IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Ангели и демони
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ангели и демони

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Ангели и демони
    Испратена: 19.Август.2009 во 12:57
Дали спојот на науката и религијата е возможен? Дали камерленгото беше во право со тоа што го направи? Дали луѓето ја видоа славата на Бога? Откритието на Леонардо Ветра ќе го издигнеше Бог или ќе го понижеше Неговото создавање? Би сакала да ги прочитам вашите коментари во врска со книгава (или филмот) или цитатите кои (не) ви се допаднаа...

Изменето од Rita.MD - 19.Август.2009 во 17:36
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 14:34
Ако е нешто од ден браун тогаш не вреди да го коментитраме
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 15:33
Дали спојот на науката и религијата е возможен?

Kako sto odi vremeto, tie se priblizhuvaat s'e povekje i povekje... no toa ne znachi deka eden den neminovno kje se spojat.

Rabotata e sto naukata mora da go dokazhi seto onoa sto go prezentira kako postoenje ili realnost vo ovoj svet, dodeka religijata ne e obvrzana na neshto takvo. Isto taka, dokolku religjata dopushti vo eden moment da se spoi so naukata, togas toa kje bide denot na nejzinoto ischeznuvanje...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 17:15
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Ако е нешто од ден браун тогаш не вреди да го коментитраме


Искрено, кога го гледав Кодот на Да Винчи и јас бев многу лута. Тоа беа еден куп измислици во кои некои беа доволно глупави да поверуваат. Се додека има овци, ќе има и кој да ги стриже. Ова е нешто поинаква книга. Кога почнав да ја читам имав многу резерви, имаше и делови кои не ми се допадна (на пр. кога тврди дека сите религии се исти, кога го напаѓа христијанството, продава некои невистини како факти...). Сепак има и добри моменти. Има нешто во приказната што е ми беше интересно. Еден човек изманипулира со многумина, го зеде она што најмногу го мразеше-созданието на науката и го употреби за својата цел. Напната книга, во секој случај. Освен тоа не сум католик, па да ме тангираат однесувањата на свештените лица. А зашто книгата има таков наслов? Тоа не го сфатив баш ...
Сепак, сметам дека вистинската наука и религијата одат заедно. Науката може да ни помогне да ги спознаеме Божјите дела и преку нив да ја видиме Неговата слава, безграничен ум и креативност, а со верата да Го спознаеме и да имаме лична врска со Него.
Луј Пастер рекол: "Науката ги доближува луѓето до Бог"

http://www.bpnews.net/BPnews.asp?ID=30530-нешто повеќе за книгата и "фактите"

Изменето од Rita.MD - 19.Август.2009 во 17:30
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 19:46
Јас го читам Ден Браун, нема за што да бидам лута или не, тоа е сепак една обична белетристика.

Но Ангели и Демони е навистина (за мене) книга со која сакаше да го повтори “бумот“ со Кодот, но не успеа, ужасна е, заморна, до зла Бога досадна и нешто у Рамбо стил спасување на канистерот-скокање од хелихоптер без повреда и слични работи. Кој сака акција ете му.

(Ми се допадна тоа што пишува за Илуминатите и др. тајни организации, се нешто ќе научи човек но кога би ја оценила од 1-5 би и дала да речеме една двојка.)


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 21:30
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Дали спојот на науката и религијата е возможен? Би сакала да ги прочитам вашите коментари во врска со книгава (или филмот) или цитатите кои (не) ви се допаднаа...

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Но Ангели и Демони е навистина (за мене) книга со која сакаше да го повтори “бумот“ со Кодот, но не успеа, ужасна е, заморна, до зла Бога досадна и нешто у Рамбо стил спасување на канистерот-скокање од хелихоптер без повреда и слични работи. Кој сака акција ете му.
Значи добро е што го гледав само филмот

Уживав гледајќи го филмот, навистина возбудлив со голем пресврт на крајот. Онака за занимација вреди да се погледне ако сакате возбудливи трилери со многу акција.

Науката и религијата се неспоиви до крај доколку религијата ја земеме догматски. Но земена како духовност, науката истата само ја потврдува(мислам на квантната физика во прв ред).

На крајот од филмот лошиот католички батка губи, а добриот победува станувајќи Свет Отец - Папа. Во реалноста за жал секогаш е обратно. Не случајно.

Но поради тоа, еден ден „Ќе паднат ѕидините на Ватикан...„ како што објави Божјиот Дух во едно Негово откровение примено низ пророчката реч почетокот на 1980те.


Изменето од Majkl - 19.Август.2009 во 21:31
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2009 во 05:32
Originally posted by Majkl Majkl напиша:


Науката и религијата се неспоиви до крај доколку религијата ја земеме догматски. Но земена како духовност, науката истата само ја потврдува(мислам на квантната физика во прв ред).



Se slozhuvam so kazhanoto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2009 во 23:36
... За Ангели и Демони наидов на еден мал вовед...
Кога светски познатиот харвардски криптолог Роберт Ленгтон ќе биде повикан во Швајцарската истражувачка постројка за да го анализира таинствениот симбол - врежан на градите на убиениот физичар - тој открива докази на незамисливото: повторно оживување на древното тајно братство на илуминатите, најмоќната подземна организација уште од настанувањето на светот. Сè упатува на тоа дека неминовно се ближи часот на конечната пресметка на ова братство воскреснато од Светиот стол... Впуштајќи се во френетична потрага низ запечатени скрипти, опасни катакомби, напуштени катедрали, па дури и во најтајниот трезор на светот, Ленгтон и Ветра ја следат 400 години старата Патека на просветлувањето, создадена од древни симболи, која се извива преку Рим сè до одамна заборавеното дувло на илуминатите, таинствена локација каде што можеби се крие шансата за спас на Ватикан....
Ме заинтересира, сакав да ја земам и да ја прочитам, но еве некако ме ...испишманивте...тага 
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2009 во 17:34
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

... За Ангели и Демони наидов на еден мал вовед...
Кога светски познатиот харвардски криптолог Роберт Ленгтон ќе биде повикан во Швајцарската истражувачка постројка за да го анализира таинствениот симбол - врежан на градите на убиениот физичар - тој открива докази на незамисливото: повторно оживување на древното тајно братство на илуминатите, најмоќната подземна организација уште од настанувањето на светот. Сè упатува на тоа дека неминовно се ближи часот на конечната пресметка на ова братство воскреснато од Светиот стол... Впуштајќи се во френетична потрага низ запечатени скрипти, опасни катакомби, напуштени катедрали, па дури и во најтајниот трезор на светот, Ленгтон и Ветра ја следат 400 години старата Патека на просветлувањето, создадена од древни симболи, која се извива преку Рим сè до одамна заборавеното дувло на илуминатите, таинствена локација каде што можеби се крие шансата за спас на Ватикан....

Ме заинтересира, сакав да ја земам и да ја прочитам, но еве некако ме ...испишманивте...тага 


Види, можеш да си ја прочиташ, не е лоша, ама не верувај во се што пишува... Не заборавај дека тоа е само роман, плод на нечија фантазија, а не научна книга на која логично е да и се верува...
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2009 во 17:40
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

... За Ангели и Демони наидов на еден мал вовед...
Кога светски познатиот харвардски криптолог Роберт Ленгтон ќе биде повикан во Швајцарската истражувачка постројка за да го анализира таинствениот симбол - врежан на градите на убиениот физичар - тој открива докази на незамисливото: повторно оживување на древното тајно братство на илуминатите, најмоќната подземна организација уште од настанувањето на светот. Сè упатува на тоа дека неминовно се ближи часот на конечната пресметка на ова братство воскреснато од Светиот стол... Впуштајќи се во френетична потрага низ запечатени скрипти, опасни катакомби, напуштени катедрали, па дури и во најтајниот трезор на светот, Ленгтон и Ветра ја следат 400 години старата Патека на просветлувањето, создадена од древни симболи, која се извива преку Рим сè до одамна заборавеното дувло на илуминатите, таинствена локација каде што можеби се крие шансата за спас на Ватикан....
Ме заинтересира, сакав да ја земам и да ја прочитам, но еве некако ме ...испишманивте...тага




Она што за мене е добро, за некого не е, и обратно. Никому не би му рекла “немој да го читаш тоа, не е за тебе, нема да ти се допадне“.  Сите сме толку различни и единствени.

Никогаш не се ослонувај на туѓата критика пред да одлучиш да прочиташ некоја книга, секако дека нема да бидеш зијан.

Прочитај ја, па да го чуеме твоето мислење, можеби ќе се разликува од моето, од на Меси, Мајкл....

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2009 во 02:44
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by pcelka pcelka напиша:

... За Ангели и Демони наидов на еден мал вовед...
Кога светски познатиот харвардски криптолог Роберт Ленгтон ќе биде повикан во Швајцарската истражувачка постројка за да го анализира таинствениот симбол - врежан на градите на убиениот физичар - тој открива докази на незамисливото: повторно оживување на древното тајно братство на илуминатите, најмоќната подземна организација уште од настанувањето на светот. Сè упатува на тоа дека неминовно се ближи часот на конечната пресметка на ова братство воскреснато од Светиот стол... Впуштајќи се во френетична потрага низ запечатени скрипти, опасни катакомби, напуштени катедрали, па дури и во најтајниот трезор на светот, Ленгтон и Ветра ја следат 400 години старата Патека на просветлувањето, создадена од древни симболи, која се извива преку Рим сè до одамна заборавеното дувло на илуминатите, таинствена локација каде што можеби се крие шансата за спас на Ватикан....

Ме заинтересира, сакав да ја земам и да ја прочитам, но еве некако ме ...испишманивте...тага
Она што за мене е добро, за некого не е, и обратно. Никому не би му рекла “немој да го читаш тоа, не е за тебе, нема да ти се допадне“.  Сите сме толку различни и единствени.
Никогаш не се ослонувај на туѓата критика пред да одлучиш да прочиташ некоја книга, секако дека нема да бидеш зијан.Прочитај ја, па да го чуеме твоето мислење, можеби ќе се разликува од моето, од на Меси, Мајкл....
Така е maria_magdalena јас го изнесов само моето лично гледиште. Филмот во секој случај го препорачувам, но велат подобро е најпрвин книга па потоа филм - ама ја директно на филмот прејдов.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2009 во 15:52
Mozhe li nekoj da malku go objasni ovoj film da znam dali da go gledam, sodrzhinata mu e Hristijanska ili?
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2009 во 17:54
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Mozhe li nekoj da malku go objasni ovoj film da znam dali da go gledam, sodrzhinata mu e Hristijanska ili?
Па зависи што под разбираш под тоа „христијанска содржина„ На пр. филмот на Гибсон: Страдањето Христово за мене е анти-христијански.

Мислам дека би било најдобро самиот да го погледнеш и си донесеш свој заклучок. Ќе ти кажам само дека е трилер полн со акција, а самиот наслов е земен чисто симболично, значи не е некаков хорор со натприродни сили. Филмот би можел да се нарече и „Предизборните интриги во Ватикан„ или „По трагата на историските симболи во околината на Ватикан„.



Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2009 во 20:04
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Mozhe li nekoj da malku go objasni ovoj film da znam dali da go gledam, sodrzhinata mu e Hristijanska ili?
Па зависи што под разбираш под тоа „христијанска содржина„ На пр. филмот на Гибсон: Страдањето Христово за мене е анти-христијански.

Мислам дека би било најдобро самиот да го погледнеш и си донесеш свој заклучок. Ќе ти кажам само дека е трилер полн со акција, а самиот наслов е земен чисто симболично, значи не е некаков хорор со натприродни сили. Филмот би можел да се нарече и „Предизборните интриги во Ватикан„ или „По трагата на историските симболи во околината на Ватикан„.






изненадувањеЕ зошто анти-христијански, кога е правен по евангелијата?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.