот и виното токму со таа цел - за Христов спомен, за навестување на Неговата застапничка смрт симболизирана преку раскршениот леб (раскршеното тело Христово) и виното (пролеаната крв Христова)
Јадејќи ги овие симболи ние си припомнуваме за Христовата смрт, токму онака како што Исус ни заповеда.
 
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Кои се тоа јасни и недвосмислени делови од новиот завет кои зборуваат за човечко свештенство во новозаветната Христова Црква?


абе џабе ја не викам дека ти не ме читаш..Ај малку рефреш:

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4509&KW=%F1%E2%E5%F8%F2%E5%ED%F1%F2%E2%EE&PID=1918422#1918422

 
Ајде да видиме кои библиски стихови си ги наведол таму околу човечкото свештенство во новозаветната Христова црква...
 
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Ако би било тоа така зашто Светиот апостол Павле дава инструкции на Тимотој во послането(1.Тим.3,1-14) до него каков треба да биде поведението на верникот за да може да биде ракоположен за епископ или за ѓакон.
 
Каква врска има тоа со свештенството? Зарем свештеник е исто што и епископ или ѓакон? збунетост
 
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Или на кого тоа се обраќа Светиот апостол Петар во негово прво послание кога вели:
"Оние ,кои се меѓу вас свештеници,ги молам јас,КОЈ И САМИОТ СУМ СВЕШТЕНИК,..."(1.Пет.5,1-5)
 
Користиш фаличен превод. Доколку немаш пари за некоја друга Библија подвлечи го таму зборот "свештеник" и наместо него напиши "старешина", затоа што старогрчкиот збор "пресбутерос" не значи "свештеник", туку старешина.
За зборот свештеник во коине грчкиот јазик си има посебен збор "хиереус", па оттаму и архиереус (архиереј) = првосвештеник.
 
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Да,Господ Исус Христос е Првосвештеник но мислам дека сите сваќаме дека ПРВОсвештеник не исто како и свештеник.
 
Точно така, ПРВОсвештеник и свештеник се две различни нешта, но забораваш дека Исус не е само првосвештеник, туку и свештеник намигнување
Еве ти доказ од Библијата за тоа:
 
" Зашто за него (Исус) се сведочи: „Ти си СВЕШТЕНИК довека по редот Мелхиседеков." (Евреите 7:17)
 црвенеење
 
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


светиот апостол Јаков истотака бил во заблуда кога рекол во своето послание:
" Болен ле е некој меѓу вас.Нека ги повика СВЕШТЕНИЦИТЕ (СТАРЕШЕНИТЕ) ЦРКОВНИ та да се помолат и да извршат помазание над него со елеј во името Господово"(Јаков.5,14)
 
Истата дискусија од погоре, да не се повторувам. Во оригиналниот коине грчки таму стои "пресбутерос", а не "хиереус".
 


Изменето од EvAngelos - 09.Септември.2009 во 23:16
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2009 во 18:38
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

И запамти, многу работи во Библијата не се толку буквални , треба и да ја сфатиш малку симболиката ...


Rita, dali treba napishanoto vo Biblijata da go prifakjame bukvalno ili simbolichno?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2009 во 22:27
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

И запамти, многу работи во Библијата не се толку буквални , треба и да ја сфатиш малку симболиката ...


Rita, dali treba napishanoto vo Biblijata da go prifakjame bukvalno ili simbolichno?


И двете.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2009 во 22:39
Togash spored koj kriterijum reshavash sto e vistina, a sto e simbolika?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2009 во 22:51
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Togash spored koj kriterijum reshavash sto e vistina, a sto e simbolika?


Епа ако не знаеш да ги препознаеш, тоа не е мој проблем. Во многу работи има симболика, дури и во вистинитите случки. Критериум не можам да ти наведам.

И повторно: и во симболиката е вистината. Некои работи едноставно не се за сите да ги разберат. Исто како теоријата на релативитетот.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2009 во 23:08
sekoj koj saka da se spasi moze da se spasi, sekoja crkva e ubava, samo treba covek da veruva vo gospod, da odi po negoviot pat i da si ja simri dusata,gospod prostuva
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2009 во 23:12
Originally posted by sneska_v sneska_v напиша:

sekoj koj saka da se spasi moze da se spasi, sekoja crkva e ubava, samo treba covek da veruva vo gospod, da odi po negoviot pat i da si ja simri dusata,gospod prostuva


Така е! Само треба да земе човек мапа на која е обележан Божјиот пат за да знае точно кој е тој пат а не да лута натаму наваму и да мисли дека чекори по Божјиот пат.

Изменето од izvoren - 10.Септември.2009 во 23:27
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 00:34
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Togash spored koj kriterijum reshavash sto e vistina, a sto e simbolika?


Епа ако не знаеш да ги препознаеш, тоа не е мој проблем. Во многу работи има симболика, дури и во вистинитите случки. Критериум не можам да ти наведам.

И повторно: и во симболиката е вистината. Некои работи едноставно не се за сите да ги разберат. Исто како теоријата на релативитетот.


Ti veruvash 150% deka s'e sto pishuva vo Biblijata e vistina, istovremeno potvrduvash deka ima i mnogu simboliki, sto samoto po sebe ne znachi deka pretstavuvaat vistini tuku samo prenesuvaat nekakva ideja ili poraka sto ostanuva da se protolkuva od sekoj onoj koj kje gi prochita, nemozhesh da navedesh kriterijumi spored koj gi tolkuvash simbolikite, velish deka sepak site raboti ne se dadeni za da bidat razbereni od sekogo i na krajot zavrshuvash so tvrdenjeto deka seto toa vo Biblijata e isto kako torijata na relativitetot.

Znachi vo Biblijata s'e e ralativno, ne e razbirlivo od sekogo, se obiduvash da ja razberesh bez da imash nekakov konkreten kriterijum za toa i sepak veruvash 150% deka s'e sto pishuva vo nea e vistina!

Kako mozhesh da veruvash so 150% deka vo nekoja kniga s'e sto e napishano e apsolutna vistina koga s'e sto pishuva vo nea e relativno, ne ja razbirash i nemash kriterijum za nejzino interpetiranje?

Toa znachi deka ne tvrdish za nejzinata vistinitost od svoe sopstveno iskustvo i razbiranje, tuku toa si go povtoruvash kako veruvanje od nekoj koj ti rekol deka e taka.

Ne velam da ne veruvash vo toa, tuku velam oti veruvash na neshto sto i samata potvrdi deka ne go razbirash, deka e relativno, deka ima simboliki, a ti ne poseduvash kluch za nivnoto interpetiranje.

Realnosta e deka so skoro site vernici rabotite stojat tokmu taka. Tie se 150% ubedeni vo neshto sto im rekle da veruvaat, bez navistina samite da istrazhat i da spoznaatt sto e navistina onoa sto im se propoveda.

Изменето од Messenger - 11.Септември.2009 во 00:44
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 02:32
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Znachi vo Biblijata s'e e relativno
 
Само една мала исправка за да не дојде до недоразбирање.
Rita.MD не пиша дека во Библијата се е релативно, туку...
 
 
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Некои работи едноставно не се за сите да ги разберат. Исто како теоријата на релативитетот.

Оваа изјава не значи дека се во Библијата е релативно, туку дека постојат некои делови во Библијата кои не можат сите луѓе да ги разберат. А причината за тоа во големиот број случаи е следнава:
 
"А душевниот човек не го прима она што е од Божјиот Дух, зашто тоа е безумство за него, и не може да сознае, зашто за тоа треба да расудува на духовен начин."
(1 Коринтјаните 2:14)
 
Таков на пример е овој дел од Библијата:
 
"Исус им рече: „Јас Сум Лебот на животот; кој доаѓа при Мене нема да огладни и кој верува во Мене нема никогаш да ожедни...
Јас Сум живиот леб што слезе од небото. Ако некој јаде од овој леб ќе живее довека; а лебот, што ќе го дадам, Јас, е Моето тело, што ќе го предадам за животот на светот. "
(Јован 6:35,51)
 
Јудејците, бидејќи размислувале душевно, а не духовно, од горната изјава на Исус заклучиле дека Исус зборува дека тој е буквален леб кој слегол од небото и дека тие буквално треба да го јадат Неговото тело и да ја пијат Неговата крв, па затоа мрмореле...
 
"Тогаш Јудејците роптаа против Него зашто рече: „Јас Сум лебот што слезе од небото”...
Тогаш Јудејците се препираа меѓу себе и велеа: „Како може Овој да ни го даде Своето тело да го јадеме?"
(Јован 6:41,52)
 
За жал, исто вака размислуваат католиците и православните денес, толкувајќи буквално и неразбирајќи ја симболиката која Исус ја користи погоре, иако Исус предупреди дека...
 
"Духот е оној, кој оживува; телото не помага ништо. Зборовите што ви ги реков се дух и живот." (Јован 6:63)
 
Друг сличен пример е оној каде што Христос го нарекува Симон - Петар (Петрос = Карпа на грчки) и вели дека на таа "карпа" (т.е. на Петровата изјава дека Исус е Месијата, Божјиот Син заради која Исус и го нарекува карпа=Петар) ќе ја изгради Својата Црква. Католиците повторно не ја разбираат играта на зборови која ја користи овде Исус и, размислувајќи душевно, веруваат дека Исус буквално ја изградил Својата Црква над гробот на апостол Петат во Рим т.е. небаре тоа е Католичката црква среќа
 
Значи, останува тоа дека најголемиот критериум за правилно разбирање на Божјото Слово и на симболиките во Него се следниве два библиски стиха:
 
"А душевниот човек не го прима она што е од Божјиот Дух, зашто тоа е безумство за него, и не може да сознае, зашто за тоа треба да расудува на духовен начин."
(1 Коринтјаните 2:14)
 
"Кој има уво, нека чуе, што им зборува Духот на црквите."
(Седум пати повторен стих во Откровението)
 


Изменето од EvAngelos - 11.Септември.2009 во 02:35
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 10:44
Messenger, aj читај убаво и не ми ставај зборови во уста.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 12:26
Месингер,ќе ти се обратам на тебе зашто мислам дека ако уште еднаш ја прашам Рита дека ќе почне да плаче дека намерно библиски ја "ребрачам".

Најпрвин им постави на Баптистиве доста логичко прашање..
Ако библијата може да се сфати буквално и преносно кој е тој врховен критериум кој одлучува за тоа што е исправно?!
Откако пак се уплетка рита пак мораше евангелос да истакне дека уствари само духовен човек можел правилно да ја разбере Библијата.И тоа во комбинација на претходниот негов пост дека демек православните 2000 години мнoгу "телесно" ја разбирале Библијат па сега евангелос требало да не просветли дека 2000 години лошо сме сфаќале.
(зашто по муабетов излегува дека само он лично се смета за духовен)

Од православна гледана точка самото тоа некој да каже дека е духовен(и нели секогаш иде задно со тоа дека другите се уставри недуховни)е нешто навистина дрско и знак на голема гордост,додека дека некој личност(сама за себе)да тврди дека има ЦЕЛОСНО разбирање на светото писмо е рамно на БЕЗУМИЕ и тешка прелест(самоизмама).

И на крај пак се враќаме на протенстатскиот "папизам" како главен репер за вистината.
Вистинат е онакав каква му се гледа на библистот,е сега ако има 3 библисти значи ќе има три вистини,и секој ќе ги смета другите за недуховени или дека лошо сфатиле и послем ќе се разделат и ќе си основата свои групи па и они ќе продолжат да се делат и така се до недоглед.
Поради ова нека не те чуди дека според статистиката на УН,во 1989 имало 28.000 протестантски деноминации!!(сега сме 2009 што значи таа бројка можеш комотно да ја помножиш со 10).

Инкау за обвинувања за "канибализам и вампиризам" од евангелос може само да кажам дека ние ВЕРУВАМЕ дека се причестуваме со Телото и Крвта Христови.
Ако тебе не ти се свиѓа тоа е твое право,исто како што бидејќи ти не веруваш во тоа, да речам (и мислам) дека уствари дека вие баптистите кога си ја правите таа пародија на евхаристријат дека сте само една обична театарска група и ништо повеќе.


Изменето од ahmar1 - 11.Септември.2009 во 12:29
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 13:06
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Инкау за обвинувања за "канибализам и вампиризам" од евангелос може само да кажам дека ние ВЕРУВАМЕ дека се причестуваме со Телото и Крвта Христови.
Ако тебе не ти се свиѓа тоа е твое право,исто како што бидејќи ти не веруваш во тоа, да речам (и мислам) дека уствари дека вие баптистите кога си ја правите таа пародија на евхаристријат дека сте само една обична театарска група и ништо повеќе.




Добро, што подразбираат православните под поимот причест?
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.