IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Исус: Господ, лажго, измамник?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Исус: Господ, лажго, измамник?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 12:15
Originally posted by папата папата напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

И што испадна работава? Ај во кратки црти...


Господ!



Па секако

Изменето од Rita.MD - 03.Септември.2009 во 12:15
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 16:19
Mislam deka naslovot ne e sopfaten. Ne sakam da mu sugeriram nishto na onoj sto go postavil, no onaka kako sto e objaven sledi deka Isus ili bil Gospod ili bil izmamnik.

Od prviot den na Isusovoto pojavuvanje, pa s'e do denes, Isus isto taka e smetan za prosvetlen chovek i mesija. Gledano taka, prosvetleniot ne e nitu lazhgo, nitu pak izmamnik, no ne e nitu Gospod.

Vo takviot aspekt na sogledvanje na Isusovata lichnost, naslovot mislam deka kje beshe poseopfaten i mozhebi kje dozvoleshe poshiroko diskutiranje dokolku beshe postaven kako "Isus: Gospod, chovek, lazhgo ili izmamnik?" ili vo nekoja druga slichna forma vo koja ne bi postoelo edinstveno dispozicijata "Gospod ili lazhgo/izmamnik".

Изменето од Messenger - 03.Септември.2009 во 16:20
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 16:35
ОК, моја грешка. Требаше да гласи:
Исус: Господ, лажго, лудак?
My bad! (Види ја првата порака). Ако можеш, промени го насловот, што да ти кажам.
Можеш и тоа да го гледаш вака: патолошки или компулсивен лажливец-човек кој поради ментално пореметување лажел без да биде свесен за тоа.

Изменето од Rita.MD - 03.Септември.2009 во 16:43
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 23:09
Povtorno, ne znam zoshto postavash ekskluzivna dispozicija "Gospod ili lazhgo"? Zarem ako nekoj e chovek,a ne Bog, mora da bide lazhgo, izmamnik ili ludak? Ako e taka, togash sto e Pavle? Lazhgo, izmamnik ili ludak? Oti vo sekoj sluchaj toj ne e Gospod.

Zarem ne mozhe da bide "Gospod ili mesija", "Gospod ili prosvetlen" ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 23:24
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

ОК, моја грешка. Требаше да гласи:
Исус: Господ, лажго, лудак?
My bad! (Види ја првата порака). Ако можеш, промени го насловот, што да ти кажам.
Можеш и тоа да го гледаш вака: патолошки или компулсивен лажливец-човек кој поради ментално пореметување лажел без да биде свесен за тоа.


Рита Мд, и на атеистите не им доага помислата за лага или за лудост...
просто не веруват во таа концепциjа за светот...имат си нивна.
Твоето не го разбирам...
Сакам да кажам, дека денес за прв пат попаднах на темава...направо не верував на очите си. Jас не сум од наj примерните верници, не достигам до екстаз, ниту до стриктно почитуване на правилата на Црквата, но сум еден обичен човек, за когото светот е по  красив оти истиот този Бог / когото ти ставjаш под подобен грозен и незамислив сомнеж и диагноза/ е дал на човекот избор дали да го прифати или не, му е кажал: Ти Можеш!!! на секоj еден од нас, на секоj , па дури и на тебе. Богочовекот, коjто прави сосема свестна жртва за просто човекот не може да биде ниту лажгоизненадувањелутина, ниту лудакизненадувањелутиналутиналутина...Ма , не знам откаj таа апсурдна идеjа... па и тие които се го ставили на Крстот не се му ставили подобен етикет, били се повеке од скромни / ако и да иде реч за рушене на нивната религиjа, барем во нивните срца и очи е така/ кога се го промовирале пред Понтие Пилат просто како бунтар...
Срам те било. Срами се!!!

П.С. си мислиш дека си оригинална и нестандартна ???

Пих


Изменето од pagane - 03.Септември.2009 во 23:38
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 23:41
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Povtorno, ne znam zoshto postavash ekskluzivna dispozicija "Gospod ili lazhgo"? Zarem ako nekoj e chovek,a ne Bog, mora da bide lazhgo, izmamnik ili ludak? Ako e taka, togash sto e Pavle? Lazhgo, izmamnik ili ludak? Oti vo sekoj sluchaj toj ne e Gospod.

Zarem ne mozhe da bide "Gospod ili mesija", "Gospod ili prosvetlen" ?


Причината е едноставна. Исус тврдел со многу свои дела и зборови дека е Господ.

Што значи таа опција што ти ја предлагаш, едноставно отпаѓа.
Баци!!!
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 23:46
Originally posted by папата папата напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Povtorno, ne znam zoshto postavash ekskluzivna dispozicija "Gospod ili lazhgo"? Zarem ako nekoj e chovek,a ne Bog, mora da bide lazhgo, izmamnik ili ludak? Ako e taka, togash sto e Pavle? Lazhgo, izmamnik ili ludak? Oti vo sekoj sluchaj toj ne e Gospod.

Zarem ne mozhe da bide "Gospod ili mesija", "Gospod ili prosvetlen" ?


Причината е едноставна. Исус тврдел со многу свои дела и зборови дека е Господ.

Што значи таа опција што ти ја предлагаш, едноставно отпаѓа.


ок за  тоа што тврдел Исус...
не може ли подобни ставови како на Рита да се поднесуват на друг по понизен начин...не верувам се пак дека она мисли да може да се ставjа на равна нога со Исус, нели? Или ти мислиш така?


Изменето од pagane - 03.Септември.2009 во 23:47
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 23:47
pagane, очигледно не си ја сватила темава. Rita.MD одлично ја поставила темава. Согласно изјавите на Исус дека Тој е Божјиот Син, Господ, Месијата можеме да заклучиме дека Тој или е лажго/измамник, или е лудак, или пак навистина е Господ. Не постои 4-те опција како што наведува Messenger, затоа што просветлената личност која не лаже и не е луда, не би тврдела дека е Господ доколку Тој навистина не е тоа. Идејата на оваа тема не е да богохули дека Исус е лажго или лудак, туку да покаже дека овие се еднствените 3 опции за Исусовата личност и доколку некој не верува дека Исус е лудак или измамник да сфати дека единствено што останува како опција е дека Тој навистина бил Господ, Божјиот Син, Месијата.
 
Оваа каузалност е потребно да се нагласи затоа што денес има многу луѓе кои во Исус гледаат една високо морална и просветлена личност, но не прифаќаат дека Тој имал божествена природа. Прашањето до нив е: Може ли една високо морална личност да ги измамува луѓето дека Тој е Господ? Ако го прави тоа, тогаш таа личност не само што не е високо морална, туку не е ни умерено морална, туку е неморална личност, измамник или евентуално луд човек. Но Исус не е ништо од овие, туку Тој е Господ.


Изменето од EvAngelos - 03.Септември.2009 во 23:49
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 23:52
Ев, сфатив едино дека темава е безобразна.

Никоj не може да си дозволува подобни квалификации...па ке сринеме целата наша цивилизациjа со подобни параноични идеи,бреизненадување
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 00:11
Нема ништо безобразно во дискусијава, па треба да се срамат оние што го нарекуваат Христос лажго или лудак, а не оние што го побиваат таквото тврдење.
Баци!!!
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 13:58
Види pagane јас сум верник ОК? Јас знам дека Исус е Господ. Да се разбереме: мене обично сите ми викаат дека Исус само го сметаат за учител, за важна историска личност и слично. Во темава сакав да разјасниме некои работи. Како што објасни EvAngelos () нема таква опција. Не мораш одма да да чадиш ( ). Прочитај од почеток, па после суди јасно?

П.С. И никаде не кажав дека мислам дека сум оригинална. Оваа тема одамна се дискутира во други земји. И ако не го смениш тонот-веќе не ми се обраќај!

A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 16:50
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Има луѓе кои при самото спомнување на Исус Христос велат дека за нив тој е само учител или важна историска личност (?!). Исус за себе рече дека е Господ, ветениот Месија, Синот Божји.
Според овие изјави можеме да си помислиме 3 работи:
1. Неговите изјави беа лажни и Тој и те како го знаеше тоа
(лажго, измамник)
2. изјавите беа лажни, а Тој не беше свесен за тоа (лудак)
3. изјавите беа вистинити (Господ)



ти немаш став...а емотиконката дава дефинитивно друг впечаток, не на верник...како и да е за мене не беше важно дали си верник , а тоа дека си дозволуваш да формулираш на подобен начин темава. не ми се допагаше насловот, ама никако.
Ако имам грешка во однос на тебе- Сорррри.вртење%20со%20очи




Изменето од pagane - 04.Септември.2009 во 16:56
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 20:07
Originally posted by pagane pagane напиша:




Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Има луѓе кои при самото спомнување на Исус Христос велат дека за нив тој е само учител или важна историска личност (?!). Исус за себе рече дека е Господ, ветениот Месија, Синот Божји.
Според овие изјави можеме да си помислиме 3 работи:
1. Неговите изјави беа лажни и Тој и те како го знаеше тоа
(лажго, измамник)
2. изјавите беа лажни, а Тој не беше свесен за тоа (лудак)
3. изјавите беа вистинити (Господ)

ти немаш став...а емотиконката дава дефинитивно друг впечаток, не на верник...како и да е за мене не беше важно дали си верник , а тоа дека си дозволуваш да формулираш на подобен начин темава. не ми се допагаше насловот, ама никако. Ако имам грешка во однос на тебе- Сорррри.вртење%20со%20очи


Јас немам став? Се гледа дека немаш ги немаш читано други мои постови. Освен тоа, сакав да го прочитам мислењето на останатите форумџии во однос на оваа тема.
Хехе ме проценуваш дали сум верник по емотиконот? Леле не ми се верува... Свашта... Ај според ова погоди кое ми е омилено јадење.

Изменето од Rita.MD - 04.Септември.2009 во 20:08
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 00:01
Боранија?
Баци!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.