IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОЈА ЦРКВА СПАСУВА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОЈА ЦРКВА СПАСУВА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 16>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 13:23
Originally posted by Предраг Предраг напиша:

Никоја.
Бог не се бара в' црква.
Тој се бара во душата.
 
Во Христовите цркви (најмалку мислам тука на православните храмови) се проповеда Божјото слово преку кое ние го наоѓаме Бог.
Душата необуздано проповеда се и сешто и секоја различно. Еден си го замислува Бог вака, друг така, трет онака. Ако тврдиме дека Бог се бара во душата, тогаш испаѓа дека колку што луѓе има на земјава, толку богови постојат.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 14:13
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Mozhebi ova malu kje ti gi promeni mislenjata sto gi imash za ateistite.

Za niv ochigledno ne postoi nikakvo spasenie od bilo kakva crkva, a nekoi pak imaat sosem sprotivno ochekuvanje od smrtta otkolku sto ti pretpostavuvashe za niv.


А ти веруваш во се што е напишано? ОК, твоја работа. Види, колку што приметив, пола и повеќе се зезаат на сметка на животот и смртта. Ако заспивањето за некои е опција-во ред, нека им биде. Само се надевам дека нема да имааат кошмари. А за другите... не ми е јасно каде ќе ја најдат таа слобода, со оглед на тоа дека според нив ништо и не постои. Тие пак што веруваат во реинкарнација, хехе, нека стискаат палци за да не станат бубашваби или лигњи.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 20:50
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Предраг Предраг напиша:

Никоја. Бог не се бара в' црква. Тој се бара во душата.


Во Христовите цркви (најмалку мислам тука на православните храмови) се проповеда Божјото слово преку кое ние го наоѓаме Бог.
Душата необуздано проповеда се и сешто и секоја различно. Еден си го замислува Бог вака, друг така, трет онака. Ако тврдиме дека Бог се бара во душата, тогаш испаѓа дека колку што луѓе има на земјава, толку богови постојат.
Не знам на што мислел Предраг, но јас тоа на пр. воопшто не го сфаќам така како во твојот коментар.

Божјата сила е сеприсутна, без нејзе ништо не би можело да постои. Па така присутна е и во нашите души. Но тоа нашата душа не ја прави Бог. Тоа што си ти присутен во некоја просторија, воопшто не значи дека просторијата е ЕвАнгелос.
Божјата сеприсутност ни овозможува да независно каде се наоѓаме ние, Бог секогаш можеме да го побараме и најдеме. Не е потребно специјaлно за тоа да посетуваме некој верски објект, собиралиште и сл.(тоа не значи дека не можеме да негуваме заедништво на такви места).

Но за да дојдеме до Бога во нас и стапиме со него во непосредна комуникација, ние треба да го отстраниме тоа што стои помеѓу нас и Бога, а тоа се нашите гревови, она претерано човечкото наспроти божественото во нас. Тоа е она што контрира на божјите заповеди а многу луѓе го негуваат во мислите, зборовите и/или постапките.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 22:01
Originally posted by Предраг Предраг напиша:

Никоја.
Бог не се бара в' црква.
Тој се бара во душата.


Se slozhuvam.

Bozhenstvenoto e vo nas, a ne vo nekoja gradba.

Duri i onie koi mislat deka Bog pretstojuva vo Crkva ili vo Crkovnoto propovedanje, sepak svesno ili nesvesno go baraat Boga vo sebe preku nivnite molitvi ili meditiranja. Vo toj sluchaj crkvata pretstavuva samo mesto koe im pomaga polesno da se skoncentriraat na kontaktot so Boga.

Zatoa Isus veli deka Bog e sekogash vo nas i ne treba da go barame na nekoe posebno mesto, gore, dolu, levo ili desno.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 23:00
Blagoj_s , koga kje reshish da komentirash na nekoja tema vnimavaj onoa sto kje go napishesh da odgovara na taa tema.

Komentiranje nadvor od tema ne e dozvoleno.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 23:07
Ne si mi jasen jas zboruvam za Boga mozebi nekogo boli, Bog ima protivnici , toa ne me iznenaduva. Zatoa e GOLEMATA BORBA.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 23:30
Eve da ti bidam pojasen:

Temata e КОЈА ЦРКВА СПАСУВА?

Temata ne e DALI POSTOI BOG?, nitu DALI DA VERUVAME VO BOGA?, nitu KOJ GO SOZDAL SVETOV? za da komentirash:

"Ako ne veruvate deka postoi Bog , ke mora da go izmislite zatoa sto Bog ni e potreben na site. Sto moze da napravi Bog vo naseto srce , nikoj drug ne bi mozel.
Svet postoi mora da postoi nekoj koj go stvoril toj svet."


Se nadevam deka sega razbra.

Isto taka, tuka ne doagjame da vodime vojni ili nekakvi golemi borbi megju sebe, tuku prijatelski da se druzhime i da razmenuvame lichni soznanija i iskustva, a ne da prepishuvame tugji kilometarski tekstovi ili celi stranici od nechii citati.

Znam deka si nov chlen i deka ti treba izvesno vreme za adaptiranje megju nas...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 23:40
Mozeme da debatirame na koja sakas tema za BOGA.
I nemoras da mi kazuvas koja tema e , znam da citam poveke otkolku sto mislis, prijatelu moj.
Pozdrav
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 01:47
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Zatoa Isus veli deka Bog e sekogash vo nas i ne treba da go barame na nekoe posebno mesto, gore, dolu, levo ili desno.
 
По трет пат те корегирам и ќе продолжам да те корегирам се додека ги извртуваш зборовите на Исус и си ги прилагодуваш согласно твојата (според мене пантеистичка) филозофија. 
Исус никаде не вели дека Царството Божјо е ВО НАС, туку вели: "Божјото Царство е во вашата средина. " (Исус Христос во Ев. Лука 17:21)
Те поправувам затоа што така како што ти напиша, може некој лошо да протолкува и да си помисли дека Исус вели дека Божјото Царство е внатре во нас самите, во нашето срце, душа или сл. дека сме си доволни самите себе си за да го изградуваме и негуваме тоа царство, со медитации или којзнае што. Но Исус не го вели тоа, туку им вели на фарисеите да не го чекаат Божјото Царство да дојде "од некаде", туку дека тоа е во нивната средина.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 01:58
Месинџер можеби не го знае дословното значење на зборовите од Лука 17:21 но ја сфаќа нивната смисла - суштината. Тоа е она битното, не дословното држење за словото(оти словото убива).
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 03:24
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Месинџер можеби не го знае дословното значење на зборовите од Лука 17:21 но ја сфаќа нивната смисла - суштината. Тоа е она битното, не дословното држење за словото(оти словото убива).
 
Словото не убива кога правилно е цитирано. Пораката во него постои за да биде пренесена онака како што ја кажал порачувачот.
Словото убива кога истото се извртува согласно нашите веќе утврдени догми (пр: дека Бог е во нас самите). Словото убива кога ние му ставаме во устата на Исус зборови кои Тој никогаш не ги кажал. Словото убива кога е променета неговата суштина (како што е случајов), без разлика што се работи само за промена на неколку 2 збора. Тие 2 збора ја менуваат целата суштина.
Ова е трет пат како го корегирам Месинџер за истиот цитат, така што немој да мислиш дека "не го знае" дословното значење на Исусовите зборови во Лука 17:21.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 03:50
Bog bil, Bog e, i Bog sekogash kje bide vo nas. I da sakame, toa ne mozheme nikogash da go promenime. Toa e bozhenstvenata iskra koja vechno plamti vo chovekovoto srce. Do nas e dali kje ja osoznaeme i rasplamtime megju nas ili kje ja zaboravime i kje se posvetime samo na bukvalno chitanje tekstovi i kreiranje teoloshki kuli barajki go Carstvoto Bozhje na site drugi strani...

Koi se onie sto se drzhat bukvalno do slovoto i pochnaa da razvrzuvaat sekakvi oralni interpretacii na istoto, gradejki teoloshki lavirinti koi postojat i do deneshni vreminja? Toa se farizeite, sveshtenicite koi smisolta na Bozjiot zbor i Bozhjata volja ja gledaat samo vo mastiloto rasposlano na belata hartija.


Zoshto vi velam, ako vashata pravednost ne ja nadmine pravednosta na knizhnicite i farizeite, vie nema da vlezete vo carstvoto nebesno.
Mateja 5:20

I ako okoto tvoe te soblaznuva, izvadi go; podobro e za tebe so edno oko da vlezesh vo carstvoto Bozhjo otkolku da imash dve ochi i da bidesh frlen vo geenata ognena.
Marko 9:47

Vistina, vistina vi velam, ako ne se povratite i ne bidete kako deca, nema da vlezete vo carstvoto nebesno.
Mateja 18:3

Znachi carstvoto Bozhje vo svojot zarodish e vo onaa bozhenstvena iskra sto tlee vo nas, a potoa mozhe da bide i megju nas - vo nashata sredina.

Carstvoto ne postoi nekade vo vozduhot, vo nekoja materijalna gradba, hram, crkva, vo mastiloto na pergamentot ili na bilo koe drugo mesto nadvor od nas.

I toa e Isusovata poraka do lugjeto.



Изменето од Messenger - 31.Август.2009 во 04:22
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 07:28
Месинџер, ти можеш да филозофираш до сто едно и назад, само не е културно/доблесно/морално во твоите коментари да пишуваш "Исус вели ова она" за работи кои два пати предходно си бил корегиран дека Исус не го рекол тоа.
А сега продолжи си да цитираш други изјави на Исус, не гледам на кој начин тоа ќе те искупи што предходно 3 пати ги извртуваше Неговите зборови среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 09:25
Коja црква спасува????От што да спасува??Од бедност никоja.Од лоше луге никоja.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.