IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Понтие Пилат-виновникот за Исусовата смрт?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Понтие Пилат-виновникот за Исусовата смрт?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 00:37
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Pilat bil pod socijalen pritisok da go raspne Hristos!



Во евангелијата не пишува дека тој го распнал, туку едноставно им го предал на свештениците и народот и ги измил рацете. Тој само наредил да го казнат со камшикување. Види Матеј 27: 26.
Во Библијата е опишан е како слабак, исплашен од можниот бунт доколку го ослободел Исус, а во емисијата кажуваа дека било негова вина, дека во никој случај тој не би ја почитувал волјата на евреите и сл.


Rita, kaznata vo Rimskata imperija za krevanje bunt bila egzekucija. Vo toa vreme eden od najpopularnite nachini na egzekutiranje bilo razapnuvanjeto na krst, ne samo zatoa shto toa predizvikuva nechovechki maki, tuku i zatoa sto narodot bil svedok na povekjednevna agonija na osudeniot... a toa na lugjeto im vlevalo strav vo koski.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 00:49
Леле, пак не ме сфативте. Луѓе, прсти веќе излижав од мавање по тастатурава:
Дали Исусовата крв е на рацете на Пилат, на Евреите или сите се криви? Тој им го предава на фарисеите, иако преходно прави некои напори да го спаси.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 04:15
Pilat bil kriv zatoa shto bil zhiv... i postaven na toa mesto, vo toa vreme i pod tie uslovi.

Koj e kriv? Toj sto lazhno obvinuva i gradi detalno osmislen plot koj mora da uspee ili onoj koj e faten vo toj plot od koj nema izlez?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 15:04
Znaes li kako zavrsil zivotot na Pila--- samoubistvo.
Zasto , zatoa sto niz celiot negov zivot posle toa bil gonet od luge koi videle sto se desilo posle Hristovoto razapnuvanje.Toj vosebe nosel krivica , zatoa sto razapnal nevin covek za da ostane na vlast.
Mozel da ja promeni odlukata, imal vlast , no ne sakal.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 16:53
Ako ja promenil odlukata, farizeite i sedusite kje go izvestele imperatorot deka Pilat se zdruzhuva so vodachot na evreite koi sakaat da ja urnat rimskata vlast, pa imperatorot kje pratel vojska, kje go simnel Pilata od negovata pozicija, kje go egzekutiral pred vojskata i narodot zaedno so celoto negovo semejstvo i kje go razapnal Isus na krst kako sto se sluchilo i za vreme na Pilat. Zgora na toa, za da ne pomine taka lesno celata rabota, kje iskasapel ushte nekolku iljadi nevini evrei bidejki toa kje mu bilo povod da se presmeta so onie za koi se somnevale oti se zdruzhuvaat za vostanie (sto vprochem bilo tochno i kje se ostvari dvaesettina godini podocna).

Na krajot povtorno Bozhjiot plan kje bil ispolnet onaka kako sto bil predviden.

Neka ne ve obliva prelest i ne gi osuduvajte Pilata i Juda zatoa sto bile samo instrumenti vo Bozhjite race.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 18:36
Сатански стихови, читам, од истиот гностички отров кој со ерес го труе човекот уште од Исусово доба, дека смртта Негова, сам ја посакувал и се наместил за истата. Повраќаниците се како кавијар, во споредба со вакви лаги.
Баци!!!
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 21:21
Originally posted by папата папата напиша:

Сатански стихови, читам, од истиот гностички отров кој со ерес го труе човекот уште од Исусово доба, дека смртта Негова, сам ја посакувал и се наместил за истата. Повраќаниците се како кавијар, во споредба со вакви лаги.


Хммм? Кулирај бе! Божја волја беше Исус да умре на крстот, тоа беше Неговиот план за човештвото.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 21:30
Osuduvajki gi izvrsh*telite na Bozhjata volja vie go osuduvate Boga i Bozhjiot plan.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 22:32
Isus dojde da gi zeme nasite grevovi i da go spasi covekot.
Mozebi nekoj saka da gi nosi sam grevovite pred Boga, so nadez deka moze i bez BOGA,,,, ima i takva.
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 01:25
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Osuduvajki gi izvrsh*telite na Bozhjata volja vie go osuduvate Boga i Bozhjiot plan.



Не правиш разлика меѓу Божја волја и Божји план. Класично аматерски.
Баци!!!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 01:45
Маките на крстот воопшто не мораа да се случат - Христос објаснува во своето откровение „Ова е Мојата Реч: Алфа и Омега„ (Шесто поглавие - Младоста Исусова) применo во 1989 год. :

Moj zadatak kao Isusa iz Nazareta, Hrista Božjeg, bio je da usadim iskru spasenja u duše ljudi. Moja patnja i fizička smrt pak, ukazali su na ljudsku tvrdokornost. Da su se Božji sinovi i kćeri iz roda Davidova odazvali pozivu Jovanovom, kao i Mojem, i da su verno sledili Hrista u Isusu, onda bi se priključili i Božji sinovi i kćeri iz drugih rodova i verno bi Me sledili. Tako je mogao nastati jedan narod koji je svesno mogao postati narod Davidov za Carstvo Mira Isusa Hrista. Budući da je rod Davidov, rod koji stoji u nalogu Dela Spasenja, ostao u grehu, Ja sam se omotao jednim delom njegove krivice, kao i delovima krivice pojedinaca iz drugih rodova. Tako se i moglo desiti da budem uhvaćen, i tako je započela patnja.
Pa i da rod Davidov nije ostao u grehu, Ja bih opet doneo iskru Spasenja svim dušama i svim ljudima; ali ne bih morao pretrpeti muke i fizičku smrt na krstu. Tako, trpeo sam za sinove i kćeri ljudi, jer oni, ne ispunivši volju Božju, nisu postali svesnim sinovima i kćerima Božjim.
Da je rod Davidov stajao uz Mene, čitav ovaj događaj poprimio bi drugi tok. A da je sav jevrejski narod - uključujući i pismoznance i fariseje - primio i prihvatio Sina Božjeg, tako što bi svi ispunjavali zakon Božji, delimična snaga bi ostala u prasnazi. Jer ko ispunjava Večni Zakon, njemu potpora nije potrebna.


Изменето од Majkl - 01.Септември.2009 во 01:46
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 06:17
Originally posted by папата папата напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Osuduvajki gi izvrsh*telite na Bozhjata volja vie go osuduvate Boga i Bozhjiot plan.



Не правиш разлика меѓу Божја волја и Божји план. Класично аматерски.


Zarem mozhe da ima Bozhji plan bez Bozhja volja?

Ajde objasni mi profesionalno.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 23:22
Божја волја е сите да се спасат. На пример.

Божјиот план е и покрај тоа што нема сите да се спасат, избраните да бидат сочувани.

Божја волја е никој да не греши.

Божји план е, и покрај тоа што мрази грев, да се справи со гревот.


Тоа е исто, како ние, кои коваме план за, на пример, купување френки на пазар. Наша волја е да ги купиме многу ефтино. Но нашиот план, ако е реален, ќе претпостави дека нема да биде се толку идеално, и ќе се справи со дадената ситуација.


Така, сега да се вратам на првичното прашање. Божја волја НЕ БЕШЕ човекот да згреши и според тоа не може да биде Исус да биде убиен и распнат. Но во светло на влезот на гревот меѓу луѓето, Бог направи план како да излезе на крај со гревот, макар Исус и да биде жртвуван за спасение на човештвото.

Сега читај потпис!
Баци!!!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 00:02
зошто пилат крив, дали вие би изгубиле работа да постапувате морално?
и на крај, Исус сам не дојде до Пилат и не рече жити се распни ме, ниту пак Пилат отиде сам да го зароби онака без причина...

инаку го имам гледано документарецот, уште еден од оние каде што американците се обидуваат да дознаат вистинска приказна, која потекнува од религиска приказна смешен


Изменето од zabegan - 02.Септември.2009 во 00:04
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.